Кичево

  во

  Од 600 на испит паднале 31 кичевски матурант

  За задоволителни се оценуваат резултатите од полагањето на матурата во Општинскиот средношколски центар „Мирко Милески“ во Кичево. На македонски јазик не поминале четворица ученици, на математика тројца, а на албански јазик паднале 21 ученик и тројца на некој од другите предмети што ги избрале учениците во наставата на албански јазик. Приговори има, пред се , за оценките со кои е положена матурата. Тие приговори ги упативме до надлежната комисија и од таму ќе добиеме повратна информација дали на некои од учениците ќе им биде дозволено повторно да полагаат- вели директорот Вукашин Тодороски.Околу 600 ученици полагаа матура, а судејќи според приговорите, има повеќе незадоволни, кои очекувале повеќе од тоа што го покажале.
  | | веќе видена | слични

  Под наслов „Топол културен бран“ вечерва почнува новата културна манифестација која, во организација на Министерството за култура, ќе се одржува до 1 септември во 27 града низ земјава. На отворени сцени низ земјава ќе бидат изведени триесетина настани, а влезот е слободен. Од денеска до 30 јули со „Топлиот културен бран“ ќе бидат опфатени градовите Струмица, Радовиш, Крива Паланка, Делчево, Кичево, Дебар, Гостивар, Велес, Демир Хисар, Кратово, Демир Капија, Македонски Брод, Неготино, Пехчево, Пробиштип, Свети Николе, Валандово, Дојран, Крушево, Струга, Кочани, Кавадарци, Гевгелија, Куманово и Тетово. Проектот ќе продолжи на 20 август, а ќе финишира на први септември. Во манифестацијата учествуваат: Македонскиот народен театар со претставите „Народен пратеник“ и „Сон на летната ноќ“, Драмски театар со комедијата „Како да ја убиеш сопругата и зошто“, Велешкиот театар ќе ги изведе претставите „Железно пиле“ и „Сердарот засекогаш“, Албанскиот театар ќе се претстави со „Симфонија без оркестар“, Кумановскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Несоодветна застапеност на етничките заедници во Кичево

  Несоодветна застапеност на преставници на албанската, турската и на ромската етничка заедница во администрацијата во Општина Кичево, како и на жените во структурите на локално ниво, се дел од проблемите што вчера ги соопшти набљудувачкиот тим за општините Кичево, Другово и Вранештица. Тимот работи во рамките на проектот „Живеење во мултиетничка средина - граѓани со еднакви права можности и заштита“.Во извештајот за мониторингот од јануари до јуни годинава за застапеноста на етничките заедници во општинските и јавната администрација се забележува мал процент на вработени од оваа структура. Најизразено е во Агенцијата за потикнување и развој на земјоделството и во Јавното правобранителство, каде што сите вработени се Македонци, како и во Подрачното одделение на Министерството за образование, каде што сите вработени освен еден се Албанци. Во другите институции се застапени и ромската и турската заедница.
  | | веќе видена | слични

  Тргнаа двата противпожарни воза

  Македонски железници од вчера ги активира двата противпожарни воза (ППВ), кои интервенираат во случај на пожар покрај пругите. По тој повод вчера на железничката станица во Велес се одржа вежба на која учествуваа 12-те железничари, сите со курс за пожарникари, кои во лето работат на противпожарен воз. ППВ ќе бидат во сообраќај до 30 септември. МЖ има два такви воза со капацитет од 50 тони вода. Едниот е стациониран во скопско Трубарево и ја покрива територијата до Кичево и Табановце, а вториот е во Велес и ја покрива територијата на пругите до Кочани, Гевгелија и Битола. Според раководителот на овој воз, Павле Ивановски, секоја група ќе има по четири смени од по три пожарникари, кои ќе дежураат 24 часа. Во секој момент е обезбедена локомотива, а освен што ќе гасат пожар покрај железничката пруга, тие може од вагоните да препумпуваат вода во противпожарните возила и така да се штеди време. Ивановски вели дека ППВ е подготвен и дека се надева оти за разлика од лани, ...
  | | веќе видена | слични

