Литванија

  во

  Рускиот бизнисмен и поранешен директор на московскиот трговски центар „Тишински“, Шабатај Калманович денеска е убиен во центарот на Москва. Инцидентот се случил кога непознати напаѓачи пукале врз автомобилот во кој бил Калманович со својот возач. Бизнисменот почина на лице место додека неговиот возач во тешка здравствена состојба е префрлен во болница. Калманович (61) роден е во Литванија, но во 1971 година заедно со своите родители емигрирал во Израел каде се стекнал со диплома инженер и работеше со трговија и градежништво. На почетокот на 80-тите години од минатиот век прогласен е за еден од најбогатите Израелци од советско потекло, а израелските власти во 1988 година го осудија за шпионажа во корист на СССР и го осудија на казна затвор. Калманович е ослободен во 1993 година, а од 1994 година беше генерален директор на центарот „Тишински“. Калманович ги организираше турнеите на светските ѕвезди меѓу кои Мајкл Џексон, Лајза Минели и Хосе Карерас во Русија.
  | | веќе видена | слични

  Рускиот бизнисмен и поранешен директор на московскиот трговски центар „Тишински“, Шабатај Калманович денеска е убиен во центарот на Москва. Инцидентот се случил кога непознати напаѓачи пукале врз автомобилот во кој бил Калманович со својот возач. Бизнисменот почина на лице место додека неговиот возач во тешка здравствена состојба е префрлен во болница. Калманович (61) роден е во Литванија, но во 1971 година заедно со своите родители емигрирал во Израел каде се стекнал со диплома инженер и работеше со трговија и градежништво. На почетокот на 80-тите години од минатиот век прогласен е за еден од најбогатите Израелци од советско потекло, а израелските власти во 1988 година го осудија за шпионажа во корист на СССР и го осудија на казна затвор. Калманович е ослободен во 1993 година, а од 1994 година беше генерален директор на центарот „Тишински“. Калманович ги организираше турнеите на светските ѕвезди меѓу кои Мајкл Џексон, Лајза Минели и Хосе Карерас во Русија.
  | | веќе видена | слични

  Бабунски оптимист пред Литванија Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година, Бобан Бабунски, повика 18 фудбалери за претстојниот квалификациски натпревар против Литванија, кој ќе се одигра во Каунас на 13 ноември. Собирот на репрезентативците е закажан за 9 ноември во Скопје, по што селекцијата ќе има тридневни подготовки пред заминувањето за Каунас.- Литванија е репрезентација за почит. Веќе одигравме еден квалификациски дуел во Прилеп на кој пропуштивме победа и покрај тоа што имавме водство. Евидентно е дека нашиот следен противник е физички одлично подготвен. Според рејтингот во УЕФА ја има и улогата на фаворит. За нашите млади категории очигледно гостинскиот терен е хендикеп и ќе треба добро да се мотивираме за позитивен резултат. Повикани се 18 фудбалери, кои во овој момент оценивме дека имаат карактер да го дадат максимумот. Тоа се играчи кои се солидарни и мислат на колективот, играчи кои ќе си помагаат на теренот и коректно ќе се однесуваат во секоја ситуација - изјави ...
  | | веќе видена | слични

  Европските граѓани главно ја почувствуале кризата врз домашниот џеб, покажува најновото истражување на Евробарометар за социјалниот удар од светската криза врз граѓаните на ЕУ. Најголем процент на жители кои значајно се почувствувале посиромашни од кризата се латвијците, 51,2 проценти, Бугарија 42,3, унгарците, 41,9,  романците, 38,4 Грција 39,4,  Според пропорција, најниска сиромаштија, под 5% од населението има во Данска, 27,5%, Малта, 19,5, Луксембург, 11,3%, Холандија, 11,8 Шведска, 12,1 Земји пак со најголема сиромаштија (за кои се смета дека стапката на сиромаштија е 30%) се Бугарија, 62,7%, Романија 61,7, Унгарија 62,4, Латвија 53,5,  Литванија 49,3, Грција 42 Најголем процент од жителите на ЕУ кои пријавиле значително влошување нна финансиската состојба од почетокот на кризата се од земјите најпогодени од финансиската криза: Но овие жители се два проценти од вкупниот број европски граѓани. Само 3 отсто почнале да заостануваат во плаќањето сметки, 15% влегле во постојани потешкотии, 34 со повремени ...
  | | веќе видена | слични

