Кочани

  во

  Дваесетгодишен жител на Кочани купил марихуана во Велес, па тревата ја однел дома каде на пријатели им овозможил да ја користат. За стореното од полициската станица во Кочани е поднесена пријава против Ј.М. од Кочани, за кривично дело овозможување на употреба наркотични дроги. Според пријавата во март годинава, Ј.М. откако од лице од Велес набавил наркотична дрога марихуана, за износ од 1.200 денари, дел од тревата ја употребил сам, а друг дел им овозможил на шест лица од Кочани да ја конзумираат. Полицијата со наредба која ја издал истражен судија извршила претрес во неговиот дома при што биле најдени и одземени 6,3 грама марихуана.
  сите 4 | | | веќе видена

  Ноќеска во Кочани целосно изгореа четири автомобили. Сопствениците кои живеат на различни локации во градот,пожарите ги пријавиле околу 3 часот и 30 минути по полноќ. Полицијата вели дека пожарите се подметнати, но која е причината и кој ги подметнал-откако ќе завршеле со вештачењето. Според првичните информации,сопствениците на возилата се познавале и наводно биле блиски пријатели и соработувале со групата која на почетокот на летото насилно влезе во комуналото претпријатие во Кочани и физички го нападнаа директорот и лицето кое на тендер сакаше да ја земе кочанската дискотека Тропикана. Истата група пред околу две години влезе во дел од кафичите во Кочани и ги демолираше. И тогаш граѓаните на Кочани пред телевизиските камери рекоа дека е јавна тајна оти постојат две групи кои градот со своите меѓусебни пресметки го претвораат во Див Запад.
  сите 2 | | | веќе видена

  Четири автомобили изгореа во пожар во неколку инциденти што се случија вчераутро, околу 3 часот во Кочани. Како што соопшти полицијата, на четири различни локации во Кочани, истовремено пламнал пожар во четири возила. Целосно изгореа три од нив („киа“, „ауди“ и „фолксваген“), а опожарено било „БМВ“. Од полицијата се сомневаат дека станува збор за подметнати пожари. (Г.А.)
  сите 3 | | | веќе видена

  Утринава во полиција е пријавено дека се опожарени четири на три различни локации во градот. Според полициските информации, возилата биле запалени утринава околу 3.20 часот на кочанските улици Карл Маркс, Лазар Андоновски и Скопска. Според првичните сознанија на СВР-Штип, се работи за подметнат пожар на возилата. Полицијата излегла на местото на настанот со цел прибирање на доказен материјал, сеуште нема осомничени за делото.
  сите 4 | | | веќе видена

  Во Кочани утрово на три локации опожарени се четири лесни моторни возила сопственост на тројца жители на Кочани. Настанот се случил утринава околу 3 часот и 20 минути кога жителите од улиците „Карл Маркс“, „Лазар Андоновски“ и „Скопска“ пријавиле пожар на возила во полициската станица во Кочани. Според првичните сознанија на полицијата, информира Снежана Санева портпарол на СВР Штип, се работи за подметнат пожар на возилата. На местото на настанот излегле увидна екипа и истражен судија, а полицијата работи на расветлување и документирање на случајот. Целосна информација за јавноста се очекува во текот на утрешниот ден.
  сите 5 | | | веќе видена

  Во Кочани запалени автомобили со молотови коктели - две групи расчистувале сметки Немирна ноќ во Кочани. Со молотови коктели целосно се уништени четири скапи автомобили. МВР трага по сторителите, иако веќе се зборува дека се работи за расчистување на сметките меѓу две групи во Кочани. Од утринава кочанчани во шок. Пред нивни очи изгореа четири автомобили на четири различни локации во градот. Сведоци на немилата глетка биле оние кои ги разбудил звукот на противпожарната сирена, но и оние чии работни обврски почнуваат во раните утрински часови. „Пожарите најверојатно се подметнати во исто време бидејќи се претпоставува дека се работи за намерно подметнати пожари. Интензивно се работи на пронаоѓање и приведување на сторителот или сторителите, како и утврдување на мотивите за опожарување на возилата, кои според јавувањата на граѓаните во кочанската полициска станица, избувнале во исто време“, изјави портпаролот на СВР Штип, Снежана Санева. Освен информацијата од полицијата, денеска кочанчани ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Во кочанската полиција утринава било пријавено дека на три локации во градот биле опожарени четири мотори на сопственици од Кочани. Според полициските информации, моторите биле запалени утринава околу 3.20 часот на кочанските улици Карл Маркс, Лазар Андоновски и Скопска. Според првичните сознанија на СВР-Штип, се работи за подметнат пожар на возилата. На местото на настанот излегле увидна екипа и истражен судија, а полицијата работи на расветлување и документирање на случајот. Се трага по подметнувачите на пожарот и причините кои довеле до опожарувањето.
  сите 9 | | | веќе видена

