Лондон

  во

  09.04.2009, 18:57МАКЕДОНСКАТА дипломатија во дефанзива Премиерот Груевски со најмногу официјални посети на членките на НАТО и ЕУ Канада, Шпанија, Данска, Исланд, Литванија... се само дел од државите членки на НАТО или на Европската Унија, во кои за 19 години македонска независност, ниту еден премиер не заминал во официјална посета.  Дел од овие држави се и на списокот со кои на ниво на претседатели досега државата нема остварени официјални контакти. Од шесте досега премиери кои се сменија во зградата на Илинденска, актуелниот Никола Груевски, статистички има најмногу посети на земји членки на НАТО и Европската Унија. За три години колку е на функцијата премиер, посетил 15 држави. За споредба, Црвенковски како Претседател во пет годишниот мандат посетил 12 држави од НАТО и ЕУ блокот.Сепак, ниту Црвенковски како претседател, ниту Груевски како Премиер, немале официјални посети на САД и на Велика Британија. Во Лондон досега, единствено како премиер, бил Владо Бучковски во 2005-тата. Бучковски за својот ...
  | | веќе видена | слични

  Тренерот на Милан, Карло Анчелоти ќе ја превземе клупата на Челзи следната сезона, откако од неа ќе си замине привремениот менаџер Гус Хидинк, трвди британски "Сан". Веќе од порано е познато дека Хидинк во лондонскиот клуб дојде само да му помогне до крајот на сезоната, што и самиот во неколку ситуации го потенцираше. Според "Сан", кој се повикува на неименуван извор од Милан, соработката е договорена откако самиот сопственик на Челзи, Роман Абрамович интервенирал во работата. Според договорот со сопственикот на Милан, Силвио Берлускони, Анчелоти смее да го напушти своето работно место и пред истек на договорот, односно следната година. Потсетуваме, потпретседателот на клубот Адријано Галијани неодамна изјави дека Анчелоти со сигурност нема да го напушти клубот од Милано, но и дека тамошниот дневник "Газета дело спорт" напиша дека постои голема можност стратегот на "росоњерите" од следната сезона да се пресели во Лондон. Се очекува Анчелоти да заработува 6,4 милиони евра годишно, а договорот со Челзи во ...
  | | веќе видена | слични

  Владата на Белорусија одлучила да обезбеди средства во износ од 66 милиони евра за припрема на своите натпреварувачи за на Олимписките игри во Лондон 2012 година. Претседателот Александар Лукашенко, кој е истовремено и претседател на комитетот на Белорусија, сака репрезентативците на Белорусија да го подобрат својот пласман од причина што во Пекинг минатата година биле рангирани на 16 место по освоените медали. Овие средства се собрани најголем дел од приходи од игрите на среќа.
  | | веќе видена | слични

  Британската полиција е соочена со кривична истрага откако весникот „Гардијан“ објави аматерска видеоснимка на која се гледа полицаец како го турка демонстрантот, кој подоцна почина од срцев удар на протестите пред самитот на Г20 во Лондон. По објавувањето на снимката опозицијата побара кривична истрага за смртта на Иан Томлинсон (47). - Видеоснимката јасно покажува неиспровоциран напад на полицаец врз случаен минувач. Тоа е ужасно. Мора да има кривична истрага - изјавил портпаролот на опозициските либералдемократи.На снимката е прикажан Томлинсон како минува со рацете во џебови покрај група полицајци, при што еден од нив силно го турка на земја. „Гардијан“ тврди дека полицаецот го удрил Томлинсон одзади со пендрек, но тоа не може јасно да се види на снимката, наведува АФП.Полицијата претходно тврдеше оти била нападната од демонстрантите додека се обидувала да му го спаси животот на Томлинсон.
  | | веќе видена | слични

