Карпош

  во

  Со промоција на обновениот објект на Детскиот културен центар „Карпош“ на булеварот Илинденска и со повеќе манифестации, градските власти вчера ги одбележаа шесте и пол децении ослободување на Скопје Традиционално на овој ден се отвора нешто ново во градот. Реконструкцијата на зградата на младинскиот центар „Карпош“ по повод празникот на градот, според градоначалникот Коце Трајановски, е поради тоа што тој објект е еден од најзначајните градски објекти кој постои веќе 101 година и првенствено е наменет за децата. Изминатиот период беше целосно обновена внатрешноста на ДКЦ „Карпош“ со нов мебел, а фасадата се реставрираше во нејзината автентична боја, односно во три бои, едната за ѕидовите, другата за капителите на прозорците и третата за венците што претставуваат декор на фасадата. Градежните работи за реконструкција на објектот ги изведувала фирмата „Ивкопром“, проектот го изработила градската управа, во што вложила околу шест милиони денари. Автор: Р.З.
  сите 3 | | | веќе видена

  Со пригодна свеченост и свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите, Градот Скопје денес ја одбележува 65 годишнината од неговото ослободување. Пред споменикот на паднатите борци, највисока државна и владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски положија свежо цвеќе. Градоначалникот Трајановски истакна дека ова е голем ден за градот и заслужува да биде одбележан на достоен начин. -Утринава се сретнавме со преставници на Сојузот на борците, а сега почит ќе им оддадеме и на загинатите тука пред споменикот на ослободителите. За денес се планираат повеќе манифестации, како пуштањето во употреба на културниот центар Карпош кој е возобновен после 40 години. За вечерта се планираат и други настани, како и презентација на краток филм за кањонот Матка-рече Трајановски. Тој истакна дека ќе настојува да ги исполни ветувањата што ги дал пред граѓаните и ќе продолжи да работи на градењето и развојот на Скопје. Пред присутните се обрати и ...
  | | веќе видена

  Борците забележале дека на Скопје му фали зеленило, дека треба итно да се реши сообраќајниот метеж, особено во центарот и да се воведе трамвај Со свежо цвеќе и со помен за 1300 партизани и 87-те загинати борци вчера беше одбележан 13 Ноември, еден од најсветлите датуми во поновата историја на главниот град, Денот на ослободувањето на Скопје од фашистичкиот окупатор. Одбележувањето започна со свечениот прием што скопскиот градоначалник Коце Трајановски го организираше за борците, кои учествувале во акцијата за ослободување на градот, во 1944 година. - Борците, ослободители на Скопје, се потсетија на снежното ноемвриско утро во 1944 година кога се воделе тешки борби за ослободување на градот. Тие му порачаа на градоначалникот Трајановски да се грижи за Скопје и посветено да работи на подобрување на условите на живеење во градот, информираат од Град Скопје. Градоначалникот Трајановски разговарал со борците и за денешните проблеми со кои се соочува Скопје. Тие забележале дека на градот му фали зеленило, дека ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска го пушти во употреба реновираниот објект на Детскиот културен центар „Карпош“, на булеварот „Илинден“. Внатрешноста на домот е целосно обновена и опремена со нов мебел, а фасадата на објектот е реставрирана во нејзината автентична боја. - Зградата во која работи Детскиот културен центар „Карпош“ е еден од најзначајните градски објекти на културата во Скопје и постои 101 година. Во изминативе месеци успеавме да го вратиме стариот сјај на неговата надворешност и да ја подобриме функционалноста на неговата внатрешност, рече Трајановски. Тој информираше дека за обнова на Центарот се вложени околу 6 милиони денари и додаде оти инвестицијата е од особено значење за Град Скопје, зашто е наменета за децата. Фасадата на ДКЦ „Карпош“ е реставрирана во нејзината автентична боја, во три нијанси, една за ѕидовите, другата за капителите на прозорците и третата за венците што се декор на самата фасада. Проектот за обнова на зградата на ДКЦ „Карпош“ е на Град ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Град Скопје денеска, со низа манифестации и свечености, го одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето, од кое 65 годишен јубилеј. Во чест на ослободувањето, кое бележи 65 годишен јубилеј, цвеќе пред Споменикот на борецот кај Владата положија премиерот Никола Груевски,  и други високи претставници на државната и на општинската власт, на дипломатскиот кор и на повеќе здруженија на граѓани.  - Гордо и со пиетет стоиме пред сите оние кои го дадоа својот живот  за слободата на Скопје и кон сите кои пред нас  и овој пат ги оживуваат спомените  на еден од најсветлите денови од историјата на нашиот град, истакна на свеченоста градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски. Трајановски нагласи дека од моментот на ослободувањето до денес Скопје континуиранио се развива и гради, никнуваат  нови станбени населби, улици и булевари, нови неопходни институции  кои го следат развојот на градот. - Скопје со својот економски, образовен, научен и културен капацитет како главен град на државата  има одгомно значење и ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Скопје денеска слави јубилеј 65 години од ослободувањето. Празникот на главниот град се одбележува со повеќе манифестации. Градоначалникот Коце Трајановски положи цвеќе на градските гробишта Бутел, на споменикот на паднатите борци. Свечено беше пуштен реновираниот Пионерски дом Карпош, а ќе се додели и 13-то ноемвриската награда.
  сите 7 | | | веќе видена

