Јунајтед

  во

  Дејвид Бекам жали за шансите што Милан не ги искористи против Мначестер Јунајтед но не се предава и очекува поволен резултат на Олд Трафорд Англискиот интернационалец за прв пат играше против клубот во кој ја започна кариерата и беше стартер во тимот на Леонардо. “Имаше одлична атмосфера, стадионот беше полн и ова беше прв пат како играм против Манчестер Јунајтед.” – рече Бекам за Sky Italia. “Очигледно е дека сакав Милан да победи и сум разочаран, но секако дека секогаш ќе бидам фан на Манчестер Јунајтед.” “Навистина одигравме добро во првиот дел и доколку постигневме повеќе погодоци од неколкуте шанси што ги креиравме натпреварот ќе беше поинаков.” “За жал кога играте против екипа како Манчестер Јунајтед, потребно е да ги искористите шансите.” “Игравме добро, особено во првиот дел. Но секако дека е тешко да се игра против Јунајтед и Руни, кој во секој момент може да постигне погодок.” “Игравме против еден навистина добар тим но погодокот на Крален Сидорф ни остави простор за надеж.” “Ништо не е завршено. ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Тренерот на Милан, Леонердо сеуште не наведна глава и покрај поразот на неговиот тим од 2-3 од Манчестер Јунајтед во првиот осминафинален натпревар од Лигат ана Шампионите. Според бразилецот доколку неговиот тим успее да ја прикаже својата игра во реваншот има шанси да постигне резултат со кои би продолжил понатаму во натпреварувањето. „Ништо не е завршено. Денеска покажавме дека доколку ја играме нашата игра можеме да му создадеме доста проблеми на Манчестер Јунајтед. Мисламд ека едноставно во еден момент ние покажавме слабост и примивме два погодоци“. „Првото полувреме го одигравме фантастично и сосема сигурно можевме да водиме со 3-0 но сепак погодокот на Сколс ја промени ситуацијата на теренот“. Спорет Леонардо погодокот на Руни за 1:2 се покажал како пресвртница во текот на натпреварот. Тој исто така мисли дека гостите не одиграа подобар натпревар од неговите избраници и дека Милан не заслужи да прими три погодоци во својот гол.
  сите 25 | | | веќе видена

  Минимална предност по првите мечеви од осмина финалето во Лигата на Шампионите имаат Манчестер Јунајтед и Олимпик Лион. Англискиот шампион беше надигран на 'Сан Сиро', но и покрај тоа ја сруши традицијата и за прв пат славеше во дуелот со Милан на италијанско тло. "Росоњерите" доминираа во поголемиот дел од мечот, но им недостасуваше завршниот удар. На другата страна, "црвените ѓаволи" среќно стигнаа до изедначување по 'ненамерниот' гол на Сколс, за во второто полувреме Руни да круниса два контранапади на својот тим за убедливи 3:1. Надежта на Миланезите им ја врати Сидорф, кој во 85-та минута го постави конечниот резултат. За разлика од Манчестер Јунајтед, Реал не можеше против традицијата, па "Жерлан" останува и понатаму неосвоив за "кралскиот клуб". Победникот го одлучи прекрасниот гол на Макун, кој во 47-та минута го доведе Лион во водство и дури по тоа Реал нешто посериозно тргна во напад, но промена на резултатот не се случи. Реванш мечевите се играат на 10 март. Резултати: Милан - Манчестер Јунајтед ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Стратегот на Милан, Леонардо вели дека и покрај поразот од Манчестер Јунајтед на Сан Сиро од 3-2 ништо не е завршено Росоњерите загубија на Сан Сиро во дуелот со Црвените Ѓаволи и покрај тоа што имаа водство по само неколку минути благодарејќи на погодококт на Роналдињо. Пол Сколс пред крајот на превиот дел со чуден погодок го изедначи резултатот за Вејн Руни во вториот дел со два погодоци да донесе солидна предност за Јунајтед. Во завршните мигови Сидорф намали на 2-3 но и покрај тоа Милан ќе има претежка задача за да се пласира во следната фаза и на Олд Трафорд ќе треба да брка победа со два гола разлика. “Ништо не е завршено.” – рече Леонардо. “Вечерва покажавме дека можеме да му креираме многу проблеми на Јунајтед кога го играме нашиот фудбал.” “Имаше моменти во натпреварот кога ние се мачевме и тие постигнаа два погодоци. Но лесно можеше да се случи првиот дел да завршеше со резултат 3-0.” “Примивме погодок на бизарен начин кога Пол Сколс случајно ја удри топката а Лука Антонини беше повреден.” ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Сер Алекс Фергусон вели дека ’фантастичниот’ Вејн Руни бил клучниот играч за победата на Манчестер Јунајтед од 3-2 на гостувањето кај Милан Руни постигна два погодоци во вториот дел обезбедуваќи му на својот клуб поволен резултат на гостувањето на Сан Сиро каде што претходно Црвените Ѓаволи не знаеа да погодат. Сепак Роналдињо го отвори резултатот многу рано, уште во 3та минута и Фергусон признава дека неговите играчи во тој момент се присеќавале на последното гостување кај Милан во 2007 кога Росоњерите славеа со 3-0. За Sky Sports News Ферги рече: “Имаше многу грешки на почетокот од натпреварот.” “Стартот на дуелот им помогна на нив и ние бевме нервозни – последниот пат кога игравме на овој стадион против Милан примивме два гола во воведните минути. Но кога се прилагодивме на играта, работите тргнаа на позитивно.” “Најважно беше подобро да ја користиме топката и што повеќе да играме преку Руни. Тој беше многу подобар од неговите чувари и беше фантастичен вечерва.” “Мислев дека ќе победиме со 3-1 но кон ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Манчестер Јунајтед со три гола успеа да го совлада Милан на Сан Сиро во Милано во првиот осмина финален натпревар од Лигата на шампионите и да обезбеди сигурна предност пред реваншот во Манчестер за две недели. Конечниот резултат во Милано гласеше 2:3 во натпревар на кој домаќинот Милан дојде и прв во водство со голот на Роналдињо во 3-та минута од натпреварот. Манчестер трпеливо го градеше нападот и во 36-та минута Пол Сколс израмни на 1:1. По жолтиот картон на Мајкл Карик во 62-та минута следеше замена во тимот на Сер Алекс Фергусон каде во игра влезе Антонио Валенсија. Три минути по измената дојде голот на Вејн Руни за пресврт и водство на Манчестер Јунајтед од 2:1 а во 74-та минута и за вториот гол на натпреварот. На само пет минути пред крајот на натпреварот замената на Дејвид Бекам, Кларенс Сидорф со прекрасен гол со пета успеа само да го намали поразот на конечни 2:3. Милан се обиде да дојде до израмнување но не успеа, а пред самиот финиш на дербито во Милано фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Мајкл ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Манчестер Јунајтед конечно го освои Сан Сиро, Црвените Ѓаволи го победија Милан со 3-2, Лион славеше над Реал Мадрид минимално со 1-0. Манчестер Јунајтед конечно се радуваше на Сан Сиро, во интересен натпревар со дури пет гола Црвените Ѓаволи го победија Милан со 3-2. Росоњерите одлично го започнаа натпреварот, но одиграа во исто темпо и разочарани го напуштија својот стадион. Милан тргна офанзивно, по само три минути игра голема радост за домаќините, Роналдињо шутира топката го смени правецот удирајќи го Карик и заврши зад грбот на Ван дер Сар. Во продолжението Милан имаше уште неколку шанси за зголемување на водството, но не успеаа да реализираат. Казната стигна во 36та минута, неверојатно среќен гол на Пол Сколс, ја промаши топката со десната нога со која сакаше да шутне, таа го удри во левата нога и се дотркала во голот на Милан, израмнување на 1-1. Од тој момент работите се променија, Манчестер Јунајтед тргна многу поагилно, Милан падна во играта. Во 66та минута комплетен пресврт Вејн Руни со глава ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Иако Милан рано дојде до водство, Манчестер Јунајтед многу посреќен си замина од теренот на крајот од првиот натпревар од осмина финалето од Лигата на Шампионите. Предводени од двократниот стрелец Вејн Руни, тимот на Сер Алекс Фергусон на Сан Сиро направи голем чекор кон пласманот во четвртфиналето. По петти пат по ред Милан се покажа како гостопримлив во натпреварите од Лигата на Шампипоните, па така „росонерите“ го пречекаа Манчестер Јунајтед, кој острвари победа со резултат од 3:2 и осигура мирен сон во пресрет на возвраниот натпревар на Олд Трафорд. Милан во овој дуел покажа две лица, раното водство остварено веќе во третата минута и добрата игра во првиот дел им дадоа можност на италијанците да речат дека се неприкосновени на зелениот тепих, но на средината на вториот дел гостите направија вистински пресврт и благодарејќчи на расположението Вејн Руни дојдоа до вредна победа. Што се однесува до самиот натпревар, фудбалерите на теренот