Катар

  во

  25.04.2009, 15:51ЕНЕРГЕТСКИ самит во Софија Неопходно е да се обезбеди стабилна и правична испорака на гас Непречено и непрекинато снабдување со природен гас и пронаоѓање алтернативни патишта за испорака на тој енергенс од Каспискиот регион, е неопходно со цел зголемување на енергетската сигурност на земјите во регионот. Тоа е заклучок од дводневниот енергетски самит кој денеска заврши во Софија. Во заедничката декларација е нагласено дека енергетското стратешко партнерство и соработката на регионално и глобално ниво е од голема важност за решавање на енергетската криза во Европа. Препознавајќи заеднички напори, високи претставници од 28 држави меѓу кои и шест претседатели на држави, се фокусираа на формирање стратегија на енергетско партнерство на регионално и глобално ниво. Тие се договорија дека енергетската сигурност односно солидарност не смее да престане на националните граници и дека сите транзитни држави мора да одобрат непречен транзит на гас и ефикасен мониторинг. Укажано беше дека во следните 20 ...
  | | веќе видена | слични

  Шампионот кај конструкторите Ферари викендов на патеката „Шакир“ во Бахреин ќе се обиде да ги освои првите бодови сезонава. Италијанскиот тим сака да го избегне најголемиот неуспех во својата историја од 1951 година, откога постои и Формула 1, досега. Ферари на првите три трки не освои ниеден бод и е на последното место, а неговите болиди само трипати стасаа до целта, а најдобар резултат е 9. место на Фелипе Маса во Малезија. - Многу сме фрустрирани бидејќи нашите болиди заостануваат цела секунда за водечките Браун ГП и Ред Бул. Тешко е да се надмине дефицитот бидејќи сите работат напорно и сите одат напред. Навистина ќе бидам задоволен доколку во Бахреин ги освоиме првите бодови сезонава - изјави Кими Раиконен, шампионот од 2007 година. Резултатите постигнати на првиот слободен тренинг повторно не му одат во прилог на Ферари. Маса е осми, а Раиконен беше десетти. Првото место му припадна на актуелниот шампион Луис Хамилтон, чијшто тим Мекларен Мерцедес се чини дека ја има надминато кризата во перформансите. ...
  | | веќе видена | слични

  Под невидени безбедносни мерки вчера во Софија почна дводневниот енергетски самит насловен „Природен гас за Европа, безбедност и партнерство“ чија цел е формирање на единствен европски гасен пазар и отстранување на сите можни претпоставки за нова гасна криза, како онаа од почетокот на годинава. Дамка врз самитот фрли откажувањето на посетата на рускиот премиер Владимир Путин и неколкуте промени во врска со доаѓањето на претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, кој сепак пристигна во Софија. Домашните медиуми токму на ова ставија најголем акцент, нагласувајќи дека Бугарија се довела во непријатна ситуација да балансира помеѓу Москва и Брисел.Бугарскиот претседател Георги Прванов на отворањето рече дека од стабилноста на доставата на природен гас зависи ритамот на националните економии, но неисполнувањето на договорите фрла сенка врз меѓусебната доверба.- Голем дел од мрежата е стара и со недоволен капацитет. Европскиот пазар не е реформиран. Затоа неопходно е законодавствата на сите земји ...
  | | веќе видена | слични

  Катар сака да гради терминал за течен гас во Хрватска

  Катар е заинтересиран да гради терминал за течен природен гас во Хрватска. Ова го изјави катарскиот емир шеик Хамад бин Халифа ал Тани по средбата со хрватскиот претседател Стипе Месиќ, на која разгледаа прашања за соработка меѓу двете земји во областа на енергетиката, туризмот и бродоградбата. Катар го оставил отворено прашањето за евентуално финансирање на овој проект. Претставници на Хрватска и на Катар потпишаа во Загреб меморандум за економска соработка, каде што акцентот бил ставен врз реализацијата на мерки за заеднички развој со учество на банкарскиот сектор на двете земји.
  | | веќе видена | слични

