Ливерпул

  во

  Пред градското дерби против Манчестер Сити, Алекс Фергусон, менаџерот на Манчестер Јунајтед, не пропушти шанса да ја подгрее атмосферата. И покрај тоа што “граѓаните” ова лето значајно се засилија и ја истакнаа сериозната кандидатура во бробата за титулата, искусниот тренер потсетува дека на “црвените ѓаволи” низ историјата најголем ривал им е Ливерпул. “Ако се вратите малку наназад, ќе видите дека двобоите со Ливерпул секогаш биле и ќе бидат нешто особено. Кога стигнав во Јунајтед, Ливерпул беше најголемиот англиски клуб, со четири титули првак на Европа и бројни титули првак на Англија. Вистина е дека постои ривалство со Сити, но Ливерпул секогаш ќе биде нашиот најголем противник” – изјавил Фергусон.
  | | веќе видена | слични

  На градското дербито во Манчестер шампионот Јунајтед го пречекува Сити, додека во Лондон е другото градско дерби Челзи – Тотенхем. И двата дерби натпревара се играат в недела. Во другите натпревари играат: Барнли – Сандерленд, Арсенал – Виган, Астон Вила – Портсмут, Болтон – Стоук, Хал – Бирмингем, Вест Хем – Ливерпул (утре) и Вулверхемптон – Фулам и Евертон – Блекбурн в недела. На првото место на табелата е Челзи со 100 процентен ефект 15 бодови, а зад него со по 12 се Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити и Тотенхем. Две градски дербија во Премиер лигата На градското дербито во Манчестер шампионот Јунајтед го пречекува Сити, додека во Лондон е другото градско дерби Челзи – Тотенхем. И двата дерби натпревара се играат в недела. Во другите натпревари играат: Барнли – Сандерленд, Арсенал – Виган, Астон Вила – Портсмут, Болтон – Стоук, Хал – Бирмингем, Вест Хем – Ливерпул (утре) и Вулверхемптон – Фулам и Евертон – Блекбурн в недела. На првото место на табелата е Челзи со ...
  | | веќе видена | слични

  Коло со меѓусебни пресметки на водечката четворка во премиер Лигата Натпреварите од 6.коло од Англиската Премиер лига се во знакот на двата дуела на водечката четворка. На градското дербито во Манчестер шампионот Јунајтед го пречекува Сити, додека во Лондон е другото градско дерби Челзи – Тотенхем. И двата дерби натпревара се играат в недела. Во другите натпревари играат: Барнли – Сандерленд, Арсенал – Виган, Астон Вила – Портсмут, Болтон – Стоук, Хал – Бирмингем, Вест Хем – Ливерпул (утре) и Вулверхемптон – Фулам и Евертон – Блекбурн в недела. На првото место на табелата е Челзи со 100 процентен ефект 15 бодови, а зад него со по 12 се Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити и Тотенхем.
  | | веќе видена | слични

  Дербито меѓу Интер и Барселона не ги оправда очекувањата Мирољубиво во Милано Првото коло од Лигата на шампионите во групите Е, Ф, Г и Х ги донесе очекуваните резултати и првото големо дерби меѓу фудбалските гиганти Интер и Барселона, кое не ги исполни очекувањата и заврши со најнепопуларниот резултат 0-0. Потешко од очекувањата, Ливерпул во дуелот со унгарскиот Дебрецин постигна минимална победа од 1-0 на „Енфилд роуд“, додека францускиот Лион со фудбалер повеќе, по исклучувањето на Алберто Џилардино, го скрши отпорот на Фиорентина и славеше минимална победа од 1-0. Минимална победа од 1-0 постигна и грчкиот Олимпијакос во дуелот со холандскиот АЗ Алкмар. Дуелот во Лиеж меѓу белгискиот Стандард и англискиот Арсенал почна катастрофално за Англичаните кои по само пет минути имаа негатива од два гола (2-0), но тимот на Арсен Венгер се созеде и стигна до комплетен пресврт на натпреварот, славејќи победа од 3-2. Пресврт имаше и на мечот во Киев меѓу украинскиот Динамо и рускиот Рубин Казан, кој заврши со победа ...
  | | веќе видена | слични

