Каха Лаборал

  во

  Црвена звезда се најде во непријатна ситуација по заминувањето на голем дел од ланските асови, но раководството на првакот на АБА-лигата заврши одлична работа со доведување на адекватни замени. „Црвено-белите“ за последна ја оставија позицијата плејмејкер, но и таму најдоа одлично решение потпишувајќи договор со Тејлор Рочести. Станува збор за американски кошаркар кој поседува и црногорски пасош, откако пред неколку години настапуваше за оваа репрезентација. Рочести во кариерата има настапувано за бројни врвни клубови како Монтепаски Сиена, Макаби, Каха лаборал, а минатата сезона ја мина во дресот на Локомотив Кубан, тим за кој во Еврокупот имаше просек од 11,4 поени и 3,2 асистенции по натпревар.
  сите 95 | | | веќе видена

  Црвена звезда се најде во непријатна ситуација по заминувањето на голем дел од ланските асови, но раководството на првакот на АБА-лигата заврши одлична работа со доведување на адекватни замени. „Црвено-белите“ за последна ја оставија позицијата плејмејкер, но и таму најдоа одлично решение потпишувајќи договор со Тејлор Рочести. Станува збор за американски кошаркар кој поседува и црногорски пасош, откако пред неколку години настапуваше за оваа репрезентација. Рочести во кариерата има настапувано за бројни врвни клубови како Монтепаски Сиена, Макаби, Каха лаборал, а минатата сезона ја мина во дресот на Локомотив Кубан, тим за кој во Еврокупот имаше просек од 11,4 поени и 3,2 асистенции по натпревар. Тој е второто суперзасилување за Црвена звезда по ангажманот на Џејмс Фелдеин од Панатинаикос, а договори со „црвено-белите“ летово потпишаа и Марко Кешељ, Стефан Јанковиќ, Никола Јовановиќ и Матијас Лесорт.
  сите 94 | | | веќе видена

  Барселона и официјално има нов тренер, а неговото име е Сито Алонсо. 41-годишниот стратег имаше договор со досегашниот тим Басконија до летото 2018 година, но тој пристигнува како слободен агент. Неговиот договор со тимот од “Блауграна” е за две години, а во него има содржана и клаузула за продолжување со уште една. Барса е петтата станица на Алонсо во неговата кариера во највисокото ниво на шпанската кошарка – Лига АСВ. Тој го водеше и другиот каталонски тим Жовентут Бадалона, како и Баскијците Гипускоа Баскет, Билбао Баскет и Басконија (Каха Лаборал). Во 2012 година Алонсо е избран за “Тренер на годината” во Шпанија.
  сите 17 | | | веќе видена

  По четири години минати во клубови ’преку океанот’, во најсилната кошаркарска лига во светот, Пабло приџони повторно се врати во Европа потпишувајќи договор со Саски Басконија. Искусниот Аргентинец со италијанско потекло се врати во клубот во чиј дрес остави трага на европското кошаркарско поднебје и обезбеди трансфер во НБА. Крилниот кошаркар двапати играше во Басконија. Првично ги бранеше боите на тогашна Тау Керамика од 2003 година до 2009 година, потоа заигра за Реал Мадрид за да по две сезони се врати во новоименуваната Каха Лаборал. По едногодишната авантура, Приџони се пресели во НБА лигата играјќи за Њујорк Никс, Хјустон и Лос Анџелес Клиперс. ¡Bienvenido a casa, @PPrigioni9 https://t.co/lgYTDfUQr6 #PRIGIONIISBACK pic.twitter.com/wIxZovVswx — Saski Baskonia (@Baskonia) December 5, 2016
  сите 112 | | | веќе видена

