Кавадарци

  во

  Бесплатен интернет ќе биде достапен и во руралните средини со поставување таканаречени интернет киосци кои ќе зрачат бесплатна конекција во радиус од 250 метри,Имплементацијата на WI-FI проектот со цел да се обезбеди бежичен интернет во населените места во кои економските оператори немаат интерес да ја понудат оваа услуга денеска ја означи министерот за информатичко општество Иво Ивановски, соопшти неговиот кабинет.Проектот опфаќа 680 локации, подрачни училишта каде што ќе се инсталираат интернернет киосциите.Мрежата ќе биде отворена за сите и секој во негова близина може да добије бесплатен интернет пристап, а оние што немаат лап топ можат да се служат со интернет киоскот.До сега се инсталирани над 150 и тоа во Зелениково, Илинден, Петровец, Сопишта, Студенчани, Берово, Виница, Делчево, Пехчево, Велес, Гевгелија, Кавадарци, Неготино, Росоман, Богданци, Босилово, Валандово, Василево, Дојран, Ново Село, Струмица и Битола.Првите четири години услугата ќе ја субвенционира владата, а потоа интернет киосците ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Во Кавадарци вчера беше одбележана 67-годишнината од масакрот што во 1943 година го изврши бугарскиот фашистички окупатор врз 12 ваташки младинци. - Не треба да се плашите дека некој сакал да ни ја земе националната посебност, најголемата опасност е дома кај нас затоа што никој од денешните политичари не знае какви маки претрпи овој народ во НОВ - изјави генералот во пензија и претседател на Сојузот на борците од НОВ, Тодор Атанасовски. Тој на историчарите им порача поодговорно и поаналитички да се осврнат на овој настан бидејќи, како што рече, историските ситуации не се едновалентни. На спомен-костурницата во Моклиште положија цвеќе членови на семејствата на стреланите, како и делегации од локалната самоуправа, Здружението на борците и претставници на политичките партии. Споменикот со спомен-костурницата на 12 ваташки младинци е подигнат на два километра јужно од селото Ваташа во Моклиште.
  | | веќе видена

  Фолклорниот ансамбл „Тиквеш“, кој функционира во домот на културата „Иван Мазов-Климе“, во почетокот на идниот месец ќе гостува во Полска, каде што од 5 до 12 јули, како претставник на Македонија ќе учествува на меѓународниот фестивал на фолклор „Кастеланија“ Фестивалот се одржува во градовите Сиерпц, Зхуромин, Рипин и Гостинин. „Тиквеш“ е прв македонски ансамбл што учествува на овој етаблиран фестивал и ќе настапува со ансамбли од Египет, Полска, Бугарија, Украина, Турција и од Шпанија. Поканата до кавадаречките играорци дојде од организаторот на фестивалот, а по успешните настапи на реномирани фестивали во Германија, Србија, Романија, Хрватска, Турција, Босна и Херцеговина, Бугарија и во Унгарија.
  | | веќе видена

  Во Домот на културата „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци, вечерва во 20.30 часот, ќе биде отворена изложба на литографии на нашиот уметник Христијан Санев, кој живее и работи во Париз, Франција. Изложбата е во рамките на манифестацијата Кавадарци - Град на културата. На истата локација, утревечер во 20 часот, театарско студио „Сцена 71“ од Свети Николе ќе ја изведе претставата „Жена ми се вика Борис“.Санев има реализирано самостојни изложби во Франција и во Македонија и е учесник на голем број групни интернационални изложби во Јапонија, Америка, Египет и во Аргентина. Член е на друштвото на ликовни уметници од Франција, а во 2009 година стана член на Друштвото на ликовни уметници на Македонија. Од 2001 живее во Франција.
  сите 2 | | | веќе видена

