Литванија

  во

  Јасминка Павловска

  Во вторникот вечерта (20 мај), во белградската „Арена“ беше сефтосан новиот евровизиски концепт со две полуфинални вечери и финале, со што „Евросонг“ се претвора во речиси еднонеделна музичка екскурзија. Оние што се пласираа во финалето од вторникот, како што се Грција, Романија, Босна и Херцеговина, Финска, Русија, Израел, Азербејџан, Ерменија, Полска и Норвешка, веќе „полесно дишат“. Додека адреналинот за вечерва се зголемува кај македонските претставници Тамара, Адријан и Врчак, кои за место меѓу втората „десетка“ што влегува во финалето ќе се борат со песната „Во име на љубовта“, но со англиската верзија “Let me love you . Всушност, степенот на возбуда и исчекување е висок кај целата македонска делегација во Белград, но ништо помал не е ни кај домашната ТВ-публика. Според обложувалниците, македонските претставници би требало да влезат меѓу деветте финалисти, кои се пласираат според телевоутингот (десеттиот финалист го одредува бекап - жирито), но неизвесноста трае се додека ...
  | | веќе видена | слични

  Театарџии-аматери од нашата земја, од Србија, Литванијаи и Хрватска ќе се натпреваруваат на годинашниот Драмски аматерски фестивал, кој од 26 до 31 мај 44-ти пат ќе се одржи во Кочани. На програмата се поставени 15 експериментални, целовечерни, алтернативни, како и детски претстави, а најзастапени ќе бидат театарски групи од нашата земја. Според најавите на Благој Пенов, извршен директор на ДАФ, фестивалот, наспроти тенденциите на многу манифестации во нашата земја кои се стремат да добијат меѓународен белег, ќе се насочи кон претставување домашни аматерски претстави. Не сакам фестивалот да прерасне во меѓународна манифестација. Тој треба да е претежно наменет за домашните драмски аматерски претстави, при што ќе видиме до каде е непрофесионалниот драмски израз во Македонија - најави Пенов.Во конкуренција за учество на фестивалот, годинава биле 40 претстави од кои се избрани само 8 што ќе учествуваат во Кочани. Според Ристе Алексовски, селектор на домашната продукција, предност имале групи и театри со нов ...
  | | веќе видена | слични

  Во време кога светот се подготвува за борба против глобалното затоплување и се најавува ера на енергетски судири, Европската банка за обнова и развој ќе оценува како државите се грижат за спроведување на енергетска ефикасност, развој на обновливите извори на енергија, но и политиките што ги водат за климатските промени.

  Подготвен е нов индекс со кој ќе се оценува работата на институциите. Вредноста на индексот се движи од нула до еден.

  Нулата значи недостиг на институции, огромна употреба на фосилни горива и голема потрошувачка, наспроти единицата, која е знак за силен напредок на ова поле.

  Најдобро рангирани се Германија, Шпанија, Британија и Холандија, со индекс од 0,7. Македонија има оцена од 0,3 и е зад Албанија и Бугарија.

  Во регионот високо рангирани се Словенија, Литванија и Романија.

  Јагленот, нафтата и гасот се најголемите загадувачи на околината, но и главните причинители за климатските промени.

  „На крајот на овој век ние би имале за ...
  | | веќе видена | слични

  Во „Белградската арена“ вечер ќе биде одржано првото полуфинале од годинашниот избор за песна на Евровизија.

  Првата полуфинална вечер ќе отворат претставниците на Црна Гора. По нив ќе настапат претставниците на Израел, Естонија, Молдавија, Сан Марино, Белгија, Азербејџан, Словенија, Норвешка, Полска, Ирска, Андора, Босна, Ерменија, Холандија, Финска, Романија, Русија и Грција.

  Македонските претставници Тамара, Врчак и Адријан со песната „Во име на љубовта“ ќе настапат како 18-ти на втората полуфинална вечер в четврток, заедно со Исланд, Шведска, Турција, Украина, Литванија, Албанија, Швајцарија, Чешка, Белорусија, Латвија, Хрватска, Бугарија, Данска, Грузија, Унгарија, Малта, Кипар и Португалија.

