Кореја

  во

  Овој викенд на „Охридско лето“ е во знакот на чешкото музичко творештво. Вечерва, со почеток во 21 часот, во предворјето на црквата Света Софија, концерт посветен на Дворжак ќе одржи Бохемискиот симфониски оркестар од Прага, Чешка. Со оркестарот ќе диригира Јанг Чил Ли од Кореја, а како солист на виолончело ќе настапи Јанг Чанг Чо. Во недела, во 21 часот, во црквата Света Софија, концертно ќе настапат две пијано-дуа: дуото на Ина Асламас и Ема Једличка Гогова, како и дуото Антон Асламас и Mартин Покорни. На програмата се дела од Скрјабин, Рахмањинов, Балакирев, Лејсек, Лутославски, Асламас, Сметана, Љадов, Прокофјев, Стравински и Дворжак.

  Бохемискиот симфониски оркестар од Прага е формиран во 1990 година, но зазема видно место во музичкиот живот во Чешка. Во опширниот репертоар на оркестарот се капитални симфониски дела како и духовна музика, а со оркестарот соработуваат видни солисти, диригенти и ансамбли од Чешка и од странство. Така, виолончелистот Јанг Чанг Чо, кој е професор на Високата ...
  | | веќе видена | слични

  ГИМНАСТИКА

  ЖЕНИ, поединечно,

  Повеќебој

  1. Настја Лиукин (САД) - злато

  2. Шон Џонсон (САД) - сребро

  3. Јанг Јилин (Кина) - бронза

  СТРЕЛАШТВО

  МАЖИ

  воздушна пушка, од 50 метри

  1. Артур Ајвазјан (Украина) - злато

  2. Метју Емонс (САД) - сребро

  3. Ворен Потент (Австралија) - бронза

  ПЛИВАЊЕ

  ЖЕНИ

  100 метри слободно

  1. Брита Штефен (Германија) 53,12 сек. олимписки рекорд

  2. Лизбет Трикет (Австралија) 53,16 сек.

  3. Натали Кафлин (САД) 53,39 сек.

  200 метри градно

  1. Ребека Сони (САД) 2:20,22 мин. светски рекорд

  2. Лејзел Џонс (Австралија) 2:22,05 мин.

  3. Сара Норденстам (Норвешка) 2:23,02 мин. европски рекорд

  МАЖИ

  200 метри грбно

  1. Рајан Лохте (САД) 1:53,94 мин. светски рекорд

  2. Арон Пирсол (САД) 1:54,33 мин.

  3. Аркади ...
  | | веќе видена | слични

  Освојувачот на два медала во стрелаштво користел средство што ја подобрува прецизноста

  Двојниот медалоносец во стрелаштво Ким Јонг-Су од Северна Кореја поради позитивен допинг-тест е исклучен од Олимпијадата во Пекинг и му се одземени медалите, соопшти Интернационалниот олимписки комитет. Виетнамска гимнастичарка, која не освои медал, исто така падна на тестот за забранети супстанции. Двајцата спортисти се препуштени на своите национални спортски федерации за натамошни мерки.

  Ким освои сребро со пиштол од 50 м и бронза со воздушен пиштол од 10 м. Првиот медал сега ќе му припадне на Кинезот Тан Зонглијанг, а бронзата на Русинот Владимир Исаков. На 10 м, пак, бронзата ја доби Американецот Џејсон Тарнер.

  Ким беше позитивен на бета-блокаторот пропранолол. Бета-блокаторите се злоуботрепубаат за да се забави работата на срцето и да се запре евентуалното треперење.

