Јувентус

  во

  Екипата на Милан со победата од 1-0 во дербито на Италија над вечниот ривал Јувентус, ја потврди одличата форма како и желбата за освојување на титулата во тековниот шампионат. Монтела со победа над Лече стартуваше на клупата на Рома. Интер во дуелот со Џенова ќе се обиде да остане во чекор со лидерот, а пак во Наполи се надеваат на сигурна победа над Бреша. Lecce - Roma 1 - 2 3/4/11 8:45 PM GMT Juventus - AC Milan 0 - 1 3/5/11 8:45 PM GMT Sampdoria - Cesena 3/6/11 12:30 AM GMT Inter Milan - Genoa 3/6/11 3:00 PM GMT Napoli - Brescia 3/6/11 3:00 PM GMT Bologna - Cagliari 3/6/11 3:00 PM GMT Udinese - Bari 3/6/11 3:00 PM GMT Fiorentina - Catania 3/6/11 3:00 PM GMT Chievo - Parma 3/6/11 3:00 PM GMT Lazio - Palermo 3/6/11 8:45 PM GMT
  | | веќе видена

  Актуелниот лидер во Серија А, Милан минимално со 1-0 го победи Јувентус во дерби пресметката во рунда од шампионатот. Стрелец на победничкиот погодок беше капитенот Џенаро Гатузо во вториот дел. http://www.youtube.com/embed/xFHd9L9bJ4g " frameborder="0" allowfullscreen> Милан во пресрет на неделните натпревари има осум бода предност пред бранителот на “скудетото“ Интер, кој на домашен терен ја пречекува Џенова.
  сите 9 | | | веќе видена

  Либија со години инвестирала милијарди долари, заработени од продажбата на нафта во најмалку 35 земји на четири конетиненти, објави сајтот Си-Ен-Ен Мани. САД, Велика Британија, Швајцарија и Европската унија неодамна ги замрзнаа сметките на либиската Влада, со која од државниот удар во 1969 година управува полковникот Моамер Гадафи. Опозицијата во Либија тврди дека значителна количина од тие средства е контролирана токму од Гадафи и неговото семејство. Вредноста на имотот, според проценките на опозицијата, е меѓу 80 милијарди и 150 милијарди долари. Либија податоците за финансиските трансакции ги држи во тајност, но Си-Ен-Ен Мани наведува дека има увид во доверливи информации за активите во кои Владата вложила милијарди од продажбата на нафта. Станува збор за бизарен инвестициски микс - од луксузни недвижнини и издаваштва во Велика Британија, преку хотели на Средниот Исток, до мал удел во концесиите на италијанскиот фидбалски клуб Јувентус. Земјата инвестирала и стотици милиони долари во сиромашните и ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Интер конечно се искачија на второто место, а со гостувањето на Милан во Торино, тимот на Леонардо со победа против Џенова има шанса да ја намали разликата уште повеќе. Неразурите добро го започнаа вториот дел од оваа сезона, откако Леонардо го превзема местото на Бенитез , а со евентуална победа Леонардо ќе биде новиот рекордер со 33 бодови во првите 13 натпревари како тренер. Рекордот го држи Капело со Јувентус и 32 бода во сезоната 2004-05. Шансите Интер да го добие овој натпревар се огромни и покрај отсуството на Диего Милито , Естебен Камбиасо и Валтер Самуел , а најверојатно и Иван Кордоба Маикон се враќа по суспензијата, додека Мота е подготвен да настапи против својот поранешен тим. Џенова по одличните резултати против Сампдорија и Рома, загубија од Катанија во натпревар каде што имаа водство. Последиците од натпреварот со Катанија ќе се почувствуваат на овој натпревар откако поради казна нема да настапат Кришито, Велосо и Флоро Флорес, додека исто така казнет е и тренерот ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Португалскиот дефанзивец Пепе момоентално е во преговори со Реал Мадрид околу продолжување на соработката. Пепе има важечки договор со Реал до крајот на следната сезона. Преговорите не одат во посакувана насока и можна е разделба меѓу клубот и фудбалерот. Најголема пречка, се чини, е износот пари кој Пепе смета дека треба да го добива, односно неговото барање примањата да му бидат израмнети со оние на Месут Озил и Карим Бензема. Во Реал својот 28-годишен дефанзивец го ценат на 3,5 милиони евра по сезона и тука настанува за сега непремостливата пречка околу продолжување на соработката. Познато е и дека и Милан и Јувентус сакаат да ја засилат својата одбрана, па Пепе се споменува во контекст со преселба во Италија, од каде, тврди "Кориере дело Спорт", пристигнува и интересот на актуелниот првак Интер. Се верува дека во трансфер вреден 15 милиони евра, со плата од 4,5 милиони по сезона, Пепе шпанската Примера би можел да ја замени со италијанската Серија А.
  сите 3 | | | веќе видена