  Супериорна игра и убедлив триумф од 32-24 на нашата женска ракометна репрезетација над националниот тим на Литванија на стартот на квалификацискиот циклус за пат на Европскиот ракометен шампионат во 2010 во Данска и Норвешка.. На отворањето на средбата двете селекции имаа свои солидни периоди на игра ,победничкиот танц избраничките на Јошко Петковиќ го започнаа во финишот од првото полувреме кога Црвенковска,Пецевска и Бајрамовска погодуваа од сите позиции а одличната Тања Андреева ја спушти ролетната на својот гол. Од минута во минута црвено жолтите го зголемуваа водството за на полувреме да се замина со солидна предност од 17 -10. Во исти стил нашите најдобри ракометарки продолжија и на почетокот на второто полувреме ,предноста се зголемуваше по секој наш напад,во 46 минута со голот на Кресоја стигнавме до огромно водство од 29-16.Во финишот на мечот нашите репрезентативки го забавија темпото и им дозволија на ракометарките на Литванија да ја намалат огромната негатива на пристоен пораз од 32—24. ...
  | | веќе видена | слични

  Дали по десет години и Србија (без Косово) со стапката на својот бруто- домашен производ и БДП по жител ќе ја стигне и надмине Хрватска? Во првите девет години на 21 век трендот е очигледен - уште во 2001 г. хрватскиот БДП беше двапати поголем од српскиот (со Косово), а оваа година само за половина поголем од српскиот! Доколку продолжи овој тренд со исто темпо, Србија навистина би ја стигнала и надминала Хрватска, како што во последните десет години на 20 век висината на БДП по жител во Хрватска ги престигна дотогаш слаборазвиените земји, какви што беа Чешка, Словачка, Унгарија, Естонија, Латвија, Литванија. Но, откако светската рецесија, со извори во американскиот империјализам, зафати многу земји во ЕУ, па во банкрот ги внесе не само Исланд, туку и балтичката тројка, од ланското четврто тримесечје се прели и на целиот Балкан, западен и источен, па подеднакво драматично удри и на членките на ЕУ, како што се Грција, Романија и Бугарија, а од неодамна дури и на Словенија и на сите земји надвор од рамките на ...
  | | веќе видена | слични

  МАКЕДОНИЈА (21 г.) Селекторот на младата фудбалска репрезентација на Македонија (до 21 г.), Бобан Бабунски објави список со само 18 играчи за натпреварот со Литванија на 13 ноември во Каунас (17 ч.) во квалифиикациите за ЕП 2011. Собирот е на 9 ноември во х. Белви, а ќе се тренира по еднаш дневно до заминувањето за Литванија на 11 ноември. Ова ќе биде вториот натпревар на овие две екипи, кои во Прилеп одиграа без победник - 1:1. - Литванија е екипа за почитување. На првата средба во Прилеп пропуштивме да победиме и покрај водството. Евидентно е дека се одлично физички подготвени, а според рејтингот на УЕФА се и во улога на фаворит. За нас гостинскиот терен е бауч и ќе треба добро да се мотивираме за позитивен резултат. Повикав 18 играчи кои во овој момент оценивме дека имаат карактер да го дадат максимумот, кои се солидарни и мислат како колектив. Играчи кои ќе си помагаат на теренот и коректно се однесуваат во секоја ситуација, изјави Бабунски. На списокот се: Наумовски, Јовановски (голмани), Лазевски, ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година, Бобан Бабунски повика 18 играчи за следниот квалификациски дуел што ќе се одигра во Каунас на 13-ти ноември против Литванија. Собирот е закажан за 9-ти ноември во Скопје. Ќе се тренира по еднаш дневно до заминувањето за Литванија на 11-ти ноември. "Литванија е репрезентација за почит. Веќе одигравме еден квалификациски дуел во Прилеп на кој пропуштивме победа и покрај водството. Евидентно е дека нашиот следен противник е одлично физички подготвен но и располага со солиден квалитет и според рејтингот во УЕФА се во улога на фаворит. За нашите млади категории очигледно гостинскиот терен е хендикеп и ќе треба добро да се мотивираме за позитивен резултат. Повикани се 18 играчи кои во овој момент оценивме дека имаат карактер да го дадат максимумот. Играчи кои се солидарни и мислат на колективот, другарството. Играчи кои ќе си помагаат на теренот и коректно се однесуваат во секоја ситуација" - изјави денеска селекторот Бабунски при соопштувањето ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на младата фудбалска репрезентација, Бобан Бабунски, повика 18 играчи за квалификацискиот дуел со Литванија на 13 ноември во рамките на квалификациите за младинското ЕП 2011 во Данска. За претпоследниот испит на нашите надежи во актуелниот циклус Бабунски смета на голманите Наумоски (Работнички) и Јовановски (Вардар), дефанзивците Лазевски (Телеоптик/ Србија), Георгиевски (Меџимурје/Хрватска), Бериша (Слога Југомагнат), Силјановски (Македонија Ѓ.П.), Урдинов (Рода/Холандија), Димитровски (Металург), играчите за врска Стојков (Напредак Крушевац/Србија), Петровиќ (Победа), Ристовски (Вардар), Антонио Станков (Рода/Холандија), Спировски (Пелистер), Муарем (Работнички) и напаѓачите Ибраими (Олимпија Љубљана/Словенија), Ѓорѓиев (Хоризонт Турново), Петковски (Работнички), Александар Станков (Рода/Холандија). Подготовките ќе стартуваат на 9 ноември во Скопје и до поаѓање за Литванија (11 ноември) ќе се тренира по еднаш дневно. Мечот со Литванците ќе го одиграме на стадионот „Дариус и Гиренас“ во Каунас ...
  | | веќе видена | слични