  Првите девет финалисти од првата полуфинална вечер на Евровизија што ќе се одржи ќе ги избира публиката по пат на СМС-пораки или телефонски повици, додека десеттата композиција што ќе оди во финалето на 24 мај ќе ја избира жири.

  Секоја од земјите учеснички на натпреварувањето ...
  | | веќе видена | слични

  НАТО отвора нов центар за борба против кибер нападите во главниот град на Естонија, Талин, една година откако земјата беше жртва на кибер-војната за која беа обвинети руски хакери.
  Договорот за формирање на новата институција на Алијансата е потпишан во седиштето на НАТО во Брисел од седум нејзини членки: Естонија, Германија, Италија, Летонија, Литванија, Словачка и Шпанија.
  - Кибер-одбранбениот центар ќе & помогне на Алијансата успешно да се спротивстави и да возврати на евентуалните закани во оваа област - изјави генералот Џејмс Матис, кој е раководител на проектот.
  Отворањето на институцијата е предвидено за во август, додека формално ќе биде отворена во 2009 година. Центарот ќе се занимава со истражување, но и со обука за кибер-војна, а за сега има ангажирано тим од триесетина луѓе. Изборот на Естонија како седиште на новата институција не е случаен. Имено, оваа земја на своја кожа почувствува колкава е опасноста од кибер-нападите, а воедно е и земја каде што цвета индустријата за висока ...
  | | веќе видена | слични

  Поголем буџетски дефицит за помала невработеност

  Годишната стапка на инфлација во земјите од еврозоната во март изнесуваше 3,6 проценти. Најголема беше во Словенија - 6,6 проценти, а во целата Европска унија дури 3,8 проценти. Литванија бележи пораст од 16,6 проценти, Бугарија 13,2 проценти, Романија 8,7 проценти, а Унгарија 6,7 проценти. Производството на овие земји бележи динамично зголемување на продуктивноста, но поскапувањето на некои клучни суровини, особено на нафтата и на храната, не може да се амортизира. Во Србија храната би можела да биде поевтина, а со тоа и нејзиниот ефект врз инфлацијата би бил поблаг доколку пазарот би бил помалку монополизиран, вели Давор Савин, професор на Факултетот за економија, финансии и администрација и предавач на неколку европски универзитети. у Во Србија на зголемувањето на инфлацијата влијае поголемата побарувачка поради високите плати кои се далеку над продуктивноста?
  - Кога продуктивноста заостанува зад зголемувањето на платите, инфлацијата секогаш ...
  | | веќе видена | слични

  Европската комисија ја одобри молбата на Словачка од 1 јануари 2009 година нејзина валута да е еврото

  БРАТИСЛАВА - Европската комисија неодамна ја одобри молбата на Словачка за прифаќање на еврото како своја валута од 1 јануари 2009 година, комплетирајќи ја брзата и фуриозна трансформација што ја доведе малата земја од диктаторура во напредна пазарна економија и тоа за помалку од една деценија. Словачка ќе стане 16-та земја која го прифати еврото.

  Во годишниот извештај за кандидатите во еврозоната, Комисијата соопшти дека Словачка ги исполнила критериумите изнесени во европските договори за приклучување во еврозоната во однос на каматните стапки, буџетскиот дефицит и, пред се , инфлацијата. Според формулата што се користи за процена на потенцијалните членки, Словачка треба да има стапка на инфлација не повисока од 3,2 отсто во изминатите 12 месеци, бројка што ја порази за цел процентен поен.

