Кирил

  во

  Германија испит за „црвено-жолтите“ Битка за докажување и голема мотивираност кај репрезентативците очекува селекторот Јовица Арсиќ пред денешното гостување (18:15 часот, пренос на германската спортска сателитска телевизија ДСФ) во „Јако арената“ во Бамберг против селекцијата Германија. На турнирот ќе играат и националните тимови на Хрватска и Полска, а Македонија ќе се сретне и со една од нив, во пресметка за првото или третото место на Суперкуп турнирот кој е подготвителен пред почетокот на Европското првенство. За Македонија ова е петти контролен меч, по оние во Словенија и Охрид. Покрај Трајковски и Николовски, во Германија не отпатува ниту бекот Јане Петровски, но и за него вратата не е целосно затворена иако тој нема да тренира со националниот тим по враќањето од Бамберг. - Очекувам сите играчи да дадат максимум и да се наметнат за место во тимот кој ќе игра на ЕП. Верувам дека мотивацијата ќе биде на високо ниво. Немаме многу време за разигрување на тие што не се во форма и затоа треба сите да се ...
  | | веќе видена | слични

  ЈАВНА РАСПРАВА ЗА НАЦРТ ДУП-ОТ ЗА ДЕЛ ОД УРБАН БЛОК "ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА" Скопје ќе добие и археолошки парк Просторот околу комплексот црква Пресвета Богородица која се наоѓа на платото кај старата меѓуградска станица спроти МАНУ, во центарот на Скопје ќе прерасне во плоштад кој ќе се протега до Кејот на Вардар. Покрај црквата е предвидено истакнување на темелните остатоци од старата црква "Света Мина" како еден археолошки парк, а ќе се постави и споменик на првиот македонски архиепископ г.г. Доситеј. Ова е предвидено со новите измени на ДУП за дел од Урбан Блок Пресвета Богородица со кој се менува единствено висината на објектите што се предвидени да се градат покрај Кејот на Вардар од 17 метри на 10 метри. -Станува збор за мало планче во кое останаа вцртани старите маркички, единствено се менува висината на објектите што се наоѓаат покрај Вардар, но не и оние во внатрешноста. Сметавме дека целиот простор што се наоѓа на земјиште сопственост на МПЦ треба да добие нова димензија со тоа што ќе биде плоштад. ...
  | | веќе видена | слични

  Бројот на студентите што аплицираат за студентски легла годинава е драстично намален во споредба со минатата година. За околу 4.100 слободни места во шесте скопски студентски дома аплицирале 4.900 кандидати. Тоа е за околу 1.000 апликации помалку од лани, кога легла барале повеќе од 6.000 студенти. Вчера пред студентскиот парламент на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) студенти од цела Македонија поднесуваа документи за да ги оправдаат податоците што веќе ги поднеле во електронска верзија. Турканици имаше и на местото предвидено за поднесување жалби. Студенти приговараа затоа што ги немало нивните имиња на прелиминарната листа на примени кандидати. - Аплицирав за место во домот „Стив Наумов“, но ме одбиле иако мислам дека ги исполнувам условите. Само еден од родителите ми е вработен, примањата на целото мое семејство се ниски. Добив поени и од просекот од оценките - ни рече студентка од Струмица. До крајот на неделава студентите ќе мора да ги поднесат документите за прием во домовите, а на 27-ми ...
  | | веќе видена | слични

  Стручниот штаб го скрати списокот Отпаднаа Николовски, Трајковски и Петровски Зоран Спасоски Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јовица Арсиќ одлучи на турнирот во Бамберг, Германија, да патува без Бојан Трајковски, Кирил Николовски и Јане Петровски. Тоа се тројцата кошаркари кои отпаднаа од комбинација за првите посериозни контролни натпревари, со Германија на утрешниот меч (18.15 ч.) и следниот натпревар задутре во 16. 30 часот како дел од подготовките за настапот на Европското првенство во Полска, кое ќе се одржи од седми до 20 септември. - Одлучив овие тројца кошаркари да не бидат дел од репрезентацијата што ќе настапи на турнирот во Германија. Петровски има некои обврски кон клубот, додека Николовски и Трајковски по нашето враќање во Скопје повторно ќе тренираат со нас. Тие ќе претставуваат џокер за евентуално да не се повреди некој од останатите кошаркари - изјави Арсиќ. „Црвено-жолтите“ на 21 и на 22 август ќе бидат дел од турнирот во Бамберг, каде што ќе учествуваат уште и ...
  | | веќе видена | слични