  Виетнамката е Ти Нган Туонг До, која исто така е дисквалификувана од Игрите. Таа имаше позитивен наод на ...
  | | веќе видена | слични

  Јужна Кореја извојува уште една победа, совладувајќи го Исланд со 22-21 во третото коло од групата Б во натпревар помеѓу двете најпријатни изненадувања во машкиот ракометен турнир во Пекинг. Ракометарот на бундеслигашот Хамбургер, Кјунгшин Јун, го предводеше својот национален тим со шест погодоци. За екипата на Исланд, Валур Сигурдсон и Логу Геирсон, постигнаа по пет гола за Исланд. Јужна Кореја од 28. минута, па до крајот на натпреварот водеше постојано. На пет минути до крајот на средбата имаше водство од 22-19, но најдобрите играчи на „рибарите“, Валур Сигурдсон и Олафур Стефансон со по еден гол во мрежата на азискиот преставник ја направија супервозбудлива последната минута од мечот. На крајот можеше да биде нерешено, но Асгеир Халгримсон во последните секунди ја погоди пречката од голот на Јужна Кореја. Во вториот меч од групата Б, Данска ја победи Русија со 25-24 со погодок од деветерец што го постигна Микел Хансен во последната секунда од средбата. Интересно е тоа што „зборнајата“ дотогаш не беше во ...
  | | веќе видена | слични

  Кинеските спортисти продолжуваат со бербата на златни медали. Тие денеска успеаја да ги надминат САД и по вкупниот број на медали, а се уверливо први по освоените златни медали. Кина досега освои 22 најсјајни одлична, или вкупно 35 медали. Кинескиот гимнастичар Јанг Веи се покажа како најдобар во повеќебој, искористувајќи ги грешките на противниците. Фаворитите за златото, јапонските и корејските гимнастичари, направија грешки во дисциплините кругови и коњ со рачки. Кохи Учимора од Јапонија го освои сребрениот медал додека Беноа Карануб од Франција се закити со бронзениот медал. Ду Ли од Кина, по златото на 50 метри воздушна пушка, победи и на 50 метри со пушка во тристава. Катерина Емонс од Чешка беше втора, а американката Мет Емонс заврши како трета. Кинеската Јуанјуан Жанг ја прекина 24-годишната доминација на Јужна Кореја во стреличарство. Жанг во финалето со 110-109 ја победи шампионката од Атина 2004 година, Парк Сунг Хјун, додека на третото место се најде Јун Ок-Хе од Јужна Кореја. Јанг Ксиули го ...
  | | веќе видена | слични

  Организаторите сметаа дека може да му ја обезбедат на секој спортист возбудата од настап пред полни трибини

  ПЕКИНГ - За време на ракометниот натпревар што се одржа во понеделникот и зад двата гола имаше големи делови со празни места. Веднаш до нив беа деловите преполни со фанови облечени во идентични маички, удирајќи со полнети палки и беа предводени во веќе пробаните начини на бодрење. Тој тип на поделба, празнина и желба во иста рамка, откри две предвремени мистерии за овие наводно распродадени Олимписки игри. Со одвивањето на Игрите според предвиденото, учтива ефикасност и неколку логистички препреки, ова за кратко време се покажа како најчувствително прашање со кое се соочува организацискиот комитет: Зошто толку празни места?

  Патем, кои се оние униформирани навивачки кои толку одушевено обезбедуваат експлозија на бои и кореографски хаос на натпреварите во стрелаштво и борење, и на повеќето други настани меѓу нив? „Тоа е предизвик за нас“, вели Ванг Веи, извршен потпретседател на ...
  | | веќе видена | слични

  Во финишот од дуелот со Русија прво Болдсен израмни, па Хансен погоди од 9 м по звукот на сирената

