Југославија

  во

  Една мала ивица земја меѓу две од најмалите држави во Европа фрла сенка врз плановите за проширување на ЕУ. Словенија и Хрватска  не можат да се разберат за својата граница и тоа се заканува да застане на патот на надежите на Хрватска да се присоедини кон ЕУ, пишува британскиот весник “Индипендент“. Спорот датира од распадот на поранешна Југославија, од почетокот на 90-те години на минатиот век. “Има притисок и врз двете држави да го решат спорот. Тие ги знаат условите и треба да го прифатат предлогот на ЕУ за посредништво“, изјавил чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг. Во моментов планот што е на масата, предвидува спорот да биде решен од пет судии, меѓу кои по еден Словенец и Хрват. Со тоа би се избегнал продолжителен процес во Меѓународниот суд во Хаг и се смета дека ова е единствената шанса на Хрватска да се присоедини кон ЕУ во 2010 година. Во исто време планот најверојатно нема да добие голема поддршка од другите земји во ЕУ, од кои повеќето не очекуваат нови членки со голема радост ...
  | | веќе видена | слични

  Поради повеќе околности, целата приказна околу автономијата на богатата покраина Санта Круз се поврзува со војната во подрачјето на бивша Југославија за отцепување на Хрватска и се испоставило дека еден од тројцата убиени атентатори (покрај Романецот и Ирецот) е доброволец од хрватската војна Едвард Роса Флорес наречен Чико кој покрај унгарското и боливиското државјанство поради заслугите во војната на Балканот се здобил и со хрватски пасош.

  Еден од двајцата уапсени во обидот за атентат на претседателот е и Марио Франциско Тадиќ, боливиец со исто такаа хрватско државјанство, а вториот е Елиот Тоазо човек кој поседува боливиски и унгарски пасош.

  Во молневитата акција на полицијата која минатат недела, додека Ево Моралес патувал накај Тринидад и Тобаго, на сеамериканскиот самит, влетала во хотелот во Санта Круз, каде ја пронашла „ќелијата на заговорниците“ заедно со голем арсенал оружје, ликвидирана била, како што пренесоа официјалните боливиски медиуми, само една мала ќелија од ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватите во Боливија се чувствуваат се понебезбедни бидејќи тамошните локални медиуми ги етикетираат како екстремисти и усташи кои со Боливија ќе го направат истото тоа што го направија со Југославија. МНР на Хрватска затоа наредило сериозно да биде следена состојбата во Боливија, а се разгледува и можноста за испраќање дипломатска нота.
  „Ќе ја разгледаме состојбата во која се наоѓаат тамошните Хрвати, како и можноста за испраќање дипоматска нота. Меѓутоа без оглед на тоа за кого станува збор и колку е некој заслужен за одбраната на Хрватска, нашата влада не може да биде одговорна за денешните постапки на бившите бранители“, е изјавата на Јадранка Косор, министерка за ветерани и потпретседател на хрватската влада.
  Хрватските медиуми известија дека боливиските власти атентаторите ги поврзуваат со Бранко Маринковиќ, богат бизнисмен со црногорско-хрватско потекло воедно и шеф на опозицијата кој се залага за автономија на богатите покраини на Боливија.
  Боливиските државни медиуми ...
  | | веќе видена | слични

  Наградата за животно дело на годинешните регионални музички награди „индекси“ ќе му биде доделена на Радомир Михајловиќ-Точак, еден од најдобрите гитаристи од земјите од поранешна Југославија, решија членовите на програмскиот совет на манифестацијата.Познатиот гитарист, композитор и идеен лидер на групата „Смак“ е родум од Чачак, а неговиот стил на свирење е спој на лирска чувствителност и извонредна гитарска техника. Точак поседува специфична техника на свирење со прстите на десната рака што ја користи рамноправно со класичниот начин на свирење со перце.Мошне е ценет како свирач во живо кој успева да го контролира тонот и истовремено да му се препушти на контактот со публиката, чии реакции го поттикнуваат на импровизации. Овој гитарист во многу нумери користи разни штимови и натурални ефекти што се добиваат само со помош на гитара и засилувач. Точак се истакнува во пишувањето на музички балади и во водењето на мелодијата низ едноставни хармонски структури од неколку акорди. Наградата за животно дело на оваа ...
  | | веќе видена | слични

  Австриската „Хипо груп Алпе Адриа“ која лани забележа загуба од 520 милиони евра, мора да „оздрави“ со намалување на бројот на вработените, оцени претседателот на Управниот одбор, Тило Берлин.Во изјава за новинарите тој посочи дека во следните пет години околу 2.100 работни места мора да бидат укинати. Таа мерка ја потврдил и мнозинскиот сопственик „Баерн ЛБ“, кој исто така е во големи тешкотии во работата.

