Кристијано Роналдо

  во

  Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо е на добар пат да го стори тоа што не му успеа на Дејвид Бекам, да ги освои срцата на Американците. Според сајтот за дружење и забава „фејсбук“, Роналдо е втора најомилена личност во САД, веднаш зад претседателот Барак Обама. Најдобриот светски фудбалер за 2008 година има 2.833.414 пријатели од САД, со што е далеку пред ѕвездите од Холивуд и музичкиот бизнис, како што се Меган Фокс, Џеј Зи и Бред Пит. Пред играчот на Манчестер јунајтед е само американскиот претседател Барак Обама кој има повеќе од шест милиони приврзаници. Интересно е што претседателот на САД е голем љубител на фудбалот. Тој ја обожава англиската Премиер-лига, а навива за лондонскиот клуб Вест Хем. Кристијано Роналдо ги посети САД минатото лето, каде ја оперираше ногата и каде го помина процесот на рехабилитација. Тој помина еден месец на северноамериканскиот континент. Прво се релаксираше во Лас Вегас, каде што имаше бурни ноќи со убавиците од градот на коцката за финалето да го има во ...
  | | веќе видена | слични

  Репрезентативниот халф е моторна сила на Челзи Лампард: Ова е мојата најдобра сезона На 49 натпревари тој постигна 19 гола за "сините" и има 11 директни асистенции Ѕвездата на Челзи, Франк Лампард смета дека оваа сезона му е најдобра во неговата досегашна кариера. Некои играчи решаваат дека е време да го намалат темпото, кога ќе им чукне 30-тата, но не и англискиот репрезентативец. Лампард не сака да лежи на старите ловорики и е жеден за нови успеси. Статистиката покажува - на 49 натпревари за Челзи тој постигна 19 гола и направил 11 директни асистенции.- Мислам дека тоа е мојата најдобра сезона досега. Ни се случија многу работи, имавме како подеми, така и падови, но лично јас сум многу задоволен од својата ира. Верувам дека 30-тите можат да бидат моите најдобри години. Веќе сум поискусен и во поглем степен осознавам што се бара од мене на теренот, изјави Лампард. И покрај извонредната форма, што ја покажува, халфот беше пропуштен во номинациите за најдобар играч сезонава во Англија. Во исто време ...
  | | веќе видена | слични

  К. Роналдо цел викенд потрошил во казино Крилото на англискиот премиерлигаш Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо ги искористи двата слободни дена што ги доби од менаџерот Алекс Фергусон и целиот викенд го мина во казино. Португалскиот репрезентативец беше ослободен да не тренира два дена, откако шкотскиот стручњак реши да го извади експерименталниот состав во дуелот со Евертон во 1/2 финалето за ФА Купот, што "црвените ѓаволи" го загубија со 2:4 по изведување пенали. Португалецот го посети казиното "235" во Манчестер и храбро ставал по 1.000 фунти на секое свое обложување. Тој го мина целиот викенд во ВИП делот на казиното, каде загуби прилично голема сума пари. 15:21  Во Штип околу 300 граѓани протестираа за поддршка за изучување на веронауката12:54  Хакери повеќе пати упаднале во вооружен проект на Пентагон12:52  Грција се претвори во огромна перална на валкани пари, пишува весникот Вима10:55  Мерки за зголемување на просечниот животен век во Данска10:53  Со двоминутен молк Израел го одбележа Денот на ...
  | | веќе видена | слични

  Бронѕети Кристијано ќе заврши во Реал (М) Светски познатиот фудбалски агент, Ернесто Бронѕети изјави дека најголема ѕвезда на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо, ќе биде најнова аквизиција на шпанскиот гигант Реал (М).- Кристијано Роналдо ќе се пресели во Реал (М) и тоа за сума поголема од 80 милиони евра. Освен со Роналдо, "кралскиот клуб", ќе се обиде да се засили или Чаби Алонсо од Ливерпул или со капитенот на Арсенал, Цес Фабрегас. Сигурно дека еден од нив двајца ќе се пресели на Сантијаго Бренабеу, изјави Бронѕети.Стручниот советник на калчо гигантот Милан, додаде дека Реал (М), на лето ќе се ослободи од неколку првотимци.- Ќе има многу промени. Циклусот е завршен за Канаваро, Ван дер Варт, Гути, Ван Нистелрој, а има реални шанси да му се дадат одврзани раце и на Ариен Робен, изјави агентот. 15:21  Во Штип околу 300 граѓани протестираа за поддршка за изучување на веронауката12:54  Хакери повеќе пати упаднале во вооружен проект на Пентагон12:52  Грција се претвори во огромна перална на валкани пари, ...
  | | веќе видена | слични

