Махмуд Ахмадинеџад

  во

  Наводно минатата недела претседателот поттикнувал демонстранти на насилство... Махмуд Ахмадинеџад,екс претседателот на Иран е уапсен за поддршка на демонстрантите кои наводно ги охрабрувал на насилство за време на говорот во Бушерград кој се наоѓа на крајбрежјето на Персискиот залив. Ахмадинеџад два пати бил претседател на Иран,од 2005 до 2013 година,а неговото апсење било извршено со одобрување на ајатолах Али Хамнеј.Инаку,21 лице загинаа во антивладини протести и немири кои започнаа минатата недела.
  сите 40 | | | веќе видена

  Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е уапсен поради поддршка на антивладините протести во земјата, пишува весникот „Ал Кудс ал Араби“. Според медиумот, повикувајќи се на извори во Техеран, Ахмадинеџад бил уапсен со одобрение на врховниот лидер на Исламската република, ајатолах Али Хамнеи за време на посетата во градот Шираз. Причина за притворањето се неговите изјави на антивладините протести, кои во Техеран се сметаат како повик за „распламтување на немирите“. Во својот говор пред демонстрантите во иранскиот град Бушер минатиот четврток, Ахмадинеџад истакнал дека „некои од функционерите живеат далеку од проблемите на луѓето и ништо не знаат за реалната ситуација во општеството“, пишува весникот. Тој нагласил дека „луѓето се незадоволни“ од владата на претседателот Хасан Рохани, обвинувајќи го за монополизирање на власта и ресурсите.
  сите 70 | | | веќе видена

  Иранската парамилициска формација Чувари на исламската револуција објавија во неделата дека во петокот иранскиот народ и безбедносните сили ги сузбиле немирите кои ги предизвикале надворешни непријатели, а според извештаи од Техеран уапсен е и поранешниот тврдолинијашки претседател Махмуд Ахмадинеџад. „Иранскиот револуционерен народ заедно со десетици илјади припадници на Басија, полицијата и на министерството за разузнавачки работи ја разија веригата на немирите“, објавија Револуционерната гарда во изјава на нивната интернет страница.. Гардата на чуварите на револуцијата тврди дека насилните безредија со над дваесет мртви и во коишто имаше вооружени напади врз полициски станици „ги создадоа САД, Британија, ционистичкиот режим (Израел), Саудиска Арабија, лицемерите (иранските сунитски муџахедини) и монархистите“. Иранскиот парламент во неделата одржа седница на којашто заедно со министерствата за внатрешни работи и за разузнавачки работи, со челникот на иранската полиција и заменикот на Гардата на чуварите ...
  сите 81 | | | веќе видена

  Британскиот весник „Дејли Мејл“ објави дека е уапсен поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад поради поттикнување на протести против владата во Техеран. Британскиот весник се повикува на панарапскиот весник "Al Kuds Al Arabi" кој излегува во Лондон и е во сопственост на палестински иселеник, додека овој весник се повикува на доверливи извори. Во иранските медиуми и водечките светски агенции се уште нема потврда на веста.
  сите 70 | | | веќе видена

  Во Иран е уапсен поранешниот претседател Махмуд Ахмадинеџад за поддршка на протестите, за време на неговата посета во Шираз. Според весникот „Al-Quds Al-Arabi“, власта го одобрила апсењето на поранешниот претседател поради изјавата на Ахмадинеџад во Бушер, која беше оценета како „поттикнување неред“. Во четвртокот Ахмадинеџад го критикуваше претседателот Хасан Рохани и неговата влада пред жителите во градот. Тој ги обвини за оддалечување од проблемите на народот, лошо управување и присвојување на монополите на јавното богатство. Апсењето на политичарот се случило со одобрение на високиот лидер на републиката, Ајатолахот Али Хамнеи. Конзервативецот Ахмадинеџад беше претседател два последователни мандати – од 2005 до 2013 година. Во 2009 година во земјата имаше протести по неговата повторна изборна победа. извор: Makfax
  сите 85 | | | веќе видена

