Литванија

  во

  Без оглед на резултатите во двомечот против Литванија во рамките од квалификациите за СП 2010 година, селекторот на фудбалската репрезентација на Франција, Рајмонд Доменек, не мора да се грижи за својата позиција. "Неговото место не е загрозено и ќе биде селектор до крајот на квалификацискиот циклус. Нема во пресрет на секој меч за тоа да разговараме. Така само ќе ја дестабилизираме екипата. Доменек останува и тука е крај на приказната." - потврдил рпетседателот на фудбалскиот сојуз на Франција, Жан-Пјер Ескалет. Франција моментално го завзема третото место во групата 7 од квалификациите за Мундијалот, со 5 бодови и меч помалку, од Србија и Литванија.
  | | веќе видена | слични

  Младата фудбалска репрезентација на Македонија за играчи до 21 година загуби на гостувањето во Триполис на стартот од квалификациите за ЕП 2011, од домашната селекција на Грција со 3:1.  Грците стигнаа до водство уште по 7 минути игра во првиот дел со голот на Митроглу. Истиот фудбалер во 49-та минута зголеми на 2:0, а надежта на нашите фудбалери за поволен резулат  во 51-та минута ја врати Фазли.  Само десет минути подоцна Јоанидис го постави конечниот резултат Грција - Македонија 3:1. Со тоа  нашите надежи од жешкото гостување кај нашиот јужен сосед се враќаат без ниту бод, пред другите пресметки во исклучително силната група во која се и Англија, Португалија и Литванија.
  | | веќе видена | слични

  Лош старт на квалификациите за пласман на евро шампионатот во Данска на нашата млада фудбалска репрезентација. На гостувањето во Триполис нашите млади надежи се поразени од домаќинот Грција со 3-1. Противници на нашите млади надежи во евро - квалификациите за пат во данска ќе бидат и силните Англија, Португалија и Литванија. На далечниот Пелопонез во грација македонската репрезентација до 21 година е поразена од Грција на отворањето на уште еден квалификациски циклус за пласман на европско првенство. Младата селекција на Грција уште од почетокот на мечот во Триполис покажа дека размислува само на победа над врсниците од Македонија. Првата грешка на нашата одбрана во 7 минута ја казни одличниот денеска Митроглу. Грчкиот центарфор со гол го започна и вториот дел во 47 минута веќе беше 2-0 за домаќините. Во 51-та минута Македонија преку корпулентниот Фазли го намалува резултатот на 2-1 и за момент ги враќа надежите за поволен резултат во Триполис. Но својата надмоќ во денешниот дуел младите грчки фудбалери ја ...
  | | веќе видена | слични

  Пораз на нашите фудбалски надежи од Грција со 3:1 на почетокот на новиот квалификациски циклус за Европското првенство во Данска во 2011.

  Фудбалерите на селекторот Мирсад Јонуз ја затресоа мрежата на противникот, но тоа сепак, не беше доволно за позитивен резултат на стадионот Астерас во Триполи.

  Противникот поведе рано, уште во седмата минута преку Митроглу, а најопасниот домашен играч ја направи тешка нашата задача по четири минути во вториот дел.

  Македонија веднаш реагираше и веќе во следната акција се врати на еден негатива преку нашиот интернационалец од Херенвен Самир Фазли, но Јоанидис на половина час пред крајот ги уништи надежите дека на жешкиот терен можеме да освоиме драгоцен бод пред другите пресметки во исклучително силната група во која се и Англија, Португалија и Литванија.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Русија го совладаа Азербејџан со 2:0 во квалификациите за Светско првенство 2010, со што дојдоа на второто место на табелата.

  Русија има девет бода од четири натпревари, и во четвртата квалификациска група има бод помалку од водечката Германија.

  Стрелци за Русија беа Роман Павличенко во 32. и Константин Зирјанов во 71. минута од натпреварот.

  Русија во среда игра против Лихтенштајн.

  Амстердамската Арена е една од 20. вечерва на патот до Мундијалот следната година. Нема судир на големите, но неколку натпревари се дерби, со оглед дека ќе имаат големо влијание на конечните резултати во квалификациите.

  Во втората група во која и Швајцарците се кандидати за големиот собир на југот на земјината топка, Израел пред своја публика ќе се обиде да ја симне Грција од водечката позиција.

