Кичево

  во

  Викенд-настапите на артистите на продукција МНА почнуваат вечерва со настапот на диџеј Боби во скопската дискотека „Хард рок“. Скопскиот парк е местото на главните забави во главниот град, а таму е и „Парадизо“, каде за изборот на музиката вечерва е задолжен диџеј Бранчез. Во „Хо хо“ ќе настапува Мио. Штипјани денес ќе имаат можност да се забавуваат со диџеј Славе во клуб „Кабаре“, а сите оние што ќе го посетат „Фешн-кафе“ ќе се забавуваат со музиката на Мартин Србиновски. Игор Џамбазов и „Скопските федери“ ќе гостуваат во Пробиштип во дискотеката „Блу вижн“. Факи Фарис ќе настапи во „Тиамо“ во Пробиштип, додека Деана Николовска ќе ги забавува сите во „Лопез“ во Теарце. Викторија Лоба ќе пее во „Гравити“ во Кичево, а Вера Јанковиќ ќе биде задолжена за музиката во „Пуебло“, Велес. Кавадарчани ќе бидат сведоци на добрата забава на диџеј Ерик Фокс во клубот „Спејс“, а во клубот „Парцифал“ во Демир Капија гостинка ќе биде Дани. Во сабота ќе се случи и отворањето на плажата „Корали“ во Охрид, на кое ќе настапи ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Одложената трка од Сакамото Купот на Македонија во брзински мотоциклизам ќе се одржи на 10 и 11 јули 2010 година на мотодромот во Кичево, во организација на мото клубот Цобо спорт од Скопје. Ова е втора трка од овој Куп, а првично беше предвидена за 20 јуни, кога владеја неповолни временски услови. Како и на првата трка од овој куп натпреварувачите ќе бидат поделени во 5 класи: (1) класа до 80 кубни сантиметри-скутери, (2) до 125, (3) до 600, (4) до 1000 кубни сантиметри, како и (5) класата за аматерите за мотоцикли со зафатнина на моторот од 100 до 1100 кубни сантиметри, каде право на настап имаат сите мотоциклисти кои поседуваат мотоцикл и опрема, без притоа да е потребно посебна подготовка на мотоциклот. Тркачкиот викенд ќе биде збогатен и со првата и втората трка од Шампионатот на Македонија во автомобизилам на кружни патеки кои ќе се возат сабота и недела, а ќе поминат во организација на Авто Картинг Клубот Примо АВЈ од Скопје. Организаторите напоменуваат дека вратата за влез на патеката ќе биде ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Бабино - Дабот стар седум века во демирхисарското село Бабино, кој беше гордост за жителите од целиот крај под живописната Илинска Планина , наместо да стане споменик на природата, го однесе бирократијата. Иако навидум оваа вест ви се чини тенденциозна и нереална, за жал, е така. Оставен на забот на времето и невремето, без никаква заинтересираност и грижа од надлежните владини институции за неговата заштита, се урна стариот даб на бабинци, што претставуваше извонредна природа реткост. Според кажувањата на демирхисарци, дабот бил единственото дрво старо над 700 години во нивниот крај и токму затоа сметаат дека требаше да ја добие заштитата и грижата од државата, исто како и стариот чинар во Охрид, за кој се верува дека брои над 1.100 години. Дабот во Бабино, како што го опишуваат и самите жители, беше достоен примерок на височината и ширината на природата. Седум метри беше неговиот обем, а вратот ќе те здоболел ако си посакал да ја догледаш неговата височина од под крошната. Но, за жал, ,,дабон Попов“, ...
  | | веќе видена

