КЅ

  во

  Нова дефиниција на удобноста Новата генерација на Citroen C4 Cactus има потешка задача од претходникот - го испробавме по виулестите патишта на медитеранските ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Двојната персона никогаш не била попривлечна Објавено на 18 септември 2017 година Автор: Крумислав Барзов Новата генерација на Civic Type R е симбиоза на силно посакувани квалитети и дискутабилен пристап на дизајнот чија посветеност дури и на најмалите аеродинамични решенија направи да се кршат копјата на темата колку и дали е воопшто потребно еден „цивилен“ автомобил да има изглед така посветен на перформансите?! Веднаш, уште на првата дилема околу дизајнот, доаѓа во преден план податокот дека Honda Civic, токму оваа со која се соочувам, на патеката наречена „Зелениот пекол“ го надмина резултатот на претхоничката за цели седум секунди! Нордшлајфе на Нурбургринг е совладана за 7 минути и 43,8 секунди што е подобар резултат и од досегашниот најбрз сериски произведуван автомобил во класата, Volkswagen Golf Clubsport S! Секоја чест за Honda, но дали како „цивилен“ корисник ќе имам фајде од овој податок или подобро кажано капацитет? По краткото по километри тест возење (круг од 55 километри во отворен сообраќај ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Тоа што го прави Volvo XC 60 еден од најуникатните автомобилски брендови е токму грижата за луѓето но и грижата за животната средина. Покрај визијата дека од 2020 година никој не би загинал, ниту би бил повреден во едно ново Volvo возило, брендот се залага и за целосна електрификација на целото свое портфолио. Целта на Volvo е до 2025 година да се произведат преку 1 милион автомобили кои поседуваат електромоторна технологија како агрегат односно тестамент за намалување на штетното влијание врз околината. Најпродаваниот модел од целата палета на Volvo, воедно е и најпродаваниот премиум SUV на територијата на стариот континент. Со извонредниот инженеринг, перформансите, дизајнот и пред сѐ безбедноста, овој автомобил ги претставува сите вредности позади кои стои Volvo. Генералниот директор на Мида Гранд Моторс, господинот Дритон Заири изјави:„Чест ми е да ве поздравам во името на брендот Volvo, кој од неодамна Мида Гранд Моторс започна да го претставува во Македонија. Сѐ што правиме во Volvo започнува со ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Освежениот Ford Mondeo од последната генерација најголемата новина ја нуди под хаубата на моторот со ефикасниот 1.5 -литарски TDCi турбодизел агрегат, со 120 КЅ. Слаб погонски склоп за големиот седан ќе речете, недоволен да ми ја даде неопходната динамика за возење , но не е’ така, а ние можеме да го потврдиме тоа . На тест го имавме Ford Mondeo сo 1,5 TDCi агрегат, сo 120 КЅ со посебен Business пакет кој во акција има и многу атрактивна цена од 22.490 евра! Автомобилот со пресметана естетика и аеродинамика со атрактивен преден дел со лик на спортски елегантен автомобил , со флуидни странични четири линии и заден дел кој добил практична пета врата , делува повеќе од пожелно . Со пакетот на опрема Business сега Mondeo доби 16- инчни фелни кои делуваа сосема во ред, иако автомобилот би бил поубав и по впечатлив со 17 или 18 инчни фелни, но за вкусовите не дискутираме. Одвнатре не пречека препознатлива средина на Mondeo , што ја краси функциоаналност и ергономија , каде се е прегледно, лесно за дофат и за ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Јапонците ја прифатија уката од Volkswagen зa унификација на изгледот на својот модел, односно тоа што Германците го прават со Golf , како и со другите свои модели, тие го прават со Swift . Четвртата генерација на Swift ја задржува формата на претходната , но со модерни линии , што го прават свеж и привлечен и со кој ќе можат да освојат поширок круг на клиенти . На тој начин во себе собрал четири „П“ ( полесен, поубав, поефикасен и подинамичен ) а ние би додале и уште неколку „ по “, но да не бидеме неумерени во пофалбите . Гледано на прва „топка“ повеќето ќе речат дека станува збор само за редизајн , на претходната генерација, но ве уверуваме дека станува збор за потполно нова генерација на моделот . Однадвор е нова маската , која добила два агли повеќе, светлата останале вертикални но видозименети, а странично ве шармираат кваките на задните врати скриени во горниот дел на задниот прозорец и С столбот. И одзади е поинаков со попривчечна светлосна група, пто би рекле: „ исто ама не е исто “. Кога ќе се ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Во класата на градски crossover модели станува пребукирано и конкуренцијата од ден на ден е се поостра, а купувачите стануваат се повеќе пребирливи и критички настроени поради што Peugeot , лани го подновија својот претставник во сегментот и го направи поконкурентен на пазарот. И веќе на прв поглед ги регистриравме измените: Однапред не е веќе така „остар“ и добива по достоинствен лик, како на вистински цар на саваната и, некако, се доближува до ликот на поголемите „браќа“, моделите „ 3008 “ и „ 5008 “, се е направено со вкус , шарм и ни „ легна “ на срце . Подискретен редизајн има и назад, на светлосните групи со повпечатлива 3D графика и земено севкупно автомобилот делува по „ кул “ иако и пред дизајнот беше шмекер кој освојува на прва средба. Внатре Peugeot направил исчекор во материјалите и опремата, сето тоа поставувајќи го на повисоко рамниште . Инструмент таблата е благо редизајнирана, а квалитетот на материјалите и пластиката го подобруваат комплетниот впечаток иако и претходно беа ОК . Инфо ...
  сите 82 | | | веќе видена