  Интер и Барса без голови, голем пресврт на Арсенал „Топчиите“ во 5. минута губеа со 2:0 против Стандард, а на крајот славеа со 3:2 Дуелот меѓу Интер и Барселона, меч кој со нетрпение се очекуваше на отварањето на годинашниов циклус во Лигата на шампионите, донесе доминација на актуелниот европски првак, но не и голови. Тоа беше единствен меч од втората вечер кој заврши 0:0. Многу поинтересно беше во Белгија каде Стандард имаше старт од сништата против Арсенал, но и финиш од ноќните кошмари - од 2:0 во 5. минута до 2:3 на крајот на мечот. Со пресврт до победа стигна и Динамо Киев во „советскиот“ дуел против Рубин Казан (3:1), Севилја беше сигурна против Униреа, како и Ливерпул против Дебрецин. Минимален триумф запиша и Лион над Фиорентина во неинтересен натпревар, во кој „виола“ едно полувреме играше со десетмина. Најголемото дерби од 1. коло се одигра во Милано. Претходните денови дежурна тема беше прашањето какви партии ќе пружат Ето и Ибрахимовиќ против своите довчерашни клубови, и како ќе се чувствува ...
  | | веќе видена | слични

  ЛИГА НА ШАМПИОНИ (1. КОЛО) Барса не го скрши катанаџото на Интер Тешко е да се игра против 8 играчи во одбраната. Сите видовте дека се обидовме да победиме, истакна Гвардиола, чии избраници доминираа во Милано. Победа на Арсенал со пресврт во Лиеж Издржа бункерот на Мурињо, Интер остана непоразен иако заслужи да биде прегазен пред верните фанови во дуелот со бранителот на титулата Барселона. Долго очекуваниот дерби натпревар од 1. коло во Лигата на шампиони, не понуди ништо ново, бидејќи каталонскиот гигант доминираше во сите 90 минути, а калчолигашот се бранеше со најнепопуларниот стил на игра, "катанаџо". Дека мора да бидат пресреќни со освоениот бод потврдува и изјавата на тренерот на Интер, Жозе Мурињо, кој собра храброст да признае дека Барселона е далеку подобар тим. - Одигравме фантастично против актуелниот европски клупски шампион. Против најдобриот тим на денешницата. Бевме одлични во дефанзивата, и можевме да ги освоиме трите бода, ако постигневме еден гол. Барса создаде повеќе шанси. И со ...
  | | веќе видена | слични

  Британската влада ќе штеди Британскиот премиер Гордон Браун најави кратење на јавната потрошувачка и на средствата за финансирање на јавните служби и дејности, објаснувајќи дека со оваа мерка ќе бидат зафатени „непотребните трошоци“, но не кажа кои служби и сектори ќе се најдат на удар, јави дописникот на МИА од Лондон. Во говорот на конгресот на британските синдикати, кој се одржува во Ливерпул, Браун рече дека станува збор за тешка одлука со која се настојува да држи под контрола рецесијата. Британскиот премиер, исто така, појасни дека со кратењето на трошењето во јавниот сектор нема да бидат зафатени виталните служби и сектори кои се неопходни и значајни за мнозинството Британци. Ова е првпат Браун да зборува за кратење на јавното трошење, затоа што основата на досегашната политика на лабуристите и на него, кој десет години беше министер за финансии, беше одржувањето на високата потрошувачка. Во повеќето дебати во Долниот дом, пред летните одмори, тој ги осудуваше заложбите на опозициските ториевци за ...
  | | веќе видена | слични

  Гол-мајсторите заробени во тактиката Ето и Ибрахимовиќ, кои си ги заменија тимовите летово, на стартот во меѓусебната пресметка Интер-Барселона не ги тресеа мрежите Европскиот првак Барселона со реми без голови на гости кај Интер ја започна одбраната на титулата во елитното фудбалско натпреварување Лигата на шампиони. Во првото коло максимален учинок имаа англиските екипи, откако Ливерпул и Арсенал победија. Ливерпул минимално со 1-0 славеше над Дебрецин, а Арсенал со пресврт стигна до победа над Стандард Лиеж. Барселона доминираше, ја имаше топката во посед и напаѓаше на „Џузепе Меаца“, но не постигна гол и се врати со реми од дуелот против Интер. Барселона им ја скри топката на домаќините, но немаа идеја како да го урната бункерот на Интер кој одлично го бранеше и го одбрани голот. „БУНКЕР“ ТЕШКО СЕ УРИВА - Тешко е да се игра против тим кој има 9 луѓе во одбраната. Сите видоа дека се обидовме да победиме и затоа се гордеам со мојот тим. Резултатот не е лош, но не е посебно добар - вели тренерот на Барса, ...
  | | веќе видена | слични

