Либија

  во

  Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини денеска изјави дека Швајцарија го злоупотребила Шенгенскиот договор, а неговите членки ги направи „заложници“, ставајќи ги на „црна листа“ 188 истакнати Либијци, меѓу кои и либискиот лидер Моамер ел Гадафи и членовите на неговото семејство, на кои не им издава влезни визи. Либиските власти од вчера прекинаа да издаваат влезни визи за државјаните на 25 европски земји од шенген зоната, од кои некои не се членки на ЕУ, како што е Швајцарија, како одговор на претходниот потег на швајцарската Влада. - Швајцарската Влада ги стави либиските државјани на црна шенген листа. Тоа не е Шенгенскиот договор кој го познаваме. На тој начин Швајцарија ги држи како заложници другите земји од шенген зоната, истакна шефот на италијанската дипломатија. Европската комисија ја осуди денеска одлуката на Либија да прекине да издава визи за државјаните од земјите на шенген зоната, нарекувајќи ја „еднострана и несразмерна“. Шенген зоната опфаќа 23 од 27 земји-членки на ЕУ и ...
  | | веќе видена

  Рим- Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини вчера изјави дека Швајцарија го злоупотребила Шенгенскиот договор, а неговите членки ги направи "заложници", ставајќи ги на "црна листа" 188 истакнати Либијци, меѓу кои и либискиот лидер Моамер ел Гадафи и членовите на неговото семејство, на кои не им издава влезни визи. Либиските власти од вчера прекинаа да издаваат влезни визи за државјаните на 25 европски земји од шенген зоната, од кои некои не се членки на ЕУ, како што е Швајцарија, како одговор на претходниот потег на швајцарската Влада. "Швајцарската Влада ги стави либиските државјани на црна шенген листа. Тоа не е Шенгенскиот договор кој го познаваме. На тој начин Швајцарија ги држи како заложници другите земји од шенген зоната", истакна шефот на италијанската дипломатија. Европската комисија ја осуди денеска одлуката на Либија да прекине да издава визи за државјаните од земјите на шенген зоната, нарекувајќи ја "еднострана и несразмерна". Шенген зоната опфаќа 23 од 27 земји-членки на ЕУ ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Граѓаните од европската шенген зона нема да може да добијат визи за Либија, а одлуката веќе стапила на сила на главниот аеродром во Триполи, објавуваат светските медиуми. На решението на либиските власти веќе реагирала и Европската комисија која изразила “жалење по повод едностраната и несоодветна либиска одлука и државите погодени со неа ќе расправаат за соодветна реакција.“Потегот на Либија следува по објавите за тоа дека Швајцарија наводно забранила влез на 188 претставници од Либија, меѓу кои бил и лидерот Муамар Гадафи и неговото семејство.Times of Malta известува дека Либија веќе одбила влез на осум државјани на Малта. Еден од нив, сметководител со 25-годишно бизнис искуство во Либија, морал да чека околу 20 часа пред да се качи на повратен лет за Малта.“Не третираат како заложници, дури и не ни дозволуваат да излеземе од просторијата, да се раздвижиме,“ сведочел патник.
  сите 3 | | | веќе видена

  Прага, 16 февруари (МИА) - Чешкото Министерство за надворешни работи им препорача на своите граѓани да ги одложат патувањата во Либија, по одлуката на оваа земја да престане да издава и да не ги признава претходно издадените визи за граѓаните на земјите-членки на ЕУ, кои се дел од Шенген зоната, јави дописникот на МИА од Прага. Причината за одлуката на либиската држава не е позната, но се претпоставува дека се работи за дипломатскиот спор на Триполи со Швајцарија, предизвикан од минатогодишното апсење на синот на претседателот Муамар Гадафи, Ханибал, што доведе до влошување на билатералните односи меѓу двете земји. Ханибал Гадафи и неговата сопруга беа уапсени во јуни 2008 година поради сомневање дека нападнале дел од персоналот во еден хотел во Женева каде престојувале. Сопружниците ги отфрлија обвинувањата и со кауција беа ослободени, но кај двете земји се создаде дипломатска тензија која се уште трае. Состојбата се продлабочи откако во Либија во јули истата година беа задржани двајца швајцарски ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Либиските власти во иднина нема да им издаваат визи на граѓаните од шенген-зоната, изјавил анонимен претставник на властите во Триполи - Либија одлучи повеќе да не им дава влезни визи на сите европски граѓани од шенгенскиот простор - нагласил либискиот функционер. Локалните медиуми, кои ја пренесоа одлуката на либиските власти, не ги навеле причините за таквата мерка, но го посочиле случајот со Швајцарија, која неодамна им забрани влегување во земјата на група од 188 либиски официјални лица, јави Б92.
  сите 5 | | | веќе видена