  Арсиќ пречкрта тројца за турнирот во Бамберг На Президент купот во Германија без Трајковски, Петровски и Николовски Бојан Трајковски, Јане Петровски и Кирил Николовски нема да бидат дел од македонската кошаркарска репрезентација на претстојниот Президент куп што претстојниот викенд ќе се одржи во германскиот град Бамберг. Селекторот Јовица Арсиќ мораше да го сведе списокот на 18 играчи, за колку што домаќинот ги подмирува трошоците, а Николовски веднаш по враќањето од Бамберг повторно ќе им се приклучи на подготовките на националниот тим за септемвриското Европско првенство во Полска. Токму домаќинот на шампионатот, како и противникот во групата во Познањ, Хрватска, ќе им бидат ривали на најдобрите македонски кошаркари на турнирот во Германија. Таму Арсиќ треба да расчисти уште неколку дилеми во однос на конечната листа од 12. патници што почнувајќи од стартот против Грција на 8 септември ќе ги бранат боите на Македонија во нејзиното второ учество на континенталните собири по тоа во Франција пред една ...
  | | веќе видена | слични

  Бамберг предалечен за Петровски, Трајковски и Николовски Бекот Јане Петровски и високите Бојан Трајковски и Кирил Николовски се тројцата кошаркари што нема да ги бранат боите на Македонија на турнирот во германскиот град Бамберг, кој ќе се игра утре и задутре. В петок Македонија во 18.15 часот игра со домашната Германија, а втората полуфинална двојка е Хрватска - Полска. Македонија на турнирот во Германија се подготвува за ЕП Полска (7-20 септември). Од тројцата, кои се вишок во списокот од 14 кошаркари што треба да одат во Германија, селекторот Јовица Арсиќ, не се откажува, но вели дека Петровски веќе нема да биде со националниот тим ако за тоа нема голема потреба. - По враќањето од Германија, Трајковски и Николовски ќе продолжат да тренираат со репрезентацијата, а Петровски не, но тоа не значи дека е отпишан. Ако имаме потреба и тој повторно ќе биде повикан - изјави Арсиќ. Конкуренцијата на бековските позиции е засилена со приклучувањето на Ристе Стефанов и Дариус Вашингтон, па селекторот мораше да остави ...
  | | веќе видена | слични

  Новиот урбанистички план за просторот околу црквата „Пресвета Богородица“ предвидува плоштад и три фонтани со споменици. Како што налага Законот, планот од денеска е изложен на јавна презентација, а граѓаните можат да даваат сугестии за изгледот на новите објекти. Но, во училиштето „Свети Кирил и Методиј“ е изложен само нацртот на новиот изглед на просторот околу црквата. Граѓаните не можат да видат како ќе изгледа просторот, ниту какви ќе бидат спомениците. Дел од жителите на Центар кои ги затекнавме пред црквата, сметаат  дека јавната презентација на урбанистичкиот план е само формалност, ако тие не можат да дадат предлог и за тоа какви споменици ќе се градат.   Од општина Центар велат дека сè уште не се знае какви споменици ќе се градат, а одговорните биле на одмор. Градоначалникот Тодоровиќ, на кој денеска му беше ден за средби со граѓаните, не беше достапен да  одговори какви споменици ќе никнат пред црквата. Поранешниот градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, во чие време беше обновена црквата ...
  | | веќе видена | слични

  На средбата, како што соопшти Министерството за образование и наука,  се потврди добро воспоставената соработка меѓу  двете земји, создава простор за унапредување на соработката помеѓу министерствата за образование на Република Македонија и Република Чешка. „Ме радува што чешкиот јазик се изучува на катедрата за славистика на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ уште од 1946 година, како и дека интересот за неговото изучување се зголемува. Како резултат на тоа, од оваа година квотата за прием на нови студенти е зголемена и сега изнесува 25 слободни места“, изјави министерот за образование и наука Никола Тодоров. На средбата е разговарано за интензивирање на соработката во високото образование, преку зголемување на бројот стипендии кои ги доделува Владата на Репблика Чешка. Почнувајќи од 2001 година чешката Влада доделува по две стипендии годишно за различни области, од кои една за додипломски и една за последипломски студии, како и четири стипендии за летните курсеви ...
  | | веќе видена | слични

