Кипар

  во

  НИКОЗИЈА, Кипар -- Министерот за надворешни работи, Маркос Кипријану, во средата (27-ми мај) рече дека силите на ОН во земјата, познати како УНФИКИП, с уште се неопходни и покрај тековните разговори за повторно обединување помеѓу водачите на двете заедници на поделениот остров. Силите, распоредени во 1964 година, се состојат од преку 900 претставници на ОН, со база во тампон зоната помеѓу турскиот и грчкиот дел. Кипријану рече дека владата на Кипар верува оти секој обид за намалување на силите или измена на нивниот мандат ќе биде чекор во погрешна насока. (Фамагуста газетe - 28
  | | веќе видена | слични

  Прв сомнителен случај на новиот грип е регистриран и во Кипар, објавува весникот “Филелевтерос“. Здравстевните власти испитуваат кипарска студентка, пристигната од Единбург во понеделникот. Девојката е изолирана во главната болница на градот Лимасол. Резултатите од анализите се очекуваат за 48 часа. Примероци се испратени и во Институтот “Пастор“ во Атина, за потврдување на резултатите.
  | | веќе видена | слични

  АТИНА, Грција -- Британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Милибенд, во вторникот (26-ти мај) рече дека двете кипарски заедници мора да ги забрзаат разговорите со цел повторно обединување на поделениот остров и постигнување остварлив напредок во текот на следните неколку месеци. На состанокот со грчкиот министер за надворешни работи, Дора Бакојани, во Атина, Милибенд ја истакна потребата за решавање на кипарското прашање „од Кипарците и за Кипарците“. Тој објасни дека Велика Британија е подготвена да одигра само помошна улога во мировните разговори.

  Што се однесува до преговорите за пристапување со ЕУ, Милибенд рече дека Велика Британија го поддржува продолжувањето на подготовките на Анкара за пристапување во ЕУ. Бакојани истакна дека кандидатурата на Турција за ЕУ се наоѓа на „пресвртница“ и дека Анкара е таа што треба да ги избере радикалните реформи што ќе можат да ја доближат до Европа. „Грција отворено и јасно ќе го поддржи овој избор“, рече таа. Бакојани повторно ја повика Турција да ...
  | | веќе видена | слични

  ЊУЈОРК, САД -- Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун рече дека кипарските водачи мора да ги забрзаат тековните разговори за повторно обединување на Кипар, предупредувајќи дека ќе биде с потешко да се постигне решение, „како што поминува секој ден без решение“. Во извештај за обновувањето на мандатот на мировната мисија на ОН во Кипар (УНФИКИП), објавен во четвртокот (21-ви мај), Бан рече дека е „разочаран“ од „недостатокот на политичка волја на двете страни за придвижување напред со мерки за градење на довербата. Тој, исто така, рече дека кипарските заедници „признаваат оти состојбата на статус кво е неприфатлива и дека процесот не може да биде со отворен крај“. Во извештајот, Бан препорача Советот за безбедност да го продолжи мандатот на ОН во Кипар за шест месеци, до 15-ти декември. (Филелефтерос, новинска агенција Анадолу, Хуријет, Ројтерс - 22
  | | веќе видена | слични

  Контроверзниот доктор Панајотис Завос, експерт за вештачко оплодување, соопшти дека клонирал 14 човечки ембриони и 11 од нив всадил во матката на четири жени.

  Процесот на клонирање го снимил независниот снимател Питер Вилијамс, кој потврдува дека жените се оплодени со клонирани ембриони.

  Целиот документарен филм ќе биде објавен на „Дискавери канал“, а клонирањата Завос ги извршил во тајна лабораторија на Блискиот Исток.

  Завос, инаку натурализиран Американец, сопственик е на Клиниката за неплодност во Кентаки и на Кипар, каде што е роден.

  Тој клонирал ембриони на Блискиот Исток, каде што нема забрана за ваква дејност како во западните земји. Жените што ги оплодил со клонирани ембриони доаѓаат од Велика Британија, САД и Блискиот Исток. Ниту еден од обидите за всадување на клонираниот ембрион во матката не бил успешен, но Завос тврди дека „ова е прва глава“ и дека „клонираните деца доаѓаат“.

