Кореја

  во

  Ким Џонг Ил во документарец ПjонгЈанг-Севернокорејската државна телевизија вчера емитуваше репортажа за лидерот Ким Џонг Ил, во која го покажува Ким во посета на различни институции и други објекти во ноември и во декември.Тоа е прва видео-снимка емитувана на телевизија откако 67-годишниот севернокорејски лидер, според тврдењата на американската и јужнокорејската разузнавачка служба преживеал мозочен удар во август минатата недела.Сееврнокорејските пропагандни служби до сега распространуваа само фотографии на Ким, со цел да докажат дека лидерот е во добра здрваствена состојба.Документарниот филм е емитуван два дена пред новоизбраниот Парламент на Северна КОреја повторно да го именува Ким Џонг Ил за лидер. Гласањето в четврток е чиста формалност. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  Економската криза придонесе да се зголеми бројот на самоубиства низ целиот свет, а најмногу е погодена Азија бидејќи овој регион е меѓу водечките во светот по стапката на самоубиства. Милиони луѓе од овој регион ја загубија работата и животната заштеда поради падот на акциите на берзите и пропаднатите вложувачки фондови. По губењето на работата, голем дел од нив се решаваат на самоубиство. За да се справат со таквата појава, азиските влади воспоставуваат специјални телефонски линии и советувалишта за помош на луѓето кои се најмногу погодени од финансиската криза. Поради големата стапка на самоубиства со фрлање под воз во Јужна Кореја, железничките компании веќе ставаат прегради кои оневозможуваат пристап до пругите. Пол Јип, специјалист за ментално здравје во Хонгконг, вели дека бројот на неговите пациенти во последно време постојано се зголемува. - Работата е многу важна во Азија бидејќи немаме најдобра општествена заштита, а губењето работа е поврзано со губењето на образот. Губењето работа може да биде ...
  | | веќе видена | слични

  САД, Јапонија и Јужна Кореја бараат ОН да ја казнат Северна Кореја поради истрелувањето ракета со голем дострел, додека Пјонгјанг упорно тврди дека истрелал телекомуникациски сателит во вселената, пренесуваат светските агенции. Американската државна секретарка Хилари Клинтон го повтори ставот на Вашингтон дека Советот за безбедност треба да ја казни Северна Кореја поради непочитување на меѓународните обврски. Таа лансирањето на ракетата „таеподонг 2“ го нарече провокативен чин, кој има многу сериозни последици, додавајќи оти Американците и натаму сметаат дека сателитот не стигнал до орбитата. На итната седница на Советот за безбедност, одржана непосредно по лансирањето на севернокорејскиот сателит, не е постигната согласност на кој начин би требало да се реагира, при што Русија и Кина апелираа на воздржаност. Ставот на Вашингтон го поддржуваат и Јапонија и Јужна Кореја, наведувајќи дека Пјонгјанг со најновиот потег ги засилил стравувањата во регионот од натамошна милитаризација на комунистичката земја и ...
  | | веќе видена | слични

  Американската државна секретарка, Хилари Клинтон го повика Советот за безбедност на Обединетите Нации да ја казни Северна Кореја поради лансирањето ракета со голем дострел, со што ги прекрши меѓународните обврски. Денеска севернoкорејската телевизија емитуваше снимка од лансирањето на проектилот и уште еднаш објави дека сателиот е во орбитата и дека не се урнал во Пацификот, како што тврдат нејзините соседи.
  | | веќе видена | слични

  Северна Кореја има право “на мирно освојување на вселената“, изјавил портпаролот на министерството за надворешни работи на Кина, Цјан Ју, коментирајќи го истрелувањето на севернокорејската ракета, пренесуваат светските агенции. Портпаролот исто така повикал да не се наметнува напнатост околу вселенската програма на Пјонјанг и да се пројави “содржан поход за прашањето, за да се гарантира стабилност во регионот“.
  | | веќе видена | слични

  Северна Кореја и денеска тврди дека нејзиниот сателит, лансиран оваа недела, во орбитата емитува револуционерни комунистички песни, наспроти тврдењата на американските и јужнокорејските официјални лица дека никаков сателит не стигнал во вселената.

  „Нашиот сателит емитува бесмртни револуционерни теми Песна за генералот Ким Ил-сунга и Песна за генералот Ким Джонг-ила , а исто така ги следи и информациите на Земјата“, пренесува официјалната севернокорејска агенција КЦНА.

  Некои странски аналитичари сметаат дека севернокорејското лансирање на ракета во неделата, која прелета над Јапонија на патот долг 3.200 километри, пред да падне во океанот, бил успешен тест за балистички проектил, проектиран за носење на боеви глава до САД.

