Литвос Ритас

  во

  Со натпреварот помеѓу руските тимови Уникс Казан и Локомотив Кубан во 17 часот почнува разигрувањето за титулата во кошаркарскиот Еврокуп. Освен рускиот ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Партизан не успеа да се пласира од Топ 16 фазата од Еврокупот, синоќа во преполниот „Пионир“ загуби минимално од Литвос ритас, а навивачката група „гробари“ ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Римас Куртинаитис е нов тренер на евролигашот Химки. Литванската легенда на клупата на клубот од московскиот регион доаѓа како наследник на Јоргос Барцокас. ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Легендарните литвански браќа имаат устен договор со екипата на Приенаи да бидат нови членови на тој литвански прволигаш. Екипа која во ланската сезона настапуваше под името Витаутас, а стана позната во целиот свет не поради спортските резултати, туку поради тоа што во ростерот ги имаа американските браќа Ламело и Лианџело Бол. И во следната сезона, оваа екипа која лани заврши во долниот дел од табелата, ќе има двајца браќа во играчкиот состав. Односно во тимот ќе бидат и Дариус и Кшиштоф Лавринович, кои и во својата 40.година од животот ќе играат профи-кошарка. И минатата сезона, браќата Лавринович исто така играа во Литванија, и тоа за екипата на Лиеткабелис. Во својата кариера, Дариус настапуваше за Жалгирис, Реал, Реџо емилија, ЦСКА, Будивелник, Уникс и Динамо од Москва, додека пак Кшиштоф ги бранел боите на Урал, Уникс, Динамо, Монтепаски, Жалгирис, Валенсија, Реџо Емилија и Литвос Ритас. И двајцата беа долгогодишни литвански репрезентативци, со тоа што за разлика од Кшиштоф, Дариус не учествуваше во ...
  | | веќе видена

  Секако под услов Перо Антиќ да ја продолжи соработката со некогашниот евролигаш, кој по неколку години одново е дел од Еврокупот. Согласно со календарот, натпреварувањто во кое претставници на АБА лигата се уште и Цедевита, Партизан и најпријатното изненадување, барски Морнар, стартува на 3.октомври. Вкупно 24 екипи се поделени во четири групи (по шест), А четирите најдобри од секоја група ќе ја формираат ТОП 16 фазата. По два тима одат во четвртфиналето, а полуфиналето и финалето ќе се играат на две добиени средби. Победникот на Еврокупот, во следната сезона ќе обезбеди место во Евролигата ГРУПА А: Црвена Ѕвезда (Србија), Галатасарај (Турција), Бреша (Италија), Улм (Германија), Андора (Шпанија), Монако (Франција) ГРУПА Б: Локомотив Кубан (Русија), Цедевита (Хрватска), Алба (Германија), Тофаш (Турција), Лимож (Франција), Асеко Гдиња (Полска) ГРУША Ц: Валенсија (Шпанија), Зенит (Русија), Тренто (Италија), Турк Телеком (Турција), Партизан (Србија), Асвел (Франција) ГРУПА Д: Уникаха (Шпанија), Уникс (Русија), ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во литванското кошаркарско првенство се игра финалната серија во борба за титулата, а синоќа беше одигран вториот натпревар помеѓу екипите на Литвос Ритас и Жалгирис на кој актуелниот шампион Жалгирис беше совладан со 82-73. Но, дамка на натпреварот остави однесувањето на еден навивач од домашниот тим, кој во еден момент се симна на паркетот и го турна српскиот интернационалец Василије Мициќ. За случката да биде уште поинтересна, ниту еден од делителите на правдата на теренот или пак обезбедувањето не реагираа на тоа. Мициќ по натпреварот само кратко одговори дека нема коментар за тоа, а на твитер се јави генералниот менаџер на тимот од Каунас, Паулиус Мотиејунас. – Кажете ми го која друга лига, каде после ваква случка, „навивач“ се враќа на трибина и продолжува да го следи натпреварот, - напиша Мотиејунас. Tell me another sports league where after such behavior a ‘fan’ can go back and continue watching the game in the arena... pic.twitter.com/SKBFPEPHZq — Paulius Motiejunas (@PauliusMotie) June 11, 2018
  сите 4 | | | веќе видена

  Во литванското кошаркарско првенство се игра финалната серија во борба за титулата, а синоќа беше одигран вториот натпревар помеѓу екипите на Литвос Ритас и Жалгирис на кој актуелниот шампион Жалгирис беше совладан со 82-73. Но, дамка на натпреварот остави однесувањето на еден навивач од домашниот тим, кој во еден момент се симна на паркетот и го турна српскиот интернационалец Василије Мициќ. За случката да биде уште поинтересна, ниту еден од делителите на правдата на теренот или пак обезбедувањето не реагираа на тоа. Мициќ по натпреварот само кратко одговори дека нема коментар за тоа, а на твитер се јави генералниот менаџер на тимот од Каунас, Паулиус Мотиејунас. – Кажете ми го која друга лига, каде после ваква случка, „навивач“ се враќа на трибина и продолжува да го следи натпреварот, - напиша Мотиејунас. Tell me another sports league where after such behavior a ‘fan’ can go back and continue watching the game in the arena... pic.twitter.com/SKBFPEPHZq — Paulius Motiejunas (@PauliusMotie) June 11, 2018
  сите 2 | | | веќе видена