  Нема друга земја што аплицирала за членство во еврозоната, но ниту некоја која би била ...
  | | веќе видена | слични

  Комедии, мултимедијални претстави, физички театар ќе бидат изведени вечерва и утревечер на Меѓународниот фестивал на непрофесионални театри „Лица без маски“ во Младинскиот културен центар. Во 19.30 часот вториот фестивалски ден ќе го отвори театарот „Театар на една песна“ од Полска. Неговите членови ќе настапат со мултимедијалната претстава „Кралство“, во која се измешани физички театар, пеење, музика, светло. Во 21 часот ќе настапи театарот „Дрски и убави“ од Словенија, кој повеќепати гостувал во нашата земја, а ќе ја изведе претставата „Подобро врапче во рака, отколку гулаб на гранка“, апсурда комедија за нормални луѓе сместени во необични ситуации.Утревечер во 19.30 часот ќе настапи театарот „Дивалдо“ од Словачка со претставата „Мурлин Мурло“. Во 21 часот ќе настапат млади актери од театарот „Полихимија“ од Бугарија. Тие ќе ја изведат „Хара-Кири“, претстава работена според текстови на Семјуел Бекет. Третиот фестивалски ден ќе го затвори театарската група „Рокискис“ од Литванија со претставата „Јас сум ...
  | | веќе видена | слични

  Експериментален и нов театарски израз ќе претстават театарџии-аматери од осум европски земји на интернационалниот театарски фести вал „Лица без маски“, што од утре до 20 овој месец ќе се одржи во Младинскиот културен центар. Стотина млади актери, режисери, танчари, жонглери од Русија, Полска, Словенија, Словачка, Бугарија, Литванија, Србија и од нашата земја, пред публиката ќе настапат со алтернативни, танцови, мултимедијални претстави со кои ќе го прикажат развојот на современиот европски аматерски театар. Како што велат организаторите, МКЦ и театарот „007“, фестивалот ќе биде обединување на европското непрофесионално театарско творештво.Се раѓа уште еден фестивал што ќе ги обедини младите театарски уметници од словенските земји - рече Љубиша Никодиновски-Биш, уметнички директор на фестивалот.Селектор на претставите е Игор Ивковиќ од театарот „007“. Тој истакна дека избраните претстави прикажуваат нов приод во театарската уметност. Фестивалот е за аматерски театри, но не во смисла дека се работи за ...
  | | веќе видена | слични

  Договор за основање на истражувачки центар за заштита од сајбер напади потпишаа денеска во Брисел седум земји членки на НАТО.

  Седиштето на центарот ќе биде во Естонија, која во изминатата година по спорот со Русија, беше мета на серија невидени сајбер напади, за што поголемиот број жители ја обвинија Москва, но Кремљ демантираше било каква вмешаност.

  Договорот што денеска го потпишаа, Естонија, Германија, Шпанија, Словачка, Литванија и Летонија, ги обврзува потписниците да обезбедат персонал и финансиски средства за функционирање на центарот во Талин.

  Соединетите Американски Држави ќе му се придружат на проектот како набљудувачи.
  Зачестените сајбер напади се растечка закана за воените, но и цивилните информатички и телекомуникациски мрежи.
  | | веќе видена | слични

  ЕУ даде дозвола за почеток на преговори за партнерство со Русија

  Брисел 13 05 14:23

  Сите 27 земји членки на Европската унија (ЕУ) дадоа дозвола за почеток на преговори за широк договор за економско партнерство со Русија, откако Литванија вчера го повлече ветото врз тоа прашање.

  Ова го соопшти европски дипломат, кој посочи дека одлуката била донесена на средба на претставници на членките во Брисел. Литванија долго време ги блокираше преговорите меѓу Брисел и Москва, со барање во истите да бидат вклучени редица прашања кои што се чувствителни за државата.
  | | веќе видена | слични

  Цариниците на граничен премин Богородица во минатата недела спречиле шверц на 15.000 евра, кои државјанин на Литванија се обидел да ги внесе во земјава. Парите биле откриени во фиока од автомобилот на Литванецот, кој при влез во државава не ги пријавил парите. Според законот за девизното работење, на Литванецот му биле вратени 2.000 евра, а остатокот од парите се запленети. Против литванскиот државјанин е почната прекршочна постапка пред Основниот суд во Гевгелија.
  | | веќе видена | слични

  Петмината министри за надворешни работи од Европската унија (ЕУ), кои денеска заминаа во мисија во Тбилиси, ја потврдија поддршката за суверенитетот и територијалната целост на Грузија.