  Во Иран е уапсен поранешниот претседател Махмуд Ахмадинеџад за поддршка на протестите, за време на неговата посета во Шираз. Според весникот „Al-Quds Al-Arabi“, власта го одобрила апсењето на поранешниот претседател поради изјавата на Ахмадинеџад во Бушер, која беше оценета како „поттикнување неред“.Во четвртокот Ахмадинеџад го критикуваше претседателот Хасан Рохани и неговата влада пред жителите во градот. Тој ги обвини за оддалечување од проблемите на народот, лошо управување и присвојување на монополите на јавното богатство. Апсењето на политичарот се случило со одобрение на високиот лидер на републиката, Ајатолахот Али Хамнеи. Конзервативецот Ахмадинеџад беше претседател два последователни мандати – од 2005 до 2013 година. Во 2009 година во земјата имаше протести по неговата повторна изборна победа.извор: Makfax
  сите 72 | | | веќе видена

  Во Иран е уапсен поранешниот претседател Махмуд Ахмадинеџад за поддршка на протестите, за време на неговата посета во Шираз. Според весникот „Al-Quds Al-Arabi“, власта го одобрила апсењето на поранешниот претседател поради изјавата на Ахмадинеџад во Бушер, која беше оценета како „поттикнување неред“. Во четвртокот Ахмадинеџад го критикуваше претседателот Хасан Рохани и неговата влада пред жителите во градот. Тој ги обвини за оддалечување од проблемите на народот, лошо управување и присвојување на монополите на јавното богатство. Апсењето на политичарот се случило со одобрение на високиот лидер на републиката, Ајатолахот Али Хамнеи. Конзервативецот Ахмадинеџад беше претседател два последователни мандати – од 2005 до 2013 година. Во 2009 година во земјата имаше протести по неговата повторна изборна победа.
  сите 74 | | | веќе видена

  Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е уапсен поради поддршка на антивладините протести во земјата, пишува весникот „Ал Кудс ал Араби“. Според медиумот, повикувајќи се на извори во Техеран, Ахмадинеџад бил уапсен со одобрение на врховниот лидер на Исламската република, ајатолах Али Хамнеи за време на посетата во градот Шираз. Причина за притворањето се неговите изјави на антивладините протести, кои во Техеран се сметаат како повик за „распламтување на немирите“. Во својот говор пред демонстрантите во иранскиот град Бушер минатиот четврток, Ахмадинеџад истакнал дека „некои од функционерите живеат далеку од проблемите на луѓето и ништо не знаат за реалната ситуација во општеството“, пишува весникот. Тој нагласил дека „луѓето се незадоволни“ од владата на претседателот Хасан Рохани, обвинувајќи го за монополизирање на власта и ресурсите.
  сите 76 | | | веќе видена

  Поранешниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад е уапсен поради поддршка на антивладините протести во земјата, пишува весникот „Ал Кудс ал Араби“. Според медиумот, повикувајќи се на извори во Техеран, Ахмадинеџад бил уапсен со одобрение на врховниот лидер на Исламската република, ајатолах Али Хамнеи за време на посетата во градот Шираз. Причина за притворањето се неговите изјави на антивладините протести, кои во Техеран се сметаат како повик за „распламтување на немирите“. Во својот говор пред демонстрантите во иранскиот град Бушер минатиот четврток, Ахмадинеџад истакнал дека „некои од функционерите живеат далеку од проблемите на луѓето и ништо не знаат за реалната ситуација во општеството“, пишува весникот. Тој нагласил дека „луѓето се незадоволни“ од владата на претседателот Хасан Рохани, обвинувајќи го за монополизирање на власта и ресурсите
  сите 77 | | | веќе видена

  Махмуд Ахмадинеџад, поранешниот ирански претседател, е уапсен за поддршка на антивладините протести во земјата, пишува весникот „Ак Кудс ал Араби“.Тој бил уапсен со одобрение на врховниот лидер на Исламската република, ајатолах Али Хамнеи за време на посетата во градот Шираз. Тој бил притворен за неговите изјави на антивладини протести, кои во Техеран се сметаа како повик за распламтување на немирите.Во својот говор пред демонстрантите во иранскиот град Бушер минатиот четврток, Ахмадинеџад истакнал дека „некои од функционерите живеат далеку од проблемите на луѓето и ништо не знаат за реалната ситуација во општеството“, пишува весникот.Тој изјавил дека луѓето се незадоволни од владата на претседателот Хасан Рохани, обвинувајќи го за монополизирање на власта и ресурсите.
  сите 78 | | | веќе видена