  Европскиот првак Данска го направи најневеројатниот пресврт во досегашниот тек на ракометниот турнир на Олимпијадата во Пекинг за победа над Русија од 25:24 во третото коло од групата Б. На тимот на Улрих Вилбек му се закануваше втор пораз и драстично намалување на шансите за пласман во четврт-финалето, но се се заврте во последните 17 секунди од дуелот со „зборнаја“. Откако Василиј Филипов на почетокот од последната минута ја доведе Русија во водство од 24:23 прво израмни Јоаким Болдсен во 59,43 мин. носејќи голмански дрес заради вишок играч во нападот. Русите потоа изведоа брз центар, но Александар Черноиванов место празниот гол ја погоди неговата рамка, па во брз контранапад Данците се изборија за удар од 9 метри одлево и времето истече. Кога сите очекуваа мечот да заврши нерешено, Микел Хансен најде пукнатина во рускиот блок и го погоди горниот десен агол од голот на подзаспаниот 35-годишен ...
  | | веќе видена | слични

  Поединечно, повеќебој

  1. Јанг Веи (Кина) - злато

  2. Кохеи Учимура (Јапонија) - сребро

  3. Беноа Саранобе (Франција) - бронза

  СТРЕЛАШТВО

  ЖЕНИ

  Воздушна пушка, од 50 метри

  1. Ли Ду (Кина) - злато

  2. Катерина Емонс (Чешка) - сребро

  3. Јаима Еглис Круз (Куба)- бронза

  Гаѓање глинени гулаби

  1. Кјара Каинеро (Италија) - злато

  2. Кимберли Роуд (САД) - сребро

  3. Кристин Бринкер (Германија) - бронза

  ПЛИВАЊЕ

  ЖЕНИ

  200 метри пеперутка

  1. Лиу Зиге (Кина) 2:04,18 мин. светски рекорд

  2. Јиао Лиујанг (Кина) 2:04,72 мин.

  3. Џесика Шипер (Австралија) 2:06,26 мин.

  4х200 метри слободно

  1. Австралија 7:44,31 мин. светски рекорд

  2. Кина 7:45,93 мин. азиски рекорд

  3. САД 7:46,33 мин.

  МАЖИ

  100 метри слободно

  1. Алан Бернар (Франција) 47,21 ...
  | | веќе видена | слични

  Кинескиот гимнастичар Јанг Веи освои денес златен медал и повеќебој со вкупно 94.575 поени.

  Светскиот првак, Јанг успеа прв пат во кариерата да освои олимписко злато во повеќебој, прикажувајќи најубедливи настапи на сите справи. Јанг титулата ја освои со голема предност над второпласираниот Јапонец Учимура Кохеи кој имаше 91.975 поени.

  Трето место и бронзен медал освои је Французинот Бенуа Каранобе кој освои 91.925 поени.

  Јанг (28) минатата година освои три златни медали на Светското првенство во поединечна конкуренција, повеќебој и во екипна конкуренција.

  Гимнастика - мажи, повеќебој финале: Јанг Веи (Кина) - 94,575 Кохеи Учимура (Јапонија) - 91,975 Беноа Каранобе (Франција) - 91,925 Хиројуки Томита (Јапонија) - 91,750 Сергеј Корокордин (Русија) - 91,700 Максим Девјатовски (Русија) - 91,700 Фабиан Хамбешен (Германија) - 91,675 Јанг Тае-јонг (Јужна Кореја) - 91,600 Џонатан Хортон (САД) - 91,575 Рафаел Мартинес (Шпанија) - 91,500
  | | веќе видена | слични

  „Македонски телеком“ почна да поставува фибер-оптички кабел од локалните централи до домовите на корисниците. Со тоа ќе се заменат бакарни те водови со нова мрежа, која овозможува пренос на податоци со голема брзина.Фибер-оптички кабел до домовите на корисниците најпрво ќе се поставува во централното подрачје на Скопје. Се планира до крајот на октомври в година да се покрие целата територија на Скопје, а потоа мрежата ќе се прошири во Битола, Тетово и во други градови.Со оваа инвестиција македонските корисници ќе добијат телекомуникациска мрежа каква што има само во Сингапур и во Јужна Кореја, кои се меѓу водечките земји во светот по развиеност на информатичките технологии - вели Николај Бејкерс, главниот извршен директор на телекомот.
  | | веќе видена | слични

