ЛШ

  во

  Македонија ЃП 0 (0) БАТЕ Борисов 2 (1) Кривец 39, Скавиш 49 Стадион: Арена Филип втори во Скопје Гледачи: 7.000 Судија: Петер Расмунсен (Данска) Ланскиот учесник во Лигата на шампионите, БАТЕ Борисов и со „половина сили“ ни предочи колку сме далеку од фудбалската елита на Стариот континент и покрај сите желби и надежи за некаков успех, откако белорускиот шампион, лесно го победи македонскиот правак Македонија ЃП со 2-0 и предвреме го обезбеди третото квалификациско коло во ЛШ. Со само една сериозна шанса преку репрезентативниот стопер Ѓорѓи Мојсов и неколку удари од далечина на Драган Брњарчевски (33.) Милан Илиевски (43.), Карлињо (54.) и Нијаз Лена (62), Македонија и не можеше да бара повеќе од двобој со одличниот тим на Белорусите. За победа е потребно многу повеќе од постојано префрлање на топката преку средината, многу поедноставна, побрза и покреативна игра. Токму така со смиреност и едноставност, БАТЕ направи две шанси и стигна до следната рунда веќе по „првото полувреме“ од двомечот, ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалската федерација на Македонија во своите правилници нема претпоставено ситуација и никаде не пишува дека нов клуб, создаден со фузија ги наследува обврските на тие екипи што се спојуваат. Ова може да биде поволна вест за раководните луѓе на Победа, кои имаат план со фузија да ја измамат УЕФА... „Нова Македонија“ вчера објави дека Победа ќе се фузира со нисколигаш, новиот клуб ќе добие ново име, екипата ќе може веднаш да игра во еврокупови, а суспензијата од УЕФА ќе биде избегната. Ова е дел од планот со кој прилепскиот фудбалски прволигаш има намера да ја измами УЕФА, ако и Арбитражниот суд во Лозана не ја прифати жалбата на Победа, која доби осумгодишна суспензија од Нион, поради местенката на квалификацискиот дуел за пласман во ЛШ, против ерменскиот Пјуник во 2005 година. Во натпреварувачкиот правилник на ФФМ само на едно место се спомнува фузијата, но само како објаснување на кој начин се врши спојувањето. За тоа треба заедничка Конференција на заинтересираните клубови кои претходно на одделни ...
  | | веќе видена | слични

  Ѓорчепетровки се' уште бараат спас Собранието на клубот, на кое вчера требаше да се донесе одлука за престанок со натпреварувањето во домашната ракометна лига, е одложено Најавуваа згаснување на клубот поради беспарица што трае цела сезона, но управата на Кометал Ѓорче Петров и Еуростандард ЃП, не се откажува од борбата да го продолжи животниот век на женскиот ракометен бренд, за кој е неизвесно дали во новата сезона ќе се натпреварува. Собранието на клубот, на кое вчера требаше да се донесе одлука за престанок со натпреварувањето во домашната лига, е одложено. Најавени со нови обиди за наоѓање пари за нормално функционирање на клубот, макар и на аматерска основа и со многу помали амбиции, само за да се сочува континуитетот на опстојување на поранешниот европски првак, двоен финалист на ЛШ и на освојувачот на Интерконтиненталниот куп. - Го одложуваме Собранието на клубот на неодредено време, поради тоа што оценивме дека од моментната состојба се наметнува одлука за гаснење на РК Кометал Ѓорче Петров и РК ...
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Македонија Ѓорче Петров неуспешно дебитираше денеска во квалификациите во Лигата на шампионите. Шампионот на Македонија беше поразен со 2:0 на домашен терен од претставникот на Белорусија Бате Борисов со головите на Кривец во 40 минута и Скавиш во 49 минута. Фудбалерите на Бате Борисов кои изминатата година играа во Лигата на шампионите ја оправдаа улогата на фаворит и извојуваа лесна победа. Реваншот се игра по седум дена во Минск, но шансите на македонија Ѓорче Петров се минимални. /крај/ап
  | | веќе видена | слични