  На три дена пред стартот на Президент купот во Германија, селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Јовица Арсиќ го скрати списокот на кошаркари за три имиња. Во Германија нема да патуваат Бојан Трајковски, Јане Петровски и Кирил Николовски. До крајот на подготвките пред настапот на Европското првенство во Полска нашата селекција покрај турнирот во Бамберг ја очекува и последната контрола, а тоа е учеството на Ефес купот во Турција по што селекторот Арсиќ го објави конечниот  список на играчи кои ќе го носат дресот на националниот тим на Евробаскетот.
  | | веќе видена | слични

  Јовица Арсиќ, селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, на претстојните турнири во Германија односно Турција планира да им даде еднакви услови за покажување на квалитетот на Американците со македонски пасош Дариус Вашингтон и Џеремаја Мејси, кои се во трка по едното место за натурализиран играч во составот што ќе настапи на Европско првенство (ЕП) во Полска (7-20 септември). Жолто-црвените претстојниов викенд ќе настапат на „Президент купот“ во германскиот град Бамберг, додека идниот викенд ќе учествуваат на „Ефес купот“ во турската престолнина Анкара. - Вашингтон и Мејси ќе бидат заедно на тренинзите сé до заминувањето во Полска, а ќе настапат и на сите преостанати пријателски мечеви. Но, за разлика од вториот дуел со Словачка од пред десетина дена, кога на моменти играа заедно, во иднина на паркетот исклучиво ќе се најде еден од нив. Двајцата ќе добијат идентична минутажа, а со тоа идентични услови за борба за дресот на Македонија на ЕП во Полска - ни изјави селекторот Арсиќ. Српскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Намален бројот на играчи во репрезентацијата за ЕП Арсиќ го крати списокот Селекторот на машката кошаркарска сениорска репрезентација Јовица Арсиќ денеска ќе каже кои двајца ќе отпаднат од составот за настап на Европското првенство во Полска. Се шпекулира дека први на списокот се Кирил Николовски и Јане Петровски, а останатите тројца прекубројни, меѓу кои еден ќе биде или Џеремаја Мејси или Дарус Вашингтон, ќе се знаат пред тргнувањето за Полска. Турнирите во Германија и во Турција ќе бидат последниот филтер за кошаркари кои ќе го носат жолто-црвениот дрес на континенталниот шампионат. По викендот за одмор, работат на отстранување на грешките кои стручниот штаб ги увиде во двата контролни натпревари со Словачка. Иако двапати победија, прво со 75-66, а потоа и со 101-70, тренерите не се потполно задоволни од играта и до тргнувањето за Германија ќе се работи на нивното отстранување. - Очигледно дека се уште не сме баш најдобро физички подготвени, но има доволно време да го решиме тој проблем. Средбите со ...
  | | веќе видена | слични

  Најмногу слободни места на Штипскиот и на Тетовскиот универзитет Државните универзитети ќе чекаат на вториот уписен рок за да ги пополнат слободните места. Според официјалните бројки, од првиот ден во првиот уписен рок најмногу празни места има на Штипскиот и на Тетовскиот универзитет, каде што не се пополнети ниту половина од предвидените места во конкурсот. На Штипскиот универзитет на првиот ден се пријавиле 1.710 кандидати за вкупно 4.940 слободни места. Додека, пак, на Тетовскиот има само 957 кои аплицирале за 4.360 слободни места. Вкупно 4.707 кандидати поднеле документи за индекс на Скопскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“, а предвидената бројка на слободни места за овој универзитет е 10.626 слободни места. „На првиот ден е исполнет 40 отсто од капацитетот на Универзитетот“, ни изјави ректорот на Универзитетот, Велимир Стојковски. Според Министерството за образование и наука, половина слободни места се пополнети на Битолскиот универзитет „Св. Климент Охридски“, каде што се регистрирани 1.737 ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот јазик не е загрозен, за тоа сведочи и големиот интерес за учество, вели Емилија Црвенковска, директорка на Семинарот за македонски јазик, литература и култура, кој се одржува во Охрид. На семинарот учествуваат околу 90 странски слависти, македонисти, балканисти, историчари, етнолози, универзитетски професори, научни работници, преведувачи и студенти по македонистика, славистика и по балканистика од 23 земји, меѓу кои се и познатите македонисти академиците Ала Шешкен од Русија и Иван Доровски од Чешка, професорите Кшиштоф Вроцлавски и Јан Соколовски од Полска, Волф Ошлис од Германија, Стивен Френкс од САД и други, кои се редовни гости на семинарот. - Веќе 42 години македонистите од Македонија со помош на академиците прават големи напори за афирмација на македонскиот јазик, литература и култура. Очекуваме од ова издание на фестивалот да стекнеме уште други нови пријатели, млади македонисти што ќе ја продолжат афирмацијата на македонскиот јазик, литература и култура – вели Црвенковска. ...
  | | веќе видена | слични

