Литванија

  во

  Министрите на ЕУ го поддржаа планот за мониторинг на прекинот на огнот во Грузија

  14 08 2008 Министрите за надворешни работи во средата се согласија да го разгледаат планот за испраќање набљудувачи за следење на прекинот на огнот во Грузија, но останаа поделени во поглед на идниот однос на блокот од 27 земји со Русија.

  (AФП - 14 08 08; AП, Ројтерс, АФП, ДПА, ББС, ВОА, ФТ - 13 08 08)

  Трактор со бегалци поминува пред позиција на грузиската армија, 45 километри од Тбилиси во средата (13-ти август). Getty Images

  ЕУ во средата (13-ти август) објави дека е подготвена да испрати набљудувачи во отцепениот грузиски регион Јужна Осетија, за да го следи спроведувањето на прекинот на огнот, потпишан од страна на Москва и Тбилиси помалку од 24 часа претходно.

  „ЕУ мора да биде подготвена да ... ги поддржи сите наши напори, вклучително и оние на Обединетите Нации и ОБСЕ, за трајно и мирно решавање на конфликтите во Грузија“, рекоа министрите за надворешни работи на ЕУ по ...
  | | веќе видена | слични

  Повторно расте рејтингот на францускиот претседател Никола Саркози

  ПАРИЗ - Франција може да ја смета својата интервенција во грузиската криза како голем дипломатски успех. Како сегашен претседавач со Европската унија, Французите секогаш предничеа во напорите на ЕУ да посредува меѓу Русија и Грузија. Претседателот Никола Саркози покажа талент за сериозна дипломатска интервенција.

  Неговиот последен успех дојде по многу експлоатираниот дипломатски триумф со ослободувањето на бугарските медицински сестри што беа држани во Либија, плус неговата улога во ослободувањето на колумбиската политичарка со француско потекло, Ингрид Бетанкур, која повеќе од шест години беше заложничка на бунтовниците од ФАРК. Поголем дел од работата на теренот овој пат беше завршена од францускиот министер за надворешни работи, Бернар Кушнер, како и неговиот фински колега, Александар Стуб, сегашниот претседател на ОБСЕ. Тие постојано беа на релацијата Тбилиси-Москва, разработувајќи ги шесте услови што и двете страни би ...
  | | веќе видена | слични

  Грузија ја напушти Заедницата на независни држави (НЗД)

  Грузискиот парламент вчера изгласа Грузија да излезе од Заедницата на независни држави (ЗНД). Одлуката е донесена едногласно.

  Грузискиот претседател Михаил Саакашвили во вторникот најави дека Грузија ќе ја напушти ЗНД, при што ги повика и другите земји-членки да го следат примерот на Тбилиси.

  Заедницата на независни држави е формирана по распадот на поранешниот СССР, во која членуваат поранешните советски републики, без балтичките држави. Во ЗНД доминантна е Русија.

  Руските трупи ги „уништуваат“ грузиските градови Гори и Поти, изјави грузискиот министер за внатрешни работи за АФП.

  „Руските трупи го уништуваат градот Гори. Се слушаат голем број експлозии. Тие го гранатираат градот“, изјави портпаролот на МВР на Грузија, Шота Утијашвили.

  „Тие уништуваат се во пристанишниот град Поти. Уништуваат и новоизградени патишта во западниот дел од Грузија“, додаде тој.

  „Територијалниот интегритет ...
  | | веќе видена | слични

  Поединечно, повеќебој

  1. Јанг Веи (Кина) - злато

  2. Кохеи Учимура (Јапонија) - сребро

  3. Беноа Саранобе (Франција) - бронза

  СТРЕЛАШТВО

  ЖЕНИ

  Воздушна пушка, од 50 метри

  1. Ли Ду (Кина) - злато

  2. Катерина Емонс (Чешка) - сребро

  3. Јаима Еглис Круз (Куба)- бронза

  Гаѓање глинени гулаби

  1. Кјара Каинеро (Италија) - злато

  2. Кимберли Роуд (САД) - сребро

  3. Кристин Бринкер (Германија) - бронза

  ПЛИВАЊЕ

  ЖЕНИ

  200 метри пеперутка

  1. Лиу Зиге (Кина) 2:04,18 мин. светски рекорд

  2. Јиао Лиујанг (Кина) 2:04,72 мин.

  3. Џесика Шипер (Австралија) 2:06,26 мин.

