Мадрид

  во

  Александар Коларов лесно би можел да се пофали дека живеел во двата најубави италијанска града. Рим наскоро би можел да го замени со Фиренца. Преселбата сеуште е „во магла“, но не е невозможно да се дојде до неа, бидејќи Фиорентина се соочува со потешкотии наредната сезона во својот тим да го задржи одличниот перуанец Хуан Мануел Варгас. Левоногиот фудбалер игра фантастично за „Виолата“ оваа сезона и токму поради тоа се најде на радарите на Реал Мадрид и Ливерпул. Неофицијално, и двата тима се подготвени да тргнат со минимална понуда од 15 милиони евра, а Фиорентиан не е клуб кој толку лесно може да им одолее на толку многу пари. Сепак, во Фиренца подготвено ќе ги пречекаат преговорите со заинтересираните купувачи, бидејќи на „лагер“ имаат кратка, но јасна листа потенцијални замени за Варгас. Во врвот се наоѓа токму Коларов, кој игра на истата позиција, има слични офанзивни квалитети како и Варгас а воедно и добро ја познава италијанската Серија А. Другиот адут е Ројстон Дренте од Реал Мадрид, а ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Низ анализата на досегашниот учинок, шпанскиот спортски весник „АС“, утврди дека Кристијано Роналдо и Гонзало Игуаин се најдобриот напаѓчки пар на Реал Мадрид во последните дваесет години. Португалскиот и аргентинскиот репрезентативец заедно досега постигнале 34 погодоци, од кои Игуаин 19 (во 20 одиграни натпревари), а Роналдо 15 (во 17 одиграни натпревари). Вкупно во шпанската Примера досега се одиграни 26 кола, а погледот на последните дваесет години ни укажува на тоа дека ниту еден напаѓачки пар на „кралевите“ не бил толку голгетерски расположен. Успехот на двајцата е уште поголем доколку се знае дека Игуаин пропушти шест, а Роналдо дури девет натпревари низ досегашниот дел од лигата. Апсолутни рекордери на Реал Мадрид во ист број одиграни натпревари се мексиканите Хуго Санчез и Емилио Бутрагењо, кои во сезоната 1989/1990 постигнаа 36 погодоци, од кои само Санчез 27. Втор на листата е хрватско-српскиот напаѓачки тандем на „кралскиот клуб“ кој го сочинуваа Давор Шукер и Предраг Мијатовиќ. По 26 ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Бразилскиот фудбалски интернационалец Рикардо Кака во текот на изминатиот летен преоден рок го напушти Милан и ги засили редовите на мадридски Реал, поради што благајната на „кралскиот клуб“ се испразна за 65 милиони евра. Но, Кака како и целиот тим на Реал Мадрид, неколку пати оваа сезона не пружа најдобри партии на фудбалските терени поради што и направи неколку екцеси. Никој не може да го прежали поразот од Лион во осмина финалето од Лигата на Шампионите, како и вистинскиот срам по поразот од третолигашот Алкоркон во Кралскиот Куп. Сега на фудбалерите на тимот кој е предводен од чилеанскиот менаџер Мануел Пелегрини им преостанува само да ја освојат Примера како единствено задоволство кое им е овозможено во овој момент. „Дојдов во Реал со повреда на препоните, а кога имате одредена повреда секогаш вашата самодоверба е нагризена и не можете да дадете се од себе на терените.“ - изјави Кака коментирајќи ја неговата игра сезонава. „Така беше и во мојот случај. Исто така, морав да се адаптирам и на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот играч на Барселона и бугарскиот фудбалер на столетието, Христо Стоичков рече дека му е многу мило затоа што Реал Мадрид се елиминирани од ЛШ. “Многу ми е мило затоа што Реал Мадрид се елиминирани. Лион не се составот што беа од пред неколку години, но кога ќе потцените некој тим наеднаш се станува тешко.“ Стоичков кој деновиве си даде отказ од тренерската функција на јужноафриканскиот тим Мамелоди застана и во одбрана на Пеп Гвардиола, за суспензијата од пред 10 дена. “Некој ден ќе го казнат Гвардиола и за тоа што згазнал на мравка.“ - рече за Марка Бугаринот.
  | | веќе видена