  Евролигата вети спектакуларни судири секоја недела во престојната сезона 2016/2017. Најсилната кошаркарска лига во Европа ќе има нов формат во кој шеснаесетте најсилни вклучени екипи ќе се сретнат минимум по два пати. Во пет недели во регуларната сезона учесниците ќе играат по два натпревари неделно (еден дома и еден на гости). Покрај тоа, не е задолжително реваншот да биде во втората половина на сезоната. Следниве тимови ќе играат во Евролигата во сезоната 2016/2017: Анадолу Ефес, Брос Баскетс, Црвена Звезда, ЦСКА Москва, Дарушафака Истанбул, Емпорио Армани Милано, Барселона, Фенербахче, Галатасарај, Каха Лаборал, Макаби Тел Авив, Олимпијакос, Панатинаикос, Реал Мадрид, УНИКС Казан, и Жалгирис Каунас.
  сите 2 | | | веќе видена

  Денеска ќе го добиеме новиот шампион во Евролигата, а тоа ќе биде некој од дефинитивно двете најдобри екипи во моментов во Европа: ЦСКА Москва и Фенербахче Истанбул. Русите го добија судирот против сонародниците од Локомотив Кубан, додека турскиот гигант го совлада Каха Лаборал. Денеска со почеток од 17.00 часот се игра натпреварот за трето место меѓу екипите на Лаборал и Локомотив, а најавата за тој натпревар може да ја погледнете ТУКА Во 20.00 часот е закажано и големото финале меѓу ЦСКА Москва и Фенербахче, најавата за тој натпревар може да ја погледнете ТУКА Еве ги најдобрите 5 потези од полуфиналните средби во Берлин.
  сите 128 | | | веќе видена

  Фенербахче синоќа избори тешка победа над Каха Лаборал и во недела ќе се бори за големиот трофеј од Европлигата, Жељко Обрадовиќ прави се за да ги мотивира своите кошаркари. Фенербахче се врати од седум поени негатива во последната четвртина, дојде до продолженија по кои успеа со 88:77 да го совлада својот противник и да дојде до финале против ЦСКА Москва.По победата на таблата во соблекувалната Обрадовиќ на мајчиниот јазик на секој негов кошаркар напиша „Уште една“.На Перо Антиќ му треба само уште една победа за да дојде до третиот шампионски трофеј на Европа.Финалето помеѓу ЦСКА Москва и Фенербахче се игра во недела со почеток од 20:00 часот.
  сите 152 | | | веќе видена

  Фенербахче успеа да триумфира после продолжение со 88:77 (23:15, 18:25, 14:17, 17:15, 16: 5), против Лаборал Каха и да закаже финале со ЦСКА Москва во Евролигата. Фенербахче отвори со 10:0, а Лаборал дојде на 15:13, но беше проследено со нова серија на турскиот тим и по првите десет минути од играта беше осум поени предност. Во втората четвртина, Баскијците целосно се вратија во игра и на почетокот на третиот период Лаборал водеше за прв пат (42:41), но по тројката на нашиот Перо Антиќ Фенербахче ја врати предноста што ја држеле до последните две минути на овој дел од играта, кога Адамс погоди тројка за Лаборал. Во последната четвртина Лаборал влезе со два поени предност, но брзо дојде и до +7. Со шест последователни поени на Јан Весели во средината на четвртиот период Фенер се врати на минус еден, а подоцна и успеа да дојде до продолжетоци, каде беше брилијантен. Најефикасе нво победата беше Богдан Богдановиќ со 18 поени, Луиџи Датоме постигна 15, а по 14 постигнаа Весели и Удох, додека Антиќ заврши со 8 ...
  сите 173 | | | веќе видена

  Перо Антиќ веќе има две европски титули во своите витрини, но македонскиот ас не крие дека гори од желба по трет пат да стане првак на Европа. Тој ќе има шанса за такво нешто на претстојниот фајналфор викенд во Берлин, во кој Антиќ со Фенербахче вечерва ќе води битка со Каха лаборал за пласман во големото финале. „ Кога се игра фајналфор најважен е тимскиот дух, тоа беше случај со претходните две титули што ги освоив со Олимпијакос. Ова не е време за суперѕвезди, туку за тимска игра и за напорна борба на теренот. Наш главен адут e токму тоа другарство што владее меѓу сите играчи… И Жељко Обрадовиќ. Прекрасно е да се работи со него бидејќи учиме нови работи секој ден. Премногу често играв против него и за мене беше огромна чест кога ми се укажа можност да дојдам во Фенербахче и да играм за Обрадовиќ. Тој е строг на теренот, но знаеме дека чувствува огромна близина кон сите играчи и максимално го цениме тоа “ – истакнува Антиќ. Фенербахче важи за фаворит на хартија на вечерашното полуфинале (21 часот), а една ...
  сите 203 | | | веќе видена