  Женската ракометна селекција на Романија ги потврди своите амбиции за освојување на златниот медал со убедливата победа од 34-26 против Франција во групата А од олимпискиот турнир во Пекинг, вчера. Романија има три победи од досегашните три натпревари. Оваа селекција цели на своето прво олимписко одличије. Најдобра кај Романките беше Рамона Мајер со 11 гола. Рафаел Тервел имаше најдобар учинок кај „триколорките“, со 6 гола. Неизвесно беше само до 22. минута, при резултат 12-10 за победникот, а веднаш потоа Романките направија серија од 4-0, која постепено ја зголемуваа до самиот крај на мечот.Во вториот меч од групата А, домаќинот Кина ја обезбеди првата победа, совладувајќи ја со 32-34 Ангола, која сега има три порази по ред. Третиот меч од групата помеѓу фаворитот за златниот медал Норвешка и аутсајдерот Казахстан се играше доцна попладне.Во групата Б, Русија го совлада аутсајдерот Бразил со резултат 28-19. Претходно светскиот шампион од 2005 и 2007 година и европски вицешампион од 2006 година ја победи ...
  | | веќе видена | слични

  Аргентина - Холандија, Нигерија - Брегот на Слоновата Коска, Бразил - Камерун и Италија - Белгија се четврт-финалните дуели што следуваат на програмата на фудбалскиот олимписки турнир, по одигрувањето на 3. коло од групите.  Во возбудливата завршница од групата Б,Нигерија со2-1 ги совлада САД за прво место на табелата, пласман во четврт-финалето и избегнување на најголемиот фаворит, Аргентина. Мајкл Ороско од САД, кои играа за второто место во групата, доби црвен картон уште во 4. минута поради неспортски гест. Нигерија тоа го искористи со два гола, преку Исак Промисе во 39. минута и Виктор Обина во 79. минута. Од 88. минута следуваше суперинтересна завршница, откако голманот на Нигерија, Амбруз Ванзекин го фаулираше Морис Еду во својот шеснаесетник. Пеналот во погодок го претвори Саша Клјестан. САД ќе го задржеа второто место, доколку во последните моменти Чарли Дејвис, наместо дирекот, ја погодеше мрежата на олимписките шампиони од Сиднеј 2000.

  ХОЛАНДИЈА ГО ПОТВРДИ ВТОРОТО ...
  | | веќе видена | слични

  ВЕЛОСИПЕДИЗАМ

  МАЖИ, хронометар

  1. Фабијан Канчелара (Швајцарија)- злато

  2. Густав Ларсон (Шведска) - сребро

  3. Леви Липхајмер (САД)- бронза

  ЖЕНИ, хронометар

  1. Кристин Армстронг (САД) - злато

  2. Ема Пули (В. Британија) - сребро

  3. Карин Туриг (Швајцарија) - бронза

  СКОКОВИ ВО ВОДА

  МАЖИ, синхронизирани скокови

  од платформа од 3 метри

  1. Ванг Фенг Кин Каи (Кина)- злато

  2. Дмитри Саутин

  Јуриј Кунаков (Русија)- сребро

  3. Илија Кваша

  Олексеј Пригоров (Украина)- бронза

  ГИМНАСТИКА

  ЖЕНИ, екипно

  1. Кина - злато

  2. САД - сребро

  3. Романија - бронза

  СТРЕЛАШТВО

  ЖЕНИ, воздушен пиштол од 25 метри

  1. Чен Јинг (Кина) - злато

  2. Гундегма Отрјад (Монголија) - сребро

  3. Мункбајар Дорјсурен (Германија) - ...
  | | веќе видена | слични

  Мажи, група А: Брегот на Слоновата Коска - Австралија (13.45), Аргентина - Србија (13.45), група Б: Холандија - Јапонија (11.00), Нигерија - САД (11.00), група Ц: Кина - Бразил (13.45), Нов Зеланд - Белгија (13.45), група Д: Кореја - Хондурас (11.00), Камерун - Италија (11.00).

