Коњановски

  во

  Заврши дводневниот семинар организиран од страна на Центарот за економски политички, анализи и консалтинг – ЦЕПАК а со поддршка од НАТО Дивизијата за јавна ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Измина една недела од седницата на Советот на Општина Битола, а не престануваат реакциите на граѓаните на одлуката на мнозинството на Советот за зголемување на цената на водата за пиење и тарифата за собирање на отпадните води и новиот ценовен шок по џебот на граѓаните, изјави Тони Коњановски, во просториите на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Битола. „Криејќи се зад наметката на Регулаторната комисија за енергетика, проектот за изградба на прочистителна станица и ЕУ директивите, на барање на локалната самоуправа и директорите на јавните претпријатија, на еден крајно политички невкусен и некоректен начин на последната седница на Совет беа донесени одлуки за поскапување на цените на услугите. Овие поскапувања директно ќе влијаат на услугите за животот и животниот стандард на граѓаните и развојот на стопанството во Битола. Одлуката за зголемување на цените на услугите предвидува прогресивно зголемување на услугите од 21% кумулативно за цената на водата и 25% зголемување за услугите на ЈП ‘Нискоградба’. Или до 2020 година едно ...
  | | веќе видена

  Измина една недела од седницата на Советот на Општина Битола, а не престануваат реакциите на граѓаните на одлуката на мнозинството на Советот за зголемување на цената на водата за пиење и тарифата за собирање на отпадните води и новиот ценовен шок по џебот на граѓаните, изјави Тони Коњановски, во просториите на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Битола.„Криејќи се зад плаштот на Регулаторната комисија за енергетика, проектот за изградба на прочистителна станица и ЕУ директивите, на барање на локалната самоуправа и директорите на јавните претпријатија, на еден крајно политички невкусен и некоректен начин на последната седница на Совет беа донесени одлуки за поскапување на цените на услугите. Овие поскапувања директно ќе влијаат на услугите за животот и животниот стандард на граѓаните и развојот на стопанството во Битола. Одлуката за зголемување на цените на услугите предвидува прогресивно зголемување на услугите од 21% кумулативно за цената на водата и 25% зголемување за услугите на ЈП Нискоградба. Или до 2020 година едно ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Измина една недела од седницата на Советот на Општина Битола, а не престануваат реакциите на граѓаните на одлуката на мнозинството на Советот за зголемување на цената на водата за пиење и тарифата за собирање на отпадните води и новиот ценовен шок по џебот на граѓаните, ова денеска го потенцираше Тони Коњановски од ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола. „Криејќи се зад плаштот на Регулаторната комисија за енергетика, проектот за изградба на прочистителна станица и ЕУ директивите, на барање на локалната самоуправа и директорите на јавните претпријатија, на еден крајно политички невкусен и некоректен начин на последната седница на Совет беа донесени одлуки за поскапување на цените на услугите. Овие поскапувања директно ќе влијаат на услугите за животот и животниот стандард на граѓаните и развојот на стопанството во Битола. Одлуката за зголемување на цените на услугите предвидува прогресивно зголемување на услугите од 21 проценти кумулативно за цената на водата и 25 отсто зголемување за услугите на ЈП Нискоградба. Или до 2020 ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Измина една недела од седницата на Советот на Општина Битола, а не престануваат реакциите на граѓаните на одлуката на мнозинството на Советот за зголемување на цената на водата за пиење и тарифата за собирање на отпадните води и новиот ценовен шок по џебот на граѓаните, ова денеска го потенцираше Тони Коњановски од ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола. -Криејќи се зад плаштот на Регулаторната комисија за енергетика, проектот за изградба на прочистителна станица и ЕУ директивите, на барање на локалната самоуправа и директорите на јавните претпријатија, на еден крајно политички невкусен и некоректен начин на последната седница на Совет беа донесени одлуки за поскапување на цените на услугите. Овие поскапувања директно ќе влијаат на услугите за животот и животниот стандард на граѓаните и развојот на стопанството во Битола. Одлуката за зголемување на цените на услугите предвидува прогресивно зголемување на услугите од 21% кумулативно за цената на водата и 25% зголемување за услугите на ЈП Нискоградба. Или до 2020 година едно ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Измина една недела од седницата на Советот на Општина Битола, а не престануваат реакциите на граѓаните на одлуката на мнозинството на Советот за зголемување на цената на водата за пиење и тарифата за собирање на отпадните води и новиот ценовен шок по џебот на граѓаните, изјави Тони Коњановски, во просториите на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Битола. „Криејќи се зад наметката на Регулаторната комисија за енергетика, проектот за изградба на прочистителна станица и ЕУ директивите, на барање на локалната самоуправа и директорите на јавните претпријатија, на еден крајно политички невкусен и некоректен начин на последната седница на Совет беа донесени одлуки за поскапување на цените на услугите. Овие поскапувања директно ќе влијаат на услугите за животот и животниот стандард на граѓаните и развојот на стопанството во Битола. Одлуката за зголемување на цените на услугите предвидува прогресивно зголемување на услугите од 21% кумулативно за цената на водата и 25% зголемување за услугите на ЈП ‘Нискоградба’. Или до 2020 година едно ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Актуелниот македонски шампион Вардар доживеа непријатен пораз на домашен терен од вечниот ривал Пелистер (2:3), а за гостите од Битола ова се многу важни бодови во обидот да изборат опстанок во Првата македонска фудбалска лига. Барсегјан и Блажевски од пенал беа стрелци за Вардар, Трифуновски од пенал и Коњановски израмнуваа два пати, а во судиското продолжение Наумовски ги израдува битолчани со гол за конечни 2:3 и нов разочарувачки резултат за „црвено-црните“. Шкендија не погреши против Скопје победувајќи го со 3:1, а во борбата за опстанок Победа обезбеди важна победа на Силекс со минимални 1:0. Во Турново, Работнички го победи тимот на Академија Пандев со 1:0 со голот на Чинеду во 87. минута, а Шкупи кој се бори за излез во Европа, убедливо ја победи Ренова со 3:0. По ова 34. коло, Работнички го презема третото место и е во најдобра позиција пред ривалите Силекс и Шкупи, кои заостануваат два, односно три бода.
  сите 54 | | | веќе видена

