Кирил

  во

  Македонија дома и во Рим викендов го одбележува патронатот на сесловенските просветители Кирил и Методиј. Државо-црковна делегација се поклони на гробот на св. Кирил во црквата „Сан Клементе“ во Рим, а молебен одржа архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан. Поглаварот на МПЦ истакна дека ако треба некому да сме му благодарни што нашиот јазик, говорен во Солунско, постана јазик угоден на Бога и прифатен од многу народи, треба да му благодариме токму на светителот Кирил. - Свети Кириле, денес во твојот и наш Солун е камен на камен од твоето дело! Денес во твојот роден град се е пепел и прав и нема ни буква ни слово од јазикот твој и наш. Во крајот во кој сите тогаш говореа како тебе и како ние денес, забрането е не само говорењето и молењето на тој јазик, туку и постоењето. Денес, за жал, таму однесувањето е полошо од она на тријазичниците во твое време. Таму се прогонува и протерува се што е македонско, и се негира и името на земјата, и името на Црквата, се негира - вистината - рече поглаварот на ...
  | | веќе видена | слични

  Ансамблот за народни игри и песни од Македонија, „Танец“ - Скопје, денеска ќе настапи во светиот храм „Христос Спасителот“ во Москва по повод прославата на македонските просветители Кирил и Методиј. Ансамблот ќе ја претстави нашата фолклорна традиција и култура со женска игра, која претставува сплет од невестински и женски ора, во кој уметниците покрај игрите ќе ги претстават и богатите оригинални македонски носии, стари 150 години. Овој сплет на ора ќе го придружува оркестарот на ансамблот „Танец“. Манифестацијата ќе почне со обраќање на рускиот патријарх кон гостите. На овој голем настан ќе настапат ансамбли од повеќе словенски земји. На 31 мај ансамблот „Танец“ ќе настапи на спектаклот заедно со танчерската група „Лорд оф д денс“, настан што го организира „Литиум Рекордс“ во новоотворената спортска арена „Борис Трајковски“ во Скопје.
  | | веќе видена | слични

  Влада Дивљан, еден од најзначајните автори на српската поп-музика и некогашен член на белградскиот состав „Идоли“, влезе во студио да го сними својот нов албум со работен наслов „Есперанто“. - Сите знаеме дека есперанто е заборавен измислен јазик, една голема романтична идеја која завршила тажно, но тоа не значи дека и песните на албумот ќе бидат тажни - изјавил Дивљан и додал дека поголемиот дел од песните ќе бидат на српски јазик, но ќе има и неколку на германски и веројатно една на есперанто. Освен албумот, во вид на носач на звук, кантавторот размислува и за покренување веб-сајт кој ќе биде посветен на овој албум и кој, за разлика од цедето, ќе биде многу поширок и на него би се нашле повеќе песни, различни нивни миксови, како и инструментална музика. На овој албум учествува и група музичари кои постојано работат со Дивљан, а меѓу нив се и басистот Зденко Колар, перкусионистот Борис Буњац, пијанистот Александар Шандоров и тапанарот Марко Миливојевиќ Нафта, а се споменуваат и гости, кои засега се уште не ...
  | | веќе видена | слични

  Не можеме да се одречеме од нашето сознание, идентитет, култура и писменост зашто тоа се најважните пред услови за иднината на секој народ. Идентитетот нема супститут Затоа, во Европа ќе влеземе како Македонци и никако поинаку. Ова, како што јави МИА, завчера го истакна премиерот Никола Груевски, како покровител на програмата Година на македонскиот јазик, со која во Рим, во Министерството за култура на Италија, заврши годинашната 40. манифестација „Македонија во чест на Св. Кирил“. Иако една држава-членка на ЕУ и на НАТО прави обиди да ја попречи нашата евроинтеграција, преку оспорување на нашиот национален идентитетот и посебност, наша цврста определба е да станеме дел од овие структури достојно, како нација чија култура и јазик се еден од столбовите на европската цивилизација - додаде премиерот.Тој им се заблагодари на италијанските македонисти за долгогодишното изучување на македонскиот јазик на лекторатот на Институтот во Неапол и рече дека желба на Владата е лекторати по македонски јазик и литература да ...
  | | веќе видена | слични

  Осветена црквата „Св. Никола“ во Маврово

  Манастирската црква „Свети Никола“ завчера беше осветена на голем црковно-народен собир во Маврово. Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил го освети и камен-темелникот на новите манастирски конаци. Чинот на осветувањето се одржа во рамките на јубилејот „Педесет години од обновувањето на Охридската архиепископија“. Денешниот ден е голем и историски за нас затоа што го воскреснавме храмот што беше жртвуван при создавањето на вештачкото езеро пред повеќе децении - рече архијерејот на Полошко-кумановската епархија г. Кирил. Иницијативата за изградба на новиот храм потекна од жителите на селото Маврово со цел да се замени црквата што беше потопена со изградбата на Мавровското Езеро.
  | | веќе видена | слични

