Константин

  во

  РЕАКЦИИ ЗА МЕРКИТЕ ЗА ИЗЛЕЗ ОД КРИЗАТА

  НЕОДАНОЧУВАЊЕТО НА ДОБИВКАТА ЌЕ ДОНЕСЕ ИНВЕСТИТОРИ

  Експертската јавност со позитивни оценки за владините мерки за излез од кризата.

  Посебно ја коментираат шестата мерка која се однесува на данокот на добивка. Имено, експертите кои ги контактираше Сител, тврдат дека ова значи укинување на данокот на добивка. И дека на долг и среден рок ќе донесе повеќе инвеститори.

  Владата вчера објави дека компаниите кои остварената добивка нема да ја расподелат како дивиденда ќе бидат ослободени од данокот на добивка. Владата не придвидува како да се трошат парите од добивката, туку само го укинува данокот ако тие не се користат за исплата на дивиденди.

  - Целта е да не се распредели добивката. Да остане во државата, со самото тоа ќе има позитивен ефект - рече вчера премиерот Грувески.

  Неоданочување на добивката засега во Европа има само во Естонија и статистиката покажува дека инвестициите таму пораснале точно по укинувањето ...
  | | веќе видена | слични

  Раководителите на претпријатијата ја оцениле економската состојба во октомври како многу понеповолна во однос на претходните месеци, а во наредниот период очекуваат уште поголем пад на производството и нови отпуштања на работниците, покажува анкетата што ја спровел Државниот завод за статистика. „Просечното искористување на капацитетите на претпријатијата во октомври 2008 година, во однос на претходниот месец, е намалено и изнесува 63 отсто од нормалното искористување“, се вели во анкетата. И покрај сите владини уверувања дека светската криза ќе не одмине, нашите носечки индустрии неполни две недели по банкротот на инвестициската банка „Леман брадерс“, на 15 септември се соочија со нарачки намалени за повеќе од 50 проценти. - „Скопски легури“ целосно го затворија производството, а „Арчелор Митал“ и „ИГМ трејд“ го преполовија. Никој не знае кога доаѓа најлошото - вели Илија Гечев, претседател на Асоцијацијата за метали. Поради намалување на производството во металургијата, досега на принуден одмор се пратени ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија продолжи со променлива игра и во вториот дел од шаховската олимпијада во Дрезден. По принципот победа, па пораз ја совладавме Финска во 8. коло со 2,5-1,5, а потоа загубивме од Романија во следната рунда со идентичен резултат. Вчера во претпоследното коло игравме со Црна Гора за подобрување на 54. позиција по 9 кола. Звонко Станојоски кој е единствениот наш шахист меѓу најдобрите 100 (на 89. место) според индивидуалниот учинок со 5,5 поени од 8 партии ни донесе победа против Финска. Велемајсторот од Прилеп го надигра интер-мајсторот Тапани Самалвуо во меч со 3 нерешени исходи, што беше доволно за минимална победа на Македонија.

  Станојоски во следниот меч со Романија беше единствениот што одигра мирољубиво против велемајсторот Константин Лупулеску, но со 2 порази и победа на Владимир Георгиев против Андреј Истратеску не можевме да избориме поволен резултат. Трајко Недев беше поразен од Мирчеа Палиграс, а Никола Митков загуби од Левенте Вајда. Пред самата завршница со 2 кола до крајот ...
  | | веќе видена | слични

  Државни субвенции за спас на македонската конфекција

  Економската криза особено ги погоди малите погони, кои нарачките од странство ги обезбедуваат преку поголемите фабрики


  Поголемите фабрики се уште имаат работа и ги прават нарачките за сезоната пролет-лето

  Привремено ослободување од обврската за задолжителни здравствени прегледи за вработените, од обуките за заштита при работи и за пожари, како и субвенции од државата, се дел од мерките за кои кожарците и текстилците сметаат дека ќе им помогнат во справувањето со економската криза. Рецесијата што го зафати светот индиректно се одрази и врз работењето на домашните кожарски и текстилни погони што работат за странските пазари во Италија, Германија, Холандија... Тие имаат се помалку нарачки, поради што дел од нив веќе ставија катанци на вратите. Текстилците очекуваат државата да им помогне да ја спасат индустријата, која е втора по големина според извозот по металската.