не се наиграа баш многу, а веќе се затресе мрежата на Манчестер ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Милан не успеа да ја испочитува традицијата која ја имаше претходно во дуелите со Манчестер Јунајтед. Најпосле во 5-от дуел на СанСиро “црвените ѓаволи“ ја затресоа мрежата на Росонерите и тоа не еднаш туку 3 пати. Почетокот не го навестуваше тоа. Милан уште во 3-та минута преку својата прва шанса поведе со 1-0. Роналдињо шутираше волеј на прва од 12-13 метри топката малку го погоди Еванс, го измами Ван Дер Сар и им донесе водство на домаќините. Потоа следуваа уште неколку можности за Милан, пред се Хунтелар и Антонини пропуштија две фантастични можности за да го зголемат водството. Потоа Јунајтед наметна свое темпо имаше иницијатива, но не делуваше опасно, премногу грешки правеа на средината и тоа отвори неколку контри за Росонерите, но Дињо и Пато не се снајдоа најдобро. Во 36-та минута Сколс го постигна најважниот, но и најсреќниот гол во својата кариера. Нани убаво нафрли, Сколс тргна на волеј со десна, промаши цел фудбал, но топката го погоди во левата нога и се одби толку прецизно што ни двајца како ...
  | | веќе видена

  Во првите натпревари од осминафиналето во Лигата на шампионите, Лион и Манчестер Јунајтед успеаа да забележат победи во дуелите против Реал Мадрид односно Милан. Лион беше поуспешен од Кралскиот клуб совладувајќи го со 1:0 додека Манчестер Јунајтед како гостин стигна до триумф од 3:2. На Жерлан, Лион славеше благодарејќи на спектакуларниот погодок на Жан Макун, чиј удар од 20 метри заврши во мрежата на голманот Икер Касиљас.Кралскиот клуб иако ја имаше топката во своите нозе во поголемиот дел од средбата сепак не создаде многу шанси за погодок. Многу повеќе возбудувања имаше на вториот дуел на Сан Сиро. Милан поведе уште во третата минута со погодокот на Роналдињо.На отворањето од дуелот Милан имаше инцијатива, создаваше шанси, но сепак не успеа да ја затресе мрежата на Едвин ван дер Сар.Во 36-тата минута Пол Сколс успеа да го израмни резултатот, а второто полувреме со двата гола на Вејн Руни во 66-тата и 74-тата минута му донесе предност на гостинскиот состав.Во 86-тата минута по асистенција на Роналдињо, ...
  сите 40 | | | веќе видена

  Португалците најавуваат дека нема да дозволат против Арсенал да им се повторат поразите како со Манчестер Ј. или Челзи. Баерн (М) фаворит против Фиорентина на Алијанц Арена Возбудувањата кои се составен дел од 1/8 финалната елиминациска рунда од Лигата на шампиони и се планирани за оваа недела ќе бидат комплетирани со пресметките помеѓу екипите на Порто и Арсенал, односно Баерн (М) и Фиорентина. Според фудбалските стручњаци, но само на хартија, поголема неизвесност мора да се очекува во Португалија. Иако не може да смета на неколку стандардни првотимци, тука се мисли на Робин ван Перси, менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер, најави дека неговиот тим нема да игра на резултат, напротив ќе се обиде уште вечерва да го реши прашањето за патникот во следната фаза.- Нема фаворит или аутсајдер во ваквите пресметки. Порто може лесно да победи во Лондон, исто како и ние во Португалија. Засега се одлучивме на втората варијанта. Да победиме и мирно да го чекаме реваншот на "Емирати", изјави менаџерот на "топчиите". ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Стандардниот првотимец на Челзи, Франк Лампард, е првиот фудбалер кој застана зад одлуката, централниот дефанзивец на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинад да биде новиот капитен на англиската фудбалска репрезентација. - И Рио и Тери се вистински професионалци. Капитенот на Англија мора да биде вистински вокал и да биде популарен во соблекувалната. Рио ја има таа улога во нашата соблекувална, со сите е во добар однос. Не сакам да ја коментирам контроверзната ситуација околу смената на Џон Тери. Сега најважно од се е дека имаме нов капитен и дека Рио ја заслужува капитенската лента, изјави Лампард. Освен Фердинанд, одличниот играч за врска на Челзи, јавно го пофали и голгетерот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни.- Руни е нашиот најдобар фудбалер. Игра во невидена форма. Ќе ни биде од голема корист на Мундијалот во Јужна Африка. Со неговата помош, Англија може да ја освои светската титула. Бидејќи е многу млад, селекторот направи одлична работа, кога одлучи Руни да не биде во игра за капитенската лента. Убеден сум ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Каталонскиот гигант е проценет на 514 милиони евра, од кои само 80 вреди Меси, втор е Реал (М) со 473,50, а трет е Челзи со 436,25 Европскиот клупски шампион Барселона е најскатата екипа на светот, покажува рангирањето на специјализираниот сајт трансфермаркет. Вкупната вредност на фудбалерите на каталонскиот гигант е 514 милиони евра, од кои само суперѕвездата и најдобар фудбалер на светот за 2009 година, Лионел Меси, вреди 80 милиони. Веднаш по Барса е вториот шпански гигант Реал (Мадрид), чиишто ѕвезди се проценуваат на 473,50 милиони евра. Природно, најскапата меѓу нив е Кристијано Роналдо. Експертите на трансфермаркет на португалскиот репрезентативец му поставија цена од 75 милиони евра.Рангирани се вкупно 47 екипи што ја поминуваат границата од 100 милиони евра. Третото место му припадна на Челзи, четврти е Манчестер Јунајтед, а петти Интер. Во рангирањет најбројни се клубоите од Англија и Италија, по десет, со осум е застапена Германија, шест се од Шпанија, по три се од Фрација и Португалија, по два од ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Со натпреварите помеѓу Милан и Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид - Лион започна пролетната полусезона односно елиминационата фаза во Лигата на Шампионите. На Џузепе Меаца во Милано силите ги одмеруваат тимот на Милан и Манчестер Јунајтед додека пак Во Лион, локанлниот Олимпик го пречекува Кралскиот клуб, Реал Мадрид. После првите 45 минути на Меаца Милан ја искористи почетната дезориентираност во редовите на црвените ѓаволи и со погодокот на Роналдињо уште во 3. минута донесе рано водство за росоњерите. Рони на 15 метри од голот на Едвин ван дер Сар ја искористи грешката на одбраната и со фантастичен волеј удар донесе предност за росоњерите од 1-0. Сепак до крајот на првото полувреме Пол Сколс во 36. минута го израмни резултатот по асистенција на Дарен Флечер. Во првите 35 минути во второто полувреме на стадионот Џузепе Меаца имаше само еден тим, гостите од Манчестер постигнаа уште два погодоци преку Вејн Руни, но во последните 10 минути домаќините смогнаа сили и со фантастичните комбинаторики помеѓу Кларенс ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Англискиот првак Манчестер јунајтед направи голем чекор кон пласман во четвртфиналето од Лигата на шампиони, откако вечерва победи на гостувањето против Милан со 3-2.Италијанскиот тим поведе со голот на Роналдињо уште во 3 минута, но потоа Манчестер воспостави целосна доминација на теренот и постигна три голови во серија, преку Сколс (36), и Руни (66 и 74). Предноста на Англичаните ја намали Сидорф во 85 минута. До крајот на мечот, Милан пропушти неколку чисти шанси за израмнување на резултатот.Во вториот осминафинален натпревар вечерва, францускиот претставник Лион го совлада Реал Мадрид со минимални 1-0, со голот на Макун во 47 минутаЛигата на шампиони продолжува в среда со дуелите Баерн Минхен – Фиорентина и Порто – Арсенал.
  сите 43 | | | веќе видена

  Денеска започна елиминациската фаза во Лигата на Шампионите со двата четврфинални натпревари. На Џузепе Меаца во Милано силите ги одмеруваат тимот на Милан и Манчестер Јунајтед додека пак Во Лион, локанлниот Олимпик го пречекува Кралскиот клуб, Реал Мадрид. После првите 45 минути на Меаца Милан ја искористи почетната дезориентираност во редовите на црвените ѓаволи и со погодокот на Роналдињо уште во 3. минута донесе рано водство за росоњерите. Рони на 15 метри од голот на Едвин ван дер Сар ја искористи грешката на одбраната и со фантастичен волеј удар донесе предност за росоњерите од 1-0. Сепак до крајот на првото полувреме Пол Сколс во 36. минута го израмни резултатот по асистенција на Дарен Флечер. На вториот натпревар во Лион тимовите на домаќинот Олимпик Лион и на Реал Мадрид играат доста тврд натпревар во кој главен акцент е ставен на одбраната така да многу шанси за погодоци и нема. Единствената позрела ситуација се случи во 41. минута кога Цезар Делгадо се најде во одлична позиција за погодок но ...
