Канада

  во

  Двете најуспешни репрезентации во историјата на хокејот на мраз, Канада и Русија, ќе се борат во недела за планетарната титула во финалето на мундијалот од елитната дивизија што се одржува токму во Канада.

  На патот кон 25-та светска круна, бранителот на насловот Канада во ноќешното полуфинале го елиминираше олимпискиот првак Шведска.

  Во супер интересен дуел полн со пресврти и возбудувања, канаѓаните триумфираа со 5:4, најмногу поради одличниот втор период што им припадна со 4:2.

  Хитли, Гецлаф, Мајерс, Неш и Грин беа стрелци на головите за домашната селекција, додека за „Викинзите“ два погодока постигна Стралман, а по еден Валин и Варга.

  Претходно, во првата полуфинална средба, 23-кратниот шампион Русија, инаку официјален наследник на титулите на советскиот сојуз, ја прегази Финска со 4:0. Головите за „Зборнаја“ за пласман во првото мундијалско финале по пауза од пет години, ги дадоа Федоров, Зарипов, Морозов и Сушински.

  Последен пат русите беа прваци во 1993. ...
  | | веќе видена | слични

  Многу монументални градби се заштитен знак на градот или на земјата во која се наоѓаат, но има и помалку познати објекти што не се споменуваат во сите туристички водичи, а можат да се пофалат дека се единствени. Иако не е сместен во највисока зграда, ресторанот „360“ во ЦН „Тауер“ во Торонто може да се пофали со највисока винска визба на светот. Ако се исклучи фактот дека се наоѓа дури 350 метри над земјата, станува збор за типична „визба“ во која се складирани повеќе од 500 најквалитетни вина од Канада и од целиот свет. Неговата грандиозност најдобро ја опишува податокот дека за одржување на идеалната температура е задолжен систем за ладење што тежи 2,5 тони, пренесува Макфакс. Јарболот во Акуба, Јордан, висок 130 метри, на кој се вее знамето на арапската револуција, е убедливо првак во оваа категорија. Поставен е покрај брегот на овој град и потсетува на востанието и ослободувањето на Арапите од Отоманското царство.Големата градба комплетно направена од снег во финскиот град Каупакат е најголемиот снежен ...
  | | веќе видена | слични

  Завршница на светското првенство во хокеј на мраз што се игра во Канада.

  Вечерва се на програмата полуфиналните двобои, интересно, идентични како и ланскиот мундијал во Москва.

  Во Квебек Сити на полноќ, актуелниот шампион Канада ќе и се спротивстави на Шведска а во увертирата на двојната програма во Колиси Пепси Арената, Русија против Финска ќе бара реванш за непреболениот московски пораз.

  Полуфинални дуели: Русија - Финска Канада - Шведска
  | | веќе видена | слични

  Длабоки јами демнат во Преспанско

  Ненадејните виорни ветришта, водни струења и длабоките јами на дното од Преспанско Езеро, го прават едно од најнепредвидливите на Балканот, велат рибарите од крајбрежните села. Како најризичен период во годината рибарите ја посочуваат пролетта, кога дува силен ветар, како тој од пред две недели, кога исчезна 22-годишниот битолчанец Александар Марковски, чие мртво тело беше пронајдено завчера во езерото.Локалните жители како особено опасни ги посочуваат јамите, кои, како што тврдат, ги имало многу на дното од езерото, а биле длабоки и до педесетина метри. Ги нарекуваат мамки, зашто не ретко се случувало капачи со кајче да се оддалечат не многу далеку од брегот за да пливаат во почиста вода, а притоа не се свесни дека под нив има цел кратер. Има јама што се протега во паралела со брегот од селото Стење до Коњско, оддалечена стотина метри од крајбрежието. Таа е подлабока за десетици метри од околното дно - раскажува рибарот Илија Митревски. Такви длапки имало и на ...
  | | веќе видена | слични