  - Не бараме нешто што не ни следува. Единствено ...
  | | веќе видена | слични

  И покрај повредата се врати на паркетот да помогне: Огнен Стојановски

  Потценетиот тим на Фершпед Работнички дојде до првата победа на гостински терен во Еврохолд Балканската лига, и тоа во Софија против Левски од 83-74. Без странците Љуца и Филиповиќ, „шпедитерите“ беа прежалени пред гостувањето кај ривалот, кој беше во еуфорија по триумфот над силниот Лукоил Академик, но стручниот штаб на чело со тренерот Марин Докузовски одлично го искористи тоа што ги знаеше предностите и слабите точки на ривалот. Работнички водеше речиси во целиот тек на мечот.

  - Малку не потценија, но ние направивме добар скаутинг за нив. Знаевме од каде доаѓа опасноста. Имаат добра бековска двојка со Хол и Великов, но тие се играчи што одат на кош да поентираат, а многу ретко асистираат и затоа ги пуштавме. Многу добро одигравме тактички во одбрана и во напад. Немаа решение за нашата игра „два на два“. Во третата четвртина и во почетокот на последната се изморивме, ни падна концентрацијата, а Левски заигра агресивно ...
  | | веќе видена | слични

  Зголемената потрошувачка на струја во пресрет на зимата, опасност за енергетскиот систем. Застарена дистрибутивна мрежа, дотраени далноводи и производни капацитети. Без сериозни инвестиции енергетскиот сектор на прагот на колапс.

  „Јас мислам дека е минута до дванаесет да се почне со поинтензивно инвестирање во енергетскиот сектор“, изјави пред два месеци, Григор Каневче, универзитетски професор.

  Потрошувачката на струја во зима е значајно зголемена. Во земјава околу 70% од населението комплетно се грее на струја или ја користи за догревање.

  „Ако падне температурата на надворешниот воздух по минус десет степени, минус 15 и тоа да трае подолго време, можеме да очекуваме навистина некакви дефекти во трансформаторските единици, бидејќи тогаш ќе бидат оптоварени, предупреди пред еден месец, Константин Димитров, универзитетски професор.

  Австријците од ЕВН веќе алармираа дека зимава ќе биде критична, особено за Скопје, доколку граѓаните наместо на парното одлучат да се греат ...
  | | веќе видена | слични

  Левски е фаворит против Фершпед Работнички во денешниот дуел (16.30 часот по македонско време) од Еврохолд балканската лига кој ќе се одигра во Софија, затоа што „шпедитерите“ во главниот бугарски град допатуваа драстично ослабени, а „сините“ се осоколени по триумфот над Лукоил Академик. Студено време во Софија ја пречека експедицијата на Фершпед Работнички, кој вчера одржа тренинг на кој екипата се обидуваше да се навикне на игра без странците. Владимир Филиповиќ, Ерсид Љуца и Ненад Зивчевиќ не се со екипата поради немањето работни визи.

  - Не верувам дека поразот од Амак СП негативно ќе влијае на екипата, напротив, можеби играчите ќе се освестат и ќе заиграат подобро. Но голем проблем е што нема да можам да сметам на триото странци. Ќе биде многу тешко. Ова е важен меч за екипата и за мене бидејќи сум оставил некаков печат во Бугарија. Вака десеткувани шансите за победа ни се сведени речиси на нула - смета тренерот Марин Докузовски.

  Фершпед Работнички ја брка својата прва победа во БИБЛ ...
  | | веќе видена | слични

  Патријарх Павле вчера се согласи со решението на Светиот архиерејски синод на Српската православна црква да остане на чело на црквата, пишува весникот “Данас“.

  Од СПЦ посочиле дека тричлената делегација, предводена од митрополит Амфилохие, “го замолила патријархот да остане на чело на црквата, со целосно уважување на неговата молба за повлекување од активна служба“.

