Лондон

  во

  Полските гастарбајтери с почесто се мета на ксенофоби во Велика Британија, при што британската полиција само во Лондон регистрирала над 4.000 брутални напади.

  „Повеќето напади се случиле во мали места, но жртвите поради непознавање на прописите и јазикот не ја известиле полицијата за инцидентите“, соопшти британската полиција.
  | | веќе видена | слични

  Македонија има воена соработка со 29 држави, со кои склучила повеќе од 100 договори во сферата на одбраната. Најмногу договори, вкупно 19 , се потпишани со Турција, а во Министерството за одбрана велат дека е најобемна соработката со САД, регулирана со само два меѓувладини документа. Од стотината билатерални спогодби, договори, протоколи и меморандуми што Македонија ги потпишала во областа на одбраната, 53 се документи за воена или одбранбена соработка, а со другите се регулираат соработка во мисии, обука, опремување, воена помош, логистика, вежби и донации.Со Турција се склучени и првите билатерални договори на македонската одбрана. Во март 1994 година, тогашниот заменик на началникот на Генералштабот на АРМ и неговиот турски колега во Скопје ги потпишале Договорот за соработка во областа на воената обука и Договорот за образование, техничка и научна соработка на воено поле помеѓу владите на Македонија и Турција. Оттогаш, двете земји потпишале уште 17 документи за соработка во военото образование, военото ...
  | | веќе видена | слични

  Британскиот музичар Елтон Џон ќе заработи 3 милиони евра за едночасовниот настап на отворањето на еден луксузен хотел во Москва . Со ова тој ќе стане рекордер според хонорарот добиен за еден настап меѓу соло-изведувачите. Хонорарот ќе го плати богата Русинка, чиј идентитет не се открива.Поради многуте обврски, Џон прво ја одбил понудата да настапи во Москва, но кога понудата достигнала 3 милиони евра, едноставно немал избор освен да ја прифати поканата. Жената што го ангажирала има право да го избере репертоарот и ќе го префрли пејачот со својот авион до Москва и по концертот да го врати во Лондон.
  | | веќе видена | слични

  Цената на нафтата на светските берзи повторно ја премина границата од 127 долари за барел.

  Утринава барел нафта на берзата во Њујорк се продава за 127,45 долари, додека на берзата во Лондон „црното злато“ поскапе за 67 центи и сега се продава за 125,66 долари за барел.

  Претседателот на ОПЕК Хакиб Келил денеска повторно нагласи дека нема да претстои зголемување на производството на нафтата.
  | | веќе видена | слични

  Цената на нафтата на светските берзи повторно ја премина границата од 127 долари за барел.

  Утринава барел нафта на берзата во Њујорк се продава за 127,45 долари, додека на берзата во Лондон „црното злато“ поскапе за 67 центи и сега се продава за 125,66 долари за барел.

  Претседателот на ОПЕК Хакиб Келил денеска повторно нагласи дека нема да претстои зголемување на производството на нафтата.
  | | веќе видена | слични

  Центарот на НАТО е претесен откако источноевропските држави го напуштија Варшавскиот пакт

  Јовка Димитрова
  Дописничко биро на ВАЦ

  БРИСЕЛ - НАТО започнува со изградба на нов центар во Брисел каде што ќе се пресели за својот 65. роденден во 2014 година. Белгиското Министерство за одбрана, кое раководи со активностите околу мегапроектот, објави дека завршило расчистувањето на теренот и ги дало последните решенија за започнување на огромниот објект, кој ќе има канцеларии, ресторани, спортски објекти и магазини на 40 хектари во покраините на белгискиот главен град.

  Центарот на НАТО е претесен откако источноевропските држави го напуштија Варшавскиот пакт и се заколнаа во верност на атлантската организација. Алијансата порасна од 16 на 26 члена, уште две држави веќе ги гледаат катовите за слободно место за да ги сместат своите национални делегации. Во секоја од нив има меѓу 50 и 100 луѓе. Новите членки сега се сместуваат во некои сиви згради кои, покрај тоа што се неудобни, веќе не ...
  | | веќе видена | слични

  Британскиот премиер ги отфрла тврдењата на опозицијата дека не е во тек со дигиталната ера

  ЛОНДОН - Гордон Браун вчера активираше верзија на „Ју тјуб“ со „прашања за премиерот“, во обид да се поврзе со помладите гласачи и да ги отфрли тврдењата на опозицијата дека не е во тек со дигиталната ера. Притоа, во делот „прашај го премиерот“ на веб-страницата „Ју тјуб“ на Даунинг стрит можат да се поставуваат видеопрашања на која било тема. Браун ќе одговара на прашањата што ќе добијат најмногу гласови на крајот од јуни, но планот е оваа иницијатива да се одвива редовно преку сајт за размена на видеоснимки.