  Катар сака да гради терминал за течен гас во Хрватска Катар е заинтересиран да гради терминал за течен природен гас во Хрватска. Ова го изјави катарскиот емир шеик Хамад бин Халифа ал Тани по средбата со хрватскиот претседател Стипе Месиќ, на која разгледаа прашања за соработка меѓу двете земји во областа на енергетиката, туризмот и бродоградбата. Катар го оставил отворено прашањето за евентуално финансирање на овој проект. Претставници на Хрватска и на Катар потпишаа во Загреб меморандум за економска соработка, каде што акцентот бил ставен врз реализацијата на мерки за заеднички развој со учество на банкарскиот сектор на двете земји.
  | | веќе видена | слични

  Куп на Италија Пандев и Лацио во финале Репрезентативецот на Македонија и најголема ѕвезда на Лацио, Горан Пандев ќе биде дел од финалето во Купот на Италија. Поради повреда, Пандев не настапи на реваншот со Јувентус во Торино, што повторно заврши со минимален триумф на "светло-сините". - Само слушнете ја реакцијата на навивачите и се ќе ви биде јасно. Тие секогаш се во право. Знам дека се разочарани, и ние сме многу разочарани, изјави тренерот на "старата дама", Клаудио Раниери.Резултати: Јувентус - Лацио 1:2 (Дел Пјеро 64' - Зарате 38', Коларов 52') - вкупно 2:4. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ќе ја посети библиотеката10:51  Катар заинтересиран за изградба на терминал за течен гас во Хрватска10:49  Фидел Кастро го обвини Обама дека лаже, за да го оправда ембаргото против Куба10:45  САД за компромис во спорот меѓу Атина и Скопје   CHF 41.38 EUR 61.41 USD 48.57   Сител | Blic | Dnevnik.hr | Kurir | Nova TV | ...
  | | веќе видена | слични

  Пепе: Ќе се откажам од фудбал Одбранбениот играч на Реал (Мадрид), Пепе по бруталниот старт и неконтролираното однесување, кога го "шутираше" фудбалерот на Гетафе, Хавиер Каскера се покаја и самиот изјави дека "тоа не бил тој". Репрезентативецот на Португалија дури размислува за прекин на професионалната кариера. - Тоа беше најлошиот ден во мојот живот. Не сакам повеќе да се вратам на зелениот терен. Ја видов снимката од инцидентот и не се препознав. Ја загубив контролата и ладнокрвноста на неколку минути и едноставно полудев. Но, тоа не сум вистинскиот јас. Најголема казна ми е тоа низ што се минувам сега. Ако не видам некоја причина за да се вратам на фудбалската игра, ќе почнам да се занимавам со нешто друго, изјави Пепе. На Пепе од Дисциплинската комисија му се заканува казна од шест натпревари неиграње, а челниците на Гетафе веќе порачуваат дека и десет му се малку. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ќе ја посети библиотеката10:51  Катар ...
  | | веќе видена | слични

  Навивачите на Јуве не се расисти, туку незнајковци Мурињо истакна дека навивачите на Јувентус не го навредувале неговиот фудбалер Марио Балотели на средбата во Торино (1:1) зашто се расисти, туку зашто се незнајковци.- Не мислам дека е тоа расизам. Тоа е незнаење, глуп и незрел начин некој да покаже дека не го сака тој играч. Зошто? Сигурно не затоа што е Африканец, туку зашто е добар играч, зашто му даде гол на нивниот тим, зашто дрибла, зашто е тешко да се чува, изјави португалскиот стручњак на конференција за новинарите.Мурињо оценува дека навивачите на Јувентус ако се навистина расисти, би ги навредувале и црните играчи во својот тим, како Мохамед Сисоко. - Ако е во прашање расизам, тогаш расизмот би бил за сите, а не само за противничките играчи. Ако можам нешто да кажам во одбрана на Јувентус, тоа е фактот дека Марио веќе беше жртва на слични повици. Тоа се случуваше на многу стадиони, дури и на нашиот. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ...
  | | веќе видена | слични