  Освен од митрополит Амфилохие, патријархот Павле, кој е на лекување во Воено-медицинската академија од 2007 година, бил посетен и од епископите Константин и Јоаким.
  | | веќе видена | слични

  Постои волја кај католичките верници во опкружувањето, но и кај сите граѓани на Македонија, Папата Бенедикт XVI да го посети регионот.

  Ова вчера во Охрид го истакна бискупот Киро Стојанов, кој како добар тајминг за посетата ја посочи 2013 година кога се одбележува 1700 - годишнината од указот на царот Константин за верските слободи, јави дописникот на Макфакс.

  Стојанов појасни дека на овој проект заеднички работат бискупиите во регионот и дека постои желба кај сите нив таа посета конечно да се случи.

  Бискупите од регионот изминатите три дена учествуваа на 21. Меѓународна бискупска конференција „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид.

  Покрај разговорите за актуелни црковни прашања, учесниците на пленарната седница оствариле средба со директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Звонко Муцински и неговиот заменик Антон Серечи. Со нив било разговарано за Законот за црквите, верските заедници и религиозни групи во Македонија и за веронауката во ...
  | | веќе видена | слични

  Шкотската актерка Тилда Свинтон ќе биде претседател на жирито на Берлинскиот филмски фестивал во 2009 година. Актерката е позн ата по улогите во филмовите „Орландо“, „Константин“, „Хрониките на Нарнија“ и „Џулија“.Информацијата ја објавија организаторите на меѓународниот филмски фестивал, што треба да се одржи од 5 до 15 февруари во Берлин. Во нивното образложение стои дека Тилда е една од најистакнатите актерки на својата генерација.Свинтон годинава доби „Оскар“ за најдобра споредна улога во филмот „Мајкл Клејтон“. Таа дебитира во 1986 година во филмот „Чикаго“ на Дерек Јарман. Берлиналето, покрај фестивалите во Кан и во Венеција, се смета за најважна филмска смотра во Европа.
  | | веќе видена | слични

  Постои волја кај католичките верници во опкружувањето, но и кај сите граѓани на Македонија, Папата Бенедикт XVI да го посети регионот.

  Ова денеска во Охрид го истакна бискупот Киро Стојанов, кој како добар тајминг за посетата ја посочи 2013 година кога се одбележува 1700 - годишнината од указот на царот Константин за верските слободи, јави дописникот на Макфакс.

  Стојанов појасни дека на овој проект заеднички работат бискупиите во регионот и дека постои желба кај сите нив таа посета конечно да се случи.

  Бискупите од регионот изминатите три дена учествуваа на 21. Меѓународна бискупска конференција „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид.

  Покрај разговорите за актуелни црковни прашања, учесниците на пленарната седница оствариле средба со директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Звонко Муцински и неговиот заменик Антон Серечи. Со нив било разговарано за Законот за црквите, верските заедници и религиозни групи во Македонија и за веронауката во ...
  | | веќе видена | слични

  Книгоиздателството „Матица“ ја објави стихозбирката „Бели Мугри“ од Кочо Рацин со превод на сите словенски јазици. Претседателот на Друштвото на писателите на Македонија, Раде Силјан, во беседата на промоцијата на изданието завчера во Велес истакна дека Рацин е епоха за себе, која ја поврзува македонската поезија со светските текови. - Тој не е само хегеловец, туку и искрен приврзаник и следбеник на Константин Миладинов и на Григор Прличев. Во идеите и еманципацијата на македонската поетска реч го бранеше и го одбрани достоинството на животот и на уметноста - рече Силјан.
  | | веќе видена | слични

  Ерменски и грчки монаси се степале денеска во Црквата Свет гроб во Ерусалим, најсветото христијанско место, подигната таму како што се верува дека Исус Христос бил распнат, погребан и воскреснал.