  Шампионот Ренова ќе ја почне одбраната на титулата против Пелистер во првото коло од новата сезона во Првата фудбалска лига на 31 јули. Завчерашната ждрепка го донесе и тетовското дерби Шкендија-Тетекс на стартот од првенството, и, истовремено, на програмата е скопската пресметка помеѓу Скопје и Работнички. Вардар, кој во последен миг ја уплати првата рата од котизацијата, е домаќин на Металург. Хоризонт Турново ќе се сретне со Силекс и двајцата повратници во елитата Напредок и Брегланица 2008 ќе си ги одмерат силите во Кичево. Актуелниот победник во Купот на Македонија Тетекс на ждрепката за 1/16-финалето за противник ја доби Саса. Останати двојки: Брегалница 2008-Охрид Лоте, Локомотива-Беласица, Миравци-Работнички, Охрид 2004-Силекс, Риниа-Милано, Новаци 2005-Вардар, 11 Октомври-Скопје, Влазними Трим Лум-Шкендија, Баиркркардаш-Пелистер, ГФК Тиквеш 09-Дрита, Преспа-Металург, Еуромилк-Напредок, Карбинци-Хоризонт Т., Цементарница 55-Ренова. Осогово и Милано не уплатија котизација и сезонава нема да бидат дел ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Македонскиот пејач Влатко Лозановски-Лозано ги почна подготовките за настапот на фестивалот „Песни на морето“, кој ќе се одржи од 21 до 26 јули во еден од најубавите приморски градови во Украина, Симферопол. Таму тој ќе настапи со две песни - едната, неговиот хит „Летам кон тебе“, а другата ќе биде „Тхис Лове“ од групата „Марун 5“ Со оглед на тоа дека на фестивалот се пее во живо, изминатиов период Лозано редовно посетува часови по пеење, но сепак не ја заборава и својата публика, која го очекува на неговите настапи заедно да ги испеат песните од албумот „Лозано“. Така вечерва, по подолго време, тој ќе настапи во родното Кичево и своите сограѓани ќе ги забавува во кафулето „Шевињон“. Наредниот четврток, неколку дена пред заминувањето во Украина, прилепчани ќе можат да уживаат во настапот на Лозано со неговиот бенд „Офсајд“, на отворањето на „Пиво-фест“ во Прилеп. Настапот на Лозано на празникот на пивото во градот под Марковите кули е предвидено да почне на полноќ.
  сите 3 | | | веќе видена

  Првпат во само два дена (10 и 11 јули) на патеката во Кичево ќе се одржат два натпревари од Државниот шампионат во автомобилизам на кружни патеки Според сатнината утре со почеток во 9.30 часот ќе биде официјалниот тренинг за стартни броеви, додека во 14 часот е стартот на првиот натпревар. В недела, исто во 9.30 часот е официјалниот тренинг за стартни броеви, а во 14 часот е почетокот на вториот натпревар.
  сите 2 | | | веќе видена

  Од 2013 година можеме да се надеваме на побрз железнички транспорт и подобра железничка инфраструктура на пругата од Табановце до Гевгелија. Имено, државата доби финансиска поддршка од Европската банка за обнова и развој во износ од 17,6 милиони евра, за реконструкција на железничката пруга на Коридорот 10. Градежните работи од проектот во договор со ЕБРД е предвидено да започнат на почетокот на 2011 година, а да се завршат на крај на 2013 година. До почетокот на градежните работи државата заедно со ЕБРД ќе работи на наоѓање соодветна компанија за извршување на градежните работи. Според министерот за финансии, Зоран Ставрески, овој кредит е знак за поддршка на државата и доверба во перспективите на македонската економија. Како што истакна Ставрески, финансиските средства се одобрени по поволни услови, и тоа 15 години рок на отплата со 3 години грејс-период и каматна стапка која моментно изнесува 2 процента. Железничката линија на Коридор 10 започнува од Салцбург, и преку Загреб, Белград, Скопје, завршува ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Два автонатпревара од Државниот шампионат на кружни патеки и еден мото-натпревар од Сака-мото купот на Македонија ќе се одржат на патеката во Кичево. Со саботниот натпревар почнува автошампионатот на кружни патеки. Автотрките в сабота и в недела ќе почнат во 14 часот. Мото-трката е в недела во 16 часот. (З.А.)
  | | веќе видена

  Изградбата на дел од коридорот осум познат како Патот на Арбр ќе почека уште многу години. Ниту потврдената верзија на овој патен правец кој треба да поминува преку Гостивар, Маврово, долината на Радика до Дебар, а ниту промената верзија која треба да поминува преку Гостивар, Кичево, село Извор до Дебар не се на агендата на Владата за оваа година. Со изградба на овој патен правец ќе се скрати патот од Скопје до Тирана. Министерот за транспорт, Миле Јанакиески вели дека за овој дел од коридорот оваа година треба да заврши физибилити студијата за железничкиот дел и ништо повеќе. „За коридорот осум ние за оваа година ќе ги завршиме проектите. Значи веќе визибилити студија и идејниот проект за патниот правец Кичево-Лењ е веќе изработен и сега се прави ревизија на самиот проект, потоа овој проект ќе го доставиме како една од повеќето апликации за ИПА проекти“, рече министерот Јанакиески. Министерот за финансии, Зоран Ставревски истакна дека со ребалансот на буџетот за 2010 година не биле предвидени фондови за ...
  | | веќе видена