  Десетина претстави летово ќе бидат изведени на отворено: сцена од битолската „Обѕрни се во гневот“

  Плоштадите во Делчево, Кичево, Кавадарци и во Ресен ќе бидат првите места во кои ќе заплисне „Топол културен бран“, од вечерва до 1 септември. Жителите на уште 23 македонски града ќе може да уживаат во вредностите на националната култура што досега имаа привилегија да ја примаат само жителите на неколку поголеми наши града. Театарски претстави, изложби, концерти на културно-уметнички друштва, на млади и реномирани музички групи и поп-ѕвезди, како и програма за најмладите ќе го пополнат летата сиромашни со културни настани не само во овој период на годината, туку воопшто. Манифестацијата ја организира Министерството за култура, заедно со национални и локални институции, ансамбли, фестивали. Таа ќе се одвива во два наврата - од денеска до 30 јули, а вториот дел од програмата ќе биде реализиран од 20 август до 1 септември. Целта на проектот е програмата на националните институции, финансирани од ...
  | | веќе видена | слични

  Под наслов „Топол културен бран“ вечерва почнува новата културна манифестација која, во организација на Министерството за култура, ќе се одржува до 1 септември во 27 града низ земјава. На отворени сцени низ земјава ќе бидат изведени триесетина настани, а влезот е слободен. Од денеска до 30 јули со „Топлиот културен бран“ ќе бидат опфатени градовите Струмица, Радовиш, Крива Паланка, Делчево, Кичево, Дебар, Гостивар, Велес, Демир Хисар, Кратово, Демир Капија, Македонски Брод, Неготино, Пехчево, Пробиштип, Свети Николе, Валандово, Дојран, Крушево, Струга, Кочани, Кавадарци, Гевгелија, Куманово и Тетово. Проектот ќе продолжи на 20 август, а ќе финишира на први септември. Во манифестацијата учествуваат: Македонскиот народен театар со претставите „Народен пратеник“ и „Сон на летната ноќ“, Драмски театар со комедијата „Како да ја убиеш сопругата и зошто“, Велешкиот театар ќе ги изведе претставите „Железно пиле“ и „Сердарот засекогаш“, Албанскиот театар ќе се претстави со „Симфонија без оркестар“, Кумановскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Министерството за култура ќе ја организира манифестацијата „Топол културен бран“ во 27 града

  Од денеска до 31 јули и од 20 август до 1 септември, во дваесет и седум града, во организација на Министерството за култура, ќе се одржува новата манифестација под наслов „Топол културен бран“. Манифестацијата подразбира реализација на голем број на настани од областа на културата, а кои граѓаните на Македонија ќе можат бесплатно да ги проследат. Во споменатите периоди, ќе се одржуваат концерти на оперска музика, поп и рок концерти, драмски претстави, изложби, но и неколку настани за деца. Освен Министерството за култура, организатори на манифестацијата се и националните институции од областа на културата во градовите каде што ќе се одржуваат настаните.

  Целта на манифестацијата „Топол културен бран“, како што на вчерашната прес-конференција рече државниот секретар во Министерство за култура Елизабета Канчевска-Милевска, е големата потреба за разменување на културните содржини, но и да се развива и ...
  | | веќе видена | слични

  Со настап на сите ученици на Меѓународниот фолклорен фестивал на народни песни и ора „Д-р Владимир Полежиноски“ во неделата вечерта, во Кичево, заврши првото издание на оваа манифестација која. според организаторот, Центарот за култура „Кочо Рацин“ од Кичево, треба да биде традиционална. Фолклорни ансамбли од Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Грција, Унгарија, Полска, Романија, Србија и од Турција неколку вечери презентираа дел од својата богата програма, а најголемо внимание кај публиката предизвикаа гостите од Костарика, кои понудија дел од нивниот народен фолклор што не е вообичаен за нашето поднебје. Учесниците, меѓу другото, ги посетија природните убавини и културно - историските споменици во Кичево и во Охрид.
  | | веќе видена | слични

