Југославија

  во

  Еден навивач на Вардар во 1987 година на шега го повика на помош Дражен Петровиќ, сметајќи дека само со тројка од кошаркарскиот Моцарт ќе може да се анулира поразот од 3:0 во првиот натпревар со бранителот на трофејот Порто во тогашниот Куп на европските шампиони. Две децении подоцна во мечот против ривалот, чиешто име се разликува во само една буква од она на се уште актуелниот европски првак Милан, на ексшампионот на СФР Југославија му недостигаа три тројки. Како тргнале, на црвено-црните в недела против новиот македонски првак Работнички Кометал којзнае дали и Коби Брајант ќе може да им помогне.

  А да не се камуфлираа вардарци во дресовите со иста комбинација на бои како таа на нивниот противник во неделата? Кој да им објасни на малку упатените во фудбалските состојби во Македонија дека девет лесни парчиња, од кои дури седум до 28 минута (!), не постигна ни Вардар, ни Милан, ами Милано, па уште од Куманово? И тоа против најтрофејниот македонски фудбалски клуб.

  „Да чују, да не верују“, ...
  | | веќе видена | слични

  Лесно со просечниот состав на Исланд

  Сашко Ѓ. Димовски

  Претквалификациите за одбојкарското ЕП 2009 во женска конкуренција беа само полесен тренинг за нашите девојки пред она што ќе ги очекува на турнирите во Мадрид и Бузау во рамки на квалификациската група Ц во пресметките со селекциите на Шпанија, Азербејџан и Романија. Во составот на Исланд имаа противник од ранг на просечна екипа над кој остварија две максимални победи со 3:0 викендот во СРЦ „Кале“. По онаа во петокот, избраничките на селекторот Зоран Чадиев триумфираа и во неделата со идентичен резултат (27:25, 25:17, 25:12) и без проблеми ја минаа првата пречка.

  Пласманот во фазата по групи на македонската женска репрезентација во ниту еден момент не беше доведен во прашање.

  „Исланд беше одлична можност да видиме до каде сме. Во реваншот влеговме поопуштено поради убедливата победа во првиот меч, но евидентни се одредени слабости во нашата игра, па дури и во дуелите со противници каков што е Исланд. Кога го велам ...
  | | веќе видена | слични

  На неодамнешниот Самит на НАТО, Грција ја „расипа забавата“ со тоа што гласаше против предложената покана на Македонија за прием во членството поради спорот со таа земја во врска со името. Иако на прв поглед сето тоа изгледа како „многу врева за ништо“, всушност, станува збор за главното несогласување околу историјата, националниот идентитет, етницитетот и територијата на неколку регионални сили. Тоа прашање, заедно со слични, во голема мера беше замрзнато во текот на студената војна. Нејзиниот крај ја отвори вратата за заживување на национализмот со огорченост, територијални амбиции и историски претензии.

  Ако некој би ги прашал Бугарите, Србите, Грците или словенските жители на Македонија да го дефинираат зборот „Македонија“, би добиле четири многу различни и некомпатибилни одговори. Етничките Албанци во Македонија веројатно би го дале и петтиот. Сите одговори, барем делумно, би почивале на емоции и чувството на огорченост и сите би биле засновани на селективна историска вистина. Меѓу бројните ...
  | | веќе видена | слични

  Во Србија вчера се одржаа парламентарни, покраински и локални избори, кои, според аналитичарите, се најважни избори во земјата од падот на режимот на Милошевиќ во 2000 година. Изборите во Србија се сметаат за своевиден референдум „за“ или „против“ продолжувањето на интегрирањето на Србија во Европската унија. Парламентарните и локалните избори се одржуваат во ситуација на силна поларизација во општеството. Србите вчера можеа да избираат дали да гласаат за радикалите на Томислав Николиќ, приврзаниците на Демократската партија на Србија (ДСС) на досегашниот премиер Воислав Коштуница и за социјалистите на Ивица Дачиќ, или, пак, за другата страна на која, по традиција, се демократите на претседателот Борис Тадиќ со формации групирани околу него. Според проучувањата на јавното мислење, крајните националисти од Српската радикална партија (СРС) имаат мала предност од еден до два процента (околу 34-35 проценти од анкетираните изјавиле дека ќе гласаат за нив) пред проевропската коалиција предводена од Демократската ...
  | | веќе видена | слични

  И по 60 години не може да се заборави ужасот, стравот кој го поминавме, бегајќи од родните огништа, вели Станка Дурланоска.