  Со голот на Пизаро од пенал во финишот на средбата, Рома славеше на гости против Лече со 2:1, во првиот натпревар од најсилната италијанска фудбалска лига, Серија А. Резултати, 28 коло (петок): Лече - Рома 1:2 (0:1) (Џакомаци 75 минута - Вучинич 32, Пизаро 9 (пенал)) Двојки, сабота, 5 март: Јувентус - Милан 20.45 ТВ Двојки, недела, 6 март: Сампдорија - Чезена 12.30 ТВ Интер - Џенова 15.00 ТВ Болоња - Каљари Фиорентина - Катанија Наполи - Бреша Лацио - Палермо 20.45 ТВ
  сите 29 | | | веќе видена

  Со евентуална победа на утрешниот натпревар, Леонардо ќе стане тренерот со најуспешен старт во италијанската Сериа А . Интер ја пречекува Џенова во Милано, но Бразилецот на клупата на нераѕурите побара претпазливост од своите играчи иако тимот од Мараси пристигнува десеткуван. Утрешниот натпревар ќе биде исто така и еден мал јубилеј за Леонардо , кој ќе обележи два месеци како тренер на Интер. Првиот натпревар го доби против Наполи на 6-ти Јануари, а тренерот на Интер се надева дека така ќе биде и на утрешниот дуел против Џенова. „Ова беа два интензивни месеци, кои изминаа многу брзо,“ - беа првите зборови на Леонардо на денешната прес конференција. „Јас сум задоволен од она што го прикажаа моите играчи досега. Нема сомнеж дека стартувавме во многу тешка ситуација, но сите играчи сакаа да работат, сакаа да победуваат и сакаа да му помогнат на клубот. Беше многу интензивно и возбудливо.“ Изминатата недела беше прва за Леонардо и Интер без натпревар, односно тимот имаше речиси цела недела ...
  | | веќе видена

  Од Јувентус, преку Бијонсе, па до компанијата сопственик на Фајненшл Тајмс и директорот на глобално престижниот London School of Economics, се покажа дека ретко кој одолеал на шармот на Гадафи, посебно на неговиот втор син Саиф Ал Ислам. Саиф Ал Ислам Гадафи им се обраќа на студентите на Американскиот Универзитет во Каиро, мај 2010-та До пред некое време познат како близок пријател на Тони Блер и принцот Ендрју, Саиф Ал Ислам преку ноќ се претвори во "најтоксичниот" пријател на лондонската елита. Ако се стават на страна парите, главната финта на која Саиф го освоил Западот е пред сè добриот впечаток што тој го оставил кај медиумите. Освен добриот изглед, тој одлично зборува англиски и претставува прифатлив лик на режимот на Гадафи. Западот своето алиби за дружењето со Саиф го наоѓаше и во поддршката што им ја даваше на реформаторите во Либија, а често пати беше подготвен и да се судри со својот татко во обид да го засили приватниот сектор на земјата. Добриот прием што Саиф го доби во Лондон во голем дел се ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Разочарани од слабите резултати оваа сезона, челниците на Јувентус и на Челси веќе почнаа да преговараат со потенцијалните засилувања за летниот преоден рок. Интересно е што главна желба и на двата европски гиганти претставува ангажманот на бразилското чудо од дете - Нејмар. Извонредниот Бразилец прикажува одлични настапи во дресот на Сантос, а иако има 19 години, овој фудбалер неодамна дебитираше и за сениорскиот тим на „кариоките“. Уште неколку европски гиганти искажаа сериозен интерес за услугите на Нејмар, но, според неговиот клуб Сантос, најблизу до ангажман на суперталентираниот фудбалер се Јувентус и Челси. Овие два клуба се единствените што се согласиле да ја платат сумата од 30 милиони евра, која ја бара Сантос за својот најдобар фудбалер, но интересно ќе биде да се види дали Нејмар ќе се реши да ја продолжи својата кариера во редовите на актуелниот англиски првак или пак ќе му се приклучи на најтрофејниот италијански клуб.
  | | веќе видена