  Си го заборавиле детето на аеродром

  Семејство на имигранти, на аеродромот во Ванкувер, си го заборавиле синчето старо 23 месеци и дознале дека детето исчезнало дури кога за тоа биле известени за време на летот, пренесува „Нетпрес“. Јун Парено, таткото на детето, за весникот „Ванкувер сан“ раскажал дека настанот се случил кога со сопругата и двајцата родители, по слетувањето во Канада, брзале да влезат во авион за Винипег. Доцнеле зашто морале да го препакуваат целиот багаж, па имале само десет минути да влезат во авионот. Инаку, семејството Парено емигрирало од Филипините. Трчавме за да се качиме во авионот - појаснил тој и додал дека мислел дека детето било со останатите тројца што биле многу пред него. Другите членови од семејството, пак, мислеле дека детето е со својот татко. За тоа време, детето како јунакот од филмот „Сам дома“, само шетало по зградата на аеродромот, помеѓу зоната за полетување и полициската контрола - изјавила Анџела Ма, претставничка на авиокомпанијата „Ер Канада“.
  | | веќе видена | слични

  Наталија Томовска

  Пирамидална шема на измами повторно се шири, тврдат сведоци на една презентација во Струга. Овој пат целта е Воис овер интернет протокол (ВоИП), кој овозможува бесплатни разговори преку користење интернет, а за тоа се плаќа еднократен надомест од 1.000 долари. При тоа се стекнува право и на некој друг да му се продаде ваквата услуга и така да стане дел од оваа мрежа. - Слушнав од еден пријател дека имам можност да заработувам 500 долари месечно и да си обезбедам сигурна егзистенција за цел живот. Отидов на една од презентациите во Струга. Но, за среќа, го разбирам протоколот, па не поверував во нивната приказна. Презентацијата ја држеше Хрват, кој користејќи го името на компанијата „Телме“, интернационална фирма, ни рече дека за да зборуваме доживотно без пари ќе треба да вложиме 1.000 долари. За тие пари ние ќе можеме да отвориме фирма и да добиеме две виртуелни картички. Бенефитот од тоа ќе ни бил што ќе имаме можност да зачленуваме други членови, кои исто така ќе треба да ...
  | | веќе видена | слични

  Русија и Финска го комплетираа полуфиналното друштво на светското првенство во хокеј на мраз што се одржува во Канада.

  Идентично како и на претходниот мундијал во Москва, за место во натпреварот за златото Русија ќе игра со Финска, а Канада ќе се сретне со Шведска. Викинзите и Финците ги добија дерби пресметките од четвртфиналната етапа, а Канаѓаните и Русите немаа проблеми со послабо рангираните противници.

  Финска ја совлада селекцијата на Соединетите Американски Држави со 3:2 со гол во четвртата минута од продолжението. Екстра хокеј имаше и на дуелот Шведска - Чешка. По регуларното време 2:2, на крајот победа на Шведска со 3:2.

  Канада го продолжи патот до одбрана на тронот со победа над дебитантот во четвртфиналето Норвешка со 8:2, а Русија ја прегази Швајцарија со 6:0.
  | | веќе видена | слични

  Околу осум тони марихуана во вредност од 90 милиони долари е запленета во Виетнам, соопшти денеска локалната полиција.

  Пратката била наменета за Канада, а требало да помине преку Кина, соопшти претставник на виетнамската полиција. Истиот извор додаде дека дрогата била запленета во два камиони што се движеле кон кинеската граница.
  | | веќе видена | слични

  Останатите улоги во „Тоска“ ги толкуваат: Марио Чанг од Канада и Нико Исаков од Бугарија

  Вечерва, во рамките на манифестацијата „Мајски оперски вечери“ во Македонската опера и балет во 20 часот, ќе се изведе претставата „Тоска“ од Џакомо Пучини. Со оваа опера, македонската институција се придружува кон јубилејот - 150 години од раѓањето на големиот италијански мајстор на оперите. Вечерашната поставка на „Тоска“ ќе ја диригира Пол Вајголд од Германија, а режијата е на Огњан Драганов од Бугарија.