  „Нема сомневање дека до тоа ќе дојде. Можеби тоа нема да ми успее мене, ...
  | | веќе видена | слични

  Хилари Клинтон бара Македонија и Грција, со американска поддршка, да дојдат до решение за името. Повикот дојде, доцна вчеравечер по македонско време во Стејт департментот, каде грчката диајспора одбележувајќи ја 25-тата конференција за Кипар, грчки и православни прашања, и додели признание на државната секретарка. Во обраќањето Клинтон зборуваше за кипарското, но не и за прашањето за името. За тоа беше дополнително прашана:  - Прашање за името на ФИРОМ? -Да. Има надеж дека можеби оваа администрација, а и Вие лично, ќе покаже повеќе разбирање за грчките чувства. Ќе му посветите ли внимание на ова прашање и дали планирате нешто да преземете за решавање на прашањето со што би се овозможило натамошно приближување на земјата кон ЕУ и НАТО? -,,Бевме многу посветени на ова прашање. Зборував за потребата од решение на прашањето за името на начин што ќе биде прифатлив за двете страни. Заменикот-секретар Џејмс Стајнберг неодамна беше во регионот каде го кажа истото. Се нафативме за ова прашање со голема посветеност ...
  | | веќе видена | слични

  Русија се сомнева во „источното партнерство“ Претставници на ЕУ се обидоа ја убедат Русија дека тоа не е е нов формат против Русија Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Претставниците на ЕУ се обидоа да не убедат дека "источното партнерство" нема да и штети на Русија но сепак не успеаја да не уверат во тоа. Засега не е јасно како ќе се спроведува тоа партнерство, но факт е дека некои земји тоа го доживуваат како нов формат против Русија", изјави Димитриј Медведев на заедничка прес конференција со лидерите а ЕУ, по дводневниот Самит Русија-ЕУ во рускиот град Хабароск. Тој уште додаде дека Русија го поздравува тоа партнерство, доколку се работи за економска соработка, но е загрижена поради тоа што некои антируски расположени земји настојуваат да се консолидираат со европските земји. Иако Медведев не спомена имиња јасно е дека тоа се однесуваше за Грузија. Во "источното партнерство" влегуваат Азербејџан, Ерменија, Грузија, Украина, Белорусија и Молдавија. Што се однесува до главната тема на ...
  | | веќе видена | слични

  Деспотовски, Ивановски и Мемеди нови имиња Селекторот Јонуз го објави списокот за квалификациски мечеви за СП 2010 со Норвешка и Исланд Фудбалерот на украинска Ворскла Филип Деспотовски, напаѓачот на Полонија, Филип Ивановски, како и членот на Ренова, Агрон Мемеди, за прв пат ќе бидат дел од најсилната македонска фудбалска репрезентација, на која и претстојат квалификациските мечеви за СП 2010 против Норвешка и Исланд на 6 и 10 јуни во Скопје. Шансата за докажување им ја дава новиот селектор Мирсад Јонуз, кој се одлучи во националниот тим да го врати и играчот на корејскиот Услан Хјундаи Славчо Георгиевски. Останатите имиња на списокот на кој се најдоа 24 фудбалери се познати. Во големата група интернационалци свое место од домашниот шампионат обезбедија единствено Арменд Алими од Милано, Даниел Мојсов од Македонија ЃП и споменатиот Агрон Мемеди од Ренова. Собирот на репрезентативците е закажан за 31 мај во хотелот Белви во Охрид. Таму репрезентацијата ќе остане до 4 мај, кога се враќа во Скопје. ...
  | | веќе видена | слични

  НИКОЗИЈА, Кипар -- Претседателот Деметрис Христофиас и водачот на кипарските Турци Мехмет Али Талат во четвртокот (21-ви мај) не успеаја да се договорат за отворање нов премин на границата меѓу турскиот и грчкиот дел од островот. „Некои проблеми останаа, и ние не успеавме да го решиме ова прашање“, изјави Талат за новинарите по неговиот 29-ти круг директни разговори за повторно обединување со Христофиас.