  По прогласот на Гардата има помалку вести за протестите, но се уште не е познато дали тие навистина завршија или пак иранските власти ги блокираат социјалните мрежи со цел да ги оневозможат демонстрантите да поделат нови слики од протестите. Протестите во Иран почнаа поради мерките за штедење што претседателот Хасан Рохани ги воведе во 2013 година кога дојде на власт. Политичките аналитичари истакнунваат дека незадоволството на Иранците од финансиската ситуација е видливо подолго време, а помали протести и штрајкови на синдиактите има веќе неколку години. Тие исто така посочуваат и дека граѓаните се незадоволни поради укинување на граѓански слободи. Протестите укажуваат и дека голем број Иранци не се согласуваат со надворешната политика на Техеран, како што се интервенциите во Сирија и во Ирак, борбата за влијание со Саудиска Арабија или финансиската поддршка на Палестинците и на либанскиот шиитски Хезболах и оценуваат дека Владата треба да се насочи кон домашните економски проблеми. Иранските државни ...
  сите 93 | | | веќе видена

  На американскиот претседател Доналд Трамп, кој неколкупати го поддржа антивладините протести во Иран во кои има најмалку 21 жртва, би му било подобро да се занимава со милионите бездомници и гладни во САД, порача во вторникот портпаролот на иранското министерство за надворешни работи. „Наместо да го губи времето испраќајќи бескорисни и навредливи твитови против други народи, би му било подобро да се занимава со проблемите во својата земја, во прв ред со секојдневните убиства на десетици луѓе и со милионите бездомници и гладни“, изјави портпаролот на иранската дипломатија, Бахрам Гашеми. Американскиот претседател Доналд Трамп, меѓутоа, продолжи со нападите на Twitter врз власта во Иран. „Народот на Иран, конечно, прави нешто против бруталниот и корумпиран ирански режим. Сите пари коишто (поранешниот американски претседател Барак) Обама толку глупо им ги даде отидоа на тероризмот и завршија во нивните ‘џебови’. Луѓето имаат малку храна, голема инфлација и немаат човекови права“, напиша Трамп во вторникот. ...
  сите 116 | | | веќе видена

  Протестите во Иран се производ на таложењето нерешени проблеми. Без оглед на исходот, во Иран расте незадоволството, луѓето сакаат промени, смета Мустафа Малекан. Таложењето на економски, социјални и политички проблеми може да води кон бунт, предупредуваат бројни експерти најмалку од пред две години. Алармирачките предвидувања сега се обистинија- притисокот на мизеријата ги изведе луѓето на улиците . Последиците на четиридецениското постоење на Исламската Република се следните: преку 40 проценти од околу 80-те милиони жители живеат под релативната граница на сиромаштија, во некои селски области процентот изнесува дури 60 до 70 насто. Најмалку единаесет милиони луѓе во сламови во близината на големите градови повеќе преживуваат отколку што живеат. Преку една четвртина од младите луѓе меѓу 15 и 24 години се без работа, истото важи и за оние со завршен факултет. Богатството понира Притоа, Иран е богата земја. Во текот на осумгодишниот мандат на претседателот Махмуд Ахмадинеџад (2005 до 2013 година) Иран од ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Продолжуваат антивладините протести во повеќе градови во Иран кои почнаа пред пет денови. Според новинските агенции, имало напади и врз полициски станици при што загинале неколкумина луѓе. Станува збор за најголемите политички демонстрации во Исламската република од 2009 по контроверзните претседателски избори на кои победи Махмуд Ахмадинеџад. Иранската државна телевизија јави дека вооружени демонстранти во неделата нападнале полициски станици и воени бази, но оти биле одбиени од безбедносните сили. Мешала Немати, гувернер на Доруд, вчера изјави дека демонстранти пукале во безбедносните сили. „Некои од овие луѓе, во обична облека, со возила, пукаа во безбедносните сили, посебно во безбедносниот штаб“. Демонстрациите избувнаа на 28 декември во вториот по големина град во Иран, Машхад поради економските тешкотии и наводната корупција и ескалираа со повици против верскиот етаблишмент кој е на власт по исламската револуција во 1979 година. Претседателот Хасан Рохани во првото појавување во јавноста од ...
  сите 104 | | | веќе видена