  4х200 метри слободно

  1. Австралија 7:44,31 мин. светски рекорд

  2. Кина 7:45,93 мин. азиски рекорд

  3. САД 7:46,33 мин.

  МАЖИ

  100 метри слободно

  1. Алан Бернар (Франција) 47,21 ...
  | | веќе видена | слични

  БАТЕ Борисов славеше со 1:0 кај Левски, Анортозис го прегази Олимпијакос со 3:0

  БАТЕ Борисов и Анортозис, шампионите на Белорусија, односно Кипар, ја продолжија низата сензации и се наоѓаат пред историски успех и пласман во фазата по групи во шампионската лига на УЕФА.

  Откако го елиминираа белгискиот првак, Андерлехт, фудбалерите на БАТЕ Борисов остварија минимална победа на гости и во Софија кај Левски со 1:0 во првиот меч од 3. квалификациско коло во ЛШ. Погодокот што го втурна белорускиот шампион пред портите на фудбалската клупска елита на стариот континент го постигна Ржевски во 60 минута. По неочекуваниот пораз тренерот на бугарскиот претставник, Велислав Витсов, поднесе оставка, па во реваншот во Борисов составот на Левски ќе го предводи досегашниот асистент во страучниот штаб, Емил Велев.

  Со големи изгледи да им прават друштво на своите белоруски колеги во главната фаза во ЛШ се и играчите на кипарски Анортозис кои во првиот меч од последното квалификациско коло, пред ...
  | | веќе видена | слични

  Русија денеска обвини неколку држави, меѓу кои и некои од регионот, дека и давале воена поддршка на Грузија, јавуваат агенциите.

  Според истите извори, официјална Москва испратила демарш до Босна и Херцеговина (БиХ) дека спроти војната го помагала вооружувањето и воената опрема на политичкиот режим во Грузија, а од државите од регионот, тоа го правела и Србија.

  Државите што Русија ги обвини за воена помош, се САД, Бугарија, Велика Британија, Унгарија, Грција, Литванија, Летонија, Естонија, Турција, Франција, Чешка, Израел, и Украина.

  Руската Амбасада, минатата година, упати протест поради спогодбата што ја склучија фабриките за оружје од БиХ и Грузија за извоз на оружје, во вредност од околу десет милиони евра, пишува денеска сараевскиот “Вечерњи лист“.
  | | веќе видена | слични

  ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

  МАЖИ, хронометар

  1. Фабијан Канчелара (Швајцарија)- злато

  2. Густав Ларсон (Шведска) - сребро

  3. Леви Липхајмер (САД)- бронза

  ЖЕНИ, хронометар

  1. Кристин Армстронг (САД) - злато

  2. Ема Пули (В. Британија) - сребро

  3. Карин Туриг (Швајцарија) - бронза

  СКОКОВИ ВО ВОДА

  МАЖИ, синхронизирани скокови

  од платформа од 3 метри

  1. Ванг Фенг Кин Каи (Кина)- злато

  2. Дмитри Саутин

  Јуриј Кунаков (Русија)- сребро

  3. Илија Кваша

  Олексеј Пригоров (Украина)- бронза

  ГИМНАСТИКА

  ЖЕНИ, екипно

  1. Кина - злато

  2. САД - сребро

  3. Романија - бронза

  СТРЕЛАШТВО

  ЖЕНИ, воздушен пиштол од 25 метри

  1. Чен Јинг (Кина) - злато

  2. Гундегма Отрјад (Монголија) - сребро

  3. Мункбајар Дорјсурен (Германија) - ...
  | | веќе видена | слични

  Споредбата на платата и трошоците покажува дека просечната плата е доволна само за неопходна храна

  Александрија Стевковска

  Месечните издатоци за основните десет производи од прехранбената кошница во јуни годинава, во однос на јуни минатата година, се зголемени во просек за 500 денари, пресметано за килограм од тие производи. Реалната слика за процентот на поскапување на храната и на пијалаците кои месечно ги троши едно четиричлено семејство покажува дека месечно се трошат по неколку килограми од овие десет производи, што значи екстра-трошоците за храна годинава се многу поголеми од минатата година.

  На тоа треба да се додаде фактот дека потрошувачката кошница не се состои само до десет производи, туку многу повеќе, статистиката брои 63, кои на крајот ја даваат горе-долу вистинската математика за потребите на едно семејство која, пак, излегува од рамките на статистичките пресметки на трошоците.

