Lumia

  во

  Смартфоните кои имаат камери со голем број мегапиксели повторно се враќаат, но се чини дека и брендот кој го започна овој тренд решил повторно да го освојува пазарот. Компанијата HMD, позната по изработка на новите Nokia смартфони, повторно станала сопственик на PureView брендот, соопшти Nokiamob, повикувајќи се на Европската агенција за интелектуална сопственост EUIPO. HMD има лиценца да ги изработува Nokia 1, 6, и 7 Plus смартфоните, како и flagship-от Nokia 8 Sirocco и ретро моделот 8110 Reloaded. PureView технологијата беше најпрво искористена во Symbian моделот Nokia 808 PureView, а потоа и во Windows Phone моделите како што беше Lumia 1020, кој имаше вградена камера со 41 мегапиксел и беше врвот помеѓу моделите на Nokia кои беа фокусирани на камерата. Кратко после тоа, Nokia беше преземена од Microsoft, но сега Windows Phone повеќе не е сериозен играч на пазарот. HMD сега ќе има можност повторно да ја заживее PureView технологијата, со тоа што ќе изработува смартфони кои ќе ги имаат истите функции на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Сите овие телефони, своевремено беа иноватори, но сите имаа иста судбина - исчезнаа од пазарот.. Некои производители на мобилни телефони едноставно прават чекор понапред, иновирајќи не само за себе, туку и за другите, кои ги прифаќаат иновациите. Денес, нивните опции се општо прифатени, додека во моментот кога ги имале први, овие уреди биле речиси непознати за повеќето корисници. Првиот телефон со читач на отисоци на прсти Иако Apple ги убеди корисниците дека читачот на iPhone е неопходен, првиот модел кој го имаше беше Pantech GI100, уште во 2003 година - три години пред првиот iPhone да се појави на пазарот. Првиот телефон кој го исфрли 3.5 милиметарскиот аудио приклучок Не, не беше iPhone 7, туку уште во 2003 година моделот O2 XDA II на HTC. Наместо ваков аудио приклучок, моделот имаше мини USB, кое се користеше и за полнење и за поврзување со компјутер. Првиот телефон со напредна опција на камерата Иако со ова може да се пофали било која камера од N серијата на Nokia, првиот модел со bokeh ефект кој ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Мicrosoft се обидe да се претвори во влијателно име на пазарот на паметни телефони со Windows Mobile и серијата уреди Lumia кои се произведуваа од Nokia. Обидите во оваа сфера не го постигнаа посакуваниот успех и ја натераа компанијата да го насочи вниманието кон други сегменти во кои може да генерира повеќе приходи. Сепак, во последно време се шпекулира со желбата на Microsoft да се вратат во смартфон пазарот со премиерата на нов Surface Phone модел. Премиерата на уредот ќе се одржи во 2019 година. На интернет излегоа податоци дека паметниот телефон ќе означи драстична промена во стратегијата на Мicrosoft. Вработен во компанијата одговори на серија прашања на љубопитен клиент и откри дека следниот смартфон од серијата Surface нема да работи со Windows 10 Mobile, туку ќе биде базиран на Аndroid, пренесе „mspoweruser“. Се чини дека ова е единствената шанса да се биде успешен во овој сегмент. Идејата е уредот да понуди пристап до сите популарни Microsoft апликации, вклучувајќи ја разновидната колекција на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Microsoft одамна ги сруши сите бариери кога е во прашање поврзаноста меѓу различни платформи и ја напушти политиката на екслузивност на хардверот и софтверот. Таа политика може да се преслика и во мобилниот сегмент бидејќи нивниот оперативен систем Windows Phone OS одамна е мртов. Сега следен чекор би требало да биде пласирање на Microsoft смартфон кој ќе го користи Android оперативниот систем, но во софтверот ќе ги има вклучено сите препознатливи мобилни апликации како Cortana, Windows Office пакетот, Bing пребарувачот и Here мапите. Microsoft кога ја купи финска Nokia го доби и тимот на инженери кои ги развиваа Lumia смартфоните, а исто така има право и да го користи името на овој субренд, но досега беше многу тивок во смартфон сегментот. Вакво хибридно решение е сосема возможно од страна на Microsoft, па наскоро ќе се види дали идејата навистина ќе се реализира.
  сите 9 | | | веќе видена