  Новинар на „Дневник“ - ороводец на „Фантази“ од УЕФА Скопјанецот Трајан Маневски, новинар во спортската рубрика на весникот „Дневник“, е најдобар прогнозер меѓу 229.604 играчи низ светот, кои ја играат ултрапопуларната интернет игра „Фантази“, за Лигата на шампионите на УЕФА. Знамето на Македонија и името на неговиот тим „Вардар“ стојат на првото место на табелата со освоени 96 поени. Меѓу првите десетмина на табелата има играчи од Англија, Мексико, Италија, Шкотска, а втор е играч од Русија. За успехот на Маневски говори фактот што меѓу првите 500 играчи во светот нема ниту еден друг Македонец. „Фантази“ е виртуелна игра која е многу популарна меѓу љубителите на фудбалот во Македонија. Секоја година во просек од 1.000 до 2.000 играчи од Македонија се натпреваруваат во некоја од „Фантази“ игрите, а најпопуларни се онаа на англиската Премиер лига и на ЛШ. За првото место Маневски го очекува новиот портабл „Сони плеј стејшн“, кој го доделува спонзортот на УЕФА. Најдобриот тим на Маневски за 1. коло од ЛШ со ...
  | | веќе видена | слични

  Очекуван крај на премиерното коло од натпреварите по групи во фудбалската елита Лигата на шампионите. Шлагерот на 1 коло гигатскиот судир на „Џузепе Меаца“ во Милано меѓу шампионите на Италија и Шпанија Интер и Барселона во целост не ги задоволи очекувањата на фудбалските фанови ,големите стрелци од двете екипи Ето, Ибрахимовиќ, Анри, Меси, Милито и останатите ниту еднаш не ја погодија противничката мрежа. Ливерпул, Севиља Арсенал и Лион ја оправдаа улогата на фаворит за висок пласман во воведните средби од шампионската лига. Контроверзниот предводник на Интер Португалецот Жозе Морињо во првата изјава по дребито со Барселона порача: Им честитам на моите фудбалери, одиграа сјајно против најдобрата екипа на светот. Според Мурињо резултатот од 0-0 е реален бидејќи двете екипи имале свои делови во играта. Беше тоа дерби во кое и најмалата грешка во одбраната можеше да го реши победникот. Делумно задоволен од резултатот е и стратегот на Барса, Гвардиола. За популарниот Пеп резултатот не е лош, но не е ниту ...
  | | веќе видена | слични

  Англискиот премиерлигаш Вест Хем во својте редови го доведе мексиканецот Гилермо Франко без обештетување. Франко уште минатата недела најави дека е блиску до трансфер на "Аптон Парк" а сега дојде и до реализација на трансферот. 32- годишниот Франко на почетокот на овој месец беше блиску до потпис со Естудиантес, но тој трансфер пропадна па се отвори можност за Вест Хем. На мексиканскиот фидбалер ова лето му истече договорот со Виљареал, а се верува дека со Вест Хем потпишува на само една година. Мексиканецот своето деби во дресот на "чеканите" може да го има уште овој викенд на натпреварот против Ливерпул. "Среќен сум што дојдов во Вест Хем. Ми се оствари сонот да заиграм во Премиер лигата и горд сум што ќе играм за клуб со така голема традиција. Ова е многу важен период од мојата кариера се надевам дека оваа сезона ќе постигнам многу голови и со тоа ќе заиграм за Мексико на Светското првенство. Вест Хем е добар клуб со дори играчи и одличен тренер" изјави Франко.
  | | веќе видена | слични

  Српскиот репрезентативец Немања Видич е воодушевен од играта која Мајкл Овен ја одигра на натпреварот во Истанбул против Бешикташ во вторникот каде "ѓаволите" славеа со 1:0. Поранешниот играч на Њукасл во игра влезе во второто полувреме и беше еден од најдобрите на теренот и најзаслужен за победата. Менаџерот Алекс Фергусон изјави дека треба да биде стрплив и да ја чека својата шанса. Видич е сигурен дека ќе ја дочека приликата и дека без сомнение ќе ја искористи. "Како одбранбен фудбалер тврдам дека е многу незгодно да се чува Овен. Опасен е од секоја позиција и секогаш мора да бидете многу претпазливи со него" изјави србскиот репрезентативец за англиските медиуми и додаде: "нашите навивачи во наредните неколку натпревари ќе го видат вистинскиот Мајкл Овен. Он се докажал во Ливерпул, Реал Мадрид и Њукасл и не гледам причина зошто да не биде успешен и тука. Среќни сме што за следна дестинација го избра "Олд Трафорд" и ќе ни биде од голема корист" заврши Видич.
  | | веќе видена | слични

