Јувентус

  во

  Фудбалерите на Милан одиграа нерешени 1:1 со Удинезе во натпревар од 4. коло на Серија А и на овој начин продолжуваат да немаат победа од почетокот на сезоната во Италија. Шампионот има освоено само поен од претходните дуели со Лацио и Наполи па токму поради тоа се надеваа на полн плен против фриуланите, но на крајот сепак мораа да се заблагодарат на голманот Абиети кои спаси две неверојатни прилики за противникот. Абиати беше човек на натпреварот откако во неколку прилики фантастично интервенираше по нападите на Удинезе. Единствената негова грешка беше во 28. минута кога ја испушти топката по центаршут на Торже, таа стигна до Ди Натале а искусниот стрелец не пропушти да ја испрати во мрежата. Изедначувачкиот погодок за Милан беше дело на младиот Стефан ел Шаарви во вториот дел од средбата. Ова беше прв погодок за новодојдениот играч за врска во редовите на миланскиот гигант. Нерешениот исход го задржа Удинезе на врвот од првенствената табела, со оглед на тоа што тимот има седум поени заедно со ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Италијанскиот фудбалски стручњак Клаудио Раниер е новиот тренер на милански Интер заменувајќи го Џанпјеро Гасперини кој на почетокот од сезонава постигна очајни резултати во италијанската лига и во Лигата на шампионите. Педесет идеветгодишниот Калудио Раниери во досегашната тренерска кариера ги водеше италијанските клубови Јувентус, Рома, Фиорентина, Наполи, Парма и Каљари, во Шпанија седеше на клупите на Валенсија и Атлетико Мадрид, додека во Англија го предводеше тимот на Челзи. Ранеири со Интер потпиша двегодишен договор. Италијанските медиуми забележуваат дека го очекува огромна работа, бидејќи под водство на Гасперини, миланските „нераѕури“ во првите три кола од италијанското Калчо освен стартното реми со Рома забележаа два пораза, од Палермо и од новакот во лигата Новара, а во првото коло од Лигата на шампионите беа поразени од турскиот претставник Трабзонспор.
  сите 30 | | | веќе видена

  Актуелниот шампион на Италија, Милан и после третото коло е без победа откако одигра само реми со Удинезе. Горан Пандев за прв пат се најде во стартниот состав на Наполи и ги одигра сите 90 минути, но неговиот тим загуби. Милан го пречека Удинезе на домашен терен, во натпревар во кој едвај освои и бод. Имено, гостите први поведоа на овој натпревар преку својот најдобар стрелец Антонио Ди Натале во 29-та минута, а Милан успеа да изедначи дури во 63-та минута преку 18 годишниот Стефан Ел Шарави. Иако ’росонерите’ имаа поголем посед на топката и повеќе удари кон голот на Удинезе, останаа на едниот освоен бод, односно два во досегашниот тек од првенството. Јувентус по две победи за прв пат ги испушти трите бода. Исто како и „миланезите“, фудбалерите на Јувентус одиграа 1-1 пред своите навивачи против Болоња. Црногорецот Мирко Вучиниќ го доведе Јуве во водство во 30-та минута, но само 15 минути подоцна го заработи вториот жолт картон и го стави својот клуб во многу незгодна ситуација. Гостите ја искористија ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Актуелниот шампион на Италија, Милан и после третото коло е без победа откако одигра само реми со Удинезе. Горан Пандев за прв пат се најде во стартниот состав на Наполи и ги одигра сите 90 минути, но неговиот тим загуби. Милан го пречека Удинезе на домашен терен, во натпревар во кој едвај освои и бод. Имено, гостите први поведоа на овој натпревар преку својот најдобар стрелец Антонио Ди Натале во 29-та минута, а Милан успеа да изедначи дури во 63-та минута преку 18 годишниот Стефан Ел Шарави. Иако ’росонерите’ имаа поголем посед на топката и повеќе удари кон голот на Удинезе, останаа на едниот освоен бод, односно два во досегашниот тек од првенството. Јувентус по две победи за прв пат ги испушти трите бода. Исто како и „миланезите“, фудбалерите на Јувентус одиграа 1-1 пред своите навивачи против Болоња. Црногорецот Мирко Вучиниќ го доведе Јуве во водство во 30-та минута, но само 15 минути подоцна го заработи вториот жолт картон и го стави својот клуб во многу незгодна ситуација. Гостите ја искористија ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Екипата на Милан веќе работи на засилување на тимот и се планираат нови имиња кои би требало да пристигнат на "Сан Сиро" во текот на јануарскиот преоден рок. Прво име на списокот е Милош Красиќ, кој во моментов е главна цел на "росонерите". По променливите игри на стартот на сезоната веќе е сосема јасно дека на Милан му требаат нови играчи со кои ќе може да го одржи нивото на игра, а планот да се ангажира Красиќ доаѓа по двете средби на кои овој играч седеше на клупата за резерви во Јувентус. Српскиот интернационалец не е многу посакуван од новиот тренер на Јувентус. Конте повеќе сака да го има во тимот Симоне Пепе и нему да му дава можност да игра по крилната позиција на која настапува и Красиќ. Затоа, веќе почнуваат шпекулации дека тој ќе го напушти Торино, па во Милан не седат со скрстени раце и веќе планираат да го засилуваат тимот за вториот дел од оваа сезона. Конкуренција на Милан, најверојатно, ќе биде Манчестер Сити, кој и во текот на ова лето сакаше да го ангажира Красиќ, но не успеа во намерите ...
  | | веќе видена