  КОШАРКА:
  Жени, група А: Белорусија - Русија (3.00 часот по македонско време), Бразил - Летонија (8.30), Австралија - Кореја (14.00), група Б: Шпанија - Чешка (5.15), Нов Зеланд - Кина (10.45), Мали - САД (16.15).

  ОДБОЈКА НА ПЛАЖА:
  Мажи, САД - Аргентина (3.00), Грузија - Ангола (8.00), Швајцарија - Летонија (10.00), Норвешка - Швајцарија (11.00), Холандија - Германија (14.00), Бразил - Австралија (15.00). Жени, Русија - Грузија (4.00), Кина - Норвешка (5.00), Бразил - Австралија (6.00), Белгија - Швајцарија (7.00), САД - Куба (16.00), Германија - Холандија (17.00).

  ОДБОЈКА:
  Жени, Италија - Алжир (4.00), Венецуела - САД (6.00), Русија - Казахстан (6.30), Србија - Бразил (8.30), Куба - Кина ...
  | | веќе видена | слични

  Мажи, 200 метри слободно
  Злато: Мајкл Фелпс (САД)
  Сребро: Парк Телван (Јужна Кореја)
  Бронза: Питер Вандеркај (САД)

  Жени, 100 метри грбно
  Злато: Натали Кофлин (САД)
  Сребро: Кристи Ковентри (Зимбабве)
  Бронза: Маргарет Хошпер (САД)

  Мажи, 100 метри грбно
  Злато: Алан Пирсол (САД)
  Сребро: Мат Гриверс (САД)
  Бронза: Аркади Вјачанин (Русија)

  Жени, 100 метри градно
  Злато: Лејзел Џонс (Австралија)
  Сребро: Ребека Сони (САД)
  Бронза: Мирна Ѓукич (Австрија)

  СТРЕЛАШТВО:
  Мажи, 50 метри пиштол
  Злато: Жин Жин О (Јужна Кореа)
  Сребро: Ким Јон Су (Северна Кореа)
  Бронза: Тан Занлиан (Кина)

  ГИМНАСТИКА:
  Мажи, екипно
  Злато: Кина
  Сребро: Јапонија
  Бронза: САД
  | | веќе видена | слични

  Ракометната репрезентација на Хрватска, мажи, како актуелен олимписки шампион, ја демонстрира својата моќ со убедлива победа од 33-14 против аутсајдерот Бразил во второто коло од групата А. По победата од 31-29 во првото коло против Шпанија, овој пат двократниот олимписки шампион и фаворитот за повторно освојување на златниот медал имаше лесна задача против „кариоките“. Двократниот најдобар играч на светот, Ивано Балиќ и натаму паузира поради повреда, Петар Метлиќиќ одмораше по препорака на селекторот Лино Червар, а играше само третиот најдобар играч во таборот на „коцкестите“, Мирза Џомба, кој постигна седум гола, од кои шест во првите 20 минути.Во дербито од групата А, Шпанија, како светски првак од 2005 и европски вицешампион од 2006 година, извојува тешка победа од 30-29 против Полска, финалистот од СП 2007. Полска имаше водство во текот на целиот натпревар се до 4:45 минути пред крајот, кога крилото Хуан Гарсија израмни на 29-29, а потоа бекот Алберто Ентрериос се погрижи за конечни 30-29. Полска во 47. ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот пливач Мајкл Фелпс стигна до третото злато, со трет светски рекорд. Наследникот на легендарниот Марк Шпиц, кој во Пекинг цели на осум златни медали, победи на 200 метри слободно со време од 1: 42, 96 минута. И претходното најдобро време беше во негова сопственост (1: 43. 86). Ова е вкупно деветти медал за Фелпс на Олимписките игри. Второто место го освои Парк Тае-Хван од Јужна Кореја, а трети беше Американецот Питер ВандеркејВториот светски рекорд беше срушен на 100 метри грбно од Арон Пирсол. Тој патеката ја исплива за 52, 54 секунди, а претходниот рекорд изнесуваше 52,89 секунди. Второто место и доминацијата на Американците во „Водената коцка“ ја потврди Метју Гриверс, а бронзата ја поделија рускиот пливач Аркади Вјечанин и Австралиецот Хајден Стекел. Во женска конкуренција, австралиската пливачка Лејзел Џонс со време од 1: 05,17 минута стигна до златниот медал на 100 метри градно. Втора беше Американката Ребека Сони (1: 06, 73), а за место на пиедесталот се избори и Мирна Јукиќ од Австрија ...
  | | веќе видена | слични