  По првите четвртфинални натпревари во Лигата на шампионите одиграни синоќа фудбалерите на Челзи и Барселона се на чекор до пласман во полуфиналето по сигурните победи против Ливерпул, односно Баерн Минхен. Челзи ги искористи грешките на одбраната на Ливерпул и на Енфилд славеше со 3:1 иако домаќините поведоа со голот на Торес во 6 минута. Играчот на натпреварот Ивановиќ, пресвртот го навести во 39 минута со својот прв гол постигнат со глава по изведен корнер, а на идентичен начин мрежата на Реина ја затресе и во 62. Триумфот на „сините„ од Лондон го потврди Дрогба во 67 минута. На Ноу Камп се беше завршено во првото полувреме кога Барселона постигна четири гола во мрежата на Баерн и го постави конечниот резултат 4:0. Стрелци на головите беа Меси кој постигна два гола (9 минута и 38 минута), и по еден постигнаа Ето (12 минута) и Анри (43 минута). Реванш натпреварите се играат на 14 април (вторник) Челзи - Ливерпул и Баерн - Барселона, а следниот ден 15 април (среда) Порто - Манчестер Јунајтед (2:2) и Арсенал ...
  | | веќе видена | слични

  Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) соопшти дека на негативното влијание на глобалната финансиска криза врз земјите од Источна Европа одговорила со голем пораст и со рекордни инвестиции во регионалната економија во текот на првото тримесечје од годинава. ЕБОР во текот на изминатото тримесечје во овој регион вложи рекордни 1,1 милијарди евра, во споредба со 678 милиони евра во истиот период лани, што претставува пораст од 64 проценти, е објавено на сајтот на оваа банка со седиште во Лондон. Во рамки на мерките за намалување на влијанието на финансиската криза врз Источна Европа, ЕБОР планира оваа година да ги зголеми вложувањата во овој регион на вкупно седум милијарди евра од 5,1 милијарда евра минатата година. - ЕБОР има можност, волја и подготвеност да биде со Источна Европа во текот на оваа криза, како и во иднина. Нашите инвестиции во досегашниот тек на годината ја потврдуваат оваа наша решителност - изјави претседателот на оваа банка, Томас Миров. Целта на вкупното зголемување на инвестициите на ...
  | | веќе видена | слични

  Бранителот на титулата Манчестер јунајтед прикажа анемична игра и во првиот четвртфинален меч од Лигата на шампионите на „Олд трафорд“ одигра 2-2 со Порто. Нерешено (1-1) заврши и средба во Шпанија меѓу Вилјареал и Арсенал. „Црвените ѓаволи“ ги очекува пеколен реванш во Португалија ако сакаат да станат првиот тим што успеал да ја одбрани титулата во ЛШ. - Вината е моја. Фудбалерите беа уморни бидејќи игравме во неделата. Средбата со Астон Вила можевме да ја преместиме за во саботата, но јас решив да се коцкам. Тој еден ден одмор се покажа како пресуден. Вина има и кај одбраната, која мораше да најде начин да го одбрани водството во финишот. Тешко дојдовме до предност, а брзо ја прокоцкавме. Сега ни претстои тешка задача, особено ако се земе предвид дека ниту еден англиски тим не победил во Порто - изјави Алекс Фергусон, менаџер на Манчестер јунајтед. Порто дојде до водство преку Кристијан Родригез, Вејн Руни успеа да изедначи, а предност на домашните им донесе Карлос Тевез. Гледачите на стадионот ги замолкна ...
  | | веќе видена | слични

  Постизборната криза во Молдавија би можела да се претвори во нова кавга меѓу Русија и Западот, само неколку недели по изразената зелба на американскиот претседател Барак Обама за отворање нова страница во односите со Русија, оценува лондонски „Индепендент“. Според весникот, како што јави дописникот на МИА од Лондон, кревкото дипломатско примирје што постои меѓу двете страни веќе е нарушено, затоа што официјална Москва нечекајќи многу цврсто засатана со поддршка за молдавскиот претседател Владимир Вороњин, откако тој ја обвини Романија, земја-членка на НАТО и Европската Унија, дека е директно вмешана во обид за државен удар во Молдавија. Русија е „крајно недоверлива“ кон антивладините демонстрации, што во Молдавија избувнаа како последица на сомнежот на тамошната опозиција во регуларноста на неделните избори, на кои одново победија комунистите. За властите во Москва оваа земја е ставена во руската сфера на интерес, па затоа и остро го осуди студенстките протести во Кишињев и завземањето на зградата на ...
  | | веќе видена | слични