  Мајката тврди дека минува низ кошмар, откако синот и' е осомничен за сериски убиства „Господ да ми даде сила, да се исправам на нозе, да земам душа и да го посетам Виктор во затворот. Да видам како е, дали е добро, да го погледнам во очи, нека ми признае дали тој е навистина убиец. Нека ми каже ‘да‘ и зошто го направил тоа, па нека умрам. За него живеев, без него животот не ми треба“. Со овие зборови во својот дом во населбата Ѓорче Петров не' пречека Зорица Карамаркова, мајката на осомничениот четирикратен убиец Виктор Карамарков. Пред неа се најтешките денови во животот. Тешко и' е денеска, а не знае што ќе и' донесе утрото. Откако дознала дека нејзиниот син е осомничен за сериски убиец, ја изгубила свеста, го изгубила гласот. Ја однесле во болница, не можела да се свести што се случува. Завчера ја пуштиле дома. Можно ли е единецот за кого цел живот се борела да му обезбеди парче леб, кого го воспитувала да биде примерен и учтив - да се претвори во сериски убиец? Со овие прашања, како што вели, живее ...
  сите 3 | | | веќе видена

   Со пригодна свеченост и свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите, Градот Скопје денес ја одбележува 65 годишнината од неговото ослободување. Пред споменикот на паднатите борци, највисока државна и владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски положија свежо цвеќе.  Градоначалникот Трајановски истакна дека ова е голем ден за градот и заслужува да биде одбележан на достоен начин.  -Утринава се сретнавме со преставници  на Сојузот на борците, а сега почит ќе им оддадеме и на загинатите тука пред споменикот на ослободителите. За денес се планираат повеќе манифестации, како пуштањето во употреба на културниот центар Карпош кој е возобновен после 40 години. За вечерта се планираат и други настани, како и презентација на краток филм за кањонот Матка-рече Трајановски.  Тој истакна дека ќе настојува да ги исполни ветувањата што ги дал пред граѓаните и ќе продолжи да работи на градењето и развојот на Скопје.  Пред присутните се обрати и претседателот на ...
  сите 8 | | | веќе видена

