Лондон

  во

  Вистина е дека последниве неколку години, државните музеи почнаа да ја порамнуваат родовата нерамнотежа во нивните колекции. Кога „Тејт модерн“ го отвори ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Илјадници ученици и млади во Велика Британија денес учествуваат на „климатски штрајкови“ поддржани од поранешната шефица за климатски прашања на Обединетите ...
  сите 9 | | | веќе видена

  ИТ-секторот во Македонија зема се поголем замав, а во него се исклучително активни студентите од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Екстремната бина за екстремните луѓе, славниот „Експлозив Стејџ“ (Explosive Stage) сместен во рововите на Тврдината, оваа година ќе биде вистинско жариште за ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Лиса Жерар, едната половина од епското дуо Dead Can Dance, легендарната британска трупа Тајгер Лилис и Џим Џармуш, големото име од филмската индустрија, се ...
  сите 18 | | | веќе видена

  На денешн ден - 15 февруари 15 февруари 2019 - Денеска е Меѓународен ден за борба против ракот и леукемијата кај децата 1710.- Роден е францускиот крал Луј ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Наполи и Челси како големи фаворити остварија рутински победи на гостувањата во Цирих и Малме оваа вечер, па со тоа значително се приближија до осминафиналето ...
  сите 16 | | | веќе видена