Канада

  во

  Со осум нови промотори до повеќе инвестиции. Државата преку оглас бара кандидати кои ќе треба да ги убедат странците да ги вложат своите пари во Македонија. Белгија, Јужна Кореја, Данска, САД, Канада, Србија со Бугарија и Хрватска со Словенија се новите земји каде ќе се испраќаат промоторите. Основна нивна задача е да ја промовират земјата како поволна бизнис дестинација и евентуално заинтересираните да ја посетат, вели првиот човек на Агенцијата за привлекување странски инвестиции. Во моментов 18 промотори ловат инвеститори. Шест се повлечени затоа што не ги дале посакуваните резултати. Согласно владините планови до крајот на годината треба да бидат 32, во 27 земји во светот. Со месечна плата од околу 2.000 евра и платен стан, бројките кажуваат дека освен што се одлеваат милионски суми од земјата, директни инвестиции до сега нема. Сепак, Мизо е оптимист. Според податоците на Агенцијата за странски инвестиции ефектите од работата на промотерите биле поголеми. Голем број заинтересирани компании изминатава ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Нов оглас за 8 економски промотори. Ќе бараат инвеститори во Јужна Кореја, САД, Белгија, Данска, Канада, по еден за соседните Србија, Бугарија, и за Хрватска и Словенија... Агенцијата за странски инвестиции земјите ги избира по атрактивноста на економиите, очекувањата колку инвеститори оттаму би дошле во земјава. - Од другите земји каде имаме промотори, азиските земји, Јапонија, Јужна Кореја, Кина, некои од земјите од заливот, Изреал или поголем дел од ЕУ тоа се земји кои имаат најголем економски потенцијал од каде што доаѓаат компаниите инвеститори, изјави Виктор Мизо, директорот на Агенцијата за странски инвестиции. Со овие осум и шестте што се на обука Македонија во 27 земји ќе има вкупно 33 промотори. Со денешниот оглас од осумте објавени се пополнуваат пет позиции во земји кои веќе имале промотор, но биле вратени назад. Колку вкупно досега се повлечени поради неефикасност, Мизо не открива. - Не мора да значи дека секогаш е промашено персонално решение или ако се гледа понекогаш е земјата понекогаш ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Кина нема да има претставник на светскиот избор за Мистер геј кој во февруари ќе се одржи во Осло, соопштија денес организаторите. Полицијата во петокот, непосредно пред почетокот, го забрани првото натпреварување за избор на Мистер геј во Кина. Организаторите планираа сепак во тајност да го изберат победникот меѓу осумте кандидати, но ја повлекоа својата одлука. „Внимателно ја разгледавме одлуката. Не можеме туку така да пратиме некој. Организаторите и натпреварувачите одлучија заеднички“, рече организаторот на натпреварот Бен Џанг. Џанг одби да каже повеќе за причините за неучествувањето на кинескиот претставник на натпреварувањето што ќе се одржи во Осло од 10 до 14 февруари. Хомосексуалноста во Кина и понатаму е осетлива тема, а хомосексуалците се често дискриминирани и прогонувани. Полицијата го забрани собирот бидејќи организаторите не ги собрале сите дозволи. Кинеската полиција често се повикува на процедурални причини за да ги забрани собирите кои се сметаат, од некои причини, за чувствителни. Првиот ...
  | | веќе видена