  На 12 добитници им беа доделени традиционалните награди „13 Ноември“ „Пред точно 65 години жителите на Скопје ја славеа победата, а дел од нив и денеска се сведоци дека градот се движи по патеката на развојот“, истакна градоначалникот Коце Трајановски при вчерашното положување цвеќе пред Споменикот на ослободителите, на одбележувањето на 13 Ноември, Денот на ослободување на Скопје. Тој нагласи дека сите што се бореле за слободата на нашиот град денеска имаат со што да се гордеат, Скопје континуирано се гради и се развива, се создаваат нови урбани простори, улици, се обновуваат објекти. Според Трајановски, Скопје како економски, образовен и културен центар има одговорност за вкупниот напредок на целата земја. Пред Споменикот на ослободителите на Скопје се поклони и положи цвеќе и владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски. Градоначалникот Трајановски, во рамките на одбележувањето на годишнината од ослободувањето на главниот град се сретна со претставници на Градскиот одбор на сојузот на ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Самарија изгорe. Речиси 3 часа пожарникарите го гаснеа огнот во скопски Карпош. Ова се некогашните канцеларии на познатата градежна фирма лоцирани до училиштето Коле Неделковски. Напуштени и празни сега се изгорени до темел. Никој ниту видел, ниту знае како се случил пожарот. Зад камера жителите објаснуваат дека ова не било прв обид да се уништат канцелариите на Самарија.Противпожарните екипи втор пат оваа недела го гаснат пожарот во овој објект. Пред неколку дена пожарот бил мал, сега објектот е уништен речиси целосно. Според првичните информации од истрагата пожарот се случил поради дотраена електрична инсталација, иако локалното население објаснува дека по првиот пожар струјата во овој објект била исклучена. Се сомневаат дека некој го подметнал поради тешките долгови на фирмата која во јавноста стана позната по измами со станови. Во затвор заврши сопственичката Лујза Миновска за измама на 12 луѓе од кои заработила околу 350 илјади евра.
  сите 11 | | | веќе видена

  Град Скопје денеска го одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето. Во рамки на 65-годишнината од ослободувањето, премиерот Никола Груевски ќе положи цвеќе пред Споменикот на борецот, во близина на Владата. Делегација на Градот и на Собранието на Република Македонија, составена од пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку и Игор Ивановски ќе положат цвеќе пред спомениците на ослободителите на Град Скопје и на генерал Михајло Апостолски, на партизанските гробишта „Бутел“. Собраниска делегација, предводена од пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку, Андреј Петров и Флора Кадриу ќе положат цвеќе и на споменикот на ослободителите на Скопје, пред Владата на Република Македонија. Град Скопје, одбележувањето ќе го почне со средба на градоначалникот Коце Трајановски со претставници на Градскиот одбор на сојузот на борци од Народноослободителната и антифашистичка војна. Официјално ќе биде пуштен во употреба комплетно реновираниот објект на Детскиот културен центар „Карпош“, по 40 години, а ќе се ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Скопје, 13 ноември (МИА) - Град Скопје денеска го одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето. Во рамки на 65-годишнината од ослободувањето, премиерот Никола Груевски ќе положи цвеќе пред Споменикот на борецот, во близина на Владата. Делегација на Градот и на Собранието на Република Македонија, составена од пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку и Игор Ивановски ќе положат цвеќе пред спомениците на ослободителите на Град Скопје и на генерал Михајло Апостолски, на партизанските гробишта „Бутел“. Собраниска делегација, предводена од пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку, Андреј Петров и Флора Кадриу ќе положат цвеќе и на споменикот на ослободителите на Скопје, пред Владата на Република Македонија. Град Скопје, одбележувањето ќе го почне со средба на градоначалникот Коце Трајановски со претставници на Градскиот одбор на сојузот на борци од Народноослободителната и антифашистичка војна. Официјално ќе биде пуштен во употреба комплетно реновираниот објект на Детскиот културен центар „Карпош“, по 40 ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Меѓу годинешните награди на Огнен е и првото место на изложбата „Мојот дом, моето семејство“, организирана од Министерството за животна средина во соработка со Националниот комитет ОН-Хабитат Четиринаесетгодишниот Огнен Маневски е ученик во осмо одделение во ОУ „Страшо Пинџур“ во Скопје, а она по што се издвојува и што го прави различен од неговите врсници и другари е големиот талент за цртање. Чудесниот свет на боите и имагинацијата го заинтересирале уште од најмала возраст, а веќе на четири и пол години тој сам правел компјутерски слики. Талентот на Огнен веднаш бил забележан од ликовните педагози, а тој со својата постојана надградба и посветеност сé повеќе навлегувал во тајните на ликовната уметност. Набргу почнал да освојува и награди за своите дела. На седумгодишна возраст влегол меѓу десетте најдобри на Републички натпревар, во категорија на талентирани деца од 7 до 14 години. Годинава беше особено успешна за Огнен и тој не само што учествуваше, туку и освои многу награди на ...
  | | веќе видена