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како мандатар, го повлече вистинскиот, но мора да се каже и единствен можен потез по изборите. Се надмина себеси и не замижа пред реалноста дека не може да се потценат резултатите кај албанскиот политички блок. Сигурно дека тоа ќе му донесе многу повеќе меѓународни поени што почна да ги губи во минатиот мандат.Тоа е добро за Македонија. Од друга страна, од тоа што можеше да се слушне по постигнатиот договор за коалирање, изгледа дека некои работи нема да бидат до крај во функција на зајакнувањето на меѓународната позиција на оваа многу јака мнозинска влада. Бидејќи, ако внимателно се прочита се што се договориле Груевски и лидерот на ДУИ, Ахмети, тогаш како заклучок излегува дека тие составиле власт за две единствени приоритети: решавањето на проблемот со името и економските приоритети. Се што во минатото предизвикуваше политички кризи, е пролонгирано на неодредено време. Со еден збор, влада без храброст.

  Во едни од минатите избори, една од пораките на еден ...
  | | веќе видена | слични

  Мал интерес за машинските струки во Кичево

  Ако вака продолжи образовната политика во основното образование, интересот за техничките факултети ќе биде максимално намален и по десетина години во земјава нема да може да се обезбеди доволно кадар, велат наставниците. Овој проблем се појави во последните три-четири години и веќе се забележува помал интерес за запишување во техничките струки. Во Кичево, на пример, во Општинскиот средношколски центар во првиот уписен рок само десетина ученици се запишаа во машинските насоки на македонски и н албански наставен јазик и е неизвесно дали ќе се формираат паралелки и по вториот упис во август.Виолета Темелкоска, наставничка по техничко образование во Кичево, истакнува дека тие не сакаат да се судрат со колегите што предаваат информатика, бидејќи и тој предмет е неопходен во денешно време. Но, најважно е децата да имаат континуитет во техничката наобразба за да може да ги сознаат своите афинитети кон техничките науки и подоцна да се насочуваат кон средните ...
  | | веќе видена | слични

  Публиката го запозна од потрагата по нови пејачки имиња
  „Мак-ѕвезди“: Влатко Лозаноски

  Македонската јавност го запозна Влатко Лозаноски како учесник во потрагата по нови музички ѕвезди, „Мак-ѕвезди“, каде што веднаш се истакна како фаворит и миленик на публиката, а го освои третото место. Неговиот последен успех е победата на првиот радиофестивал „Ѕвездена ноќ“,со песната „Врати ме“.Овој фестивал ќе го паметам цел живот зашто е прв фестивал на кој учествував, со моја прва песна, за која ја добив својата прва награда. Организацијата на фестивалот беше на високо ниво, а за тоа беше заслужна одличната екипа што работеше на него. Сметам дека во иднина ќе биде еден од најреномираните летни фестивали во Македонија. Секако дека ми значи наградата, но исто толку ми е драго што песната е прифатена од публиката и ја вртат по радиостаниците. Но, не застанувам тука, ќе има уште многу песни, кои сакам да им ги подарам на моите обожаватели - вели Влатко.

  НЕСОГЛАСУВАЊА СО МЕНАЏЕРОТ

  Иако ...
  | | веќе видена | слични

  Во Кичево исклучени неплаќачи на вода

  Нередовните плаќачи на вода што живеат во колективните станбени објекти во Кичево повеќе не ќе мож да ја избегнуваат обврската сметајќи дека нема да бидат исклучени поради нивните соседи што редовно плаќаат. ЈП „Комуналец“ деновиве исклучи десетина стана во еден влез во станбениот комплекс „Ламели“, а неколкуте семејства што редовно плаќале не се оштетени бидејќи во нивните станови е обезбеден алтернативен и редовен дотур на чиста вода.

