Кубус

  во

  Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната сала во Скопје. ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната сала во Скопје. ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната сала во Скопје. ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната сала во Скопје, ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната сала во Скопје. ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната сала во Скопје. ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната сала во Скопје. ...
  сите 13 | | | веќе видена

  “За реформите во судството, требаше да се делува поорганизирано, побргу и одлучно, без повлекување на она што веќе е кажано“, вели во интeрвју за „Фактор“, Слаѓана Тасева од „Транспаренски Интернешнал“. Смета дека во однос на овие значајни промени кои беа најавени и ветени, се избегнува конструктивен придонес на невладиониот сектор. Во интервјуто, Тасева одговара на прашања и во однос на „конфискацијата“ за која Владата најави Стратегија и Акциски план за нејзино спроведување. Конфискација, имаме закон, немаме примена ... Фактор: Владата најави Стратегија за јакнење на капацитетите за водење финансиски истраги и конфискација на имот, со акциски план за нејзино спроведување, што се смета за прв чекор во овој сегмент од битката со овој вид криминал. Но, колку конфискацијата како механизам може да биде спроведена со судство кое е заложник на политиката? Тасева: Кривичното дело перење на пари и мерката конфискација на имот стекнат со кривично дело се воведени во казнено-правното законодавство во Р Македонија ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Италијанскиот Интернационален бренд Tonino Lamborghini и официјално ја најави нивната соработка со А&Е Груп Корпорејшн на Македонскиот пазар. На 9.11.2016 во хотелот Александар Палас се одржа презентација на палетата на Tonino Lamborghini . Со тоа, овој престижен бренд Ви ја предава целата своја историја преточена во шолја квалитетно кафе, топло чоколадо или чај, додека италијанскиот стил на висок квалитет ја прифаќа природната тенденција за усовршување на добро познатиот бренд чие лого е надалеку препознатливо. Прецизната процедура при изборот на зрната кафе, софистицираните фази на производство, печење и складирање, како и строгите производни контроли резултираат во исклучително висок квалитет на мешавини коишто ќе ги задоволат сите ваши сетила. Затворени во ексклузивно пакување, производите под логото на Tonino Lamborghini ќе ви дадат вистинска експлозија од сензации, непогрешлива арома и богат, неповторлив вкус – вкусот на вистинското италијанско еспресо... - Сигурни сме дека брендот “Тонино Ламбургини” ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Случајот „Кубус“ за 10 месеци прерасна во појава која покажува бројни нерегуларности во работењето на банкарскиот сектор тврдат од Транспаренси Интернационал. Според организацијата станува збор за илјадници трансакции од кредити и позајмици во кои се вклучени банки, компании и лица кои се деловно, сопственички и управувачки поврзани со банките. Сопственици на неколку фирми тврдат дека биле жртва на финансиски инженеринг каде им се одобрува кредит а парите потоа се проследуваат кон фирма која не е кредитоспособна и која не ги враќа парите. Дел од таквите трансакции се поврзани со перење пари, велат тие и ја покажуваат намерата на банките да ги покријат своите загуби пред НБРМ. Финансиската штета врз правните и физички лица тешко може да се пресмета, вели Слаѓана Тасева, но суштинско вели таа е што со злоупотреба на довербата помегу банката и клиентот, одредени лица се стекнале со имотна корист а дел од фирмите се затворени. Според Транспарентост Интернационал во тек се неколку постапки пред надлежните органи ...
  | | веќе видена

  Првата победа во новата сезона е веќе зад кошаркарите на Струмица, но се чини дека првито работне ден од следната седмица, же донесе уште еден нов момент во таборот на струмичани. Го носи најавата дека од понеделник, Ненад Зивчевиќ ќе биде новото играчко засилување за тимот кој и во оваа сезона го предводи Златко Зетов. Искусниот кошаркар доста време чекаше повратен одговор од неговиот сега веќе бивш клуб, мароканскиот Шабаб Ал Хоцеима, па откако не го доби, се одлучи ова „слободно време“ да го пополни со тренинзи со второлигашот Шкупи од Скопје. А веќе од утре да се пресели во Струмица, каде ќе му се стави на располагање на стручниот штаб. Тоа ќе биде и уште едно враќање на трисетогодишниот кошаркар во родната земја. Откако тргна со подгоричка Будуќност, а продолжи во Слога од Краљево, 204 сантиметри високото крило заигра во Работнички (2007-2009 година), потоа едно време беше дел и од сега веќе непостоечкиот Плејмејкер-Кубус (2009-2010), а потоа и за МЗТ Скопје. Патот го однесе кон Украина, односво во ...
  сите 111 | | | веќе видена