  Големото дерби на првото коло во Лигата на шампионите во Милано меѓу Интер и Барселона заврши без голови. Гостите во текот на целиот меч беа подобар противник но не успеаа да постигнат гол. Во вториот натпревар од оваа група Ф Динамо во Киев го победи рускиот шампион Рубин Казан со 3:1. Натпреварите во Е групата завршија со две минимални победи од 1:0 на домаќините, Ливерпул против Дебрецин и Лион против Фиорентина. Севиља ја победи Униреа со 2:0, а Штутгарт и Глазгов Ренџерс играа 1:1 во рамките на Г групата. Единствената победа на гости во синоќешните дуели од ЛШ ја оствари Арсенал против Стандард со 3:2. Во вториот натпревар од Х групата Олимпијакос го победи АЗ Алкмар со 1:0.   МИА
  | | веќе видена | слични

  Интер и Барселона одиграа 0:0 во дербито на колото во Лигата на шампиони Големото дерби на првото коло во Лигата на шампионите во Милано меѓу Интер и Барселона заврши без голови. Гостите во текот на целиот меч беа подобар противник но не успеаа да постигнат гол. Во вториот натпревар од оваа група Ф Динамо во Киев го победи рускиот шампион Рубин Казан со 3:1. Натпреварите во Е групата завршија со две минимални победи од 1:0 на домаќините, Ливерпул против Дебрецин и Лион против Фиорентина. Севиља ја победи Униреа со 2:0, а Штутгарт и Глазгов Ренџерс играа 1:1 во рамките на Г групата. Единствената победа на гости во синоќешните дуели од ЛШ ја оствари Арсенал против Стандард со 3:2. Во вториот натпревар од Х групата Олимпијакос го победи АЗ Алкмар со 1:0.
  | | веќе видена | слични

  Нерешен натпревар без голови беше конечниот епилог од вчерашниот натпревар помеѓу Интер и бранителите на трофејот Барселона. Во првите десет минути од натпреварот, Барселона направи три гол шанси, но ниту една не беше реализирана. До крајот и двете страни пропуштија повеќе шанси да ја затресат мрежата меѓу кои и новите засилувања Златан Ибрахимовиќ за Барселона а и Самуел Ето за Интер. Во групата Ф Динамо Киев победи во натпреварот против Рубин Казан со головите на Јусуф, Магао и Гусев во второто полувреме. Единствениот гол за Рубин го постигна Домингез во 25-та минута од првото полувреме. Ливерпул победи минимално со голот на Дирк Кајт при крајот на првото полувреме против Дебрецени а истиот резултат е беше и во Лион против Фиорентина. Голот за Лион го постигна Пјаниќ,а Алберто Џилардино беше исклучен од натпреварот по црвениот картон кој го заработи по фаулот над Тулалан. Севилја беше сигурна во победата над Униера Узрицени со двата гола на Луис Фабијано и Ренато, а во истата група Штудгарт одигра ...
  | | веќе видена | слични

  Во вториот натпревар од оваа група Ф Динамо во Киев го победи рускиот шампион Рубин Казан со 3:1. Натпреварите во Е групата завршија со две минимални победи од 1:0 на домаќините, Ливерпул против Дебрецин и Лион против Фиорентина. Севиља ја победи Униреа со 2:0, а Штутгарт и Глазгов Ренџерс играа 1:1 во рамките на Г групата. Единствената победа на гости во синоќешните дуели од ЛШ ја оствари Арсенал против Стандард со 3:2. Во вториот натпревар од Х групата Олимпијакос го победи АЗ Алкмар со 1:0. Во вториот натпревар од оваа група Ф Динамо во Киев го победи рускиот шампион Рубин Казан со 3:1. Натпреварите во Е групата завршија со две минимални победи од 1:0 на домаќините, Ливерпул против Дебрецин и Лион против Фиорентина. Севиља ја победи Униреа со 2:0, а Штутгарт и Глазгов Ренџерс играа 1:1 во рамките на Г групата. Единствената победа на гости во синоќешните дуели од ЛШ ја оствари Арсенал против Стандард со 3:2. Во вториот натпревар од Х ...
  | | веќе видена | слични