  Христофиас го обвини Талат дека поставува неприфатливи барања, како на пример да се дозволи горивото за турската воена стража да поминува низ територијата на кипарските Турци. Тој објасни дека грчката, како и турската страна го поддржуваат отворањето нов премин, но додаде дека „алчните“ барања на кипарските Турци ги уништуваат шансите за постигнување договор. Минатата година двајцата се обврзаа дека ќе отворат нов премин во селото Лимнитис за да го олеснат слободното движење.

  За време на посетата на Анкара во четвртокот, министерот за надворешни работи на кипарските Грци, Хусеин Озгургун, ...
  | | веќе видена | слични

  Новиот селектор на македонската фудбалска репрезентација Мирсад Јонуз го објавил списокот на 24. играчи кои ќе настапат на двата претстојни квалификациски натпревара со Норвешка и Исланд на 6. односно 10. јуни.

  Прв потег на новиот предводник на македонската репрезентација е повикувањето на четири нови имиња во составот и тоа: Арменд Алеми (Милано), Филип Ивановски (Полонија), Филип Деспотовски (Ворксла) и Агрон Мемеди (Ренова).

  Голмани: Јане Николовски (АЕП Пафос, Кипар) Томе Пачовски (Вардар)

  Одбрана: Гоце Седлоски (Матесбург, Австрија) Игор Митревски (Жерминал Бершот, Белгија) Владе Лазаревски (Полонија, Полска) Горан Попов (Херенвен, Холандија) Николче Новески (Мајнц, Германија) Роберт Петров (Славија, Бугарија) Даниел Мојсов (Македонија ЃП) Ванче Шишков (Етникос Ахнас, Кипар) Бобан Грнчаров (Макаби, Израел)

  Среден ред: Величе Шумуликовски (Ипсвич, Англија) Влатко Гроздановски (Војводина, Србија) Дарко Тасевски (Левски, Бугарија) Арменд Адеми (Милано) Филип ...
  | | веќе видена | слични

  Судот во италијанскиот град Бари го прифатило барањето на одбраната за затворање на истрагата за „мафијашко здружување за криумчарање цигари, со образложението дека Мило Ѓукановиќ ужива допломатски имунитет. Ѓукановиќ беше обвинет од италијанското обвинителство дека на швајцарскиот државјанин Франко Дела Торе му дозволил увоз на илјадници тони цигари секој месец кои само минувале низ Црна Гора на илегалниот пат кон Италија. Овие активности се одвивале во периодот од 1994 до 2002 г., кога Ѓукановиќ беше претседател на Црна Гора во заедничката држава со Србија. Ѓукановиќ секогаш го отфрлаше овие обвинувања, тврдејќи дека станува збор за легална трговија. Но, и балканските и западните медиуми во изминативе години со документи пишуваа дека во времето на санциите на поранешната Југославија, од 1992 до 1999 г., и Црна Гора како и другите балкански држави преживуваа при што се богатеа нивните политички елити, од шверцот со цигари. Врпочем Форум во повеќе наврати пишуваше дека шверцот со цигари во периодот од ...
  | | веќе видена | слични

  Новоизбраниот селектор на Македонската фудбалска репрезентација Мирсад Јонуз денеска го објавил списокот на 24 - те играчи кои ќе настапат на двата престојни кафалификациски натпревари со Норвешка и Исланд на 6 односно 10 јуни.   Прв повлечен потег на новиот предводник на Македонската репрезентација е повикувањето на четири нови имиња во составот и тоа: Арменд Алеми (Милано), Филип Ивановски (Полонија), Филип Деспотовски (Ворксла) и Агрон Мемеди (Ренова). Спосок на играчи: Јане Николовски (АЕП Пафос Кипар) Томе Пачовски (Вардар) Гоце Седловски (Матерсбург Австрија) Игор Митревски (Жерминал Биршот Белгија) Владе Лазаревски (Полонија), Горан Попов (Херенвен Холандија), Николче Новески (Мајнц Германија), Роберт Петров (Славија Бугарија), Даниел Мојсов (МакедонијаЃП), Ванче Шишков (Етникос Ахнас Кипар), Бобан Грнчаров (Макаби Израел). Величе Шумуликовски (Ипсвич Англија), Влатко Гроздановски (Војводина Србија), Дарко Тасевски (Левски Бугарија), Арменд Адеми (Милано), Филип Деспотовски ...
  | | веќе видена | слични