  Чесите отпатуваа во Словенија по триумф на теренот на еден од четирите ривали во, можеби не силната, но сигурно супер-интересна трета група.

  Во оваа ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија ќе ја нападне Грција и тоа на нејзина територија, во градот Триполис, на Пелопонез, а единаесет млади македонски воини ќе се обидат да извојуваат голема победа во срцето на грчката држава и да ни донесат многу радост во услови на огромна политичка битка помеѓу двете земји.

  Ова не е класична битка, но е фудбалски натпревар, на кој освен спортска, ќе има и огромна политичка тензија. Во натпревар на младите репрезентации за играчи до 21 година, денеска во 16 часот, Македонија и гостува на Грција, во обид да се врати со поволен резултат, од почетокот на квалификациите за пласман на Европското првенство. Покрај Грција, во групата со Македонија се уште и селекциите на Англија, Португалија и Литванија. Потешка група не можевме да добиеме, но македонскиот селектор Мирсад Јонуз, вели дека за да се дојде до целта, мора да се мине низ големи искушенија.

  - Сам да ја правев групата да биде најтешка, немаше вака да ја направам. Но, мора да се челичиме, да играме добро против сите. Оваа ...
  | | веќе видена | слични

  Европските мундијалски квалификации се на половина од трката на репрезентациите кон Јужна Африка и Светското првенство идната година. Дваесетина мечеви, без големо фудбалско дерби и без настап на Македонија, денеска ќе донесат пресметките ширум Стариот континент со кои ќе се мине првата половина од натпреварите во групи. За нас го става дуелот во Амстердам, помеѓу Холандија и Шкотска е најинтересен, оти за пет дена и избраниците на Среќко Катанец ќе гостуваат на „Амстердам Арена“.

  Џорџ Барли, селекторот на Шкотска дефинитивно ќе го боли глава во 90. минути во Холандија. Завчера во пресрет на патувањето за Холандија, отпадна од комбинација и Стефан Мекманус поради проблем со скочниот зглоб. Во тимот ќе ги нема ниту Пол Хартли, Дејвид Вир, Кирк Бродфуд и Крис Комонс, па „лалињата“ сега може овој одлив и тоа како да го искористат за победа, која повеќе од сигурно ќе значи и пласман.

  Холандија, без проблеми, досега имаше максимални три од три, а со триумф над Шкотска и 12 бода од четири ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската репрезентација за фудбалери до 21 година денеска со гостувањето против Грција во Триполис (16 часот), го стартува новиот квалифкациски циклус за пласман на Европското првенство, кое 2011 година ќе се одржи во Данска. Ова е прва официјална средба на една фудбалска репрезентација на Македонија со нашиот јужен сосед, а пресметка покрај од спортски, е интересна и од политички аспект. Македонската експедиција вчера, со полициска придружба, без посебни провокации, но и без натпис со името на државата на опремата, а со македонското знаме и амблемот на ФФМ, допатува во Триполис. Грчката федерација донесе одлука мечот да се игра на полуостровот Пелопонез, од претпазливост, се со цел да се намалат можните провокации на национална основа. Од ФФМ одлучија името Македонија да не стои на дресовите на македонската репрезентација, туку видлив ќе биде само грбот од националната фудбалска куќа. "Очекувам сите фудбалери да ја оправдаат довербата без психолошко оптоварување од односите Македонија – Грција. Од ...
  | | веќе видена | слични

  Квалификациските натпревари за Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка викендов го привлекуваат вниманието на светската фудбалска јавност. Оваа сабота во квалификациската група 9, каде што се наоѓа Македонија, активни ќе бидат Холандија и Шкотска. „Црвено-жолтите“ квалификациите ќе ги продолжат на први април со „лалињата“ во Амстердам. Холандија со победа над Шкотска ќе има максимален ефект по четири кола и ќе биде на чекор до Јужна Африка. Сепак, фудбалската легенда Јохан Кројф вели дека неговата репрезентација треба да биде многу претпазлива со Шкотска и со Македонија.
  - Фудбалерите знаат дека им претстојат два меча на домашен терен и ако победат, со една нога се на СП. Треба да се биде внимателен со Шкотланѓаните. Тие се добри во воздушните дуели и затоа ние треба да ја спуштиме топката на земја и да ја контролираме играта - рече Кројф.
  Највозбудливо ќе биде во Шпанија, каде што актуелниот европски првак ќе се обиде да ја победи селекцијата на Турција, која беше хит на последното ЕП. ...
  | | веќе видена | слични

