ЛШ

  во

  Англија, се уште неотрезнета од новогодишните празници, утре ќе доживее фудбалски земјотрес поради големото дерби помеѓу Манчестер јунајтед и Челзи. Сите погледи се вперени кон „Олд трафорд“, каде што утре од 17 ч. ќе почне новата епизода од големиот дуел меѓу двете екипи од големата англиска четворка. Овие две екипи лани играа во финалето на Лигата на шампионите, а до последното коло се бореа за титулата во Англија. Ривалството меѓу двете екипи се зголеми со купувањето на Челзи од страна на Роман Абрамович со што успеа да го симне од тронот конкурентот од северниот дел на Англија како суверен владетел. „Сините“ од Лондон две години по ред ја освојуваа титулата (2006 и 2007 година), а лани приматот го врати Манчестер јунајтед. Централниот дефанзивец на Манчестер јунајтед, Рио Фердинанд, се враќа во составот за големото дерби. Тој триесетина дена беше надвор од фудбалските терени поради повреда на грбот, но успеа навреме да заздрави за големата пресметка со „сините“ од Лондон. Манчестер јунајтед и Челзи се во ...
  | | веќе видена | слични

  Шансите за триумф против унгарски Ѓер се мали, но ракометарките на Кометал ЃП на гостувањето в недела (17,15 ч., ТВ „А1“) посакуваат да направат изненадување. Унгарките се фаворити на мечот и се во добра форма, особено по триумфот во Данска, кај Икаст. На табелата во А групата, Ѓер и Икаст имаат по 6 бода, а Звезда и Кометал ЃП по два бода.

  - Секогаш постои шанса, дури и против најголемите фаворити. Особено ако ја повториме играта од победата со Звезда во Скопје, тогаш можеме да се надеваме на добар резултат - вели Јулија Портјанко, најдобриот стрелец во екипата на скопјанки, која има постигнато 23 гола на досегашните четири меча.

  За разлика од првиот меч во Скопје, кај Унгарките сега во тимот треба да биде и левиот бек Габриела Ротис Наѓ. Таа дебитираше на мечот со Икаст, постигнувајќи еден гол.

  - Играта во одбрана ќе биде решавачка. Ако на тоа додадеме и добра реализација, тогаш верувам дека шансите ни се многу поголеми. Знаеме дека Ѓер ќе сака да победи, зашто така ќе си ...
  | | веќе видена | слични

  Шансите за освојување на третото место во А-групата на женската ракометна Лига на шампионите за Кометал ЃП се сведени на теор ија, но тие не се откажуваат од својот зацртан план за оваа сезона. Со победа ја „отворија“ новата година, и по триумфот против подмладениот европски првак Звезда Звенигород, следува уште потешко гостување кај унгарски Ѓер. Двата тима сакаат победа, со што би се приближиле до својата цел. Унгарките се фаворити на мечот и се во добра форма, особено по триумфот во Данска кај Икаст.

  - Ќе ни биде потешко со Ѓер зашто тие играат побрзо, имаат млади и брзи ракометарки, со брз пренос на топката. Сигурни сме дека и тие ќе „запнат“ зашто со победа против нас би си го „зациментирале“ местото меѓу осумте најдобри во Лигата, вели Владимир Глигоров, тренерот на скопјанки.

  На првиот меч во Скопје, на самиот почеток на ЛШ, Ѓер победи, но најмногу поради грешките на ѓорчепетровки. Тогаш Унгарките беа „печени“ да се вратат поразени, но им дозволивме да водат во текот на целиот меч, ...
  | | веќе видена | слични

  Кога на 18 март 1900 година група холандски ентузијасти формираа клуб со име Ајакс, не беа свесни дека ги поставуваат темелите на еден од најдобрите и најпознати клубови во светот. Оваа констатација не е само поради постигнатите успеси, бидејќи има други клубови кои можат да се пофалат со поголеми постигнувања. Зад името на Ајакс има 29 шампионски титули на Холандија, 16 триумфи во Купот на Холандија, четири европски титули (1971, 1972, 1973 и 1995година), две светски круни (1973 и 1995 година), победник на Купот на УЕФА (1992година) и победник на сега веќе непостоечкиот Куп на куповите (1987 година). Трофеи имаат и други клубови, но тоа што го направи Ајакс, а другите мораа да го прифатат, е таканаречениот „тотален фудбал“, кој ја реформира оваа игра во целост. Негови протагонисти беа Марко ван Бастен, Јохан Нескенс, Франк Рајкард, Денис Бергкамп, Едвин ван дер Сар, Роналд и Франк де Бур, Роналд Куман и многу други, а Јохан Кројф од Меѓународната федерација за фудбалска историја беше прогласен за најдобар ...
  | | веќе видена | слични