  Мурињо не може да ја заборави Англија Премиер лигата - рај за тренерите Таму може да се работи без страв од критики или било каков притисок, што не е случај во Италија, каде се зборува само за резултати, вели португалскиот стручњак Актуелниот шампион на италијанската Серија А, Интер по ремито во големото дерби со Јувентус во Торино (1:1) е на чекор до ново "скудето". По 32. коло "нероазурите" имаат дури 10 бода предност од своите најсериозно конкуренти Милан и Јувентус, така што само шест бода во преостантите шест кола ги делат од одбрана на титулата. Ова ќе му биде прва титула на португалскиот тренер Жозе Мурињо во Италија, каде дојде од оваа сезона. Претходно тој ги освојуваше и трофеите во првенствата на Португалија и Англија. Сепак, Мурињо ја определи англиската Премиер лига како вистински рај за менаџерите. Португалецот го водеше лондонскиот Челзи, пред да седне на клупата на "нероазурите".- Англискиот фудбал е како рај за тренерите. Тие можат да работат без страв од критиките, без било каков притисок. ...
  | | веќе видена | слични

  Изложба во Велес Димитровска до гола кожа Вечерва во Ликовниот салон во Велес ќе биде отворена изложбата 3СС на ликовниот уметник Олгица Димитровска. Проектот составен од три елементи: Skin Sensuality Sex. Како идеја поставката го има односот на единката кон љубовниот чин, начинот на доживување на сопственото тело, неговата употреба како инструмент на поттикнување и задоволување... со внатрешни пориви од аспект на сексуалноста. Главниот момент на проектот е поврзаноста на овие три елементи во целина. Тие по својата природа се предодредени да егзистираат заедно во што лежи суштината на нивната вредност. Во служба на оваа идеја авторот го користи сопственото тело како медиум за експеримент. На изложбата ќе бидат претставени 18 дела изработени на материјал од кожа, што алудира на човековото тело, а ќе има и видеозапис на истата тематика. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ќе ја посети библиотеката10:51  Катар заинтересиран за изградба на терминал ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанија - Примера дивизион (32. коло) Барса се поблизу до титулата Со победата над Севилја (4:0), каталонскиот тим остана цврсто на курсот кон трофејот Моќта на лидерот во шпанската Примера дивизион, Барселона ја почувствува и Севилја. Отпорот на тимот од Андалузија траеше само 3 минути, по што следуваше канонада од четири гола. Барса по 32. коло има 81 бод, шест повеќе од вториот Реал (М). - Не сме и официјално шампиони. Прекрасна е атмосферата во нашата соблекувална. Одлична претстава од мене и од моите соиграчи. Веднаш постигнавме гол и продолживме со офанзивната игра до крајот од средбата. Долг е патот до титулата, но ние цврсто чекориме на истиот, изјави стрелецот на водечкиот погодок Андрес Ињеста. Голема победа и нови три бода на своето конто запиша Валенсија на гостувањето против Ветис.- Ова е вистинската Валенсија. Влеговме во посакуваната форма кога е најпотребно. Да продолжиме со ист стил и да го бркаме третото место на табелата што обезбедува настап во лигата на шампиони, изјави тренерот на ...
  | | веќе видена | слични

  Барселона Забрана да се бодри Надал Тенискиот турнир во Барселона ќе помине без фудбалерите на каталонскиот фудбалски клуб Барселона откако тренерот Пепе Гвардиола им забрани да го гледаат светскиот рекет број еден, Шпанецот Рафаел Надал. Каталонската гордост се бори за титулата во шпанското првенство со тимот на Реал од Мадрид, а стручњакот на Барселона смета дека за неговите избраници подобро е да се концентрираат на следниот противник во првенството, а не енергијата да ја трошат за навивање за најдобриот светски тенисер. Гвардиола пред почетокот на првенството го воведе правилото, неговите играчи да не се појавуваат во јавност 48 - часа пред натпревар, така што оваа забрана е очекувана. Злобниците додадоа дека најголема причина за забраната е тоа што Надал е страсен фан на најголемиот конкурент на каталонците, тимот на Реал. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ќе ја посети библиотеката10:51  Катар заинтересиран за изградба на терминал за ...
  | | веќе видена | слични

  Наградна игра на музеите Накит од музејските и галериските збирки Во Музејот на Македонија, Музејот на Град Скопје и Националната галерија на Македонија во тек е реализацијата на заедничката акција "Музејско-едукативно наградна игра". Наменета е за индивидуална и групна посета на деца, ученици и нивните семејства. Наградната игра е насловена како "Накит од музејските и галериските збирки", а на оваа тема стручните тимови на едукатори обликуваат разновидни едукативни содржини. Учесниците при посетата на музеите можат да купат преклопник, кој е и влезница за останатите два музеи, а тој содржи и текст и илустрации за сите три музеи, како и купон за учество во наградната игра. Секоја посета и вклучувањето во едукативната програма се забележува на купонот, кој содржи и основни податоци за учесникот. Пополнетите купони се предаваат во наградните кутии поставени во музеите. Играта ќе трае до 21 мај, кога ќе се одржи завршната свеченост со извлекување и доделување на наградите. (Д.Т.) 13:44  Тркалезна маса во ...
  | | веќе видена | слични

