Кочани

  во

  Владата не успеа да се справи со кризата, економијаta е во катастрофална состојба, a континуираниот пад на индустриското производство веќе добива драматични димензии. Ова денеска го оцени опозициониот СДСМ, обвинувајќи ја владата дека не ги исполнила главните економски ветувања, поради кои ја доби довербата од граѓаните. „Владата покажа целосно неснаоѓање како да се справи со кризата. Не само што не му помогна на стопанството, туку дополнително ја влоши состојбата, предизвикувајќи повисоки каматни стапки. Претпријатијата се оставени сами на себе да се справат со големата неликвидност“., изјави денеска во Кочани, потпретседателот на СДСМ Зоран Јовановски. Според него, владата води нереална буџетска политика, а со упорното одбивање да склучи аранжман со ММФ ја задолжила државата за 47 милиони евра./крај/сс/ег/
  | | веќе видена | слични

  Владата покажа целосно неснаоѓње како да се справи со кризата. Не само што не помогна туку дополнително ја влоши состојбата, изјави денеска потпретседателот на СДСМ, Зоран Јовановски во Кочани. „Во последните три години Владата не ги исполни главните економски ветувања. Мeѓутоа, што е во суштината најлошото кај оваа Влада во водењето на економијата? Најлоштот е тоа што за Владата најважни беа и се нејзините интереси, а не интересите на граѓаните“, вели Јовановски. Според него доколку Владата се грижела за граѓаните требало да го запре “недомаќинскиот однос кон нардоните пари“. „Владата ќе ја прилагодеше буџетската политика уште на почетокот од годината, без оглед на тоа што доаѓаа локалните избори во март 2009 година. Со тоа ќе се спречеше зголемување на каматните стапки и појава на огромна неликвидност со кој сега се соочуваат претпријатијата“, тврди Јовановски. Според него, Владата требала да склучи договор со Меѓународниот монетарен фонд со што Владата немало да се задолжува со еврообврзницата и ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  На Пониква ќе се осветува „Св. Василиј Велики“ На 30 август, в недела, во туристичкиот комплекс „Пониква“ на Осоговските Планини ќе биде осветен новоизградениот манастир „Св. Василиј Велики“. Изграден е на надморска височина од 1.640 метри и е втор по височина во Македонија. - Осветувањето и литургијата ќе почнат в недела во 8.30 часот. Со свечената архијерејска литургија ќе чиноначалствува поглаварот на МПЦ, архиепископот г.г. Стефан, во сослужение на брегалничкиот митрополит, г. Иларион и на повардарскиот митрополит г. Агатангел, во чие време, додека беше митрополит на Брегалничката епархија, беа осветени темелите на манастирот - вели протојереј Атанас Пармачки, намесник на кочанското архијерејско намесништво. Темелите беа осветени и изградбата на манастирот почна во јануари 2005 година на празникот Свети Василиј, светец кој се смета за заштитник на планинарите. Изградбата на манастирот ја финансира иницијативен одбор составен од десетина приватни стопанственици од Кочани.  (Љ.Ш.)
  | | веќе видена | слични

  При семејно насилство најмногу страдаат сопругите Анализата на МВР за првото полугодие покажува намалување на насилството во семејството Горан Адамовски Вкупно 169 кривични дела при семејно насилство биле извршени во првите шест месеци од годината, што претставува намалување за 12,4 отсто во однос на истиот период минатата година. Намалување од 25 отсто е забележано и во поглед на бројот на прекршоци извршени меѓу членови на потесното семејство. Ова е заклучокот од анализата на МВР направена за првото полугодие од годината. Најголемо намалување има во Скопје, каде што биле регистрирани 22 кривични дела, што е за 70% помалку во однос на минатата година. Помалку кривични дела се регистрирани и на подрачјето на Тетово и на Охрид. За разлика од нив, во Штип е забележано четирикратно зголемување на кривичните дела, а растат семејните насилства во Кочани, Велес, Куманово, Битола и Струмица. „Во согласност со Националната стратегија за заштита од семејно насилство во периодот од 2008 до 2011 година, МВР изготви ...
  | | веќе видена | слични