  „Политичарите имаа шанса во периодот за прашања за премиерот и другите периоди за прашања, мислам дека е време јавноста да добие шанса“, рече тој. Овој чекор следува по ветувањето на Браун дека ќе слуша и учи откако гласачите ја поразија Лабуристичката партија на локалните избори на почетокот на месецот.

  Неодамна неговото раководство се најде под натамошно испитување кога гласачите ...
  | | веќе видена | слични

  Банката Демир Халк, основана во Холандија, потпиша договор за купување 62 отсто од ИК банка

  ИК банка доби нов странски газда. Банката вчера соопшти дека веќе е потпишан договор за продажба на нејзиниот мнозински пакет акции на банката Демир Халк. Станува збор за банка основана во Холандија. Според сознанијата на „Утрински“, оваа банка купила пакет од околу 62 процента од акциите на ИК банка, со што практично ја добива управувачката позиција во таа наша банка. Засега не е позната цената што ќе ја плати ДХБ за ИК банка. Европската банка за обнова и развој и натаму ќе биде значаен акционер, со пакет од 25 отсто од акциите. ЕБОР досега поседуваше поголем процент, но таа продаде дел од своите акции, учествувајќи во конзорциумот заедно со други домашни правни и физички лица, кои поседуваа акции во ИК банка.

  „Договор за купопродажба на контролниот пакет акции беше потпишан помеѓу конзорциумот од акционери на Извозна и кредитна банка и банката Демир Халк, основана во Ротердам, Холандија“, се вели ...
  | | веќе видена | слични

  Кога ќе го „одработи“ едночасовниот концерт за анонимна, но очигледно пребогата Русинка, прославениот музичар Елтон Џон ќе стане рекордер според хонорарот добиен за еден настап меѓу самостојните изведувачи, бидејќи ќе инкасира три милиони евра за отворање на еден луксузен хотел во Москва.

  Прославениот кантавтор (61), поради бројни обврски отпрвин ја одбил понудата да настапи во Москва, но кога понудата достигнала три милиони евра, едноставно немал избор освен да ја прифати поканата.

  Жената која го ангажирала има право да го избере репертоарот, а покрај огромниот хонорар, ќе мора да издвои и малку „поситен“ износ за да го префрли пејачот со својот авион до Москва и по концертот да го врати во Лондон.
  | | веќе видена | слични

  Концептот на халал, што на арапски значи „дозволиво“, традиционално се применувал кај храната, па свинското месо, како и производите од животно што не е заклано во согласност со правилата запишани во Коранот се харам или забранети

  Халал-чевли, месо и други видови храна долго се основни продукти во домаќинствата во муслиманскиот свет. Но, халал паста за заби, крем за лице, средство за чистење подови, четкички за сликање и производи за разубавување? Погледот во несесерот на Нора Роузли дава слика за индустријата што е во процут за која малезиските трговски претставници сметаат дека вреди 560 милијарди долари годишно во светски рамки. Колекцијата вклучува креми за лице, тоници, кармини, козметички апликатори и парфеми, а сите производи се сертифициран халал, односно дозволиви според исламот, јавува Ројтерс. Се почна кога на 18 години заминав во странство. Станав посвесна за тоа што значи халал и што да јадам, а што да избегнувам, па почнав да ги читам етикетите и да ги проверувам состојките. Дома, во ...
  | | веќе видена | слични

  Најголемото име на светската балетска сцена, кореографот Вајн Мекгрегор, од англиската танцова група „Рандом“, со балетскиот перформанс „Ентити“ ќе учествува на фестивалот за современ танц, кој ќе се одржи од 25 мај до 3 јуни во Загреб, Хрватска. Претставата „Ентити“ неодамна ја имаше својата премиера во Лондон. Авторот на претставата е еден од најзначајните имиња на денешната современа танцова сцена. Вајн Мекгрегор е првиот современ кореограф кој е именуван за матичен кореограф во престижниот „Кралски балет“ во Лондон.
  | | веќе видена | слични

  По Пенелопе Круз трчаа папараците, а Тајсон беше пречекан со огромна еуфорија и внимание од медиумите

  Од нашиот известувач
  Сунчица Уневска

  КАН - Она што го одбележа викендов Кан беше филмот на Вуди Ален „Вики Кристина Барселона“, доаѓањето на „најлошото момче на светот“ - големиот боксерски ас Тајсон и, се разбира, најочекуваната светска премиера на „Индијана Џонс: Кралството на кристалниот череп“ и тоа во присуство на двете легенди на филмот, Спилберг и Џорџ Лукас. Се разбира, ваква комбинација е можна само на Кроазета, а токму тоа и отсекогаш го прави Канскиот фестивал посебен.