  Подобрата техничка поткованост на фудбалерите и тактиката треба да бидат предноста на македонскиот фудбалски шампион Македонија ЃП на денешната пресметка со ланскиот учесник во Лигата на шампионите (ЛШ) белорускиот БАТЕ Борисов (17 ч., „Арена Филип Втори“, А1 пренос). Тоа е првиот меч од двобојот во второто квалификациско коло за пласман во европската фудбалска елита. „Лавовите“ најавија дека противиграта за успех против пореномираниот противник ќе ја базираат на нивните главни адути - цврстата и дисциплинирана игра и максималната физичка подготвеност. Со еднаков одговор, но и со техниката и со тактичката поставеност, Македонија ЃП ќе се обиде да му го земе скалпот на белорускиот доминантен првак, кој лани остана непоразен со Јувентус, а ги измачи Зенит и великанот Реал Мадрид. - Нема што многу да се зборува за БАТЕ. Знаеме кое е нивното реноме, знаеме дека се физички максимално подготвени, дека играат крајно дисциплинирано. Тие се искусен тим со одлични поединци, но можеме да се спротивставиме. За нас ...
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот освојувач на Купот на Македонија, Работнички, денеска со фаворитската улога на грбот, без оглед што во Белфаст оди на „слепо“ и со претпоставки за играта на тамошниот куп-победник Крусадерс (20.45 ч.), ќе атакува на позитивен резултат, кој ќе му ја отвори вратата за поминување на второто квалификациско коло во УЕФА Европската лига. Дебармаалци во последните пет години беа единствени вистински претставници на македонскиот фудбал во Европа. И под палката на Ѓоре Јовановски, а подоцна и на Драгољуб Беквалац, Работнички двапати стигна и на чекор до групната фаза во Лига-купот на УЕФА, а еднаш беше многу близу до групите во ЛШ. Само лани „романтичарите“ не ја постигнаа целта да минат барем едно коло, па иако со едвај скрпен тим поради познатите преструктуирања со трансферот на спонзорот и со играчкиот погон во соседот Вардар, не загубија од Интер Баку, но предвреме ги завршија мечевите тогаш во квалификациите за ЛШ. - Јас се надевам на позитивен резултат, иако е релативно што посакувам. Во ...
  | | веќе видена | слични

  Победа ќе се фузира со нисколигаш, новиот клуб ќе добие ново име, екипата ќе може веднаш да игра еврокупови, суспензијата од УЕФА ќе биде избегната... Ова е дел од планот со кој прилепскиот фудбалски прволигаш има намера да ја измами УЕФА, ако и Арбитражниот суд во Лозана не ја прифати жалбата на Победа, која доби осумгодишна суспензија од Нион, поради местенката на квалификацискиот дуел за пласман во ЛШ, против ерменскиот Пјуник во 2005 година. Откако дисциплинската комисија на УЕФА ја казни Победа со осум години, а претседателот Александар Забрчанец и тренерот Николче Здравески со доживотна забрана за работа во фудбалот, прилепчани се жалеа до второстепената комисија, која ја потврди казната. Последна сламка за спас е Арбитражниот суд во Лозана, кој чини околу 120.000 швајцарски франци. Во случај и од таму да добијат негативна вест, ќе се активира планот Б... Низ градот веќе на големо кружат шпекулации дека планот е Победа да се фузира со нисколигаш, да го смени името, во клубот да дојде сосема нова ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на актуелниот македонски првак, екипата на Македонија ЃП денеска со почеток од 17 часот на Арената Филип 2 во Скопје го пречекуваат реномираниот белоруски претставник БАТЕ Борисов, во првиот натпревар од 2-то квалификациско коло за учество во Лигата на Шампионите. Екипата од скопската населба Ѓорче Петров е дебитант во елиминациските кола од елитното европско натпреварување, додека пак белорускиот тим е минатогодишен учесник во групите од ЛШ. Сепак и покрај фаворитската улога на гостинот, во таборот на нашиот претставник владе позитивна атмосфера. Изминатиов период многу се говореше за квалитетите на БАТЕ. Знаеме со каков клуб ќе излеземе на мегдан, но знаеме и дека сме подготвени максимално да одговориме на денешната задача. Противникот го краси физичка подготвеност и дисциплина, а ние нашата шанса ќе ја бараме во техничкиот дел." - изјави тренерот на Македонија ЃП, Илчо Георгиевски. Билетите за денешниот меч се продаваат по симболична цена од 100 денари.
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Македонија ЃП денеска го има премиерниот настап во квалификациите за Лигата на шампионите во фудбал, пречекувајќи го белорускиот тим Бате Борисов. „Лавовите“ од Ѓорче Петров максимално подготвени го пречекуваат денешниот меч против Бате Борисов, со умерен оптимизам дека може да го изненади белорускиот фаворит во дебитантскиот настап во ЛШ. „Добивме силен противник, кој лани настапи во групната фаза од ЛШ, а сезонава е уште посилен. Од белорускиот шампион не се плашиме, ќе се обидеме да наметнеме наша игра и да му се спротивставиме на фаворитот“, изјави тренерот на Македонија ЃП Илчо Ѓоргиевски, на вчерашната прес конференција. „Сметам дека на технички план сме посилни од Бате Борисов. Физички сме добро подготвени и на тој план, исто така, можеме да му парираме на противникот“, додаде Ѓоргиевски. Првиот натпреварот од второто квалификационо коло во Лигата на шампионите (ЛШ) Македонија Ѓорче Петров – Бате Борисов е на програмата во денеска (17,00 часот) на Арената „Филип 2“ во Скопје. За Македонија ...
  | | веќе видена | слични