  Владата на Северна Кореја гласно објави за огромниот успех постигнат со лансирањето на спорната ракета, првпат по 1998. кога, според останатите, обидот исто така не успеал.

  Аналитичари, пак, велат дека и покрај делумниот технички неуспех Северна ...
  | | веќе видена | слични

  Северна Кореја и денеска тврди дека нејзиниот сателит, лансиран оваа недела, во орбитата емитува револуционерни комунистички песни, наспроти тврдењата на американските и јужнокорејските официјални лица дека никаков сателит не стигнал во вселената. „Нашиот сателит емитува бесмртни револуционерни теми 'Песна за генералот Ким Ил-сунга' и 'Песна за генералот Ким Джонг-ила', а исто така ги следи и информациите на Земјата“, пренесува официјалната севернокорејска агенција КЦНА. Некои странски аналитичари сметаат дека севернокорејското лансирање на ракета во неделата, која прелета над Јапонија на патот долг 3.200 километри, пред да падне во океанот, бил успешен тест за балистички проектил, проектиран за носење на боеви глава до САД. Владата на Северна Кореја гласно објави за огромниот успех постигнат со лансирањето на спорната ракета, првпат по 1998. кога, според останатите, обидот исто така не успеал. Аналитичари, пак, велат дека и покрај делумниот технички неуспех Северна Кореја покажала голем технолошки напредок, ...
  | | веќе видена | слични

  Јужнокорејските фудбалски челници остро ги демантираа обвинувањата на севернокорејците дека фудбалерите на северниот сосед намерно биле затруени со храна на гостувањето во Сеул во средата, каде што на три минути пред крајот Ј. Кореја победи со 1-0 и направи огромен чекор кон пласман на СП.

  - Смешни се обвинувањата. Тие имаа храна во хотелот што ја избра нивниот лекар. Каде е нашата одговорност? - рекоа од Јужна Кореја.
  Севернокорејците објавија дека седум фудбалери се разболеле и побараа одложување од ФИФА, но таа не го прифати нивното барање. Завчера тие побараа ФИФА да го преиспита мечот.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го повтори денеска ставот на Вашингтон дека Советот за безбедност треба да ја казни Северна Кореја, „поради непочитување на меѓународните обврски“.

  Таа лансирањето на ракетата „таеподонг 2“ го нарече „провокативен чин, кој има многу сериозни последици“, додавајќи оти Американците и натаму сметаат дека сателитот не стигнал до орбитата.

  На итната седница на Советот за безбедност, одржана непосредно по лансирањето на севернокорејскиот сателит, не е постигната согласност за тоа на кој начин би требало да се реагира, при што Русија и Кина апелираа на воздржаност.

  Ставот на Вашингтон го поддржуваат и Јапонија и Јужна Кореја, наведувајќи дека Пјонгјанг со најновиот потег ги засилил стравувањата во регионот од натамошна милитаризација на комунистичката земја и загрозувањето на стабилноста.

  Владата во Токио ја најави можноста за воведување нови билатерални санкции кон Северна Кореја и тоа веќе во ...
  | | веќе видена | слични

  САД, Јапонија и Јужна Кореја бараат ОН да ја казнат Северна Кореја поради истрелувањето ракета со голем дострел, додека пак Пјонгјанг тврди оти истрелал телекомуникациски сателит во вселената.Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го повтори денеска ставот на Вашингтон дека Советот за безбедност треба да ја казни Северна Кореја, „поради непочитување на меѓународните обврски“.Таа лансирањето на ракетата „таеподонг 2“ го нарече „провокативен чин, кој има многу сериозни последици“, додавајќи оти Американците и натаму сметаат дека сателитот не стигнал до орбитата.На итната седница на Советот за безбедност, одржана непосредно по лансирањето на севернокорејскиот сателит, не е постигната согласност за тоа на кој начин би требало да се реагира, при што Русија и Кина апелираа на воздржаност.Ставот на Вашингтон го поддржуваат и Јапонија и Јужна Кореја, наведувајќи дека Пјонгјанг со најновиот потег ги засилил стравувањата во регионот од натамошна милитаризација на комунистичката земја и загрозувањето на ...
  | | веќе видена | слични

  Итниот состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации во неделата не резултираше со заеднички став околу Северна Кореја поради воздржаноста на Пекинг и на Москва, пренесуваат светските агенции. Состанокот беше свикан откако Пјонгјанг ја лансираше ракетата со голем дострел иако меѓународната заедница предупреди дека таквиот чин ќе биде разбран како провокација. Амбасадорот на Мексико кој претседава со Советот за безбедност, Клауде Хелер, изјави дека членките на Советот се согласиле да ги продолжат консултациите што ќе дадат конкретна реакција на Советот во согласност со неговите одговорности. Лансирањето на ракетата од страна на Северна Кореја беше осудено од целата меѓународна заедница. Американскиот претседател Барак Обама истакна дека стабилноста и почитта не доаѓаат со закани и со недозволени оружја. - Со овој акт Северна Кореја ги игнорира нејзините меѓународни обврски и продолжи да се изолира самата. Сега е време за цврст одговор од меѓународната заедница. Сите нации мора заедно да изградиме ...
  | | веќе видена | слични