  Војдан Стојановски одигра уште еден одличен натпревар за Андора, но тоа не беше доволно за неговата екипа да приреди изненадување во пресметката со Каха лаборал, губејќи на домашен терен со 91-99. Во ситуација кога Каха лаборал настојува во победнички ритам да го дочека претстојниот фајналфор од Евролигата тимот на Стојановски не успеа да стигне до триумф иако Андора во поголемиот дел од натпреварот беше сосема достоен ривал за големиот фаворит. Македонскиот репрезентативец повторно беше меѓу главните играчи на својата екипа, завршувајќи го натпреварот со 15 поени и 7 асистенции. Подобар од него во тимот на Андора беше само Шермадини со 27 поени, а најефикасен во победничката екипа беше Дариус Адамс со 25 поени.
  сите 268 | | | веќе видена

  Фенербахче со одличните настапи во текот на целата сезона се промовираше во еден од главните фаворити за титулата на претстојниот фајналфор турнир во Берлин. Еден од значајните адути на турскиот гигант дефинитивно е и нашиот Перо Антиќ, кошаркарот кој веќе има освоено две европски круни, а претстојниот викенд ќе се обиде да го задржи стопроцентниот ефект кога станува збор за настапите на фајналфор турнирите од елитното европско натпреварување. Антиќ во најновиот блог за официјалната веб-страница на Евролигата пишува за очекуваат од турнирот во Берлин, како и за сработеното во текот на оваа сезона под водство на Жељко Обрадовиќ. „ Ова ќе ми биде трет фајналфор и искрено се надевам дека ќе ми се повтори минатото и дека ќе стигнам и до третата титула. Фенербахче како тим си постави високи цели од самиот старт на сезоната, не сакаме само да учествуваме на Ф4, туку желба ни е да го кренеме трофејот. Во четвртфиналето го совладавме досегашниот шампион Реал Мадрид, и тоа со максимални 3-0. Дадовме се од себе и ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Каталонците важеа за апсолутни фаворити пред домашните гледачи, но сепак, потфрлија на паркетот и во финишот едвај дојдоа до продолженија. Во меч кој беше претежно неизвесен Барселона во последниот период се извлече од -6 (65-71) и со одличниот шут на Наваро на две секунди пред крајот изедначи на 76-76, но сепак, во додадните минути ја загуби концентрацијата, даде само четири поени и доживеа дебакл од 4-16, благодарение на одличниот шут за три на гостинот. Navarro... pic.twitter.com/H0YmEWCk0t — KIA en Zona (@kiaenzona) April 21, 2016 Најефикасен кошаркар во победничкиот состав беше одличниот Ентони Рендолф со 28 поени, а го следеше Виктор Клејвер со 17 поени, додека кај Барселона, Наваро постигна 19 поени, а Томиќ додаде 18 поени. Во плејоф-серијата сега резултатот е 2-2, а за местото на фајналфор-турнирот во Евролигата ќе одлучува „мајсторката“ која ќе се игра во Русија. На завршниот турнир пласман обезбедија Фенербахче, ЦСКА Москва и Каха Лаборал.
  сите 39 | | | веќе видена