  Ѓоргиоски: Подготвени сме за БАТЕ Борисов Македонија Ѓ.П. попладнево (17 ч.) на Националната арена „Филип Втори“ ќе дебитира во ЛШ Сашко Ѓ. Димовски Македонија Ѓорче Петров попладнево (17 ч.) на Националната арена Филип Втори“ во Скопје ќе го има дебито во Лигата на шампионите (ЛШ), поточно, во квалификациските рунди во најеминентното европско клупско натпреварување. Ждрепката беше немилосрдна за ѓорчепетровци за нивната премиера во ЛШ. Ги спои со тимот на БАТЕ Борисов, ланската сензација од Белорусија, кој стигна до групната фаза во шампионската лига на УЕФА, а со слични амбиции белорускиот првак допатува во Скопје. Тренерот на Македонија Ѓ.П., Илчо Ѓоргиоски, не сака да прави паралели меѓу БАТЕ Борисов и Динамо Минск, кој ја елиминира Ренова во Лига Европа, не сака да го споредува неговиот тим со прволигашот од Џепчиште, ниту пак сака да направо компарација на ланскиот и моментниот состав на неговата екипа. Го интересира единствено изданието на неговите фудбалери со екипата од белоруското гратче ...
  | | веќе видена | слични

  Металург со најдобар рејтинг Македонскиот ракометен вицепрвак и освојувач на националниот куп во машка конкуренција, Металург, ќе стартува со најдобар рејтинг во еврокуповите есенва. „Металурзите“ ќе бидат еден од ретките македонски тимови што ќе бидат во групата на носители за ждрепката што следната недела ќе се одржи во Виена. Металург е осморангиран за во КПК каде ќе чека противник од долниот дел во костурот. Лани Металург од ЛШ продолжи во КПК, каде стигна до четвртфинале исто како и претходната сезона. Термините за овие мечеви се 14 или 15 ноември.Македонија ќе има вкупно девет екипи во еврокуповите, а само Ѓорче Петров се откажа од настапот во Лигата на шампионките. Во машка конкуренција ќе играат уште МРК Вардар во Купот на ЕХФ, а Пелистер и Тинекс Пролет во Купот Челинџ. Младите вардарци стартуваат на 10 октомври во второто коло на Купот на ЕХФ и ќе чекаат противник од победниците од првото коло. Скопски Тинекс има најслаб рејтинг како петтопласирана екипа од првенството и ќе мора да игра на ...
  | | веќе видена | слични

  ФУДБАЛ - МАКЕДОНИЈА ЃП СТАРТУВА ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЛШ На мака се познаваат јунаците  Македонскиот шампион денеска (17 ч.) против белорускиот БАТЕ Борисов шансата за успех ја гледа во техничкото надмудрување Фудбалскиот првак Македонија ЃП попладнево (17 ч.) ќе го има својот најтежок испит во историјата на евронастапите против реномираниот белоруски претставник БАТЕ Борисов, во првиот натпревар од 2. квалификациско коло за учество во Лигата на шампионите. Македонскиот шампион е дебитант во елиминациските филтри од елитното европско натпреварување, додека пак белорускиот тим е минатогодишен учесник во групите од ЛШ. Денеска на Градскиот стадион во Скопје, македонските и белоруските тимови ќе имаат втора пресметка, откако изминатава недела Динамо Минск ја елиминира Ренова, во првото квалификациско коло од Европската лига. Тренерот на македонскиот шампион, Илчо Ѓорѓиоски на средбата со новинарите не сакаше да повлекува паралели. - Некои велат дека ние сме за класа подобри од Ренова, а други дека Динамо Минск ...
  | | веќе видена | слични