  По позитивната реакција од страна на фановите по претставувањето на првиот смартфон со целосен дисплеј, Nokia X6, HMD Global планира да најави сличен уред следната недела... Бидејќи, сега за сега, Nokia X6 е достапен само во Кина, новиот смартфон со ваков дизајн HMD Global планира да го претстави на глобално ниво. Т.н Nokia X5, истотака познат како Nokia 5.1 Plus, ќе биде уред од средната класа, официјално најавен на 11 јули. Иако неговите спецификации не се познати, знаеме дека ќе доаѓа со MediaTek, наместo Snapdragon, процесор во внатрешноста. Интересно е што покрај него, HMD Global планира претставување на уште еден смартфон, овој пат со Snapdragon 845. Уредот познат како Nokia 9, нема да доаѓа со целосен дисплеј и безжично полнење, но ќе има Lumia дизајн на камерите и стаклена конструкција. По претставувањето на новиот смартфон, компанијата ќе претстави уште еден уред од средната класа со Snapdragon 710 во втората половина од 2018 година.
  сите 27 | | | веќе видена

  Фото: Kickstarter Onyxx е безжичен полнач отпорен на прашина и вода. Уредот функционира преку апликација поддржана од телефоните од Apple, Samsung, LG, Google Nexus и Microsoft Lumia. За разлика од останатите надворешни полначи, Onyxx е мал и лесен и овозможува брзо полнење на телефонот. Производот е креиран за луѓе со активен начин на живот, поради неговата отпорност на прашина и вода, но исто така е погоден и за во канцеларија. На Onyxx може да се поврзат и полнат 2 уреди симултано, еден со кабел, а еден бежично. Производот е дело на старт-ап со седиште во Њујорк и има своја кампања на платформата Kickstarter . Досега има собрано 10.757 долари од потребните 12.000 долари, а кампањата трае уште 4 дена. Првите испораки на производот се очекува да бидат во септември годинава.
  сите 7 | | | веќе видена

