Јувентус

  во

  Македонија Ѓ.П. против БАТЕ Борисов во ЛШ Фудбалерите на БАТЕ Борисов минатата година беа најпријатното изненадување во Лигата на шампионите Белорускиот првак лани стигна до групната фаза во ЛШ, ѓорчепетровци домаќини во првиот меч Сашко Ѓ. Димовски Ланската сензација од белоруското гратче Борисов, екипата на БАТЕ, која стигна до групната фаза во Лигата на шампионите (ЛШ) по елиминациите на Валур, Андерлехт и Левски, ќе биде противник на Македонија Ѓорче Петров во второто квалификациско коло во годинашното издание во најелитното клупско натпреварување во Европа. Ѓорчепетровци се домаќини во првиот меч на 14/15 јули на националната арена „Филип Втори“ во Скопје, реваншот е седум дена подоцна на тревникот на БАТЕ Борисов. Вчерашната ждрепка во Нион воопшто не беше наклонета за нашиот првак. Во дебитантскиот настап во ЛШ, Македонија Ѓ.П. ќе се соочи со, можеби, најнепосакуваниот тим, тим кој доаѓа од поранешниот Советски сојуз, тим кој негува руски стил на фудбал, тим што не е атрактивен, но секако, и тоа ...
  | | веќе видена | слични

  ОДРЕДЕНИ ДВОЈКИТЕ ЗА ДВЕ КОЛА ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЛШ И ЕВРО ЛИГАТА Македонија ЃП против БАТЕ Борисов Во УЕФА Евро лига, Ренова за противник го доби Динамо (Минск), Работнички го пречекува Крусадерс (С.Ирска), а Милано се среќава со победникот од дуелот Славен (Копривница) - Биркиркара (Малта) Екипите од Белорусија им беа судбина на македонските претставници на ждрепката во Нион за првите две кола од квалификациите за евро-турнирите во новата сезона. Во вториот филтер за Лигата на шампиони, Македонија ЃП за противник го доби белорускиот првак БАТЕ Борисов, додека во првото коло за Евро лигата Ренова силите ќе ги одмери со прославениот Динамо (Минск). Преостанатите наши двајца претставници во Евро лигата, кои ќе стартуваат од второто квалификациско коло, победникот на националниот куп Работнички му е домаќин на Крусадерс (С.Ирска), а Милано на победникот од средбата од првото коло меѓу хрватскиот Славен (Копривница) и малтешкиот Биркиркара. Македонија ЃП и БАТЕ Борисов првиот натпревар ќе го одираат во Скопје ...
  | | веќе видена | слични

  Вака сакаше денешната ждрепка во Нион, на која нашиот првак го чекаше својот прв ривал во новата евро-сезона. Ѓорчепетровци ќе бидат домаќини на првиот дуел со белорускиот тим на 30 јуни или 1 јули во Скопје, додека реванш средбата ќе се одигра на 7 или 8 јули на теренот на шампионот на Белорусија. Македонија ЃП доби исклучително тежок противник за својата премиера во најквалитетното европско фудбалско натпреварување. Бате Борисов минатата сезона стигна дури во фазата по групи во ЛШ, каде на средбите со Реал (М), Јувентус и Зенит се изборија за три нерешени средби, од кои дури двапати не му дозволија на славниот Јувентус да ги победи. Горе
  | | веќе видена | слични