  По 24-часовни борби и 87 паднати борци, Скопје пред 65 години го дочекало снежното 13-ноемвриско утро ослободено од германските фашистички окупаторски воени единици Партизаните од 42-та и од 50-та дивизија и од 16-та македонска бригада се спуштиле од Водно во добро обезбедениот град, во кој непријателските војници ги обезбедувале поголемиот број улици и објекти. Настанале тешки улични борби, кои биле најсилни кај Офицерскиот дом, поранешната учителска школа, поштата, хотелот „Македонија“ и кај други значајни објекти, во кои Германците биле утврдени. За малку биле спасени Камениот и железничкиот мост, како и браната Матка, кои биле минирани и подготвени да се разнесат. Сепак, борците истрајале и по деноноќни борби ги протерале и последните германски војници од градот. Утрото на 13 Ноември со коњи промарширале низ градскиот плоштад, каде што граѓаните ги поздравиле со цвеќиња. Градските власти денеска ќе ги одбележат шесте и пол децении слобода со повеќе манифестации. Прво градоначалникот Коце Трајановски ќе ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Во рамки на 65-годишнината од ослободувањето, премиерот Никола Груевски ќе положи цвеќе пред Споменикот на борецот, во близина на Владата. Делегација на Градот и на Собранието на Република Македонија, составена од  пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку и Игор Ивановски ќе положат цвеќе пред спомениците на ослободителите на Град Скопје и на генерал Михајло Апостолски, на партизанските гробишта „Бутел“. Собраниска делегација, предводена од пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку, Андреј Петров и Флора Кадриу ќе положат цвеќе и на споменикот на ослободителите на Скопје, пред Владата на Република Македонија. Град Скопје, одбележувањето ќе го почне со средба на градоначалникот Коце Трајановски со претставници на Градскиот одбор на сојузот на борци од Народноослободителната и антифашистичка војна. Официјално ќе биде пуштен во употреба комплетно реновираниот објект на Детскиот културен центар „Карпош“, по 40 години, а ќе се одржат и меѓународен шаховски турнир на слепи лица и меѓународен традиционален ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Град Скопје денеска го одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето. Во рамки на 65-годишнината од ослободувањето, премиерот Никола Груевски ќе положи цвеќе пред Споменикот на борецот, во близина на Владата. Делегација на Градот и на Собранието на Република Македонија, составена од  пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку и Игор Ивановски ќе положат цвеќе пред спомениците на ослободителите на Град Скопје и на генерал Михајло Апостолски, на партизанските гробишта „Бутел“.  Собраниска делегација, предводена од пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку, Андреј Петров и Флора Кадриу ќе положат цвеќе и на споменикот на ослободителите на Скопје, пред Владата на Република Македонија. Град Скопје, одбележувањето ќе го почне со средба на градоначалникот Коце Трајановски со претставници на Градскиот одбор на сојузот на борци од Народноослободителната и антифашистичка војна. Официјално ќе биде пуштен во употреба комплетно реновираниот објект на Детскиот културен центар „Карпош“, по 40 години, а ќе се ...
  сите 15 | | | веќе видена