  Портпаролот на израелската полиција Мики Розенфелд потврдил дека полицајците успеале да ги раздвојат монасите и дека по еден од секоја страна бил приведен, пренесуваат израелските медиуми. Розенфелд додал дека спорот настанал околу припремите за ерменската церемонија по повод одбележување на откривањето на крстот на кој што Исус бил распнат. Тој крст во 4 век од новата ера го открила царицата Јелена од Константинопол, мајка на римскиот цар Константин Велики.

  Контролата над Црквата Свет гроб поделена е меѓу шест христијански вери, па често доаѓа до несогласувања околу тоа чие влијание е поголемо и полицијата мора да интервенира, обично во времето на Велигден, кога во црквата и околу неа се собираат голем број на верници.
  | | веќе видена | слични

  Романка која родила девојче кога стигнала дома неколку дена после породувањето, се избезумила кога видела дека од болницата и дале момче.

  Кристина Захариуц (35) открила дека настанала замена кога на бебето му ги менувала пелените.

  “Ги повикав пријателите и кумовите. Кога видов дека моето девојче има пенис се парализирав“ рекла мајката.

  Вработените во болницата Санта Марија тврдат дека дошло до замена бидејќи презимињата Захариус и Захарија се многу слични и бебињата лежеле во соседните креветчиња. Меѓутоа покренале внатрешна истарага да откријат кој е виновен.

  Таткото Константин Захариуц (38) нема да ја тужи болницата бидејќи се поминало во најдобар ред и сега нивното девојче е со нив.

  “Но се беше некако многу чудно. Се јавивме во болницата а тие нас упорно ни спуштаа слушалка и ни велеа да не се глупираме. Мислеа дека играме некоја игра.“

  Семејството има две момчиња и велат дека навистина многу сакале да добијат девојче. Ја крстиле Ана Марија.
  | | веќе видена | слични

  Неколку илјади работници од челичарницата Кремиковец во Бугарија денеска протестирале во софија бидејќи стравуваат дека челичарницата наскоро ќе биде затворена, пренесува “БиБиСи на Српски“.

  Станува збор за најголемата челичана во регионот и се наоѓа во непосредна близина на Софија.

  Челичаната е под принудна управа од август годинава а нивниот власник , фирмата “Митал Глобал Стил холдинг“ на индискиот тајкун Прамод Митал, бара купец за компанијата.

  Во челичарницата Кремиков се вработени повеќе од 5 000 работници, а таа покрива 10 отсто од извозот на Бугарија.

  Главниот снабдувач на челичаната, украинскиот магнат за челик Константин Јеваго, прекинал да испорачува минатата недела.

  Принудните управници кажале дека одвај е избегната експлозија во челичаната кога една висока печка останала без уље.
  | | веќе видена | слични

  Светска економска криза длабоко метастазира во македонската економија. Кризата која во прво време се почувствува кај металуршката индустрија, се префрли и во текстилната и во кожарската индустрија, а да не зборуваме за берзата која постепено го допира дното. Експертите предвидуваат дека кризата ќе се префрла од еден сектор во друг, а потоа ќе ја зафати целокупната економија. - Нас кризата повеќе не удри во реалниот сектор. Компаниите веќе се соочуваат со намален обем на работа поради намалените нарачки од надвор, а набргу се очекува и намалена побарувачка од внатре поради поскапување на кредитите и поради намалената куповна моќ. Оние кои нема да ја издржат кризата, ќе ги затворат компаниите и многу вработени ќе се најдат на улица. Финансискиот сектор ќе биде последен во нишката. Поради намалената куповна моќ, вработените нема да може да ги враќаат кредитите, по што банките ќе се соочат со сериозни проблеми. Сепак, кризата тука ќе биде незначителна бидејќи овој сектор кај нас е најзаштитен. Банките работат со ...
  | | веќе видена | слични

  КРИЗА ВО ТЕКСТИЛНО - КОЖАРСКАТА ИНДУСТРИЈА

  РЕЦЕСИЈАТА ОПАСНА ЗА ТЕКСИЛНАТА ИНДУСТРИЈА

  Текстилно - кожарската индустрија може да биде загрозена од светската економска криза, порачаа челниците на најголемите погони за облека и обувки во земјава.