  МАКЕДОНИЈА ЃП ПРОТИВ БЕЛОРУСКИОТ ПРВАК ВО 2. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО ЗА ЛШ Па, што ако е БАТЕ На арената Филип 2 (17 ч.), ѓорчепетровци ќе излезат да го одиграат она што го знаат, да ја наметнеме својата филозофија и стил на игра на многу пореномираниот противник и да извојуваат поволен резултат Фудбалерите на Македонија ЃП, кои изминатата сезона прв пат се закитија со титулата првак, во својата клупска историја ќе го впишат и првиот настап во најкомерцијалното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Секако, тоа е во квалификациите, каде во првиот натпревар од 2. коло денеска го пречекуваат белорускиот шампинот БАТЕ Борисов. За неполни две недели на Македонија и Белорусија ова ќе им биде по трет пат да се најдат на спортски мегдан. По елиминацијата на Ренова од Динамо (Минск) во Евро лигата и поразот на тенисерите во Првата евро-африканска зона од Дејвис купот, на националната арена Филип 2 (17.00 ч.), Македонија ЃП ќе се обиде да го постигне првиот успех. Ѓорчепетровци се свесни дека тоа не е лесна задача, ...
  | | веќе видена | слични

  Шампионот Македонија ЃП максимално подготвено го пречекува утрешниот натпревар против Бате Борисов, со умерен оптимизам дека може да го изненади белорускиот фаворит во дебитантскиот настап во ЛШ. „Добивме силен противник, кој лани настапи во групната фаза од ЛШ, а сезонава е уште посилен. Од белорускиот шампион не се плашиме, ќе се обидеме да наметнеме наша игра и да му се спротивставиме на фаворитот“, изјави денеска на прес конференција, тренерот на Македонија ЃП Илчо Ѓоргиевски. „Сметам дека на технички план сме посилни од Бате Борисов. Физички сме добро подготвени и на тој план, исто така, можеме да му парираме на противникот“, додаде Ѓоргиевски, јавува Макфакс. Првиот натпреварот од второто квалификационо коло во Лигата на шампионите (ЛШ) Македонија Ѓорче Петров – Бате Борисов е на програмата во вторник (17,00 часот) на Арената „Филип 2“ во Скопје. За Македонија ЃП ова ќе биде прв настап во ЛШ, во која лани настапи Бате Борисов, остварувајќи неколку забележителни резултати. За мечот Македонија ...
  | | веќе видена | слични

  Ќе треба да ги сведеме грешките на нула, најави тренерот на македонскиот шампион Македонија ЃП, Илчо Ѓорѓиоски, на 48 часа до стартот на квалификациската авантура на „лавовите“ во Лигата на шампионите. На мегдан, во вторник (17 часот), на арената „Филип Втори“ им доаѓа ланскиот учесник во најпрестижното натпреварување, белоруски БАТЕ Борисов. - Не треба да се трошат зборови за БАТЕ. Од тоа што го имаме како информации, имаат малку слабости во тимот. Пред сé, тие се физички силни, компактни, па и затоа ќе мора да ги сведеме грешките на нула за да обезбедиме добар резултат - вели Ѓорѓиоски. Белорусите во Скопје доаѓаат во натпреварувачки ритам, затоа што во полн ек е белоруското првенство, каде што актуелниот шампион згази сé пред себе. Тимот во кој нема вистинска ѕвезда и кој е полн со домашни играчи, главниот збор во играта го води Сергеј Кривец, младинскиот репрезентативец, кого македонската јавност можеше да го види на штотуку завршеното младинско Европско првенство во Шведска. - Мора ние да наметнеме ...
  | | веќе видена | слични

  Директорот на Реал, Хорхе Валдано, изјавил дека не го загрижува притисокот кој "кралевите" го чувствуваат по ангажирањето на Кака, Роналдо и Бензема и дека нема да биде неуспех ако уште во првата сезона не ја освојат Лигата на Шампионите. "Не изненади презентацијата при посетата на новите играчи, не го очекувавме тоа. Драго ни е што не поддржуваат навивачите, но дури сега почнува потешкиот дел од задачата. Ова беше неверојатна недела за сите кои го чекаат новиот Реал Мадрид. Од оваа екипа очекуваме многу, бидејќи квалитетот на играчите тоа ни го дозволува. Сепак, потребно ни е што побрзо да создадеме тим кој ќе работи во хармонија. Создавањето на тим ќе биде нашата најголема задача." - изјавил Валдано. Прашањето кое се наметнува е што ќе биде ако "галактикоси 2" не ги оправдаат вложените пари со трофеи. Првата генерација од најскапи фудбалери на светот (Фиго, Зидан, Роналдо, Бекам) не успеа да ја освои ЛШ, а сега притисокот е уште поголем, бидејќи Роналдо, Кака и Бензема финалето од сезоната 09/10 би го ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалски вести Навивачите на Арсенал направија брошура за да се продаде Адебајор Навивачите на Арсенал направија брошура во која го претставија Емануел Адебајор, како би привлекле купувачи и конечно би ја исполниле обостраната желба - заминување на репрезентативецот на Того од Лондон. Адебајор во неа е претстваен како „еден од најопасните и најплодните напаѓачи во Европа“. „Постигна 62 гола за Арсенал од 2006 година и има процент на искористени шанси од 0.0045. Подобар скор од него имаат само 453 играчи. Тој е многу подобар од Марлон Хервуд Мидо, заедно, а исто така е нежен и внимателен љубовник“, пишува на првата страница на брошурата. Со прашањето дали може да си дозволите да пропуштите ваква шанса, се наведува дека на „фудбалските клубови им се потребни голови“, како и дека научниците ја пресметале формулата: Адебајор+плата+бонус+седишта во автомобил со монограм=голови. Како и во секоја вистинска презентација наведени се вредностите на брендот „Адебајор“ меѓу кои се: здрав и фит, шампион, дефинитивно ...
  | | веќе видена | слични