  Со текот на времето истекуваат се повеќе детали за новиот Huawei P20 Pro, а според најновите гласини, откриено е со каква камера ќе пристигне новиот адут на кинеската компанија. Huawei P20 Pro на задната страна ќе има три камери и тоа една камера од 8 мегапиксели, црно-бела камера од 20 мегапиксели, како и главна RGB камера од 40 мегапиксели. Станува збор за една од камерите со најмногу мегапиксели на паметен телефон на пазарот, а повеќе има само легендарната камера на Nokia PureView која што има 41 мегапиксел и е дел од паметните телефони Nokia 808 и Lumia 1020. Што се однесува до останатите спецификации, уредот ќе има екран со дијагонала од 6,1-инчи, ОЛЕД екран со „заб" и резолуција од 2,240х1,080 мегапиксели, а на предната страна од телефонот ќе биде сместена селфи камера од 24 мегапиксели. Huawei P20 Pro ќе биде напојуван од батерија со капацитет од 4,000 mAh и ќе се полни преку USB-C порт. Ќе има 6 GB RAM меморија и интерна меморија од 128 GB. Исто така, Huawei P20 Pro ќе биде опремен со Kirin 970 ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Со текот на времето истекуваат се повеќе детали за новиот Huawei P20 Pro, а според најновите гласини, откриено е со каква камера ќе пристигне новиот адут на кинеската компанија. Huawei P20 Pro на задната страна ќе има три камери и тоа една камера од 8 мегапиксели, црно-бела камера од 20 мегапиксели, како и главна RGB камера од 40 мегапиксели. Станува збор за една од камерите со најмногу мегапиксели на паметен телефон на пазарот, а повеќе има само легендарната камера на Nokia PureView која што има 41 мегапиксел и е дел од паметните телефони Nokia 808 и Lumia 1020. Што се однесува до останатите спецификации, уредот ќе има екран со дијагонала од 6,1-инчи, ОЛЕД екран со „заб“ и резолуција од 2,240х1,080 мегапиксели, а на предната страна од телефонот ќе биде сместена селфи камера од 24 мегапиксели. Huawei P20 Pro ќе биде напојуван од батерија со капацитет од 4,000 mAh и ќе се полни преку USB-C порт. Ќе има 6 GB RAM меморија и интерна меморија од 128 GB. Исто така, Huawei P20 Pro ќе биде опремен со Kirin 970 ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Се повеќе детали за новиот Huawei P20 Pro се појавуваат на интернет, а според најновите гласини, откриено е со каква камера ќе пристигне новиот адут на кинеската компанија. Неодамна протече информацијата дека Huawei P20 Pro на задната страна ќе има три камери, а сега знаеме и повеќе детали во врска со камерите кои што ќе бидат задолжени за правење на можеби најдобрите фотографии кога се во прашање паметните телефони. Имено, на задната страна ќе има телефото камера од 8 мегапиксели, црно-бела камера од 20 мегапиксели, како и главна RGB камера од 40 мегапиксели. Станува збор за една од камерите со најмногу мегапиксели на паметен телефон на пазарот, а повеќе има само легендарната камера на Nokia PureView која што има 41 мегапиксел и е дел од паметните телефони Nokia 808 и Lumia 1020. Што се однесува до останатите спецификации, уредот ќе има екран со дијагонала од 6,1-инчи, ОЛЕД екран со „заб“ и резолуција од 2,240х1,080 мегапиксели, а на предната страна од телефонот ќе биде сместена селфи камера од 24 ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Се повеќе детали за новиот Huawei P20 Pro се појавуваат на интернет, а според најновите гласини, откриено е со каква камера ќе пристигне новиот адут на кинеската компанија. Неодамна протече информацијата дека Huawei P20 Pro на задната страна ќе има три камери, а сега знаеме и повеќе детали во врска со камерите кои што ќе бидат задолжени за правење на можеби најдобрите фотографии кога се во прашање паметните телефони. Имено, на задната страна ќе има телефото камера од 8 мегапиксели, црно-бела камера од 20 мегапиксели, како и главна RGB камера од 40 мегапиксели. Станува збор за една од камерите со најмногу мегапиксели на паметен телефон на пазарот, а повеќе има само легендарната камера на Nokia PureView која што има 41 мегапиксел и е дел од паметните телефони Nokia 808 и Lumia 1020. Што се однесува до останатите спецификации, уредот ќе има екран со дијагонала од 6,1-инчи, ОЛЕД екран со „заб“ и резолуција од 2,240х1,080 мегапиксели, а на предната страна од телефонот ќе биде сместена селфи камера од 24 ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Секојдневно продолжуваат да пристигнуваат нови детали за новиот Huawei P20, кој според сите досегашни информации се очекува да има три камери на задниот дел. Сега, WinFuture ни открива и какви леќи ќе имаат трите камери. Најмалку моќната камера ќе има 8 мегапикселна telephoto леќа, средната камера ќе биде со црно-бела леќа од 20 мегапиксели и најмоќната ќе има RGB леќа со одлични 40 мегапиксели. За оние кои не се многу запознати со максималната моќ на камерите во модерните смартфони, камерата на новиот P20 ќе биде една од најдобрите кои некогаш излегле на пазарот, а пред неа ќе остане само легендарната камера Nokia PureView на Nokia 808 и Lumia 1020. На предната страна од овој телефон ќе има камера со 24 мегапиксели. Huawei P20 веројатно ќе има Android 8.1 Oreo оперативен систем, но тој ќе биде надграден со неколку опции кои ги имаат само телефоните на Huawei. Телефонот доаѓа и со 6 GB RAM и 6,1-инчен екран, а неговата промоција е закажана за 27 март. Цената во Европа се шпекулира дека ќе биде 899 евра. ...
  сите 36 | | | веќе видена

  Секојдневно продолжуваат да пристигнуваат нови детали за новиот Huawei P20, кој според сите досегашни информации се очекува да има три камери на задниот дел. Сега, WinFuture ни открива и какви леќи ќе имаат трите камери. Најмалку моќната камера ќе има 8 мегапикселна telephoto леќа, средната камера ќе биде со црно-бела леќа од 20 мегапиксели и најмоќната ќе има RGB леќа со одлични 40 мегапиксели. За оние кои не се многу запознати со максималната моќ на камерите во модерните смартфони, камерата на новиот P20 ќе биде една од најдобрите кои некогаш излегле на пазарот, а пред неа ќе остане само легендарната камера Nokia PureView на Nokia 808 и Lumia 1020. На предната страна од овој телефон ќе има камера со 24 мегапиксели. Huawei P20 веројатно ќе има Android 8.1 Oreo оперативен систем, но тој ќе биде надграден со неколку опции кои ги имаат само телефоните на Huawei. Телефонот доаѓа и со 6 GB RAM и 6,1-инчен екран, а неговата промоција е закажана за 27 март. Цената во Европа се шпекулира дека ќе биде 899 евра.
  сите 37 | | | веќе видена