  Суверениот македонски шампион, Ѓорче Петров, прв почнува со настапи во Новата година и веќе на 2 јануари (20 ч. пренос на А2) го игра четвртиот натпревар во Лигата на шампионите со Звезда Звенигород. Овој меч ќе биде можност за девојките, со евентуална победа над европскиот шампион, да заборават на сите проблеми со кои се соочија во ланската година со откажувањето на спонзорот Кометал, по што клубот западна во голема финансиска криза. Расположението кај ракометарките е на завидно ниво бидејќи токму тие ја огромен дел ја сочинуваат репрезентацијата која на штотуку завршеното ЕП го освои седмото место. Првата средба меѓу Ѓ. Петров и Звезда заврши со лесен триумф од 30-22 на рускиот тим со што го остави македонскиот тим на нула бодови во групата А. Освен од Звезда, ѓорчепетровски се поразени и од Ѓер и од Икаст. Сепак, доколку успеат да слават, ракометарките ќе имаат изгледни шанси да го освојат третото место во групата, кое води во КПК, бидејќи на третото место се наоѓа токму Звезда со два бода од победата над ...
  | | веќе видена | слични

  Можеби единствената можност сезонава за освојување бодови Кометал ЃП ја гледа токму против рускиот тим вечерва во „Кале“

  Можеби единствената шанса сезонава за освојување бодови во Лигата на шампионките, ракометарките на Кометал ЃП ја гледаат токму против рускиот тим Звезда против кого играат вечерва (20 ч. СРЦ Кале) во четвртото коло од А групата. Притиснати од беспарицата, неизвесноста за опстанок на клубот во иднина, а окуражени од седмото место на последното ЕП од пред две недели, македонските ракометарки сакаат во новата 2009 година да „им тргне“ со добри резултати. Затоа управата реши влезот во салата да е слободен, наместо билетите да им ги дели на „пријателите на клубот“, како претходните сезони, кои малку направија да му помогнат да се извлече од непријатната ситуација.

  ТЕШКО ДО ТРЕТОТО МЕСТО

  Амбициите да се оствари зацртаното, третото место во групата, ќе бидат тешко остварливи. Кометал ЃП моментно е последнопласиран тим во А групата од ЛШ без бодови, а Звезда има два ...
  | | веќе видена | слични

  РК Ѓорче Петров никако да ја преброди финансиската криза. На денешната прес конференција во пресрет на средбата од Лигата на шампионите на 2 јануари во Скопје со Звезда Звенингород, од управата на тимот објавија дека ситуацијата се влошува, а дел од најавените финансиери на екипата не исполнија ниту дел од најавите.

  Резултатскиот аспект на следните средби до ЛШ ќе биде во втор план, а екипата ќе се сврти кон обезбедување на својата иднина. На пресот денеска, токму тоа беше и потенцирано. РК Ѓорче Петров бара вистински финансиски партнер кој ќе помогне во избегнувањ ена најлошото, а тоа е згаснување на овој спортски колектив.

  За дуелот со Звезда, ракометарките ветија дека ќе дадат се од себе и ќе извлечат максумим за да покажат добар настап. Истото важи и за преостанатите две средби во групата.
  | | веќе видена | слични

  Суверениот македонски шампион, Ѓорче Петров, прв почнува со настапи во Новата година и веќе на 2 јануари (20 ч. пренос на А2) го игра четвртиот натпревар во Лигата на шампионите со Звезда Звенигород. Овој меч ќе биде можност за девојките, со евентуална победа над европскиот шампион, да заборават на сите проблеми со кои се соочија во ланската година со откажувањето на спонзорот Кометал, по што клубот западна во голема финансиска криза. Расположението кај ракометарките е на завидно ниво бидејќи токму тие ја огромен дел ја сочинуваат репрезентацијата која на штотуку завршеното ЕП го освои седмото место. Првата средба меѓу Ѓ. Петров и Звезда заврши со лесен триумф од 30-22 на рускиот тим со што го остави македонскиот тим на нула бодови во групата А. Освен од Звезда, ѓорчепетровски се поразени и од Ѓер и од Икаст. Сепак, доколку успеат да слават, ракометарките ќе имаат изгледни шанси да го освојат третото место во групата, кое води во КПК, бидејќи на третото место се наоѓа токму Звезда со два бода од победата над ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот репрезентативец освои бронза на ЕП и како резултат на тоа уште една титула најдобар на годината, во сите избори кај нас

  Вели Мумин, нашиот најуспешен боксер-аматер во поново време, е спортистот на Македонија за 2008 година во изборот на спортските новинари во редакцијата „Дневник“. Листата со најдобри 10 сениори, четири младинци, најдобра машка и женска екипа и тренер, традиционално ја објавуваме во новогодишниот број.