  Иако веста сеуште не е официјално потврдена, сите италијански медиуми го наведуваат истото - Клаудио Раниери е нов тренер на Интер. Го потврди тоа и некогашниот тренер на Валенсија, Атлетико Мадрид, Јувентус и Рома, кој во интервју за "РАИ Спорт" изјави: "Мислам дека ќе морам многу да разговарам со тимот. Менталниот аспект е многу важен. Интер е одличен тим и мора да го фатиме ритамот по слабиот старт. Имаме играчи и се потребно за поткренување на тимот." "Гасперини (тренерот на Интер кој доби отказ) го имаше секое право да ги спроведе своите идеи. Се обиде да направи неговиот состав да функционира, но безуспешно. Мислам дека не треба да го критикуваме, бидејќи се обиде неговите идеи да ги спроведе до крај. За мене секој состав може да донесе победи, но ако Интер од секогаш играл на одреден начин, очигледно постои причина за тоа." - додал стратегот кој ќе стане 17. тренер во ерата на претседателот на Интер Масимо Морати (од 1995. година). На крајот Раниери сепак одбил да ги обелодиени целите на тимот кој ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Актуелниот шампион на Италија ни во третиот свој настап во Серие сезонава не успеа да стигне до трите бода, откако одигра само 1:1 дома против Удинезе. Навивачите на Милан се надеваа дека во третото коло од Серие А ќе ја прослават првата победа на своите миленици. Сепак, Удинезе се покажа како преголем залак за „росонерите“, кои мораа да се задоволат со ново реми на Сан Сиро, овој пат од 1:1 по оние 2:2 на стартот на сезоната. Гостите од Удине поведоа во првото полувреме преку ветеранот Антонио Ди Натале, кој искористи една трапава реакција на домашниот голман Кристијан Абијати. Подарокот од Абијати докажаниот стрелец не го одби и во 29. минута му донесе 1:0 на Удинезе. Од пораз Милан го спаси тинејџерот Стефан Ел Шарави, кој на асистенција на Антонио Касано во 64. минута изедначи на 1:1 за втор бод на шампионот оваа сезона по три одиграни кола. Удинезе пак, со седум бодови е дел од водечкото трио со Јувентус и Џенова. РЕЗУЛТАТИ ОД 3. КОЛО ВО СЕРИЕ А: среда: Милан - Удинезе 1:1 (0:1) /Ел Шарави 64' - Ди ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Екипата на Наполи го доживеја првиот пораз во новата сезона во Серија А, откако синоќа загуби на гостувањето во Верона кај Киево со 1:0. Македонскиот репрезентативец Горан Пандев ги одигра сите 90 минути кај поразената екипа. На другите натпревари од 4.коло синоќа беа постигнати следниве резултати: Чезена - Лацио 1:2, Фиорентина - Парма 3:0, Џенова - Катанија 3:0, Јувентус - Болоња 1:1, Лече - Аталанта 1:2, Милан - Удинезе 1:1 и Палермо - Каљари 3:2. Во вторникот Новара - Интер 3:1, а вечерва (20:45 часот) се игра последниот натпревар од оваа коло, Рома - Сиена. Табела: Џенова 7 бодови, Јувентус 7, Удинезе 7, Палермо 6, Фиорентина 6, Наполи 6, Каљари 6,...
  сите 26 | | | веќе видена

  Интер го назначи Клаудио Ранери за нов тренер на екипата објавија медимуите во Италија кои тврдат дека договорот е со две години важност. Согласноста на двете страни е постигната доцна синоќа а Раниери првата средба со играчите на Интер ќе ја има поладнево. Клаудио Раниери има 59 години беше тренер на Рома, Јувентус, Парма, Валенсија, Челзи, Атлетико Мадрид, Фиорентина, Наполи и Каљари.
  сите 34 | | | веќе видена