  Македонија Одбележана 67-годишнина од масакрот врз 12-те ваташки младинци Кавадарци, 16 јуни Денеска беше одбележана 67-годишнината од масакрот што во 1943 година го изврши бугарскиот фашистички окупатор врз 12-те ваташки младинци.„Не треба да се плашите дека некој сакал да ни ја земе националната посебност, најголемата опасност е дома кај нас затоа што никој од денешните политичари не знае какви маки претрпе овој народ во НОВ“, изјави Тодор Атанасовски, генерал во пензија и претседател на Сојузот на борците од НОВ.На спомен-костурницата во Моклиште цвеќе положија членови на семејствата на стреланите, како и делагации од локалната самоуправа, Здружението на борците и претставници на политичките партии.Историските податоци говорат дека во Ваташа се приведени и сослушувани 17 младинци од селото меѓу кои и четири девојки, сестри на младинците. По сослушувањето и малтретирањето, со цел да ги кажат партизаните и илегалците, откако ништо не откриле младинците во строј и со воени команди биле однесени до Чаирот ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Едни подготвени само за заработка. „Со оглед дека ќе биде голем митинг, нормално дека се очекува заработка, специјално заради митингот дојдов“, вели граѓанин. Други за партијата и на дожд.Трети безбедно од прозорец. Се местеа и последните рефлектори за прославата 20 години ВМРО - ДПМНЕ. Дожд, емоции, и општински маршови, секој градоначалник си ги водеше своите. Се продаваа и книги посветени на ликот и делото на лидерот Никола Груевски. Продавачот и автор беше доволно љубезен да ни подари книга, но не и да даде изјава за А1. „Пред А1 не сакам да зборувам поради тоа што не ја сака Македонија и македонскиот народ“, вели граѓанин. За прославата се доаѓаше од секаде. И додека едни се пожалија дека си платиле сами, други се снашле. - Кој ви го организираше превозот? „Ние си го плаќаме 300 денари не чини“, рече граѓанин. - Колку луѓе дојдовте од Кавадарци? „10 автобуси, тоа се 500 души“ - Кој ви го организираше? „Државата ќе го плати се работи за Македонија“, вели граѓанин. Во превозот разлики, во очекувањата ...
  | | веќе видена

  Околу 2.000 тутунари до Прилепско, кооперанти на откупната фирма „Струмица табак“, се' уште чекаат исплата на субвенцијата од по 60 денари за килограм тутун од ланската берба. Стручњаците проценуваат дека државата им должи на прилепските тутунарите уште 1 милион евра. Тутунарите се жалат дека државата нерамномерно ја распоредува исплатата на субвенциите, со што покажува дека за едни е мајка, а за други маќеа. Тие велат дека останале на опашката за исплата, а од друга страна, државата дома им испраќа извршители за неплатени јавни давачки.Во Платежната агенција за подршка на руралниот развој велат дека се испратени списоците со тутунарите до Министерството за финансии. Но, во Министерството немаат конкретен одговор кога тутунарите ќе ги добијат парите, туку само кусо информираат дека има одредена динамика за исплата на субвенциите. Застојот во исплатата не го поврзуваат со недостигот на пари во државниот буџет.Откупувачите на „Струмица табак“ имаат сознанија дека од околу 3.000 кооперанти, исплатени се околу ...
  | | веќе видена

  Од нуркачкиот клуб „Врело“ соопштија дека е пронајдено и извадено телото на шеснаесетгодишниот Славчо Тасев од Кавадарци кој вчера претпладне се удави во водите на Тиквешко Езеро. Безживотното тело на Славчо било пронајдено доцна синоќа околу 20:00 часот во близина на селото Бегниште.Тој заедно со своите другари отишол да се разлади од горештините на Тиквешко. Се фрлил во водата, но според исказите на неговите другари, тој веднаш почнал да тоне.Како што соопштија од кавадаречката полиција, несреќата се случила кај месноста Бегнишки залив во близина на селото Бегниште. Првичните информации на полицијата говорат дека Тасев не знаел да плива. (Крај)
  сите 6 | | | веќе видена

  По неколку часа пребарување, телото на шеснаесетгодишниот Славчо Тасев кој вчераутро се удави во Тиквешко Езеро, било извлечено синоќа околу 20 часот. Како што соопштија од СВР Велес, телото на момчето го извадиле роднини и пријатели кои биле вклучени во потрагата по момчето. Тинејџерот вчера околу 10:30 часот заедно со неколку свои другари, сите од Кавадарци, пристигнале на Бегнишки залив и влегле во вода да се искапат. Одеднаш неговите другари забележале дека Славчо почнува да тоне во водата. Неговите другари се обиделе да го спасат, но не успеале.
  сите 7 | | | веќе видена

  Шеснаесетгодишниот Славчо Т. од Кавадарци се удави вчера претпладне во водите на Тиквешко Езеро, неколку моменти откако влегол во езерото за да се разлади, соопшти локалната полиција Тој заедно со неговите другари претпладнево отишол кај месноста Бегнишки Залив, кај селото Бегниште. Момчето решило да влезе во водата иако не знаело да плива. Кратко време потоа другарите го забележале дека тоне и се обиделе да му помогнат, но попусто. Тој веќе потонал. Откако дошла полициска екипа, тие го опишале случајот и потврдиле дека нивниот другар не знаел да плива. Од МВР велат дека во потрагата по телото ќе биде вклучена нуркачката единица.
  сите 8 | | | веќе видена