  Без натписи со името на нашата држава, но со знамето и амблемот на ФФМ за да не предизв икуваат тензии, фудбалерите се оптимисти пред почетокот во новиот квалификациски циклус за ЕП-2011



  Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година денеска со гостувањето против Грција во Триполис (16 ч.), почнува нов квалифкациски циклус за пласман на Европското првенство, што во 2011 година ќе се одржи во Данска. Сениорската репрезентација досега никогаш не играла против Грција, а младинците до 21 година првпат на официјален натпревар ќе се сретнат со своите врсници од нашиот јужен сосед. Македонската експедиција без натпис со името на државата на спортската опрема, од Дојран, каде што се подготвуваше, преку Солун и Атина, од вчера е во Триполис. Без посебни процедури и провокации, со полициска придружба, автобусот на македонската репрезентација замина за Солун, каде што експедицијата преноќи и вчераутро со авион продолжи до Триполис.

  - Од претпазливост, подобро е да ги имаме ...
  | | веќе видена | слични

  Попладнево (16 ч.) Македонија и гостува на Грција во Триполис Надежите ќе се легитимираат на теренот Без натписи со името на нашата држава, но со знамето и амблемот на ФФМ за да не предизвикуваат тензии, фудбалерите се оптимисти пред почетокот во новиот квалификациски циклус за ЕП-2011 Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 21 година денеска со гостувањето против Грција во Триполис (16 ч.), почнува нов квалифкациски циклус за пласман на Европското првенство, што во 2011 година ќе се одржи во Данска. Сениорската репрезентација досега никогаш не играла против Грција, а младинците до 21 година првпат на официјален натпревар ќе се сретнат со своите врсници од нашиот јужен сосед. Македонската експедиција без натпис со името на државата на спортската опрема, од Дојран, каде што се подготвуваше, преку Солун и Атина, од вчера е во Триполис. Без посебни процедури и провокации, со полициска придружба, автобусот на македонската репрезентација замина за Солун, каде што експедицијата преноќи и вчераутро со ...
  | | веќе видена | слични

  27.03.2009, 21:30МАКЕДОНИЈА во среда игра против Холандија Утре продолжуваат мундијалските фудбалски квалификации По неколкумесечна пауза, утре продолжуваат натпреварите во квалификациите за пласман на Светското фудбалско првентсво во Јужна Африка во 2010 година. Освен во групата 6 натпревари ќе се играат во сите останати групи.Македонската репрезентација во утрешниот термин е слободна.Нашиот престоен противник Холандија, со која играме в среда во Амстердам, утревечер (20:45 часот) игра против селекцијата на Шкотска.   Квалификации СП 2010:Група 9:  20:45 часот ХОЛАНДИЈА - ШКОТСКАТабела: 1. Холандија      9 (3) 2. Шкотска         4 (3) 3. Исланд          4 (4) 4. МАКЕДОНИЈА 3 (3) 5. Норвешка      2 (3) Група 1: 20:00 МАЛТА       - ДАНСКА20:30 АЛБАНИЈА - УНГАРИЈА21:45 ПОРТУГАЛ - ШВЕДСКА Група 2: 17:00 ЛУКСЕМБУРГ - ЛЕТОНИЈА17:45 МОЛДАВИЈА   - ШВАЈЦАРИЈА19:00 ИЗРАЕЛ         - ГРЦИЈА Група 3: 18:15 С. ИРСКА    - ПОЛСКА20:45 СЛОВЕНИЈА - ЧЕШКА Група 4: 15:00 РУСИЈА     - АЗЕРБЕЈЏАН16:00 ВЕЛС        - ФИНСКА20:00 ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарите се најнесреќниот народ во Европа, според Второто истражување за европскиот квалитет на животот на ЕУ, чии резултати беа објавени во средата (25-ти март).

  Даблинската истражувачка агенција Еурофаунд спроведе истражување од септември 2007 до февруари 2008 година. Тоа вклучува одговори од 35.000 луѓе во 27 земји-членки на ЕУ, во земјите-кандидатки за ЕУ -- Хрватска, Македонија и Турција -- и во Норвешка.