  - Мораме вака да се снаоѓаме бидејќи долгот што е направен токму од нередовните плаќачи на вода што живеат во зградите е голем. Ако ги наплатиме тие пари, ќе обезбедиме средства за три бруто-плати во нашето претпријатие - вели директорот на „Комуналец“, Бранко Ѓорѓиоски.Првите ефекти веќе ги има. На овие жештини тешко е да се живее без вода. Го прифатив условот да склучам договор за плаќање на рати со тоа што месечните сметки ќе си ги плаќам редовно - вели граѓанин, кој повеќе години не плаќал и на кој му е исклучен ...
  | | веќе видена | слични

  Ракометните екипи на Вардар про во КПК, и „братскиот“ МРК Вардар во Купот Челинџ ќе бидат во групата носители во ждрепката што ќе се одржи на 22 јули. Од вкупно четири македонски екипи што ќе бидат во ждрепката, најтешка задача ќе има женскиот тим на Амбалажа кабран, бидејќи во Купот Челинџ прво ќе игра во група со четири други тимови и мора да биде најмалку втор за да продолжи понатаму. Последната екипа што пријави учество во еврокуповите е Кале Кичево, во Купот на ЕХФ.Вардар про го има најдобриот рејтинг од македонските екипи, на шесто место е, и се наоѓа во групата на фаворити кои во второто коло би требало да добијат противник од послаборангираните. Подоброрангирани од Вардар про се само Дунафер (Унгарија), Нордхорд (Германија), Валјадолид (Шпанија), Колдинг (Данска) и Констанца (Романија). Првите три екипи се слободни во второто коло. Натпреварите се играат на 11 или 12 октомври, а реваншите се седум дена подоцна. Меѓу можните противници на Вардар про, кои имаат „име“ во ракометните кругови се: Истад ...
  | | веќе видена | слични

  Кичево задоволно поради одложеното спојување со малите општини

  Договорот за одлагање на спојувањето на Кичево со околните општини беше поздравен од кичевци. Според Законот за територијалната организација спојувањето требаше биде во март в година, но премиерот Никола Груески и лидерот на ДУИ Али Ахмети се договорија тоа да се одложи за уште четири години. Ова е можност уште еднаш да се размисли дали воопшто е потребно соединување на петте општини. Треба да се согледаат можностите за функционирање на една општина на вака голема територија и со голем број села - велат членовите на Здружението „Кичевци за Кичево“.Тие беа најгласни противници на територијално припојување на руралните општини Осломеј, Зајас, Вранештица и Другово кон урбаната општина Кичево.Во Другово, чии жители остро се противеа на припојувањето, сметаат дека ја постигнале целта.

  - На следните локални избори треба да избереме власт што ќе ја развие општината економски и на тој начин да им покажеме на скептиците дека и малите ...
  | | веќе видена | слични

  Кичевското културно лето почнува вечерва со отворање на меѓународниот фолклорен фестивал на народни песни и ора „Д-р Владимир Полежиноски“. Од Центарот за култура „Кочо Рацин“ информираа дека на фестивалот, кој ќе трае до 13 јули, свое учество ќе имаат фолклорни ансамбли од Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Грција, Унгарија, Полска, Романија, Србија и од Турција, а како специјални гости се најавени културно-уметнички друштва од Костарика и од Австралија. Учесниците, покрај учеството во фестивалската програма, ќе имаат можност да ги посетат и природните убавини и културно-историските споменици во Кичево и во Охрид. Фестивалот се одржува под покровителство на Министерството за култура и Општина Кичево.
  | | веќе видена | слични

  Новата коалиција се подготвува да го преземе кормилото во парламентот. Архива

  Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, изминатиот викенд објави дека коалицијата За подобра Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе формира влада со Демократската унија за интеграција (ДУИ) и Партијата за европска иднина (ПЕИ). Според Димовски, двете спротивставени партии на етничките Албанци, ДУИ и Демократската партија на Албанците (ДПА), одбиле да учествуваат.

  Новата коалиција ќе има 82 места во парламентот, со што ќе добие повеќе од двотретинско мнозинство и можност да усвојува клучни закони.

  Набљудувачите сметаат дека главните задачи на владата се обновувањето на нејзината кандидатура за членство во НАТО и одредување датум за почеток на разговорите за пристап во ЕУ.

