Климент

  во

  На денешен ден пред 30 години во Скопје е осветен македонскиот храм Свети Климент Охридски. Големиот верски настан за православните Македонци се случи на 12 ...
  сите 2 | | | веќе видена

  На денешен ден пред 30 години во Скопје е осветен македонскиот храм Свети Климент Охридски. Големиот верски настан за православните Македонци се случи на 12 ...
  сите 2 | | | веќе видена

  На 9 август (н.с.) се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година, а овој ден Светата православна црква го празнува и ...
  сите 31 | | | веќе видена

  На 9 август (н.с.) се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година, а овој ден Светата православна црква го празнува и ...
  сите 31 | | | веќе видена

  На 9 август (н.с.) се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година, а овој ден Светата православна црква го празнува и ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Охрид, 8. август 2020 (ИНПРЕС) – Кризниот штаб на општина Охрид за време на православните празници „Преродбена маченичка Параскева“ и „Свети Климент Охридски и ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Градоначалникот Петре Шилегов испрати писмо до Министерството за внатрешни работи во кое бара полицијата да излезе на терен и да ги ослободат велосипедските ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Охрид, 7. август 2020 (ИНПРЕС) – Македонската православна црква-Охридска архиепископија, односно Дебарско-кичевската епархија Охрид, ги известува верниците ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Со почитување на пропишаните мерки за заштита од коронавирусот Извршниот одбор на Здружението на пензионери од Битола го прифати извештајот за матријално- ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Пешак е повреден во сообраќајна несреќа која вчера во 11 часот се случила на крстосницата од бул.„Климент Охридски“ со ул.„Кирил и Методиј“ во Скопје. Како што ...
  сите 193 | | | веќе видена

  Благодарение на младите ентузијасти кои се појавуваат како нови музички имиња на македонската сцена, се добива впечаток дека ќе се успее да се задржи епитетот ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Револуционерната борба ја почнува меѓу двете светски војни, во 1943 станува член на АНОК, од април 1944 година е во партизани, како интелектуалец, угледен ...
  сите 10 | | | веќе видена