  Италијанскиот Интернационален бренд Tonino Lamborghini и официјално ја најави нивната соработка со А&Е Груп Корпорејшн на Македонскиот пазар. На 9.11.2016 во хотелот Александар Палас се одржа презентација на палетата на Tonino Lamborghini . Со тоа, овој престижен бренд Ви ја предава целата своја историја преточена во шолја квалитетно кафе, топло чоколадо или чај, додека италијанскиот стил на висок квалитет ја прифаќа природната тенденција за усовршување на добро познатиот бренд чие лого е надалеку препознатливо. Прецизната процедура при изборот на зрната кафе, софистицираните фази на производство, печење и складирање, како и строгите производни контроли резултираат во исклучително висок квалитет на мешавини коишто ќе ги задоволат сите ваши сетила. Затворени во ексклузивно пакување, производите под логото на Tonino Lamborghini ќе ви дадат вистинска експлозија од сензации, непогрешлива арома и богат, неповторлив вкус – вкусот на вистинското италијанско еспресо... - Сигурни сме дека брендот “Тонино Ламбургини” ...
  | | веќе видена

  Италијанскиот интернационален бренд “Tonino Lamborghini” официјално ја најави нивната соработка со “А&Е Груп Корпорејшн” на македонскиот пазар. На 9.11.2016 во Александар Палас се одржа презентација на палетата на “Tonino Lamborghini” производите и тоа кафе, топло чоколадо и чаеви. “Сигурни сме дека брендот “Tonino Lamborghini” е светски познат и моќта на самиот бренд заедно со новите партнери ќе ни помогне побрзо да се распространиме и на вашиот пазар. Знаеме дека конкуренцијата е огромна на ова поле, но сигурни сме дека покрај нашиот бренд – немаме вистински конкуренти“, изјави Џанандреа Дамјани, интернациоален менаџер од “Ламборгини груп”. А&Е груп е компанија која за прв пат во Македонија го доби правото да увезува и продава производи од палетата на Tonino Lamborghini и тоа кафе, топли чоколада и чаеви. “Нaшата цел и мисија како компанија е да им понудиме на нашите потрошувачи еден поинаков избор кој се обликува со стил, врвен квалитет и традиција. Нашата обврска е да им овозможиме на сите оние кој што ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Сања Наумовска Градинките, училиштата и спортските сали се побезбедни и поорганизирани за евакуација во споредба со големите трговски центри. Објектите од јавен карактер, каде што се собира поголема маса на луѓе имаат различни и построги критериуми на проектирање и изградба, но истовремено мора да овозможат и брз излез и евакуација на голем број луѓе за кратко време. Домашни градежници и експерти сметаат дека многу повеќе грижа се водело при изведбата на училишта и градинки, како и на арената „Филип Втори“ и двете најголеми спортски сали во Скопје отколку за изгледот и функционалноста на големите молови кои секојдневно се полни со купувачи и посетители. „Сеизмичките услови за изградба на објектите од јавен карактер се многу различни и построги отколку за други објекти. Коефициентот на безбедност кај ваков тип згради е 50 проценти повисок отколку кај станбените објекти. Можностите за брз излез и евакуација се задолжителни и се предвидуваат според претпоставуваниот број на посетители“, вели архитектот Златко ...
  | | веќе видена

