Кавадарци

  во

  Екипата на Струмица успеа да го совлада тимот на Фени индустри на домашен терен со 82-69 во вториот натпревар од финалето на плејофот во кошаркарското првенство на Македонија. Со триумфот Струмичани го намалија водството на Фени индустри на 2-1 во серијата до четири победи. Во текот на целиот натпревар домаќините ја имаа контролата над играта и над резултатот, не дозволувајќи им на противничките играчи да се доближат. Решавачка беше втората четвртина, во која кошаркарите на Струмица одиграа извонредно, добивајќии ја со 27-10. На висина на задачата во редовите на бранителот на титулата беше капитенот Ефтим Богоев со 20 поени, а Дамир Латовиќ беше стрелец на 17 коша. Најефикасен поединец во гостинскиот тим, а воедно и на натпреварот беше Американецот Доналд Кол со 25 коша. Наредниот натпревар се игра в среда, во Кавадарци.
  | | веќе видена | слични

  Мистериозно исчезнува водата за пиење во Кавадарци

  Само 2,5 милиона кубици вода за пиење, од вкупно осум, колку што доаѓаат во Кавадарци, се фактурираат, беше кажано на последната седница на Советот на општината. Тоа, според советникот Мишо Митрев, значи дека 1,5 милион евра или тонат во земјата или се губат поради неевидентирано наводнување со вода за пиење. Од друга страна, ЈП „Комуналец“, рече Митрев, е во була од околу пет милиони евра. Советникот Митрев пресметал дека со рестрикциите на вода излегува дека Кавадарци цели четири месеци во годината е без вода. Извештајот за работата на „Комуналец“ за ланската година советникот Глигорчо Ристов го нарече „јалнаш математика“, оти биле наштимани бројките дека претпријатието е во добивка, за да се избегнат последиците од јавашлукот во работењето.
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот шампион Струмица 2005 полесно од очекувањата ја намали предноста на Фени Индустри на 1-2 во победи во финалната серија „подобар од седум“ од плејофот на македонското кошаркарско првенство, победувајќи на свој терен со 82-69 (27-10, 15-17, 22-22, 18-20). Струмичани работата ја завршија уште во првиот период кога создадоа водство од плус 19 поени во 8 минута (24-5). Во текот на целиот меч домашните во ниеден момент не им дозволија на кавадарчани да се доближат. На надежни десет поени негатива гостите се доближија во 35 минута (63-73), но со двата противнапади на Богоев и Бошњак работите си дојдоа на свое место.За средбата во Кавадарци која е закажана за в среда (20 часот), кај „чушкарите“ неизвесен е настапот на крилото Виктор Крстевски, кој има повреда на менискусот. Според Кадија, Крстевски има голема желба да игра, но болките засега биле посилни. Покрај Крстевски, се уште право на настап нема Грнчаров, кој ја издржува казната од шест натпревари неиграње. Грнчаров ќе се врати на средбата која ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот шампион Струмица 2005 славеше пред своите гледачи над Фени Индустри со 82:69 и намали на 2:1 во финалната серија за титулата во најсилното домашно кошаркарско натпреварување.

  Фени Индустри не успеа да слави на гостински терен и да дојде на чекор до двојната круна сезонава. Најпрецизен кај домаќините беше Богоев со 20 поени, додека на спротивната страна Кол постигна 26 коша.

  Следниот меч на програмата е в среда во салата „Јасмин“ во Кавадарци.

  Титулата ќе ја освои првиот што ќе стигне до четири победи, со тоа што, поради подобриот пласман во првенството, серијата почна со предност од 1:0 за Фени.
  | | веќе видена | слични

  Струмица брка победа за надеж

  Струмица 2005 е под притисок дека не смее да загуби вечерва дома (почеток 19 часот, МТВ пренос) од Фени Индустри, ако сака да си ги продолжи надежите за освојување на втората шампионска титула во кошаркарско првенство на Македонија. Струмичани и сега се во непријатна негатива од 0-2 во победи, а финалето се игра во четири добиени средби. Кавадарчани имаат предност каква што досега во финалните пресметки на плејофот секогаш била доволна за освојување на титулата. Со брејк во Струмица, ќе бидат на мал чекор од остварување на целта. Ниеден тим не станал првак на Македонија по негатива од 0-2 или 0-3. Освојувачот на Купот, Фени Индустри, нема шампионска титула во првенството, а сезонава еднаш славеше во салата „Парк“ во Струмица. Струмичани повторно ќе бидат ослабени со неиграњето на бекот Тони Грнчаров кој ќе го пропушти петтиот од шесте меча на колку што е казнет. Сезонава најдобрите две македонски екипи одиграа шест меча (четири во Кавадарци и две во Струмица), а само ...
  | | веќе видена | слични