  Претседателот на Атлетико Мадрид, Енрике Керезо му порача на Реал Мадрид да заборави за можен ангажман на Кун Агуеро Marca вчера објави дека Кун Агуеро е еден од ’приоритетите’ на Реал Мадрид за засилување на тимот по крајот на сезоната и за таа цел Кралскиот клуб е подготвен да ја плати откупната клаузула вредна 60 милиони евра. Енрике Керезо, претседателот на Атлетико Мадрид на ироничен начин му порача на Флорентино Перез да заборави на ангажман на аргентинскиот интернационалец. На прашањето за трансферот на Агуеро во Мадрид, Керезо за шпанските медиуми рече: “Зделката е договорена.” “Наскоро ќе објавиме детали од целата операција со која ние ќе дојдеме до услугите на Крисијано Роналдо, Кака и Игуаин.” “Трансфер операцијата ќе се вика 3 за 1.” “Навистина нема смисла вакви шпекулации да се појавуваат во пресрет на натпревар во кој ќе се бориме да останеме во Европа.”
  сите 6 | | | веќе видена

  По вчерашното комплетирање на осумте екипи кои ќе го продолжат походот кон трофејот во Лигата на шампионите, вечерва по одигрувањето на реванш натпреварите од 1/8 финалето ќе бидат познати и четвртфиналистите во најмасовното фудбалско натпреварување на стариот континент, Лигата на Европа. Јувентус, Хамбургер и Стандард со една нога се веќе во следната фаза откако на првите натпревари славеа против нивните опоненти со 3:1. Без разлика на предноста, треба да се одработат професионално и вторите 90 минути за да не дојде до непланирана елиминација. Најинтересно се очекува да биде на натпреварите Ливерпул-Лил и Вердер Бремен – Валенсија. Ливерпул на првата средба во Франција загуби со 1:0, и доколку сака спас на сезоната и прогрес во следната фаза, вечерва на „Енфилд Роуд“ ќе мора да го победат францускиот тим, иако имаат доста незгоден резултат. Вердер пак, на „Весер“ стадионот во Бремен ја пречекува Валенсија со резултат од 1:1 и се надева дека можат да го елиминираат шпанскиот тим за да продолжат во ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Неколку клубови во Премиер лигата и Реал Мадрид се загреваат за Жозе Мурињо, кој потврди дека може слободно да си замине од Интер кога ќе посака. Португалецот доминира во англиските медиуми откако со својот Интер го елиминира својот поранешен клуб Челзи од Лигата на шампионите. "Мојата иднина се поврзува со остварување на најдобри можни резултати се до крајот на сезоната, а потоа ќе видиме. Мојот договор е едноставен. Имам уште три години од договорот, со клаузула да заминам кога ќе посака", изјави Мурињо за таблоидот Сан.На прашањето какви се шансите тој да се врати во Премиер лигата, португалскиот стратег одговори:"Кој знае можеби во иднина ќе бидам тренер на уште еден англиски тим".Мурињо ја истакна својата желба да стане првиот тренер кој освоил титули во Англија, Италија и Шпанија, алудирајќи дека можеби неговата следна дестинација е Мадрид. Прво неговата цел е освојување на Лигата на шампиони со Интер, достигнување кое не е направено цели 45 години.
  сите 3 | | | веќе видена

  Два дена откако и седма година по ред, рускиот милијардер Роман Абрамович не си ја исполни желбата да ја освои Лигата на шампионите, сопственикот на лондонскиот тим најавил дека на Карло Анчелоти ќе му даде 100 милиони фунти за да го реновира тимот и да го направи уште посилен за идната сезона да го освои пехарот во европската елита. Според најавите на таблоидот „Сан“ со стоте милиони фунти, Челси би требало да ги купи Фернандо Торес од Ливерпул, Серхио Агуеро од Атлетико Мадрид, Маикон од Интер, Бастијан Швајнштајгер од Баерн Минхен и еден голман. - Анчелоти има голема подршка од Роман, а тоа значи и многу пари за засилувања. Абрамович верува дека Калрло е вистинскиот човек за главниот успех, па нема да жали пари за да се реновира тимот. На овој тим му е потребна свежа крв - изјавил анонимен член на тимот од „Стемфорд бриџ“ за британскиот таблоид. Според најавите, Џо Кол, Николас Анелка, Деко, Хиларио, пауло Фереира, „улијано Белети се фудбалерите кои со сигурност ќе си заминат во јуни.
  сите 10 | | | веќе видена