  Таа е една од 28-те илјади деца кои се протерани од Егејска Македонија за време на Граѓанската војна во Грција. Се раселиле секаде по светот.

  „Од осум години живеев во Југославија, браќата не знам каде се. После разбравме преку Црвен крст за нив дека се во Унгарија и така се прибравме“, изјави Станка Дурланоска, бегалец од Егејска Македонија.

  Ѓорѓи Харастиков имал само шест години кога пребегал од Грција. Заедно со други деца бил однесен во Чехословачка, разделен од своето семејство.

  „Мајка ми беше во Полска јас кога бев во Чешка, па после не примиле со група наши деца, заминавме после кај родителите“, рече Ѓорѓи Харастиков, бегалец од Егејска Македонија.

  Прогонетите Македонци не можат да се вратат во Егејска Македонија, да ги видат своите куќи, да ги посетат гробовите на своите предци, затоа што Грците не им дозволуваат.

  „Ни ...
  | | веќе видена | слични

  Западот стави јасно до знаење дека се надева оти на изборите ќе победат демократите

  БЕЛГРАД - Србите вчера излегоа на гласање кое ќе покаже дали мамката за членство во ЕУ ќе биде поважна од бесот поради отцепувањето на Косово со поддршка од Запад.

  Земјата е поделена меѓу двата главни фаворити, националистичката Радикална партија и прозападно ориентираната Демократска партија кои ќе треба да ги придобијат помалите партии за формирање коалиција. Западот стави јасно до знаење дека се надева оти на изборите ќе победат демократите. „Овие избори се референдум за тоа дали ќе дозволиме Косово да се отцепи или ќе се бориме за него, ова е единствената причина што излегов да гласам“, изјави еден 50-годишен белграѓанец кој не сакаше да се идентификува. Тој кажа дека ќе гласа за радикалите, бидејќи тие се единствената искрена партија во нејзиното ангажирање да се бори за Косово. Гласачот Ѓорѓе Петровиќ рече дека претходно гласал за Демократската партија, но овој пат се одлучил за помала, полиберална ...
  | | веќе видена | слични

  почнува натпреварот и победи Швајцарија со Лис Асиа и песната „Рефрен".

  1957- победа за Холандија со Кори Брокен, додека Британката Патриција Бредин беше седма.

  1958- прв е Французинот Андре Клаво со „Спиј, љубов моја". Британците не учествуваат.

  1959- Британците беа втори зад Холанѓаните, со песната „Пеј мала птицо" со Перл Кар и Теди Џонсон.

  1960-ти

  1960- повторно прва е Франција а Британците беа втори продолжувајќи го трендот на банални наслови: Брајан Џонсон пееше: „Гледајќи високо, високо, високо..."

  1961- победа на Луксембург а Британците одново втори. Ди Алисонс ја пееја сопствената песна „Дали си сигурен?"

  1962- одново победа за Франција, а британското учество на Рони д Минстрел Карол со песната „Ринг а динг девојка" останува на четврто место. Белгија стана првата земја која освојува нула поени.

  1963- победа за Данска, додека за Британците пак пее Рони Карол со песната „Речи прекрасни нешта" и одново го зазема четвртото ...
  | | веќе видена | слични

  Надежите на Белград за влез во ЕУ зависат од соработката со Трибуналот

  БЕЛГРАД - Националистите и проевропејците во четвртокот ја имаа последната пресметка за придобивање на гласачите, пред изборите закажани за овој викенд, што им даваат на тврдокорните струи најдобра можност за напад на власта од соборувањето на Слободан Милошевиќ. Ултранационалистичката Српска радикална партија (СРП) е фаворит кој е во водство пред неделните избори, кои се сметаат за референдум за интеграција во ЕУ, благодарение на траумата од независноста на Косово. Последните анкети покажуваат дека СРП има поддршка од 34 отсто од гласачите и е на прагот да формира националистичка влада со партијата на премиерот во заминување, Воислав Коштуница, и социјалистите на покојниот претседател Милошевиќ.