  Јасна порака за шпанскиот гигант Кака засекогаш црвено-црн Реал (М) е прекрасен клуб, но јас не сакам никогаш да си заминам од редовите на Милан, истакна Бразилецот Повторно и секогаш со иста цел да ги демантира веќе здодевните шпекулации за неговата иднина, репрезентативецот на Бразил и најголема ѕвезда во дресот на калчо гигантот Милан, Рикардо Кака, во последното интервју што го даде за познатиот спортски весник "Немзети Спорт", изјави дека му годи интересот на Реал (М), но не сака никогаш да си замине од Милано. Изминативе денови медиумите објавија дека Бразилецот ќе премине во Манчестер Јунајтед. Тренерот на англискиот шампион Алекс Фергусон наводно го сака Кака во случај Кристијано Роналдо да го напушти "Олд Трафорд".- Реал (М) е прекрасен клуб, но јас како и претходно пак ќе изјавам дека не сакам никогаш да си заминам од редовите на Милан. Повторно ќе кажам дека го сакам Милан и сакам тука да останам уште многу години, изјави Кака. Одличниот играч за врска додаде дека амбициозните проекти на ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот претседател на Реал Мадрид, Рамон Калдерон изјавил дека најдобриот играч на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо од следната сезона ќе го носи дресот на "кралскиот клуб". Калдерон, кој неодамна беше приморан да се повлече од функцијата поради обвинувањата за изборни манипулации на клуспкото собрание, уште минатото лето сакаше да го ангажира португалскиот ас. Роналдо тогаш изјави дека сака да остане во Манчестер, но шпанските медиуми неодамна објавија дека постои можност Португалецот да го напушти актуелниот шампион на Европа. "Благодарение на напорната работа и големото залагање, еден од најдобрите фудаблери на светот ќе игра за Реал следната сезона" - изјавил Калдерон за телевизијата "Ал Џазира". Калдерон го критикувал и кандидатот за нов претседател на Реал, Флорентино Перез, кој веќе ја вршеше таа функција од 2000 до 2006 година. Тој рекол дека Перез во тоа време сакал да ги продаде капитенот Раул Гонзалес и голамнот Икер Касиљас кои и денеска се љубимци на навивачите.
  | | веќе видена | слични

  Управата на Манчестер Јунајтед силно посакува значително да ги засили своите редови, во случај по завршување на тековната сезона да го продаде Кристијано Роналдо, соопштуваат британските медиуми. Според истите извори, Манчестер е подготвен да инвестира околу 80 милиони евра за да го ангажира Бразилецот Кака. Кака, кој веќе неколку години е меѓу најдобрите светски тенисери се поврзува и со можен трансфер во Реал Мадрид, доколку за претседател на претстојните избори во "кралскиот клуб" (14 јуни) биде избран Флорентино Перез. Потсетуваме, во зимскиот преоден рок Милан за бразилскиот ас од Манчестер Сити ја одби понуда вредна 105 милиони евра.
  | | веќе видена | слични

  Бројот на англиските тимови во полуфиналето на Лигата на шампионите се зголеми на три, по победите на Манчестер јунајтед и на Арсенал во реваншните четвртфинални средби. Големите ривали од островот ќе се борат за место во големото финале, откако „црвените ѓаволите“ со прекрасниот гол на Кристијано Роналдо славеа во Порто, а „топчиите“ со 3-0 го совладаа Вилјареал. - Ова е еден од најдобрите голови што воопшто сум ги постигнал во мојата кариера. Тоа беше фантастичен удар. Многу сум среќен што јас придонесов мојот тим да ги задржи шансите за одбрана на титулата во ЛШ. Мечот беше тежок, игравме под голем психолошки притисок, особено во вториот дел. Сепак, на крајот успеавме да победиме и да ја прекинеме традицијата на неуспеси на англиските тимови на стадионот „Драгао“ во Порто - изјави најдобриот фудбалер во светот Кристијано Роналдо, чијшто тим со 3-2 го елиминира Порто. Победата на Арсенал ја најави младиот напаѓач Тео Волкот, на 2-0 зголеми Емануел Адебајор, а конечниот исход го постави Робин ван Перси. Со ...
  | | веќе видена | слични

  Англија повторно ќе има финалист во Лигата на шампионите (петта година по ред), откако во полуфиналето ќе играат меѓусебе Манчестер јунајтед и Арсенал. За ново англиско финале, како лани во Москва, Челси ќе треба да ја елиминира шпанска Барселона. Англија имаше финалисти во 2005 (Ливерпул), 2006 (Арсенал), 2007 (Ливерпул) и во 2008 (Манчестер јунајтед и Челси).