  Скопје, 8 јули 2010 (МИА) - Македонија со заем од Европската банка за обнова и развој ќе ја реконструира железничката пруга од Табановце до Гевгелија, која е дел од Коридорот 10. Заемот во износ од 17,6 милиони евра го одобри Бoрдот на директори на Банката на 6-ти овој месец. Како што соопштија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески на заедничка прес-конференција, ќе се реконструираат четири делници од железничката пруга во должина од 53 километри. Според нив, тоа ќе придонесе за подобрување на состојбата на железничката пруга на Коридорот 10, намалување на трошоците за нејзино одржување и обезбедување сигурен сообраќај на овие делници, како и зголемување на брзината на движење на возовите за 30 до 40 километри на час. Министерот Јанакиески појасни дека ќе се реконструираат делниците Табановце-Куманово во должина од 13 километри, Миравци-Смоквица во должина од 13 километри, Згрополци (Ногаевци)-Градско во должина од девет километри и ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Влатко Лозановски-Лозано ги започна подготовките за настапот на фестивалот „Песни на морето“ кој ќе се одржи од 21- 26 јули во еден од најубавите приморски градови во Украина - Симферопол. Таму Лозано ќе настапи со две песни, неговиот хит „Летам кон тебе“, и неговата верзија на „This love“ на Maroon 5. Влатко ќе се претстави и пред македонската публика и тоа во петок во родното Кичево во кафулето „Шевињон“, а идниот четврток ќе настапи пред прилепчани на отворањето на „Пиво Фест“. (Крај)
  сите 8 | | | веќе видена

  Подготвувајќи се за настап на музичкиот фестивал во Украина, познатиот македонски поп пејач, посетува часови по соло пеење, а во тој период ќе настапи во Кичево и Прилеп Влатко Лозановски Лозано ги започна подготовките за настапот на фестивалот „Песни на Морето“ кој ќе се одржи од 21 до 26 јули во еден од најубавите приморски градови во Украина, Симферопол. Таму Лозано ќе настапи со две песни, едната, неговиот хит „Летам кон тебе “, а другата ќе биде „ This Love “ од Maroon 5. Со оглед на тоа дека на фестивалот се пее во живо, изминатиов период Лозано редовно посетува часови по пеење, но сепак не ја заборава и својата публика која го очекува на неговите настапи заедно да ги испеат песните од албумот Лозано. Така, овој петок, по долго време тој ќе настапи во родното Кичево и своите сограѓани ќе ги забавува во кафулето „Шевињон“. Наредниот четврток, неколку дена пред заминувањето во Украина, прилепчани ќе можат да уживаат во настапот на Лозано со неговиот бенд Offside, на отворањето на Пиво Фест ...
  сите 7 | | | веќе видена

  По еден месец поминат во Истражниот затвор „Скопје“, гинекологот Марјан Стојовски, осомничен за примање поткуп, по дадени гаранции е пуштен на слобода. Како што дознаваме, висината на понудената кауција во недвижен имот е 250.000 евра. Гаранцијата во стан и куќа ја понудиле блиски роднини на ексдиректорот на Гинеколошко-акушерската клиника при Клиничкиот центар - Скопје. Стојовски се најде зад решетки по пријава дека од лице од Кичево побарал и примил 120.000 денари. Тој се товареше дека требало да изврши хируршка интервенција, но за возврат побарал пари. Кичевецот во текот на минатата година и годинава ја носел својата сопруга на прегледи кај Стојовски и притоа и' била констатирана дијагноза тумор на матка. Тие биле известени дека треба да се изврши итна хируршка интервенција. За таа цел требало да се плати 80.000, но овој износ бил зголемен за уште нови 40.000 денари. Стојовски побарал од сопругот на пациентката паричните средства за хируршката интервенција да му ги даде лично, за тој да ги уплати на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Ослободен гинекологот Стојовски со кауција од 250.000 евра Познатиот гинеколог Марјан Стојовски ослободен со кауција од 250.000 евра. Основниот суд Скопје 1 ја приватил гаранцијата од четврт милион во недвижен имот што ја понудил гинекологот за да се брани од слобода. На 4-ти минатиот месец Стојовски беше уапсен за примање поткуп и заработи кривична пријава. МВР го сомничи дека како хирург-гиниколог во Клиниката за гинекологија и акушерство од лице од Кичево побарал и примил 120.000 денари за да ја оперира неговата сопруга, иако тоа му било обврска во рамки на работните задачи. При апсењето полицијата во неговата канцеларија пронајде 47.000 денари претходно обележани пари. Тогаш истражен судија му одреди мерка притвор во траење од 30 дена. Александар Динев
  сите 4 | | | веќе видена