  1. Вели Мумин (бокс). Бронзениот медал освоен на Европското првенство во Ливерпул е доволен најдобриот македонски боксер да биде најдобар спортист во изборот на „Дневник“. Мумин вторпат во кариерата се закитува со бронза од едно ЕП, во категорија до 51 килограми. Тој беше трет и на ЕП во 2006 година. На турнирот во Ливерпул, Мумин на поени загуби во полуфиналето. Џебниот Херкулес во 2008 година за малку не успеа да избори и учество на Олимписките игри во Пекинг.

  2. Кирил Лазаров (ракомет). Вторпат за три сезони нашиот интернационалец од екипата на ...
  | | веќе видена | слични

  Потоната во финансиска криза, управата на клубот упати повик до сите компании кои имаат желба и можност да помогнат и да го преземат управувањето


  Ракометарките на македонскиот шампион пред неизвесна иднина

  Како последен обид за спас на клубот, управата на Кометал ЃП упати јавен повик до сите заинтересирани компании што имаат желба и можност, да помогнат и да го преземат управувањето. Најсериозниот понудувач ќе го добие клубот на управување, а сумата што ќе биде потребна за следните сезони заеднички би се утврдила врз основа на амбициите и играчкиот кадар.В петок скопјани ги продолжуваат натпреварите од групите на Лигата на шампионките против Звезда Звенигород (Русија). Поради немање пари, неизвесно е дали клубот во иднина ќе постои како професионален погон или ќе доживее „реконструкција“, целосно подмладување и спласнати амбиции.

  - Ова е наш последен чекор. Последниве три месеци имав над 20 разговори со потенцијални компании. Сега го упатуваме овој повик за сите да знаат ...
  | | веќе видена | слични

  Холандскиот интернационалец, Клас Јан Хунтелар вели дека посакува да биде во тимот на Реал Мадрид кој ќе игра во Лигата на Шампионите. Според правилата на УЕФА, Реал Мадрид ќе мора да одбере еден од Клас Јан Хунтелар и Ласана Диара, за вториот дел од Лигата на Шампионите.

  Двете големи зимски засилувања за Кралевите со своите клубови претходно настапуваа во УЕФА Купот и затоа сега Реал е во голема двоумица.

  Ласана Диара се приклучи на тренинзите на Реал додека пак Хунтелар сеуште се мачи со повредата но верува дека со напорна работа ќе го обезбеди местото во тимот за Лигата на Шампионите.

  “Тие можат да регистирираат само еден игра и јас треба да направам се што е можно за да бидам токму тој играч.” – рече Хунтелар.

  “Се надевам дека јас ќе бидам избраниот. Се зависи од мене.”

  Холандскиот интернационалец вели дека за ова не резговарал со клубот.

  “Не сум разговарал со клубот бидејќи за ова дознав од новинарите.” ...
  | | веќе видена | слични

  Трилер-завршници, акции од учебници и многу голови. Фуриозно помина 2008 година на фудбалски, план и репрезентативно и клупски. Во минатите 12 месеци доминираше црвената боја. Во годината кога имаше и еден голем континентален самит, Шпанија и Манчестер јунајтед предничеа со резултатите и со игрите. И Шпанците и „Бебињата“ имаат црвени дресови.

  АЛПСКА БАЈКА ЗА ШПАНИЈА

  Напаѓачка концепција, безбројните додавања, кои дејствуваат како „малтретирање на бубамарата“, одлична трансформација, игра по земја и најважното - спектакуларната серија - и ја донесоа првата европска титула на Шпанија по 44 години пауза. Тоа беше остварено на фуриозен начин. Точно 16 меча во 2008 година, „Црвената фурија“ не знаеше за пораз, на Евро 2008 во Австрија и во Швајцарија, од шест меча победи на пет, а преку пенал-рулетот триумфира над Италија во четврт-финалето.

  Со тоа генерацијата на Касилјас, Рамос, Пујол, Торес, Вилја, Сена, Фабрегас и другите под палката на стариот лисец Луис Арагонес го повтори ...
  | | веќе видена | слични

  Каталонскиот гигант Барселона, сезонава игра перфектно, постигна 48 гола во 16 мечеви и постави нов рекорд во Примера. Тоа е во просек по три на меч, а ништо послаб скор немаше ниту во Лигата на шампионите. И сезонава, статистичарите пресметаа дека 70 отсто од тој успех се должи на напаѓачкото трио Тиери Анри - Самуел Ето - Лионел Меси.

