Колдинг

  во

  Мега популарниот предизвик за студентите од целиот свет насловен како „Red Bull Can You Make It 2018“ оваа година за конечна дестинација го имаше Амстердам, а ...
  сите 2 | | | веќе видена

   Авантуристичките патувања секогаш инспирираат и мотивираат, знаат да те извлечат од четирите ѕида и да ти ги покажат скриените убавини што ги крие животот. ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Учеството во ЛШ веќе не е економски исплатливо. Некои клубови трошат пари за да учествуваат во европските ракометни купови. И клубовите кои стигнуваат најдалеку во овие натпреварувања, не се соодветно наградени, вели творецот на новиот проект и спортскиот директор на Колдинг Копенхаген, Ласе Боесен. Европската ракометна федерација (ЕХФ) доби ултиматум од десетте најдобри клубови во Европа за промена во Лигата на шампионите. Клубовите од ЕХФ бараат да имаат поголемо влијание и повеќе пари од настапот во елитното натпреварување, доколку не одговори на нивните барања подготвени се да направат сопствена „пиратска" лига. Данскиот портал „БТ" информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на завршниот турнир во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Киелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Учеството во ЛШ веќе не е економски исплатливо. Некои клубови трошат пари за да учествуваат во европските ракометни купови. И клубовите кои стигнуваат најдалеку во овие натпреварувања, не се соодветно наградени, вели творецот на новиот проект и спортскиот директор на Колдинг Копенхаген, Ласе Боесен.Европската ракометна федерација (ЕХФ) доби ултиматум од десетте најдобри клубови во Европа за промена во Лигата на шампионите. Клубовите од ЕХФ бараат да имаат поголемо влијание и повеќе пари од настапот во елитното натпреварување, доколку не одговори на нивните барања подготвени се да направат сопствена „пиратска" лига.Данскиот портал „БТ" информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на завршниот турнир во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Киелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем.Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но овој ...
  сите 59 | | | веќе видена

  Ако се има предвид дека годинава шампионот освои 500.000 евра, а тоа за некои клубови не е ниту 10 проценти од вложеното, сосема е извесно дека клубовите посакуваат да имаат повеќе моќ во спроведувањето на лигата. Тие се подготвени дури и да формираат сопствена лига, така што ова може да биде интересно Екипата на Вардар, која сезонава победи во Лигата на шампионите, е една од десетте екипи што се подготвени да направат паралелна Лига во која ќе учествуваат повеќе од десет квалитетни тима од цела Европа доколку ЕХФ не одговори на нивните барања за поголем награден фонд. Вардар и уште девет големи екипи од Европа побараа повеќе пари во Лигата на шампионите, така што со ова поставија услови на кои ЕХФ ќе мора да одговори во скоро време. Ако се има предвид дека годинава шампионот освои 500.000 евра, а тоа за некои клубови не е ниту 10 проценти од вложеното, сосема е извесно дека клубовите посакуваат да имаат повеќе моќ во спроведувањето на лигата. Тие се подготвени дури и да формираат сопствена лига, така што ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Десет од најголемите ракометни клубови во Европа, меѓу кои е и македонскиот и од неодамна европскиот шампион Вардар, поставија ултиматум до ЕХФ за промени на Лигата на шампионите. Најмоќните ракометни клубови од ЕХФ бараат поголемо влијание и повеќе пари во Лигата на шампионите. Доколку ЕХФ не одговори на нивните барања, тогаш клубовите се подготвени да направат сопствена „пиратска“ лига. Данскиот портал „БТ“ информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на Ф4 турнирот во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Кјелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но овој пат таа добива и многу поконкретен белег со ангажман на медиумскиот гигант ИМГ кој има искуство во создавање на вакви лиги во различни спортови, како што е Евролигата во кошарка. Еден од творците на новиот проект на новата ракометна ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Десет од најголемите ракометни клубови во Европа, меѓу кои е и македонскиот и од неодамна европскиот шампион Вардар, поставија ултиматум до ЕХФ за промени на Лигата на шампионите. Најмоќните ракометни клубови од ЕХФ бараат поголемо влијание и повеќе пари во Лигата на шампионите. Доколку ЕХФ не одговори на нивните барања, тогаш клубовите се подготвени да направат сопствена „пиратска“ лига. Данскиот портал „БТ“ информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на Ф4 турнирот во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Кјелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем. Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но овој пат таа добива и многу поконкретен белег со ангажман на медиумскиот гигант ИМГ кој има искуство во создавање на вакви лиги во различни спортови, како што е Евролигата во кошарка. Еден од творците на новиот проект на новата ракометна ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Популарниот сајт Handball-Planet ги одбра 10-те промашени трансфери во светот на ракометот за минатата сезона. Листата ја предводи хрватот Марко Копљар, кој од Барселона премина во Весрпрем, а листата ја завршува уште едно промашување на унгарскиот шампион – Блаж Благотиншек кој дојде од Целје. 1 Марко Kопљар (Барселона Ласа, Шпанија – Телеком Веспрем, Унгарија) 2 Паскал Хејнс (Јитланд, Германија – Балинген, Германија) 3 Кристијан Цајц (Телеком Веспрем, Унгарија – Кил, Германија) 4 Антонио Гарсија Робледо (Пиг Сегед, Унгарија – Колдинг Копенхаген, Данска) 5 Деан Бомбач (Пиг Сегед, Унгарија – Кјелце, Полска) 6 Лука Степанчиќ (ППД Загреб, Хрватска – Париз Сен Жермен, Франција) 7 Ангел Монторо Кабело (Висла Плок, Полска – Ла Риоха, Шпанија) 8 Филип Стеинмалм (Ла Риоха, Шпанија – Колдинг Копенхаген, Данска) 9 Габор Аншин (Пиг Сегед, Унгарија – Телеком Веспрем, Унгарија) 10 Блаж Благотиншек (Целје Пивоварна Лашко, Словенија – Телеком Веспрем, Унгарија)
  сите 16 | | | веќе видена