  Италијанскиот „Кориере дело спорт” информира дека Клаудио Раниери и Интер се договориле за двегодишна соработка. Искусниот стратег дојде на местото на Џан Пјеро Гасперини, кој во пет натпревари не оствари ниедна победа, освои еден бод во три средби од Серија А, а ги загуби финалето на Суперкупот на Италија (Милан 1-2) и првиот меч во Лигата на шампиони (Трабзон 0-1). Раниери е 17. тренер на Интер во ерата на претседателот Масимо Морати, кој е на чело на клубот од 1995 година. 59-годишниот тренер има работено во Фиорентина, Валенсија, Челзи, Јувентус и во Рома, но со ниеден тим нема освоено шампионска титула.
  сите 34 | | | веќе видена

  Мирко Вучиниќ беше стрелец, а потоа и го остави својот тим со играч помалку во првото реми на Јувентус оваа сезона. Јувентус не успеја да ги искористи киксовите на Интер и на Милан и уште повеќе да им избега на врвот на Серие А. По поразот на Интер кај Новара и ремито на Милан на домашен терен со уДинезе, „старата дама“ со победа во Торино над Болоња имаше можност да остане осамен лидер и да им избега на најголемите ривали за осум, односно седум бодови. Но, Мирко Вучиниќ, откако прво ја имаше улогата на херој, на крајот се покажа како трагичар. Црногорецот го отвори резултатот во 29. минута по едно додавање на Андреа Пирло, кој не постапи баш најспортски со брзото изведување на слободниот удар. Но, во последните моменти од првото полувреме Вучиниќ го доби вториот жолт картон по што во вториот дел домаќините мораа да играат со играч помалку. Казната ги стигна во 52. минута, кога на 1:1 изедначи Даниеле Портанова. Сега Јувентус со седум бодови го дели првото место со Џенова и Удинезе, додека ова беше прв ...
  сите 20 | | | веќе видена

  Синоќа беа одиграни осум натпревари од третото коло во Серија А. Шампионот Милан ремизираше на Сан Сиро со Удинезе 1-1, Лацио со 2-1 оствари победа на гости кај Чезена, Киево го запре забревтаниот Наполи победувајќи го со 1-0, додека Јувентус со Болоња ги поделија бодовите играјќи 1-1. Домашни победи остварија Фиорентина со 3-0 над Парма, Џенова со идентичен резултат ја совлада Катанија, а Палермо со 3-2 го победи Каљари. Аталанта славеше со 2-1 на гостувањето кај Лече, а колото се комплетира денеска со натпреварот Рома-Сиена на Олимпико. (Крај)
  сите 22 | | | веќе видена

  Македонскиот фудбалски капитен Горан Пандев за прв пат почна средба во дресот на Наполи, а неговиот тим загуби со 1-0 на гостувањето во Верона кај Киево. Тренерот Валтер Мацари ги одмори стандарднот Лавеци, а Хамшик и Кавани влегоа во игра од клупата, но не успеаја да ја затресат мрежата на домашниот тим. На денот на средбата беше објавено дека Пандев е повреден, но неколку часа пред натпреварот беше соопштено дека проблемите со глуждот на ногата се надминати. Резултати - Серија А: Милан - Удинезе 1-1, Чезена - Лацио 1-2, Киево - Наполи 1-0, Јувентус - Болоња 1-1, Фиорентина - Парма 3-0, Џенова - Катанија 3-0, Лече - Аталанта 1-2, Палермо - Калјари 3-2, Новара - Интер 2-1.
  сите 22 | | | веќе видена

  "Слично како и Милан, така и Јувентус одигра изненадувачки 1:1 на домашен терен против Болоња. Мирко Вучиниќ беше во центарот на вниманието на синоќешниот меч откако постигна гол во 29-тата минута за водство на Јувентус од 1:0, а потоа во 45-тата заработи втор жолт картон поради што мораше пред време да се пресели во соблекувалните. По паузата овој однос на Вучиниќ и Јувентус беше казнет од страна на Болоња. Даниеле Портанова во 52-та минута постигна гол за израмнување и голем бод на неговиот тим на ова тешко гостување. "
  сите 21 | | | веќе видена

  "Се чини дека третото коло од италијанската Серие А ќе остане запаметено по неколкуте изненадувања. Откако Интер е поразен од Новара, не победија ниту Милан и Јувентус, а Наполи е поразен во Киево. Актуелниот шампион на Италија се спаси од пораз на „Сан Сиро“ во дуелот со Удинезе. Како се одвиваше овој меч, Милан може да биде задоволен со резултатот. Кристијан Абијати му подари гол на Ди Натале во 29-тата минута, но популарните „зебри“ имаа уште неколку добри шанси, а во една ситуација стативата беше спасител на „росонерите“. Милан сепак успеа да остане непоразен на овој меч, откако Ел Шарави влезе во игра на местото на повредениот Пато во 21-та минута, а потоа во второто полувреме односно во 61-та минута постигна гол за израмнување и конечни 1:1. "
  сите 22 | | | веќе видена