  Каха Лаборал е вториот учесник во фајнал-фор турнирот во Евролигата оваа сезона, по ЦСКА Москва, откако славеше и по трет пат против Панатанаикос со 84:75, во Атина, по оние две победи во Шпанија. Лаборал во првиот натпревар славеше со 84:68, а во вториот 82:78 по продолжение. Панатанаикос повторно беше надигран и во Атина, до водство дојде само во почетните минути, додека во текот на целиот натпревар Лаборал беше тимот кој водеше. Првата четвртина шпанците ја добија со 20:17, а втората со 22:20, додека во третата ПАО беше подобар со 18:14, а за момент им даде надеж на својте навивачи кога едно време и го врати водството, но веќе во четвртата четвртина Лаборал постигна 28 поени, а грците 20, и на крајот дојдоа до највисоките плус 11. Дариус Адамс беше најпрецизен во победата со 24 поени, а кај Панатинаикос најефикасен беше Мирослав Радуљица со 13 поени.
  сите 93 | | | веќе видена

  Тимот на Каха Лаборал поведе со 2-0 против Панатанаикос во 1/4 финалето од Евролигата, откако овој пат славеше со 82:78 , по продолжение. Натпреварот заврши 73:73, а шпанците прокоцкаа 10 поени предност на 5 минути до крајот. Шпанците почнаа неубедливо веќе во првата четвртина имаа негатива од 8 поени, но во втората успеаа да дојдат до минимално водство. Во третата четвртина успеаа да се одлепат на плус 9, но сепак во последните 10 минути, влегоа со само три поени предност. Сепак набрзина во почетните минути од последната четвртина направија солидна предност од 10 поени, која грците успеаа да ја достигнат на 08,01 секунди до крајот со тројка на Диамантидис. Најефикасен во победата беше Дариус Адамс со 24 поени, додека Давис Бертанс постигна 15, а Борусис 14. Кај поразените најпрецизен беше Димитрис Диамантидис со 17 поени. Третиот натпревар е закажан за вторник, а овој пат ќе се игра во Атина.
  сите 91 | | | веќе видена

  Евролига 1/4 финале: Каха Лаборал – Панатанаикос (в тор натпревар), 20:45 часот, Виториа (Шпанија) Втор натпревар меѓу Лаборал и Панатанаикос, во првиот шпанците славеа убедливо со 84:68, и ја потврдија фаворитската улога. Лаборал оваа сезона во Евролигата блеска, во главната фаза запиша шест победи и два пораза, а во Топ 16 фазата девет победи и пет порази, и во двете фази беше на втората позиција. На домашен терен во главната фаза победи на сите пет натпревари, додека во топ 16 фазата победи на шест, а загуби само од страшната ЦСКА Москва. Панатанаикос во главната фаза победи шест пати, а загуби четири, и беше трето пласиран во групата, додека во Топ 16 фазата победи девет пати, а пет пати загуби, и исто така беше трето пласиран. Кога станува збор за гостувањата во главната фаза победи два пати, а загуби три, а во топ 16 фазата победи три пати и загуби четири пати. Во главната и Топ 16 фазата кај Лаборал најкорисен беше Јанис Борусис со 14.8 поени по натпревар, следат Дариус Адамс со 11.3, Фабиен Каусер ...
  сите 195 | | | веќе видена

  Тимот на Каха Лаборал го совладата тимот на Панатанаикос со 84:68 , во првиот натпревар од 1/4 финалето во Евролигата. Шпанците не му дадоа никаква шанса на противникот, покрај што победија во сите четири четвртини, не дозволија ниту да се доближи, единствено ПАО водеше само во почетните минути од натпреварот, и тоа највеќе три разлика. Првата четвртина Лаборал ја доби со 18:16, додека во втората многу поубедливо 21:12, третата пак со 25:21, а во четвртата 20:19. Највисокото водство кое го имаа шпанците изнесуваше и 22 поени, на крајот од третата четвртина. Најефикасен во победата беше Адамс Дариус со 20 поени, додека кај гостите Мирослав Радуљица постигна 21 поен. Вториот натпревар е закажан за петок.
  сите 72 | | | веќе видена