  Стапката на невработеноста во 16 земји што го користат еврото пораснала на 9,7 отсто во септември, највисока стапка од јануари 1999 година, јавува Би-Би-Си. Ова придонесе бројот на невработени луѓе во еврозоната во моментов да изнесува 15,3 милиони. Стапката во сите 27 земји членки на Европската унија пораснала за 9,2 отсто со 286 илјади повеќе луѓе без работа. Што вкупно изнесува 22,12 милиони невработени во цела ЕУ. Шпанија, според најновите податоци, има најголема стапка на невработеност 19,2 отсто во еврозоната. Додека во ЕУ со највисока стапка е Литванија со 19,7 отсто, најниска стапка пак е забележан во Холандија каде има само 3,6 отсто невработени од вкупното население. Губењето на работното место во изминатиов период речиси беше акутно за младите под 25 години. Еуростат, институцијата што ги објави податоците, вели дека невработеноста меѓу младите во еврозоната се зголемила на 20,1 отсто во септември од 15,7 отсто на почетокот на година. Во септември, Европската Комисија објави дека економијата ...
  | | веќе видена | слични

  Собирот во Скопје беше добра шанса македонскиот селектор да се увери во моментната форма на помладите репрезентативци, кога веќе не можеше да се најде спаринг-партнер со некоја европска селекција Со одигрувањето на тест-средбата денеска во СРЦ „Кале“ (18.30 ч.) помеѓу комбинираниот состав на македонските репрезентативци и суперлигашот Вардар про, завршува првиот собир на дел од ракометните репрезентативци, под раководство на селекторот Љупчо Савевски. Следниот ваков собир е закажан за 14 декември. - Целта што ја поставив е наполно реализирана овие пет дена, колку што сме заедно. Сé помина според планот. Го искористивме овој тајминг на т.н. „недела на ракометот“, барем да испробаме некои варијанти на тактичко-технички план, кога веќе не обезбедивме спаринг-партнер, како повеќето европски селекции - вели селекторот Савевски. Селекторот не го криеше задоволството од залагањето на сите повикани репрезентативци. - Овие подготовки уште еднаш ме уверија дека Македонија има млад ракометен потенцијал и без ...
  | | веќе видена | слични

  Најголеми расипници на енергијата се домаќинствата и јавните објекти, со над 40 отсто од вкупната потрошувачка Македонија може да ја оствари европската директива за учество од 21 отсто на обновливите извори во вкупната потрошувачка на енергија до 2020 година, заклучија експертите на вчерашната регионална конференција посветена на енергетската ефикасност и обновливите извори на енергија. Клучната дилема е дали тоа да се постигне преку користење на биомасата, како еден од најексплоатираните ресурси досега. Ако ги исечеме шумите за добивање енергија, ефектот ќе биде контрапродуктивен, предупредуваат екологистите. - Со учество на обновливите извори на енергија од 15,3 отсто во потрошувачката на финална енергија во 2005 година, Македонија спаѓа во земјите со релативно големо искористување на обновливите извори на енергија. Подобри од нас се Шведска, Финска, Австрија и Литванија. Предвидувањата се дека учеството на обновливите извори до 2020 година може да се зголеми на 25 отсто - истакна академикот ...
  | | веќе видена | слични