  Првиот дел од книгата се однесува на особеностите на историскиот, духовниот и културно-просветниот развој на Македонија и македонскиот народ. Тука се вклучени прилози за Македонија по Александар, за светите Кирил и Методиј, богомилите, Самуиловото Царство, за средниот век и сликарството, книжевноста и музиката, како и посебни поглавја за Прличев, Миладиновци, Цепенков, па сé до 20 век, Крушевската република и книгата „За македонцките работи“ на Мисирков. Вториот дел од публикацијата опфаќа текстови за стремежите и за остварувањата на македонската државност и самостојност, и тоа осврт на француската студија за Македонија, развојот на Македонија по Втората светска војна, како и миграциските политики во Македонија и на Балканот во минатото и денес. Третиот дел се прилози на документи отпечатени во ракопис. Проф. д-р Лазар Лазаров е редовен професор на Факултетот за правно-политички науки, а неговиот научноистражувачки интерес е поврзан со периодот на 20 век со тематика од повеќе области: економска, политичка, ...
  | | веќе видена | слични

  Во ходникот на старата зграда на беровската гимназија „Ацо Русковски“, во импровизирана служба за студентски прашања, вчера студентите поднесуваа документи за упис на новиот Факултет за информатика. До попладнето едвај десетина студенти дојдоа да се пријават за упис. Пред зградата стои старата табла на која го пишува името на гимназијата, но никаде не пишува дека тука всушност се наоѓа новиот факултет. Екипата на „Нова Македонија“ затекна само една студентка што поднесуваше документи. - Живеам во Делчево, па блиску ќе ми биде факултетот. Студиите тука ќе ме чинат многу помалку за разлика од Скопје, зашто нема да плаќам школарина. Затоа се запишувам овде - ни рече студентката. Четиринаесет студенти се пријавиле на новиот Технолошко-технички факултет во Пробиштип, а, пак, само десетина студенти за 120 слободни места се пријавија на Машинскиот факултет во Виница, сместен во административната зграда на фабриката за производство на машини „Весна САП“. Деканот Зоран Панов рече дека очекувал поголем интерес на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонците си се Македонци...Ја описменивме пола Европа со Слово-то Божје, ги научимвме нашите северни и источни соседи да рецкаат Слова, да го Слават Христа, за да бидат Славени...Тоа што бевме Прво Славени, Прво О-Словени, тоа што имавме Право да бидеме Славни, не смееше да биде придобивка само за нас Македонците, оти горделивоста е грев, нели, а Господ_Бог сите ги сака. Затоа, се што беше благоугодно за нас Македонците го споделивме со нив. Само оние кои ја живеат Слнцевината што им ја даривме, ќе ја имаат заедно со нас Македонците, Славата на идните дни, како одблесок на македонските градители од неолитот, како Филип и Александар, Лидија, Константин и Јустинијан, Светите Кирил и Методиј, Климент и Наум, Крале Марко и Ѓорѓија Кастриот, Карпош, како Гоце Делчев...Ако Сал со Бога сум, тогаш со Сонце во градите, заедно, ќе го обединиме светов и веков, во Мир, на единствената ни дуња...е тоа е Македонизам и ако приграбувате кон/од него Ве молам ползувајте го Богуугодно.
  | | веќе видена | слични