  AТИНА, Грција -- Специјалниот претставник на ОН за Кипар, Александар Даунер, во средата (20-ти мај) рече дека е внимателен оптимист во врска со исходот од тековните разговори за повторно обединување на Кипар и ги повика кипарските заедници да ги интензивираат своите напори. По состанокот со грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, во Атина, Даунер рече дека одредени прашања веќе се решени, но с уште останува долг пат. Запрашан за евентуалната временска рамка, тој рече: „Не мислам дека кипарските водачи сакаат да заглават во одредена временска рамка. Тие само мора да го задржат интензитетот“. Претходно оваа недела, Даунер ја посети Анкара, каде што разговараше околу кипарскиот процес со турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу. (Нафтемборики, АНА-МПА, КНА, новинска агенција Анадолу - 20
  | | веќе видена | слични

  Во неодамнешната расправа во македонското Собрание меѓу министерот за финансии Трајко Славески и Радмила Шеќеринска беше допрено и прашањето за економската криза во Македонија и таа во балтичките држави - Литванија, Латвија и Естонија - три земји што само до пред неколку месеци беа нарекувани „балтички економски тигри“. Како стојат работите денес во некогашните советски републики? Пред десетина дена со прогнози за 2009 и 2010 година излезе и Европската комисија. Македонските медиуми тогаш пренесоа дека според тие прогнози, нашата економија годинава ќе назадува за 0,3 отсто, што се разликувало од владината проекција за раст од 1 отсто. Тоа што мноштвото го премолчеа е дека тие минусни 0,3 отсто се втор најдобар резултат во споредба со 27-те држави членки на ЕУ, во споредба со Јапонија, САД, Норвешка, Исланд и Швајцарија и во споредба со земјите-кандидати за членство во ЕУ - Хрватска и Турција. Подобри предвидувања од тие за Македонија, ЕК има само за Кипар каде се очекува раст од 0,9 отсто и тоа е ...
  | | веќе видена | слични

  Семејството Хабсбург си ја поврати сопственоста на романскиот замок Бран. Исто така, во вестите од културата: Истанбул е домаќин на 37-миот Меѓународен музички фестивал, и Кипар и Грција потпишаа договор за соработка.

  Доминик Хабсбург (во средината) сега го поседува замокот Бран. Getty Images

  Романскиот замок Бран официјално стана приватна сопственост на Доминик Хабсбург во понеделникот (18-ти мај), објавија романските медиуми. Во изминатите три години, Министерството за култура управуваше со зградата. Новиот сопственик, њујоркшки архитект и внук на последниот романски крал, објави дека значително ќе го реставрира замокот и ќе го отвори за јавноста на 1-ви јуни како приватен музеј. Министерството за туризам повика на промовирање на замокот како важна атракција.

  Триесет и седмиот музички фестивал во Истанбул ќе се одржи од 5-ти јуни до крајот на месецот. На настанот ќе учествуваат светски познати музичари, како што се Ана-Софи Мутер, сер Андре Превин, Лин Харел, Роланд Вилазон, ...
  | | веќе видена | слични

  БРИСЕЛ, Белгија -- Европската комисија (ЕК) и чешкото претседателство на ЕУ во вторникот (19-ти мај) ја потврдија својата поддршка за членството на Турција, и покрај противењето од Франција и Германија, јавуваат медиумите. „ЕК е посветена на процесот на пристапување на Турција во ЕУ, врз основа на преговарачката рамка која беше усвоена од страна на сите земји-членки и Турција во октомври 2005 година“, рече комесарот за проширување на ЕУ, Оли Рен, во Брисел, по разговорите со турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу. Рен истакна дека турското членство „претставува основен интерес на ЕУ“. Чешкиот министер за надворешни работи, Јан Кохут, рече дека чешкото претседателство се надева на отворање на најмалку уште едно поглавје во турските преговори за членство -- она за даноците -- додека заврши неговиот мандат на претседавач со ЕУ, на 30-ти јуни. Давутоглу рече дека процесот на членство на Турција во ЕУ претставува „еднонасочен пат“, истакнувајќи дека тој процес никогаш не застанува, освен ако ...
  | | веќе видена | слични

  Познати се повеќето можни противници на шампионот Македонија ЃП во првата квалификациска фаза за ЛШ

  Новиот фудбалски првак Македонија ЃП се соочува со еминентен противник во првата квалификациска фаза за Лигата на шампионите. Од изминатиот викенд веќе се познати повеќето клубови кои ќе учествуваат во ждрепката, а македонскиот првак ќе се соочи со еден од нив. Ждрепката е закажана за 22 јуни а квалификациите за ѓорчепетровци започнуваат на 7 јули.