  Јувентус и Милан на свој терен одиграа само 1-1 против Болоња, односно Удинезе. Марко Вучиниќ, откако го откри резултатот во 29. минута, беше исклучен пред крајот на првото полувреме поради втор жолт картон. Јувентус со 10 играчи не го одбрани водството и Марко Палманова во 52 израмни на 1-1. Во другите средби од 4. коло вечерва се постигнати следниве резултати: Чезена - Лацио 1-2, Фиорентина - Парма 3-0, Џенова - Катанија 3-0, Палермо - Калјари 3-2, Лече - Аталанта 1-2. Вчера Новара славеше против Интер со 3-1, а утревечер Рома ја пречекува Сиена. Македонскиот фудбалски интернационалец Горан Пандев одигра цел натпревар за својот тим Наполи, кој беше поразен во Верона од Киево со 0-1. Тренерот на гостите Валтер Маѕари настапи речиси со вториот тим 60 минути, а потоа во игра ги внесе Кавани, Инлер и Хамшик, но Киево успеа да искористи една грешка на Фиделеф и со голот на Давиде Москардели во 72 минута да ги освои бодовите. На табелата водат Џенова, Јувентус и Удинезе со по 7 бода, Наполи, Фиорентина, ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Македонскиот репрезентативец Горан Пандев и Наполи претрпија минимален пораз на гостувањето кај Киево од 1-0. Стрелец на победничкиот погодок за “летечките магариња“ е Москардели. Милан и Јувентус пред своите гледачи ремизираа идентично со 1-1 против Удинезе односно Болоња. Резултати: Милан - Удинезе 1-1, Јувентус - Болоња 1-1, Чезена - Лацио 1-2, Киево - Наполи 1-0, Фиорентина - Парма 3-0, Џенова - Катанија 3-0, Лече - Аталанта 1-2, Палермо - Каљари 3-2. Табела: Џенова 7, Јувентус 7, Удинезе 7, Палермо 6, Фиорентина 6, Наполи 6. . . Мх.П.
  сите 24 | | | веќе видена

  Актуелните шампиони на Италија и по третото коло во Серија А немаат ниту една победа. Вечерва, „росоњерите“ одиграа нерешено со Удинезе (1-1) на „Џузепе Меаца“. Милан го пречека Удинезе на домашен терен, во натпревар во кој едвај освои и бод. Имено, гостите први поведоа на овој натпревар преку својот најдобар стрелец Антонио Ди Натале во 29-та минута, а Милан успеа да изедначи дури во 63-та минута преку 18 годишниот Стефан Ел Шарави. Иако „росоњерите“ имаа поголем посед на топката и повеќе удари кон голот на Удинезе, останаа на едниот освоен бод, односно два во досегашниот тек од првенството. Јувентус по две победи за прв пат ги испушти поените. Исто како и „миланезите“, фудбалерите на Јувентус одиграа 1-1 пред своите навивачи против Болоња. Црногорецот Мирко Вучиниќ го доведе Јуве во водство во 30-та минута, но само 15 минути подоцна го заработи вториот жолт картон и го стави својот клуб во многу незгодна ситуација. Гостите ја искористија предноста од играч повеќе и во седмата минута од второто полувреме ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Големите во Серија А, Јувентус и Милан мораа да се задоволат со бод додека Наполи со Пандев во составот претпре пораз од Кјево на гостувањето во Верона. Удинесе го изненади Милан на Сан Сиро, Натале ги доведе гостите во водство, додека честа на росонерите ја спасуваше Ел Шарави. Вучиниќ со својот прв гол во дресот на Јувентус го отвори резултатот, но гостите од Болоња изедначија преку Портанова.
  сите 26 | | | веќе видена

  Џан Пјеро Гасперини, сега веќе поранешниот тренер на Интер изразил жалење по отказот кој му беше врачен денес, по само пет официјални натпревари и три месеци минати во клубот од Милано. “ Навистина е штета што соработката заврши и навистина ми е жал, но резултатите беа решавачки за одлуката. Имав навистина одлична соработка со екипата, исто како и со претседателот на Интер и затоа сега изразувам толку жалење. Мислам дека истото чувство го споделуваат и сите во Интер “, изјавил 53 годишниот Гасперини, пренесува goal.com. Според медиумите, најверојатен наследеник на Гаперини ќе биде Клаудио Раниери, поранешниот тренер на Рома и Јувентус, кој веќе в сабота ќе мора да ја “тепа“ Болоња на “Ренато Далара“ и колку толку да го помести Интер од 17. место на табелата во Серија А. Се шпекулира и со имињата на Капело и Анчелоти како тренери на Интер, но Капело нема намера да ја напушти селекторската позиција во Англија, додека Анчелоти најверојатно ќе бара “лукративен“ договор за подолг период, нешто што Морати ...
  сите 37 | | | веќе видена