  Владејачката партија се однесува со институциите како да е нивна приватна сопственост, поради што вработените во ЕЛЕМ и РЕК Битола се директни жртви на партизацијата од страна на СДСМ при што откази им се врачени на повеќе од 300 лица, изјави во саботата Тони Коњановски на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Коњановски посочи дека раководството на РЕК Битола деновиве на најгруб начин удрило и врз вработените во претпријатието и оти во изминатиот период на над 300 вработени им се доставени одлуки за откажување на договор за вработување со понуда за склучување на нов променет договор за вработување. „Со овие нови решенија се врши деградирање на вработените, нивна прераспределба на несоодветни работни места кои не одговараат на професионалниот профил на вработените, т.е. работни места пониски за неколку скалила“, истакна претставникот на ВМРО-ДПМНЕ. Коњановски го повика раководството на РЕК да ѝ одговори на јавноста, дали е вистина дека вработените добиваат под принуда одлуки за промена на работните места без ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Раководството на РЕК Битола деновиве на најгруб начин удри и врз вработените во претпријатието. Изминатиот период на над 300 вработени во РЕК Битола им се доставени одлуки за откажување на договор за вработување со понуда за склучување на нов променет договор за вработување. Со овие нови решенија се врши деградирање на вработените, нивна прераспределба на несоодветни работни места кои не одговараат на професионалниот профил на вработените, т.е. работни места пониски за неколку скалила, истакна Тони Коњановски на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. -Раководството на РЕК треба да и одговори на јавноста, дали е вистина дека вработените добиваат под принуда одлуки за промена на работните места без никакво образложение за деловните причини поради кои дошло до тие одлуки? СДСМ се однесува со институциите како своја приватна сопственост. СДСМ спроведува политички реваншизам. Деградиран е секој еден неистомисленик на власта. Вработените во ЕЛЕМ и РЕК Битола се директни жртви на партизацијата и партискиот ...
  сите 21 | | | веќе видена