  Фолклорни ансамбли од осум земји ќе учествуваат на третиот Меѓународен детски фолклорен фестивал „Кичево 2010“, што ќе се одржи од денеска до недела, 11 јули. Програмата ќе се одвива на платото пред Центарот за култура на плоштадот во Кичево - На годинашниот фестивал ќе имаме учесници од осум земји, што е најголема бројка на учесници досега. Ќе ни бидат гости фолклористи од: Србија, Полска,Чешка, Романија, Турција, Косово и од Македонија, а за прв пат ќе имаме и учесници од африканскиот континент од Брегот на Слоновата Коска. Според програмата на фестивалот, утре во 17 часот е дефилето на учесниците низ градските улици, додека во 20 часот е првото претставување на ансамблите. В петок и в сабота ќе бидат второто и третото претставување на фолклористите учесници на фестивалот – рече Ѓорѓија Сајкоски, директорот на културниот центар „Кочо Рацин“. Нашата земја ќе ја претставува домаќинот, фолклорниот ансамбл „Кочо Рацин“ од Кичево. - Ја имаме честа ние како домаќини на годинешниот фестивал да ги ...
  | | веќе видена

  Повеќе од сто настани ќе се одржат овој и наредниот месец во 34 општини во Македонија во рамки на третото издание на манифестацијата „Топол културен бран“, која ќе биде отворена на 20-ти, месецов во Кичево. Програмата опфаќа концерти, изложби, театар, фолклорни изведби, филмски проекции... - „Топол културен бран“ овозможи многу градови во Македонија да се претворат во отворени сцени во чија сценографија уживаат сите љубители на уметноста - вели министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, според која големиот одѕив на публиката во минатите две години ги охрабрил да продолжат да ја организираат манифестацијата. Основаната идеја е дисперзија и достапност на вистинските културни вредности во сите места во државата и анимирање на населението во летниот период.
  сите 13 | | | веќе видена

  Повеќе од 100 настани ќе бидат одржани овој и наредниот месец во 34 општини во Македонија, во рамки на третото издание на манифестацијата „Топол културен бран“ која ќе биде отворена на 20 јули во Кичево, и ќе трае до крајот на месецов, а вториот бран ќе се одржува од 20 до 31 август. Програмата опфаќа домашни и меѓународни концерти, изложби, театар, фолклорни изведби, филмски проекции, кои ќе се прикажат во општините каде во текот на годината има помала и посиромашна културна понуда.
  сите 12 | | | веќе видена

  По трет пат во земјава Министерството за култура, овој пат во соработка со 34 општини ќе ја реализира манифестацијата „Топол културен бран“ која ќе биде отворена на 20 јули во Кичево. До крајот на јули ќе се реализира првиот дел од предвидените над сто културни настани, а вториот дел е планиран за периодот од 20 до 31 август. Предвидено е на граѓаните од урбаните и во дел од руралните средини да им бидат презентирани, како што вчера најави министерката за култура Елизабета Канчевска Милеска, вистински културни вредности, а и да се анимира населението во летното секојдневје. На вчера одржаната прес - конференција во Министерството за култура, присуствуваа градоначалниците на Штип, Валандово, Чашка, Неготино и заменик градоначалникот на Чаир, каде што меѓу другите општини ќе се одвива годинешниот „Топол културен бран“. Беше посочено на фактот дека и општините учествуваат во реализација на манифестацијата со обезбедување на логистичка и финансиска поддршка. Градоначалникот на Штип, Зоран Алексов најави ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Втората трка од Сакамото купот на Македонија во мотоциклизам на 11 јули ќе се одржи на патеката во Кичево, заедно со трка од шампионатот во автомобилизам. Не очекува вистински тркачки викенд, во кој публиката ќе има можност да ужива во возбудувањата во класите 125, 600, 1000цц и скутери, но и во автомоблските трки. Она што е важно е дека вратите на патеката ќе бидат затворени додека трае било која сесија! Според саатницата автомобилите започнуваат со возење во 9.30 што значи дека капијата ќе биде затворена од 9.15 додека не завршат трите девизии со возење (една сесија трае половина час). Во овој период вратата ќе биде затворена и за возачите и за публиката, па испланирајте го времето на доаѓање според саатницата. Саатница за трките Петок 16.00-20.00 Техничка контрола и верификација за авто и мото Сабота 9.00 Брифинг со возачи 9.30 Авто квалификации 11.00-12.00 Техничка контрола и верификација мото 12.15 Мото квалификации 14.00 Авто трка Недела 9.00 Брифинг со возачи 9.30 Авто квалификации 11.15 ...
  | | веќе видена