  По неколку часа пребарување, телото на 16-годишниот Славчо Тасев кој вчераутро се удави во Тиквешко Езеро, било извлечено синоќа околу 20 часот. Како што соопштија од СВР Велес, телото на момчето го извадиле роднини и пријатели кои биле вклучени во потрагата по момчето. Тинејџерот вчера околу 10:30 часот заедно со неколку свои другари, сите од Кавадарци, пристигнале на Бегнишки залив и влегле во вода да се искапат. Одеднаш неговите другари забележале дека Славчо почнува да тоне во водата. Неговите другари се обиделе да го спасат, но не успеале.
  сите 10 | | | веќе видена

  Извлечено е телото на 16-годишниот Славчо Т, кој вчера се удави во Тиквешкото езеро, соопшти Спелеонуркачкиот клуб Врело.Безживотното тело на момчето од Кавадарци било извадено од водите околу 20.00 ч, десет часа откако се удави во Тиквешкото езеро, близу селото Бегниште.Според првичните информации од полицијата, Славчо Т. со уште четири другари заминале на езерото да се капат. Детето не знаело да плива и по кратко време откако влегло во водата се удавило.
  сите 13 | | | веќе видена

  КАВАДАРЦИ – Гевгеличанката со бугарски пасош, Спаска Митрова, вчера се појави во судот во Кавадарци, каде што и се заканува нова затворска казна до една година или парична казна поради омаловажување на гевгелиските судии, кои ја осудија на три месеци. Судиите од гевгелискиот суд ја обвинуваат Митрова дека ги нарекла „удбаши“, а јавниот обвинител Томе Спанџов рече дека обвинетата сторила две кривични дела, повреда на угледот на судот. Митрова во кавадаречкиот суд рече дека и' била навредувана нејзината бугарска националност и дека судија од гевгелискиот суд и' предложил да ја повози за да заборавала на проблемите. Таа негираше дека се подбивала со судиите и дека го нарекла судијата – удбаш, туку само ја пренела изјавата на Живко Чавдаров. Во судницата беше речено дека гевгелиските судии се откажуваат од имотно-правното побарување и не се приклучуваат кон гонењето за кривичното дело од страна на обвинителството. Судењето во Кавадарци го следеа бугарскиот конзул во Македонија Илија Караманов и бугарски ...
  | | веќе видена

  КАВАДАРЦИ - Шеснаесетгодишниот Славчо Тасев од Кавадарци вчера претпладне се удави во водите на Тиквешко Езеро. Тој заедно со своите другари отишол да се разлади од горештините на Тиквешко. Се фрлил во водата, но според исказите на неговите другари, тој веднаш почнал да тоне. Како што соопштија од кавадаречката полиција, несреќата се случила кај месноста Бегнишки залив во близина на селото Бегниште. Првичните информации на полицијата говорат дека Тасев не знаел да плива. До затворањето на весникот полицијата вршеше истрага. Телото на удавеното момче не беше пронајдено. Од полицијата најавија потрага и од нуркачки екипи на МВР. (А.Д.)
  сите 15 | | | веќе видена