  Групата терористички заговорници, кои беа уапсени синоќа на десет локации во северозападна Англија во операција на Скотланд Јард и британската разузнавачка агенција МИ5, планирале напади врз Трафорд шопинг центарот, како и врз еден популарен ноќен клуб во Манчестер, јави дописникот на МИА од Лондон. Во трговскиот центар во текот на викендите поминуваат и преку 140 илјади купувачи, а ноќниот клуб, кој има своја кабаретска програма и танчерки, претставува атракција за илјадници млади во текот на целата недела. Висок претставник на полицијата за британските медиуми изјави дека уапсената група претставувала голема закана и дека била поврзана со мрежата на Ал Каеда. - Ова се најзначајните апсења извршени во последно време, изјави претставиникот на полицијата, кој за лондонски „Тајмс“ вели дека заговорниците планирале „нешто мошне крупно како цел за напад и дека за таа потреба имале собрано материјал за голема експлозија“. По инцидентот со откриените тајни документи, што невнимателно и небрежно го предизвика ...
  | | веќе видена | слични

  09.04.2009, 09:47ЛИГА на шампиони Челзи и Барселона на чекор до полуфиналето во лигата на шампионите По првите четвртфинални натпревари во Лигата на шампионите одиграни синоќа фудбалерите на Челзи и Барселона се на чекор до пласман во полуфиналето по сигурните победи против Ливерпул, односно Баерн Минхен. Челзи ги искористи грешките на одбраната на Ливерпул и на Енфилд славеше со 3:1 иако домаќините поведоа со голот на Торес во 6 минута. Играчот на натпреварот Ивановиќ,  пресвртот го навести во 39 минута со својот прв гол постигнат со глава по изведен корнер, а на идентичен начин мрежата на Реина ја затресе и во 62. Триумфот на „сините„ од Лондон го потврди Дрогба во 67 минута.На Ноу Камп се беше завршено во првото полувреме кога Барселона постигна четири гола во мрежата на Баерн и го постави конечниот резултат 4:0. Стрелци на головите беа Меси кој постигна два гола (9 минута и 38 минута), и по еден постигнаа Ето (12 минута) и Анри (43 минута).Реванш натпреварите се играат на 14 април (вторник) Челзи - ...
  | | веќе видена | слични

  Една од главните приказни во британскиот печат е апсењето на осомничени за тероризам.

  ГАРДИЈАН пишува дека апсења имало на универзитетот во Ливерпул, во интернет кафеа и на неколку домашни адреси.

  Она што безбедносните служби го обележале како „тајна" која треба да се држи настрана од медиумите, се појави на фотографија на која е запишано се - од имиња на агентите кои ја воделе операција до сомнителните лица и локации, пишува ГАРДИЈАН.

  ТАЈМС истата фотографија од документите на Ми-5 и полицијата ја дава во поголем формат, но со замаглени редови...

  Комесарот Боб Квик кој на сликата се гледа како ги држи документите под рака излегувајќи од автомовбил, денес се очекува на разговор кај премиерот Гордон Браун, додава ТАЈМС.

  Докази за бруталност

  ИНДЕПЕНДЕН се навраќа на друга полициска опарација...„Нови докази за полициските напади“ вели насловот кој се однесува на демонстрациите пред самиот на Групата 20, минатата недела во Лондон.

  Лондонската ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Браун ќе ги поттикне производството и користењето на електричните автомобили, со поставувањето мрежа од полначи по улиците во градовите и по патиштата за дополнување на струјата во акумулаторите


  Производството на електричните возила в година ќе се зголеми, како и местата каде што тие се полнат со струја

  Британскиот премиер Гордон Браун најави „зелена еколошка“ економија и еколошки чиста индустрија, како една од мерките за поттикнување на развојот на домашната економија и за побрз излез на земјата од актуелната криза.

  Во интервју за лондонски „Индепендент“, Браун навести дека буџетот на Велика Британија за оваа година, кој треба да се усвои по велигденските празници, „ќе ја постави еколошката траса“ за економското заздравување на земјата. Според британскиот премиер, тоа ќе се постигне со интензивирање на производството и користење на електричните автомобили, со поставувањето мрежа од полначи по улиците во градовите и по патиштата за дополнување на струјата во ...
  | | веќе видена | слични

  Адебајор (во средина, Арсенал) го израмни резултатот на мечот со Вилјареал

  Порто и Арсенал се вратија со позитивно реми од гостувањата кај Манчестер јунајтед, односно Вилјареал, во првите мечеви од четврт-финале то на фудбалската Лига на шампионите. Порто непоразен се врати од гостувањето на „Олд Трафорд“, играјше 2-2 против актуелниот европски првак Манчестер јунајтед. Арсенал одигра 1-1 во Шпанија кај Вилјареал. Реванш-мечевите се играат на 15 април.