  Бугарите се наоѓаат на дното на листата, со 5 бодови за среќа и 5,8 за задоволност од животот, на скалата од 5 до 10. Македонците се пред нив со 6,3 поени за среќа и 5,2 за задоволност од животот. Овие поени се далеку под просекот на ЕУ од 7,5 за среќа и 7 за задоволност од животот.

  Дванаесетте држави кои пристапија во ЕУ од 2004 година -- именувани како „НМС12“ -- имаат во просек 7,2 поени за среќа и 6,5 за задоволност од животот. Според истражувањето, Данците се најсреќните луѓе во Европа.

  Анкетарите објаснуваат дека среќата претставува категорија условена од ...
  | | веќе видена | слични

  Светските фудбалски очи фокусирани во сесијата квалификации која следува и тоа на повеќе нивоа. За нас, барем хронолошки, но и судејќи според противникот, најважна е премиерата на јуниорската репрезентација во разигрувањето за Европското првенство во Данска.

  Нашите фудбалски надежи вчера отпатуваа во Грција, а од денеска се веќе во Атина каде што утре ќе играат со врсниците од јужниот сосед.

  Ако ништо друго, нема да недостасува мотивација во составот на Мирсад Јонуз иако самиот селектор предупреди дека односите Македонија-Грција не смеат да бидат психолошки товар.

  Според него, постигнат гол во Атина ќе ни донесе и поволен резултат, што пак би бил од огромно значење на стартот од натпреварите во оваа тешка и атрактивна конкуренција.

  Аа стадионот „Триполи Аркадија“, од 16 часот, Грција и Македонија ќе ја отворат завесата во групата „9“ каде што се уште и Англија, Португалија и Литванија.

  Победничките репрезентации од 10-те групи и најдобрите четири ...
  | | веќе видена | слични

  По неколкумесечна пауза, утре продолжуваат натпреварите во квалификациите за пласман на Светското фудбалско првентсво во Јужна Африка во 2010 година.Освен во групата 6 натпревари ќе се играат во сите останати групи.Македонската репрезентација во утрешниот термин е слободна.Нашиот престоен противник Холандија, со која играме в среда во Амстердам, утревечер (20:45 часот) игра против селекцијата на Шкотска.Квалификации СП 2010:Група 9:  20:45 часот ХОЛАНДИЈА - ШКОТСКАТабела: 1. Холандија 9 (3) 2. Шкотска 4 (3) 3. Исланд 4 (4) 4. МАКЕДОНИЈА 3 (3) 5. Норвешка 2 (3)Група 1: 20:00 МАЛТА - ДАНСКА, 20:30 АЛБАНИЈА - УНГАРИЈА,  21:45 ПОРТУГАЛ - ШВЕДСКА,Група 2: 17:00 ЛУКСЕМБУРГ - ЛЕТОНИЈА, 17:45 МОЛДАВИЈА - ШВАЈЦАРИЈА, 19:00 ИЗРАЕЛ - ГРЦИЈАГрупа 3: 18:15 С. ИРСКА - ПОЛСКА, 20:45 СЛОВЕНИЈА - ЧЕШКА,Група 4: 15:00 РУСИЈА - АЗЕРБЕЈЏАН, 16:00 ВЕЛЕС - ФИНСКА, 20:00 ГЕМАНИЈА - ЛИХТЕНШТАЈНГрупа 5: 17:00 ЕРМЕНИЈА - ЕСТОНИЈА, 20:45 БЕЛГИЈА - БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, 22:00 ШПАНИЈА - ТУРЦИЈАГрупа 7: 19:45 РОМАНИЈА - СРБИЈА, 20:45 ...
  | | веќе видена | слични