  Јувентус најавува масовна распордажба на играчкиот кадар и со парите што ќе се добијат од трансферите на неколку играчи се планира да се покријат трошоците за ангажирањето на двете големи засилувања Диего и Фабио Канаваро. Од продажбата на Олаф Мелберг, Кристијан Поулсен, Тијаго, Серџо Алмирон, Марко Маркиони и Паоло де Сеље се предвидува да се инкасираат 45 милиони евра со кои освен што ќе се покријат трансферите на двајцата фудбалери туку и ќе се обезбедат средства за уште едно засилување, а во конкуренција се Фабио Гросо од Лион и напаѓачот на Виљареал, Џузепе Роси.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Македонија ЃП против белорускиот тим Бате Борисов ќе ги одмерат силите во 2. квалификациско коло од новата сезона во Лигата на шампионите. Ѓорчепетровци ќе бидат домаќини на првиот дуел со белорускиот тим на 30 јуни или 1 јули во Скопје. Бате Борисов минатата сезона стигна дури во фазата по групи во ЛШ, при што на средбите со Реал (М), Јувентус и Зенит се изборија за три нерешени средби, од кои дури двапати не му дозволија на славниот Јувентус да ги победи. Македонските претставници во УЕФА Европа лигата денес ги добија своите противници за првото и второто квалификациско коло од ова ново натпреварување кое е замена за Купот на Уефа и Интер тото купот. Ренова во првото коло на 2 јули ќе му гостува на Динамо од Минск. Вo второто коло доколку го елиминира Динамо од Минска, Ренова ќе игра против Тромсо од Норвешка. Првата средба ја игра како домакин. Другите два претставника од Македонија Работнички и Милано одат директно во  второто коло  на УЕФА Европа лигата, а  за потивници ги добија ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбалски шампион Македонија ЃП во второто коло од квалификациите за ЛШ ќе се сретне со БАТЕ Борисов одреди денешната ждрепка која точно напладне се одржа во Нион во која учествуваа 36 екипи. Неповолен противник за нашите шампиони во дебито од квалифицациите за лигата на шампионите со оглед на тоа дека белоруската екипа минатата сезона во ова натпреварување покажа одлична игра и перформански на тим кој може да се носи со големите европски клубови откако обезбеди пласман во групната фаза на ЛШ каде во конкуренција на Јувентус, Зенит и Реал Мадрид заврши на последното место. Според новиот формат на УЕФА оваа сезона квалификациите ќе се играат низ четири кола, а доколку македонскиот шампион сака да обезбеди пласман во најсилното клупско фудбалско натпреварување тоа значи да се поминат сите четири кола. Пораз во 4 коло би значел директен пласман во групите од Евролигата, доколку тоа се случи во 3 коло ќе се играат во плејофот од европската лига. Првиот натпревар Ѓорчепетровци ќе го играат на домашен ...
  | | веќе видена | слични

  Грчкиот фудбалски шампион, Олимпијакос, објавил дека потпишал тригодишен договор со шведскиот репрезентативец Олаф Мелберг. За преселбата на овој 32-годишен фудбалер од Јувентус "црвено-белите" од Пиреја на сметката на "старата дама" ќе префрли 2,5 милиони евра, додека платата која Швеѓанецот која ја прима ќе биде дури 1,5 милион евра на годишно ниво. Мелберг, подсетуваме, ја носеше капитенската лента на некој од последните мечеви на неговата репрезентација, што и не чуди бидејќи дресот на Шведска го носеше 90 пати и притоа постигна 4 гола.
  | | веќе видена | слични

  Најтрофејниот германски фудбалски клуб Баерн од Минхен е сериозно заинтересиран  за македонскиот репрезентативец и член на римски Лацио Горан Пандев, потврди неговиот агент. Тој, сепак, додаде дека, иако интересот на „баварците“ за Пандев е навистина сериозен, засега нема официјален предлог за евентуален трансфер. „На оваа етапа не се правени никакви официјални чекори за трансфер, но, вистината е дека неколку екипи пројавуваат сериозен интерес за Горан. Тој сака да остане во Италија и следната година да добие италијански пасош. Но, ако не го добиеме тоа, ќе треба да избираме меѓу странските клубови. На пример – тим од Бундеслигата. Следниот тим на Горан може да биде Баерн Минхен”, изјави неговиот агент Карло Палавичино. Оваа информација малку кореспондира со актуелните случувања околу најдобриот македонски фудбалер. Имено Баерн понуди многу помалку од бараните 14-те  милиони евра кои ги бара Лацио за Пандев, а Наполи понуди досега најмноги - 10 милиони евра за македонскиот репрезентативец.За Пандев, покрај ...
  | | веќе видена | слични