  Црн викенд во Македонија Во две несреќи што се случија во Кавадарци и Прилеп загинаа две 16-годишни момчиња. Во Кавадарци во Тиквешкото Езеро се удавил Славчо Т., а во Прилеп при екскурзија на средношколци до манастирот Трескавец, најверојатно поради срцеви проблеми, починал Јордан М. Според полицијата шеснаесетгодишно момче од Кавадарци со другари вчера заминало на Тиквешко Езеро да се разлади. Околу 10,30 часот Славчо и со уште четири деца од Кавадраци влегле во езерото на местото викано Бегнишки Залив, во близина на селото Бегниште. Во еден момент другарите забележеле дека Славчо тоне во водата и не излегува. Момче на истата возразст од Прилеп почина завчера од засега неутврдени причини, а при екскурзија на група ученици од Гиманзијата Мирче Ацев" на манастрирот Трескавецц. Јордан М. (16) околу 17 часот му се пожалил на професорот по физичко дека го боли левата нога. Подоцна безживотното тело на момчето било најдено кај преслапот на Маркови Кули, крај месноста викана Наковална. Момчето се пожалило на ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Кавадарчанецот Славчо Тасев (16) се удави вчера во водите на Тиквешкото Езеро откако со другарите влегол да се разлади во езерото, иако не знаел да плива. Неговото тело до затворање на денешниот број на „Дневник“ не е пронајдено, а во потрагата по момчето требаше да се вклучат и специјалните нуркачки тимови на полицијата.Според изјавите на жителите на селото Бегниште, несреќата се случила во Бедришкиот Залив, каде што утрото околу 5 часот две 14-годишни деца и еден возрасен отишле да рибарат. Подоцна, во текот на денот со комби дошле уште три деца од Кавадарци, а од кое едното е по потекло од Бегниште. Децата зеле трактор и заминале до езерото да се бањаат. Момчињата што биле во чамецот со Тасев велат дека баба му не му дозволувала да го земат трактор за да одат на езерото, но тие сепак го сториле тоа. Кога дошле на брегот децата се качиле во чамец и се упатиле кон средината на езерото. Тасев им рекол на другарите да го префрлат од другата страна. Тогаш почнал да се навалува на рамото на едниот, па на ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Трагична смрт на двајца шеснаесетгодишни момчиња. Славчо Тасев од Кавадарци се удави во Тиквешко езеро изутрината околу 10 часот. Момчето, кое на знаело да плива, пропаднало во езерските води во местото викано Бегнишки залив. На неговото давење сведочеле тројца негови другари со кои се капеле во езерото, но тие не успеале да му помогнат. Екипи на МВР се на терен, го пребаруваат езерото за да го извлечат телото на младото момче. 16 годишниот Јордан Магероски, пак ученик во прилепската гимназија Мирче Ацев починал најверојатно од срцев удар вчера за време на училишната екскурзија. Момчето му се пожалило на наставникот по физичко дека го боли ногата кога учениците тргнале пеш кон манастирот Трескавец. Наставникот го оставил ученикот да се одмори и со групата продолжиле по патот кон манастирот. Мегероски не успеал да се врати назад во градот. Неговото мртвото тело е пронајдено кај местото викано Наковална. Според полицијата левата страна од лицето на средношколецот му била помодрена. Засега не се знае дали за ...
  сите 9 | | | веќе видена

  На бугарската државјанка Спаска Митрова која живее во Гевгелија и се заканува нова затворска казна до една година или парична казна, бидејќи е обвинета дека ги омаловажувала судиите од гевгелискиот суд кои и досудија казна од три месеци, нарекувајќи ги удбаши. Во Основен суд Кавадарци денеска се одржа судско рочиште, на кое Митрова негираше дека ги навредувала судиите и дека не нарекла никого „удбаш“, туку само ја пренела изјавата на Живко Чавдаров. Јавниот обвнинител Томе Спанџов смета дека Митрова сторила две кривични дела. Изрекувањето на пресудата е одложено за во понеделник бидејќи обвинетата сакала завршните зборови да ги искаже во писмена форма. Митрова немаше адвокат, а не побарала ниту преведувач бидејќи го разбирала македонскиот јазик. Судењето го следеа бугарски новинари и бугарскиот конзул во Македонија Илија Караманов.
  сите 2 | | | веќе видена

  Славчо Т. (16) од Кавадарци се удави денеска во водите на Тиквешко Езеро непосредно по влегувањето да се разлади. Тој заедно со неговите другари претпладнево отишол кај месноста „Бегнишки залив“, кај селото Бегниште. Кратко време по влегувањето во водата другарите забележале дека Славчо тоне. Според изјавите што другарите ги дале во полиција удавеното момче не знаело да плива. Истрагата е во тек. Од полицијата велат дека потрагата по телото на Славчо ќе ја започнат нуркачки екипи на МВР.
  сите 19 | | | веќе видена

  Македонија Судско рочиште против Спаска Митрова Кавадарци, 14 јуни - На бугарската државјанка Спаска Митрова која живее во Гевгелија и се заканува нова затворска казна до една година или парична казна, бидејќи е обвинета дека ги омаловажувала судиите од гевгелискиот суд кои и досудија казна од три месеци, нарекувајќи ги удбаши. Во Основен суд Кавадарци денеска се одржа судско рочиште, на кое Митрова негираше дека ги навредувала судиите и дека не нарекла никого „удбаш“, туку само ја пренела изјавата на Живко Чавдаров.Јавниот обвнинител Томе Спанџов смета дека Митрова сторила две кривични дела. Изрекувањето на пресудата е одложено за во понеделник бидејќи обвинетата сакала завршните зборови да ги искаже во писмена форма. Митрова немаше адвокат, а не побарала ниту преведувач бидејќи го разбирала македонскиот јазик. Судењето го следеа бугарски новинари и бугарскиот конзул во Македонија Илија Караманов.
  сите 3 | | | веќе видена