  сите 39 | | | веќе видена

  Португалскиот репрезентативец и член на мадридски Реал Кристијано Роналдо е најплатен фудбалер во светот.Според податоците што денеска ги објави порталот Futebol Finance, Роналдо во Реал месечно заработува еден милион и 83 илјади евра.Точно еден милион евра заработува напаѓачот на Барселона, Златан Ибрахимовиќ, додека неговиот клупски колега Лионел Меси мора да се „задоволи“ со 873.000 евра месечна плата.На листата на 50 најплатени фудбалери, најмногу претставници, осум, има Барселона, додека лондонски Челзи има седум свои играчи.Најплатен голман на светот е чуварот на мрежата на мадридски Реал Икер Касиљас со половина милион евра месечно.ТОП 201.Кристијано Роналдо (Реал Мадрид, 13 милиони евра годишно)2.Златан Ибрахимовиќ (Барселона, 12)3.Лионел Меси (Барселона, 10.5)3.Самуел Ето (Интер, 10.5)5.Кака (Реал Мадрид, 10)6.Емануел Адебајор (Манчестер Сити, 8.5)6.Карим Бензема (Реал Мадрид, 8.5)8.Карлос Тавез (Манчестер Сити, 8)9.Џон Тери (Челзи, 7.5)9.Френк Лампард (Челзи, 7.5)9.Тјери Анри (Барселона, 7.5)9.Чави ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Во година на рехабилитација од тешката финансиска криза, која влијаеше и на фудбалските клубови, најдобри плати на своите фудбалери и понатаму им даваат клубовите во Шпанија и Англија, а во чекорот ги следат и Италијаните. Според податоците со кои располага францускиот дневен весник „Франс Фудал“, најплатен фудбалер на светот е Кристијано Роналдо од Реал МАдрид, кој месечно заработува 1,083.000 евра. Ништо покусо од него не останува тандемот на Барселона составен од Златан Ибрахимовиќ и Лионел Меси. Швеѓанецот месечно заработува милион евра, а најдобриот фудбалер на светот секој нареден месец е побогат за 875 илјади евра. Од четвртото до осмото место се распоредени играчите кои во летниот преоден рок ја променија својата средина, а Топ 10 го затвора тандемот на Челзи Џон Тери и Франк Лампард. Најплатен голман е Икер Касиљас на 22-то место со месечни примања од 500 илјади евра, а меѓу најплатените 50 своето место го најде и уште еден голман, Џанлуиџи Буфон на 27-то место. Годишната соработка на ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Агентот на српскиот фудбалер Немања Видиќ, уште еднаш повтори дека неговиот клиент нема намера да го напушти Манчестер Јунајтед на крајот на оваа сезона. Медиумите веќе со недели го селат 28-годишниот српски репрезентативец, од Милан преку Барселона до Реал Мадрид, но Силвано Мартино тврди дека Видиќ ќе остане на Олд Трафорд. Оваа изјава доаѓа на денот кога англискиот првак му гостува токму на Милан во првиот меч од осмина финалето во Лигата на Шампионите, а Видиќ поради повреда нема да биде на теренот на Сан Сиро. „Нема виситна во приказните за заминување, и Видиќ и јас сме веќе уморни од коментирањето на таквите гласини. Немања има уште две години договор со Јунајтед и сигурно нема да биде продаден.“ - дециден во изјавата беше Мартино.
  сите 8 | | | веќе видена

  Големите градски ривали и лути противници, англиските премиерлигаши Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити наскоро повторно ќе ги вкрстат копјата. Но, не се рабори натпревар во Првенството, а ниту во ФА Купот. Снагите ќе ги одмерат на зелена маса. Одбранбениот играч на Јунајтед, Вес Браун е голем љубител на покерот и поради тоа одлучи да организира покер турнир на кој ќе учествуваат играчи од двата клуба во Манчестер, дуел два на два, кои ја делат страста за оваа карташка игра. Браун за овој помалку необичен натпревар го одбра елитниот голф клуб Мере кој по некој медиумите би требало да биде украсен во „Лас Вегас стил“. Фудбалската традиција е на страната на Јунајтед, но ќе може ли Сити да го „обели“ образот кога е во прашање битката на зелената маса, ќе дознаеме наскоро.
  | | веќе видена