  Фит 2013 е назив на програмата за штедење за Хипо во рамките на проектот Херкулес, кој во целата Баерн ЛБ предвидува намалување од 5.600 работни места.

  Заменикот на Берлин, Андреас Дерхефер, кој до преземањето на должноста на новиот претседател на УО „Франц Пинкл“ ќе биде вршител на должноста претседател на Хипо, истакна дека проблемите во таа банка почнале поради пребрзиот раст. Тој додаде дека сега треба да се води грижа за постојните клиенти со ограничување на трошоците.

  Според него, во иднина „Хип“о ќе се концентрира само на пазарот во поранешна Југославија, Австрија и ...
  | | веќе видена | слични

  Откази во „Хипо“ поради загуби Австриската „Хипо груп Алпе Адриа“ која лани забележа загуба од 520 милиони евра, мора да „оздрави“ со намалување на бројот на вработените, оцени претседателот на Управниот одбор, Тило Берлин.Во изјава за новинарите тој посочи дека во следните пет години околу 2.100 работни места мора да бидат укинати. Таа мерка ја потврдил и мнозинскиот сопственик „Баерн ЛБ“, кој исто така е во големи тешкотии во работата.Фит 2013 е назив на програмата за штедење за Хипо во рамките на проектот Херкулес, кој во целата Баерн ЛБ предвидува намалување од 5.600 работни места.Заменикот на Берлин, Андреас Дерхефер, кој до преземањето на должноста на новиот претседател на УО „Франц Пинкл“ ќе биде вршител на должноста претседател на Хипо, истакна дека проблемите во таа банка почнале поради пребрзиот раст. Тој додаде дека сега треба да се води грижа за постојните клиенти со ограничување на трошоците.Според него, во иднина „Хип“о ќе се концентрира само на пазарот во поранешна Југославија, Австрија и ...
  | | веќе видена | слични

  Според австриски медиуми Хипо се повлекува од Македонија?! Австриската групација Хипо Алпе Адрија, која во Македонија е присутна преку лизинг компанија, ќе се повлече од земјава, јавуваат австриските медиуми. Според пишувањата, Хипо ќе остане само во шест држави: Австрија, Италија, Словенија, Хрватска, БиХ и Србија, а ќе се повлече од Унгарија, Бугарија, Црна Гора, Македонија, Украина и од Германија. Ова следува откако групацијата, која во минатата година забележа загуба од 520 милиони евра, најави дека мора да се спасува со намалување на бројот на вработени. Претседателот на УО, Тило Берлин во изјава за новинарите наведе дека во следните пет години околу 2.100 работни места ќе бидат укинати. Таа мерка ја потврдил и мнозинскиот сопственик Баерн ЛБ кој исто така се наоѓа во големи тешкотии во работата. Менаџерите на Хипо истакнале дека проблемите во таа банка почнале поради пребрзиот раст, поради што сега треба да се води грижа за постоечките клиенти со ограничување на трошоците. Во иднина Хипо ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Во изјава за новинарите тој наведе дека во следните пет години околу 2.100 работни места мора да бидат укинати.

  Таа мерка ја потврдил и мнозинскиот сопственик Баерн ЛБ кој исто така се наоѓа во големи потешкотии во работата.

  Фит 2013 е назив на програмата за штедење за Хипо во рамки на проектот Херкулес кој во целата Баерн ЛБ предвидува намалување од 5.600 работни места.

  Заменикот на Берлин, Андреас Дерхефер кој до преземањето на должноста на новиот претседател на УО Франц Пинкл ќе биде вршител на должноста претседател на Хипо, истакна дека проблемите во таа банка почнале поради пребрзиот раст. Тој додаде дека сега треба да се води грижа за постоечките клиенти со ограничуавње на трошоците.