  Во Кочани утрово на три локации опожарени се четири лесни моторни возила сопственост на тројца жители на Кочани. Настанот се случил утринава околу 3 часот и 20 минути кога жителите од улиците „Карл Маркс“, „Лазар Андоновски“ и „Скопска“ пријавиле пожар на возила во полициската станица во Кочани. Според првичните сознанија на полицијата, информира Снежана Санева портпарол на СВР Штип, се работи за подметнат пожар на возилата. На местото на настанот излегле увидна екипа и истражен судија, а полицијата работи на расветлување и документирање на случајот. Целосна информација за јавноста се очекува во текот на утрешниот ден.
  сите 9 | | | веќе видена

  Во Кочани денес на три локации опожарени се четири лесни моторни возила сопственост на тројца жители на Кочани. Настанот се случил утринава околу 3 часот и 20 минути кога жителите од улиците „Карл Маркс“, „Лазар Андоновски“ и „Скопска“ пријавиле пожар на возила во полициската станица во Кочани. Според првичните сознанија на полицијата, информира Снежана Санева портпарол на СВР Штип, се работи за подметнат пожар на возилата. На местото на настанот излегле увидна екипа и истражен судија, а полицијата работи на расветлување и документирање на случајот. Целосна информација за јавноста се очекува во текот на утрешниот ден.
  сите 9 | | | веќе видена

  "На три локации во Кочани утринава се опожарени четири моторни возила сопственост на тројца жители на Кочани.Настанот во полициската станица околу 3 часот и 20 минути го пријавиле жителите од улиците „Карл Маркс“, „Лазар Андоновски“ и „Скопска“.Според првичните сознанија на полицијата станува збор за подметнати пожари во истовреме.Бидејќи се претпоставува дека се работи за намерно подметнати пожари, се преземаат сите мерки за утврдување на мoтивите и сторителите на истите.На местото на настанот извршен е увид, а полицијата работи на пронаоѓање на сторителите. За полесно расчистување на случајот, полицијата ги чека резултатите од вештачењето. "
  сите 10 | | | веќе видена

  Со трката што на 11 октомври се возеше во Куманово и официјално беше ставен крајот на натпреварувачката сезона во македонскиот шампионат во велосипедизам. Стефан Петровски од тимот на Вело-М Куманово е новиот шампион на Македонија, откако овој велосипедист успеа да триумфира и на последната трка низ улиците на Куманово. Второто место во генералниот пласман го освои Горан Кузмановски, додека третата позиција му припадна на Зоран Ристевски. Она што треба да се напомене е фактот дека Петровски со оваа титула ја прекина доминацијата на Јоже Јованов од Електрика Кочани, кој што во претходните девет сезони редовно беше шампион на Македонија. Сепак, Јованов сезонава поради приватни причини возеше само пет од десетте трки во шампионатот, па не можеше да дојде до својата јубилејна десетта титула во серија. С.С.
  | | веќе видена

  Детски литературен фестивал „Ракатки 2011“ Славка Арсова со водителот на програмата, Филип Димковски, со наставник- ментор и дел од младите литарати Седмото издание на детскиот поетски фестивал „Ракатки“ што се одржа викендов во Скопје и овој пат им даде можност на младите литерати јавно да ја презентираат својата дарба, со желба да ги поттикне да продолжат да творат, а во иднина некои од нив да станат поетска гордост на Македонија. Овој фестивал ги обединува најдобрите млади поетски творци од основните училишта во земјава, а само триесетина од нив ја имаа честа да се претстават на завршната вечер, на подиумот на домаќинот, ОУ „Димитар Миладинов“. Стручното жири, составено од еминентни писатели за деца и млади, од 120 пристигнати творби, одбра 36, кои се најдоа и во книгата „Ракатки 2011“, која на подарок ја добија сите учесници, како и нивните ментори, заедно со дипломите и подароците од организаторот, Домот на просветните работници-Скопје. - Тематски оваа манифестација овозможува широк спектар на поетско ...
  | | веќе видена