  Екипите на Лече и Рома го отворија дваесет и осмото коло во италијанската Серија А. Натпреварот на стадионот „Виа дел маре“ заврши со победа на Рома од 1:2. Победата на Рома и ја донесе Пизаро со гол од пенал постигнат во 90-та минута. Предходно Рома поведе со голот на Вучиниќ, а израмни Џакомаци. Натпреварот во Торино, помеѓу Јувентус и Милан е вистинското дерби во оваа натпреварувачка рунда на Апенините. Милан се наоѓа во исклучителна серија, имаат три победи во низа, особени импресивна беше онаа во средата кога го совладаа Наполи. Милан во Торино ќе допатува како лидер на табелата и најсериозен кандидат за освојување на титулата. Од друга страна за Јувентус овој дуел ќе биде сериозен тест и можен излез од кризата, „старата дама“ е поразена на последните две средби од аутсајдери (Лече и Болоња). Комплетни двојки: Јувентус-Милан Сампдорија-Чезена Недела, 6 март Удинезе-Бари Наполи-Бреша Болоња-Каљари Фиорентина-Катанија Интер-Џенова Киево-Парма Лацио-Палермо. крај/макфакс/н.ц
  сите 28 | | | веќе видена

  Како и претходно, и ова 28-мо коло ни носи вистинско италијанско дерби, пресметката помеѓу Јувентус и Милан на Олимпико. Иако на Олимпико росонерите доаѓаат како фаворити, не треба да се потценува старата дама, која секогаш со големите фаворите игра одлично. Милан во Торино доаѓа без Пирло, Бонера, Амбросини и Антонини,а домаќинот е без Ринаудо, Де Цегли, Сисоко, Кваљарела и Аквилани. Интер дома ја пречекува Џенова, која бара излез во Европа и сигурно нема да биде лесен залак за тимот на Леонардо. Ќе биде неизвесно и на Олимпико во Рим, каде Лацио го пречекува Палермо, кој ќе се обиде да се искупи за катастрофалниот пораз од Удинезе. 28-то коло го отворија синоќа екипите на Лече и Рома , во натпревар во кој славеше римската волчица со 2-1. Петок 04/03/2011 20:45 Лече - Рома (1-2) Сабота 05/03/2011 20:45 Јувентус - Милан Недела 06/03/2011 12:30 Сампдориа - Чезена 15:00 Болоња - Каљари 15:00 Киево - Парма 15:00 Фиорентина - Катаниа 15:00 Интер - Џенова 15:00 Наполи - Бреша 15:00 Удинезе - Бари 20:45 Лацио ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Со голот на Давид Пизаро од пенал во последната минута од мечот Рома прокнижи нови три бода совладувајќи го Лече со 2-1. Вучиниќ го отвори резултатот, Џакомаџи ја поништи предноста на “волчицата“ но во финишот избраниците на Монтела стигнаа до вториот триумф под негово водство. Вечерва се игра големото дерби во Италија во кое Јувентус го пречекува Милан.
  сите 4 | | | веќе видена