  Според него, во иднина Хипо ќе се концентрира само на пазарот во поранешна Југославија, Австрија и Италија додека за другите држави ќе се направи анализа дали работењето е корисно.

  Австриски медиуми јавуваат дека Хипо ќе остане само во шест држави - Австрија, Италија, ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија го одложува воспоставувањето дипломатски односи со Косово поради обидот да балансира помеѓу подобрување на односите со Србија и она што несомнено мора до го стори откако ја призна независноста на Косово, да воспостави односи на ниво на амбасади. Експертите и политичарите се согласни дека Македонија непотребно тактизира за тоа прашање во обидот да им се „допадне“ и на Белград и на Приштина, што е речиси невозможно кога станува збор за односите со двете земји. Политичкиот аналитичар Ибрахим Мехмети смета дека за Македонија е особено важно да има добри односи и со двете земји и дека подобрувањето на односите со Србија не смее да биде на сметка на односите со Косово. - Целосно воспоставување дипломатски односи со Косово најмногу зависи од притисокот што партиите од албанскиот блок го прават врз Владата за тој процес да се забрза. Македонија во никој случај не треба да го чека исходот на процесот во Хаг, бидејќи тој може да трае со години “ вели Мехмети. Меѓу медиумите во Косово и кај тамошните ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународната организација „Амнести Интернешнл“ го повика НАТО да ги истражи случаите на кршење на меѓународното хуманитарно право во бомбардирањето на СР Југославија и да обезбеди отштета на жртвите и нивните семејства. Организацијата во соопштението посочува дека ниту 10 години по бомбардирањето на НАТО на Радио телевизија Србија никој не одговарал за сериозните кршења на меѓународното хуманитарно право што ги изврши Алијансата во текот на воздушната акција против СР Југославија во 1999 година. Амнести интернешнл го повика НАТО и членките на Алијансата да обезбедат независна истрага и целосна одговорност, како и отштета на жртвите и нивните семејства. Според организацијата, слични кршења на меѓународното хуманитарно право има и во Авганистан./крај/бе/амп
  | | веќе видена | слични

  Македонската ликовна уметност во изолација

  Освен на традиционалното учество на Венециското биенале за уметност, Македонија ја нема на „Манифеста“, ниту на „Документа“

  Македонските ликовни уметници и нивните дела ретко ги има на големи и значајни светски изложби. Поединечно и самостојно повремено излагаат. Но, организираните претставувања се непозната категорија за нашата ликовна сцена. Освен традиционалното учество на Венециското биенале за уметност, под покровителство на Министерството за култура, Македонија ја нема на „Манифеста“, која секоја втора година се одржува во еден европски град, ниту на „Документа“, која секоја петта година се одржува во Касел. На списокот следуваат биеналните изложби во Сао Паоло, Истанбул и на уште многу понови уметнички собири, кои имаат се поголемо влијание во светот на уметноста.

  Нашите уметници и историчари на уметноста набројуваат многу фактори што придонесуваат за ваквата состојба, но сите го делат ставот дека најчестите аргументи „финансиски ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската ликовна уметност во изолација Освен на традиционалното учество на Венециското биенале за уметност, Македонија ја нема на „Манифеста“, ниту на „Документа“ Македонските ликовни уметници и нивните дела ретко ги има на големи и значајни светски изложби. Поединечно и самостојно повремено излагаат. Но, организираните претставувања се непозната категорија за нашата ликовна сцена. Освен традиционалното учество на Венециското биенале за уметност, под покровителство на Министерството за култура, Македонија ја нема на „Манифеста“, која секоја втора година се одржува во еден европски град, ниту на „Документа“, која секоја петта година се одржува во Касел. На списокот следуваат биеналните изложби во Сао Паоло, Истанбул и на уште многу понови уметнички собири, кои имаат се' поголемо влијание во светот на уметноста.Нашите уметници и историчари на уметноста набројуваат многу фактори што придонесуваат за ваквата состојба, но сите го делат ставот дека најчестите аргументи „финансиски проблеми“ најмалку влијаат ...
  | | веќе видена | слични

  Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изрази уверување дека по повод сецесијата на Косово, Меѓународниот суд за правда во Хаг ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Србија. Според него, владата во Белград нема да го признае Косово по ниту која било цена. Тој нагласил дека ова е првпат пред Меѓународниот суд за правда да се оценува легалноста на актот на сецесија и како ќе одлучи судот така ќе се одвиваат работите во иднина, пренесува МИА. Јеремиќ во интервју за белградски „Блиц“ изјавил дека не може да го замисли 21 век во кој актот на сецесија е оставен на слободната волја на етничките заедници, кои сметаат дека државата незадоволително им ги третира човековите права. - Тоа би бил еден многу нестабилен свет. Затоа верувам дека судот ќе донесе одлука во корист на зачувување на суверенитетот и територијалниот интегритет на една независна демократска држава. Но нас пред сè не обврзува Уставот на Србија. Немаше да влеземе во овој сложен и ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија има втор најлош здравствен систем во Европа, пишува британскиот весник „Гардијан“, кој вчера на својата интернет-страница објави профил за земјава. Според податоци на шведската „Хелт консјумер поверхаус“, македонското здравство е под влијание на корупцијата и е многу сиромашно со фармацевтска и со медицинска опрема“, пренесува „Нетпрес“. „Поради својата стратегиска позиција, Македонија долго време била под контрола на други држави, како Грција, Римската Империја, Бугарија, Византија, Србија, а најдолго под Отоманската Империја, која го освоила регионот во 1371 година и се задржала таму до Балканските војни во 1912/13 година“, пишува весникот. „Македонија по ова била поделена меѓу Србија, Грција и Бугарија. Делот под Србија влегол во тогаш новата држава Југославија во 1929 година. Во 1945 година потпаѓа под владеење на комунистите, с? до 1991 година, кога земјата прогласува независност“, се вели во описот за Македонија. За популацијата во Македонија се вели дека ја сочинуваат 64 отсто Македонци, ...
  | | веќе видена | слични

  Белград го убеди официјално Скопје, да не приложи документација пред Меѓународниот суд во Хаг околу причините за признавањето на независноста на Косово, пренесува весникот „Коха“ цитирајќи изјава на меѓународен дипломат дадена за приштинскиот весник „Зери“. Според дипломатот, српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, ги убедил Македонија, Хрватска и Црна гора да стојат настрана, но тоа не му успеало со Словенија. Во македонското МНР, не сакале да ја образложат одлуката Македонија да не се вклучува во спорот. Портпаролот на ова министерство, Петар Чулев за „Коха“ изјавил дека одговор на тоа прашање може да дадат премиерот или заменик-премиерот. За косовските функционери, според „Коха“ несфатливо е како влијателната ДУИ не реагирала на ваквата одлука на Владата на Груевски. Во партијата на Ахмети не сакале да дадат изјава за случајот и да го коментираат незадоволството на Косовските официјални лица. Според „Коха“, проценките за независноста на Косово од страна на поранешните југословенски земји ...
  | | веќе видена | слични

  Белград го убеди официјално Скопје, да не приложи документација пред Меѓународниот суд во Хаг околу причините за признавањето на независноста на Косово, пренесува весникот „Коха“ цитирајќи изјава на меѓународен дипломат дадена за приштинскиот весник „Зери“.

  Според дипломатот, српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ, ги убедил Македонија, Хрватска и Црна гора да стојат настрана, но тоа не му успеало со Словенија.

  Во македонското МНР, не сакале да ја образложат одлуката Македонија да не се вклучува во спорот. Портпаролот на ова министерство, Петар Чулев за „Коха“ изјавил дека одговор на тоа прашање може да дадат премиерот или заменик-премиерот.

  За косовските функционери, според „Коха“ несфатливо е како влијателната ДУИ не реагирала на ваквата одлука на Владата на Груевски. Во партијата на Ахмети не сакале да дадат изјава за случајот и да го коментираат незадоволството на Косовските официјални лица.

  Според „Коха“, проценките за независноста на Косово од страна ...
  | | веќе видена | слични

  Најдобриот европски фудбалер на сите времиња прогласен од европската централа УЕФА, Зинедин Зидан, го повика првото македонско фудбалско име Дарко Панчев во својата олстар-селекција наречена „Зидан и пријателите“ на двонеделно дружење низ неколку егзибициски меча во Канада на крајот на јуни и почетокот на јули, дознава „Нова Македонија“.