  Кавадарци и в година со суперлигаш

  Прилепскиот тим, Вип 2007, првпат во историјата ќе игра во понизок ранг

  Директниот дуел за опстанок во машката Супер Вип-лига, го добија ракометарите на ВВ Тиквеш, кои во Кавадарци, со резултат 32-27 (15-12) го победија Вип 2007 од Прилеп. Со освоените три бода во последното коло сезонава, ВВ Тиквеш го освои седмото место на табелата, а Вип 2007 испаѓа и првпат ќе игра во понизок ранг. На гостите им одговараше и реми, но на мечот не успеаја да наметнат своја игра препуштајќи им го темпото на домаќините.Прилепчани први го отворија резултатот и поведоа со 0-2. Меѓутоа кавадарчани брзо се вратија во игра и со серија од 4-0 го свртеа резултатот. Продолжија во исто темпо и на полувреме пак имаа три гола предност. Гостите играа како во грч, премногу нервозно и без идеја, а направија и многу грешки. Во второто полувреме домашните ракометари продолжија со смирената дисциплинирана игра и во еден момент дојдоа и до позитива од девет гола (29-20).На голот на ВВ ...
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот првак, Струмица, вечерва (19 ч.) во салата „Парк“ ќе брка победа над Фени индустри за намалување на негативата од 0-2 во финалната серија од плејофот на кошаркарското првенство на Македонија. Струмичани во првиот финален натпревар беа блиску до победа, но во клучните моменти потклекнаа и не успеаја да стигнат до брејк. - На мечот во Кавадарци пресуди спортската среќа. На домашен терен мораме да ги поправиме грешките во нашата игра и со поддршка од публиката да забележиме победа - изјави капитенот на струмичката екипа, Ефтим Богоев. Во екипата на Миодраг Кадија повторно ќе го нема суспендираниот Тони Грнчаров, а неизвесен е настапот на Виктор Крстевски поради повреда на коленото. Освојувачот на Купот, Фени индустри го делат две победи до освојување двојна круна и прва титула во клупската историја. - Очекувам уште еден неизвесен и тврд натпревар. Притисокот ќе биде на страната на кошаркарите на Струмица, кои ќе мора да триумфираат ако сакаат да сметаат на титулата. Но ние треба да го искористиме тоа ...
  | | веќе видена | слични

  Анкетата спроведена меѓу учениците во кавадаречката гимназија покажала дека дури 28 отсто од учениците признале оти биле интернет-насилници, а 30 отсто признале дека биле жртви на интернет-насилство

  Младите во Македонија се жртви на модерен начин на насилство преку интернет и мобилен телефон, покажува анкетирањето на средношколците во кавадаречката гимназија „Добри Даскалов“. Според првото спроведено истражување од ваков вид во државата, дури 28 отсто од учениците признале дека и самите биле интернет-насилници. Ако некој ви испраќа заканувачки пораки или непристојни предлози на имејл-адреса или преку мобилен телефон, ако злоупотребува ваши лични податоци или фотографии и видеоклипови што можат да ве оцрнат во јавноста, вие сте жртва на софистициран начин на насилство. Испраќањето на вируси преку интернет е исто така насилнички чин - објаснува Наташа Матакова, професор во кавадаречката гимназија.Матакова, како раководител на истражувањето, појаснува дека еден од посериозните начини на насилство ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Фени индустри поведоа со 2-0 во финалната серија од плејофот откако во мошне интересен и крајно неизвесен натпревар , како домаќини, го совладаа тимот на Струмица со резултат 79-74. Досега ниеден тим во домашното првенство не станал шампион, ако претходно губел со 0-2 во мечеви, во финалната серија. Почетокот на натпреварот им припадна на струмичани, кои направија серија од 12-3, а по првите 10 минути водеа со 5. Меѓутоа многу работи се сменија кога во игра влезе Доналд Кол. Кавадарчани заиграа поорганизирано во одбраната и поефикасно во нападот. Кога не им одеше на првите центри, „џокерот“ на тренерот Рајковиќ, Слободан Михајловски, одигра навистина одлично.Домашните кошаркари имаа и проблеми со распоредот на личните, бидејќи поради чудните судиски одлуки со нееднаков аршин, Фени средбата ја заврши со 28 направени лични, а Струмица со дури 10 помалку. Прашањето на победникот се решаваше во последните 10 минути. Прво Кол со тројка ја отвори серијата што ја продолжи Прековиќ со 8 поени, од кои ...
  | | веќе видена | слични