  100 метри грбно

  1. Натали Кафлин (САД) 58,96 сек.

  2. Кирсти Ковентри (Зимбабве) 59,19 сек.

  3. Маргарет Хелцер (САД) 59,34 сек. 100 метри градно

  1. Лејзел Џонс (Австралија) 1:05,17 мин. олимписки рекорд

  2. Ребека Сони (САД) 1:06,73 мин.

  3. Мирна Јукиќ (Австрија) 1:07,34 мин.

  МАЖИ

  200 метри слободно

  1. Мајкл Фелпс (САД) 1:42,96 мин. светски рекорд

  2. Парк Таехван (Ј. Кореја) 1:44,85 мин. азиски рекорд

  3. Питер Вандеркеј (САД) 1:45,14 мин. 100 метри градно

  1. Арон Пирсол (САД) 52,54 сек.

  светски рекорд

  2. Мет Греверс (САД) 53,11 сек.

  3. Хејден Стекел (Австралија) 53,18 сек.

  3. Аркади Вјатчанин (Русија) 53,18 сек.

  Во финалето на 200 метри слободно (ж) се пласираа: Кејтлин МекКлачи (В. Британија), Бронте Берет (Австралија), Федерика Пелегрини (Италија), Сара Исаковиќ (Словенија), Кети Хоф (САД), Панг Жиајинг (Кина), Камелија Алина Потек ...
  | | веќе видена | слични

  Сензација приреди и Јужна Кореја со победата над европскиот шампион Данска

  Ракометарите на Исланд го направија најголемото изненадување во второто коло на Олимписките игри во Пекинг со победата над светскиот шампион Германија од 33:29 во рамките на групата Б од прелиминарната фаза. Островјаните, кои Македонија сензационално ги елиминира во јунскиот бараж за Светското првенство во Хрватска, го добија и првото полувреме против четата на Хајнер Бранд, најавувајќи со водството од 17:14 дека можат да го кутнат на плеќи големиот противник. Германците во средината на второто полувреме ја анулираа негативата и десетина минути одржуваа израмнет резултат, но завршницата им припадна на „рибарите“, кои со максимални четири бода водат на табелата во својата група.

  Херои на денот се и репрезентативците на Јужна Кореја, кои го шокираа европскиот првак Данска со 31:30. Данците, кои киксираа и на стартот на Олимпијадата со ремито 23:23 со Египет, немаа решение за Сујунг Јунг, кој им даде девет гола од 12 ...
  | | веќе видена | слични

  Германскиот џудист Оле Бишоф освои денас златен медал во категорија до 81 килограм.

  Тој во финалната борба беше подобар од натпреварувачот од Јужна Кореја Ким Џае-бума.

  Бразилецот Тиаго Камило и Украинецот Роман Гонтјук освоија бронзани медали.

  Во женска конкуренција до 63кг Јапонката џудистка Ајуми Танимото освои злато.

  Во финалето беше подобра од Французинката Луси Деко. Кореанката Вон Ок-им освои бронзен медал.
  | | веќе видена | слични