Мајами

  во

  Санс и Шек славеа во Феникс Феникс санс ја забележа најубедливата победа во мечевите одиграни вчераутро во НБА лигата, откако со 128-96 го победи Вашингтон. Покрај убедливиот триумф, на овој меч дополнителна причина за славје имаше центарот на „сонцата“ Шекил О’Нил, кој стана петтиот стрелец во историјата на најдобрата лига во светот. О’Нил постигна 13 поени, што беше доволно да го надмине Мосес Мелоун. Центарот на Феникс сега има 27.411 поени, два повеќе од Мелоун. Речиси сигурно е дека О’ Нил (37) кариерата ќе ја заврши на петото место на листата на најдобри стрелци, бидејќи Вилт Чемберлен кој е на четвртото место засега му бега за 4.008 поени. - Задоволен сум од овој рекорд, но и помалку разочаран. Во кариерата промашив над 5.000 слободни фрлања. Да бев попрецизен од оваа позиција сигурно Ќе бев на второто или на третото место на листата на најдобри стрелци - вели О’ Нил. Најдобар на листата на стрелци останува недостижниот Карем Абдул Џабар кој има постигнато 38.387поени. Пред О’Нил остануваат уште и ...
  | | веќе видена | слични

  Утрово во НБА лигата се доиграа 11 натпревари, а натпреварот за обележување е дербито момеѓу Сан Антонио и Бостон каде што гостите со 80:77 ја однесоа победата. Во тимот од Бостон после 13 натпревари пауза поради повреда на коленото на паркетот се врати Кевин Гарнет кој забележа 10 поени, а поради предноста на неговиот тим последната четвртина од натпреварот ја помина на клупата. Најефикасен кај бранителот на титулата сепак беше Реј Ален со 19 поени, додека Ражон Рондо натпреварот го заврши со 16 поени и 12 асистенции. Кај Сан Антонио лидер на тимот беше Тони Паркер кој уфрли 25 поени со 7 скока и 8 асистенции. Сепак кај домаќините единствено Паркер и Тим Данкан со 15 поени и 10 скока имаа двоцифрен број на поени што беше и најголемата причина за поразот.Изненадувањето на вечерта беше победата од 121:94 на Сакраменто над Њу Јорк воедно и првата овосезонска победа на Кингс над тим од Истокот. Во Медисон Сквер Гарден одличен натпревар одигра Кевин Мартин со 30 поени и 5 скока кој беше и најзаслужен за победата ...
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Њу Џерси Нетс триумфираше над Мајами со 96:88 и му го расипа враќањето на Двејн Вејд во екипата на Мајами.

  Во триумфот на Нетс Винс Картер постигна 17 поени и осум асистенции, додека Џарвис Хејс и дебитантоте Крис Даглас-Робертс постигнаа по 18 поени.

  Двејн Вејд постигна 27 поени за Мајами, осум скокови и шест асистенции по враќањето од повреда на колкот. Мајкл Бизли и Џермејн О Нил постигнаа 17, односно 15 поени.
  | | веќе видена | слични

  Изминатата ноќ во НБА лигата се одиграа 11 натпревари, а постигнати се следниве резултати: Индијана - Далас 92:94Торонто - Шарлот 89:102Њу Џерси - Мајами 96:88Њујорк - Сакраменто 94:121Њу Орлеанс - Мемфис 96:84Детроит - Лос Анџелес Клиперс 108:90Оклахома - Јута 94:101Хјустон - Минесота 107:88Сан Антонио - Бостон 77:80Денвер - Вашингтон 116:105Голден Стејт - Филаделфија 119:111.
  | | веќе видена | слични

  Николај Давиденко нема да може да ја брани титулата освоена минатата година на Мастерсот во Мајами. Рускиот тенисер го откажал учеството на турнирот кој започнува на 25 март поради хроничната повреда на петтата која го мачи од крајот на минатата година. Давиденко од истата причина го пропушти Австралијан Опен и Индијан Велс, а оваа година петтиот тенисер на светот одигра само три меча на турнирот во Ченај и Ротердам. Давиденко минатата година на Мастерсот во Мајами го совлада Рафаел Надал.
  | | веќе видена | слични

  Диџеј Гаџо, еден од најдобрите хаус-продуценти, вечерва гостува во скопскиот клуб „Колосеум“.