  РОНАЛДО: НАЈУБАВ ГОЛ ДОСЕГА

  Во реваншите од четврт-финалето од средата, бранителот на континенталната круна, Манчестер јунајтед, славеше со 1-0 на гостувањето кај Порто, со феноменалниот погодок на Португалецот Кристијано Роналдо уште во 6. минута. Така Португалецот пак елиминира свои сонародници, како лани што беше клучен за триумфот над Спортинг. Манчестер стана првиот англиски тим што го победил Порто на гости.

  - Имаме шанса да ги освоиме сите трофеи сезонава и самоуверени сме дека можеме. Не игравме добро во последните 5-6 меча, но следните ќе бидат подобри, ако оценуваме по средбата со Порто. Голот што го постигнав е ...
  | | веќе видена | слични

  Лига на шампиони - 1/4 финале (реванш натпревари) Ѓаволите спасени со проектилот на Роналдо Со неговиот проектил Манчестер Ј. се пласира во 1/2 финалето каде за противник ќе го има Арсенал Едно е сигурно, англиската Премиер лига повторно ќе има претставник во финалниот натпревар од Лигата на шампиони на 27 мај во Рим. Како и што се очекуваше, втората 1/2 финална двојка ја комплетираа бранител на тронот Манчестер Јунајтед и Арсенал. Дека на мака се познаваат јунаците, на најдобар начин покажа најдобриот фудбалер на денешницата, Кристијано Роналдо. Неговиот прекрасниот погодок беше доволен да се извојува толку посакуваната победа на гостувањето во Португалија, и елиминација на тимот на Порто. - Одбраната е најзаслужна за пласманот во следната рунда. Одиграа маестрално во сите 90 минути. Успех можеш да имаш само доколку ја зачуваш празна сопствената мрежа. Уште една Видиќ и Фердинанд покажаа дека се најдобриот одбранбен двоец во целиот свет, изјави менаџерот на "црвените ѓаволи", сер Алекс Фергусон. Тренерот на ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалскиот свет и понатаму се восхитува на проектилот на Кристијано Роналдо. Ударот кој го одлучи патникот во полуфианлето од фудбалската Лига на Шампиони конкретизиран е и со некои импресивни бројки. Португалскиот крилен напаѓач во редовите на Манчестер Јунајтед со својот погодок му донесе пласман во полуфиналето од ЛШ на својот клуб. Откако првиот меч на "Олд Трафорд" заврши 2:2, потегот на Роналдо во 6-та минута од реваншот му донесе победа од 1-0 на англискиот Премиерлигаш над Порто и место меѓу најдобрите четири екипи во елитното фудбалско натпреварување. Прецизните пресметки велат дека ударот на Португалецот испратен од 36,2 метри патот до мрежата од голот на Хелтон го минал со брзина од 103.32 км/ч. Вистинско мало ремек дело, кое и самиот сосптвеник ќе го опише како еден од најубавите голови во кариерата, кој секако предизвикува воздишки и секако кандидира за еден од најубавите погодоци оваа сезона.
  | | веќе видена | слични

  К. Роналдо зад Барак по популарност во САД Португалскиот репрезентативец на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо ги има освоено сите најпрестижни клупски титули и игра за една од најголемите екипи на светот. Има освоено голем број индивидуални награди поради своите игри и голови изминатата сезона. Парите на неговото конто тешко можат да се избројат, а неговата популарност не признава граници. Тоа го покажа и статистиката на еден од најпознатите сајтови за контакти - Фејсбук. Последниве денови К. Роналдо е на второ место по популарност, отстапувајќи само пред новиот претседател на САД, Барак Обама. Најдобриот играч на светот во 2008 година, според ФИФА, собра 2.833.414 почитувачи, повеќе и од холивудските ѕвезди, како Меган Фокс и Бред Пит.Убедливо прв е американскиот претседател Барак Обама, кој има над 6.000.000 приврзаници, а е навивач на англискиот премиерлгаш Вест Хем од Лондон. 15:02  Франција предлага да запре проширувањето на ЕУ12:01  Тајланд го поништи пасошот на поранешниот премиер Таксин ...
  | | веќе видена | слични