  Според информациите, Панчев како поранешен освојувач на европската и светската клупска круна со Црвена звезда во 1991 година и „златна копачка“ на Европа истата година е вклучен во проектот како единствен претставник од поранешните југословенски простори.

  - Панчев е единствен од поранешна Југославија, пред с& 232; бидејќи е големо фудбалско име и златна копачка на Европа. Тоа е голема чест, бидејќи во овој олстар-тим се вклучени сите големи фудбалски имиња и поранешни и актуелни. Во тимот не може да влезе секој, туку само светски имиња, кои направиле нешто во фудбалот - велат посредниците во проектот.

  Популарниот Кобра веќе го имал контактот и ...
  | | веќе видена | слични

  Здружението на новинари на Србија (УНС) и Синдикатот на новинарите на Србија (СНС) денеска под мотото „Медиумите не се воена цел“ ја одбележуваат десетгодишнината од бомбардирањето на зградата на Радио телевизија Србија (РТС), при што загинаа 16-мина медиумиски работници.Со одбележувањето на оваа годишнина УНС и СНС им оддават почит на сите новинари и медиумски работници настрадани при напади врз медиуми третирани како воени цел.Во соопштението на двете новинарски организации се посочува дека Меѓународната федерација на новинарите (ИЈФ) ја прифатила иницијативата кампањата „Медиумите не се воена цел“ да добие глобален карактер.УНС и СНС бараат делот од зградата на РТС уништен при нападот да биде заштитен на соодветен начин со цел да претставува „опоменувачко сведоштво дека медиумите не се и не смеат да бидат воена цел“.При нападот врз зградата на РТС на 23 април 1999 година во 2:06 часот загинаа 16-мина вработени во телевизијата на возраст од 25 до 61 година. При нападите на НАТО врз тогашна СР Југославија ...
  | | веќе видена | слични

  Пролетната зелка во струмичкиот регион до петти мај ќе се откупува по заштитна цена од 15 денари за еден килограм. Вака се договорија земјоделците и трговците по средбата поттикнала од нив, а по наглиот пад на откупната цена од 40 на 15 денари. Речиси четири часа траеше договарањето пред да се најде компромисното решение и да се спаси годинашниот род на зелката. Земјоделците поради зголемените производствени трошоци инсистираа на откупна цена од 20 денари, но попуштија од страв да не се случи во наредните денови, ако не се постигне договор со трговците, цената да падне под 15 денари.
  - Со договарањето на заштитната цена ќе се ослободат самите земјоделци, нема да сечат млада зелка, ќе сечат само стасана зелка, а со тоа ќе се создаде конкуренција на пазарот и нема да има мешаница во магацините, а, што е најважно, зелката нема да остане на нивите - изјави Јосе Дончев, земјоделец од Муртино.
  И трговците се задоволни од постигнатиот договор.
  - Ние ќе се држиме до договорената цена и, да бидеме ...
  | | веќе видена | слични

  Здружението на новинари на Србија (УНС) и Синдикатот на новинарите на Србија (СНС) денеска под мотото „Медиумите не се воена цел“ ја одбележуваат десетгодишнината од бомбардирањето на зградата на Радио телевизија Србија (РТС), при што загинаа 16-мина медиумиски работници. Со одбележувањето на оваа годишнина УНС и СНС им оддават почит на сите новинари и медиумски работници настрадани при напади врз медиуми третирани како воени цел. Во соопштението на двете новинарски организации се посочува дека Меѓународната федерација на новинарите (ИЈФ) ја прифатила иницијативата кампањата „Медиумите не се воена цел“ да добие глобален карактер. УНС и СНС бараат делот од зградата на РТС уништен при нападот да биде заштитен на соодветен начин со цел да претставува „опоменувачко сведоштво дека медиумите не се и не смеат да бидат воена цел“. При нападот врз зградата на РТС на 23 април 1999 година во 2:06 часот загинаа 16-мина вработени во телевизијата на возраст од 25 до 61 година. При нападите на НАТО врз тогашна СР ...
  | | веќе видена | слични