  „Ќе донесеме решение во текот на наредните неколку денови, но моето мислење е дека Пандев треба да остане во нашата екипа“ изјавил првиот човек на римскиот клуб. Самиот играч неколку пати досега изјавуваше дека сака да си замине од Лацио поради едноставна причина што сака поголема плата но и нови предизвици, па токму затоа шансите за реализацијата на овој трансфер сега се многу поголеми. Во меѓувреме тимот на чие чело е поранешниот селектор на Италија, Роберто Донадони си ги обезбеди услугите на Де Селие од Јувентус. „Ќе донесеме решение во текот на наредните неколку денови, но моето мислење е дека Пандев треба да остане во нашата екипа“ изјавил првиот човек на римскиот клуб. Самиот играч неколку пати досега изјавуваше дека сака да си замине од Лацио поради едноставна причина што сака поголема плата но и нови предизвици, па токму затоа шансите за реализацијата на овој трансфер сега се многу поголеми. Во меѓувреме тимот на чие чело е поранешниот селектор на Италија, ...
  | | веќе видена | слични

  Наполи се пазари за Пандев Наполи најверојатно ќе застане во редот на екипи што се спомнуваа како заинтересирани да го земат македонскиот репрезентативец Горан Пандев, за на крај да се откажат од таквите амбиции. Заминувањето на Пандев од Лацио долго е една од главните теми во Италија, но никако да се најде нова екипа за најдобриот македонски фудбалер. Актуелниот договор на Пандев со Лацио истекува во јуни 2010 година, но струмичанецот јасно кажа дека летово сака да ја промени средината. Првичните шпекулации беа дека Наполи нуди 12 милиони евра, плус еден играч за Пандев. Сега понудата на Наполи се намали само на чисти 10 милиони евра без никаква доплата. Малку веројатно е дека оваа понуда на наполитанците ќе биде примамлива за претседателот на Лацио, Клаудио Лотито. „Небесносините“ не сакаат да прифатат помалку од 14 милиони евра за заминување на Пандев, кој не се спогоди за продолжување на соработката со тимот од „Олимпико“. Изминативе една и пол година како можни дестинации за Пандев се споменуваа многу ...
  | | веќе видена | слични

  Поради добрите односи помеѓу челниците Наполи и Лацио против Јувентус за Пандев Добрите односи помеѓу претседателите на Лацио и Наполи Клаудио Лотито и Аурелио де Лаурентис може да резултираат со трансфер на македонскиот репрезентативец Горан Пандев на "Сан Паоло". Врската се родила пред многу време, кога двајцата бизнисмени се сретнале во Неапол да разговараат за важни аспекти од ТВ-правата. Тоа сега му овозможува на Де Лаурентис да го крене телефонот и директно да преговара со својот колега. Македонскиот напаѓач е пред продажба, бидејќи договорот му истекува во јуни 2010 година и токму од таа причина Лацио не може да очекува астрономски понуди. Реалната вредност на пазарот му изнесува меѓу 12 и 15 милиони евра. Вториот проблем е тоа што Јувентус му гарантира годишна плата од 2,5 милиони евра, но понудата на "старата дама" од само осум милиони евра го разочара Лотито. Наполи е внимателен да не ја повтори таа грешка и понуди значително повисока сума. Сепак, засега Лотито не е задоволен од понудениот играч, ...
  | | веќе видена | слични

  Екипата на Наполи во последните неколку дена стана главен фаворит за потписот на македонскиот интернационалец, Горан Пандев. Италијанските весници пред два дена објавија дека од Наполи доставиле понуда до Лацио, но подоцна тоа беше негирано од претседателот на бјанкочелестите, Клаудио Лотито. Сепак, тој порача дека е подготвен за преговори, но ги советуваше своите колеги да не ги користат медиумите и да му се јават доколку посакуваат некој негов фудбалер. Агентот на Горан Пандев, Карло Палавично, вчера изјави дека тој се уште не стапил во контакт со претставници на Наполи, но не ја исклучи можноста за транасфер на Македонецот во Неапол. Според последните информации на медиумите од Италија, Наполи не се откажува лесно од Горан Пандев и нови преговори помеѓу двата клуба ќе има многу наскоро. Corriere del Mezzogirono објави дека 4 милиони евра го делат Горан Пандев од преселба во Наполи. Претседателот Де Лаурентис е подготвен да одвои 10 милиони евра за напаѓачот чиј договор истекува за една година, но неговиот ...
  | | веќе видена | слични