  Фени индустри поведе со 2-0 во финалната серија од кошаркарското првенство, откако на домашен терен славеше над бранителот на титулата Струмица со 79-75. Во салата „Јасмин“ во Кавадарци двата тима одиграа драматичен меч, исто како и во финалето на Купот, а завршницата беше идентична. Екипите 15 пати се менуваа во водството, а во решавачките моменти Кавадарчани беа посмирени и стигнаа до триумфот. Сега им остануваат уште две победи до првата клупска титула. Најефикасен во победничкиот состав беше Кол со 19 поени, а Прековиќ мечот го заврши со 17 коша. - Во првиот финален плејоф-натпревар одигравме на солидно ниво. Реши подобрата игра во одбраната и нашиот прецизен шут за три поени. Со голема поддршка на нашата публика стигнавме до победата - изјави капитенот на Фени, Горан Самарџиев кој беше стрелец на 10 поени. На крајот, како решавачка се покажа поголемата прецизност на кавадарчани од линијата за слободни фрлања, кои промашија само двапати, за разлика од Струмица која имаше 11 неуспешни обиди. Сезонава ова ...
  | | веќе видена | слични

  Кавадарчани славеа на домашен терен со 79:75 и сега имаат две победи во серијата подобар од четири

  Кошаркарите на Фени Индустри од Кавадарци во драматичен и крајно неизвесен дуел ја извојуваа првата голема победа (79:75) во финалната серија на годинашниот плејоф во кошарка против актуелниот шампион Струмица. Овој триумф беше петти за кавадарчани во пресметките со лутиот ривал од Струмица, и сега благодарение на стартните (1:0), момчињата на амбициозниот тренер Емил Рајковиќ на своето конто веќе имаат предност од 2:0 во финалната серија „подобар до четири“.

  Јунак на трилер мечот во Кавадарци, беше Прековиќ кој ги постигна најзначајните поени во финишот на дуелот, по кој уследи пенал завршница во која струмичани имаа послаби нерви. Сепак, кога станува збор за првата финална пресметка тогаш неминовно мора да се напомене и придонесот на Американецот Кол во редовите на победничкиот тим кој со своите 19 поени, во моментите кога не им одеше на кавадарчани знаеше да ја сврти работата во нивна ...
  | | веќе видена | слични

  И покрај ветувањето од унгарската амбасада, 176 ученици не добиле шенген-визи за детаљно испланираната екскурзија во Италија и во Унгарија

  Наместо италијанска пица и унгарски гулаш, гимназијалците од Кавадарци ја вкусија горчината на визниот режим. Тие вчера требаше да отпатуваат на екскурзија во Италија, а потоа и низ Унгарија. Но, 176 средношколци од трети клас и нивните професори, поради визните бариери, останаа во Кавадарци. Агенцијата „Гранада“ од Скопје, која го организирала патувањето, од унгарската амбасада не ги добила визите, а како што тврдат, за одбиеното барање не добиле образложение.Разочарани вчера беа родителите на учениците, а уште повеќе средношколците, кои долго ја очекувале оваа екскурзија, која била испланирана до детали.Еден ден од седумдневното патување требаше да поминеме на унгарското езеро Балатон. Мислејќи дека потешко ќе добиеме шенген-иза од италијанската амбасада, одлучивме да си ја пробаме среќата во унгарската - велат разочараните ученици и професори. ...
  | | веќе видена | слични