  Заостанувајќи зад нив со еден процентен поен се проевропски ориентираните партии предводени од Демократската партија (ДП) на претседателот Борис Тадиќ, која се очекува да се обиде да најде соодветни коалициски партнери. ...
  | | веќе видена | слични

  За две седмици се случува Евровизија уште еднаш, првпат во Белград.

  Јасминка Павловска

  Потценуван и преценуван, во зависност од позицијата и интересот на учесниците, евровизискиот музички натпревар, кој во ерата по паѓањето на Берлинскиот ѕид се нарекува „Евросонг“, веќе 55 години е европска реалност. Таа реалност, пак, покрај тоа што е проектирана како невина забава од типот „пеам да те натпеам“, сепак, на еден симптоматичен начин ги одразува, а понекогаш дури и ги „претскажува“ општествено-политичките превирања на земјите-победнички. Навистина, далеку од тоа дека Евровизија е причината за разните преврати (иако е причина за разгорување на страстите на локалните музички кланови и табори), но на еден мек начин со прогласувањето на победниците како да се навестува или поддржува одреден развој на настаните.

  Самото создавање на Евровизија во 1953 година како музички натпревар е тенденција за стабилизирање на животот и надминување на траумите на Европа од Втората светска војна. ...
  | | веќе видена | слични

  Брисел ќе ни го даде патоказот за укинување на визите

  Македонија денеска во Брисел ќе ја добие Мапата за либерализација на визниот режим, документ што ги поставува условите што ќе доведат и до целосно укинување на визниот режим со земјите-членки на Унијата. Претставник на МНР вчера соопшти дека Мапата ќе ја преземе министерот за надворешни работи Антонио Милошоски кој од Вашингтон ќе допатува во Брисел. Потпретседателот на Европската комисија Жак Баро вчера на српскиот претседател Борис Тадиќ му ја предаде Мапата, а такви документи треба да добијат и другите земји од Западен Балкан.Во документот се посочени условите што секоја земја треба да ги исполни и кои треба да доведат до целосно укинување на визите. Според извори во МНР, во докуменот ќе биде посочено дека до крајот на 2008 година Европската комисија ќе биде задолжена да подготви извештај во кој ќе биде оценето колку критериуми исполнила земјата. Цел на Македонија е да добие препорака за целосно укинување на визите, нешто што го имаа сите ...
  | | веќе видена | слични

  Иако беше најавено дека половината од 130-те тома македонска книжевност ќе бидат готови до 24 мај - Денот на сесловенските просветители свети Кирил и Методиј, дотогаш ќе нема ниту книга. Во печатницата „Микена“ од Битола, која Министерството за култура ја избра да ги издаде книгите, не знаат дали ќе успеат дотогаш да ги објават планираните дела. Како што ни изјави директорот на „Микена“, Борче Трпковски, роковите за објавување на книгите се веќе пробиени зашто постапката за избор на најповолниот понудувач на тендерот траела долго. Веќе се пробиени бариерите и датумите што беа планирани за изведување на проектот, па сега не може да се каже кога точно и колку од книгите ќе бидат објавени во првата етапа. Во понудата ветивме дека до 22 јуни ќе објавиме најмалку 30 тома, но тоа беше планирано во однос на 31 март, кога се отвораше тендерот. Со Министерството за култура уште немаме потпишано договор, па според тоа и денот за објавување на првите книги се уште не се знае. Сепак, објавувањето на сите планирани ...
  | | веќе видена | слични