  Топлото пролетно сонце викендов беше сојузник на младите уметници од Европа и од Медитеранот што допатуваа во Бари, центар на италијанскиот регион Пулја, за да ја претстават својата уметност. Повеќе од 1.000 ликовни уметници, актери и режисери, музичари од 48 земји дојдоа во градот на брегот на Јадранското Море за да се дружат, да разменат искуства, да ја претстават својата уметничка визија на 13. Биенале на младите уметници од Европа и од Медитеранот. Саемот „Фиера дел Леванте“ деновиве е центар на светот за младите автори. Секое утро околу 11 часот саемот полека почнува да се полни. Тогаш пристигнуваат автобуси што ги носат гостите од хотелот во кој се сместени до халите адаптирани специјално за манифестацијата. Саемските хали, поставени кружно околу монументалната фонтана потсетуваат дека сте во Италија, родното место на двајца генијалци во уметноста, Леонардо да Винчи и Микеланџело Буонароти. Наоколу сосема поинаква атмосфера која не враќа во 21 век. Момчиња со афро-фризури, девојки со тетоважи, едни ...
  | | веќе видена | слични

  Грција остро ги обвини државните и црковните лидери во Македонија за спрега во водење иредентистичка политика, која ја загрозува стабилноста на Балканот и ја оддалечува државата од ЕУ и НАТО.

  Острата реакција на грчката влада, политичарите, црквата, како и медиумите, уследи по говорот на поглаварот на македонската црква, архиепископот Стефан во Ватикан. Тој на чествувањето по повод денот на сесловенски просветители, во присуство на државната делегација, наведе дека Грција го негира постоењето на македонската нација и црква.

  „Свети Кириле, денес во твојот и наш Солун е камен на камен од твоето дело!. Денес во твојот роден град се е пепел и прав и нема ни буква, ни слово од јазикот твој и наш...Таму се прогонува се што е македонско и се негира и името на земјата и името на црквата, се негира вистина“, рече поглаварот Стефан, на молебенот на гробот на сесловенскиот просветители с. Кирил, во црквата Сан Клемент во Ватикан.

  „Таквите иредентистички изјави се опасни за регионалната ...
  | | веќе видена | слични

  Папата го прими бугарскиот министер за надворешни работи и бугарската делегација

  25 05 2008

  ВАТИКАН, Ватикан -- Папата Бенедикт Шеснаесетти во петокот (23-ти мај) ја прими бугарската делегација предводена од министерот за надворешни работи, Ивајло Калфин. Аудиенцијата се одржа на 24-ти мај -- Денот на словенската азбука, бугарското образование и култура. Папата Бенедикт Шеснаесетти ја благослови Бугарија. Тој апелираше до христијаните да се угледаат на единството кое е очигледно во заедничката традиција на Кирил и Методиј, татковците на кирилицата. Калфин и папата, исто така, разговараа околу прашањата поврзани со имотот на Ватикан во Софија. (бТВ, БНР, БТА, New.bg - 24
  | | веќе видена | слични

  Папата Бенедикт се интересирал за проблемот со името и за зачленувањето во НАТО и во ЕУ

  РИМ - Премиерот Никола Груевски, кој ја предводеше државната делегација на чествувањето на св. Кирил во Рим, во саботата имаше средба со папата Бенедикт Шеснаесетти и со монсињор Доминик Мамберти, државен секретар при Светиот стол.

  „Со папата разговаравме за темата која сега е најактуелна во Македонија. Многу го интересираше проблемот што го имаме со името, нашиот пат за зачленување во НАТО, зачленување во Европската унија. Му кажав неколку детали и нашите проблеми со тоа прашање. Се разбира, од Ватикан и порано, а и сега имаме поддршка“, изјави Груевски по средбата.

  Тој го информирал понтифот и за изградбата на Спомен-куќата на Мајка Тереза во центарот на Скопје и го поканил на стогодишнината од раѓањето на Мајка Тереза, на 20 август 2010 година, да ја посети Македонија, а во таа пригода и да го освети објектот. Од своите соговорници, како што рече, добил позитивен одговор за заложби на ...
  | | веќе видена | слични

  Осветени црквата „Св. Никола“ и темелот на конаците МАВРОВО - Во с. Маврово, на брегот на Мавровско Езеро, викендов беше осветена црквата „Св. Никола“, а беше осветен и темелот на манастирските конаци. По половина век, воскресна импозантниот црковен храм, што е достојна замена за црквата „Св. Никола“, која во средината на минатиот век беше потопена при создавањето на Мавровско Езеро. Чинот на осветување го извршија архијереите на МПЦ г. Кирил, г. Агатангел и г. Иларион, со голем број свештенослужители на Полошко-кумановската, Повардарската и на Брегалничката епархија, во присуство на неколку стотина верници и туристи од нашата и од соседните држави.