  Hавестувања Откако станала непостојана членка на Советот за безбедност на ОН, Турција почнала да лобира за иницијативата што ја подготвува, таа да има право на вето во ОН во име на сите муслимански држави во светската организација, објавија турските медиуми. Според информации од затворена седница на парламентарна група на владејачката Партија на правдата и развојот, претседателот на Парламентарната асамблеја на Исламската конференција, Ирфан Гундуз информирал за улогата на Турција во исламскиот свет. Премиерот Реџеп Таип Ердоган навел дека е важно за муслиманскиот свет да има подобро претставување во ОН: "Ние работиме на тоа. Зборувавме и за време на последната посета на Либија", рекол Ердоган.
  | | веќе видена

  ТРИПОЛИ - Либија го суспендира издавањето визи за државјаните на сите земји-членки на Европската унија, освен Велика Британија, јави вчера официјален претставник на главниот меѓународен аеродром во земјата. На барање од Ројтерс да ги потврди информациите за суспендирање на визите, претставникот што сакаше да остане анонимен рече: "Точно е. Одлуката е донесена. Нема визи за Европејците, освен за Британците". (Ројтерс)
  сите 2 | | | веќе видена

  ТРИПОЛИ - Либија го суспендира издавањето визи за државјаните на сите земји-членки на Европската унија, освен Велика Британија, јави вчера официјален претставник на главниот меѓународен аеродром во земјата. На барање од Ројтерс да ги потврди информациите за суспендирање на визите, претставникот што сакаше да остане анонимен рече: „Точно е. Одлуката е донесена. Нема визи за Европејците, освен за Британците“. (Ројтерс)
  сите 2 | | | веќе видена

  Свет - 15.02.2010 Либија престана да издава визи за државјани на сите членки на Шенген-зоната, освен Велика Британија, изјави анонимен официјален претставник. - Нема веќе да има визи за Европјаните, освен за Британците, изјави тој за западни медиуми. Не е дадено објаснување за укинување на визите и нема потврда ниту од либиска страна ниту од европски официјални лица. Либискиот веснико Оеа, кој е близок до синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, објави претходно дека Либија ќе престане да издава визи за жителите од Шенген зоната.
  сите 8 | | | веќе видена

  Анкара, 15 февруари - Турција подготвува иницијатива за таа муслиманска држава да има право за вето во ОН, објави турскиот информациски сајт Ворлд булетин, повикувајќи се на извори во Анкара. Според информации од затворена седница на парламентарна група на владејачката Партија на правдата и развојот, претседателот на Парламентарната асамблеја на Организацијата за Исламска конференција, Ирфан Гундуз информирал за услогата на Турција во исламскиот свет. Потоа, пратеникот Сераџетин Карауз истакнал дека во ИН има има повеќе од 60 муслимански држави, но ниту една нема рпаво на вето. Тој запрашал дали нешто ќе се смени во таа насока. Премиерот Реџеп Таип Ердоган навел дека е важно за муслиманскиот свет да има подобро претставување во ОН. - Ние работиме на тоа. Зборувавме за тоа за време на последната посета на Либија, рекол Ердоган. Според изворите, Турција почнала да работи за тоа прашање откако станала непостојан член на Советот за безбедност на ОН.
  сите 4 | | | веќе видена

  Анкара, 15 февруари (МИА) - Турција подготвува иницијатива за таа муслиманска држава да има право за вето во ОН, објави турскиот информациски сајт Ворлд булетин, повикувајќи се на извори во Анкара. Според информации од затворена седница на парламентарна група на владејачката Партија на правдата и развојот, претседателот на Парламентарната асамблеја на Организацијата за Исламска конференција, Ирфан Гундуз информирал за улогата на Турција во исламскиот свет. Потоа, пратеникот Сераџетин Карауз истакнал дека во ОН има повеќе од 60 муслимански држави, но ниту една нема право на вето. Тој запрашал дали нешто ќе се смени во таа насока. Премиерот Реџеп Таип Ердоган навел дека е важно за муслиманскиот свет да има подобро претставување во ОН. - Ние работиме на тоа. Зборувавме за тоа за време на последната посета на Либија, рекол Ердоган. Според изворите, Турција почнала да работи за тоа прашање откако станала непостојан член на Советот за безбедност на ОН.
  сите 4 | | | веќе видена