  Игор Чавески

  Сите кандидати за пратеници на претстојните изборите од поголемите политички партии ветија дека до денот на изборите ќе ги потпишат изјавите за лустрација, односно изјави дека не соработувале со тајните служби од поранешниот систем. Оваа обврска следува според Законот за лустрација, во кој стои дека кандидатите за пратеници за да станата дел од Собранието треба да имаат потпишано изјави дека не биле соработници или информатори во минатиот режим. Сепак, поради привременото распуштање на Собранието, не се формираше посебната комисија за лустрација, каде што се доставуваат изјавите на проверка. Од коалицијата „За подобра Македонија“ на ВМРО ДПМНЕ велат дека исполнувањето на обврските од Законот за лустрација е дел од нивната изборна програма. - Нашите кандидати ќе ги потпишат изјавите пред почетокот на изборите, а ќе ги доставиме до Собранието и до комисијата веднаш штом таа се оформи - изјави Илија Димовски од центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. И од редовите на ДУИ, партијата која во ...
  | | веќе видена | слични

  Откако деновиве беше обелоденета веста дека сер Клиф Ричард, славниот британски пејач и актер, беше жртва на шпанскиот генерал Франко и на неговиот режим, кога во 1968 со наместена победа и со измама му ја одзедоа победа на Евровизија, медиумите откриваат и други евровизиски скандали.Скандал имало и две години пред тоа, во 1956 година. Имено, резултатите од тогашното гласање никогаш не се јавно соопштени што остави простор за разни шпекулации. Обидите да се реконструира гласањето и да се интервјуираат членовите на жирито во последните пет децении немаше успех. 1957 година - Првпат на двојките им е дозволено да се натпреваруваат, а како дует се појавија Данката Бирти Вилки и Густав Винклер. Тие ја изненадија публиката со долг бакнеж на сцената. 1964 година - Таа година натпреварувањето имаше силен политички призвук - имаше барања Шпанија и Португалија да се исклучат од натпреварот поради диктатурата во овие земји, а еден човек излезе на сцена со табла на која пишуваше „Бојкот на Франко и на Салазар“. 1973 ...
  | | веќе видена | слични

  Врвните спортисти требаше од 1 јануари годинава да добиваат доживотен месечен надомест

  Миодраг Мицковиќ

  На една од своите седници минатата година Владата на Република Македонија усвои некои новини што го содржи Предлог-законот за измени и дополнување на Законот за спорт за доделување на национално спортско признание во вид на плакета и доживотен паричен месечен надомест (пензија) од половина до една и пол месечна просечна плата во Македонија за врвните спортски остварувања на нашите спортисти.

  Доживотен паричен месечен надомест ќе треба да добиваат најдобрите македонски спортисти кои на олимписките и параолимписките игри, шаховските олимпијади, светските и европските првенства имаат освоено златен, сребрен или бронзен медал во сениорска конкуренција.

  На таа седница Владата го прифати предлогот овој Закон да се прошири и на спортистите кои освоиле златен медал или поставиле светски рекорди во неолимписките спортови.

  Средствата, како што беше нагласено во ...
  | | веќе видена | слични

  Организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ тврди дека поседува информации што ги потврдуваат наводите за трговија со човекови органи на Косово.Организацијата побара косовските и албанските власти да отворат независна и транспарентна истрага за расветлување на судбината на околу 400 Срби, за кои има сомневања дека биле жртви на трговија со човечки органи во првата половина на 1999 година, за време на интервенцијата на НАТО врз Југославија и пресметките на Косово. Организацијата објави дека на 4 април испратила писма до косовскиот премиер Хашим Тачи и до албанскиот премиер Сали Бериша со барање да отворат истрага, но дека не добиле одговор.
  | | веќе видена | слични

  Советот на Интернационалниот музички фестивал „Охрид фест - охридски трубадури“, што ќе се одржи од 21 до 24 август во Охрид , одлучи песната „Игри без граници“ во изведба на Тоше Проески да ја прогласи за хит на Балканот за 2007 година.Авторот на песната Мирослав Рус ќе дојде на фестивалот за да ја прими наградата, а со него ќе допатува и Мато Дошен, еден од најпознатите аранжери во поранешна Југославија. Дошен ќе добие признание за придонес во развојот на музиката на Балканот - информираат од прес-службата на фестивалот.
  | | веќе видена | слични