  „Раководството на РЕК Битола деновиве на најгруб начин удри и врз вработените во претпријатието. Изминатиот период на над 300 вработени во РЕК Битола им се доставени одлуки за откажување на договор за вработување со понуда за склучување на нов променет договор за вработување.Со овие нови решенија се врши деградирање на вработените, нивна прераспределба на несоодветни работни места кои не одговараат на професионалниот профил на вработените, т.е. работни места пониски за неколку скалила“, изјави Тони Коњановски, од ВМРО-ДПМНЕ Битола. „Раководството на РЕК треба да и одговори на јавноста, дали е вистина дека вработените добиваат под принуда одлуки за промена на работните места без никакво образложение за деловните причини поради кои дошло до тие одлуки?СДСМ се однесува со институциите како своја приватна сопственост. СДСМ спроведува политички реваншизам. Деградиран е секој еден неистомисленик на власта. Вработените во ЕЛЕМ и РЕК Битола се директни жртви на партизацијата и партискиот реваншизам.Со ваквите ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Каква ќе биде судбината на проектот Топлификација на Битола со користење на отпадните води од РЕК ``Битола``, не е тешко да се претпостави, барем според сигналите што ги даваат локалните самоуправи на општините Новаци и Битола. Каква ќе биде судбината на проектот Топлификација на Битола со користење на отпадните води од РЕК ``Битола``, не е тешко да се претпостави, барем според сигналите што ги даваат локалните самоуправи на општините Новаци и Битола. Новачкиот градоначалник смета дека за топловод во должина од 12 км до Битола, потребно е еден блок наместо струја, да произведува само топлинска енергија. - Мое мислење е дека за да се загрее до Битола, еден блок од РЕК ``Битола`` да не произведува струја и да произведува само топлинска енергија за згревање. Мислм дека во овие моменти кога Државата кубири со електрична енергија и се очекува 70% од вкупното производство на струја за потребите на Македонија, мислам дека никој нема да си дозволи еден блок да се исклучи заради топлификација на Битола- вели ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Електро-енергетскиот стожер на Македонија РЕК „Битола“во екот на сезоната работи со само еден блок, што ќе предизвика енергетска криза во државата и голем дел од македонските домаќинства се под закана да останат без електрична енергија. Според информациите до кои дојдовме, Блок 2 во РЕК Битола не работи од пред неколку часа, со што во екот на сезоната, РЕК Битола работи со само една третина од својот капацитет. Неодговорноста и неспособноста на новата власт го доведува во прашање функционирањето на енергетскиот систем во земјава, целокупниот капацитет на термоелектраната Битола е надвор од енергетскиот капацитет на Република Македонија. Домаќинствата и помалите компании се под закана дека можат да останат без електрична енергија. Пред само неколку дена раководството на државните електрани АД ЕЛЕМ тврдеше дека немаат проблеми со количините јаглен за работа на РЕК Битола. Но, од компанијата не одговорија јасно зошто е пуштен да работи ТЕЦ Осломеј, термоцентрала која се користи само кога има огромна ...
  сите 21 | | | веќе видена

  – Власта наместо да вработува и да отвора нови работни места секојдневно отпушта. 133 лица од РЕК Битола денес останаа без работа. Се прашуваме дали е ова првата одлука на Васко Ковачевски, неформалниот директор на РЕК, одлука која наместо промоција за некој нов проект или вработување, е одлука за отказ на 133 лица. Вработените кои останаа без работа се лица кои се ангажирани во РЕК Битола уште од август 2015 година. Се работи за 133 фамилии од Битола, Демир Хисар, Могила, Новаци и Ресен останаа без своите средства за егзистенција токму пред самиот почеток на Новата година. Ако на ова се надоврзат уште 50на фамилии од образованието и детската заштита сликата За Живот за сите се комплетира во целост. Власта мора да престане да се однесува како државата и државните институции да се нејзин приватен посед. Државата мора да биде еднаква за сите. Со еднакви услови и можности за секој граѓанин, изјави Тони Коњановски ВМРО-ДПМНЕ
  сите 22 | | | веќе видена

  Меѓународниот Славјански универзитет во Битола организираше шаховски турнир, а веднаш потоа и уникатен спектакл – симултанка со видни личности од градот под Пелистер на велемајсторот Влатко Богдановски. Битолскиот велемајстор истовремено играше со 30 негови сограѓани. Само тројца битолчани, Сашко Павловски, Тони Коњановски и Весна Светозарева останаа непоразени и ремизираа со велејмасторот Богдановски. Раководителот на меѓународниот славјански унститут, Игор Михајловски потенцираше дека исполнета му е дамнешна желба со организацијата на овој шаховски спектакл. Битолчани веруваат дека оваа манифестација може да биде иницијална каписла за возобнување на шаховските активности на ШК Стево Патако.
  сите 3 | | | веќе видена

  – По втор пат протестираме да дадеме една морална симболична поддршка на нашите бранители другари и пријатели тука сме подржувачите и членовите на советничката група, да дадеме поддршка сестрана на уставобранителите како што ги нарекуваме ние луѓе кои се под обвинение на драконски казни за тероризам, затоа што сакале да го бранат уставот и државата. Пораката е уапатена до сите кои така ќе постапатво иднина. Би сакал да кажам дека и во иднина ќе се одвиваат овие протести одредено темпо, изјави Тони Коњановски од ВМРО-ДПМНЕ
  сите 162 | | | веќе видена

