Козјак

  во

  На денешен ден е роден македонскиот народен херој Борка Талески, кој загинал за слобода на Македонија на 21-годшина возраст, откако бил предаден, а бугарските ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Плусинфо денеска го преобјавува бројот на „Млад борец“ од 1972 година тематски посветен на Гоце Делчев. – Во почетокот на 1972 година, се договоривме да ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Плурализмот и демократијата во цели региони не се подразбираат како политички систем, туку како анархија во која секој може да сече слободно. Кај да поминете – ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Еден од нашите најпознати саксофонисти и музичари, Јане Рафаиловски, со неговиот последен проект насловен „Сеќавања“, посветен на неговиот татко, успеа искрено ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Еден од нашите најпознати саксофонисти и музичари, Јане Рафаиловски, со неговиот последен проект насловен „Сеќавања“, посветен на неговиот татко, успеа искрено ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Еден од нашите најпознати саксофонисти и музичари, Јане Рафаиловски, со неговиот последен проект насловен „Сеќавања“, посветен на неговиот татко, успеа искрено ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Утрово, на 89-годишна возраст, почина поетот Милан Терзовски. Роден е на 26 април 1930 година во Куманово. Член е на ДПМ од 1961 година. Автор е на збирките ...
  сите 9 | | | веќе видена

  На 89-годишна возраст денеска почина поетот Милан Терзовски, соопшти Друштвото на писателите на Македонија.Терзовски е роден во 1930 година во Куманово, а во ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Загина возач во сообраќајка на скопската обиколница Рано утрово во 03.40 часот на обиколницата Скопје, во правец од Тетово кон Велес, во близина на клучка ...
  сите 14 | | | веќе видена