  Последна шанса за опстанок за ВВ Тиквеш и за Вип

  Екипите на ВВ Тиквеш и Вип 2007 ќе мора да играат без калкулации во последното коло од машката ракометна Супер ВИП-лига ако сакаат и следната сезона да бидат во најквалитетното друштво. Нивниот меѓусебен дуел вечерва (19 ч.) во Кавадарци треба да реши кој останува, а кој испаѓа од лигата, во последното коло. Прилепчани во последните кола се вратија во игра и по победата против Младост од 40-27, и поразот на Вип од Пелистер, 34-36, сега на табелата ВВ Тиквеш е последен и заостанува два бода зад Вип 2007. За да остане суперлигаш ВВ Тиквеш мора да победи, а на Вип 2007 му одговара и реми.Сезонава двата тима во меѓусебните дуели победија на домашен терен. Вип беше поуспешен во Прилеп, 27-23 и 29-27, а ВВ Тиквеш во Кавадарци во 14. коло победи со 32-28. Кавадарчани досега имаат испаѓано од Лигата, за разлика од Вип 2007 кој сите сезони досега бил прволигаш.Металург вечерва (19) ќе ги добие медалите за освоеното прво место, и тоа на гостински терен кај ...
  | | веќе видена | слични

  Матурантите од трите училишта за средно образование во Кавадарци денеска ги завршуваат своите матурски забави.

  Гардеробата беше веќе купена, термините во фризерските и козметичките салони закажани, а сите ресторани во градот се резервирани за домашните забави уште од месец февруари.

  Ништо поразлично од лани, само што годинава родителите подлабоко го одврзаа ќесето, па започнаа да подаруваат и автомобили.

  Животот во Кавадарци деновиве се вртеше околу 570-те матуранти кои најавуваат незаборавна матурска вечер:

  „За разлика од другите години, сега со видео камера ќе се снима влегувањето на матурантите, надвор ќе има поставено црвен тепих и свечено јаже и ќе има музика", вели Ратко Мицев, организатор на матурската забава на Гимназијалците.

  Славје по ресторани

  Менаџерот на еден ресторан Јосиф Стојанов вели дека се е подготвено за забавата:

  „За овие три матурски вечери ќе се подготви околу 250 килограми месо, 600 до 800 безалкохолни пијалоци, ...
  | | веќе видена | слични

  Фени ја предизвикува Струмица

  Фени Индустри и Струмица 2005 денеска во Кавадарци (19.30 часот, пренос на МТВ) ја почнуваат битката за титулата во кошаркарското првенство на Македонија. Фени, кој беше лидер во лигашкиот дел од првенството и освојувач на Купот, во финалната серија до четири победи стартува со предност од 1-0 во победи поради подобриот биланс (3-1) во меѓусебните дуели во регуларниот дел од сезоната. Кавадарчани сезонава немаат пораз на свој терен против струмичани, ги совладаа и во финалето на Купот, но тоа беа неизвесни средби. Тренерот на домашните Емил Рајковиќ како и секогаш е оптимистички расположен. - Наше е само да одиграме, да ги искористиме укажаните шанси. Струмица е актуелен првак и тоа не смее да се потцени. Моментот на инспирација честопати знае да го реши победникот, па очекувам така да биде и во финалето. Кавадаречката публика заслужува да се радува и на шампионската титула, а наше е да дадеме се од себе. Здравствениот билтен ни е одличен, атмосферата помеѓу играчите ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија се уште е релативно мал купувач на интернет проток, но од друга страна е брзо растечки пазар.

  Во моментот во земјата која има околу 550.000 домаќинства, интернет користат 140.000 од нив.

  Најголемиот процент на корисниците отпаѓа на младите, кои најчесто го користат за забава, без да знаат дека преку него можат и да заработат.

  Во споредба со западноевропските земји, Македонија се уште назадува во информатичката сфера, и покрај тоа што за последните три години процентот на корисниците на интернет се зголемил од 5 на 40%.