  Премиерот Никола Груевски чека одговор за термин од својот грчки колега Папандреу за нова тета тет средба за спорот со името. Поканата за средба била прифатена. Папандреу се согласил да се сретне со Груевски, но не во Македонија туку на друго место. Најверојатно тие ќе се сретнат во Брисел бидејки и двајцата најчесто патувале на таа дестинација"Јас сум отворен за средба и писмено се обратив до Папандреу понудувајќи му да ја посети нашата држава, или ако не може или не сака од било која причина да не посети, да се сретнеме на некое друго место. Јас сум подготвен за средба во секое време и на секое место. Терминот за средба ќе биде утврден откако Папандреу ќе се врати од Либија", рече вчера премиерот Груевски.Во интервју за Радио Слободна Европа, шпанската амбасадорка во Македонија Марија Гарсија де Лара вчера изјави дека верува оти постојат сигнали за оптимизам и оти натамошен напредок во решавањето на проблемот со името е можен во најскоро време. "Веруваме дека е многу важно да продолжат директните средби ...
  | | веќе видена

  Современо клише стана дека политичарите треба да зборуваат за поп-музика, да ги употребуваат непознатите имиња на тренд-бендови, во обид да ја привлечат денешната младина. Гордон Браун не' информираше дека „Арктик манкис“ наутро го креваат од постела, Дејвид Камерун тврдеше дека негов омилен албум е оној на „Д килерс“, а Тони Блер еднаш изјави пред ученици дека уживал да ги слуша рокерите што носат хулахопки „Д даркнес“. Но, додека нашите избрани лидери играат според звуците од најновите топ- листи, најозлогласените диктатори во светот - со мала потреба да се прикаже хуманата страна пред нивното население - се прават незаинтересирани за нови дела и преферираат да им се навраќаат на пејачите на романтични песни. Еве некои од изнендувачките музички спојувања во последниве години: Роберт Мугабе: Клиф Ричард Премиерот на Зимбабве, наводно, се пожалил кога слушнал дека Боб Марли ќе настапи на прославата за независноста на Зимбабве во 1980 година, изјавувајќи дека би преферирал да го чуе вечно добриот Клиф ...
  | | веќе видена

  Сомалискирте пирати во Аденскиот залив грабнаа либиски товарен брод на која според првичните информации се наоѓаат 17 морнари од Румунија и Либија, соопшти денеска агенцијата „Екотера", која го надгледува бродскиот сообраќај кај Сомалија. Во соопштението се наведува дека бродот „МВ Рим" билч грабнат во вторникот јужно од брегот на Јемен.„МВ Рим" плови под знамето на Северна Кореја, а е во сопственост на компанијата „Бело море“ од Триполи.Нападите на гусарите ширум светот се зголемени во однос на минатата година за 40%. Од тоа, повеќе од половина од 406-те пријавени грабнувања ги направиле гусарите од Сомалија. (Крај)
  | | веќе видена

  „Хјуман Рајтс Воч“ ја предупреди Либија да го сопре блокирањето на пристапот до ЈуТјуб и најмалку седум други независни и опозициони страници, карактеризирајки ја како „вознемирувачка постапка против слободата на медиумите“. „Овие страници беа единствениот показател, дека Либија ја почитува слободата на говорот“, соопшти Сара Лијх Витсон, директор на одделот за Блискиот Исток во „Хјуман Рајтс Воч“. Според организацијата, блокирањето на страници започнало на 24 јануари, кога биле сопрени неколку портали што биле создадени во странство, а обработувале чувствителни содржини од либискиот јавен и политички живот. Либија целосно го блокирана пристапот на ЈуТјуб, откако на страницата се појави видео од демонстрациите во градот Бенгази, како и од семејството на либискиот лидер Муамер Гадафи.
  | | веќе видена