  Вчерашниот старт на 17. издание на мултимилионската Лига на шампионите уште на самиот почеток кулминира со првото големо дерби во европската елита, со денешната пресметка на „Џузепе Меаца“ во Милано, помеѓу италијанскиот првак Интер и владетелот на Стариот континент, Барселона (20.45 ч.). Дербито на колото, а воедно и едно од трите титански пресметки во групната фаза се одлична најава за тоа што фудбалската јавност ќе очекува и ќе види во оваа сезона - многу возбуда и неизвесност на патот на великаните кон мајското финале во Мадрид идната година. Пресметката во Милано на почетокот ќе одговори на прашањето, кој повеќе профитирал од размената летово, Златан Ибрахимовиќ за Самуел Ето? Ибрахимовиќ се пресели во Барселона, а Ето во Интер, со тоа што „нераѕурите“ добија и 46 милиони евра, па враќањето на популарниот Ибракадабра во Милано е во центарот на вниманието, со оглед дека тој беше клучот на Интер во последните три шампионски скудета на овој калчолигаш. Од друга страна, Ето беше една од ударните игли на ...
  | | веќе видена | слични

  Суеверие во фудбалот Истите гаќи во текот на цела сезона Познато е дека многумина фудбалери имаат свои ритуали пред некој важен или, пак, пред кој било натпревар. Некои секогаш доаѓаат на стадион по истиот пат, а има и такви што ја носат истата облека и слушаат идентична музика. Еве дел од најекстремните сличаи на суеверие кај фудбалерите. - Поранешниот член на Њукасл Крис Водл, наводно, ги носел истите гаќи во текот на сезоната 1983/84, кога успеа да се закити со титулата во Премиерлигата. Се разбира, ги перел пред секој натпревар. - Холандската легенда Јохан Кројф пред почетокот на мечевите ја плукал гумата за џвакање на противничката половина од теренот. - Бившиот аргентински голман Серхио Гојкочеа, кој беше најпознат по одличните одбрани на ударите од белата точка, одел во тоалет во пресрет на пенал-рулетите. - Дејвид Ферклоу од Ливерпул, кој настапуваше за "црвените" во 70-те години, четири пати ги миел рацете пред натпревар. - Францускиот репрезентативец Лорен Блан ја бакнуваше главата на голманот ...
  | | веќе видена | слични

  Лига на шампиони Интер на Мурињо - прв на листата на Барселона Барселона ја почнува одбраната на титулата во Лигата на шампионите против познато лице, кога ќе се сретне со Интер на Жозе Мурињо на "Џузепе Меаца". Португалецот му беше асистент на Боби Робсон на "Камп ноу" во доцните 90-ти, кога тренерот на Барса Пеп Гвардиола беше еден од најдобрите играчи од средниот ред, но оттогаш Мурињо ја освои Лигата на шампионите со Порто, Премиерлигата со Челзи и Серија А со Интер. Сега се соочува со Гвардиола, кој минатата сезона ја предводеше Барселона до тројната круна. Иако ова е само прво коло од долгата фаза на групи, Мурињо ќе сака да остави впечаток со победа. Денешниот меч, исто така, ќе донесе дуел на напаѓачите Златан Ибрахимовиќ и Самуел Ето, кои летово ги сменија клубовите. Мурињо, кој претходно го опишуваше Ибрахимовиќ како најдобар напаѓач на светот, вели дека не размислува премногу за заминувањето на Швеѓанецот. - Играч што ми даде толку многу како Ибра секогаш ќе биде во моето срце, но јас сум таков ...
  | | веќе видена | слични

  Интер и Барселона во фокусот на вниманието во Лигата на шампиони Ибрахимовиќ се враќа на „Џузепе Меаца“ Највозбудливиот натпревар од првото коло на новиот циклус од фудбалската Лига на шампиони, во групите од Е до Х, ќе биде гостувањето на актуелниот европски првак Барселона во Милано на „Џузепе Меаца“ кај Интер. Интерес предизвикува и двобојот на напаѓачот на италијанскиот тим Камерунецот Самуел Ето и на Златан Ибрахимовиќ од Барселона, кои во летниот преоден рок ги заменија местата. - Навистина не се заморувам како ќе реагираат навивачите на Интер кога ќе истрчам на „Џузепе Меаца“, за нив, во погрешен дрес. Впрочем, ако бидат праведни, ќе ме поздрават со аплауз, ако не, што да правам. Поинакви коментари не ме интересираат. Интер со години не можеше да освои ништо, а додека бев таму трипати станавме шампиони и поради тоа заслужувам почит. Ќе победиме зашто имаме подобра екипа од Интер - рече Ибрахимовиќ. Контроверзниот тренер на клупата на „нероаѕурите“, Португалецот Жозе Мурињо, воопшто не се возбудува во ...
  | | веќе видена | слични