  Во дуелот со Велс нашите шахисти славеа победа (3,5:0,5), додека жените се поразени од Црна Гора со 3:1 Втора победа по ред, а трета вкупно за нашата машка репрезентација во седмото коло на на Европското првенство во шах, во Нови Сад. Овој пат нашата селекција беше подобра од репрезентацијата на Велс со 3,5:0,5. Единствен кој не успеа да прокножи победа во нашиот состав беше Недев кој ремизираше на третата табла во дуелот со Кет. Полн погодок забележаа: Георгиев (го победи Џонс), Митков (Рес) и Панчевски (Бенет). Женската репрезентација повторно забележа убедлив пораз, овојпат од Црна Гора со 3:1. Ѓоргиева и Бејатовиќ загубија од Војиновиќ и Миловиќ, а Стојковска и Коскоска ремизираа во дуелите со Мишовиќ, односно Стојановиќ. Мажи Резултати: Азербеџан-Ерменија 1,5:2,5; Русија-Грузија 2,5:1,5; Чешка-Украина 0,5:3,5; Унгарија-Израел 2:2; Полска-Франција 2,5:1,5; Србија1-Холандија 1,5:2,5; Шпанија-Грција 2,5:1,5. Англија-Швајцарија 1,5:2,5; Бугарија-Данска 1,5:2,5; Србија 2-Романија 1,5:2,5; Словенија-Норвешка ...
  | | веќе видена | слични

  Економиите на десетте нови земји-членки на ЕУ од Источна Европа оваа година ќе забележат пад од 4,2 проценти, додека во текот на 2010 година ќе остварат раст од околу еден отсто, проценува Светската банка во својот најнов квартален економски извештај. Според Светската банка, заздравувањето на економијата во Источна Европа, која доживеа вистински колапс поради глобалната економска криза, во текот на оваа година ќе биде скромно и нерамномерно, па затоа владите на источноевропските земји ќе мора да продолжат со преземање структурни реформи за да го поттикнат економското закрепнување. Економската криза во Источна Европа го доживеа своето дно и сега регионот влегува во фаза на заздравување, но ќе претстои тежок и долг пат за враќање на нивото на економски раст што постоеше пред економската криза, смета оваа финансиска институција. Банката проценува дека дури во 2011 година источноевропските економии ќе забележат раст од 3,6 проценти, што сепак ќе биде помалку во споредба со 2008 година, кога во овие земји растот ...
  | | веќе видена | слични

  Вашингтон - Економиите на десетте нови земји-членки на Европската унија од Источна Европа оваа година ќе забележат пад од 4,2 проценти, додека во текот на 2010 година ќе остварат раст од околу еден отсто, проценува Светска банка во својот најнов квартален економски извештај. Според Светска банка, заздравувањето на економијата во Источна Европа, која доживеа вистински колапс поради глобалната економска криза, во текот на оваа година ќе биде скромно и нерамномерно, па затоа владите на источноевропските земји ќе мора да продолжат да преземаат структурни реформи за да го поттикнат економското закрепнување. Економската криза во Источна Европа го доживеа своето дно и сега регионот влегува во фаза на заздравување, но ќе претстои тежок и долг пат за враќање на нивото на економски раст, кој постоеше пред економската криза, смета оваа финансиска институција. Банката проценува дека дури во 2011 година источноевропските економии ќе забележат раст од 3,6 проценти, што, сепак, ќе биде помалку во споредба со 2008 година, ...
  | | веќе видена | слични

  Економиите на десетте „нови“ земји членки на ЕУ од Источна Европа оваа година ќе забележат пад од 4,2 проценти, додека во текот на 2010 година ќе остварат раст од околу еден отсто, проценува Светската банка во својот најнов квартален економски извештај. Според Светската банка, заздравувањето на економијата во Источна Европа, која доживеа вистински колапс поради глобалната економска криза, во текот на оваа година ќе биде скромно и нерамномерно, па затоа владите на источноевропските земји ќе мора да продолжат со преземање на структурни реформи за да го поттикнат економското опоравување. Економската криза во Источна Европа го доживеа своето дно и сега регионот влегува во фаза на заздравување, но ќе претстои тежок и долг пат за враќање на нивото на економски раст кој постоеше пред економската криза, смета оваа финансиска институција. Банката проценува дека дури во 2011 источно европските економии ќе забележат раст од 3,6 проценти, што сепак ќе биде помалку во споредба со 2008 година кога во овие земји растот на ...
  | | веќе видена | слични