  Сите осум реванш мечеви од осмина финалето во Лигата на Европа се денеска на програмата. Стандар има голема залиха од првиот меч против Панатенаикос, додека Андерлехт ќе брка два гола минус од првиот меч против Хамбургер. Два гола предност во пресрет на реваншот против Фулам има и со повреди "осакатениот" Јувентус, додека Лил во Ливерпул пристигнува со минимални 1:0 од првиот меч. Бенфика не успеа на домашен терен да стекне резултатска предност против Олимпик, па во Марсеј ќе има особено тешка задача, а ништо полесно нема да му биде ниту на рускиот шампион Рубин кој исто така нема залиха во двобојот шампионот на Германија, Волфзбург. Само во дуелот меѓу мадридски Реал и Спортинг од Лисабон немаше голови на првиот натпревар, а меч со мал број погодоци се очекува и во реваншот. 19.00ч Олимпик Марсеј - Бенфика (прв меч 1:1) 19.00ч Стандард - Панатенаикос (3:1) 19.00ч Фулам - Јувентус (1:3) 19.00ч Вердер - Валенсија (1:1) 21.05ч Андерлехт - Хамбургер (1:3) 21.05ч Волфзбург - Рубин (1:1) 21.05ч Спортинг ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Бордо по втор пат го победи Олимпијакос и се пласираше во четвртфиналето на Лигата на Шампионите. Таму се наоѓа и Лион кој го декласираше гигантот Реал Мадрид а тоа му даде за право на тренерот на жирондијците Лоран Блан да констатира дека францускиот фудбал се доближува до нивото на англискиот, шпанскиот и италијанскиот. „Одигравме добар натпревар, имавме прекрасен почеток и успеавме да постигниме погодок од слободен удар, мислам дека нашиот пласман е сосема залсужен“, прокоментира поранешниот француски репрезентативец. „Мислам дека францускиот фудбал малку го намали заостанувањето зад оној што се игра во Шпанија, Англија и Италија. Од осумте клубови во четвртфиналето има шест или седум кој сакаат да се сретнат со Бордо. Јас сакам само еден тим да избегнам - тоа е Барселона“, дополни Блан.
  | | веќе видена

  Медицинскиот трибунал во Мадрид денеска реши да му дозволи на младиот фудбалер на Реал (М), Рубен де ла Ред да се врати на фудбалските терени. „Кралскиот клуб“ сакаше да го раскине договорот со Де ла Ред затоа што првичните анализи покажуваа дека 24-годишниот фудбалер има мали шанси повторно да се занимава со фудбал, откако колабираше на теренот на меч од почетокот на сезоната 2008/09. Трибуналот посочил дека „галактикоси“ не можат да го раскинат договорот со Де ла Ред, затоа што неговото враќање на фудбалските терени е можно. Еден од најталентираните млади фудбалери во Шпанија доби „зелено светло“ од специјалистите и наскоро може да почне со тренинзи. Заедно со селекцијата на Шпанија, Рубен де ла Ред го освои златото на ЕП во Швајцарија и Австрија, а веднаш по него се случи и несреќата во која за малку можеше да го загуби и животот.
  | | веќе видена

  Напаѓачот на Фиорентина Стеван Јоветиќ категорично изјави дека нема намера да ги напушта виолетовите по крајот на сезоната покрај тоа што тој е посакуван од Реал Мадрид. Црногорскиот млад напаѓач ги придоби симпатиите на речиси сите големи западноевропски гиганти со уникатното свое представување во текот на последната година во дресот на Ла Виола. Според новинарите во Шпанија, Јоветиќ е мета на кралскиот клуб но сепак самоиот фудбалер не сака ни да слушне за таков трансфер. „Воопшто не мислам да го променам тимот. Се што ми нуди Фиорентина ми се допаѓа и не мислам да си одам. Имам договор до 2013 година и сум концентриран кон исполнување на истиот“. „Сега мислам на подобар пласман во првенството и во купот на Италија. Мисламд ека за мене е премногу рано да ја напуштам Фиренца - градот кој најмногу го сакам“, прокоментира Јоветиќ за Дневни Авис.
  | | веќе видена