  Што е уште позначајно и Што ја потврдува одличната есенска полусезона во Шпанија, е фактот што само Реал Мадрид и Атлетико Мадрид постигнаа повеќе голови од овие тројца фудбалери. Сите преостанати 17 клубови во шпанската елита имаат помалку дадени голови од нив тројца. Досега, ето даде 15 гола, Меси беше стрелец на 10, а Анри на осум. Или вкупно 33 гола во 16 меча. Сето ова доведе до предност од десет бода во Примера, и осмина-финале во Лигата на шампионите.

  Гледано и низ дерби средбите со Севилја (3-0), Валенсија (4-0), Реал Мадрид (2-0) и Вилјареал (2-1), од 11 гола, ова трио постигна девет. Вкупно сосе ЛШ и Купот, заедно триото „ХЕМ“ даде 44 гола ...
  | | веќе видена | слични

  „Полошо не можеше“, беше првичниот коментар на тренерот на Вардар про, Веселин Вујовиќ, по вчерашната ждрепка, во седиштето на ЕХФ во Виена, која ја одреди следната станица на „црвено-црните“ во европскиот КПК. А, од таму веста дека во третото коло вардарци ќе ги одмерат силите со швајцарски Кадетен Шафхаузен, тим кој за нашиот претставник во ова натпреварување е најтешкиот од сите можни што можеше да се добијат. Првиот меч ќе се одигра во СРЦ „Кале“ на 15 16 ноември, реваншот е седум дена подоцна во Швајцарија.

  „Имавме доста компликувана ждрепка, ждрепка која не е по наш вкус. Го добивме најтешкиот противник. Швајцарците се благи фаворити во двомечот со нас, имаат доста промени во тимот од лани, а во предност се и поради тоа што реваншот ќе биде на нивни терен. Но, Кадетен Шафхаузен не е непобедлив. Ако веќе имаме амбиции да стигнеме до самата завршница во КПК мора да се минат и вакви противници“, вели Вујовиќ.

  Сепак Вардар про ќе има шанса да му се реваншира на Кадетен Шафхаузен за ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбал е суперквалитетен. Имаме лига за пример, имаме фудбалери за извоз, спонзори даваат пари на сите страни, трибините се преполни, се бара билет повеќе. Имаме учесник во ЛШ, репрезентацијата ни е на ЕП и СП, фудбалерите ни играат во најголемите европски клубови. Сите се задоволни и од инфраструктура и од организација. Затоа и во моментов, македонскиот фудбал е признаен и популарен на Стариот континент. Толку е сработено, што сега можеме мирно да си седиме и да си чекаме да не повикуваат секаде. Без нас, ништо не би можело да профункционира ништо.

  Токму вака се однесуваат фудбалските функционери во земјава. Сосема спротивно од предочената слика и реалноста во македонскиот фудбал. Никој ништо не сработил, ниту пак се потрудил за такво нешто, а во Македонија сите се однесуваат како „готовани“. Сите нешто чекаат, некој да н& 232; викне некаде, да н& 232; викне за нешто, за да мрднеме од мртвата точка.

  Неодамна и единаесетта година по ред, или вкупно 33. пат се одржа ...
  | | веќе видена | слични

  Игор Митрески, кој сега игра во Германија, го трасира патот за ангажман на наши фудбалери во Русија

  Балканот успешно се држи на глобалниот фудбалски пазар, извезува скапи играчи, но Македонија нема значајно влијание, поточно, ја нема никаде. Фудбалскиот клуб Партизан од Белград во зимскиот преоден рок веќе договори трансфер на двајца свои фудбалери, Зоран Тошиќ и Адем Љаиќ, во редовите на англискиот гигант Манчестер јунајтед за сума од околу 15 милиони евра. Тошиќ, кој има 21 година и игра на позицијата десно крило, веднаш ќе му се приклучи на европскиот и светски шампион, а 17-годишниот Љаиќ настапува во средината на теренот и според договорот на двата клуба, уште една година ќе игра во Партизан како позајмен играч. Во Македонија, фудбалскиот шампионат од година на година го губи квалитетот и ниту приближно не „произведува“ фудбалери што би вределе како двоецот на „црно-белите“.