  Калдерон Реал (М) со нова ѕвезда на лето Иако не го посочи конкретно неговото име, Рамон Калдерон во интервју за француското радио РМС изјави дека Кристијано Роналдо формално е веќе играч на Реал (Мадрид). Пред неколку недели поранешниот претседател на "белите" истото го кажа и на шпанското радио СЕП.Калдерон кој беше гостин во емисијата на поранешниот тренер на Атлетик (Б) и Еспањол, Луис Фернандес изјави:- Кој и да биде нов претседател ќе располага со една од најголемите ѕвезди на светот, кој веќе се договори со Реал. Само тоа можам да кажам и ништо повеќе. Името не можам да ви го кажам, но благодарение на Рамон Калдерон уште летоска Реал ги осигура услугите на еден од најдобрите играчи на светот, изјави поранешниот шеф на "кралевите". 15:02  Франција предлага да запре проширувањето на ЕУ12:01  Тајланд го поништи пасошот на поранешниот премиер Таксин Шинаватра11:59  Индија изврши проба со ракета на која може да биде монтирана нуклеарна боева глава11:16  Македонските граѓани да се воздржат од патување во ...
  | | веќе видена | слични

  Бројот на англиските тимови во полуфиналето на Лигата на шампионите се зголеми на три, по победите на Манчестер јунајтед и на Арсенал во реваншните четвртфинални средби. Големите ривали од островот ќе се борат за место во големото финале, откако „црвените ѓаволите“ со прекрасниот гол на Кристијано Роналдо славеа во Порто, а „топчиите“ со 3-0 го совладаа Вилјареал. - Ова е еден од најдобрите голови што воопшто сум ги постигнал во мојата кариера. Тоа беше фантастичен удар. Многу сум среќен што јас придонесов мојот тим да ги задржи шансите за одбрана на титулата во ЛШ. Мечот беше тежок, игравме под голем психолошки притисок, особено во вториот дел. Сепак, на крајот успеавме да победиме и да ја прекинеме традицијата на неуспеси на англиските тимови на стадионот „Драгао“ во Порто - изјави најдобриот фудбалер во светот Кристијано Роналдо, чијшто тим со 3-2 го елиминира Порто. Победата на Арсенал ја најави младиот напаѓач Тео Волкот, на 2-0 зголеми Емануел Адебајор, а конечниот исход го постави Робин ван Перси. Со ...
  | | веќе видена | слични

  Втора година по ред, три премиерлигашки тима стигнаа до полуфиналето од Лигата на шампионите.

  Арсенал и Манчестер синоќа му се придружија на Челси. Јунајтед постигна голем триумф со тоа што стана првиот англиски тим кој победил во Порто и покрај тоа што тимот од Португалија имаше предност со нерешениот резултат во Манчестер минатата недела.

  Во реваншот еден гол беше доволен. Кристијано Роналдо го реши мечот во петтата минута во неговата родна Португалија.

  Така настапи Роналдо во неговата родна Португалија. Тоа беше и одличен настап за менаџерот на Манчестер Сер Алекс Фергусон кој што рече дека тимот бил внимателен и дисциплиниран.

  Јунајтед сега ќе игра со Арсенал кој комотно мина покрај Виљареал.

  „Сега знаеме дека полуфиналето ќе биде тешко, знаеме против кого играме“, рече стрелецот на Топџиите Емануел Адебајор.

  „Денеска треба само да се опуштиме и да останеме фокусирани за полуфиналето", додаде тој.
  | | веќе видена | слични