  Ернесто Паолило во интервју за calciomercato.com изјави дека е убеден дека Јувентус ќе дадат се од себе на утрешниот натпревар, исто така даде кратка изјава и за трансфер пазарот во јануари и следниот во јуни во поглед на засилување со големи имиња. „Имавме одлични купувања во јануари во имињата на Ранокиа и Пацини . Ако се пружи прилика во јуни, сигурно ќе ја искористиме, но сеуште е рано за прогнозирање.“ Исто така, Паолило се осврна и на финансискиот фер плеј, правилото што од другата сезона ќе почне да се имплементира. „Мислам дека со новото правило нема да има тим што ќе може да си дозволи високи суми за трансфери, освен ако го игнорираат ова правило. Во 2009 година загубите во Европските тимови беше огромен, затоа УЕФА се реши на овој чекор“, заврши Паолило.
  | | веќе видена

  Утре на програмата е големото дерби во Серија А помеѓу Јувентус и Милан, а тренерот на ’росонерите’ Масимилиано Алегри ги предупредува своите играчи да бидат внимателни бидејќи Јуве во моментов е како „рането животно’, и притоа истакна дека овој натпревар е многу важен за Скудетото. „Утрешниот натпревар е исклучително важен за нас.Вниметелно се припремавме за ова големо дерби и сметам дека победа против Јувентус широко ни ја отвара вратата кон Скудетото“, коментира Алегри и додаде: „Јувентус е јак психички, имаат карактер и се опасни при статичните ситуации. Тие сега се како рането животно и тоа ги прави уште поопасни. Затоа мораме да бидеме максимално сконцентрирани. Тие го победија Интер, против Лече играа со играч помалку, а против Болоња едноставно немаа среќа“, заклучува тренерот на росонерите.
  | | веќе видена

  Напаѓачот на Милан, Бразилецот Алесандре Пато, пред престојниот натпревар помеѓу Милан и Јувентус, изјави дека Алесандро Дел Пјеро е неговиот идол... Јувентус во првиот дел од сезоната го совлада Милан на Сан Сиро со 2:1 со головите на Дел Пиеро и Кваљарела, додека стрелец за домаќините беше Ибрахимовиќ. "Јувентус одигра одличен натпревар на Сан Сиро. Не знам зошто се толку лошо пласирани во Серија А. Искрено, не следам што се случува со останатите тимови" - изјави Пато и додаде: "Дел Пиеро е еден од моите најголеми идоли. Кога играв Плејстејшн како дете, тој секогаш беше во мојот тим. Тој треба да биде пример за сите бидејќи многу направи за Јувентус, Италија и целиот фудбалски свет. Тој е како Роналдо и Малдини. Дефинитвно ќе се обидам да разменам дресови со него. Неговите слободни удари се нешто посебно. Сеуште се сеќавам на неговите магични потези против Реал. Има сјајна контрола врз топката уште при првиот контакт. Тој е едноставно неверојатен играч."
  | | веќе видена

  Моментно водечкиот на табелата во Италијанското фудбалско првенство, екипата на Милан во дерби натпреварот од 28.коло гостува во Торино кај Јувентус. Натпреварот на „Олимпико“ се игра утре со почеток во 20 часот и 45 минути. Колото ќе го отворат вечерва во истиот термин Лече и Рома. Другите осум натпревари од оваа рунда се играат в недела а двојките се: Сампдорија - Чезена (12:30 часот) Удинезе - Бари, Наполи - Бреша, Болоња - Каљари, Фиорентина - Катанија, Интер - Џенова, Киево - Парма (15 часот) и Лацио - Палермо (20:45). Табела: Милан 58 бодови, Интер 53, Наполи 52, Лацио 48, Удинезе 47, Рома 42, Јувентус 41,...
  сите 13 | | | веќе видена

