Маикон

  во

  Популарната „тики-така“ на Барселона беше нерешлива енигма за противниците неколку сезони и сите сметаа дека таквата тактика е незапирлива. Но, тогаш се појави ...
  сите 55 | | | веќе видена

  Жозе Мурињо веќе неколку месеци е без работа, откако во декември доби отказ од Манчестер јунајтед. Португалскито стратег сега работи како спортски аналитичар, ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Жозе Мурињо зборуваше за славните моменти кога беше на чело на Интер и за една од најголемите победи во неговата кариера, против Барселона на Пеп Гвардиола. ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Жозе Мурињо имаше долго интервју со ДАЗН во кое откри детали од времето во Интер и раскажа интересна анегдота поврзана со Маикон, кој сакал намерно да заработи ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Жозе Мурињо проговори за авантурата на „Џузепе Меаца" и силната врска која ја има со сите од тој период, Португалецот раскажа и интересна анегдота поврзана со ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Листата на фудбалери со црна кожа кои настапувале за Интер е импресивна, меѓу 15-те ѕвезди има и славни фудбалери, па затоа навивачите на Интер кои од синоќа ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Иконата на Рома, Франческо Тоти прогори за инцидентот од 2010 кога во финалето од Купот на Италија доби црвен картон поради тоа што го удри Марио Балотели.Пред ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Франческо Тоти се отвори на многу теми во ексклузивното интервју кое го направи за „Ла Република“, а бидејќи истото беше објавено во два дела, денеска топ тема ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Франческо Тоти се отвори на многу теми во ексклузивното интервју кое го направи за „Ла Република“, а бидејќи истото беше објавено во два дела, денеска топ тема ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Хрватскиот репрезентативец, Шиме Врсаљко вчера ја официјализираше соработката со „нероаѕурите“ и во таа прилика го одбра и бројот во новиот клуб. После две сезони поминати во Атлетико Мадрид, Шиме Врсаљко се враќа во Серија А. „Јорганџиите“ го позајмија на Интер кој ќе плати 6.5 милиони евра, со тоа што Италијанците имаат и право на откуп наредното лето за сума од 17.5 милиони евра. Интер денес на својата официјална страна откри и дека Врсаљко во клубот од „Џузепе Меаца“ ќе го носи дресот со број „два“, а навивачите се надеваат дека со неговото доаѓање конечно ќе биде решена позицијата на десен бек која е проблематична уште од заминувањето на Занети и Маикон. Врсаљко во Атлетико не можеше да ја носи „двојката“ со која го носи дресот на репрезентацијата, бидејќи таа е во сопственост на Диего Годин. @Vrsaljko picked? #WelcomeVrsaljko #InterIsHere pic.twitter.com/UOg0gg5PqQ — Inter (@Inter_en) August 2, 2018 Во Атлетико не можеше поради Годин, но во Интер Врсаљко си го доби омилениот број
  сите 6 | | | веќе видена

  Грчкиот репрезентативец и член на Рома, Костас Манолас доби специјален предизвик и за клупската телевизија имаше можност да го избере својот дрим тим, состав од соништата, перфектната единаесетка. Неговиот избор формациски е 4-2-3-1, тим во кој свое место си најдоа легенди од минатото и играчи кои се уште играат и испишуваат нови страни од историјата. Тимот е следен: Голман: Буфон Одбрана: Маикон, Неста, Канаваро и Малдини Средина: Чави и Зидан Напад: Меси, Кристијано Роналдо, Тоти и Роналдо.
  сите 25 | | | веќе видена

  Жоао Кансело вчера го постигна својот прв гол во дресот на Интер, а и покрај минутажата која ја добива од Лучијано Спалети, очигледно не го убедил легендарниот дефанзивец Џузепе Бергоми дека треба да остане во Милано. Португалецот дојде како позајмен играч од Валенсија, а Интер треба да плати 35 милиони евра ако сака да го задржи. Бергоми смета дека тоа се многу пари за овој фудбалер. – Би ја разгледал добро опцијата за откупување на неговиот договор. Тој е добар фудбалер, но таа сума може да биде потрошена подобро за други фудбалери. – Навивачите знаат да го споредат со Маикон, но Интер го ангажираше Бразилецот поради неговата брзина, физичка подготвеност и карактер. Тој беше уникатен фудбалер, додека Кансело се уште има проблеми во играта еден на еден и е многу ризичен за тимот. Не велам дека не е квалитетен фудбалер, но јас не би го задржал, – вели Бергоми.
  сите 18 | | | веќе видена

  Секое фудбалско дерби во било која земја на планетава носи посебен шмек со тоа што најчесто главните возбудувања се случуваат за време на натпреварот. Меѓутоа во Бразил дерби средбите се најавуваат на поинаков начин, па и стандардниот поздрав меѓу капитените на екипите може да биде опасен и конфликтен, па главниот судија може веднаш да се фати за џебот и да дели картони. Доказ за тоа се капитените на Интернасионал и Гремио, Андрес Д Алесандро и Маикон кои се фатија за гуша пред натпреварот. D'Alessandro (Internacional) and Maicon (Gremio) showing you how the pre-match captains handshake is done in Brazil!
  | | веќе видена