  Во насловната улога ќе настапи познатиот сопран Фабијана Браво од Аргентина. Оваа певица, по своето деби во 1996 година како победник на Петтиот меѓународен натпревар „Лучано Павароти“ во Филаделфија, САД, каде партнер ќе и биде самиот Павароти, постојано добива големи признанија за своите настапи ширум светот. Ги толкува насловните улоги во „Тоска“, „Мадам Батерфлај“, „Норма“, „Ариадна од Наксос“, потоа во „Боеми“, „Трубадур“, „Отело“, „Бал под маски“... Пеела и соработувала во престижни оперски ...
  | | веќе видена | слични

  Руската ветеринарна служба ја прошири „црната“ листа на фабрики за преработка на месо, чии производи „се опасни по здравјето“ со уште со 18 компании од ЕУ, поради што е воведена забрана за увоз на нивни месни продукти во Русија.

  На листата се додадени осум француски, пет германски, две шпански и една белгиска компанија.

  Руската Федерална служба за ветеринарна и санитарна контрола (Росељхознадзор) соопшти дека при лабораториски испитувања било утврдено присуство на забранети и штетни материи во производите на овие компании.

  Росељхознадзор на почетокот на месецот забрани увоз на 300 килограми говедско месо од Холандија и 18 тони морски плодови и риба од Белгија, додека минатиот месец спречи влез во Русија на 21 тони шпанско месо.

  Во февруари, пак, Росељхознадзор забрани увоз на месо од Полска, Канада и Аргентина.

  Во сите случаи забраната беше оправдувана со „непостоење на неопходна документација“ за квалитетот на месото.
  | | веќе видена | слични

  Еден починат, неколку заразени од непозната болест во Канада

  Монтреал 10 05 12:24

  Сите 200 патници во еден воз во канадската провинција Онтарио се ставени во карантин, поради непозната болест, од која едно лице веќе почина, а неколку се разболени.

  Според полициски извори, една жена на возраст од околу 60 години починала за време на патувањето во возот на релација Ванкувер-Торонто, додека кај седум лица се регистрирани истите симптоми кои ги имала жената.

  Според изјави на сведоци, жената при влегувањето во возот покажувала симптоми слични на грип.

  „Веднаш ја известивме брзата помош и решивме да го сопреме возот на околу 600 километри западно од Отава по што сите патници се ставени во карантин, за да можат медицинските лица да откријат за што станува збор“, изјави полициски претставник.
  | | веќе видена | слични

  СТО вели дека Србија би можела да се приклучи следната година

  09 05 2008

  ЖЕНЕВА, Швајцарија -- Србија би можела да се приклучи на Светската трговска организација (СТО) во средината на 2009 година, рекоа во четвртокот (8-ми мај) генералниот директор на СТО, Паскал Леми, и српскиот министер за економија, Млаѓан Динкиќ, на прес-конференцијата по состанокот во Женева. Динкиќ инсистираше на тоа дека изборите в недела нема да ја запрат реформската агенда, ветувајќи дека Србија ќе ги усогласи своите закони со правилата на СТО во рок од еден месец. Тој додаде дека Белград планира наскоро да започне разговори за билатералните договори за слободна трговија со САД, Канада, Јапонија, Норвешка и Турција. Србија поднесе официјална апликација за почеток на преговорите за влез во СТО во декември 2004 година. Работната група за пристап во СТО за првпат се состана во октомври 2005 година. (Taнјуг, Бета, РТС, Ројтерс - 08
  | | веќе видена | слични