  Од понеделник се враќаат укинатите возови „МЖ транспорт“ од понеделник повторно ги воведува укинатите возови, кои не сообраќаа во летниот период. Станува збор за возовите што сообраќаат на релација Скопје-Битола, Скопје-Гевгелија, Скопје-Кочани, Скопје-Табановци, Скопје-Велес и Скопје-Кичево. Овие возни линии беа укинати од 15 јуни до 30 август. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  НОВ СЛУЧАЈ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО ВО ПРИЛЕП Татко си ја претепал ќерка си Прилепчанец си ја претепал сопствената ќерка без причина, тешко повредувајќи ја. Повредената девојка веднаш била пренесена во Медицинскиот центар во Прилеп од каде била известена полицијата. Според прилепската полиција педесет и едногодишниот З.Б. (51) ја нападнал сопствената ќерка К.Ш. (28), во викенд-куќата во прилепското село Големо Коњари. Истрагата на полицијата покажала дека додека таткото бил заедно со својата ќерка, во еден момент без причина почнал да ја навредува со погрдни зборови, по што со рака ја удрил во пределот на лицето и градите, нанесувајќи и телесна повреда. Прилепската полиција по расчистување на случајот поднесе кривична пријава против З.Б. (51) од Прилеп за сторено кривично дело "телесна повреда при вршење семејно насилство". Според статистичките показатели на Министерството за внатрешни работи, во првото полугодие од оваа година, во земјава биле регистрирани 169 кривични дела извршени при семејно насилство, што ...
  | | веќе видена | слични

  Поддржани измените на Законот за ДДВ во прва фаза Mакедонското Собрание денеска во рамки на 70. седница едногласно го поддржа Предлог-законот за дополнување на Законот за данокот на додадена вредност и го даде на натамошно читање. Со измените и дополнувањата на Законот за данокот на додадена вредност се предлага намалување на ДДВ кај водата за наводнување од 18 на пет проценти. Според заменик-министерот за финансии Недим Рамизи намалувањето на данокот на додадена вредност директно и позитивно ќе влијае на земјоделците за зголемување на нивните приходи, подобрување на нивната социјална стабилност, но во одредена мера ќе придонесе и за намалување на трговскиот дефицит и ќе ги подобри конкурентните позиции на нашите производители на меѓународните пазари. Воведувањето на оваа мерка се очекува да придонесе и во намалувањето на проблемите настанати поради недостигот на парични средства кај водостопанските претпријатија со оглед на незадоволителното ниво на наплата од страна на овие претпријатија, со што ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Сé поизвесно е дека случајот со набавката на хрватските ракети за потребите на Армијата на Македонија во 2001 година ќе заврши со кривична пријава. И додека во Хрватска започна официјална судска истрага за тоа дали стари или нови ракети и се продадени на Македонија, МВР официјално не сака да открие никакви детали. Нашите извори потврдуваат дека и без помошта од Интерпол, ќе има кривична пријава за случајот. Истрагата за набавката на петте илјади ракети во МВР повеќе од една година ја води одделението за борба со организирал криминал. Зделката била започната во времето на Љубчо Георгиевски во 2001 година, но била потпишана од Владо Бучковски како министер за одбрана таа година, а потоа и завршена од Бучковски во 2003, повторно како министер за одбрана, но тогаш во владата на Бранко Црвенковски. Дознаваме дека МВР, преку Интерпол бара документи за патот на парите што МО ги исплатила на фирмата посредник во зделката „Еко нет Агенс“ од Кочани. При проверките на зделка се уште не утврдено како е исплатен ...
  | | веќе видена | слични

  Организацијата на потрошувачите бара поголема поддршка од државата Миркица Поповиќ Организациите на потрошувачи во Македонија не се задоволни од финансиските средства одредени за остварување на нивните програми. Буџетот од 1,8 милиони денари за 2009 година определен од Министерството за економија, според овие невладини организации, не е доволен за целосно да се реализираат програмите што би ги задоволиле очекувањата на граѓаните за едукација и за заштита на нивните потрошувачки права. „Организацијата на потрошувачи на Македонија, која е поддржана од Германското друштво за техничка соработка и УСАИД, сепак, треба да биде повеќе поддржувана од Владата, со оглед на тоа дека не се потребни толку многу финансиски средства за функционирање на советодавни бироа. Овие единици на ОПМ се директен линк со граѓаните, преку нив директно се дознава за проблемите со кои секојдневно се соочуваат граѓаните“, изјави Маријана Лончар Велковска, директорка на ОПМ. Според Лончар, од ОПМ се очекува да дејствува на сите полиња за ...
  | | веќе видена | слични