  Продолжува трансфер-сагата Лотито го дрибла и Наполи за Пандев Горан Пандев е на листата на желби на Наполи, но контроверзниот претседател на Лацио, Клаудио Лотито, продолжува со индиферентен однос. Првин на македонскиот напаѓач му го упропасти трансферот во Јувентус, а сега се прави незаинтересиран и за понудата на Наполи. Овој калчолигаш за Пандев нуди 12 милиони евра, плус услугите на уругвајскиот центарфор Бољачино. „Старата дама“ имаше намера да го даде Алмирон, плус осум милиони евра, но Лотито сака да го задржи Македонецот на „Олимпико“ до крајот на договорот, кој истекува идното лето. - Ако Наполи е заинтересиран за Пандев, знаат каде да ме најдат. Јас сакам само конкретни понуди и здосадено ми е од импровизации. Се пишуваше дека се договорил со Јувентус, дека е баран од Баерн, Ливерпул и многу други европски клубови, но јас се уште немам добиено конкретна понуда - беше коментарот на Лотито. За македонскиот голгетер во изминатите две сезони интерес пројавија Јувентус, Фиорентина, Баерн Минхен, ...
  | | веќе видена | слични

  Се чека понуда од Наполи за Пандев Претседателот на Лацио, Клаудио Лотито чека повик од челниците на Наполи, најавувајќи дека е подготвен да разговара за продажба на македонскиот репрезентативен напаѓач Горан Пандев. Наполи најави дека е подготвен да понуди 12 милиони евра, плус уругвајскиот играч за врска Маријано Бољачино. Засега конкретни контакти и преговори за овој можен трансфер се' уште нема, но Лотито вели дека е подготвен за преговори и продажба на Пандев. - Ако Наполи сака да го добие Пандев, тие прво треба да го кренат телефонот и да разговараат со мене. Ако Пандев е подготвен и сака да замине во Наполи, ние ќе се обидеме што е можно побрзо да ја добиеме и разгледаме понудата од Наполи - вели Лотито. Пандев е во Лацио веќе шест сезони. За Тимот од „Олимпико“ одигра над 200 меча во кои има постигнато повеќе од 60 погодоци. Пред да дојде во Лацио една сезона настапуваше во Анкона, а претходно беше член и на Специја и на Интер. Првиот човек на „небесносините“ Лотито сака да ги задржи сите играчи ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фудбалски шампион Македонија ЃП, комплетно насочен кон европскиот предизвик во дебитантскиот настап во квалификациите во Лигата на шампионите, вчера ги почна подготовките за претстојната „одисеја“, но со многу отворени прашања за играчкиот погон, пред сé на голманската позиција и во нападот. - Отворено е прашањето за голман. Ништо не се знае, а и нападот е прашање што треба да го регулираме - вели Илчо Ѓорѓиоски, тренерот на шампионот. „Лавовите“ целат на што подолг престој на меѓународната сцена, но без досегашниот прв чувар на мрежата Бојан Павловиќ, кој си замина во Србија. Сé поизвесно е дека опцијата за уште една година заем од Црвена звезда пропаѓа, па до идниот вторник, кога Македонија ЃП ќе замине на финални подготовки на Златибор (Србија) им претстои битка за наоѓање вистинско решение меѓу стативите. - Павловиќ си замина, но не сме решиле ништо. Ни нудат голман (33 години - н.з.). Што се однесува за засилувањата, има разговори, но сé уште нема ништо конкретно - изјави Јовица ...
  | | веќе видена | слични

  Наполи со најконкретна понуда досега Ринаудо и Бољачино, плус 12 милиони евра за Пандев Италијанскиот прволигаш Наполи излезе со најконкретна понуда досега за македонскиот напаѓач на Лацио Горан Пандев. Познатиот филмски продуцент Аурелио Де Лаурентис, кој е сопственик на Наполи, планира да издвои 12 милиони евра за најдобриот македонски фудбалер, плус двајца играчи, Уругваецот Маријано Бољачино и Леандро Ринаудо. Ова го потврди и генералниот менаџер на Наполи, Пјерпаоло Марино. Претходно, прашан за Пандев, претседателот на Лацио Клаудио Лотито одговори дека секој може да биде заменет. - Тој сака да си замине и ние се обидуваме да најдеме решение беа да го ослабиме тимот. Една од алтернативите е Роберто Аквафреска, но за тоа ќе размислуваме кога Пандев повеќе нема да биде дел од Лацио - отркива Лотито. Винченцо д'Иполито, еден од агентите на Пандев, вели дека, во моментов, има уште два заинтересирани клуба од Италија, Јувентус и Интер и уште три од Шпанија, Атлетико Мадрид, Севилја и Вилјареал. Сепак, ...
  | | веќе видена | слични