  Нови осум локации за изградба на откупно-дистрибутивни центри за откуп на земјоделски производи, електронско поврзување на ФЗО со УЈП и издавање на првите 50.000 електронски здравствени картички, се дел од темите што беа разгледани на завчерашната редовна седница на владиниот Економски совет Локациите наменети за изградба на откупни центри се наоѓаат во Ресен, Кочани, Свети Николе, Валандово, Облешево, Врапчиште, Штип и во Демир Капија, а наскоро ќе бидат објавени за продажба по почетна цена од 1 евро за квадрат. Инаку, Маја Парнаџиева-Змејковска, директорка на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), најави дека оваа институција електронски се поврзала со Управата за јавни приходи, со што граѓаните ќе добијат забрзано остварување на правата на исплата на боледувања, породилно и други надоместоци, но и за издавање сини картони. - Издадени се првите 50 илјади картички, се комплетира и документацијата за издавање 100 илјади картички за јавната администрација - рече Парнаџиева.
  | | веќе видена

  Скопје, 12 октомври - Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје го објави лексикографскиот труд „Речник на древни зборови во творештвото на Светлана Христова-Јоциќ“ од Љубинка Донева. „Како ретко кој македонски автор, Светлана Христова-Јоциќ употребува ретка, архаична, односно древна лексика и на тој начин го возобновува значењето на старите и подзаборавени зборови, им дава лирско значење и лирска боја. Ги негува и ги применува во уметничката литература, но истовремено во духот на таа лексика создава неологизми. Таквите зборови во нејзиното творештво (архаизмите, дијалектизмите, турцизмите, неологизмите...) ги има во огромен фонд – доволен за посебен речник“, информира издавачот. Книгата напишана врз лексички и поетолошки интерпретации на старите зборови во поезијата Христова-Јоциќ, е прва од овој вид во македонската литература. Секој збор има своја етимологија, историја, семантика, но и форма и контекст што му ги дава авторката, а тие се објаснети, толкувани и според лексикографската ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје го објави лексикографскиот труд „Речник на древни зборови во творештвото на Светлана Христова-Јоциќ“ од Љубинка Донева. Според издавачот, како ретко кој македонски автор, Светлана Христова-Јоциќ употребува ретка, архаична, односно древна лексика и на тој начин го возобновува значењето на старите и подзаборавени зборови, им дава лирско значење и лирска боја. Оваа книга, напишана врз лексички и поетолошки интерпретации на старите зборови во поезијата на Христова-Јоциќ, е прва од овој вид во македонската литература. Секој збор има своја етимологија, историја, семантика, но и форма и контекст што му ги дава авторката, а тие се објаснети, толкувани и според лексикографската методологија сместени во речникот. Љубинка Донева е поет и есеист, авторка на неколку поетски книги, дипломирала книжевност на Филолошкиот факултет во Скопје, а живее и работи во Кочани.
  сите 4 | | | веќе видена

  Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје го објави лексикографскиот труд „Речник на древни зборови во творештвото на Светлана Христова-Јоциќ“ од Љубинка Донева. - Како ретко кој македонски автор, Светлана Христова-Јоциќ употребува ретка, архаична, односно древна лексика и на тој начин го возобновува значењето на старите и подзаборавени зборови, им дава лирско значење и лирска боја. Ги негува и ги применува во уметничката литература, но истовремено во духот на таа лексика создава неологизми. Таквите зборови во нејзиното творештво (архаизмите, дијалектизмите, турцизмите, неологизмите...) ги има во огромен фонд – доволен за посебен речник, информира издавачот. Оваа книга, напишана врз лексички и поетолошки интерпретации на старите зборови во поезијата Христова-Јоциќ, е прва од овој вид во македонската литература. Секој збор има своја етимологија, историја, семантика, но и форма и контекст што му ги дава авторката, а тие се објаснети, толкувани и според лексикографската методологија сместени ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје го објави лексикографскиот труд „Речник на древни зборови во творештвото на Светлана Христова-Јоциќ“ од Љубинка Донева. - Како ретко кој македонски автор, Светлана Христова-Јоциќ употребува ретка, архаична, односно древна лексика и на тој начин го возобновува значењето на старите и подзаборавени зборови, им дава лирско значење и лирска боја. Ги негува и ги применува во уметничката литература, но истовремено во духот на таа лексика создава неологизми. Таквите зборови во нејзиното творештво (архаизмите, дијалектизмите, турцизмите, неологизмите...) ги има во огромен фонд – доволен за посебен речник, информиеа издавачот. Оваа книга, напишана врз лексички и поетолошки интерпретации на старите зборови во поезијата Христова-Јоциќ, е прва од овој вид во македонската литература. Секој збор има своја етимологија, историја, семантика, но и форма и контекст што му ги дава авторката, а тие се објаснети, толкувани и според лексикографската методологија сместени ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје неодамна го објави лексикографскиот труд „Речник на древни зборови во творештвото на Светлана Христова - Јоциќ“ од Љубинка Донева. Како ретко кој македонски автор во македонската литература, Светлана Христова - Јоциќ употребува ретка, архаична, односно древна лексика и на тој начин, како ретко кој автор, таа го возобновува значењето на старите и подзаборавени зборови, им дава лирско значење и лирска боја. Ги негува и ги применува во уметничката литература, но истовремено во духот на таа лексика создава неологизми. Таквите зборови во творештвото на Светлана Христова - Јоциќ (архаизмите, дијалектизмите, турцизмите, неологизмите...) ги има во огромен фонд – доволен за посебен речник. Секој збор си има своја етимологија, историја, семантика - но и форма и контекст што му ги дава авторката, а тие се објаснети, толкувани и според лексикографската методологија сместени во овој речник. Оваа книга, напишана врз лексички и поетолошки интерпретации на старите ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Откупно-дистрибутивниот центар на хрватски “Агрокор” нема да биде единствениот во Македонија. Наскоро на продажба по 1 евро од квадратен метар ќе бидат понудени уште 8 нови локации за изградба на вакви објекти, наменети за откуп на земјоделски производи и тоа во: Ресен, Кочани, Свети Николе, Валандово, Облешево, Врапчиште, Штип и во Демир Капија. За Ресен ваквиот објект треба да донесе подобрување на откупот и пласманот на јаболката. Самиот откупно-дистрибутивен центар е планирано да биде со капацитет од 25 илјади тони. Во Кавадарци општината планира да обезбеди два хектара државна земја кај хотелот Фени. Сепак, најпрво треба да се дополни деталниот и генералниот урбанистички план и да се создат услови за потенцијалниот инвеститор. Министерството за земјоделство, пак, најави изградба на шест откупно-дистрибутивни центри за овошје и зеленчук. Од нив три е предвидено да се изградат во Скопје, и по еден во Валандово, Радовиш и во Гевгелија. Вкупната инвестиција е предвидено да изнесува два милиона евра, а ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Со полагање цвеќе на Споменикот на револуцијата во центарот на Тетово денеска беше одбележана 70 годишнината од почетокот на општонародното востание и националната ослободителна борба во Втората светска војна. Празникот го одбележаа делегации на Сојузот на борците на Македонија од Тетово и Вратница, делегација од Кабинетот на градоначалникот и локалната самоуправа, гарнизонот на АРМ, здруженијата на воените инвалиди, резервните воени старешини, армиските и полициски ветерани, пензионерите, трудовите инвалиди, општинските ограноци на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ и повеќе други граѓански здруженија. Стојан Петрушевски од здружението на борци Тетово, потенцира дека со почетокот на борбата на 11 октомври 1941 година против германскиот, италијанскиот и бугарскиот фашистички окупатор била отпочната борбата на сите жители на Македонија – Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми за сопствена држава и национална и социјална слобода. Во текот на НОБ од Тетово и тетовско загинаа околу 360 борци од сите националости, меѓу кои и ...
  сите 15 | | | веќе видена