  По вечерашната одлука на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за одржување на вонреден Конгрес, партијата го објави списокот на делегати кои ќе земат учество на истиот. Генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски вечерва изјави дека ЦК донел одлука Конгресот да се одржи на 22 и 23 декември во Валандово, а на истиот ќе учествуваат 544 делегати. Списокот на делегати може да го погледнете во продолжение. Никола Груевски,Емил Димитриев,Кирил Божиновски,Мартин Протоѓер, Зоран Ставрески,Гордана Јанкулоска,Антонио Милошоски,Сашо Мијалков,Никола Тодоров,Владимир Пешевски Коце ТрајановскиИлија Димовски,Љупчо Трпевски.Благоја Деспотоски деНикола Бакрачески Владимир Ѓорчев Зоран Горгиевски Момчило Аврамовски Зоран Илиоски Никола Попоски Даниела Рангелова Владимир Неловски Бојан Стојаноски Нола Исмаилоска Фатмир Имеровски Миле Јанакиески Иво Ивановски Елизабета Канческа-Милевска Зоран Јолевски Диме Спасов Веле Самак Бил Павелевски Спиро Ристовски Марта Арсовска-Томoвска Ванчо Костадиновски Христијан Делев Билјана ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Откако Никола Груевски поднесе неотповиклива оставка од лидерското место, а Централниот комитет на партијата свика вонреден конгрес на 22 и 23 декември за избор на нов лидер, почна да тече рокот за поднеување на кандидатури кој завршува на 21 декември попладне. Дотогаш треба да стане дефинитивно јасно кој од претендентите за лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицковски, Никола Попоски, Антонијо Милошоски, Илија Димовски ќе се кандидира за наследник на Груевски, но и со каков тим и концепт. Во меѓувреме, ВМРО-ДПМНЕ на веб сајтот го објави списокот со делегати кој ќе го избере третиот партиски лидер по Љубчо Георгиевски и Груевски, при што со поддршка на 30 од нив може да се номинираат кандидати и на самиот конгрес: Никола Груевски Емил Димитриев Кирил Божиновски Мартин Протоѓер Зоран Ставрески Гордана Јанкулоска Антонио Милошоски Сашо Мијалков Никола Тодоров Владимир Пешевски Коце Трајановски Илија Димовски Љупчо Трпевски Благоја Деспотоски Никола Бакрачески Владимир Ѓорчев Зоран Горгиевски Момчило ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за утврдување на датум, место на одржување и број на делегати на вонредниот 16 Конгрес на партијата, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНE Христијан Мицкоски. -Како датум на одржување ги утврдуваме 22 и 23 декември 2017 година, како место го одредувамме Валандово. ЦК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука и за бројот на делегати кои ќе учествуваат на овој 16 вонреден Конгрес и нивниот број изнесува 544. Списокот на делегатите ќе биде објавен на веб страната на партијата по завршување на состанокот на Централниот комитет, истакна Мицкоски. Според информациите, рокот за кандидатури почнува да тече од денес и ќе трае се до 21-ви декември до 15 часот. Кандидатурите се поднесуваат во архивата на партијата од страна на заинтересираните кандидати или од нив овластени лица. Доцна вечерва партијата го објави спискот. Ова се 544-те делегати: Никола Груевски Емил Димитриев Кирил Божиновски Мартин Протоѓер Зоран Ставрески Гордана Јанкулоска Антонио Милошоски Сашо Мијалков Никола ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Во организација на Сојузот на спортови од Битола и општина Битола синоќа се одржа традиционалната ноќна атлетска трка, на која учество зедоа околу 1.200 битолчани. „Ова е 58 трка по ред, а вечерва настапија ученици од основните и средните училишта, студенти од УКЛО и граѓани. Екипен победник според освоените пласмани во основните училишта е ОУ “Коле Канински, а во средните училишта е Гимназија “Јосип Броз Тито“. Покрај екипните пласмани, сите поединечни победници, второпласираните и третопласиранире добија медали и дипломи“ рече претседателот на Сојузот на спортови, Димче Миновски. Учесниците и публиката ги поздрави градоначалничката на Битола, Нашата Петровска, која нагласи дека се радува дела 1.200 млади од Битола го покажаа спортскиот дух и да ја продолжат традицијата која трае без прекин 58 година. Петровска на дел од најмладите им додели дипломи и медали. На победниците победите им ги честитаа и им доделија медали и претседателот на Советот, Валентин Груевски, членовите на Комисијата за спорт, ...
  сите 17 | | | веќе видена