  МАДРИД - Мадрид ќе биде домаќин на Европските музички награди на "Ем-Ти-Ви" за 2010 година кои ќе се одржат на седми ноември, соопштија организаторите. Ова е втор пат како овој настан се одржува во Шпанија, првиот пат се одржа во Барселона во 2002 година. Церемонијата која има публика од 600 милиони луѓе низ целиот свет, ќе се одржи во новиот спортски комплекс "Каха меџик" чиј главен стадион има 12.500 седишта.Мадрид беше избран поради "динамичната и успешна музичка сцена" и поради фактот дека "Ем-Ти-Ви" ја слави 10-годишнината од своето шпанско претставништво, изјавија организаторите.На минатогодишното доделување во Берлин, Бијонсе доби три награди: за најдобра пејачка, за најдобра песна за "Ореол" ("Хало") и најдобар спот за "Слободни дами" ("Сингле Ладиес").Церемонијата за наградите се одржува секоја година од 1994 година. Меѓу претходните музичари на овој настан се: Бритни Спирс, Џастин Тимберлејк, Мадона и "Ју-Ту". Претходно церемонијата се одржувала во Париз - 1996 година, Рим - 2004, Лисабон - 2005, ...
  | | веќе видена

  Жена носи хартиена кеса на "Зара", додека шета по улица во Мадрид (фото Ројтерс) МАДРИД, 18 март (Ројтерс) - Најголемиот европски трговец на мало "Индитекс" забележа голем пораст во продажбата за 2010 година досега, како резултат на иновативниот бизнис модел кој го применува, со кој доби зголемена побарувачка и зголемена вредноста на акциите."Индитекс", кој е во сопственост на "Зара", пријави пораст од пет насто во нето-профитот за 2009 година, наспроти предвидувањата, а продажбата порасна за 14 насто од почетокот од финансиската година на компанијата на први февруари. "Интересната работа околу овие резултати е што одеднаш имате продажба која повторно се враќа во позитива", рече Ен Кричлоу, аналитичар во Сосиете женерал.Акциите пораснаа повеќе од три насто и достигнаа вредност од 48,2 евра.Кричлоу предвиде пораст во продажбата од шест насто во четвртиот квартал и пораст од шест насто во првите шест недели од новата финансиска година, наспроти падот од три отсто во третиот квартал.
  | | веќе видена

  Според медиумите од Шпанија, екипата на Реал Мадрид веќе има листа на тренери кои би можеле да го наследат Мануел Пелегрини на кормилот на Сантијаго Бернабе Marca вели дека дека новиот неуспех во Лигата на Шампионите – Кралевите шеста сезона по ред е елиминиран во осмина-финалето – ја натерало управата на Реал да започне потрага по тренер кој ќе може да донесе успех во Европа. Поради тоа, Флорентино Перез веќе креирал листа од желби на која има четири имиња – Жозе Мурињо (Интер); Рафа Бенитез (Ливерпул); Фабио Капело (Англија); и Карло Анчелоти (Челзи) Реал Мадрид променија 10 тренери во последните 10 сезони и доколку Пелегрини не ја донесе титулата во Ла Лига, поранешниот тренер на Виљареал ќе добие отказ по крајот на сезоната. Marca додава дека без разлика кој ќе биде следниот тренер на Реал Мадрид, ќе мора во минатото да ја освоил Лигата на Шампионите. Новиот стратег ќе мора да го врати статусот на Реал Мадрид како еден од најдобрите клубови во Европските натпреварување. Фабио Капело веќе во два наврати ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Оваа сезона се уште не е завршена, но челниците на Реал Мадрид веќе почнаа со преговори за ангажман на нови фудбалери во летниот преоден рок. Иако потрошените 200 милиони евра минатото лето не ги донесоа очекуваните резултати, тоа не го обесхрабрува претседателот Флорентино Перез да продолжи во ист стил да вложува во играчкиот кадар. На врвот на листата со желби на „кралевите“ се наоѓа голгетерот на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро. Аргентинскиот голгетер веќе најави дека летово би можел да си замине од „Висенте Калдерон“, а Флорентино Перез во младиот напаѓач гледа извонредно освежување за својот тим. Сумата од 55 милиони евра што Атлетико Мадрид ја бара за Агуеро не би требало да претставува никаков проблем за „кралевите“, кои, сепак, ќе треба да се натпреваруваат во трката по овој фудбалер со англиските премиерлигаш Челси и со Манчестер сити. Покрај за услугите на Агуеро, челниците на Реал Мадрид сериозно се интересираат и за Хуан Мануел Варгас од Фјорентина. Позицијата лев бек важи за најслабо покриена во ...
  сите 2 | | | веќе видена