  Заводот за статистика ја составува месечната кошница врз основа на просечните ...
  | | веќе видена | слични

  Светскиот шампион во кошарка мажи, Шпанија, со неверојатен камбек ја победи Кина во мечот со продолжение од второто коло на олимпискиот турнир. Шпанците губеа со 14 поени на крајот од третата четвртина. Со кошот на Марк Гасол на 19,7 секунди до крајот на последната четвртина, светскиот шампион израмни на 72-72. Со тој резултат заврши регуларниот дел. Постариот од браќата Гасол, Пау ја презеде одговорноста во продолжението. Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс со забивање преку Јао Минг ја навести победата, а потоа и го натера „кинескиот џин“ да ја направи петтата лична грешка. Со погодените слободни фрлања Пау и ја донесе втората победа во низа на Шпанија и првото место во групата Б. Конечниот резултат беше 85-75. Пау Гасол го заврши натпреварот со 29 поени, а бекот Руди Фернандез постигна 21 поен. Во домашниот состав најдобри беа Жу Фангуи и Ванг Џиџи со по 15 поени. Ѕвездата на Кинезите, Јао Минг, разочара со постигнати само 11 поени. Во вториот натпревар од групата Б Грција ја победи Германија со 87-64. САД ...
  | | веќе видена | слични

  Литвански екстремисти бркаат Евреи

  Литванскиот претседател Валдас Адамкус ги осуди вчерашните антисемитски напади врз една еврејска заедница во Вилнус, јави дописникот на МИА. На зградата на еврејската верска заедница во текот на изминатиот викенд беа испишани пораки од типот „Јуден раус“ (Евреите надвор), кукасти крстови и други симболи. Кога се изразува презир против нацијата што беше жртва на геноцид, не станува збор за обичен хулиганизам. Тоа е деструктивна и примитивна акција насочена кон цела Литванија - рече литванскиот претседател Валдас Адамкус. Пред Втората светска војна во Литванија живееле преку 200.000 Евреи. Повеќе од 90 отсто од нив се убиени во текот на војната. Денес во Литванија живеат околу 4.000 Евреи.
  | | веќе видена | слични

  Aлбанската кревачка на товар, Ромела Бегај, заврши на шестото место во категорија за жени до 58 килограми во вторникот (12-ти август), со вкупен резултат од 216 килограми (98, 118). Златниот медал отиде во рацете на Кинеската Чен Јанкинг, која постигна 244 килограми (106, 138) и собори два светски рекорди. Романката Роксана Кокос заврши на осмото место.

  Хрватскa останува непоразена во машка кошарка, со 85 наспрема 78 во тешкиот натпревар против Русија во вторникот. Тимот в четврток со соочува со Литванија. Хрватскиот машки ракометен тим, пак, го победи Бразил со 33:14.

  Грција ја победи Германија со 87:65 во машка кошарка во вторникот, победувајќи го тимот во кој играше и Дирк Новицки. Ѕвездата на НБА и петкратен Европски кошаркар на годината постигна само 13 поени и шест фатени топки. Во женска одбојка, Грција загуби од Австралија со 8:6.

  Црногорскиот машки ватерполо тим, наречен „Црвени ајкули“, катастрофално ја порази Канада со 12:0. Црна Гора е актуелен европски шампион во ...
  | | веќе видена | слични

  100 метри грбно

  1. Натали Кафлин (САД) 58,96 сек.

  2. Кирсти Ковентри (Зимбабве) 59,19 сек.

  3. Маргарет Хелцер (САД) 59,34 сек. 100 метри градно

  1. Лејзел Џонс (Австралија) 1:05,17 мин. олимписки рекорд

  2. Ребека Сони (САД) 1:06,73 мин.

  3. Мирна Јукиќ (Австрија) 1:07,34 мин.

  МАЖИ

  200 метри слободно

  1. Мајкл Фелпс (САД) 1:42,96 мин. светски рекорд

  2. Парк Таехван (Ј. Кореја) 1:44,85 мин. азиски рекорд

  3. Питер Вандеркеј (САД) 1:45,14 мин. 100 метри градно

  1. Арон Пирсол (САД) 52,54 сек.

  светски рекорд

  2. Мет Греверс (САД) 53,11 сек.

  3. Хејден Стекел (Австралија) 53,18 сек.

  3. Аркади Вјатчанин (Русија) 53,18 сек.