  Организацијата на потрошувачи реагира: Без пари нема заштита Програмата за заштита на потрошувачите се реализира без доволно парични средства, поради што и нема реална можност да се заштитат нивните права на пазарот. Неопходни се повеќе едукативни програми со кои тие ќе согледаат кои се квалитетни производи. Ова се дел од поплаките на Организација на потрошувачи на Македонија, како и организациите на потрошувачи во Штип, Битола, Тетово и Кочани, кои вчера му ги предочија на министерот за економија, Фатмир Бесими. За министерот Бесими неопходна е реализација на програма за потрошувачи. Во рамките на буџетот за годинава се планирани 1,8 милиони денари, а уште 4,2 милиони денари, неколку ресорни министерства и Дирекцијата за храна. - Досега се организирани неколку едукативни семинари, а за идната година треба да се свика и советот за заштита на потрошувачите - вели Бесими. Предвидено е да се постави посебен софтвер, со кој државните пазарни инспекторати ќе бидат електронски интегрирани на ниво на целата ...
  | | веќе видена | слични

  Откако обвинителството во Загреб покрена процес МВР ги намириса хрватските ракети Македонското Министерство за внатрешни работи деновиве ќе ги обелодени резултати од истрагата за набавка на стари ракети од Хрватска, кои биле платени како нови за време на воениот конфликт во 2001 година, кога прв човек на ова министерство беше Владо Бучковски. Од МВР информираат дека чекаат дополнителни известувања и документи од Интерпол и доколку се обезбедат доволно докази, за осомничените ќе бидат поднесени кривични пријави. Во Министерството за одбрана, пак, велат дека комплетно соработуваат во истрагата што ја води полицијата, но дека не знаат каде се во моментов спорните повеќецелни фрлачи за ракети ВБР со калибар 128. Скандалот со набавката на старите ракети како нови деновиве го објавија и хрватските медиуми. Хрватското обвинителство побарало истрага за луѓето, кои од магацините на хрватската армија на земјава и продале стари, но пребојадисани ракети. За 5.100 парчиња Македонија платила два милиона евра, а во ...
  | | веќе видена | слични

  СВП продолжуваат во Битола, Гевгелија, Кочани, Скопје Поетскиот карван низ Македонија Со поетски читања во неколку македонски градови, денеска продолжува поетското патешествие на гостите на фестивалот „Струшки вечери на поезијата“, чијашто главнина заврши синоќа со традиционалниот меѓународен митинг на поезијата во Струга и со врачување на наградите на добитници. - Учесниците на СВП ќе се поделат во неколку групи и денеска ќе ги претстават своите стихови пред публиката во Битола, Гевгелија и во Кочани. Лауреатот Томаж Шаламун со уште неколку автори, на пример, ќе ја посети Битола - најавува директорот на фестивалот Данило Коцевски, нагласувајќи дека е исклучително задоволен од реализацијата на годинашното издание на СВП, кое е едно од најмасовните во поновата фестивалска историја. Шаламун пред доаѓањето во Македонија изрази желба да го посети Лазарополе, родниот крај на реномираниот македонски поет Анте Поповски, па Лазарополе е една од дестинациите на денешната поетска тура низ Македонија. Последен настан ...
  | | веќе видена | слични

  Додека семејното насилство во земјава се намалува Штипските семејства најмногу се тепаат Насилството низ штипските семејства годинава има четирикратен пораст во однос на првите шест месеци лани. Според МВР, во моментов, кога семејното насилство во земјава е намалено за 12 проценти, Штип е прв по семејно насилство со 24 кривични пријави, за разлика од Скопје, каде што, како во главен град на државата, а воедно и најголем, се регистрирани 22 случаја. - Годинава има четири пати повеќе случаи на семејно насилство во Штип, за разлика од лани, кога во истиот период биле поднесени шест кривични пријави. Зголемување е регистрирано и во Кочани, каде што лани во првите шест месеци било извршено едно кривично дело, а годинава 11 и“велат од МВР. Најпознат е случајот со семејно насилство во кој штипјанката, која со години била малтретирана, прво си го отрула сопругот, па за да го скрие срамот, телото му го исекла на делови. Таа за убиството, наспроти насилството што со години го трпела, од судот доби казна затвор во ...
  | | веќе видена | слични