  Конечно Ријана има дечко! Два месеца откако веќе бившиот дечко Крис Браун брутално ја претепа, по се изгледа Ријана конечно е повторно вљубена. Ниту една од шпекулациите кои се пуштаа во јавноста периодов не се покажа како точна затоа што најверојатно нејзиното ново момче е спортист. Во последно време атрактивната поп-ѕвезда е неразделна од кошаркарот Ендру Бинум, кој и е новата љубов. Оваа информација покажува дека Крис Браун конечно е минато и место за тепачот во животот на Ријана веќе нема. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ќе ја посети библиотеката10:51  Катар заинтересиран за изградба на терминал за течен гас во Хрватска10:49  Фидел Кастро го обвини Обама дека лаже, за да го оправда ембаргото против Куба10:45  САД за компромис во спорот меѓу Атина и Скопје   CHF 41.38 EUR 61.41 USD 48.57   Сител | Blic | Dnevnik.hr | Kurir | Nova TV | Index.hr | KissOn.net | Mарифет | Motori | Panel Plus | AlpinizamCosmofon | ...
  | | веќе видена | слични

  По лошиот старт во Формула 1 Шумахер: Никогаш не го отпишувајте Ферари Добра работа во Ф1 е што нема време за жалење, секогаш мора да се гледа напред, нагласува славниот Германец Веќе 28 години не се случило Ферари да нема освоено ниту бод по извозени три трки во шампионатот на Формула 1, а сега тимот од Маринело е на дното во пламанот меѓу конструкторите. Од Ферари порачуваат дека нема да се предадат, вклучувајќи го и седумкратниот поранешен шампион, Михаел Шумахер, кој сега работи како советник во италијанскиот тим.- Добра работа во Формула 1 е што нема време за жалење, секогаш мора да се гледа напред, изјави Германецот. Меѓутоа, Шумахер призна дека Ферари не може многу да направи за зголемување на брзината на болидот, бидејќи поголема измена не е можна поради буџетот кој оваа година е значајно намален, со одлука на ФИА.- Некогаш работевме во две, три смени... Но оваа година тоа е невозможно, констатираше Шумахер.Тој додаде дека тимот наскоро ќе мора да одлучи дали актуелниот болид ќе го унапреди или за ...
  | | веќе видена | слични

  Манчестер Ј. Тевез ќе се збогува на лето Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Карлос Тевес, откри дека има желба да го напушти клубот. Аргентинецот репрезентативец е незадоволен од односот на клупските челници кои не сакаат да го откупат неговиот договор вреден 32 милиони евра.- Сакам совршена земја за мојата фамилија. Сакам да и биде најубаво на мојата ќерка. Премногу ги сакам најверните фанови на Манчестер Јунајтед. Сакам да им кажам дека никогаш не би го напуштил Манчестер. Но од лична гледна точка, најдобро за мене ќе биде да си заминам за време на летниот преоден рок. Таква е ситуацијата во Англија. Еден фудбалер може да даде и четири гола на еден натпревар, а веднаш на следната да биде преселен на клупата за резерви. Ми треба минутажа, сакам да бидам дел од Мундијалот 2010 во Јужна Африка. Имам многу понуди, не се само од Шпанија, изјави репрезентативецот на Англија.Според последните информации од Островот, најверојатно следна дестинација на Тевез ќе биде шпанската престолнина Мадрид и дресот на Реал. ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешната аргентинска тенисерка го улови голгетерот на Ривер плата Ванучи и го украде Фабијани на Амалиа Поранешната аргентинска тенисерка Викторија Ванучи, повеќе не ја привлекуваат тенисерите. Аргентинката, откако имаше неколку куси авантури со нејзините поранешни колеги, а најмогу внимани привлече со кусата авантура со најдобриот аргентински тенисер Давид Налбандијан, се префрли на фудбалерите. Таа моментално е во врска со голгетерот на аргентинскиот фудбалски клуб Ривер Плата, Кристијан Фабијани. Двојката се познава едвај неколку месеци, но заносно убавата Ванучи, успеа да го прибере во својата постела 103 килограми тешкиот напаѓач на "милионерите". Доктор Фабијани, поради својата голема страст кон анимираните филмови, познат е и по прекарот Шрек. Тој претходно креветот го делеше со силиконската убавица Амалиа Граната. Русокосата манекенка откако ја раскина врската со Фабијани одлучи целосно да и се посвети на својата кариера како модел. Викторија во својата родна Аргентина, но и во целиот свет ја ...
  | | веќе видена | слични