  Победникот на Купот на Македонија Работнички загуби со 1-2 од српскиот освојувач на двојната круна за минатата сезона, Партизан, во Белград во пријателски меч, кој им беше одлична проверка на силите на двата тима пред претстојните квалификациски мечеви во европските натпреварувања идната недела. Ова беше прва победа во четвртиот меч на белграѓани со македонски екипи во последните 18 месеци откако двапати ремизираа со Вардар, во ноември 2007 на 60-годишнината на црвено-црните (1-1 во Скопје) и во февруари 2008 (0-0 во Белград), како и зимоска во Анталија кога ремизираа без голови со нашиот шампион Македонија ЃП. Завчерашната пријателска средба пред пет илјади гледачи сепак не ги задоволи сите, ниту белграѓани, ниту дебармаалци. Особено затоа што Раденко Бојовиќ, српскиот интернационалец во дресот на „романтичарите“, беше исклучен по половина час игра (за прекршок од зад грб во контранапад), по што тренерот на црно-белите Славиша Јокановиќ бурно реагирал кон судијата и побарал Работнички со друг играч да ...
  | | веќе видена | слични

  Судијата го расипа тестот Партизан - Работнички Фудбалскиот прволигаш Работнички загуби со 1-2 на гостувањето кај Партизан во Белград во генералната проба пред настапите во Европската лига, но и двете страни беа незадоволни од контролната средба, бидејќи судијата Караџиќ го исклучи бранителот на нашиот претставник Раденко Бојовиќ уште во 29 минута. Бојовиќ стартувал над Дијара, кога овој бил во налет кон шеснаесетникот на „романтичарите“. Арбитарот му покажал директен црвен картон, но таквата одлука не одела во прилог на Партизан, бидејќи српскиот шампион го имал последниот тест пред настапот во квалификациите од ЛШ и сакал да ги одмери силите против 11. играчи. Тренерот на црно-белите, Славиша Јокановиќ, побарал на Работнички да му биде дозволено да внесе друг играч наместо Бојовиќ, но судијата не сакал да ги прекрши принципите, со изговор дека се работи за официјален меѓународен натпревар. - Главниот судија ги расипа тренерските замисли. Партизан поради тоа беше нервозен, а ние не бевме толку загрижени, ...
  | | веќе видена | слични

  Вардарци како домаќини по пласман во ЛШ ЕХФ потврди дека „црвено-црните“ ќе бидат организатори на квалификацискиот турнир Ракометарите на Вардар про од 4 до 6 септември во СРЦ „Кале“ ќе го организираат квалификацискиот турнир за пласман во групите од европската Лига на шампионите. ЕХФ ја потврди апликацијата на скопјани, кои имаа право први да избираат дали ќе бидат домаќини. На турнирот во Скопје покрај Вардар про ќе учествуваат и екипите на Будуќност (Црна Гора), Бешикташ (Турција) и Динамо Минск (Белорусија). Само победникот од оваа квалификациска група ќе игра директно во групите од ЛШ каде како противници ги чекаат Барселона, Кил, Колдинг, Амичитија и победникот од турнирот на екипите што добија вајлд-карт од ЕХФ. Тоа е една од најтешките групи во ЛШ што од сезонава се игра по нов формат. Наместо осум групи по 4 тима, сега има четири групи по шест тима. Најдобрите четири потоа играат на елиминации од осминафинале. Според однапред извршената ждрепка, во СРЦ Кале на 4 септември Вардар про прво игра со ...
  | | веќе видена | слични