  Ако Mobile World Congress 2018 ни покажа нешто, тоа е дека сеуште постојат големи иновации кај камерите на смартфоните. Иако беа претставени неколку уреди со одлични камери, низ историјата постојат други иновации кои го отвориле патот за нив... Samsung Galaxy S9 можеби не доаѓа со големи промени, но подобреностите со кои доаѓаат неговите камери се нешто што не сме го виделе досега и помагаат за подобри фотографии при секакви услови и мала светлина. Од друга страна, Sony Xperia XZ2 се фокусираше на подобрувања на видео перформансите, како што се неворајтните slow-motion и 4K HDR снимања кои ги нуди.ж Како што рековме, низ историјата постојат голем број уреди кои со своите иновации го отвориле патот за ваквите неверојатни камери со кои доаѓаат денешните смартфони. Подоле, ќе погледнеме дел од нив. 1. Sony Ericsson t68i 2. Nokia 7650 3. Sanyo SCP-5300 4. Nokia N90 5. Nokia N95 6. Samsung Pixon 7. Apple iPhone 4 8. Nokia 808 PureView 9. Nokia Lumia 1020 10. HTC One M8 11. Panasonic Lumix DMC-CM1 12. LG V10 13. ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Најнов хит се смартфоните со две предни и две задни камери, но следниот модел на Nokia наводно ќе има вкупно шест.. Според гласините од Кина, овој телефон ќе има врвна камера за селфи од напред, а на задната страна ќе бидат распоредени пет камери, објави порталот Android Headlines. Новиот уред можно е да на изглед да потсетува на моделот Lumia 1020, Windows телефонот што Nokia го претстави во 2013 година. Наводно, новиот смартфон нема да има врска со новите модели Nokiа 8 и 9 што HMD Global треба да ги претстави годинава. Исто така, овој уред нема да има премиера на саемот што ќе се одржи во Барселона кон крајот на февруари, туку дури подоцна во текот на годината, на саемот IFA во Берлин. Извор: kajgana.com
  сите 5 | | | веќе видена

  Најнов хит се смартфоните со две предни и две задни камери, но следниот модел на Nokia наводно ќе има вкупно шест. Според гласините од Кина, овој телефон ќе има врвна камера за селфи од напред, а на задната страна ќе бидат распоредени пет камери, објави порталот Android Headlines. Новиот уред можно е да на изглед да потсетува на моделот Lumia 1020, Windows телефонот што Nokia го претстави во 2013 година. Наводно, новиот смартфон нема да има врска со новите модели Nokiа 8 и 9 што HMD Global треба да ги претстави годинава. Исто така, овој уред нема да има премиера на саемот што ќе се одржи во Барселона кон крајот на февруари, туку дури подоцна во текот на годината, на саемот IFA во Берлин.
  сите 7 | | | веќе видена

  Додека се повеќе гледаме телефони со по две камери и од предната и од задната страна, следниот врвен модел од Nokia треба да добие вкупно шест камери На ова укажуваат најновите гласини од Кина, според кои таков уред треба да има стандардна камера за селфи напред, а на задната страна треба да има систем од пет леќи, пренесува Android Headlines. Уредот во целина би можел да наликува на Lumia 1020, Windows телефон кој Nokia го претстави во 2013 година. Како што се наведува, ова е телефон кој нема никаква врска со новите Nokia 8 и 9, кои HMD Global треба да ги претстави оваа година. Исто така, овој уред нема да има премиера на саемот во Барселона на крајот од февруари, туку подоцна оваа година – можеби на саемот IFA во Берлин. Од останатите детали, се споменува процесор Snapdragon 845.
  сите 8 | | | веќе видена