  Кочанска Река како Јордан Дваесетина граѓани на возраст до 56 години, во саботата беа учесници на масовната крштевка што се одвиваше во центарот на Кочани, во водите на Кочанска Река. Светото крштевање го извршија владиката Иларион и свештеници на Брегалничката епархија на МПЦ. - Оваа христијанска традиција е древна и потекнува од времето на богочовекот Исус Христос, кој беше крстен во реката Јордан, а ова денеска во Кочани ме потсетува на тој чин. Крштевањето е ослободување на човекот од гревот, а потопувањето во вода го симболизира умирањето на стариот и раѓањето на нов човек. Со крштевањето станувате живи членови на црквата Христова. Новиот живот да ви биде живот на утеха и на радост - беше благословот на митрополитот на Брегалничката епархија, г. Иларион. Душица, Елвира, Страшо, Христијан, Даниел, Мануела, Клаудија, Антонија, Габриел и Мичо, беа дел од имињата на децата и возрасните што завчера беа крстени во водите на Кочанска Река. Најмалата Душица, на крштевка ја донесе нејзината прабаба Тодорка. ...
  | | веќе видена | слични

  Борење - Вицешампионите повторно заедно Средба на ветераните на БК Спартак Шампионската екипа на Боречкиот клуб Спартакк од Кочани после цели 33 години повторно се собра на една место. Коце Ефремов, Димче Нешев, Методи Стоилов, Благој Алексов, Љупчо Јанев, Бошко Насев, Веско Илиев, Орце Митров, Ампо Дамјанов, Стојан Ефтимов, Перо Коцев, Мане Јорданов, Миле Маневски поминаа неколку часа заедно, навраќајќи се на времето кога два пати беа меѓу трите најдобри екипи во Европа. Во 1975 година во Прага на турнирот од Лигата на шампионите беа трети. Веќе следната година во Кочани станаа вицешампиони на Европа. Пред нив беше само турскиот шампион Тофашш. Со екипата беа и нејзиниот творец, тренерот Насе Насев и претседателот на клубот Благој Гацов. За оваа прилика специјално, од САД, од Детроит, допатува тешкашотт Веско Илиев и доби бакардан на поклон. -Јадењето сам си го побара. Не веруваше дека ќе му го подготвиме. Ама мислевме на сее, рече Љупчо Јанев, член на екипата на Спартакк од седумдесетите, подоцна судија ...
  | | веќе видена | слични

  Со свето помазание, молитва упатена до бога и поклонение пред светиот крст, денеска кочанчани се покрстија во Кочанска река. Масовната крштевка ја изведе митрополитот брегалнички г. Иларион. - Упатувам апел до останатите граѓани кои од било какви причини не се покрстиле а имаат желба да го сторат тоа слободно да се обратат до нашата црква и нивната желба ќе се исполни - изјави г. Иларион. Најстариот кој на ваков начин ја прими верата е 55 годишниот Страшо Дејанов од Кочани. Вели дека е христијанин, но не било крстен, овој ден засекогаш ќе остане во неговото сеќавање кога и официјално ја примил верата. За 35годишниот Кристијан Габров кој живее и работи во Минхен Германија не било проблем специјално за овој настан да дојде во родниот град. Најмладите се петгодишните Душица и Габриел. Оние кои ја набљудуваа церемонијата презадоволни. За нив и за локалните власти ова е добра презентација не само на Кочани, но и на овој дел од Македонија пред светот. Ова е второ масовно крштевање во Источна Македонија, ...
  | | веќе видена | слични