  Актуелната генерација на урбаниот „ Јапонец“ на пазарот е веќе неколку години, а бидејќи ја следи филозофијата на производителот за постојано унапредување и подобрување неодамна доби уште едно затегнување на брчките со над 500 зафати. Напред има н ови светлосни групи и нов отвор за воздух, потоа поисправена линија на острата маска, кои сега заедно даваат подинамичен и поевропски изглед , а страничните линии се исти , но затоа задниот дел добива нови (и поголеми) задни светла и редизајниран браник . Визуелните измени не се големи, но доволни да го освежат Yaris и да нагласат дека сепак се работи за face lifting , со грст новитети и подобрувања , за да ја задржи актуелноста . Внатре ја добиваме типичната Toyota појава, но овој пат се гледа дека многу внимание е посветено на давање нота на благородност во ентериерот , па многу од цврстите пластики се заменети со поквалитетни и помеки материјали , а се уверивме дека Toyota , посветила внимание и на звучната изолација. Инаку – го ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Забавна и модерна Во својата четиридецениска кариера, Fiesta се наметна и се одржа во самиот врв на класата. За тоа има повеќе причини, но најголемата е што таа пружа софистицираност на возењето на лимузина спакувана во компактни димензии. Новата генерација на Fiesta нуди одлична мешавина на традиционалното и модерното, па затоа уште пред почетокот на нејзиниот пазарен деби е оценета како наследник кој ќе го прошири досегашното кралевство Објавено на 31 јули 2017 година автор: Крумислав Барзов Конкуренцијата во сегментот „Б“ секогаш била силна, но во последните неколку години таа е застрашувачка. Сите произвoдители имаат свои адути, развиваат сопствени филозофии, вметнуваат модерна технологија и несекојдневен дизајн со единствена цел да ги убедат потенцијалните купувачи дека токму тој автомобил е вистинскиот за нив. Живееме во незаситен свет каде купувачите се охрабруваат да бараат повеќе за своите пари од една страна, а од друга пак марките тие истите купувачи немилосрдно ги класифицираат, им измислуваат ...
  сите 5 | | | веќе видена