  По осветувањето, во манастирската црква своето судбоносно „да“ го изговорија Јовица Петрески од с. Маврово и Марија Савевска од с. Печково. Нивниот брак го благослови митрополитот г. Кирил. Во непосредна близина на манастирската црква беше поставен и осветен темелот на манастирските конаци. Главен ктитор е Душан Петрески, кој беше иницијатор, креатор и ...
  | | веќе видена | слични

  Рускиот патријарх Алексиј го одликува амбасадорот Златко Лечевски

  Патријархот на Руската православна црква, г. Алексиј Втори, со орден „Обединетост“ го одликува Златко Лечевски, амбасадор на Република Македонија во Руската Федерација. Вакви одликувања, кои се доделуваат по повод 60-годишнината од Обединетите нации, московскиот патријарх во саботата им додели само на петмина амбасадори од светот. Одликувањето се случи по традиционалниот молебен што го одржа московскиот патријарх заедно со свештенството на Руската православна црква на Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј.

  Претходно, македонска делегација предводена од амбасадорот Златко Лечевски положи цвеќе на споменикот на словенските просветители на Славјанскиот плоштад во Москва. Годинава првпат меѓу дипломатите што им оддадоа почит на браќата Кирил и Методиј беа и претставниците на Грција и на Кипар. Орденот „Обединетост“ е второ високо одликување за нашиот амбасадор во Руската Федерација. Минатата година, на 24 Мај, на ...
  | | веќе видена | слични

  Ова е трета книга по „Сто Македонски години 1903-2003“ и „Македонски деветнаесетти век“ Во издание на Книгоиздателство МИ-АН, деновиве излезе од печат книгата „Македонски среден век VI-XVIII век“, третата книга по „Сто Македонски години 1903-2003“ и „Македонски деветнаесетти век“ од хронологијата на Македонија.

  Во овој енциклопедиски лексикон на кои соработуваа дваесеттина главно млади научни работници и професори од Институтот за национална историја и Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ од Скопје е опфатен богатиот период од појавата на христијанството и писменоста во Македонија, заклучно со првите книги на Јоаким Крчовски и Кирил Пејчиновиќ, кои ги најавија првите знаци на македонската преродба и народносното будење на Македонците.

  Оттука, јасно е дека толку долга историја, исполнета со решавачки настани, борби и порази, со општествени и, над се , верски лични и заеднички народни драми, не може да се собере меѓу кориците на една книга, уште помалку, еден огромен период од илјада и ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски, кој ја предводи државната делегација на чествувањето на Свети Кирил во Рим, денеска имаше средба со папата Бенедикт 16-ти и со монсињор Доминик Мамберти, државен секретар при Светата столица.

  „Со папата разговаравме за темата која е сега најактуелна во Македонија. Него многу го интересираше проблемот што го имаме со името, нашиот пат за зачленување во НАТО, зачленување во ЕУ. Му кажав неколку детали и нашите проблеми со тоа прашање. Се разбира, од Ватикан и од порано, а и сега имаме поддршка“, изјави Груевски по средбата.

  Тој го информирал понтифот и за изградбата на спомен-куќата на Мајка Тереза во центарот на Скопје и го поканил на стогодишнината од раѓањето на Мајка Тереза, на 20 август 2010 година, да ја посети Македонија, а во таа пригода и да го освети објектот.

  Од своите соговорници, како што рече, добил позитивен одговор за заложби на Ватикан за Македонија во католичкиот свет.

  „Има разбирање за нашите проблеми и на сите начини на кои ...
  | | веќе видена | слични

  Со промоција на книгата „Четириесет поклоненија пред гробот на Св.Кирил филозоф во Рим“, почна чествувањето на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“

  Гробот на свети Кирил бил и останува отворено послание и потсетник за сите дека светото дело пред Бога и народите останува како вечно запалено кандило, кое најдалеку свети и осветлува без оглед на временската и просторната дистанца. Ова синоќа го истакна охридскиот и македонски архиепископ г.г. Стефан во Министерството за култура на Италија промовирајќи ја книгата „Четириесет поклоненија пред гробот на Св. Кирил филозоф во Рим“, со што почна чествувањето на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“. Во изданието чии автори се Вера Стојчевска-Антиќ, Славе Николовски-Катин и хераклејскиот епископ Климент хронолошки се содржани информации за сите доаѓања на државни и црковни делегации на манифестацијата во чест на свети Кирил почнувајќи од првото во 1969 година, кога биле одбележани 1.100 години од неговото упокојување.Покрај ...
  | | веќе видена | слични

  Пет факултети од Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ денеска ќе добијат Ордени за заслуги за Македонија од претседателот Бранко Црвенковски по повод патрониот празник на Универзитетот.