  Меѓународна конференција за обнова на уништениот Хаити ќе се оддржи на 25 јануари во Монтреал, соопшти денеска францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер. -Тоа на тамошните жители ќе им даде надеж, рече Кушнер за радио Франс инфо. Американскиот претседател Барак Обама во петокот се согласи Вашингтон да учествува на конференцијата, која беше предложена од францускиот претседател Никола Саркози. Кушнер, исто така, изјави дека Франција евакуира над 1.600 лица од Хаити, од кои мнозинството се со француско државјанство. Уште 600 француски државјани денеска ќе бидат префрлени во Франција со авиони, додаде тој. Франција одлучи на ОН да и даде 10 милиони евра како одговор на барањето на светската организација за итна помош за Хаити, рече Кушнер во соопштение, цитирано од француските медиуми. ОН похбара помош во износ од 562 милиони долари. Многу земји веќе одговорија на повикот. САД доделија 100 милиони долари, Австралија - 8,99 милиони долари, Бразил - 15,5 милиони долари, Канада - 53,66 милиони ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Меѓународна конференција за обнова на уништениот Хаити ќе се оддржи на 25 јануари во Монтреал, соопшти денеска францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер. -Тоа на Хаиќаните ќе им даде надеж, рече Кушнер за радио Франс инфо. Американскиот претседател Барак Обама во петокот се согласи Вашингтон да учествува на конференцијата, која беше предложена од францускиот претседател Никола Саркози. Кушнер, исто така, изјави дека Франција евакуира над 1.600 лица од Хаити, од кои мнозинството се со француско државјанство. Уште 600 француски државјани денеска ќе бидат префрлени во Франција со авиони, додаде тој. Франција одлучи на ОН да и даде 10 милиони евра како одговор на барањето на светската организација за итна помош за Хаити, рече Кушнер во соопштение, цитирано од француските медиуми. ОН похбара помош во износ од 562 милиони долари. Многу земји веќе одговорија на повикот. САД доделија 100 милиони долари, Австралија - 8,99 милиони долари, Бразил - 15,5 милиони долари, Канада - 53,66 милиони долари, ...
  сите 4 | | | веќе видена

  На 22. ЛОИ во Москва се појавија спортисти од 80 земји Се случи нов бојкот на најголемото спортско натпреварување во светот. Поради воената интервенција на Советскиот Сојуз во Авганистан во 1979 година, 66 земји предводени од САД одбија да настапат на игрите во Москва. Тоа беа главно западни земји, на чело со САД, СР Германија, Јапонија, Канада. Меѓутоа во Москва се појавија спортистите на Италија, Велика Британија, Франција, Шпанија, Данска, Норвешка и др. Бојкотот се разбира придонесе за намалување на квалитетот, но, сепак, беа постигнати повеќе светски рекорди отколку на игрите во 1976 година.
  | | веќе видена

  Македонскиот репрезентативец и член на КК Макпетрол, каратистот Жарко Арсовски постигна фантастичен успех, освојувајќи го сребрениот медал на најсилнорангираниот турнир од т.н. Златна лига, „Париз опен 2010“ Тој во категоријата над 84 кг првпат во историјата успеа од македонските сениори да се пласира во финалето на овој турнир. Во 2007 година Иво Цветковски од Металург освои бронза. До среброто Арсовски дојде по победите над Саката (Јапонија) со 6-3, Урсив (Хрватска) со 1-0, Декоста (Канада) со 2-0 и претставник од Турција со 3-0, но по судиското изгласување, откако по продолжението немаше победник. Во финалето сомнително загуби од Французинот Гари, минимално со 2-1. Од преостанатите македонски претставници, Богдан Мицов (Макпетрол) и Иво Цветковски (Металург) завршија на 7. место по репасажните борби. Огнен Груевски (Металург) стигна до 3. коло, а европската вицешампионка Наташа Илиевска (Макпетрол) беше елиминирана во второто коло. Во 1. коло ја победи претставничка на САД со 6-0, а потоа загуби од ...
  | | веќе видена

  Најголемиот светски гигант од автомобилската индустрија што досега инвестирал кај нас, американската компанија „Џонсон контролс“, првпат ги отвори портите за еден медиум Најголемиот светски гигант од автомобилската индустрија што досега инвестирал кај нас, американската компанија „Џонсон контролс“, првпат ги отвори портите за еден медиум. Фабриката во Бунарџик работи во три смени, како воопшто да нема финансиска криза, иако велат дека ударот многу го почувствувале. Даночните олеснувања, државната помош и стратегиската локација ја „направија“ аптекарски чистата хала на оваа мошне успешна компанија. Во „Џонсон контролс“ велат дека тука инвестираат од „стратегиски причини - присуство на брзорастечкиот пазар во Источна Европа и поврзаност на фабриката со централата за развој на софтвер во Бугарија“. Единствената шанса да се види фабриката однатре, по неколкумесечно чекање, беше можност и да си дозволиме имагинација за изгледот на Македонија од иднината - супертехнолошки високоразвиена држава. Фабриката не е ...
  | | веќе видена