  За тие што го помнат Tipo од крајот на 1980 те , модел по многу нешта пред своето време ( вратите можеа да се отворат под агол од 90 степени, нудел најголем простор во класата , а имал и добра опрема) и секако препознатлив имиџ на „латински освојувач“ . Сето тоа му ја донесе титулата „ Автомобил на годината во Европа “ за 1989 -та, а и добро беше прифатен од пазарот, со продажба од над два милиони примероци. Но по него, во оваа класа Fiat досеге немал достоен претставник, а наледниците Bravo/Brava, Stilo , па повторно Bravo во 2007 година немаа така успешна кариера . Сега доаѓа новиот Tipo , со не некоја технолошка супериорност, но, затоа пак изобилува со други традиционални вредности и н а прв поглед е јасно дека новиот Tipo не сака директен дуел со лидерите во класата VW Golf 7, Opel Astra, Renault Megan, Peugeot 308 , туку јуриша на помалку етаблираните во Европа Hyundai i30, Kia Ceed, Nissan Pulsar … што исто така имаат многу квалитети, но не и зациментирани позиции. Како ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Сцената за атрактивните актери на четири тркала од Цуфенхаузен беше поставена на полигонот на Авто – сообраќајниот Училишен Центар Боро Петрушевски, Скопје . Годинешниот Porsche Driving Experience настан во Македонија днесе неколку освежувања, во споредба со претходните два. Поканетите гости, потенцијални клиенти, поклоници на марката и претставници на медиумите неколку дена во моделите: Porsche Panamera Turbo, нова генерација, легендарниот “elfer“ – 911 Turbo S, предизвикувачката 911 Carrera GTS, атрактивниот SUV- Macan Turbo Performance и заводливиот 718 Boxster S имаа забава каква што само можеа да посакаат. Сите можеа да си ги тестираат своите возачки вештини и да ја почувствуваат возбудата и напливот на адреналин , но и новата технологија со асистенции во возењето на Porsche . Слалом помеѓу пилоните! Импровизираната слалом-патека не увери во врвната управливост и динамичност на моделите на Porsche овој пат на моделот 718 Boxster S, со 2.5- литарски турбо-боксер мотор со 350 КЅ. Забавата во минување низ ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Подготвен за сите сценарија За да го осовремени и му даде шанса да се бори со ривалите во класата на мали семејни автомобили, Peugeot направи серија освежувања на 308-ката. Пред таа да се појави на македонскиот пазар во септември, бевме поканети да се увериме во направените модификации Објавено на 26 јуни 2017 година автор: Крумислав Барзов Помалку необично за француска марка, тест возењето беше организирано на германска територија, поточно во Баварија. Со ова домаќините како да сакаа да кажат нешто меѓу редови, но подеднакво внимание им посветија на двете каросериски изведби. Надворешните промени кај хечбек и караванската каросерија се фокусираат на предниот дел, каде забележливата маска на ладилникот доби порафинирана интерпретација, реобликувани се фаровите со стандардни дневни ЛЕД светла додека предниот браник е потполно нов. Со овој пристап семејниот автомобил се приближи, барем со изгледот, на успешното спортско-корисно возило 3008 . Задните светла сега наликуваат на канџа која длабоко навлегува во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  По примерот на моделите C43 и E43, кои се поевтини опции во споредба со C63 и E63, Daimler планира да воведе сличен принцип на работа и за AMG моделите. Како пример се земаат моделот A45 кој располага со 381 КС (280 kW) и моделот под него, A250 Sport 4Matic која има 218 КС (160 kW). Помеѓу овие два модели, постои голема дупка, која се планира да се пополни во „лајт“ верзии на модели со AMG значка. Се очекува, дека во конкретниот пример, новиот модел ќе обезбеди моќност од околу 300 КЅ и ќе атакува на Audi S3.
  сите 13 | | | веќе видена