  Во Лондон, во организација на Британската библиотека на 15 и 16 мај се одржа 31-та конференција на директорите на триесет и четири Национални библиотеки од Европа CENL(Conference of European National Libraries. Република Македонија беше претставена од директорот на Националната и универзитетска библиотека “Св. Климент Охридски”-Скопје, д-р Иван К. Заров. На конференцијата се разгледуваа стратешките приритети за развој на асоцијацијата на европските национални библиотеки, нивната взаемна координираност и размена на искуства и знаење, новите тенденции во библиотечното работење и соочување со предизвиците на новото време. Особено беше подвлечено институционалното место и улога на библиотеката во дигиталното време како модератор и сервис на информации за сите културни, научни и општествени активности, преку креирање на развојни програми и внатрешно трансформирање на библиотеките и постојана едукација на професионалниот библиотекарски кадар, менаџирањето со културното наследство на нови начини и привлекувањето ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Судот во Данска осуди тинејџерка на шест години затвор, два дена откако е прогласена за виновна за планирање терористички напади на две училишта во времето кога имала 15 години. Сега 17-годишната Наташа Колдинг-Олсен, која преминала на ислам 2015 година, планирала напади на училишта, меѓу нив и едно еврејско, а поседувала и хемикалии. Таа за време на судењето признала дека била во контакт со радикални исламисти. Loading...
  сите 6 | | | веќе видена

  По одличната сезона во Лигата на шампионите и СЕХА лигата, белоруски Мешков Брест размислува за следната сезона. Ново засилување за клубот е рускиот репрезентативец Константин Игропуло. 32-годишниот Константин Игропуло игра на позиција десен бек, тој моментално настапува за данскиот тим Колдинг. Во Брест треба да остане до летото 2019 година. Освен за Колдинг, Игропуло исто так има играно за Фуксе Берлин, Чехковски Медведи и Барселона.Тој одигра 110 натпревари за репрезентацијата на Русија, и постигна 505 гола. Игропуло следната сезона ќе биде дел од Лигата на шампионите, а во Брест доаѓа како замена за Даинис Криштопанс, кој од следната сезона ќе биде нов член на Вардар.
  сите 3 | | | веќе видена

  Рускиот ракометар Константин Игропуло, кој игра на позицијата десен бек ќе го засили белорускиот шампион Мешков Брест, јави реномираниот потал за ракомет Хендбал Планет. Констатнит (32) на оваа позиција во тимот на Мешков би требало да го замени Даинис Кристопанс, кој на крајот од сезоната ќе се пресели во македонскиот шампион Вардар. Игропуло има одлично искуство во Лигата на шасмпионите, бидејќи настапуваше со тимовите на Барселона и Фуксе Берлин. Тој моментно настапува за данскиот клуб КИФ Колдинг.
  сите 2 | | | веќе видена

  Рускиот ракометар Константин Игропуло, кој игра на позицијата десен бек ќе го засили белорускиот шампион Мешков Брест, јави реномираниот потал за ракомет Хендбал Планет.Констатнит (32) на оваа позиција во тимот на Мешков би требало да го замени Даинис Кристопанс, кој на крајот од сезоната ќе се пресели во македонскиот шампион Вардар.Игропуло има одлично искуство во Лигата на шасмпионите, бидејќи настапуваше со тимовите на Барселона и Фуксе Берлин.Тој моментно настапува за данскиот клуб КИФ Колдинг.
  сите 5 | | | веќе видена

