Македонци

  во

  Министерката за правда, Цецка Цачева најави дека под итно, до крајот на годинава, ќе има промени во законот за издавање бугарски државјанста за да се ...
  сите 61 | | | веќе видена

  Околу 20 лица се притворени во Бугарија за продажба на бугарски пасоши за граѓаните на Украина, Молдавија и Македонија. Шефот на одделот за бугарската ...
  сите 64 | | | веќе видена

  Лажните потврди за бугарско потекло на Македонци и жители на други земји надвор од ЕУ ја тресат бугарската политичка сцена. По апсењето на шефот и на ...
  сите 64 | | | веќе видена

  Колку македонски државјани дале мито за незаконски да добијат бугарско државјанство? Овој документ е неопходен за добивање бугарски пасош, а за кој, нашинците, ...
  сите 66 | | | веќе видена

  Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
  сите 67 | | | веќе видена

  Обвинителството во Софија втор ден ја чешла Државната агенцијата за Бугарите во странство, која се сомничи дека на македонски државјани им издала стотици лажни ...
  сите 69 | | | веќе видена

  Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници што продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
  сите 70 | | | веќе видена

  Бугарските медиуми наведуваат дека претежно државјани на Македонија, Украина и на Молдавија плаќале по 5.000 евра за лажна потврда, со што доаѓале до бугарски ...
  сите 71 | | | веќе видена

  Главниот извор на пари за бугарското ВМРО е услугата за продажба на бугарско државјанство на Македонци преку две компании за превод и легализација. ВМРО има ...
  сите 87 | | | веќе видена

  „Јас сум Канаѓанец со македонско потекло и шокиран сум што Западот ја принудува Македонија да го смени своето име, да го смениме нашиот идентитет, со цел да ги ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Откако со месеци го најавуваше, опозициската ВМРО-ДПМНЕ го поднесе предлог законот за амнестија за настаните од 27 април. Како што со месеци велеше, власта ...
  сите 36 | | | веќе видена

  Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
  сите 75 | | | веќе видена

  Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници што продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
  сите 78 | | | веќе видена

  Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
  сите 81 | | | веќе видена

  Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
  сите 79 | | | веќе видена

  Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници што продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
  сите 82 | | | веќе видена

  Уапсено е дел од раководството, вклучувајќи го и претседателот и главниот секретар на Државната агенција за Бугарите во странство. Ова го изјави Иван Гешев, ...
  сите 80 | | | веќе видена

  Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници што продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји ...
  сите 84 | | | веќе видена