  Ордени за заслуги ќе добијат Медицинскиот, Шумарскиот, Природно математичкиот, Факултетот за земјоделски науки и Филолошкиот факултет „Блаже Конески“.

  Претседателот Црвенковски на Универзитетот ќе му врачи одликување „Медал за заслуги за Македонија“. Медал ќе му биде доделен и на д-р Горан Калоѓера, професор на Универзитетот во Риека, Хрватска поради неговиот придонес во остварувањето и унапредувањето на научната и културната соработка меѓу Македонија и Хрватска.
  | | веќе видена | слични

  Државна и црковна делегација од Македонија денеска по 40-ти пат ќе се поклони на гробот на сесловенскиот просветител Свети Кирил во Рим.

  Поглаварот на Македонската православна црква ќе чиноначалствува со молебенот на гробот на Св. Кирил.

  Според најавите, државната делегација, која што ја предводи премиерот Никола Груевски денеска во Ватикан ќе има аудиенција кај папата Бенедикт XVI и средба со монсињор Доменик Мамберти, секретар за односи со државите при Светата столица.

  Чествувањето на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“ започна в четвртокот со промоција на книгата „Четириесет поклоненија пред гробот на Св.Кирил филозоф во Рим“ во Министерството за култура во Рим.

  Книгата, чии автори се Вера Стојчевска Антиќ, Славе Николовски Катин и епископот хераклејски Климент, хронолошки содржи информации за сите доаѓања на државни и црковни делегации на манифестацијата во чест на Свети Кирил, почнувајќи од првото во 1969 година, кога биле одбележани 1.100 години ...
  | | веќе видена | слични

  Државна и црковна делегација денеска по 40. пат ќе се поклони на гробот на сесловенскиот просветител свети Кирил во Рим. Со молебенот на гробот на Св.Кирил во црквата „Сан Клементе“ ќе чиноначалствува поглаварот на Македонската православна црква г. г. Стефан, а државната делегација ќе ја предводи премиерот Никола Груевски, кој во Ватикан ќе има аудиенција кај папата Бенедикт Шеснаесетти и средба со монсињор Доменик Мамберти, секретар за односи со државите при Светата столица. Гробот на свети Кирил бил и останува отворено послание и потсетник за сите дека светото дело пред Бога и пред народите останува како вечно запалено кандило кое најдалеку свети и осветлува без оглед на временската и на просторната дистанца. Ова завчера вечерта го истакна архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, во Министерството за култура на Италија, промовирајќи ја книгата „Четириесет поклоненија пред гробот на Св. Кирил Филозоф во Рим“, со што почна чествувањето на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“. Во ...
  | | веќе видена | слични

  Во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“ во галеријата „Сан Микеле“ во Рим е отворена изложбата „Македонски народни носии и накит“. На изложбата, освен облеките, се претставени и стотина парчиња накит (од метал и од мониста). Автори на постановката се Горданче Видиниќ и Милена Петровиќ, кустоси во Етнолошкиот оддел при Музејот на Македонија.
  | | веќе видена | слични

  Четворица кандидати за ректорската фотелја

  Четворица кандидати се тркаат за престижната ректорска фотелја на Скопскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“. До вчера, кога се затвори рокот за кандидатури, беа кандидирани досегашниот ректор Ѓорѓи Мартиновски и проректорот за настава Велимир Стојковски, кои ги кандидираа нивните матични факултети. За местото прв човек на Универзитетот се тркаат и деканот на Економскиот факултет Бобек Шуклев и професорот на ПМФ и поранешен министер за образование Ненад Новковски. (Ж.Х.З.)
  | | веќе видена | слични

  Делегација ќе се поклони на гробот на св. Кирил

  Рим „Гробот на свети Кирил бил и останува отворено послание и потсетник за сите дека светото дело пред Бога и народите останува како вечно запалено кандило кое најдалеку свети и осветлува без оглед на временската и просторната дистанца“. Ова го истакна архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, во Министерството за култура на Италија, промовирајќи ја книгата „Четириесет поклоненија пред гробот на св. Кирил филозоф во Рим“, со што почна чествувањето на манифестацијата „Македонија во чест на свети Кирил“.

  Во изданието чии автори се Вера Стојчевска - Антиќ, Славе Николовски - Катин и епископот хераклејски, Климент, хронолошки се содржани информации за сите доаѓања на државни и црковни делегации на манифестацијата во чест на свети Кирил.

  Покрај промоцијата, беше отворена и изложбата „Народни носии и накит од Македонија“, организирана од Музејот на Македонија која во Министерството за култура на Италија ќе биде отворена до 30 ...
  | | веќе видена | слични