  Манчестер јунајтед е чекор подалеку во обидот да стане првиот тим што успеал да ја одбрани титулата во ЛШ, откако не победи на свој терен против Порто. „Црвените ѓаволи“ губеа со 0-1, потоа имаа водство од 2-1, но на крајот не се радуваа на триумф. Порто до победа стигна со гол во претпоследната минута од мечот. Со ова реми Манчестер ја продолжи рекордната низа од 22 меча без пораз во елитното натпреварување. Тимот има и серија од 20 меча без пораз на „Олд Трафорд“. Менаџерот на Манчестер, сер Алекс Фергусон, кој по 149 пат беше на клупата ...
  | | веќе видена | слични

  За Берлускони трагедијата е „излет во природа“

  Имаат се што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони во разурнатиот град Лаквила


  Берлускони направи с што требаше за да им помогне на настраданите, но с фрли во вода со непромислената изјава

  Чувствувајте се како на излет на викенд, им порача италијанскиот премиер Силвио Берлускони на 17-те илјади луѓе што ги изгубија домовите во катастрофалниот земјотрес во централниот регион Абруцо, во кој загинаа повеќе од 250 луѓе.

  - Имаат се што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони за германската телевизија „НТВ“ во разурнатиот град Лаквила.Италијанците, особено опозициската левица, жестоко го осуди Берлускони за „духовитата забелешка“, еден од најгрубите гафови во неговата богата кариера.

  - Срам ...
  | | веќе видена | слични

  Нов гаф на италијанскиот премиер За Берлускони трагедијата е „излет во природа“ Имаат се' што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони во разурнатиот град Лаквила Берлускони направи с’ што требаше за да им помогне на настраданите, но с’ фрли во вода со непромислената изјава Чувствувајте се како на излет на викенд, им порача италијанскиот премиер Силвио Берлускони на 17-те илјади луѓе што ги изгубија домовите во катастрофалниот земјотрес во централниот регион Абруцо, во кој загинаа повеќе од 250 луѓе.- Имаат се' што им треба, медицинска грижа, топол оброк... Се разбира, сместувањето е некако привремено, но нека го сметаат ова како излет на викенд - изјави Берлускони за германската телевизија „НТВ“ во разурнатиот град Лаквила.Италијанците, особено опозициската левица, жестоко го осуди Берлускони за „духовитата забелешка“, еден од најгрубите гафови во неговата богата кариера.- Срам да ти е! - извикала ...
  | | веќе видена | слични

  Лига на шампионите, четврт-финале Порто и Арсенал од гости со насмевки Португалците и „топчиите“ извадија реми во посетите кај Манчестер јунајтед, односно Вилјареал Адебајор (во средина, Арсенал) го израмни резултатот на мечот со Вилјареал Порто и Арсенал се вратија со позитивно реми од гостувањата кај Манчестер јунајтед, односно Вилјареал, во првите мечеви од четврт-финалето на фудбалската Лига на шампионите. Порто непоразен се врати од гостувањето на „Олд Трафорд“, играјше 2-2 против актуелниот европски првак Манчестер јунајтед. Арсенал одигра 1-1 во Шпанија кај Вилјареал. Реванш-мечевите се играат на 15 април. Манчестер јунајтед е чекор подалеку во обидот да стане првиот тим што успеал да ја одбрани титулата во ЛШ, откако не победи на свој терен против Порто. „Црвените ѓаволи“ губеа со 0-1, потоа имаа водство од 2-1, но на крајот не се радуваа на триумф. Порто до победа стигна со гол во претпоследната минута од мечот. Со ова реми Манчестер ја продолжи рекордната низа од 22 меча без пораз во елитното ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата го турна загинатиот демонстрант против Г-20 Кривична истрага околу смртта на лицето што почина за време на жестоките судири  Од нашиот дописникТомислав Ивановски ЛОНДОН - Британската опозиција побара отворање кривична истрага околу смртта на лицето што почина за време на жестоките судири меѓу демонстрантите и полицијата во текот на одржувањето на лондонскиот Самит на Г-20.Значи, еден „маргинален инцидент“ што се случи за време на дводневните протести во текот на одржувањето на Самитот на Г-20 прерасна во случај во кој се испитува однесувањето на Скотланд јард и на неговите специјални единици за улични безредија, што во еден момент беа употребени за време на ескалацијата на насилствата на демонстрантите на еден од плоштадите во финансискиот центар Сити. Повод за тоа е смртта на лондончанецот Ијан Томлинсон (47), продавач на весници во близина на Лондонската берза, кој беше најден како лежи во бессознание на тротоарот. Беше повикана итна медицинска помош и тој беше префрлен во болница, но таму ...
  | | веќе видена | слични