  Влезот на журката е нула денари, со 300 денари консумација во претпродажба, или 200 денари на самиот влез во клубот.
  Гаџо продуцирал и ремиксувал песни за најпродаваните артисти низ светот, од Бејзмент Џексекс до Дејвид Моралес. Сопственик е на „Торнтејп рекордс“, а го забележа Ерик Мориљо во 2005 година, кога потпиша договор со „Сублиминал рекордс“.

  Неговата песна „So Many Times“ беше на прво место на топ-листите во 14 земји и на таа позиција се задржа долго време. Во 2006 година ја доби наградата за најдобра хаус-песна на Зимската музичка конференција во Мајами. Сепак, негов прв хит е песната „Besame Mucho“, која беше откриена малку подоцна од артисти како Дејвид Гета, Пит Тонг, Стив Анџело, Ерик Мориљо и Себ Фонтејн.

  Од својата седумнаесетта година Гаџо свири пијано и настапува како хипхоп и фанк-диџеј, а веќе од својата 26 година доживува огромен успех, кога на неговата адреса ...
  | | веќе видена | слични

  Руската тенисерка, Марија Шарапова уште еднаш го одложи враќањето на терените, бидејќи го откажа учеството на турнирот во Мајами, кој ќе се игра следната недела. Поранешната светска тенисерка број 1, настапуваше во двојки на турнирот во Индијан Велс, но загуби веќе во првото коло. Шарапова надвор од терените е веќе шест месеци поради повреда, а рехабилитацијата по операцијата на десното рамо се одвива побавно од прогнозите.
  | | веќе видена | слични

  Дербито на Истокот меѓу Бостон селтикс и Мајами хит му припадна на актуелниот шампион, кој дури по продолжението славеше со 112-108. Селтикс играше без Кевин Гарнет и Реј Ален, а за Мајами не настапи Двејн Вејд, но пресудна улога во победата на Бостон имаше Пол Пирс. Тој го одведе тимот до титулата во дивизијата Атлантик. Пол Пирс беше најдобриот поединец кај домаќините со 36 поени, 11 скока и 5 асистенции, а за Мајами најпрецизен беше резервистот Мајкл Бисли со 21 поен.
  - На крајот ситуацијата се сведе на тоа дека ние го имавме Пирс, а противниците го немаа Вејд. Сите го почувствувавме недостигот на Гарнет и Ален, но задоволен сум што на крајот успеавме да забележиме победа - изјави Док Риверс, тренер на Бостон.
  На Хјустон Рокетс му беа потребни дури две продолженија за да го скрши отпорот на Детроит Пистонс и да слават со 106-101. Радост на домашните навивачи им донесоа кинескиот џин Јао Минг со 31 поен и Рон Артест со 26 коша.
  РЕЗУЛТАТИ: Шарлот - Сакраменто 104-88, Бостон - Мајами 112-108, ...
  | | веќе видена | слични

  Бостон го совладаМајами со112-108по петминутно продолжение и го осигура првото место во Атлантската дивизија во НБА лигата. Кај Селтикс ги немаше стартерите Кевин Гарнет и Реј Ален, а на Хит му недостасуваше првиот стрелец во лигата, Двејн Вејд, кој има повреда на колкот на десната нога. Во последната четвртина тимовите 11 пати се сменија во водството, а во екстра периодот првите 8 поени ги даде Селтикс.