  Иранскиот претседател Хасан Роухани изјави во неделата дека Иранците имаат право да протестираат и да ја критикуваат владата поради економската ситуација и невработеноста, но нивните акции не смеат да водат кон насилство или оштетување на јавната сопственост, како и дека не им е потребно лажното американско душегрижништво. „Ние сме слободна нација и се темелиме на уставот и човековите права, народот апсолутно има право да ја критикува владата и да протестираат, но нивните протести мора да бидат такви да ја подобрат состојбата во државата и нивниот живот“, рекол Роухани чиешто соопштение го преследува кабинетот а го пренесува агенцијата IRNA. „Критиката е едно а насилството и уништувањето на јавниот имот е сосема друго“, вели Роухани во првата официјална реакција по четирите дена протести. Десетици илјади луѓе протестираат ширум земјата од четвртокот против невработеноста и влошената економска состојба, додека западните медиуми пренесуваат дека се против клерикалната елита и наводно против иранската ...
  сите 177 | | | веќе видена

  Демонстрации против инфлацијата и невработеноста се одржале во десеттина градови, а на нив демонстрантите извикувале слогани против власта. Иранскиот режим денес собрал илјадници луѓе на улиците по дводневните демонстрации против властите и скапиот живот, најголеми последниве години во таа земја. Државната телевизија постојано емитувала снимки од демонстрациите организирани во многу градови ширум земјата. Со тоа била одбележана годишнината од големиот прорежимски собир кој го означил крајот на бунтовничкото движење против контроверзниот претседател Махмуд Ахмадинеџад во 2009. година. Официјалните демонстрации биле организирани два дена по демонстрациите против инфлацијата и невработеноста во десетина градови, на кои демонстрантите извикувале слогани против власта. Иранскиот министер за внатрешни работи, Абдолрез Рахмани, ги повикал луѓето да не учествуваат на такви "илегални собири". Иранските медиуми денес ги споменале тие демонстрации, но не кажувале детали ниту изјави на демонстрантите. Ги имало неколку ...
  сите 134 | | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад, и во времето на своето владеење важеше за еден од најскромните претседатели во светот. Додека тој седел во претседателската фотелја, неговата сопруга работела како хигиеничарка, тој на работа одел со автобус, а денес кога не е претседател, работи како професор и живее од платата од Универзитетот. Уште во времето на владеењето ги тргнал сите луксузни оредмети од кабинетот и ги заменил со поскромни, а живеел и во стара куќа. Во интервју за американската телевизија „Фокс Њуз“, тој вели дека секогаш кога ќе се погледне во огледало си вели само едно: „Запомни, ти не си ништо повеќе од обичен слуга". Претседателот секој ден на работа носел постара торба во која бил спакуван појадокот што му го подготвувала сопругата, помагал на хигиеничарите на улица, а дома спиел на ќебе наместо во кревет. Во текот на неговиот мандат, секој нов министер морал да потпише документ дека ќе остане сиромашен, дека нема да се богати на сметка на државата и дека неговите сметки и ...
  | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад, и во времето на своето претседателствување на работа одел со автобус, а неговата жена работела како чистачка во исламско училиште. Денес, живее од плата на универзитетски професор во износ од 250 долари месечно и чува овци. Во интервју за американската телевизија „Фокс Њуз“, на прашањето што си порачува кога ќе се погледне во огледало, тој одговорил: „Во огледалото гледам човек и му велам: ‘Запомни, ти не си ништо повеќе од обичен слуга’.“. Кога првпат влегол во претседателскиот кабинет, ги тргнал скапите персиски килими и ги подарил на џамија во Техеран. На нивно место ставил обични, евтини теписи. Во извештајот за својот имот тој напишал дека поседува автомобил Пежо 504 од 1977 година и стара куќа во еден од најсиромашните делови на Техеран, наследена од татко му. Претседателот секој ден на работа носел постара торба во која бил спакуван појадокот што му го подготвувала сопругата: неколку сендвичи или леб со маслиново масло и сирење. Често им помагал на ...
  сите 2 | | | веќе видена