  Главна грижа им е рецесијата и падот на потрошувачката во европските земји, каде доминатно се пласира македонското лон произвдство. Во такви случаи ќе мора периодично да ги отпуштаат вработените, околу 50.000 на број. - Ако падне потрошувачката на тие пазари ќе нема работа за нас. Некои фирми веќе имаат помал обем на работа, а една кумановска фабрика за обувки во моментов не работи бидејќи нема нарачки, вели Константин Барзов, претседател на Здружението на кожарската индустрија и сопственик на Баргала од Штип. И оваа индсутрија, слично како градежниците, побара државата да им дава предност пред странската конкуренција во јавните огласи. - Зошто сите тендери да ги добива еден човек? Зошто македонски фирми да не шијат униформи и чизми, на ...
  | | веќе видена | слични

  Уметничкиот хуманитарен хепениг што се одржа во саботата на скопскиот булевар „Свети Климент Охридски“, ги исполни очекувањата на организаторите. „Касвер-Ц“ , во соработка со Националната установа „Национална галерија“ и Државнот средну училиште „Лазар Личеновски“ од Скопје, под покровителство на Министерството за култура на Република Македонија им овозможија на повеќе од двестотини гости, уметници, ученици и случајни минувачи - љубители на уметноста, да дадат личен прилог во настанот кој се одвиваше под мотот „Од големите уметници за малите уметници“ Хуманитарниот хепенинг го отворија десет учесници срдното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ кои сликаа ликовни дела, а на тоа се надоврзаа десет еминентни македонски ликовни уметници кои даруваа свои дела и се дружеа со нивните помлади колеги. Ликовните дела ги донираа Владимир Гергиевски , Коле Манев , Наташа Милованчев , Гоце Божурски , Антони Мазневски , Константин Качев , Милош ...
  | | веќе видена | слични

  ОСУМ МАКЕДОНСКИ ИКОНИ НА ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА ВО ЛОНДОН

  Осум македонски икони од Галеријата во Охрид, се изложени на големата изложба „1100 години Византија“, што синоќа свечено беше отворена во Лондон.

  Изложабата опфаќа околу 350 најразлични експонати, како икони, детали од ѕидно сликарство, мали мозаици, предмети од емајл, злато и сребро, уметнички предмети изработени од слонова коска, како и најразличен накит. Организаторите објаснуваат дека изложбата е своевидна сторија за една империја која се простирала од Константинопол (денешен Истанбул), преку Мала Азија, Светата земја и Блискиот Исток, Северна Африка и Египет, Балканот, јужнте делови на Италија и на Шпанија, а која веќе точно 555 години не постои, но која на денешните генерации и на современата цивилизација им оставила трајни вредности и уметнички дела и предмети што сега се собрани во галериите на лондонската Кралска академија на уметноста. Заедно со охридските икони, се наоѓаат и значајни уметнички дела и предмети од византиско ...
  | | веќе видена | слични

  Осум македонски икони од Галеријата во Охрид, се изложени на големата изложба „1100 години Византија“, што синоќа свечено беше отворена во Лондон.

  Изложабата опфаќа околу 350 најразлични експонати, како икони, детали од ѕидно сликарство, мали мозаици, предмети од емајл, злато и сребро, уметнички предмети изработени од слонова коска, како и најразличен накит. Организаторите објаснуваат дека изложбата е своевидна сторија за една империја која се простирала од Константинопол (денешен Истанбул), преку Мала Азија, Светата земја и Блискиот Исток, Северна Африка и Египет, Балканот, јужнте делови на Италија и на Шпанија, а која веќе точно 555 години не постои, но која на денешните генерации и на современата цивилизација им оставила трајни вредности и уметнички дела и предмети што сега се собрани во галериите на лондонската Кралска академија на уметноста.

  Заедно со охридските икони, се наоѓаат и значајни уметнички дела и предмети од византиско време земени од музеи, галерии и црковни ризници, ...
  | | веќе видена | слични