  Така вели Душко Сапунџиев, сопственик на интернет провајдерот „Инел Интернационал" во Кавадарци, кој тврди дека на ваквата состојба влијае и намалувањето на цените за месечната интернет претплата:

  -„Пакет со брзина од два мегабита во секунда има цена од 15 до 20 евра, во зависност од капацитетот на трансферот. Многу со цените надолу не може да се оди, меѓутоа за истите цени може да се добијат подобри и поквалитетни услуги." ...
  | | веќе видена | слични

  Жителот на кавадаречкото село Дреново, Трајче Давчев (16), загина во сообраќајна несреќа завчера на локалниот пат Дреново-Кавадарци , соопшти МВР. Во сообраќајката се повредени уште три момчиња од селото. Несреќата се случила околу 21.30 часот, на околу еден километар од селото, кога автомобилот „опел астра“, управуван од С.Р. (20), излетал од патот, по што неколкупати се превртел. Давчев, кој бил совозач, со тешки повреди на главата починал на самото место. Возачот на „опелот“ и другите двајца патници со полесни повреди биле пренесени во болницата во Кавадарци, каде што само С.П. (18) бил задржан на лекување. Според дежурниот лекар, Јордан Невчев, ниту едно од момчињата не било под дејство на алкохол. На местото на несреќата дојдоа и роднини на повредените момчиња. Тие видно потресени раскажуваат дека четворицата другари тргнале на семејна веселба кај нивен другар, кој ја прославувал изградбата на нова куќа во село Возарци. Трајче бил ученик во трета година средно образование во Кавадарци, а деновиве ...
  | | веќе видена | слични

  „Сведмилк“ ќе откупува органско млеко

  Од млекарницата „Сведмилк“ вчера најавија дека ќе откупуваат органско млеко. По тој повод компанијата ќе организира информативна кампања за фармери во шест региони во земјава. Следната недела се предвидени средби со фармерите во Битола, Кавадарци, Липково, Маврово, како и во просториите на компанијата. Основно правило за органско млеко е дека сточната храна мора да биде органска. Млекото од кравите се смета за органско по шест месеци исхрана со сточната храна за која има сертификат за органско потекло. Економската перспектива за производство на органско млеко е одлична, со оглед на тоа што откупната цена за органско млеко е поголема. Секој фармер што ќе се одлучи на овој чекор потпишува долгорочен договор со нас, а субвенциите од државата за овој тип производство на млеко се повеќе од задоволувачки - вели Драги Ѓорѓиевски од „Сведмилк“. Според податоци од компанијата, органското производство е најбрзо растечки сектор во земјоделството во светот. Од 1990 година, ...
  | | веќе видена | слични

  Прогласени превозниците на годината

  За најуспешни менаџери во патниот транспорт годинава се прогласени Борис Трајковски, сопственик на кумановската фирма „Штуз“ од Куманово, Љубен Василевски од охридски „Галеб“ и Тана Арнаудова од „Риве шпед“ од Богданци.Наградата „Транспортер на годината“ ја доделува „Македонија сообраќај“. Според одлуката на специјалната комисија, за најуспешна фирма за автобуски превоз е прогласена „Сам-вел компани“ од Кавадарци, а „Ди-транс“ од Радовиш во категоријата камионски транспорт на стока.Признанија и пригодни награди за најуспешни управители добија и Емилија Арнаудова, Костадин Танов и Атанас Ристов, кои со највисок успех ја совладале обуката и имаат сертификат за професионална компетентност. За успешно совладана обука за возачи во меѓународниот патен транспорт се наградени Душан Поповски, Љупчо Грковски и Борче Димоски.
  | | веќе видена | слични

  Вигор Скопје својата доминација во македонската женска кошарка ја заокружи со вчерашната победа од 77-48 против Изградба комерц Младинец по која со 3-0 во финалето на плејофот ја освои титулата. За „вигорки“ ова е петта титула во првенството, а клубот има и шест титули во Купот. Третата победа во финалната серија Вигор ја извојува вчера на гостински терен во салата „Градски парк“. Младинец во сите четири четвртини постигна по 12 поени, недоволно да се надиграат „сините“. По четвртини резултатот беше 12-17, 12-15, 12-23, 12-22. Најефикасни кошаркарки во победничката екипа беа Живковиќ со 18 и Тантуровска со 12 поени. За утеха, Младинец ја имаше најрасположената кошаркарка на теренот, Митрашиновиќ, која даде 19 поени. Ана Тантуровска од Вигор доби пехар за најкорисен играч (МВП) во плејофот. Медалите и пехарите на најуспешните им ги додели комесарот за натпреварување Томе Димишковски. Сезонава тимот на тренерот Видое Секуловски претрпе само еден пораз и тоа во првиот дел од шампионатот. Во плејофот и купот ...
  | | веќе видена | слични