  Убедливи победи на Шведска и на Чешка

  Во првите мечеви од втората фаза од разигрувањето на Светското првенство во хокеј на мраз кое се одржува во Канада, вчера беа постигнати помалку или повеќе очекувани резултати, односно немаше поголеми изненадувања. Во групата Е, селекцијата на Шведска лесно и убедливо го совлада тимот на Данска со 8:1, додека пак селекцијата на Чешка славеше против Швајцарија со 5:0. Во групата Ф, домаќинот на турнирот Канада, го победи тимот на Норвешка со 2:1, а САД славеше против Германија со 6:4. Синоќа се одиграат мечевите Русија - Белорусија и Финска - Летонија, а започнаа и борбите за опстанок во елитата, во чии рамки во првото коло ќе се сретнат селекциите на Словенија и Словачка и Франција и Италија.
  | | веќе видена | слични

  Посетителите во тематскиот парк „Леголенд Виндзор“ успеале да го исполнат сонот на секое дете: да ја направат највисоката кула од лего -коцки, јавуваат британските медиуми. Кулата е висока околу 31 метар, колку што е висока и галеријата „Висперинг“ во лондонската катедрала „Свети Павле“. Илјадници деца и нивните родители помогнале во големиот потфат, кој пак е дел од прославата на 50-тиот роденден на овие најпопуларни детски играчки. Изградбата на кулата траела четири дена и во неа се вградени 500.000 коцки. Во изградбата бил користен и кран со чија помош биле редени коцките. Пресреќни сме што успеавме да поставиме светски рекорд и ова е најдобар начин да се придружиме во прославата на 50-тиот роденден - вели Пени Џенкинс, менаџер во „Леголенд Виндзор“. Се очекува претставници на Гинисовата книга на рекорди да го посетат паркот за да ја прогласат кулата за највисока во светот. Претходниот рекорд е поставен во август лани во тематскиот лего-парк во Торонто, Канада, каде што била изградена кула висока околу 28 ...
  | | веќе видена | слични

  Пристојните момчиња попривлечни од убавите

  Најновото истражување спроведено од компанијата „Кечам глобал рисрч нетврок“, направено во САД и во Канада, покажа дека на просечните момчиња со убави манири може да им се верува, а дека згодните момчиња најчесто лажат.Истражувањето покажа дека мажите што добро го совладале бонтонот се многу покултурни, но и попривлечни од останатите.Сите анкетирани сметаат дека пристојноста и добрите манири се најважни за привлекување потенцијална партнерка.
  | | веќе видена | слични

  Шест оперски, две балетски претстави и еден симфониски концерт, во кои ќе настапат престижни уметници, ќе донесе фестивалот посветен на оперската уметност

  Врвни оперски солисти ќе настапат на сцената на Македонската опера и балет, од вечерва во 20 часот, на реномираните Мајски оперски вечери. Шест оперски, две балетски претстави и еден симфониски концерт ќе ја слават оперската уметност, 36. пат. Пред платото на МОБ, фанфарите од „Аида“ ќе го најават палењето на фестивалскиот оган. Годинава факелот ќе го запали концерт-мајсторот во оркестарот на МОБ, Ѓоко Николовски, кој е во пензија. На публиката ќе и се обратат министерот за култура Арификмет Џемаили и генералниот директор на МОБ, Оливер Арсовски.На отворањето, македонските оперски солисти, по седум години, ќе го изведат националното оперско дело „Цар Самуил“ од Кирил Македонски, во режија на Огњан Драганов од Бугарија, а под диригентство на Саша Николовски-Ѓумар. Во насловната улога ќе настапи нашиот врвен бас Игор Дурловски, а по долго време на ...
  | | веќе видена | слични

  Гренланд е на пат да стане независен од Данска, оценуваат аналитичарите, а со тоа се согласува и данскиот премиер Андреас Расмусен, јави британскиот Би-Би-Си.

  Во ноември, на најголемиот остров во светот ќе биде одржан референдум за тоа во кој правец ќе треба да се развива самоуправата која оваа територија моментно ја ужива.

