Камениот

  во

  На денешен ден 23 април 2019 – Денеска е Светски ден на книгата и авторското право 1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир, англиски поет и еден од ...
  сите 5 | | | веќе видена

   Нотр Дам е спасен од комплетно рушење, но „лузните“ долго ќе се „лекуваат“. Објектот кој е граден повеќе од 200 години, беше спасен од 400 храбри пожарникари. ...
  сите 469 | | | веќе видена

  Пожарникарите успејаа да ја спасат главната камена структура на 850 години старата готска градба на едно од најзначајните париски обележја со светска вредност, ...
  сите 678 | | | веќе видена

  Македонското евангелие е едно од најстарите постоечки писмени споменици на пергамент и сведоштво за македонскиот јазик, писмо и православните религиозни ...
  сите 2 | | | веќе видена

  1 Од домашните вести издвојуваме: Скршени клупите и куќичките во паркот во Гази Баба што беа реновирани пред 5 дена. Повторно запалена трската во Струшко. ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Една од поатрактивните фонтани во главниот град е фонтаната џампинг џет која се наоѓа на просторот меѓу фонтаната „Воин на коњ“ и влезот кон Камениот мост. ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Владината комисија, формирана по барање на јужнокорејскиот претседател, заклучи дека земјотресот со магнитуда од 5.4 степени што го погоди градот Поханг на 15 ...
  сите 56 | | | веќе видена

  Владата се пофали дека воведе нов систем со кој граѓаните на едно место ќе можат да извадат документи од различни институции. На терен … – Извинете да прашам, ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Тргнувајќи симболично од паркот „Жена-борец“, преку плоштадот „Македонија и Камениот мост, па се до „Карпошово востание“, денес се одржа третиот марш за права ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Жените во земјава и во 2019 година не се еднакви со мажите на социјално, економско и политичко ниво. Тие и понатаму се пообразовани, но остануваат помалку ...
  сите 7 | | | веќе видена

   Не прифаќаме декларативно залагање за родова еднаквост, ниту закони и стратегии за кои не се издвојуваат финансиски средства и кои не водат кон остварување на ...
  сите 13 | | | веќе видена