  Приближно еден и пол километар над морската површина се простира Поларното плато, во центарот на источната ледена плоча на Јужниот Пол, Антарктикот Тоа едно од најстудените и најсуви места на Земјата. За време на острата долга поларна зима тука се забележани рекордно ниски температури. Така термометрите во зима измериле -98,4 степени, а налето -50 Целзиусови степени. Антарктикот е највисокиот континент на светот, со просечна висина од 2.300 метри, што се протега на 24 милиони квадратни метри ледена површина. Тука се наоѓаат 70 проценти од целокупната вода за пиење на планетата. Американските научници по деталното проучување и мерење од сателитот Ајс Сат утврдиле дека под мразот на Западен Антарктик има 124 езера, кои постојано се поместуваат и се поврзани со цела мрежа подводни канали, каде што има огромни резервоари на слатка вода за пиење. Се претпоставува дека Поларното плато најверојатно е формирано за време на епохата миоцен, пред околу 15 милиони години. Поради недостапниот терен, Антарктикот последен ...
  | | веќе видена

  Според најновите прогнози за бројот на жртвите од земјотресот во Хаити е поголем за три до четирпати. - Меѓународната заедница се подготвува за можноста бројот на жртвите од разорниот земјотерс во Хаити да достигне од 150.000 до 200.000 луѓе, изјави генерал Пи Кеј Кијн, кој ја предводи американската воена мисија за пружање на помош на жртвите. Меѓу жртвите голем број се и странци. Во земјотресот загинаа 16 Американци, меѓу кои и еден владин претставник, а двајца државјани на САД се водат како исчезнати. На Хаити живеат околу 45.000 Американци. Во земјотресот загинаа и 15 Бразилци, а петмина се водат како исчезнати. Во природната катастрофа настрадаа и 12 Французи, но официјален Париз стравува дела нивниот број е поголем од 20 до 30 луѓе. Во земјотресот загинаа и осум државјани на Канада, а 1.115 се водат како исчезнати, додека од Доминиканската Република загинаа шестмина, а од Шпанија - тројца загинаа, а 23 се водат како исчезнати. Во земјотресот загинаа по еден државјанин на Австрија, на Велика ...
  сите 4 | | | веќе видена

  - Меѓународната заедница се подготвува за можноста бројот на жртвите од разорниот земјотерс во Хаити да достигне од 150.000 до 200.000 луѓе, изјави генерал Пи Кеј Кијн, кој ја предводи американската воена мисија за пружање на помош на жртвите. Меѓу жртвите голем број се и странци. Во земјотресот загинаа 16 Американци, меѓу кои и еден владин претставник, а двајца државјани на САД се водат како исчезнати. На Хаити живеат околу 45.000 Американци. Во земјотресот загинаа и 15 Бразилци, а петмина се водат како исчезнати. Во природната катастрофа настрадаа и 12 Французи, но официјален Париз стравува дела нивниот број е поголем од 20 до 30 луѓе. Во земјотресот загинаа и осум државјани на Канада, а 1.115 се водат како исчезнати, додека од Доминиканската Република загинаа шестмина, а од Шпанија - тројца загинаа, а 23 се водат како исчезнати. Во земјотресот загинаа по еден државјанин на Австрија, на Велика Британија, на Германија, на Италија, на Мексико и на Тунис. Странски државјани од повеќе земји се водат ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Според најновите прогнози за бројот на жртвите од земјотресот во Хаити е поголем за три до четирпати. - Меѓународната заедница се подготвува за можноста бројот на жртвите од разорниот земјотерс во Хаити да достигне од 150.000 до 200.000 луѓе, изјави генерал Пи Кеј Кијн, кој ја предводи американската воена мисија за пружање на помош на жртвите. Меѓу жртвите голем број се и странци. Во земјотресот загинаа 16 Американци, меѓу кои и еден владин претставник, а двајца државјани на САД се водат како исчезнати. На Хаити живеат околу 45.000 Американци. Во земјотресот загинаа и 15 Бразилци, а петмина се водат како исчезнати. Во природната катастрофа настрадаа и 12 Французи, но официјален Париз стравува дела нивниот број е поголем од 20 до 30 луѓе. Во земјотресот загинаа и осум државјани на Канада, а 1.115 се водат како исчезнати, додека од Доминиканската Република загинаа шестмина, а од Шпанија - тројца загинаа, а 23 се водат како исчезнати. Во земјотресот загинаа по еден државјанин на Австрија, на Велика Британија, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Стравотниот земјотрес што го погоди Хаити и однесе повеќе од 150.000 жртви не остави никого рамнодушен, сите се обидуваат на разни начини да им помогнат на жителите на Хаити. Алонзо Морнинг отиде чекор повеќе од стандардните донации одлучувајќи да отпатува во разорениот Порт-о-Пренс и директно да им помогне на жртвите. Друштво на поранешниот играч на Мајами хит во хуманитарната работа ќе му прават Рик Хендрик, сопственик на тим во серијата НАСКАР, и целиот НФЛ-тим на Вашингтон ретскинс. Алонзо Морнинг уште од 1995 година е дел од проектот „Медишер“, непрофитна организација која се грижи за здравјето на луѓето настрадани од природни појави насекаде низ светот. - Во Мајами живеат многу луѓе од Хаити и двете заедници имаат многу блиски врски. Кога градот одлучи да му помогне на разорениот остров, јас бев прв кој посака да оди во Порт-о-Пренс. Можноста што ќе можам да помогнам во обновата на Хаити ме прави горд, но се чувствувам мизерно кога ја гледам големата тага на сите наши пријатели од овој остров - изјави ...
  | | веќе видена

