Македонци

  во

  Скопје, 14 септември 2018 Бошњаците како народ отсекогаш биле на страната на прогресивните сили на Република Македонија. Тоа го докажале уште во далечната 1991 ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Охрид, 13. септември 2018 (ИНПРЕС) – Во големата општинска сала вечерва се одржа јавна дискусија за пристапот на Република Македонија кон Европската унија и ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Ги повикувам сите граѓани да ја исполната својата слобода, како и одговорноста, и да излезат и да гласаат на референдумот, порача помошникот државниот секретар ...
  | | веќе видена | слични

  Никој од Македонија не може да ни каже дека немаме право да се изјаснуваме за македонскиот идентитет затоа што живееме надвор од земјата. Точно дека живееме ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Овој 30-ти септември имаме единствена можност да ја одбереме нашата иднина. Изборот е јасен - одиме напред. Чекориме кон ЕУ и НАТО. Обезбедуваме неограничени ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Македонија испишува историја, не само национална туку и европска. Со Договорот потпишан со Грција за надминување на разликите околу името имаме уникатна шанса ...
  сите 91 | | | веќе видена

  Фасцинацијата од фактот што премиерот Зоран Заев проговори во Европскиот парламент на македонски јазик и тврдењето дека тоа значело дека Европската Унија ги ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Јанко Бачев лидер на партијата Единствена Македонија и предводник на кампањата „Македонија бојкотира“ на вечерашниот собир од гостиварци побара масовно да ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Лидерот на Демократската унија на Албанците Али Ахмети, првпат по 16 години на македонската политичка сцена, проговори на јавен настап на македонски јазик. Во ...
  сите 169 | | | веќе видена

  Помошник државниот секретар на САД, Вес Мичел, побара од лидерот на опозицијата да ги охрабри граѓаните да излезат и да гласаат на претстојниот референдум, ...
  сите 83 | | | веќе видена

  Да биде јасен во однос на претстојниот референдум и да ги орхабри македонските граѓани да излезат и да гласаат, му порача денеска помошникот државен секретар ...
  сите 83 | | | веќе видена

  Референдумот е можност која се јавува еднаш или ниеднаш во генерација, затоа искористете ја можноста но и одговорноста и гласајте, порача заменик државниот ...
  сите 83 | | | веќе видена