  Советот на Интернационалниот музички фестивал „Охрид фест - охридски трубадури“, кој годинава ќе се одржи од 21 до 24 август, одлучи песната „Игри без граници“, во изведба на Тоше Проески, да ја прогласи за „Хит на Балканот за 2007 година“. Авторот на песната, Мирослав Рус, ќе дојде за да ја прими наградата, а со него ќе допатува и еден од најпознатите аранжери во поранешна Југославија, Мато Дошен, кој, пак, ќе добие признание за придонес во развојот на музиката на Балканот. - Во чест на големиот Тоше Проески од оваа година на фестивалот се востановува нова награда, „Хит на Балканот“. Сметаме дека песната „Игри без граници“, која за наша голема среќа, а во исто време и за уште поголема несреќа, ја отпеа најдобриот пејач на Балканот, заслужува да биде наградена како прв хит кој масовно ги освои срцата не само на жителите на земјите од поранешна Југославија, туку и пошироко. Фестивалот му должи почести на Тоше, кој својата кариера ја почна токму на оваа сцена со мојата композиција „Усни на усни“. „Охрид фест“ ...
  | | веќе видена | слични

  Ави Козма е првиот рабин роден во Македонија по Втората светска војна. До сега на чело на македонската Еврејска заедница беше белградскиот рабин Исак Асиел. Поддршка на Козма, кој студирал во Израел, на вчерашната инаугурација му дадоа и гостите на првата конференција на рабини од Балканот, која се одржува во Скопје. - Ова е голема одговорност. Треба многу да се работи, да се даде се од себе. Но подготвен сум за тоа. Целта на конференцијата е да се решат проблемите кои ги имаат еврејските заедници од Балканот и да се покажат добрите односи на нашата заедница со другите верски заедници. Македонија е мултиконфесионална и мултикултурна, ги има сите религии и навистина е Ерусалим во мало - вели Козма. Директорот на еврејското училиште од Израел, рабинот Шломо Касин, каде што се школувал Козма, вели дека дошол во Македонија за да го благослови новиот рабин. Тој бил пријатно изненаден што бил прифатен како еднаков со сите и што претставниците на сите вери седат еден до друг. - Кога дојдов тука, бев шокиран кога ги ...
  | | веќе видена | слични

  Советот на интернационалниот музички фестивал „Охридски трубадури“, кој ќе се одржи од 21-ви до 24-ти август во Охрид, одлучи песната „Игри без граници“, во изведба на Тоше Проески, да ја прогласи за хит на Балканот за 2007 година.

  Наградата ќе ја прими авторот на песната Мирослав Рус, а со него ќе допатува и еден од најпознатите аранжери во поранешна Југославија, Мато Дошен, кој ќе добие признание за придонес во развојот на музиката на Балканот.

  Инаку, членови на фан клубот на Тоше Проески бараат трагичната приказна на македонската поп икона, како и тоа како музиката на Тоше влијаела врз луѓето на Балканот и светот, да биде прикажана во шоуто на Опра Винфри.

  Фан клубот на Тоше покренал петиција и до одговорните на Евросонг, која само за неколку седмици ја потпишале повеќе од 13.600 луѓе.

  Засега имаат ветување од дирекцијата на Евросонг дека Тоше ќе биде споменат во текот на едната полуфинална вечер, но се надеваат и се борат за пет минути во финалето.
  | | веќе видена | слични

  Често пати бевме цел на напади дека ќе нема струја, меѓутоа тоа беше само сеење страв и паника кај граѓаните

  Зоран Коњановски, за директорот на РЕК „Битола“ честите хаварии во најголемиот енергетски капацитет во земјава се обично застрашување


  Букет со напис На драгиот Тито - Јованка , во раните утрински часови беше испратен во нејзино име

  Светлана Огњановиќ, портпаролката на Музејот на историјата на Југославија, вели дека Јованка Броз трета година по ред лично не положува венец на гробот на Јосип Броз во Куќата на цвеќето
  | | веќе видена | слични