  Првиот голман на каталонскиот ракометен гигант Барселона, Гонзало Перез де Варгас, се здоби со повреда на малиот прст на левата рака на тренинг и итно беше опериран. Ова е тежок удар на Каталонците, бидејќи нивниот прв избор за голманската позиција ќе го пропушти остатокот на сезоната. Повредата доаѓа само еден месец по таа на Ласе Андерсон, кој беше заменет со Антонио Гарсија од Колдинг. Двата дуели против Кил, закажани за 23 и за 29 април се првите големи тестови за екипата на Барселона, а Борко Ристовски се очекува да ја преземе одговорноста како прв чувар на мрежата. Кил е последната пречка на Барса пред завршниот турнир во Келн. Минатата сезона „зебрите" ја елиминираа Барса токму во оваа фаза и сега момците на Пасквал се желни за реванш.
  сите 33 | | | веќе видена

  Никола Митревски со екипата на Бенфика на домашен терен славеше против Мелсунген со 26-24, во натпреварот од 5.коло од групата на фаза во ЕХФ Купот. За португалскиот тим ова е четврта победа во петте одиграни натпревари со која се издвои на првото место на табелата во групата Д, со осум бода, два повеќе од второпласираниот Мелсунген. Зад нив на табелата се Анаитасуна со 4 бода и Кокс без бодови. Македонскиот голман беше на голот на Бенфика во првото полувреме и запиша шест одбрани, а во вториот дел на голот на португалскиот тим го замени Хуго Фигуеира. Дуелот во Лисабон го водеа македонските судии Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Во другите денешни натпревари од групната фаза во ЕХФ Купот беа постигнати следниве резултати: Макаби Тел Авив – Татабања 20-24, ГОГ – Ст.Рафаел 28-32, Магдебург – КИФ Колдинг 36-24.
  сите 8 | | | веќе видена

  Со победата на Левен на гости кај Кил (25-24) во средата, почнаа првите осминафинални дуели од ракометната Лига на шампионите (ЛШ). Денеска улогата на фаворит ќе продолжат да ја бранат францускиот гигант ПСЖ на гости кај соседот Нант и унгарскиот првак Веспрем на гости кај Загреб. Утре, пак, актуелниот шампион Киелце ќе му гостува на француски Монпелје, Сегед кај Силкеборг, а кај белорускиот Брест ќе гостува германски Фленсбург, во дуелот што ќе го даде противникот на македонскиот првак Вардар во четврт-финалето од ЛШ.Според историјата на осминафиналните дуели последниве пет сезони само седум екипи од вкупно 38 успеале од позиција на аутсајдер (тимови што првите мечеви ги играле дома) да се пласираат во четврт-финалето. Последниве две сезони Загреб е единствениот што двапати по ред од таква позиција се пласира меѓу најдобрите осум, елиминирајќи ги германскиот Левен и данскиот Колдинг.На чекор напред од втор план во сезоната 2013/2014 се израдуваа и македонските тимови Металург и Вардар, кои во ...
  сите 70 | | | веќе видена

  Ракометниот клуб Барселона ја финишира потрагата по наследник на Ласе Андерсон официјализирајќи го доаѓањето на Антонио Гарсија како нов член на каталонскиот гигант. Станува збор за искусен бек кој без поголеми проблеми би се адаптирал во таборот на Барса и кој игра на позицијата среден бек каде прва опција останува Раул Ентрериос. Гарсија, кој претходно го носеше дресот на ПСЖ и на Пик Сегед, сезонава настапуваше за Колдинг.Гарсија нема да може да настапува за Барса во Лигата на шампионите, бидејќи сезонава со тимот на Колдинг играше во рамките од ЕХФ Купот.
  сите 21 | | | веќе видена

  Соработката меѓу Кире Лазаров и Ивано Балиќ на ракометниот терен ќе почека. Вистинските љубители на ракометот, но, и ние медиумите се понадевавме дека едни од најдобрите ракометари, барем за момент, барем на неколку средби повторно ќе ги видевме како соиграчи, сега во Барселона. Според информациите, понудатана Барселона постоела, а кога раководството на тимот му се јавиле на Ивано, тој се шокирал. Но, штом сфати дека не се работи за некоја шега, Балиќ им се заблагодарени на поверението и ја одбил понудата. „Ивано го познава своето тело и свесен е дека веќе едноставно не би можел да игра ракомет на високо ниво. Формата ја одржава играјќи тенис и трчајќи" изјави еден од пријателите н Балиќ за хрватските медиуми. Беше убаво додека траеше неизвесноста, но, јасно беше дека сето ова беше тешко за реализирање. По повредата на Ласе Андерсен, Каталонците пронајдоа замена во играчот на Колдинг, Антонио Гарсија.
  сите 4 | | | веќе видена