  Две продолженија му беа потребни на Хјустон да го надигра ослабениот Детроит (повредени се Хамилтон, Волас и Ајверсон). Јао Минг со 8 по ени во продолженијата и Арон Брукс со седум поени во второто продолжение кои Рокетс го почна со серија од 10-0, беа најзаслужни за победата. Пистонс има три порази по ред. Њу Орлеанс беше на прагот на бездната во дуелот со Минесота, но гостите не го реализираа последниот напад. Дејвид Вест и Крис Пол ги постигнаа последните 14 поени на Хорнетс. Њу Џерси и без Девин Херис, беше убедлив во соседската пресметка против Њујорк и ја прекина серијата од четири порази по ...
  | | веќе видена | слични

  Жештината стивна во Бостон Селтикс по победата над Хит го осигури првото место во Атлантската дивизија Бостон го совладаМајами со112-108по петминутно продолжение и го осигура првото место во Атлантската дивизија во НБА лигата. Кај Селтикс ги немаше стартерите Кевин Гарнет и Реј Ален, а на Хит му недостасуваше првиот стрелец во лигата, Двејн Вејд, кој има повреда на колкот на десната нога. Во последната четвртина тимовите 11 пати се сменија во водството, а во екстра периодот првите 8 поени ги даде Селтикс.Две продолженија му беа потребни на Хјустон да го надигра ослабениот Детроит (повредени се Хамилтон, Волас и Ајверсон). Јао Минг со 8 поени во продолженијата и Арон Брукс со седум поени во второто продолжение кои Рокетс го почна со серија од 10-0, беа најзаслужни за победата. Пистонс има три порази по ред. Њу Орлеанс беше на прагот на бездната во дуелот со Минесота, но гостите не го реализираа последниот напад. Дејвид Вест и Крис Пол ги постигнаа последните 14 поени на Хорнетс. Њу Џерси и без Девин Херис, ...
  | | веќе видена | слични

  Бостон Селктикс ја обезбеди шампионската позиција во Атлантик Дивизијата по победата над Мајами со резултат од 112-108. Мечот во регуларното време заврши без победник со резултат 100-100. Во редовите на актуелниот шампион најрасположен беше Пол Пирс кој мечот го заврши со 36 поени. Придонес за 51-та победа на „Келтите“ даде и Рејџон Рондо со 27 поени. Во редовите на Мајами кој во второто полувреме имаше минус од дури 22 поени се истакнаа Марио Чалмерс со 19 поени и Џермејн Онил со 17. „Хитси“ натпреварот го започнаа без нивниот најдобар играч Двејн Вејд. Чикаго до победа во Оклахома со резултат од 103-96 дојде благодарение на одличната игра на Дерик Роуз. Тој мечот го заврши со 25 поени од кои 20 постигна во второто полувреме.И покрај тоа што многумина го отпишаа Феникс од борбата за влез во плеј офот тие сепак не се предаваат. „Сонцата“ во синоќешниот натпревар успеаја да ја совладаат екипата на Филаделфија.Бостон – Мајами             112 – 108Индијана – Портланд      85-95Шарлот – Сакраменто     104-88Њу ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот светски рекет број еден во женска конкуренција, Марија Шарапова, повторно го пролонгираше настапот на турнирите во поединечна конкуренција.По учеството во Индијан Велс во игра на двојки и раната елиминација, Шарапова очиглендно не се чувствува подготвена за мечеви со останатите конкурентки. Иако требаше да партиципира на турнирот во Мајами шти треба да започне следната недела, таа сепак се реши враќањето на терените да го одложи за неколку недели.Поради повреда на рамото, руската тенисерка нема одиграно ниту еден меч од август минатата година.
  | | веќе видена | слични