  И наспроти острите осуди, Советот за безбедност на Обединетите Нации реши да не презема мерки против Северна Кореја, по вчерашното лансирање ракета со долг дострел. На вонредна седница членовите на ова тело се согласија да ги продолжат консултациите за изнаоѓање соодветен одговор во рамките на надлежностите на Советот за безбедност. Северна Кореја вчера тестираше сателит во вселената, и покрај притисоците на меѓународната заедница земјата да се откаже од проектот. Американски извори подоцна соопштија дека проектилот, за кој Вашингтон тврди дека е балистичка ракета со долг дострел, сепак не успеал да стаса во орбитата и оти се урнал во Пацификот.
  | | веќе видена | слични

  Лансирањето на севернокорејскиот сателит Кованмесон-2 претставува нова фаза во развојот на програмата на Пјонгјанг за освојување на Вселената, изјави началникот на Метеоролошката служба на Северна Кореја, Ко Сан Бок во интервју за весникот „Чосон синбо“. Според Ко, лансирањето на сателитот претставува „историски чекор“ кон претворање на Северна Кореја во држава со силна економија до 2012 година, кога се навршуваат 100 години од раѓањето на Кил Ил Сунг, творецот на Северна Кореја и татко на актуелниот севернокорејски лидер Ким Џонг Ил. Ко потенцира дека примарна задача на развивањето на ракетната програма на Северна Кореја е „развој на економијата, што ќе придонесе за зголемување на животниот стандард на граѓаните“. - Во следните неколку години нашата земја планира во поларната или геостационарната орбита да лансира сателит, што ќе овозможи огромни успеси во предвидување на времето, нагласи Ко.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Барак Обама повика на свет без нуклеарно оружје пред илјадници симпатизери во Прага, на претпоследната станица од својата европска турнеја.

  - Како единствена нуклеарна сила што употребила нуклеарно оружје, САД имаат морална одговорност да дејствуваат. Не можеме да успееме во тоа сами, но можеме да предводиме. Денеска јасно ги изразувам американската посветеност и желба за мир и безбедност во светот без нуклеарно оружје. Но не сум наивен. Оваа цел нема да биде постигната веднаш, најверојатно ниту додека сум жив - порача Обама, нарекувајќи го нуклеарното оружје најопасно наследство од Студената војна.

  Обама повика на намалување на нуклеарниот арсенал во светот и најави дека САД ќе го намалат уделот на нуклеарното оружје во својата одбранбена стратегија.

  - Да нема забуна, с& 232; додека постои нуклеарното оружје, САД ќе имаат ефикасен и сигурен арсенал со кој ќе може да одвратат кој било противник и да ги одбранат своите сојузници, вклучувајќи ја и Чешка. ...
  | | веќе видена | слични

  ИНДИПЕНДЕНТ вели дека Северна Кореја на светот му испратила „поздрав со средниот прст придвижен од ракета“, кога ја лансираше својата ракета преку јапонскиот воздушен простори.

  Повеќето од весниците се согласуваат дека ова е прв меѓународен тест на нервите за претседателот Барак Обама.

  ТАЈМС опишува како веста му бееш пренесена на претседателот во раните утрински часови во Прага.

  ДЕЈЛИ ТЕЛЕГРАФ предупредув адека Северна Кореја е дел од светот каде повикувањето на разум наидува на глув прием.

  Предвидувајќи грешка

  Признанието на британскиот министер за финансии Алистер Дарлинг дека ја потценил острината на рецесијата е истакната на насловната страница на ДЕЈЛИ ТЕЛЕГРАФ.

  Весникот вели дека во буџетот ќе биде вклучена индикација на потребата за покачување на даноците заради пополнување на дупката во јавните финансии вредна од повеќе милиони фунти.

  ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС исто така ги критикува забелешките на Дарлинг.

  Се вели дека буџетот, што ...
  | | веќе видена | слични

  ПОЛСКА: Филип Ивановски го постигна деветтиот гол сезонава и и донесе победа на Полонија Варшава дома, со 1-0 над Полонија Битом, во 22. коло во Полска. Некогашниот напаѓач на Македонија ЃП го одигра целиот натпревар, голот го постигна во 9. минута, а за домашните од 58. минута заигра и Владе Лазаревски. Полонија е трета со 42 бода, два помалку од водечката Легија на Панче Ќумбев.