  ПРЕГЛЕД НА МЕСТА ЗА ОРГАНИЗИРАНО ПОАЃАЊЕ ПО ОПШТИНИ ВО ГРАД СКОПЈЕ АЕРОДРОМ 3 автобуси - Наспроти Мајчин дом 3 автобуси - Пошта Ново Лисиче поаѓање: 8 часот и ротирање на 2 саати - Тргнување на прва смена на учениците пред сите средни училишта   -  8 часот - Тргнување на втора смена на учениците  пред сите средни училишта - 10 часот - Тргнување пред основните училишта за  учениците од ВИИ и ВИИИ одделение - 12 часот ЌЕ СЕ ПОШУМУВА: Мршевци- ајватовски рид АРАЧИНОВО 1 автобус - пред Општината поаѓање: 8 часот и ротирање на 2 саати ЌЕ СЕ ПОШУМУВА: Мршевци – ајватовски рид БУТЕЛ 1 автобус - О.У. „ Ацо Шопов“ нас. Радишани 1 автобус- О.У. „ Климент Охридски“  - Бутел 1 автобус- пред Општината поаѓање: 8 часот и ротирање на 2 саати - Тргнување на прва смена на учениците пред сите средни училишта   -  8 часот - Тргнување на втора смена на учениците  пред сите средни училишта - 10 часот - Тргнување пред основните училишта за  учениците од ВИИ и ВИИИ одделение - 12 часот ЌЕ СЕ ПОШУМУВА: Ајватовци кај црквата ГАЗИ ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Со голем број манифестации Град Скопје ќе го добележи Денот на  ослободување од фашистичкиот окупатор, 13 Ноември. Централната манифестација ќе се одржи вечерва во Домот на армијата во Скопје, каде градоначалникот Трајановски на годинешните добитници на највисокото признание што го доделува Град Скопје, свечено ќе им ја врачи Наградата “13 Ноември“ за 2009 година. Според агендата во текот на денот Трајановски ќе прими претставници од Градскиот одбор на сојузот на борци НОАВМ. Делегација ќе положи свежо цвеќе пред споменикот на ослободителите на Град Скопје и пред споменикот на генерал Михајло Апостолски, на Партизанските гробишта “Бутел“, информираат од прес службата на градот. По период подолг од 40 години, официјално ќе биде пуштен во употреба комплетно реновираниот објект на Детскиот културен центар “Карпош“. Во Здружението на слепи лица со оштетен вид во Кисела вода, ќе се одржи Меѓународен шаховски турнир на слепи и лица со оштетен вид. Исто така, ќе биде отворена изложбата “100.000 м2 за Скопје“, во ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Градoт Скопје денеска го одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето.Во рамки на 65-годишнината од ослободувањето, премиерот Никола Груевски ќе положи цвеќе пред Споменикот на борецот, во близина на Владата. Делегација на Градот и на Собранието на Република Македонија, составена од  пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку и Игор Ивановски ќе положат цвеќе пред спомениците на ослободителите на Град Скопје и на генерал Михајло Апостолски, на партизанските гробишта „Бутел“. Собраниска делегација, предводена од пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку, Андреј Петров и Флора Кадриу ќе положат цвеќе и на споменикот на ослободителите на Скопје, пред Владата на Република Македонија.Град Скопје, одбележувањето ќе го почне со средба на градоначалникот Коце Трајановски со претставници на Градскиот одбор на сојузот на борци од Народноослободителната и антифашистичка војна.Официјално ќе биде пуштен во употреба комплетно реновираниот објект на Детскиот културен центар „Карпош“, по 40 години, а ќе се одржат и ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Град Скопје денеска го одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето. Во рамки на 65-годишнината од ослободувањето, премиерот Никола Груевски ќе положи цвеќе пред Споменикот на борецот, во близина на Владата. Делегација на Градот и на Собранието на Република Македонија, составена од  пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку и Игор Ивановски ќе положат цвеќе пред спомениците на ослободителите на Град Скопје и на генерал Михајло Апостолски, на партизанските гробишта „Бутел“. Собраниска делегација, предводена од пратениците Виолета Ташева, Јулиета Марку, Андреј Петров и Флора Кадриу ќе положат цвеќе и на споменикот на ослободителите на Скопје, пред Владата на Република Македонија. Град Скопје, одбележувањето ќе го почне со средба на градоначалникот Коце Трајановски со претставници на Градскиот одбор на сојузот на борци од Народноослободителната и антифашистичка војна. Официјално ќе биде пуштен во употреба комплетно реновираниот објект на Детскиот културен центар „Карпош“, по 40 години, а ќе се одржат и ...
  сите 18 | | | веќе видена