  Во НБА лигата ноќеска се одиграа 11 натпревари, а најмногу возбудувања имаше на дуелот во Бостон, каде актуелниот шампион дури по продолжението од пет минути успеа да го совлада Мајами со 112:108 со што ја осигура титулата во Атланската дивизија.Во последните секунди од средбата гостите кои настапија без првата ѕвезда Двејн Вејд имаа шанса за триумф, но Марио Чалмерс реализираше само едно слободно фрлање што беше доволно за израмнување на резултатот на 100:100 и победникот мораше да се решава во продолжението.Бостон во дополнителните пет минути направи серија од 8:0, која беше решавачка за конечна победа од 112:108. Најзаслужен за 51 успех на Селтикс сезонава беше Пол Пирс, кој постигна 36 поени од кои 21 во последниот период, а кошаркарот на Бостон имаше уште 11 скока и пет асистенции. Во гостинската екипа најефикасен со 21 поен беше Мајкл Бизли.Две продолженија се играа на средбата во Хјустон, каде домашниот тим на крајот славеше победа од 106:101 во дуелот против Детроит откако по 48 минути игра ...
  | | веќе видена | слични

  Пол Пирс ги предводеше кошркарите на Бостон до победата на домашен терен од 112:108 по продолжението над Мајами. Гостите беа цврст орев, дури и без повредениот Двејн Вејд. Пирс за Бостон постигна 36 поени и 11 скокови. Селтикси со оваа победа го потврдија првото место во својата Атлантик дивизија. Резултати:Бостон - Мајами 112:108 после продолжениеИндијана - Портланд 85:95Шарлот - Сакраменто 104:88Њујорк - Њу Џерси 89:115Њу Орлеанс - Минесота 94:93Милвоки - Орландо 80:106Оклахома - Чикаго 96:103Мемфис - Денвер 109:111Хјустон - Детроит 106:101 после две продолженијаФеникс - Филаделфија 126:116Лос Анџелес Клиперс - Вашингтон 123:108.
  | | веќе видена | слични

  Голден стејт вориорс и Феникс санс заборавија на одбраните и им приредија вистинска забава на навивачите постигнувајќи рекордни 284 поени сезонава. Од фаворитите за титулата победи забележаа ЛА лејкерс и Кливленд, а Бостон забележи пораз. Феникс санс со 154-130 го совлада Голден стејт, а „сонцата“ постигнаа 56 поени од контранапади, што е најмногу од 1997 година, од кога се води статистика. Џејсон Ричардсон со 31 поен беше најпрецизен на средбата, а уште тројца кошаркари на Феникс, Шекил О Нил, Мет Барнс и Леандро Барбоса, постигнаа повеќе од 20 поени. Кај Голден стејтс најефикасен беше Монта Елис со 26 коша. - Се надевам дека навивачите уживаа, иако нивниот тим загуби. Да се постигнат толку кошеви во време кога одбраните го имаат главниот збор не е мала работа - изјави Ричардсон.
  ЛА лејкерс покажа зошто е главен фаворит за титулата, победувајќи го Далас маверикс со 107-100. „Езерцата“ до 30. триумф на домашен терен стигнаа благодарение на триото Коби Брајант (28.), По Гасол (25) и Тревор Ариза (26), ...
  | | веќе видена | слични

  Феникс ги изрешета „воините“ Феникс санс постигна 154 поени што е сезонски рекорд во НБА лигата и тоа беше доволно за убедлив триумф на гостувањето кај Голден Стејт. Вориорс даде 130 поени, но одбраната беше катастрофална и придонесе ова да биде најефикасната средба сезонава. Санс е деветти на Западот со четири победи помалку од осмиот Далас. „Сонцата“ со тренерот Алвин Џентри имаат 7-0 против екипите со повеќе порази од победи. По поразот „воините“ и дефинитивно немаат шанса за влез во плејофот. ЛА Лејкерс со серија од 12-0 во последната четвртина, успеа да го скрши отпорот на Далас кој само трипати се радуваше на гостување во Лос Анџелес во последните 18 години. Тревор Арајза имаше личен рекорд од 26 поени, Пау Гасол ги погоди првите десет шута од поле и многу му помогнаа на лидерот Коби Брајант. За двојна радост на навивачите во „градот на ангелите“ придонесе и Клиперс кој со тројката на Стив Новак во последната секунда го совлада Њу Џерси. Клиперс прекина серија од седум порази. Кај Нетс, Винс Картер ...
  | | веќе видена | слични