  Во финалето на 200 метри слободно (ж) се пласираа: Кејтлин МекКлачи (В. Британија), Бронте Берет (Австралија), Федерика Пелегрини (Италија), Сара Исаковиќ (Словенија), Кети Хоф (САД), Панг Жиајинг (Кина), Камелија Алина Потек ...
  | | веќе видена | слични

  Со кусата војна на Кавказ завршува периодот на постсоветската ера. Русија сака да биде повторно голема сила

  ВАШИНГТОН - Акцијата на руските трупи во Грузија претставува обид да се врати часовникот назад на деновите кога Москва имаше неприкосновено влијание врз она што го сметаше за свое „блиско странство“ и ја зголеми растечката тревога меѓу западните лидери.

  Дури и кога претседателот Буш најжестоко досега ги осуди руските акции, Соединетите Американски Држави и нејзините европски сојузници се соочуваат со тешки избори околу тоа како да возвратат. Тие изгледаат несигурни околу тоа како да се приспособат на новата геополитичка игра што се заканува да ги поткопа дведецениските демократски придобивки во земјите кои порано беа дел од советската сфера на влијание.

  Буш, малку повеќе од еден час по враќањето во Вашингтон од Олимписките игри во Пекинг, остро ја предупреди Русија дека нејзините воени операции и штетат на нејзината репутација и се „неприфатливи во 21 век“.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Нормално е Москва да ги брани луѓето што зборуваат руски јазик кои живеат надвор од границите

  Никола Саркози,

  францускиот претседател ја толкува руската интервенција во Јужна Осетија и војната со Грузија  Узразувањето презир против нацијата која жртва на геноцид, не е хулиганизам, туку деструктивна и примитивна акција насочена кон цела Литванија

  Валдас Адамкус,

  претседателот на Литванија ги осудува антисемитските напади врз еврејската заедница во Вилнус
  | | веќе видена | слични

  КОШАРКА: Мажи, група А: Иран - Литванија (3.00 часот по македонско време), Хрватска - Русија (5.15), Аргентина - Австралија (16.15), група Б: Грција - Германија (8.30), Кина - Шпанија (10.45), Ангола - САД (14.00).

  ОДБОЈКА НА ПЛАЖА: Мажи, Кина - Естонија (4.00), Бразил - Австрија (7.00), Холандија - Јапонија (12.00), Русија - Италија (15.00), Германија - САД (16.00), Шпанија - Австрија (17.00). Жени, САД - Куба (3.00), Грција - Јужна Африка (5.00), Норвешка - Јапонија (6.00), Грција - Мексико (8.00), Кина - Германија (13.00), Бразил - Австрија (14.00).

  ОДБОЈКА: Мажи, Русија - Германија (4.00), Египет - Полска (6.00), САД - Италија (6.30), Србија - Бразил (8.30), Венецуела - Кина (14.00), Јапонија - Бугарија (16.00).

  БОКС: Мажи, 51 кг. шестнаесетфинале (7.00), 54 кг. шестнаесетфинале (9.00).

  ФУДБАЛ: Жени, група Ф. Северна Кореа - Германија (1100), Нигерија - Бразил (11.00), група Е. Кина - Аргентина (13.45), Шведска - Канада (13.45), група Г. Норвешка - Јапонија ...
  | | веќе видена | слични

  За потпретседателот Чејни руските акции треба да се казнат Американскиот претседател Џорџ Буш, во отворен напад на руските акции во Грузија, остро ја осуди Москва, повикувајќи ја да го почитува територијалниот интегритет на Грузија и да ги повлече нејзините трупи.

  Говорејќи во Белата куќа, тој рече дека има показатели оти Русија можеби се обидува да ја собори демократски избраната влада на Грузија.

  Тој додаде и дека досегашните руски акции ги загрозуваат односите на Москва со Соединетите Држави и Европа.

  Грузискиот претседател Михаил Саакашвили рече дека изјавата на Буше е остра. Тој додаде и дека очекува Соединетите Држави и западните сојузници да ги заштитат луѓето кои што страдаат поради обидите да бидат демократија.

  Судири

  Грузиските сили се повлекуваат кон главниот град Тбилиси, каде очекуваат напад.

  Се известува дека руските трупи сега контролираат многу клучни мостови и патишта низ Грузија, со што го изолираа главниот град. ...
  | | веќе видена | слични

  И по три години од договорот, за „Норд стрим“ се уште нема градежна дозвола

  Гасоводот што имаат намера да го изградат Русија и Германија под Балтичко Море наидува на толку големо спротивставување и испитување кај владите, еколошките лоби-групи и Европскиот парламент, што компанијата за гасоводот „Норд стрим“ допрва треба да добие градежна дозвола од секоја земја околу морето, изјавуваат владините претставници во регионот.