  Со игрите во дресот на младата репрезентација на Македонија во дуелите со Англија, Португалија и Литванија и головите постигнати против Гордиот Албион во Прилеп и во Ковентри, 21 годишниот напаѓач на љубљанска Олимпија, Агим Ибраими, почна да го врти вниманието на менаџерите и скаутите на големите европски клубови. И не само нивното туку и на медиумите. Дел од нив веќе шпекулираат за можноста Ибраими наскоро да ја напушти словенечката престолнина и да ги замени клупските бои. Го поврзуваат со трансфер на „Сент Џејмс Парк“ во тимот на Њукасл, кој моментно се натпреварува во англискиот чемпионшип, како алтернатива се споменува и лидерот во шампионатот на Белгија и речиси редовен претставник на оваа земја во Лигата на шампионите, Андерлехт. Обата клуба потврдија дека се заинтересирани за Агим Ибраими, нивни скаути ги следат неговите партии во континуитет, но младиот напаѓач веднаш ги отфрли таквите информации за наводна поврзаност, преговори и можност да ја напушти Олимпија и Љубљана. „Весниците пишуваат за ...
  | | веќе видена | слични

  Со тоа оваа земја им се придружи на Албанија, БиХ и на Ерменија каде што овој бренд на брза храна не е присутен РЕЈКЈАВИК - Најавата на компанијата „Мекдоналдс“ за затворање на своите ресторани во Исланд, земјата која сериозно е погодена од светската економска криза, добива двојни реакции. Од една страна, се зборува за тоа дека падот на вредноста на исландската круна го доведе Исланд на исто ниво со слабо развиените земји, а од друга страна, пак, се зборува за јакнење на исландскиот извоз и зависноста од другите земји. Компанијата „Лист“, која има франшиза за сите ресторани на „Мекдоналдс“ во земјата, пред два дена најави дека го затвора бизнисот поради „тешката состојба во стопанството и колапсот на исландската круна“. Исланд со тоа им се придружи на Албанија, БиХ и на Ерменија како единствени земји во Европа, кои нема да имаат подружници на најпознатиот ресторан за брза храна во светот. Иако посетеноста на рестораните никогаш не беше голема, сепак, „Мекдоналдс“ на Исланд се најде во проблеми поради тоа ...
  | | веќе видена | слични

  Со министерот на Литванија, Тодоров ќе разговара за реформирање на средното стручно образование, со посебна опсервација на литванскиот модел Министерот Никола Тодоров на тркалезната маса на министрите за образование на земјите од Југоисточна Европа, која се одржа во Будва во рамки на Петтата европска и централноазиска конференција за образование, ја поддржа регионалната соработка за евалуација на високото образование и предложи регионално рангирање на универзитетите и размена на експерти во областа на евалуацијата. Министерството за образование и наука соопшти дека Тодоров на маргините на конференцијата имал средба со министерот за образование, наука и спорт на Хрватска Радован Фукс, со кого договорил идна соработка на полето на државната матура, националната рамка за професионални квалификации и регулираните професии. - Договорено е соработката да се реализира на експертско и министерско ниво. Како резултат од неа треба да произлезат трансфер на искуства и забрзување на ...
  | | веќе видена | слични

  Сениорскиот тим на Македонија, под водство на новиот тренерски тандем Савевски-Јовановски одработи четири тренинзи и формално го означи стартот на подготвителниот циклус кој треба да ја одведе македонската репрезентација во баражот за СП 2011. Претходно, на квалификацискиот турнир кој ќе се игра во Турција, најверојатно Анкара, Македонија ќе мора да биде прва во конкуренција со домашната репрезентација и со селекцијата на Литванија. Ова што сега се работи во "Кале" е подготовка за гостувањето во Турција. Љубомир Савевски состави помалку чудна екипа, но целта му е јасна. Составува поширок тим, овој пат без главните играчи, но со ракометари на кои ќе може да се потпре националниот состав, солидна база од повеќе играчи, посилна конкуренција за секоја позиција. Ова е повеќе потреба за да се заштити тимот, да не се повтори грешката која ја направи претходниот селектор кој селектираше далеку поскромно. Тој тогаш не направи база, па во еден момент дојде во ситуација во квалификациите на гостувањето во Бугарија да ...
  | | веќе видена | слични