  Ипсвич Рој Кин нов менаџер на Величе Легендарниот капитен на Манчестер Јунајтед, Рој Кин е новиот менаџер на англискиот второлигаш Ипсвич, за кого настапува и Величе Шумуликоски. Всушност, македонскиот репрезнетативец малку играше и треба да се очекува Кин да има поголемо разбирање и со тоа ќе му даде шанса почесто да биде дел од првиот тим на Величе. Сопственикот на Ипсвич, бизнисменот Маркус Еванс потврди дека ќе вложи 24 милиони фунти во клубот, а на новиот менаџер ќе му одобри буџет за ангажирање на неколку квалитетни имиња во летниот преоден рок во висина од 20 милиони фунти. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ќе ја посети библиотеката10:51  Катар заинтересиран за изградба на терминал за течен гас во Хрватска10:49  Фидел Кастро го обвини Обама дека лаже, за да го оправда ембаргото против Куба10:45  САД за компромис во спорот меѓу Атина и Скопје   CHF 41.38 EUR 61.41 USD 48.57   Сител | Blic | Dnevnik.hr | Kurir | ...
  | | веќе видена | слични

  Англија Среќник за голеадата на Енфилд доби 41.000 фунти Ремито меѓу Ливерпул и Арсенал (4:4) во Премиер лигата му донесе голема заработувачка на Англичанец од Лестер. Среќникот вложил сума од 57,64 фунти на точен резултат на натпреварот - 4:4 и заработил сума од 41.000 фунти. Само пред неколку дена истиот заработил 12.500 фунти, кога исто така вложил на точен резултат 25 фунти на средбата Челзи - Ливерпул од Лигата на шампиони. Коефициентот за 4:4 во истата букмејкерска куќа бил 500. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ќе ја посети библиотеката10:51  Катар заинтересиран за изградба на терминал за течен гас во Хрватска10:49  Фидел Кастро го обвини Обама дека лаже, за да го оправда ембаргото против Куба10:45  САД за компромис во спорот меѓу Атина и Скопје   CHF 41.38 EUR 61.41 USD 48.57   Сител | Blic | Dnevnik.hr | Kurir | Nova TV | Index.hr | KissOn.net | Mарифет | Motori | Panel Plus | AlpinizamCosmofon | T-Mobile | ...
  | | веќе видена | слични

  Холивудски сувенири Црвениот костим за капење на Памела на аукција Црвениот костим за капење кој Памела Андерсон го носеше во серијата "Чувари на плажата" наскоро ќе се најде на аукција на холивудски сувенири. Се очекува дека познатиот костим кој ги красеше облините на Памела ќе достигне цена од 3.000 долари. Едноделниот костим за капење Плејбој зајачицата која во серијата ја глумеше спасителката Сиџеј Паркер, го потпишала со зборовите "Со љубов, Памела Ли". Покрај костимот за капење, на аукцијата ќе се најде и пиштолот на Анџелина Џоли од филмот "Ограбувач на гробници" како и пиштолот на Харисон Форд од научно-фантастичниот филм "Блејд ранер", за кој е предвидена цена од 104.000 долари. 13:44  Тркалезна маса во Париз за штетноста на мобилните телефони13:43  Книга за секој читател што ќе ја посети библиотеката10:51  Катар заинтересиран за изградба на терминал за течен гас во Хрватска10:49  Фидел Кастро го обвини Обама дека лаже, за да го оправда ембаргото против Куба10:45  САД за компромис во спорот меѓу ...
  | | веќе видена | слични