  Според најновите прогнози за бројот на жртвите од земјотресот во Хаити е поголем за три до четирпати.- Меѓународната заедница се подготвува за можноста бројот на жртвите од разорниот земјотерс во Хаити да достигне од 150.000 до 200.000 луѓе, изјави генерал Пи Кеј Кијн, кој ја предводи американската воена мисија за пружање на помош на жртвите.Меѓу жртвите голем број се и странци. Во земјотресот загинаа 16 Американци, меѓу кои и еден владин претставник, а двајца државјани на САД се водат како исчезнати. На Хаити живеат околу 45.000 Американци.Во земјотресот загинаа и 15 Бразилци, а петмина се водат како исчезнати. Во природната катастрофа настрадаа и 12 Французи, но официјален Париз стравува дела нивниот број е поголем од 20 до 30 луѓе.Во земјотресот загинаа и осум државјани на Канада, а 1.115 се водат како исчезнати, додека од Доминиканската Република загинаа шестмина, а од Шпанија - тројца загинаа, а 23 се водат како исчезнати.Во земјотресот загинаа по еден државјанин на Австрија, на Велика Британија, на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Според најновите прогнози за бројот на жртвите од земјотресот во Хаити е поголем за три до четирпати. - Меѓународната заедница се подготвува за можноста бројот на жртвите од разорниот земјотерс во Хаити да достигне од 150.000 до 200.000 луѓе, изјави генерал Пи Кеј Кијн, кој ја предводи американската воена мисија за пружање на помош на жртвите. Меѓу жртвите голем број се и странци. Во земјотресот загинаа 16 Американци, меѓу кои и еден владин претставник, а двајца државјани на САД се водат како исчезнати. На Хаити живеат околу 45.000 Американци. Во земјотресот загинаа и 15 Бразилци, а петмина се водат како исчезнати. Во природната катастрофа настрадаа и 12 Французи, но официјален Париз стравува дела нивниот број е поголем од 20 до 30 луѓе. Во земјотресот загинаа и осум државјани на Канада, а 1.115 се водат како исчезнати, додека од Доминиканската Република загинаа шестмина, а од Шпанија - тројца загинаа, а 23 се водат како исчезнати. Во земјотресот загинаа по еден државјанин на Австрија, на Велика Британија, ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Првиот ден од Гренд слем турнирот, Австралија Опен што се игра на терените во Мелбурн го одбележаа прекините заради врнежи од дожд. На Род Лејвер арената особено внимание предизвика двобојот на двете руски убавици, 22-годишните Марии . Победата и припадна на Кириленко која со 7-6, 3-6, 6-4 ја совлада Шарапова. Тоа беше четврти нивни меѓусебен двобој и сега резултатот е изедначен на 2-2. Сепак овој триумф на Марија Кириленко е значаен бидејќи тоа беше нивни прв дуел на Гренд слем турнирите. Во меч со 29 брејк шанси на двете страни, Кириленко имаше поголема концентрација на крајот и славеше.Ким Клијстерс немаше проблеми со 21-годишната Валерија Тетро од Канада и ја порази со 6-0, 6-4.Втората носителка Динара Сафина беше подобра од Магдалена Риварикова од Словачка и ја победи со 6-4 и 6-4.Кај тенисерите побрзи од дождот беа Иван Љубичиќ, Енди Родик и Фернандо Гонзалес кои се пласираа во второто коло. Австралија Опен, тенисери, 1. коло:Родик (7) - Де Бакер 6-1, 6-4, 6-4Љубичиќ (24) - Кублер 6-1, 6-2, ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Хрватската манекенка и водителка низ солзи се пожалила во италијанскиоте медиуми дека се наоѓа на работ на банкротот, бидејќи сите пари и оделе во отплата на данокот кој го затаил нејзиниот поранешен сопруг Фабрицио Корона. Мориќ, која веќе неколку години живее во Италија, каде заработува солидно благодарение на нејзината добра кариера, во 2001 година се омажила за Фабрицио Корона, а една година подоцна им се родил синот Карлос Мариа. Во интервјуто за италијанскиот магазин Chi, Нина низ солзи ја искажала својата катастрофална финансиска состојба во која се наоѓа, посебно по новиот скандал каде Корона бил уценуван со компромитирачка фотографија на кои е со повеќе стриптизети. 'Веќе не можам да плаќам ни школарина за нашиот син, а не можам ни да потпишам договор за работа. Ова е ноќна мора, очајна сум', се пожалила Нина. За малку да се ослободи од стресот, Нина отпатувала за Канада, родната земја на нејзиното сегашно момче, манекенот Мартин Еванс. Карлос Мариа бил во сигурните раце на неговата баба ...
  | | веќе видена