  Квалификациите за пласман на Светското првенство во фудбал кое следната година ќе се одржи во Јужноафриканската Република продолжуваат в сабота. Нашата селекција во овој термин е слободна и во Холандија се подготвува за дуелот со домашната репрезентација на "лалињата", кој на програмата е на 1-ви април. Во рамките групата 9, од која дел е и Македонија, Холандија ќе ги одмери силите со Шкотска. Од останатите мечеви ги издвојуваме дуелите на Шпанија со Турција, Португалија со Шведска, Црна Горе со Италија, односно Република Ирска со Бугарија. Сабота, 28 март: Група 120:00ч Малта - Данска20:30ч Албанија - Унгарија21:45ч Португалија - ШведскаТабела: Данска 7 бодови (3 меча), Унгарија 7 (4), Албанија 6 (5), Португалија 5 (4), Шведска 5 (3), Малта 1 (5) Група 217:00ч Луксембург - Летонија17:45ч Молдавија - Швајцарија20:00ч Израел - ГрцијаТабела: Грција 9 (4), Израел 8 (4), Швајцарија 7 (4), Летонија 4 (4), Луксембург 4 (4), Молдавија 1 (4) Група 318:15ч Северна Ирска - Полска20:45ч Словенија - ЧешкаТабела: ...
  | | веќе видена | слични

  И покрај тоа што идната недела Хрватска и Албанија и официјално ќе станат членки на НАТО, двете земји и понатаму ќе останат дел од Јадранската група. Од Министерството за надворешни работи велат дека таква е практиката за сите групи што биле формирани пред земјите да ги исполнат условите за зачленување во Алијансата. Во спротивно, доколку двете земји со кои Македонија е партнер во групата уште од нејзиното формирање излезеа од неа, земјава ќе останеше партнер само со Босна и Херцеговина и Црна Гора.

  - Без разлика што Црна Гора и Босна и Херцеговина се многу зад Македонија во спроведувањето на реформите потребни за членство во Алијансата, важно е да се покаже нашата желба да работиме заедно додека не се заврши интеграцијата на сите земји од регионот - велат од МНР.

  Оттаму додаваат дека преку ваквите иницијативи за регионална соработка се покажува подготвеноста за соработка.

  - Тоа е добар сигнал за НАТО - велат од МНР
  Единствена земја од регионов што не е членка за А3 е ...
  | | веќе видена | слични

  На Европското првенство во Вилнус, Литванија, кое ќе се одржи од 31 март до 5 април, Македонија ќе учествува со тројца борачи, сите стандардни репрезентативци. Тоа се Мурат Рамазанов (60 кг), Љуљзим Вранези (66 кг) и Дејан Богданов (84 кг). Селекторот Страшо Глигоров најмногу очекува од Рамазанов, кој на претходните две ЕП (2005 и 2007) освои бронзен медал. Стратегот не ја знае моменталната форма на македонскиот олимпиец бидејќи тој тренира во Русија. Вранези и Богданов учествуваа на турнирот “Дан Колов“ во Бугарија и селекторот е задоволен од нивните настапи и од нив се очекува добар пласман на Европското првенство во Вилнус.
  | | веќе видена | слични

  Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски вчера од Естонија им го честита Денот на независност на граѓаните на Грција, јави известувачот на МИА.

  - Би сакал да ја искористам оваа можност во името на македонскиот народ да им го честитам националниот ден на независност на граѓаните на Грција и би сакал да кажам дека ние многу ги почитуваме нивниот национален дигнитет и независност и не бараме ништо повеќе освен исто почитување на националниот дигнитет и независност на нашата земја - истакна Милошоски на прес-конференција во Талин.

  Во врска со иницијативите што Македонија ги испрати до Грција пред извесно време, од кои едната беше создавање заедничка образовно-историска комисија, Милошоски информира дека с? уште нема одговор, но оти очекува во блиска иднина да добиеме сериозен одговор на оваа сериозна иницијатива.

  - Сметаме дека таквите иницијативи ќе придонесат за заемно разбирање и за избегнување некои непотребни недоразбирања во иднина. На тој начин ќе се отвори ...
  | | веќе видена | слични

  ПРИШТИНА, Косово -- Литванија ќе ја повлече својата мала воена единица од Косово, објавија медиумите во средата (25-ти март). Вилниус како причина за одлуката ја наведе стабилната безбедносна ситуација во земјата и притисокот од светска економска криза. Веста следеше само неколку дена откако Шпанија ги објави своите планови за повлекување на своите 600 војници од КФОР.

  Во другите вести, Велика Британија во средата предупреди дека е можно да го намали својот персонал во мисијата ЕУЛЕКС во Косово, поради финансиската криза. (TV 21, Кохавижн, РТК, Телеграфи - 25
  | | веќе видена | слични