  Импресивен концерт на ромската кралица Есма Реџепова завчера во Белград, ноќта спроти Светскиот ден на Ромите, го крена на нозе „Сава центар“ Валентина Тодоровска Завчера во белградскиот „Сава центар“, вечерта спроти Светскиот ден на Ромите, Есма Реџепова со својот оркестар „Теодосиевски“ одржа солистички концерт во име на својот народ, луѓе кои, како што рече оваа кралица на џипси песната, „никогаш не војувале и кои сакале да се дружат и да ја делат песната со сите“.„Пресреќна сум поради топлиот прием во Белград, градот каде што живеев и создавав 30 години, каде што стекнував пријатели“, продолжи кралицата на ромска песна, која речиси пет децении е верна на ромската песна и е вистински амбасадор на ромската култура. „Јас и публиката направивме одлична атмосфера, сплотувајќи се во едно - во љубов и чиста емоција“.На концертот што траеше речиси два часа се изведоа стари песни со нови аранжмани кои го имаат потписот на Симеон Атанасовски, актуелен водач на оркестарот, и нови композиции од кои бурни аплаузи ...
  | | веќе видена | слични

  Втора модна недела во Битола Од денеска, 8 април, па до 12 април 2009 година, во фоајето на Народниот театар во Битола, а во организација на Агенцијата за мода, култура и уметност „Метрополис“, ќе се одржи втората модна недела „Битола 2009“.Од оваа година Модната недела во Битола добива и интернационален карактер. Покрај познатите и афирмирани македонски модни имиња, минатогодишните новопромовирани и неколкуте дебитанти, честа да ја затвори Модната недела ќе ја има гостинката од Република Словенија - модната креаторка Даворка Пожган, која за своето шоу во Битола ќе допатува директно од Лондон со свој личен стилист, мејкап-артист и дури четири модели. Поради тоа што медиумите будно ја следат нејзината работа, самиот настан е проследен со интерес, па со нив ќе допатуваат и ТВ-екипи од две локални телевизии од Љубљана. Покрај нив, најавени се и новинари од најтиражниот хрватски весник „24 часа“ и уште една ТВ-екипа од Загреб. Модната недела во Битола вечерва се отвора со младата модна креаторка од Радовиш ...
  | | веќе видена | слични

  Британија ќе заздравува со „зелена“ економија Премиерот Браун ќе ги поттикне производството и користењето на електричните автомобили, со поставувањето мрежа од полначи по улиците во градовите и по патиштата за дополнување на струјата во акумулаторите Производството на електричните возила в година ќе се зголеми, како и местата каде што тие се полнат со струја Британскиот премиер Гордон Браун најави „зелена еколошка“ економија и еколошки чиста индустрија, како една од мерките за поттикнување на развојот на домашната економија и за побрз излез на земјата од актуелната криза.Во интервју за лондонски „Индепендент“, Браун навести дека буџетот на Велика Британија за оваа година, кој треба да се усвои по велигденските празници, „ќе ја постави еколошката траса“ за економското заздравување на земјата. Според британскиот премиер, тоа ќе се постигне со интензивирање на производството и користење на електричните автомобили, со поставувањето мрежа од полначи по улиците во градовите и по патиштата за дополнување на ...
  | | веќе видена | слични