  „Вики Кристина Барселона“ е романтична драма, помалку необична за Вуди Ален, базирана на сапуниците, доста едноставна и стрејт, но повторно многу интелигентна, луцидна, откачена и забавна. Две пријателки Американки (Ребека Хол и Скарлет Јохансон) решаваат летото да го поминат во Барселона, каде што страствениот Шпанец (Хавиер Бардем) без предрасуди ќе ги поведе на прекрасно љубовно патување, кое ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Најуспешниот британски женски музички состав „Sugababes“ бесплатно пред скопјани. За настапот на трите британки е подготвена најголемата сцена којашто досега воопшто била поставена на плоштадот „Македонија“, со музичка опрема донесена кај нас специјално за овој настан.

  „Мислам дека има по нешто за сите, ќе може да се танцува, се надевам дека луѓето ќе препознаат песни од албумот“, вели Амел од „Sugababes“.

  „Ќе пееме многу хитови, синглови. Сакаме вечерва песните да им се познати на луѓето. Сигурни сме дека ќе има многу песни кои луѓето ги знаат“, изјави Хеиди од „Sugababes“.

  За првпат настапуваат на македонската, но и на балканската музичка сцена воопшто. Скопјани ги пречекаа како вистински ѕвезди. За нив и нивната 25-члена екипа се резервирани четири луксузни апартмани и десет еднокреветни соби.

  Ќе ги чува броен тим на телохранители. Британската музичка индустрија ги прогласи Хеиди, Киша и Амел за најуспешниот британски женски бенд за 21-иот век, благодарение на ...
  | | веќе видена | слични

  Британскиот премиер ги обвини властите во Мијанмар за нехуманост

  Лондон 17 06 16:15

  Британскиот премиер Гордон Браун ги обвини властите во Мијанмар за нечовечко однесување бидејќи попречуваат странската помош да стигне до жртвите на разорниот циклон.

  Според Браун режимот во Мијанмар, каде 134.000 лица загинаа или исчезнаа, повеќе се грижи за сопствено преживување отколку за народот.

  „Тоа е нехумано , рече Браун за Би Би Си во својата досега најостра критика на авторитарниот режим.

  Браун рече дека природната катастрофа е „претворена во катастрофа која ја предизвикала човековата негрижа, занемарување и нечовечки однос кон народот од страна на режимот кој не делува“. крај хн ил
  | | веќе видена | слични

  Лондон ќе соработува со Тирана за случајот „Хоџа“

  Британското јавно обвинителство искажало подготвеност да соработува со властите во Албанија во врска со случајот на киднапирање и исчезнување на скопскиот бизнисмен, Ремзи Хоџа. Британците побарале досие за случајот и за замешаноста во него на поранешниот функционер во албанската тајна служба, ШИК, Илир Кумбаро, кој повеќе години живее во Велика Британија, каде што наводно има добиено политички азил. Албанската полиција во меѓувреме распиша меѓународна потерница по Кумбаро.Во случај да постои такво лице што се крие во Велика Британија и доколку има докази дека тоа е замешано во криминално дело, тогаш ние ќе сториме се за да го пронајдеме и да го екстрадираме во Албанија - изјавил британскиот државен јавен обвинител, Кен Мекдоналд.Во Тирана вчера се одложи почетокот на судскиот процес против четворицата поранешни високи функционери на ШИК, обвинети за киднапирањето на Хоџа. На обвинителната клупа се Арбен Шефќини, поранешен прв разузнавач за Тирана, ...
  | | веќе видена | слични

  Кристијану Роналду (23) сонува да игра во некој шпански клуб. Со оваа изјава Роналду внесе немир во редовите на англискиот првак Манчестер јунајтед, кој се подготвува за настапот во финалето од Лигата на шампионите, в среда во Москва, против Челси. Португалскиот ас кој според многумина во моментов е најдобар фудбалер на светот, е прв на листата на желби како можни засилувања за Реал Мадрид. Со изјавата, Роналду не ја отфрли можноста за премин во шпанскиот гигант во некоја блиска иднина. Милион пати сум го кажал истото, а тоа е дека имам сон да играм во Шпанија. Некогаш соништата не се остваруваат, но сон си е сон и јас уште сонувам да ми се исполни. Среќен сум во Манчестер, ова е мој дом, но кој знае што носи иднината? Само Господ. Тоа што ме бараат други клубови ми дава екстра мотивација - изјави Роналду за медиумите присутни на гала вечера во Лондон. Роналду има уште четири години договор со „црвените ѓаволи“, вреден 120 илјади фунти неделно.