  УНГАРИЈА: Со асистенцијата на Ацо Стојков, Ниреѓхаза постигна еден гол и освои еден бод со ремито 1-1 на гостувањето кај РЕАК, во 21. коло во Унгарија. Ниреѓхаза остана десетта, сега со 26 бода.

  БУГАРИЈА: Зоран Балдовалиев го намести вториот гол на Локомотив Софија, која дома го победи Черноморец, за кој не настапи Ванчо Трајанов. Дарко Тасевски, пак, одигра 69 минути во ремито без голови на Левски, на гости кај Черно Море. По 20. коло во Бугарија, Левски е втор со 46 бода, а Локомотив Софија е четврти со 37.

  ГЕРМАНИЈА: Николче Новески го одигра целиот натпревар за Мајнц, доби и жолт картон, во ...
  | | веќе видена | слични

  Северна Кореја вчера соопшти дека го лансирала експерименталниот комуникациски сателит во орбитата, додека светските водачи и организации потегот го оценија како провокација и прекршување на резолуцијата на ОН. - Нашите научници и стручњаци за техника успеаја во орбитата да го лансираат сателитот „Кванмесон-2“ со помошта на тристепена ракета „унха-2“ (попозната под името „таеподонг-2“) , во исполнувањето на националната програма за вселенски истражувања - пренесоа севернокорејските медиуми. Ваквиот потег веднаш беше осуден од страна на меѓународната заедница. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун изразил жалење во врска со истрелувањето на балистичката ракета од Северна Кореја, кое се случи и покрај повиците на меѓународната заедница да не го прави тоа, изјави портпаролот на Бан Ки-Мун. Американскиот претседател Барак Обама ракетното истрелување на Северна Кореја го оцени како провокација и нарушување на резолуцијата 1718 на Советот за безбедност на ОН. Неколку часа по лансирањето американските медиуми ...
  | | веќе видена | слични

  На неделниот состанок на Советот за безбедност на ООН  било одлучено дека нема да се преземат директни постапки против Северна Кореја. Членките се сложиле дека треба да се продолжи со расправата за тоа како треба да се одговори на сериозната ситуација. Амбасадорот на Мексико кој претседава со Советот за безбедност изјавил дека членките на Советот се сложиле дека ќе продолжат консултациите што ќе дадат конкретна реакција на Советот во склад со неговите одговорности. НАТО го осуди лансирањето на ракетата со долг домет од Северна Кореја и ја оцени како провокација. Ова воедно значело и повреда на обврските на земјата кон Советот за безбедност на ООН, пренесува “Дневник хр“.
  | | веќе видена | слични

  Северна Кореја вчера соопшти дека го лансирала експерименталниот комуникациски сателит во орбитата, додека светските водачи и организации потегот го оценија како провокација и прекршување на резолуцијата на ОН. - Нашите научници и стручњаци за техника успеаја во орбитата да го лансираат сателитот „Кванмесон-2“ со помошта на тристепена ракета „унха-2“ (попозната под името „таеподонг-2“) , во исполнувањето на националната програма за вселенски истражувања - пренесоа севернокорејските медиуми. Ваквиот потег веднаш беше осуден од страна на меѓународната заедница. Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун изразил жалење во врска со истрелувањето на балистичката ракета од Северна Кореја, кое се случи и покрај повиците на меѓународната заедница да не го прави тоа, изјави портпаролот на Бан Ки-Мун. Американскиот претседател Барак Обама ракетното истрелување на Северна Кореја го оцени како провокација и нарушување на резолуцијата 1718 на Советот за безбедност на ОН. Неколку часа по лансирањето американските медиуми ...
  | | веќе видена | слични

  Американските служби објавија дека во орбита нема нови сателити, со што се потврдува општиот став дека лансирањето било маска за тестир ање на проектилот „таеподонг 2“

  Северна Кореја вчера го тестираше својот интерконтинентален проектил „таеподонг 2“, на што светот остро реагираше, а Советот за безбедност на ОН свика итна седница поради заканата. Официјалната севернокорејска агенција КЦНА објави дека ракетата „унха 2“ успешно го исфрлила во орбита телекомуникацискиот сателит „Квангмионгсонг 2“, кој пак почнал да емитува „револуционерни песни“ што го величаат режимот на Ким Џонг-ил. Првиот степен од ракетата паднал во Јапонско Море, вториот во Пацификот, а за третиот не е утврдено. Јужнокорејски извори објавија дека на врвот на ракетата имало глава што личела на сателит, но американските служби објавија дека во орбита нема нови сателити, со што се потврдува општиот став дека „лансирањето на сателитот“ било маска за тестирање на проектилот, со кој може да се гаѓаат цели се до САД. Јапонските воени ...
  | | веќе видена | слични