  Ако мислевте дека „обичните“ Lamborghini и Ferrari се скапи, тогаш сте во голема заблуда. Ова се автомобилите кои можат да си ги дозволат само 2-3% од населението во светот. Ова е листата на 5 најскапи нови автомобили за 2017 година. 5. Bugatti Chiron (2,6 милиони долари) Најновата креација на француската фабрика од соништата, наследник на познатиот Veyron, Bugatti Chiron, е создаден за да постави нов рекорд за максимална брзина за сериски автомобил. Bugatti потврди дека веќе има примено нарачки за 250 единици, што е половина од вкупно планираното производство. 4. Pagani Huayra BC (2,6 милиони долари) Кабриолет верзијата на Huayra беше претставена во 2016 година. Се придвижува од V12 мотор со два турбополначи со моќност од 789 КС. Со тежина од само 1.218 килограми, очигледно е за какви перформанси станува збор. Pagani ќе произведе само 20 примероци од овој модел. 3. Icona Vulcano Titanium (2,8 милиони долари) За многумина Icona Vulcano е сосема непознат автомобил. Но, овој автомобил во себе носи агрегат од ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Атрактивниот голем и потполно нов SUV и разубавената компактна лимузина на чешкиот производител се кај нас благодарение на „Порше Македонија“, овластениот импортер на програмите на „Фолксваген“, „Ауди“, Сеат“, „Шкода“ и „Порше“ Новиот „кодиак“, како и освежената „октавија“ се адути за продолжување на успесите на марката, што минатата година беше најпродавана на нашиот пазар. „Октавија“, што добро ја познаваме, нудат вредности и квалитети со кои „Шкода“ се искачи високо на автомобилското небо. Моделот се докажа и кај нас и со право е меѓу најбараните модели на пазарот, а со освежувањата со поатрактивни предни светла и нов „шкода конект“ инфо-систем е уште попривлечна. Понудата агрегати ја сочинуваат: четири бензински и четири дизел мотори, а цените започнуваат од 14.330 евра за „октавија 1.2 TSI“, со 85 коњски сили во „актив“ ниво на опрема. Првиот голем SUV на „Шкода“ ќе привлече нови купувачи и ќе ја засили положбата на марката на пазарот. Новиот „кодиак“ е навистина силен и го прави брендот уште ...
  сите 9 | | | веќе видена

  „Пежо“ објави дека за време на меѓународниот салон во Женева ќе биде лансирана целосно електрична верзија на моделот „партнер тепе“, а од септември годинава тој ќе биде достапен кај дилерите „Пежо партнер тепе електрик“ ќе предложи одлично решение за секојдневен превоз на пет лица, кои ќе можат да се потпрат на параметрите карактеристични за моделот. Автономијата на автомобилот е 170 km, а од француската компанија коментираат дека најголемиот дел од европските потрошувачи ќе го користат своето возило во просек по 60 km на ден. Верзијата „патнер тепе електрик“ е опремен со електромотор со моќност од 67 КЅ и вртежен момент од 200 Nm. Во погонскиот склоп се и двата литиум-јонски, батериски блока, што се со капацитет од 22.5 kWh. Полнењето на батеријата која доаѓа со фабрички гаранција од осум години или 100.000 km може да биде на домашна електрична инсталација или преку систем за брзо полнење. На домашна мрежа (oсум, или 10 ампери, 14 Green Up), за целосно полнење се потребни меѓу 8,5 и 15 часа. Кога, пак, ...
  | | веќе видена

  Деновиве имавме убава можност накусо да се запознаеме со квалитетите на новиот СУВ на „Пежо“, прекрасната креација 3008 која веќе ожнеа многубројни признанија низ светот Новото Рeugeot 3008 веднаш ве кутнува од нозе со агресивниот, но префинет дизајн, а многубројните новитети и иновации поставуваат нови параметри за СУВ- автомобил и мора да кажеме веднаш ни се допаднаа. На дружењето организирано од „Еуроимпекс“ - Скопје, овластен дилер во регионот ( Македонија, Србија, Црна Гора, Косово и Албанија ), можевме накусо да уживаме во атрактивниот француски лав. Да, 3008 нема погон на четири тркала ( таква модификација е најавена за 2017 година со појавата на хибридната изведба), но со 22 сантиметри оддалечен од подлогата гарантира проодност и на потежок терен. Во моментот, алтернатива на 4х4 погонот е новиот Grip Control систем со неколку режими на работа, вкомпонирани со Hill Descent систем за безбедно симнување по нерамен и терен кој во пракса се покажа како добро одмерена солуција. Велиме добро одмерена ...
  | | веќе видена