  По елиминацијата од Лигата на шампиони од Интер, сопственикот на Челзи, Роман Абрамовиќ најавува чистка во редовите на англискиот клуб. Според англиските медиуми, "сините" во летниот период ќе доживеат вистински ремонт, а прв на листата на засилувања е голгетерот на Ливерпул, Феранандо Торес за кој ќе испратат понуда од 50 милиони фунти. Натаму на листата се наоѓаат напаѓачот на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро, играчот од средниот ред на Баерн Минхен Бастијан Швајнштајгер, десниот бек на Интер, Маикон, како и ангажирање на нов голман. На излезна врата од клубот се Џо Кол, Деко, кој се враќа во Бразил, Пауло Фереира, Јулијано Белети и Хиларио.Ако одбие продолжување на договорот од една година и Николас Ањелка го очекува истата судбина. Под притисок е и Карло Анчелоти на кого му се заканува отказ ако не ја освои титулата во Премиер лигата, а под лупа се и останатите помошни тренери во тимот, како и спортскиот директор Френк Арнесен.
  сите 11 | | | веќе видена

  Оваа сезона се уште не е завршена, но челниците на Реал Мадрид веќе почнаа со преговори за ангажман на нови фудбалери во летниот преоден рок. Иако потрошените 200 милиони евра минатото лето не ги донесоа очекуваните резултати, тоа не го обесхрабрува претседателот Флорентино Перез да продолжи во ист стил да вложува во играчкиот кадар. На врвот на листата со желби на „кралевите“ се наоѓа голгетерот на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро. Аргентинскиот голгетер веќе најави дека летово би можел да си замине од „Висенте Калдерон“, а Флорентино Перез во младиот напаѓач гледа извонредно освежување за својот тим. Сумата од 55 милиони евра што Атлетико Мадрид ја бара за Агуеро не би требало да претставува никаков проблем за „кралевите“, кои, сепак, ќе треба да се натпреваруваат во трката по овој фудбалер со англиските премиерлигаш Челси и со Манчестер сити. Покрај за услугите на Агуеро, челниците на Реал Мадрид сериозно се интересираат и за Хуан Мануел Варгас од Фјорентина. Позицијата лев бек важи за најслабо покриена во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Стратегот на Интер, Жозе Мурињо вели дека по крајот на сезоната ќе види каква е ноговата иднина и потврди дека има клаузула во договорот со која може да си ја купи слободата ’Специјалниот’ никогаш не ја криел својата желба да се врати во Премиер Лигата исто како и да предводи тим од Шпанија со кој ќе може да ја освои Ла Лига. Токму поради тоа Португалецот често е мета на шпекулации кои го поврзуваат со заминување од Интер и покрај тоа што Мурињо има уште три години од својот договор со шампионот на Италија а претседателот на Нероаѕурите не помислува на прекин на соработката со Мурињо. Но стратегот во својот договор со Интер има и клаузула која му овозможува во било кое време да го раскине договорот и медиумите токму на тој факт ги темелат своите шпекулации кои го поврзуваат Мурињо со заминување од Серија А. Во интервју за The Sun, Жозе потврди дека има со клаузулата може да си ја купи слободата и додаде дека по крајот на сезоната ќе размисли за својата иднина. “Мојата иднина се состои од давање на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Според медиумите од Англија, Роман Абрамович е подговен да инвестира 100 милиони фунти за засилувања на тимот а примарна цел е ангажман на Фернандо Торес Роман Абрамович воопшто не е среќен по елиминацијата од Лигата на Шампоните уште во осмина-финалето но Рускиот милијардер има доверба во Карло Анчелоти и ќе го поддржи стратегот со инвестирање на околу 100 милиони фунти за ангажман на нови мега ѕвезди по крајот на сезоната. Медиумите од Островото велат дека Анчелоти се надева дека ќе може да ангажира барам две големи имиња од кои Фернандо Торес е на врвот од листата желби а на второто место е Кун Агуеро од Атлетико Мадрид. Извештаите говорат дека Анчелоти посакува ’напад од соништата’ кои би го сочинувале Дидиер Дрогба и Фернандо Торес и е подготвен за услугите на напаѓачот на Ливерпул да одвои 50 милиони фунти. Ливерпул во моментов не размислува за продажба на Торес но по крајот на сезоната работите можат да се променат доколку Црвените не изборат место кое ќе им донесе настап во Лигата на Шампионите. ...
  сите 12 | | | веќе видена