  Почна трката за студентски индекси Информативна блокада на универзитетите за пријавените кандидати Жаклина Хаџи-Зафирова На државните универзитети во земјава почна трката за индекси, при што во претстојната учебна година има место за 23.558 бруцоши. На Скопскиот, Битолскиот универзитет и на Универзитетот за информатички технологии првиот уписен рок трае и денеска. Додека, пак, на Штипскиот универзитет документи ќе се примаат до утре, а на Тетовскиот универзитет до петок. Како никогаш досега, новинарите вчера беа соочени со информативна блокада од страна на државните универзитети, кои не сакаа да даваат какви било официјални информации околу бројот на пријавени кандидати кои вчера ги поднесуваа документите во првиот уписен рок. Нивното образложение беше дека надлежно за информации е ресорното министерство, а од Скопскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“ објаснија дека таква им била политиката на интегриран универзитет - да ги соберат сите податоци од факултетите, па потоа да ги соопштат. Деканите на ...
  | | веќе видена | слични

  Навалица на Медицински Најголеми редици на кандидати за бруцоши вчера на првиот ден од уписот имаше на Економскиот, Правниот, Медицинскиот и Филолошкиот факултет, за скопскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“. На Правниот факултет само вчера се пријавиле 700 матуранти. - Надминување на бројот на слободни места имаме за правните науки, а непополнети се уште студиите за новинарство и за политички науки. На дисперзираните студии во Велес досега се пријавија 13 матуранти, но малиот број е поради тоа што не знаат дека треба да се пријават во Скопје, а не во Велес. Лани имавме проблеми со студиите поради просторните проблеми, но ако годинава тие се решат, студентите таму ќе следат настава, ако не, ќе мора тука да доаѓаат - вели претседателот на комисијата за упис на Правниот Факултет „Јустинијан Прима“, професор д-р Тодор Каламатиев. Од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ велат дека како и лани, интересот е голем за англиски јазик. Но, се жалат дека имаат просторни проблеми за реализирање на наставата. - Ние ...
  | | веќе видена | слични

  Во Струмица има место за 700 нови бруцоши Првиот уписен рок за запишување нови студенти на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип почна денеска и ќе трае три дена, односно до 19 овој месец, а за вториот и третиот ќе бидат определени дополнителни термини во текот на септември. Во рамките на овој Универзитет, во струмичкиот студентски кампус работат три факултети, а од оваа академска година ќе биде отворен и Педагошки факултет, насока одделенска настава. Според програмата, годинава на Штипскиот универзитет, во Струмица ќе бидат запишани вкупно 470 студенти од кои на Земјоделскиот факултет има место за 90, информатика ќе имаат можност да студираат 140, финансиски менаџмент за 160 бруцоши, а на Педагошкиот факултет 80. Со нова насока „Преработка на земјоделски производи“ во новата студентска година ќе стартува и државниот Универзитет „Кирил и Методиј“ од Скопје, Во Струмица отворани се и дисперзирани студии на Универзитетот ФОН.  На Скопскиот Универзитет и на ФОН годинава ќе имаат можност да студираат повеќе од 230 ...
  | | веќе видена | слични

  Почнаа уписите на државните универзитети во земјава.Идните бруцоши денеска и утре ќе можат да се пријавуваат на скопскиот, битолскиот и на универзитетот за информатички технологии во Охрид, на штипскиот до среда, а на државниот универзитет во Тетово приемот на документи ќе се врши до петок.Најмногу места има на скопскиот, св. Кирил и Методиј повеќе од десет ипол илјади, на штипскиот Гоце Делчев и на  тетовскиот има okoлу 4 илјади слободни места, Климент Охридски во Битола располага со 3 500 илјади, а најмалку студенти 125 ќе запише новоотворениот во Охрид. Сепак, гужвите на факултетите зависеа од желбите на идните бруцоши кои се надеваат дека ќе бидат примени во државната квота. Но и покрај отворањето на нови универзитети, како и дисперзирани студии скоро во секој град во земјава, идните бруцоши најмногу се заинтересирани да се запишат на факултетите во Скопје. Лани  на факултет се  запишаа вкупно 16 192 бруцоши, а имаше 18 500  слободни места. Годинава има место за 23 500 бруцоши.        Вероника Мароска
  | | веќе видена | слични