  Сега и Наполи го бара Пандев Поранешниот италијански првак Наполи е најновата можна дестинација на македонскиот фудбалски репрезентативен напаѓач и актуелен член на Лацио, Горан Пандев. Според најавите Наполи испратил официјална понуда до Лацио за Пандев, според која наполитанците нудат 12 милиони евра,плус уругвајскиот играч за врска Маријано Бољачино. Веќе неколку месеци се шпекулира дека Пандев ќе си замине од Лацио и беше поврзуван со многу европски гиганти, но претседателот на „небесно-сините“ Клаудио Лотито се' уште нема дадено зелено светло за заминување на Македонецот од „Олимпико“.  За Лотито, ниту понудата на Наполи не е најдобра и за заминување на Пандев покрај парите и Бољачино, во трансферот бара да го добие и бекот на Наполи Ринауду. Пандев со Лацио има договор до јуни 2010 година, но најави дека сака летово да си замине од клубот. Покрај Наполи, во трка за струмичанецот е и актуелниот освојувач на УЕФА Купот, украинскиот Шахтер. Претходно се шпекулираше дека за Пандев се заинтересирани ...
  | | веќе видена | слични

  Реал Мадрид зел кредит од 153 милиони евра за да го плати трансферот на двете нови засилувањa Рикардо Кака и Кристиано Роналдо, пишува шпанскиот весник Ел Мундо. Заемот бил земен од две банки во Шпанија, а според весникот Реал како гаранција ги оставил телевизиските права, који достигнуваат вредност од 600 милиони евра. Реал им соопштил на банките дека новите засилувања ќе го зголемат профитот. Претседателот на клубот како пример го посочил купувањето на Зинедин Зидан во 2001-та година од Јувентус за тогаш рекордна сума од 73 милиони евра, што на Реал му донесе четири пати поголем профит.
  | | веќе видена | слични

  Со мотото “Нека победи подобриот“ синоќа почна традиционалниот турнир во мал фудбал „Тели , Арбен, Абаз, Адем, Ндричин, Пајтим“ . Овој меморијален турнир за паднатите борци од 2001 година, се организира по пети пат. “Спортот не може да биде спорт ако нема фер плеј. Ние им посакуваме на сите  екипи што ќе учествуваат да бидат што е можно по фер, да бидат коректни меѓу себе, да играат чист фудбал, на крајот на краиштата нека победи најдобриот и ова нека биде нашето мото во животот. Нека победи најдобриот“ вели Бекир Алими, учесник на турнирот. На овој турнир  кој се игра на спортскиот терен на основното училиште “Лирија“ годинава учествуваат 64 екипи, меѓу кои и екипата на Алсат М телевизија и една екипа од Косово. Алсат - М синоќа го одигра првиот натпревар со Елита каде претрпи пораз со резултат 5:4. Бранител на титулата е екипата Јувентус.  Фатон Зулбехари
  | | веќе видена | слични

  ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА ФУДБАЛЕРИ ДО 21 ГОДИНА (ШВЕДСКА) Србија прва пречка за Азурите Победникот од дуелот на големите фаворити сигурно ќе биде првиот 1/2-финалист на турнирот Големото дерби на групата "Б" од Европското првенство за млади репрезентации (до 21 г.) помеѓу Италија и Србија, најдобро ќе покаже дали двете селекции со право во Шведска допатуваа со епитетот фаворити за пехарот. Повеќе од сигурно е дека победникот од овој дуел уште на стартот ќе биде првиот 1/2-финалист. Досега Италија петпати била европски првак, последен пат во 2004 година, пред да и го препушти приматот на Холандија, која по вториот триумф во низа ја брани титулата. Србија, пак, последните три првенства редовно е во завршницата, двапати го освојуваше второто место, но никогаш не стаса до врвот. За разлика од Србија која изобилува со одлични фудбалери, но не толку познати на спортската јавност, "азурите" ќе се обидат да го искористат присуството на големите ѕвезди, стандардните првотимци на Интер и Јувентус, Марио Балотели и ...
  | | веќе видена | слични