  Евролига 1/4 финале: Каха Лаборал – Панатанаикос (прв натпревар), 20 : 45 часот, Виториа ( Шпанија ) Лаборал оваа сезона во Евролигата блеска, во главната фаза запиша шест победи и два пораза, а во Топ 16 фазата девет победи и пет порази, и во двете фази беше на втората позиција. На домашен терен во главната фаза победи на сите пет натпревари, додека во топ 16 фазата победи на шест, а загуби само од страшната ЦСКА Москва. Панатанаикос во главната фаза победи шест пати, а загуби четири, и беше трето пласиран во групата, додека во Топ 16 фазата победи девет пати, а пет пати загуби, и исто така беше трето пласиран. Кога станува збор за гостувањата во главната фаза победи два пати, а загуби три, а во топ 16 фазата победи три пати и загуби четири пати. Во главната и Топ 16 фазата кај Лаборал најкорисен беше Јанис Борусис со 14.8 поени по натпревар, следат Дариус Адамс со 11.3, Фабиен Каусер со 10.8, Мик Џејмс 9.9, Торник Шенгелија 9.1. Во главната и Топ 16 фазата кај Панатанаикос најкорисни беа Елиот Вилијамс ...
  сите 73 | | | веќе видена

  Македонскиот интернационалец Перо Антиќ одигра квалитетен натпревар во последното коло од Топ 16 фазата во Евролигата, во кој неговиот Фенербахче запиша пораз на гостувањето против Уникаха Малага од 71-67. Фенер уште претходно го обезбеди пласманот во следната фаза од Евролигата, од водечката позиција во Групата Е, па си дозволи неважен пораз од Уникаха, во кој Антиќ беше најдобриот поединец со 12 постигнати поени за нешто повеќе од 21 минута на паркетот. Антиќ, дополни и со пет скока. Покрај Перо Антиќ, 12 поени во турскиот тим запиша и Хикман, додека во победничкиот состав најдобар поединец беше Џек Кулеј со 17 поени. Во четвртфиналната фаза, Фенербахче сега ќе се соочи со тимот на Реал Мадрид. Останатите три двојки во битката за место на Фајнлфор се Кубан – Барселона, ЦСКА Москва – Црвена Звезда и Каха Лаборал – Панатинаикос.
  сите 52 | | | веќе видена

  Шпанските екипи Реал Мадрид и Барселона обезбедија пласман во четврт-финалето на кошаркарската Евролига. Актуелниот европски првак во директен дуел го победи тимот на Химки со 83:70, со што обезбеди пласман меѓу осумте најдобри, каде што место ќе има и за Барселона, која на гостувањето во Каунас го победи Жалгирис со 66:59. Претходно, пласман од Ф-групата во четврт-финалето обезбедија и ЦСКА Москва и Лаборал. Германскиот првак Бросе баскет со победата над Каха Лаборал од 89:69 ~ заврши работа на белградска Црвена звезда, која е последниот патник меѓу осумте најдобри од Е-групата, од која во четврт-финалето ќе играат и: Фенербахче, Локомотив Кубан и Панатинаикос, и покрај поразот од 91:86 кај Анадолу Ефес.
  сите 48 | | | веќе видена

  Шпанските екипи на Реал Мадрид и Барселона обезбедија пласман во плејотот, односно четвртфинлето на кошаркарската Евролига. Актуелниот европски првак во директен дуел го победи тимот на Химки со што обезбеди пласман меѓу осумте најдобри. А, таму место ќе има и за Барселона која на гостувањето во Каунас го победи Жалгирис. Претходно пласман од Ф групата во четвртфиналето обезбедија и екипите на ЦСКА Москва и Лаборал. Германскиот првак Бросе Баскет со победата над Каха Лаборал и заврши работа на белградска Црвена Ѕвезда која е последниот патник меѓу осумте најдобри од Е групата, од која во четвртфиналето ќе играат и: Фенербахче, Локомотив Кубан и Панатинаикос. Резултати од синоќешните натпревари од Евролигата: Жалгирис - Барселона 59-66, Анадолу Ефес - Панатинаикос 91-86, Бросе - Каха 89-69 и Реал Мадрид - Химки 83-70. Денеска на програмата се последните четири средби од групната фаза, а двојките се: Цедевита – Црвена Ѕвезда, Дарушафака – Локомотив Кубан, Олимпијакос – ЦСКА Москва и Уникаха – Фенербахче.
  сите 49 | | | веќе видена