  Напаѓачот на Милан го кажа своето мислење за тоа кој е најдобар играч на денешницата. Златан Ибрахимовиќ е полн со самодоверба пред дербито кое Милан утревечер го игра во Торино со Јувентус. Тој е до толку самоуверен што изјави дека токму тој е најдобриот играч на светот. “Јас сум најдобар фудбалер на светот. Навистина се чусвтвувам така. Морате да верувате во себеси. Фактот дека до сега ја немам освоено Златната топка или пак наградата на ФИФА за најдобар играч не значи дека не можам да бидам најдобар “ - изјави Ибрахимовиќ за Gazzetta dello Sport. Тој ја објасни и својата одлука често да ја менува клупската средина. “ Мислам дека е подобро да не се останува на едно место долго време. Постојано учите нови работи кога почесто ги менувате клубовите. Можете да се задоволите со просечност доколку останате во еден клуб долго време. Морате да имате мотив да играте на највисоко ниво и преселбата во нов клуб ве тера на тоа “ - рече Швеѓанецот, кој покрај за Милан, настапуваше и за Барселона, Интер, Јувентус и ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ верува дека е најдобриот фудбалер на планетата. Во своето интервју за Газета Дело Спорт, тој повторно покажа дека не му недостига самодоверба во предвечерјето на дуелот со Јувентус. „Јас сум број 1, ако мислев дека сум послаб од некој друг, немаше да постигнам ништо ... Немам проблеми со грбот и против Јувентус ќе бидам дел од тимот. Во однос на тоа дека му викам на Пато - не е точно, им викам на сите, но Гатусо и Сидорф ми викаат мене“, изјави Ибра. Швеѓанецот верува дека Милан има најголеми шанси да ја освои титулата во Италија а исто така не ги намалува шансите на тимот од Сан Сиро да го елиминира и Тотенхем во осминафиналето од Лигата на шампионите. На Сан Сиро, росоњерите беа поразени со 1:0 од тимот на Хари Реднап. „Против Тотенхем имаме големи шанси да продолжиме понатаму, покрај поразот од 0:1. Не треба да ги повториме истите грешки од првиот натпревар“, дополни Златан.
  | | веќе видена

  Дуелот меѓу Јувентус и Милан и тоа како ќе биде посебен за напаѓачот на Милан, Алесандре Пато, кој ќе игра против својот идол, капитенот на Јувентус Алесандро Дел Пиеро. "Јувентус одигра одличен натпревар на првиот дуел во Милано и сега не можат да објаснат зошто се наоѓаат во ваква ситуација. Сепак не пратам што се случува во другите клубови. Јуве има големи играчи како Буфон, Киелини и Mело, а посебно Дел Пиеро кој е одлична особа и неверојатен играч" смета Пато кој токму Алекс му е идол. "Дел Пиеро е мојот омилен играч и секогаш го ставав во екипата кога играв Плејстешн како дете. Тој е играч кој треба да биде пример за сите, а направил многу добри работи за Јувентус, Италија и воопшто за фудбалот. Тој е како Роналдо или Паоло Малдини" изјави Бразилецот. "Дефинитивно ќе го сменам дресот на крајот на натпреварот со него. Сеупте се сеќавам на магичните моменти против Реал Мадрид и неговите слободни удари. Дел Пиеро исто така има одлична контрола на топката и добро игра на прва. Тој едноставно е совршен" ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Напѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ тврди дека во клубот не треба да го сметаат како заштитен знак, како на пример Тоти во Рома или Дел Пиеро во Јувентус. "Не би сакал да бидам легенда на тимот. Подобро е да се промени клуб, отколку подолго да се останува во еден, бидејќи се учи од промените, а големите играчи мора да се докажат во многу клубови" смета Ибра и додава. "Потребна ти е мотивација за да бидеш на највисоко ниво. Секогаш изгледаш силен кога играш дома. Сепак, Милан ќе биде мојот последен клуб верувам дека ќе играм до 33 години. Не сакам да остарам на теренот" додаде Ибра.
  сите 3 | | | веќе видена