  Марибор (Словенија), Ред Бул Салцбург (Австрија), БАТЕ Борисов (Белорусија), Партизан (Србија) и Динамо Загреб (Хрватска) се поранешни учесници во групите од Лигата на шампионите. Останатите тимови се Калмар (Шведска), АПОЕЛ (Кипар), Стабек (Норвешка), Слован Братислава (Словачка), Вентспилс (Летонија), Хафнарфјордур (Исланд), Интер Турку (Финска) и Екранас (Литванија). Овие 13 екипи веќе се шампиони во своите домашни првенства. Се чека уште разврската околу шампионите во Бугарија (Левски или ЦСКА Софија), Данска (Копенхаген или Брондби), Полска ...
  | | веќе видена | слични

  „Лавовите“ на маки во ЛШ Познати се повеќето можни противници на шампионот Македонија ЃП во првата квалификациска фаза за ЛШ Новиот фудбалски првак Македонија ЃП се соочува со еминентен противник во првата квалификациска фаза за Лигата на шампионите. Од изминатиот викенд веќе се познати повеќето клубови кои ќе учествуваат во ждрепката, а македонскиот првак ќе се соочи со еден од нив. Ждрепката е закажана за 22 јуни а квалификациите за ѓорчепетровци започнуваат на 7 јули. Марибор (Словенија), Ред Бул Салцбург (Австрија), БАТЕ Борисов (Белорусија), Партизан (Србија) и Динамо Загреб (Хрватска) се поранешни учесници во групите од Лигата на шампионите. Останатите тимови се Калмар (Шведска), АПОЕЛ (Кипар), Стабек (Норвешка), Слован Братислава (Словачка), Вентспилс (Летонија), Хафнарфјордур (Исланд), Интер Турку (Финска) и Екранас (Литванија). Овие 13 екипи веќе се шампиони во своите домашни првенства. Се чека уште разврската околу шампионите во Бугарија (Левски или ЦСКА Софија), Данска (Копенхаген или ...
  | | веќе видена | слични

  НИКОЗИЈА, Кипар -- Новата влада во самопрогласената Турска Република Северен Кипар доби доверба од парламентот во понеделникот (18-ти мај), објавија медиумите. Владата доби поддршка од 26 од вкупно 50 пратеници, додека 23 гласаа „против“, што овозможи на владата на Партијата за национално единство (УБП) официјално да ја преземе власта. Премиерот Дервиш Ероглу вети дека ќе работи за благосостојба на кипарските Турци и за решение на долготрајната поделба на островот. Десничарската партија УБП победи на парламентарните избори на 19-ти април, поразувајќи ја левичарската Републиканска турска партија. (Новинска агенција Анадолу, Хуријет, АФП - 18
  | | веќе видена | слични

  Хаџиевски со Баку шампион на Азербејџан Нашиот најтрофеен тренер, поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, Ѓоко Хаџиевски, постигна голем успех со клубот Баку, со кој годинава ја освои титулата шампион на Азербејџан, втора во историјата на овој клуб. Во последното коло Баку го победи на свој терен Муган со 4:0 и со еден бод предност го освои првото место во лигата пред својот најголем конкурент и повеќекратен првак на оваа држава, Интер Баку. Да потсетиме, минатата година Интер Баку во квалфииакциите во Лигата на шампионите го елиминира Работнички. Во одиграните 26. кола, Баку, предводен до Хаџиевски и неговите помошници Борче Христов и тренерот на голманите Муарем Зекир, забележа 20 победи, две нерешени игри и четири порази, по два во есенското и пролетното првенство со гол разлика 54:13, скор со најмногу постигнати и примени голови во лигата. Инаку, за Баку во текот на целата сезона играше и поранешниот фудбалер на Вардар, Драган Начевски, кој постигна пет гола, а во есенската ...
  | | веќе видена | слични