  Ваквата поддршка од ЕУ доаѓа во момент кога расте напнатоста меѓу поранешната советска република и Русија поради сепаратистичката проруска област Абхазија.

  „ЕУ ја потврдува својата поддршка за суверенитетот на Грузија и нејзината територијална целост во меѓународно признатите граници“, изјави словенечкиот министер за надворешни работи Димитриј Рупел, чија што држава претседава со Унијата.

  Петмината министри за надворешни работи од Полска, Шведска, Словенија, Литванија и Летонија денеска заминаа на средба со грузискиот претседател Михаил Саакашвили, со цел да ги смират затегнатите односи меѓу Грузија и Русија.

  Односите особено се влошија изминатите неколку ден а кога Русија го зајакна своето присуство во грузиската проруска сепаратистичка област.
  | | веќе видена | слични

  Петмина министри за надворешни работи од државите членки на Европската унија (ЕУ) учествуваат во мисијата во Грузија, која што има за цел да ги смири затегнатите односи на државата со Русија, заради сепаратистичката областа Абхазија.

  Ова го соопштија властите во Литванија, кои посочија дека министрите од Литванија Полска, Шведска и Словенија изутрината отпатувале од Вилнус за Тбилиси. Министерот за надворешни работи на Латвија ќе им се присоедини на колегите во Тбилиси.

  Според информациите, министрите Карл Билд, Радослав Сикорски, Петрас Вајтиекунас, Марис Риекстинс и Димитриј Рупел треба да се сретнат со грузискиот претседател Михаил Саакашвили.

  Односите меѓу Русија и Грузија се влошија изминатите денови, кога Русија го зајакна своето присуство во грузиската проруска сепаратистичка област Абхазија.
  | | веќе видена | слични

  Надежите одиграа безнадежно во Русија

  Кадетската ракометна репрезентација на Македонија со два порази уште по првите две кола од квалификациите ги загубија сите надежи дека можат да обезбедат пласман на завршницата на ЕП. Прво домаќинот Русија не „преслуша“, победувајќи не со 40-29, а потоа слушна лекција добивме и од Германија, само со поубедлива победа, 48-17. Нема многу да влијае резултатот од последниот дуел со Литванија, кој нема да решава ништо, бидејќи Русија и Германија веќе обезбедија пласман на ЕП. На двапати победникот беше решен уште по првото полувреме. Домаќинот Русија уште по првите 30 минути, поведе со 23-12. Потоа нашите немаа време ни сила да се направат нешто. Се држевме само 15-тина минути кога последен пат резултатски одолевавме, 7-6, а потоа „зборнаја“ буквално не прегази. Пешевски и Георгиевски со по 5 гола беа најефикасни кај нас.На вториот меч против Германија, покрај слабиот почеток, 1-10, 2-12, нашите кадети не можеа да се вратат во игра. Индиферентноста се гледаше и со ...
  | | веќе видена | слични

  Катастрофа на кадетите во Звенигород Со двата катастрофални пораза во првите две кола од петтата квалификациска група во рускиот град Звенигород, машката кадетска ракометна репрезентација на Македонија брзо расчисти со илузиите за пласман на Европското првенство што летово ќе се одржи во Чешка. На селекцијата составена од ракометари на возраст до 18 години не и помогна ни водењето од клупата на легендарниот Пепи Манасков во натпреварите со домаќинот Русија (29:40) и со Германија (17:48), па синоќешниот дуел со Литванија беше само формалност. (Р.Д.)
  | | веќе видена | слични

  Македонија се стреми кон Европската унија, која денеска го слави својот 58 роденден.

  По тој повод потсетуваме дека најбогати во ЕУ се жителите на Лускембург, кои имаат куповна моќ од 280,9 насто над европскиот просек. Зад нив се Ирците и Холанѓаните, а на дното со само 39 проценти од просечната европска куповна моќ се Бугарите. Ним во сиромаштијата друштво им прават Романците и Полјаците.