  15.03.2009, 15:43ПРЕСТРЕЛКА во САД Најмалку четворица мртви во престрелка во Мајами Најмалку четири лица загинаа во престрелка што денеска се случи во Мајами, во американската созјуна држава Флорида, соопшти локалната полиција. Полицијата пронашла тела на четири жртви зад една куќа, откако дошла на повик за истрели, јави Си-Ен-Ен. Мажот, чиј идентитет се уште не е соопштен, прво пукал и убил четворица, а потоа си го одзел животот, соопшти полицијата. Други детали за инцидентот засега не се соопштени.
  | | веќе видена | слични

  Феникс санс постигна 154 поени што е сезонски рекорд во НБА лигата и тоа беше доволно за убедлив триумф на гостувањето кај Голден Стејт. Вориорс даде 130 поени, но одбраната беше катастрофална и придонесе ова да биде најефикасната средба сезонава. Санс е деветти на Западот со четири победи помалку од осмиот Далас. „Сонцата“ со тренерот Алвин Џентри имаат 7-0 против екипите со повеќе порази од победи. По поразот „воините“ и дефинитивно немаат шанса за влез во плејофот.

  ЛА Лејкерс со серија од 12-0 во последната четвртина, успеа да го скрши отпорот на Далас кој само трипати се радуваше на гостување во Лос Анџелес во последните 18 години. Тревор Арајза имаше личен рекорд од 26 поени, Пау Гасол ги погоди првите десет шута од поле и многу му помогнаа на лидерот Коби Брајант.

  За двојна радост на навивачите во „градот на ангелите“ придонесе и Клиперс кој со тројката на Стив Новак во последната секунда го совлада Њу Џерси. Клиперс прекина серија од седум порази. Кај Нетс, Винс Картер постави свој ...
  | | веќе видена | слични

  Двете најголеми ѕвезди во НБА лигата, ЛеБрон Џејмс и Коби Брајан се прогласени за најдобри играчи во изминатата недела во конкуренција на Џо Џонсон (Атланта), Мо Вилијамс (Кливленд), Дирк Новицки (Далас), Двејн Вејд (Мајами), Крис Пол (Њу Орлеанс), Нејт Робинсон (Њујорк), Брендон Рој (Портланд) и Тадеус Јанг (Филаделфија). Џејмс, ударната игла на Кливленд, до епитетот најдобар во источната конференција дојде благодарение на просечниот скор од 34 поени, 10.8 скокови и 8.8 асистенции во четирите победи на својот тим, додека Коби Брајан ги предводеше Лејкерси до три победи на четири натпреварисо просечен скор од 28.5 поени и по пет скокови и асистенции, што му беше доволно да биде прогласен за најдобар на "западот".
  | | веќе видена | слични

  На 20 средби пред крајот на регуларната сезона. Најдобри екипи во НБА лигата се Лејкерси и Кливленд со идентичен скор од 53 победи и 13 порази. На истокот освен Кавс блиску до плејофот се и шампионот Бостон, Орландо, Атланта, и Мајами, Во западната конференција друштво на езерџиите од ЛА во плеј оф-от ќе им прават и Сан Антонио, Хјустон, Денвер, Њу Орлеанс, Портланд, Јута и Далас. Резултати од утринските натпревари во НБА лигата: Торонто – Индијана 110:87 детроит – мемфис 84:89 Милвоки – Бостон 86:77 Атланта – Портланд 98:80 Филаделфија – Мајами 85:77 ЛА Лејкерс – Далас 107:100 Вашингтон – Сакраменто 106:104 Орландо – Јута 105:87 Кливленд – Њујорк 98:93 Голден Стејт – Феникс 130:154 ЛА Клиперс – Њу Џерси 107:105.
  | | веќе видена | слични