  - Место за споредба, за жал, нема. Србија ја земам како пример. Нивните фудбалери во сите категории играа на ...
  | | веќе видена | слични

  Неверојатно ждрепката се случи вчера напладне во седиштето на УЕФА во Нион, зашто ќе има вистинска чистка на фаворитите веќе во осминафиналето на најбогатото фудбалско натпреварување - Лигата на шампионите. Финалето речиси сигурно ќе остане без Челзи, Јувентус, Реал Мадрид, Ливерпул, Интер или Манчестер јунајтед, зашто ждрепката сакаше токму овие пет клуба да се сретнат во првото „пролетно“ коло од ЛШ.

  На 24 и на 25 февруари, Челси ќе го пречека Јувентус, Реал ќе го нагости Ливерпул, а Интер ќе му биде домаќин на актуелниот шампион - Манчестер јунајтед. Помалку интересни средби ќе бидат дуелите Лион - Барселона и Арсенал - Рома, додека на преостанатите, „досадни“ средби, ќе се сретнат Виљареал - Панатинаикос, Спортинг - Баерн и Атлетико Мадрид - Порто.

  По ждрепката, најповикан да ја коментира „среќата“ што сакаше три англиски и три италијански екипи да играат меѓу себе, беше селекторот на Англија, Италијанецот Фабио Калело. Тој како и секогаш беше одмерен во изјавите, но соопшти дека ...
  | | веќе видена | слични

  Европскиот шампион Манчестер јунајтед во осминафиналето на Лигата на шампионите ќе се сретне со Интер. И двете екипи имаат големи амбиции во Европа, но само еден ќе успее да ја мине нокаут-фазата. Во делот од натпреварувањето во кој учествуваа европскиот фудбалски крем, меѓу поинтересните средби ќе бидат и двобоите Челзи “ Јувентус и Реал Мадрид “ Ливерпул. Тренерот на Интер, Жозе Мурињо, одлично го познава англискиот фудбал, а уште пред ждрепката за противник го посака Манчестер јунајтед. Тој има искуство во дуелите со сер Алекс Фергусон, со кого имаше многу жолчни расправии додека работеше во Англија како менаџер на Челзи. Португалецот вели дека одлично ја познава тактиката на „црвените ѓаволи“ и дека Интер ќе се пласира во четврт-финалето. - Ова е противник каков што посакувавме. Јас имам свои мотиви да му покажам на Фергусон дека сум подобар од него. Тоа го правев како менаџер на Челзи, а тоа ќе го направам и сега, како стратег на Интер. Мојата екипа игра многу подобро со посилните тимови. На играчите не ...
  | | веќе видена | слични

  Професорот на Универзитетот во Ковентри, Сајмон Чедвик, тврди дека победникот во годинашната Лига на шампиони ќе заработи околу 160 милиони американски долари. Во неговата анализа се тврди дека поразениот во финалето ќе има трипати помал приход, а сумата ќе изнесува околу 50 милиони долари. - Во време на економска криза 160 милиони долари е фантастична сума. Тоа се добри пари и во нормално услови. Поразот значи и трипати помал приход. Сега може да се види колку Челзи го чинеше промашениот пенал на капитенот Џон Тери “ вели професорот Чедвик. Осминафиналистите инкасирале околу 60 милиони долари, од телевизиски права, спонзори и од приход од билети. Оваа студија е изработена на барање на спонзорот на ЛШ, „Мастер кард“.
  | | веќе видена | слични

  Од осумте осминафинални двојки, дури три се меѓу италијански и англиски клубови, а најголемо внимание привлекува дуелот на прваците Интер и Манчестер јунајтед


  По четири години пак пресметка меѓу Фергусон (лево) и Мурињу во ЛШ

  Шпанските екипи имаа среќа, а англиските не, е најчестата прва реакција по вчерашната ждрепка во Нион со која беа одредени осминафиналните двојки за ЛШ во фудбал. Супер-дерби е дуелот Интер - Манчестер ј., а останатите двојки се Челси - Јувентус, Вилјареал - Панатинаикос, Спортинг Л. - Баерн М., Атлетико М. - Порто, Лион - Барселона, Реал М. - Ливерпул и Арсенал - Рома.

  Првите натпревари се играат на 24 и 25 февруари на теренот на екипите кои во првата фаза беа на второто место во својата група, а реваншите на 10 и 11 март. На тренерот Жозе Мурињу му се исполни желбата да му се „падне“ Манчестер ј. или Ливерпул. Португалскиот стручњак беше поуспешен од колегата Алекс Фергусон во осмина-финалето во 2004 година како тренер на Порто. Директорот на Интер, ...
  | | веќе видена | слични