Курдите

  во

  Француските власти сериозно размислуваат веќе извесно време што да прават со нивните државјани кои се бореа на страната на џихадиситчката група Исламска држава ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Светот се урнал околу 46-годишната Канаѓанка, која во Сирија станала "невеста на ИСИС", кога почнале да паѓаат бомби на Багуз, едно од пследните упоришта на ...
  сите 8 | | | веќе видена

  После повлекувањето на САД од Сирија, Русија и Турција работат на нова стратегија, а тоа ќе биде најважната тема на разговор помеѓу претседателите на двете ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Владимир Путин води добро промислена дипломатска игра во Сирија и, судејќи по развојот на настаните, ќе победи во неа. Според турскиот весник "Хабертурк", ...
  сите 75 | | | веќе видена

  Критичното глобално безбедносно прашање останува неодговорено, еден месец откако американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека САД ќе се повлечат од ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Турската армија веќе три дена по ред ги гранатира позициите на курдските “YPG” борци на просторот на Тал Рифат на северот на Сирија. Позициите на курдските ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Војната против Исламската држава влегува во својата завршница, објавиле во петокот Сириските Курди и Сириската опсерваторија за човекови права - SOHR. "Војната ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Амбасадорот на Турција во Вашингтон го возврати ударот кон сенаторот од САД поради коментарите дека тој ја поддржува терористичката група ПКК, негирајќи дека ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Амбасадорот на Турција во Вашингтон го возврати ударот кон сенаторот од САД поради коментарите дека тој ја поддржува терористичката група ПКК, негирајќи дека ...
  сите 12 | | | веќе видена