  Од 1953 година Гренланд е составен дел на Данска, а од 1979 година го ужива правото на самоуправа.

  Според Би-Би-Си, данско-гренландската комисија по четири години работа, го објави извештајот во кој заклучува дека народот на Гренланд има право на самоопределување.

  Комисијата навистина препорача поширока автономија, но данскиот премиер Андреас Расмусен вели нема сомнеж оти работата на комисијата за поширока автономија е „прв чекор кон независност“, наведе лондонското радио.

  Според заклучоците на заедничката комисија, Гренланд треба да ја преземе контролата над управата на природните ресурси, правосудството и полицијата.

  Владата на ...
  | | веќе видена | слични

  Мјанмар не е подготвен да прими странски спасувачки екипи, ниту пак новинари, се наведува во соопштението на мјанмарското Министерство за надворешни работи, што беше објавено во владиниот весник „Њу лајт оф Мјанмар“.

  Претходно, мјанмарските власти ги вратија странските хуманитарни работници и новинари на катарски авион, кој беше натоварен со помош за настраданите од тајфунот Наргис.

  Јапонското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека Токио ќе додели десет милиони долари за жртвите од Наргис. Јапонските власти информираа дека оваа помош ќе ја донираат преку меѓународни организации како Светската програма на ОН за храна.

  Во меѓувреме Канада на Мјанмар му ја понуди својата воена единица за справување со непогоди, а канадскиот министер за надворешни работи, Максим Берние, соопшти дека една мала екипа веќе заминала за да ја процени ситуацијата на теренот.

  Заменик-генералниот секретар на Обединетите нации за хуманитарни прашања, Џон Холмс, изјави дека повеќе од ...
  | | веќе видена | слични

  Словачка загуби од Финска со 3:2 по што ќе разигрува за опстанок во елитата

  Светскиот шампион во хокеј на мраз од 2002 година, Словачка, загуби од Финска со 3:2 (2:2, 1:0, 0:0) во последното третото коло од првата фаза на мундијалот во Канада, заврши на последното место во групата Ц по што ќе мора да разигрува за опстанок во елитното хокеарско друштво.

  Словаците на ова СП славеа само на стартот против Норвешка. Потоа доживеаја пораз од Германија по што мораа да се вадат во последниот дуелот во фазата по групи со финскиот национален тим. Покрај тоа селекцијата на Словачка се надеваше и на триумф на Германија над Норвешка, но Норвежаните победија со 3:2 и ја избегнаа групата за опстанок.

  Финските хокеари подобро го започнаа натпреварот и поведоа со 2:0 со погодоците на Капанен и Рууту. Словачките репрезентативци се вратија во игра и со головите Петровицки и Ковачик израмнија на 2:2. Финска во 26 минута поведе со 3:2, а до крајот на мечот Словачка дури четири пати имаше хокеар ...
  | | веќе видена | слични

  Изборниот молк во Србија започнува ноќеска на полноќ, во очи предвремените парламентарни, покраински и локални избори што ќе се одржат в недела, 11. мај.

  Републичката изборна комисија (РИК) ја прифати кандидатурата на 22 изборни листи на партиите и коалициите за парламентарните избори, за кои што ќе одлучуваат околу 6,7 милиони бирачи во Србија.

  И покрај големиот број партии кои што излегуваат на парламентарните избори, само малку имаат реални шанси да го преминат изборниот праг од пет отсто и да ги освојат пратеничките мандати. Тоа не важи и за партиите на малцинствата, кои што во Парламентот влегуваат во зависност од бројот на жителите и бројот на гласовите.

  Освен во Србија, во недела ќе се гласа и во Косово. Изборите, еден ден порано ќе се одржат во Велика Британија, Канада, САД и Португалија, каде тамошните Срби ќе можат да го искористат своето право на глас.
  | | веќе видена | слични