  16.04.2009, 10:34ЛИГА на шампиони Три англиски екипи во полуфиналето на лигата на шампионите Три англиски и еден шпански тим се пласираа во полуфиналето на најпрестижното екипно фудбалско натпреварување во Европа, Лигата на шампионите. Манчестер Јунајтед и Арсенал обезбедија пласман во полуфиналето откако синоќа ги елиминираа Порто односно Виљареал. Овие два клуба ќе ја сочинуваат втората полуфинална двојка од Лигата на шампионите.Манчестер Јунајтед славеше на гостувањето кај Порто минимално со 1-0 и стана првиот англиски клуб кој го победил Порто на негов терен. Голот го постигна Кристијано Роналдо во шестата минута, со удар од голема далечина.Арсенал го победи Виљареал со 3:0. Топџиите рано го отворија натпреварот, уште во 10 минута преку Тео Волкот кој го лобуваше гостинскиот голман Диего Лопез. Во 59 минута 2-0 за Арсенал, по асистенција од Ван Перси, Адебајор ја тресе мрежата на Виљареал. Конечниот резултат од пенал го постави Ван Перси во 70 минута.Ден порано место помеѓу четирите најдобри во Лигата ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалски вести Обама го моли Блатер САД да бидат домаќин на СП Покрај секојдневните политички прашања и оние врзани за глобалната економска криза претседателот на САД Барак Обама стигнува да мисли и на фудбалот. Англискиот „Гардијан“ донесува приказна за писмо кое Обама го адресирал до претседателот на ФИФА, Сеп Блатер, во кое го „моли“ САД да бидат домаќини на СП 2018 или 2022. „Како дете сум играл фудбал на правот во Џакарта и тој спорт ги поврзуваше децата. Колкава сила има фудбалот гледам и денес кога моите деца играат“, пишува Обама во писмото и продолжува: „Фудбалот е многу повеќе од игра. Тој го поврзува на најубав и најинтензивен начин целиот свет. Сакам САД да бидат промотори на заедништво“. Инаку, САД веќе беа домаќини на СП 1994 година, а првенството остана запаметено по неколку спектакуларни натпревари како што се Романија - Аргентина 3:2, Бразил - Холандија 3:2, Италија - Нигерија 2:1. Бразил тогаш стана светски првак победувајќи ја Италија на пенали, а многумина аргентински навивачи велат ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалски вести Спалети наследник на Раниери во Јувентус? Тренерот на Рома, Лучано Спалети, може да го преземе составот на Јувентус на лето. Информацијата ја пренесе „Тутоспорт“ по гласиштата дека сегашниот кормилар на „старата дама“, Клаудио Раниери, ќе добие отказ по завршувањето на сезоната во Серија А. Како што наведува интернет-порталот, Раниери ја губи довербата и поддршката кај раководството на Јувентус кое е убедено дека тој не е вистинскиот човек со кој клубот може да постигне големи резултати. Елиминацијата на Јуве од Лигата на шампионите и неконкурентноста на тимот во трката за скудетото со Интер засега се главни фактори за евентуален отказ за Раниери. Болоња му врачи отказ на МихајловиќСрбинот Синиша Михајловиќ повеќе не е тренер на Болоња. Раководството на црвено-сините“ вчера му врачи отказ поради слабите резултати на клубот во последно време во калчолигата. За негов наследник експресно е назначен Џузепе Пападопуло.Михајловиќ ја презеде Болоња во ноември. Дојде на местото на Даниеле Аригони, ...
  | | веќе видена | слични

  Екс-тренер на Реал (М) ја открива вистината за Португалецот Шустер: Калдерон собра пари за К. Ронaлдо Јас бев против идејата тој да се купи, немавме потреба од играч како него, бидејќи немаше да ги реши проблемите што ги имавме, вели германскиот стручњак Релаксирано, без никаков притисок, поранешниот тренер на шпанскиот гигант, Реал (М), германскиот стручњак, Бернд Шустер кажа се што му лежи на срцето. Во интервју за интернет порталот "Гол", тој изјави дека тогашниот претседател Рамон Калдерон, ја имал потребната сума за ангажирање на португалскиот репрезентативец на Манчестер Ј., Кристијано Роналдо.- Ја имаа потребната сума за да се купи фудбалерот на Манчестер Ј. Кристијано Роналдо. Ги прашав дали има друга стратегија доколку не се осигура репрезентативецот на Португалија. Им побарав 3-4 фудаблери како алтернатива ако не се купи Роналдо. Ми кажаа дека ќе се фокусираат на Португалецот и дека ако го купат, ќе нема пари за ниеден друг фудбалер. Искрено, јас бев против таквата идеја, немавме потреба од таков ...
  | | веќе видена | слични

  Лига на шампиони - 1/4 финале (реванш натпревари) Ѓаволска офанзива на Драгао Бранителот на титулата Манчестер Јунајтед се уште важи за фаворит во дуелот со Порто и покрај ремито на Олд Трафорд (2:2), а истата улога ја има и Арсенал против Вилјареал Големиот срам и уште поголемо разочарување кај армијата навивачи, бранител на тронот во Лигата на шампиони, Манчестер Јунајтед, може да го избегне само со триумф против Порто во реваншот од 1/4 финалето. Иако првата средба на Олд Трафорд неочекувано заврши без победник (2:2), што му донесе блага предност на Порто поради головите оостигнати на гости, англискиот премиерлигаш според обложувалниците е голем фаворит во дуелот со претставникот на Португалија.- Ние сме актуелни европски и светски клупски шампиони. Ние сме актуелни шампиони на Англија. Нема шанси да се откажеме од овие трофеи толку рано. Уште поодлучни сме сега кога е во прашање одбраната на истите. Можеме секого да победиме. Убедени сме дека можеме да го победиме и Порто на негов терен, изјави играчот ...
  | | веќе видена | слични