  „Хјуман Рајтс Воч“ ја предупреди Либија да го сопре блокирањето на пристапот до ЈуТјуб и најмалку седум други независни и опозициони страници, карактеризирајки ја како „вознемирувачка постапка против слободата на медиумите“. „Овие страници беа единствениот показател, дека Либија ја почитува слободата на говорот“, соопшти Сара Лијх Витсон, директор на одделот за Блискиот Исток во „Хјуман Рајтс Воч“. Според организацијата, блокирањето на страници започнало на 24 јануари, кога биле сопрени неколку портали што биле создадени во странство, а обработувале чувствителни содржини од либискиот јавен и политички живот. Либија целосно го блокирана пристапот на ЈуТјуб, откако на страницата се појави видео од демонстрациите во градот Бенгази, како и од семејството на либискиот лидер Муамер Гадафи.
  сите 2 | | | веќе видена

  „Хјуман Рајтс Воч“ ја предупреди Либија да го сопре блокирањето на пристапот до ЈуТјуб и најмалку седум други независни и опозициони страници, карактеризирајки ја како „вознемирувачка постапка против слободата на медиумите“. „Овие страници беа единствениот показател, дека Либија ја почитува слободата на говорот“, соопшти Сара Лијх Витсон, директор на одделот за Блискиот Исток во „Хјуман Рајтс Воч“. Според организацијата, блокирањето на страници започнало на 24 јануари, кога биле сопрени неколку портали што биле создадени во странство, а обработувале чувствителни содржини од либискиот јавен и политички живот. Либија целосно го блокирана пристапот на ЈуТјуб, откако на страницата се појави видео од демонстрациите во градот Бенгази, како и од семејството на либискиот лидер Муамер Гадафи. /крај/бгнес/ач
  сите 3 | | | веќе видена

  Сомалиските пирати во Арденскиот залив киднапирале товарен брод, во четврток јавила агенцијата “Екотера“, која го надгледува бродскиот сообраќај кај Сомалија. Според нејзиното соопштение “МВ Рим“ бил киднапиран во вторникот, јужно од брегот на Јемен. Подолу во истото стоело дека според локалните извештаи киднаперите биле од северната област Пунтланд, во Сомалија. Се претпоставува дека на бродот имало 17 морнари од Либија и Романија. Како што јавуваа светските медиуми и силите на земјите не Европската Унија за борба против пиратите го потврдиле инцидентот за грабнување на либискиот брод.
  сите 5 | | | веќе видена

  Педесет и пет земји, кои заедно ослободуваат речиси 80 отсто од вкупното количество на гасови што го предизвикуваат ефектот на стаклена градина, објавија нови национални планови за борба против климатските промени.Овие држави, во новообјавените планови само ги повторија претходно најавените цели за ограничување на емисиите. Кина, која ослободува 22 отсто од вкупното количество на штетни гасови во атмосферата на глобално ниво, се ангажира да ги намали емисиите за 40 до 45 проценти од предвидените до 2020 година. Тоа значи дека во апсолутни вредности кинеските емисии на штетни гасови ќе се зголемат, но тоа зголемување ќе биде побавно во споредба со очекуваниот економски раст на Кина.САД, кои емитуваат 18 отсто од вкупното глобално количество штетни гасови, се обврзаа да ги намалат истите до 17 отсто од нивото во 2005 година. ЕУ, пак, која учествува со 15 отсто во вкупните емисии на штетни гасови, најави намалување до 20 проценти од нивото во 1990 година. Унијата, исто така, најави подготвеност за намалување ...
  | | веќе видена

  Либискиот законодавен одбор усвои серија закони преку кои може да се гради на брегот од Средоземното Море во зоната на слободната трговија. Синот на либијскиот лидер Моамер Гадафи, Сади Гадафи, изјави дека земјата на инвеститорите ќе им понуди ослободување од даноци и царина и слободно движење на стока и капитал. Зоната ќе има соспствен систем на судови и берза на хартии од вредност. Проектот се подготвуваше неколку години, а неговата цел, според Сади Гадафи е, да ја ограничи зависноста на државата од продажбата на нафта. - Иако Либија има и други извори, ние и натаму зависиме воглавно од нафтата, рече Гадафи. Тој додаде дека земјата мора да се посвети на индустријата, странските инвестиции, туризмот и потрагата по други извори. Синот на либискиот лидер, најверојатно ќе биде шеф на органите кои ќе управуваат со зоната на слободната трговија. Идејата за изградба на ваква зона се појави пред неколку години кога беше заинтересирана фирма од Дубаи, но работите на проектот напредуваа со бавно темпо. Гадафи ...
  | | веќе видена