  ДУИ се согласи да го одложи соединувањето на Кичево со неговите локални села за четири години, нешто што првично беше закажано за март 2009 година. „Сите договори не беа возможни со ДПA поради ...
  | | веќе видена | слични

  Многу шпекулации за меѓусебниот договор: Груевски и Ахмети

  Уште не седнати во новата влада ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаат различни интонации за сегменти од меѓусебно постигнатиот договор и за замрзнатите теми за четиригодишниот мандат. Џеват Адеми од ДУИ вчера истакна дека лидерите Никола Груевски и Али Ахмети договориле албанскиот да е службен јазик, решение за статус за поранешните припадници на ОНА и признавање на Косово. Според него, двајцата лидери воопшто не разговарале за законите за знамето и за полицијата, а не пак тие да бидат замрзнати во текот на овој мандат. Единствено за што целосно се согласуваат се ставот за името и за припојувањето на околните општини кон Кичево да биде во 2013 година, а не в година како што предвидуваше Законот за територијалната организација.

  - Двајцата лидери ги усогласија ставовите. Немаме никаква разлики за политиката кон соседите, вклучувајќи ја и Грција. Имаме ист став за името и апсолвирано е прашањето за признавање на независноста на Косово. Слушам разни ...
  | | веќе видена | слични

  Сопствениците на шуми се вклучуваат против пожарите

  Националната асоцијација на сопственици на приватни шуми формира работна група, која ќе биде вклучена во измената на Законот за шумите. Нивните предлози ќе произлезат од регионалните центри, а основно на што се инсистира е државата да има ист третман како за државните така и за приватните шуми. Назмија Садику од регионалната канцеларија во Кичево вели дека деновиве одржале предавања за заштита на шумите од пожари. Со обуката биле опфатени членовите од регионите на Дебарца, Богомила и Берово, а од едукацијата произлегла и брошура за заштита на шумите од пожари.Сопствениците на приватни шуми истакнуваат дека е потребно нивно институционално вклучување во противпожарната заштита, но за тоа да биде ефикасно, потребни се обука и снабдување со соодветна опрема.Годинава за обновување на шумите се вклучени и приватните шуми. За пошумување земјиште во приватна сопственост се обезбедени 300 илјади садници преку подрачните одделенија на Министерството за ...
  | | веќе видена | слични

  Викендов на автодромот во Кичево се одржа првата трка од националното првенство на Македонија во мотоциклизам на кружни патеки за сезоната 2008. Трката ја организираше мото клубот „Мото Охрид“ под покровителство на новоформираната Мотоциклистичка федерација на Македонија. Саботните тренинзи се возеа во една дивизија поделена во две класи, до 600 ссм (Супер спорт) и до 1000 ссм (Супер бајк), а според очекувањата, најбрзи времиња поставија минатогодишните шампиони, Слободан Ивчевски (МК Цобо спорт) во првата и Сашо Николов (МК Тумац) во втората класа. Двајцата, кои се воедно и најдобрите македонски брзински мотоциклисти, го оправдаа рејтингот и на натпреварот кој се возеше 15 кругови на патеката долга 2.050 метри. Сашо Николов водеше од самиот старт на трката и успеа да победи без проблеми, подобрувајќи го своето најдобро време од саботните квалификации за повеќе од 1 секунда возејќи 1: 05. 948, за што беше награден со голем аплауз од петилјадната публика во Кичево. Помалку од 10 секунди зад него на целта ...
  | | веќе видена | слични

  Само два дена по обелоденувањето на владината коалиција, новите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе се поткараа за тоа што точно се договориле нивните лидери. Партијата на Али Ахмети вчера реагира на тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека било договорено за клучните барања на ДУИ да не се расправа во текот на овој мандат, односно дека во наредните четири години воопшто да не се разгледуваат барањата за законите за знамиња и за полиција. - Овие прашања досега не сме ги отвориле детално, но се договоривме за нив да расправаме подоцна во текот на овој мандат “ изјави Џеват Адеми од ДУИ. Тој тврди дека мандатарот Никола Груевски и неговиот лидер Ахмети договориле Македонија да го признае Косово, но не прецизира кога ќе го сторат тоа. - Не можам да замислам Влада во Македонија која нема да ја признае новата држава Косово “ дециден беше Адеми. На прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ во саботата беше изнесен ставот дека интегративците ќе влезат во Владата бидејќи безусловно ги прифатиле програмата на ВМРО-ДПМНЕ и сите барања на ...
  | | веќе видена | слични