  Швајцарците тврдат дека немаат докази оти Ал каеда ...
  | | веќе видена | слични

  Британската кралица Елизабета Втора и нејзиниот сопруг принцот Филип денеска ја завршија четиридневната официјална посета на Турција, на која таа ја подвлече цврстата британска поддршка на кандидатурата на Турција за приклучување кон ЕУ, соопшти ИТАР ТАСС.

  Британската амбасада во Анкара приреди прием во чест на Елизабета Втора , на кој беа поканети претставници на државниот врв на земјата, лидери на партии и познати, забележа ИТАР ТАСС.

  Токму на приемот се оствари неформална средба на кралицата со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган, на кој, според очевидци, Елизабета Втора ја изразила поддршката на Лондон за стремежот на Анкара за присоединување кон ЕУ.

  Пред заминување од земјата, кралицата на пат за аеродромот ја посетила и резиденцијата на турскиот претседател Абдула Ѓул.

  На официјалната вечера, приредена во нејзина чест од страна на турскиот претседател, кралицата ја опиша Турција како докажана и динамична демократија.

  „За нас Турција е толку важна, како ...
  | | веќе видена | слични

  Александер Хлеб го напушта Арсенал затоа што не му се допаѓа животот во Лондон. Според репрезентативецот на Белорусија, престолнината на Англија е премногу бучна за неговиот стил на живот. За услугите на Хлеб се заинтересирани Интер, Барселона и Реал Мадрид. - Не ми се допаѓа животот во големите градови. Лондон е центар на светот и постојано има врева, а луѓето постојано брзаат. Доста ми е од ваков живот, сакам да се одморам, потребна ми е тишина - изјави Хлеб.
  | | веќе видена | слични

  Руслана, евровизиската победничка во 2004 година се подготвува на концертот кој ќе се одржи на Калемегдан, а ќе биде во рамките на годинешната предевровизиска програма да ја испее песната “Life“ што Тоше ја изведе таа година. На трагично починатата македонска музичка ѕвезда, нема да му се оддаде почест на годинашната „Евровизија“, а причината, според изјавата на Мери Попова, шеф на прес-службата, е од технички карактер. - Мислам дека проблем беше временскиот теснец. За организаторот беше доцна уште кога идејата беше доставена до Координативното тело. Потоа, се чекаа материјалите од Лондон и се загуби доста време. За толку краток период не беше можно да се координираат сите групи на ЕБУ да го потпишат барањето. Тие, всушност, немаат конкретно образложение, но нивниот став е дефинитивен - вели Попова. Вчера, на македонската вечер, премиерно беше прикажан петминутен документарец со материјали снимени за време на престојот на Тоше на Јамајка, кој е фокусиран на интернационалната кариера на ѕвездата.
  | | веќе видена | слични

  Документарецот се состои од ексклузивни материјали што го покажуваат Тоше во неговиот креативен процес

  Вчера, во белградскиот клуб „Еурокафе“, во пресрет на 53-то издание на „Евросонг“, се одржа македонската вечер, која беше посветена на нашиот Тоше Проески. И покрај бројните контроверзии околу неизвесноста за тоа дали на овогодинешната „Евровизија“ ќе бидат одвоени и посветени неколку минути на Тоше, сега веќе е разјаснето. На финалната вечер, сепак, нема да биде промовиран спотот за англискиот сингл „Hardest Things“, како што беше претходно најавувано. Но, оваа голема грешка и пропуст на организаторите, колку што е можно повеќе, ја поправи нашата евровизиска делегација, која не дозволи овој настан да мине без да биде оддадена почит спрема нашата голема ѕвезда Тоше Проески. Во негова чест беше претставен петминутен документарен филм, кој беше снимен пред неколку години за време на неговиот престој на Јамајка, и кој досега не беше прикажан во јавноста.

  Документарецот се состои од ...
  | | веќе видена | слични