  Жарко Арсовски (84 кг), каратист на Макпетрол, со 4 победи успеа прв пат во историјата на македонските сениори да се пласира во финалето на Париз опен, најсилниот турнир во Светската лига. Арсовски освои сребро. Претходно само Иво Цветковски во 2007 година успеа да го освои бронза. Арсовски до медалот стигна преку победите со Саката (Јапонија) со резултат 6-3, Урсив (Хрватска) со резултат 1-0, Декоста (Канада) кого го победи со 2-0. Во 4. коло, во полуфиналето Жарко го совлада најдобриот турски спортист и да влезе во финалето. Во финалната борба со домашниот натпреварувач Гари, Жарко загуби со 1-2.
  сите 3 | | | веќе видена

  ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Шефот на мисијата на ОН на Хаити, Хеди Анаби, од Тунис загина во земјотресот што се случи во вторникот, а кој го уништи главниот град на земјата, обелодени во саботата генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун. Тој имаше 65 години. Во соопштението Бан, исто така, ја потврди и смртта на заменикот на Анаби, Бразилецот Луис Карлос да Коста и на полицискиот комесар на ОН во Хаити, Даг Коутс од Канада. Бан не откри детали за тоа како се пронајдени телата на тројцата загинати, но светското тело на почетокот од оваа недела соопшти дека тие биле под урнатините на хотелот „Кристофер“, седиште на ОН во Порт-о-Пренс и би можеле да бидат живи или мртви. Анаби е првиот шеф на мисија на ОН кој загинал за време на должност, по Серхио Виера де Мело од Бразил, кој загина заедно со уште 14 други членови на ОН кога камион-бомба експлодира во седиштето на ОН во Багдад во 2003 година. Бројот на загинати членови на ОН во Хаити вчера изнесуваше 40, но официјален претставник на ОН очекува на крај тој да биде поголема ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Жарко Арсовски, каратист на „Макпетрол“ во категоријата +84 кг со четири победи успеа првпат во историјата на македонските сениори да се пласира во финалето на овој турнир и да го освои Сребрениот медал. Претходно, само Иво Цветковски во 2007 г. успеа да го освои Бронзениот медал. Арсовски до медалот стигна преку борби во: 1 коло Vs. Х.Саката (Јапонија) со резултат 6-3, 2 коло Vs. В.Урсив (Хрватска) со резултат 1-0, 3 коло Vs. Декоста (Канада) кого го победи со 2-0 и во 4. коло, во полуфиналето успеа да го совлада најдобриот турски спортист од тешка категорија во неизвесна борба која во регуларниот тек заврши нерешено 1-1. Потоа имаше продолжение кое исто така заврши нерешено. По судиското изјаснување македонскиот каратист победи со 3-0 и успеа да влезе во финалето. Во финалната борба со домашниот натпреварувач И.Гари и со забележителна судиска асистенција поради домашниот терен, Арсовски загуби со 1-2 и го освои сребрениот медал. Од другите македонски натпреварувачи, Богдан Мицов од „Макпетрол“ и Иво ...
  сите 4 | | | веќе видена