Либија

  во

  Меѓународната организација за миграции (ИОМ) проценува дека најмалку 1.500 мигранти се удавиле во обид да го минат Средоземно море во текот на годинава. ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Во реонот на албанскиот град Ѓирокастро, крај граничниот појас со Грција, заврши десетневната заедничка акција „Дрино 2018“ во која учествуваа припадници на ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Пред 55 години утрото на 26 јули 1963 година во 5 часот и 17 минути, земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала, го срамни Скопје. Загинаа ...
  сите 111 | | | веќе видена

  Воено-морската операција на ЕУ во Средоземното Море насочена кон запирање на илегалната миграција, е суспендирана откако Италија одби да ги прифати мигрантите ...
  сите 28 | | | веќе видена