  „Има сериозни еколошки размислувања кои би можеле да влијаат на животната средина на Балтичко Море“, вели Полјакот Марчин Либицки, претседател на Комитетот за петиции на Европскиот парламент. „Во идеален случај, би сакале проектот да се врати“, рече тој пред неодамнешниот состанок на Комитетот. Комитетот ги разгледува петициите на граѓани на Европската унија во врска со прашањата од Унијата. Минатата година, вели Либицки, добил петиции поврзани со „Норд стрим“ со потписи од 30.000 граѓани, главно од балтичките земји. „Постои реална загриженост за овој гасовод. Секако, ...
  | | веќе видена | слични

  од 10 метри, воздушна пушка

  1. Абхинав Биндра (Индија) - злато

  2. Жу Чинан (Кина) - сребро

  3. Хенри Хакинен (Финска) - бронза

  ЖЕНИ

  трап

  1. Сату Макела-Нумела (Финска)-злато

  2. Жужана Стефечекова (Словачка)- сребро

  3. Кори Когдел (САД) - бронза  ПЛИВАЊЕ

  ЖЕНИ

  400 метри слободно

  1. Ребека Адлингтон (В. Британија) 4:03,22 мин.

  2. Кети Хоф (САД) 4:03,29 мин.

  3. Џоан Џексон (В. Британија) 4:03,52 мин.

  100 метри пеперутка

  1. Лизбет Трикет (Австралија) 56,73 сек. рекорд на Океанија

  2. Кристин Магнусон (САД) 57,10 сек.

  3. Џесика Шипер (Австралија) 57,25 сек.

  МАЖИ

  100 метри градно

  1. Косуке Китаџима (Јапонија) 58,91 сек. светски рекорд

  2. Александер Дале Оен (Норвешка) 59,20 сек.

  3. Иге Дибоск (Франција) 59,37сек.

  4х100 метри слободно

  1. САД 3:08,24 мин. светски ...
  | | веќе видена | слични

  Литванија ја совлада Аргентина со 79-75 во дербито на првото коло во групата А на машкиот кошаркарски турнир од Олимписките игри . Олимпискиот првак Аргентина ќе мора да работи малку понапорно ако сака да го одбрани златото од Атина. Литванците кои водеа во поголем дел од средбата, со убедливи 75-64 на 3,23 минути до крајот најавија победа. Но „гаучосите“ не се предаваа и со серија од 11-0 израмнија на 75-75 на една и пол минута пред последниот звук на сирената. Победникот го реши Линас Клеижа со тројка на 2,1 секунди до крајот за голема радост на Литванците. Потврдата на победата дојде во последната секунда од линијата за слободни фрлања кога Рамунас Шишкаускас погоди еден од двата изведени пенали. Клеижа кој погоди три тројки од исто толку обиди, со 13 поени беше најефикасен поединец во литванскиот национален тим. Робертас Јавтокас даде 12, а Шишкаускас, Шарунас Јасикевичиус и Маријонас Петравичиус по 10. Во поразената селекција најзабележителни беа Емануел Џинобили со 19, Андрес Носиони со 15 и Карлос ...
  | | веќе видена | слични

  Група А, 1. коло

  Белорусија - Австралија 64:83, Бразил - Јужна Кореја 62:68, Русија - Летонија 62:57

  Група Б, 1. коло

  Мали - Нов Зеланд 72:76, Шпанија - Кина 64:67, САД - Чешка 97:57

  МАЖИ

  Група А, 1. коло

  Русија - Иран 71:49, Литванија - Аргентина 79:75, Австралија - Хрватска 82:97

  Група Б, 1. коло

  Германија - Ангола 95:66, Шпанија - Грција 81:66  РАКОМЕТ

  ЖЕНИ

  Група А, 1. коло

  Франција - Ангола 32:21, Романија - Казахстан 31:19, Норвешка - Кина 30:23

  Група Б, 1. коло

  Унгарија - Шведска 30:24, Русија - Јужна Кореја 29:29, Германија - Бразил 24:22

  МАЖИ

  Група А, 1. коло

  Хрватска - Шпанија 31:29, Франција - Бразил 34:26, Полска - Кина 33:19

  Група Б, 1. коло

  Русија - Исланд 31:33, Германија -

  Јужна Кореја 27:23, Данска -

  Египет 23:23 ...
  | | веќе видена | слични