  Како во реката Јордан, петнаесетина верници од Кочани денеска беа воведени во христијанската вера. Митрополитот брегалнички г. Иларион ги крсти во водите на Кочанска Река. Го чекав овој момент да се случи, за да се крстам“, вели Даниел Боев од Кочани. „Сум бил христијанин, ама не сум бил крстен, затоа сега се крстив“, рече Страшо Дејанов од Кочани. Митрополит брегалнички најавува дека вакви групни крштевања ќе има во секој град од неговата епархија. „Оваа традиција ќе продолжи во нашата епархија и не само во Кочани туку и во сите градови каде има кандидати за крштевање“, изјави г. Иларион. Групното крштевање за кочанчани, знак дека во текот на годината ги чекаат само убави работи. Некои веќе се подготвуваат и за првата групна венчавка. „Треба да се продолжи со вакви крштевања, а сега слушам народот што вика, не сме венчани, сакаме и да се венчаме“, рече Милка Поп Димитрова, граѓанин на Кочани. Ова групно крштевање е второ во Источна Македонија, првото беше на Злетовица пред неколку години.
  | | веќе видена | слични

  Ма­ке­дон­ски велосипедисти примени во Брисел Крис­ти­јан Хедберг, шеф на одделот за Македонија во Директоратот за про­ши­ру­ва­ње на Европската комисија во Брисел, го прими тимот ма­ке­дон­ски велосипедисти "Вело Европа 2009 - Република Македонија". Панче За­фи­ров и Иван Ристов од Кочани, и скопјанецот Александар Ристовски из­ми­наа 3.000 километри на велосипед од Македонија до Брисел за да по­ка­жат дека и се благодарни на Европската комисија за препораката за уки­ну­ва­ње на визите која, според нив, ќе придонесе многу за развој на спортот. Ве­ло­си­пе­дис­ти­те му подарија на Хедберг маичка со слоганот "Европа без гра­ни­ци", и по приемот тргнаа назад. Во Македонија се очекува да се вра­тат на 4 септември, минувајќи низ Германија, Република Чешка, Австрија, Сло­ве­ни­ја, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и низ Албанија. На пат кон Брисел, тие минаа низ Македонија, Албанија, Италија, Монако, Шпа­ни­ја, Франција и низ Белгија.
  | | веќе видена | слични

  Додека семејното насилство во земјава се намалува Штипските семејства најмногу се тепаат Насилството низ штипските семејства годинава има четирикратен пораст во однос на првите шест месеци лани. Според МВР, во моментов, кога семејното насилство во земјава е намалено за 12 проценти, Штип е прв по семејно насилство со 24 кривични пријави, за разлика од Скопје, каде што, како во главен град на државата, а воедно и најголем, се регистрирани 22 случаја. - Годинава има четири пати повеќе случаи на семејно насилство во Штип, за разлика од лани, кога во истиот период биле поднесени шест кривични пријави. Зголемување е регистрирано и во Кочани, каде што лани во првите шест месеци било извршено едно кривично дело, а годинава 11 и“велат од МВР. Најпознат е случајот со семејно насилство во кој штипјанката, која со години била малтретирана, прво си го отрула сопругот, па за да го скрие срамот, телото му го исекла на делови. Таа за убиството, наспроти насилството што со години го трпела, од судот доби казна затвор во ...
  | | веќе видена | слични

  Светскиот крем на езерскиот бисершах Ананд доаѓа во Охрид Актуелниот светски шампион, индискиот велемајстор Вишванатан Ананд ќе настапи на Европскиот клупски куп што од 3 до 11 октомври ќе се одржи во Охрид. Ананд ќе го предводи силниот тим на германскиот клуб Баден Баден. - Добивањето на организацијата на овој престижен турнир претставува голема чест за Шаховската федерација и за Република Македонија воопшто. Доаѓањето на врвните светски шахисти, како и на светскиот шампион Ананд, е навистина голем настан за нас. Очекуваме да бидеме добри домаќини и да ја оправдаме укажаната доверба - изјави Петар Гичаровски, претседател на ШФМ и директор на турнирот. За престижното екипно натпреварување, кое Македонија доби голема чест да го организира, досега се пријавени 59 тима во машка и 19 тима во женска конкуренција, со што се очекува надминување на рекордното учество од купот во Грција минатата година. Досега се пријавени и три македонски клубови кои ќе настапуваат во машка конкуренција. Станува збор за новиот и ...
  | | веќе видена | слични