  Бугарите имаат најниска плата од 1,65 евра на час, а најмногу заработуваат Швеѓаните и тоа 32,16 евра на час. Насмеани земаат плата и вработените во Луксембург, Белгија и Франција. Платите варираат и според регионите и градовите. Така една анализа покажа дека најдобро се заработува во Копенхаген, Даблин, Франкфурт и Брисел.

  Држава со најмногу, 23 проценти, сиромашни луѓе во ЕУ е Летонија. Следуваат Грција, Литванија Италија и Шпанија со удел на сиромашните над 20 проценти. Најмалку сиромашни има во Чешка и во Холандија со по околу 10 насто.

  Најмногу свадби има на Кипар и тоа седум на ...
  | | веќе видена | слични

  За две седмици се случува Евровизија уште еднаш, првпат во Белград.

  Јасминка Павловска

  Потценуван и преценуван, во зависност од позицијата и интересот на учесниците, евровизискиот музички натпревар, кој во ерата по паѓањето на Берлинскиот ѕид се нарекува „Евросонг“, веќе 55 години е европска реалност. Таа реалност, пак, покрај тоа што е проектирана како невина забава од типот „пеам да те натпеам“, сепак, на еден симптоматичен начин ги одразува, а понекогаш дури и ги „претскажува“ општествено-политичките превирања на земјите-победнички. Навистина, далеку од тоа дека Евровизија е причината за разните преврати (иако е причина за разгорување на страстите на локалните музички кланови и табори), но на еден мек начин со прогласувањето на победниците како да се навестува или поддржува одреден развој на настаните.

  Самото создавање на Евровизија во 1953 година како музички натпревар е тенденција за стабилизирање на животот и надминување на траумите на Европа од Втората светска војна. ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија се стреми кон Европската Унија, која денеска го слави својот 58-ми роденден.

  По тој повод потсетуваме дека најбогати во ЕУ се жителите на Луксембург, кои имаат куповна моќ од 280,9% над европскиот просек.

  Зад нив се Ирците и Холанѓаните, а на дното со само 39% од просечната европска куповна моќ се Бугарите. Ним во сиромаштијата друштво им прават Романците и Полјаците.

  Бугарите имаат најниска плата од 1,65 евра на час, а најмногу заработуваат Швеѓаните, и тоа 32,16 евра на час. Насмеани земаат плата и вработените во Луксембург, Белгија и Франција.

  Платите варираат и според регионите и градовите. Така, една анализа покажа дека најдобро се заработува во Копенхаген, Даблин, Франкфурт и Брисел.

  Држава со најмногу, 23%, сиромашни луѓе во ЕУ е Летонија. Следуваат Грција, Литванија Италија и Шпанија со удел на сиромашните над 20%. Најмалку сиромашни има во Чешка и во Холандија со по околу 10%.

  Најмногу свадби има на Кипар, и тоа седум на илјада ...
  | | веќе видена | слични

  Европа денеска го одблежува својот ден - 9 Мај, европски симбол, што заедно со заедничката валута, еврото, знамето и химната, го претставуваат политичкиот идентитет на Европската Унија.

  На овој ден во 1950 година Роберт Шуман го презентираше предлогот за создавање на организирана Европа, како опција за одржување на мирот на со војните разурнатиот и поделен континент.

  Предлогот, попознат како „Шуманова декларација“, се смета за почеток на формирањето на она што го денеска го знаеме како Европска унија.

  Се до нејзиното кристализирање во политички концепт и до станувањето долгорочна цел, европската идеја беше привилегија само на филозофите и визионерите.

  Идејата за создавање соединети европски држави беше дел од хуманистичко-пацифистичкиот сон што беше поматен од конфликтите што донесоа толку неволји и разрушувања на европскиот континент во првата половина на минатиот век.

  Визијата за нова Европа што ќе успее да ги надмине антагонистичките појави на национализам ...
  | | веќе видена | слични