  Автентичноста на архитектурата на градбите во мијачкиот крај, богатото историско и културно наследство чиј дел е манифестацијата „Галичка свадба“, трајно ќе бидат сочувани како македонски бренд. Со поддршка на Министерството за култура до крајот на годината во Галичник ќе заврши реконструкцијата и реставрацијата на куќата Томовци, една од најпознатите и најстари галички фамилии, во тек е заштита на најстарата црква „Света Петка“ и нејзина конзервација, зафат што е веќе направен и со дел од фрескоживописот на црквата „Св. Петар и Павле“. Духовен храм во кој на Петровден секоја година се живее вековниот традиционален битов обичај на венчавање. Пред децении дури и на четириесет двојки. Галичник е синоним, или како што повеќе милуваат да кажат неговите жители денес раселени на сите страни од светот, лулка на градителството, на мајсторското копаничарство и зографство, на уметноста и преродбеништвото, на македонизмот. Мајстори, зографи, ѕидари, слаткари, трговци, сточари и млекари, гурбетчии со истанчено префинета ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Додека трае вештачењето по кривичната пријава од сопственици на компании кои тврдат дека биле измамни и вовлечени во шема за одобрување на кредити во Комерцијална банка, гувернерот Димитар Богов вели дека нема став за овој случај кој веќе заврши во Јавното обвинителство. Невладината Транспаренси интернешнл ја комплетираше анализата за овој случај. На кривичната пријава располана на скоро 120 старани се посчуваат имиња на фими и банкарски службеници кои, според обвинувањата се дел од шема во која се одбрувале кредити, на бизнисмени, кои не ги корстеле но потоа морале да ги враќќат Бизнисменот Златко Тодоров сопственик на фирмата Кубус тврди дека е една од жртвите на измамничката шема. Тој за 24 вести веќе зборувше дека е оштетен и дека правдата ќе бара на суд. Од Комерцијална банка за нашата телвизија изјавија дека секој кој мисли дека е оштетен, правадата да ја бара на суд .. „Секој кој мисли дека е оштетен од страна на Комерцијална банка може да покрене постапка пред надлежните органи, кај НБМ и во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Бизнисмени и банкарски службеници биле дел од измамничка шема за одобрување на кредити во Комерцијална банка – обвинуваат сопственици на компании. Транспаренси Интернешнл примила пријави од оштетени бизнсмени на кои им биле одобрувани кредити, пари што не ги користеле, а сега банката ги води како должници. Првиот човек на Транспаренси Интернешнл Слаѓана Тасева вели дека на овој начин се испумпувувале пари преку т.н. фиктивни кредити и е направена злопуотреба на 17 милиони евра. Преку задолжување на други луѓе, или преку други луѓе, правење на фиктивни позајмици, дури одено е и до таму да се извлекувани и пари кои што биле во сопственост на државата, изјави Слаѓана Тасева, претседател на Транспаренси Интернешнл. Бизнисменот Златко Тодоров сопственик на фирмата Кубус тврди дека од вработен во Комерцијална банката бил замолен да подигне кредит, за пари да им бидат префлени на други компании како позајмици, за сега да се води како должник. Директор на кредитирање одделение е Твртковиќ. Он во име на видни фирми, ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Тој деновиве го договори продолжување на договорот и веќе е на пат кон егзотичното Мароко, каде што остави одличен белег и беше меѓу најдобрите играчи во првенството на оваа држава. Популарниот Зивче е син на некогашната ѕвезда на МЗТ Скопје и на Работнички, Војислав Зивчевиќ, и поранешен младински европски шампион со репрезентацијата на Србија и тоа во генерација заедно со Милош Теодосиќ. Кариерата ја почна во црногорска Будуќност, а има настапувано уште и за Слога Краљево, Работнички, Плејмејкер Кубус, украинска Политехника, Лирија, шведски Сундсвил, катарски Ал Араби и за МЗТ Скопје во два наврати. На почетокот од минатата сезона тој последен пат настапи за македонски тим, во дресот на „металците“ настапи на седум средби во АБА-лигата со просек од пет поени, 1,8 скока и 1,4 асистенции.
  сите 3 | | | веќе видена

  Македонскиот претставник во БИБЛ лигата, екипата на Кожув ги засили своите редови со двајца играчи, Томчо Соколов и Александар Штерјов. Центарот Штерјов по една година во Куманово повторно се враќа во Гевгелија. Во својата кариера има настапувано и за МЗТ Скопје, Вардар, Плејмејкер Кубус, Торус и Ангели Велес. Соколов пак е поранешен кадетски и јуниорски репрезентативец на Македонија со настапи за доста различни екипи надвор од нашата земја. Има играно за Хирон Загреб (Цедевита - Хрватска), Атлетико Клуб де Португал (Португалија), Стеауа Букурешт, Динамо Букурешт (Романија), Металург Магнитогорск (Русија), Каироуан (Тунис), Анкара (Турција), Банска Бистрица и Списка Нова (Словачка), ОКК Челик Зеница (БиХ) како и за Струмица. Од Кожув информираа дека е продолжена соработката со ветеранот Златко Гоцевски.
  сите 5 | | | веќе видена