Јован Павле

  во

  Родум од Ликаонија. Беше овчар, а во сè го држеше Божјиот закон и ги поучуваше своите врсници и другари во благочестието. Според некое видение дозна дека ќе ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Александар учетсвуваше на I Вселенски Собор во Никеја, наместо престарениот патријарх Митрофан, когошто потоа го наследи. Kога некои философи сакаа да се ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Еден од помалите апостоли, родум од Севастопол. Ученик и подражател на Светите апостоли Јован Богослов и Павле. Иако не е вбројан во Седумдесеттемина апостоли, ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Папата Франциско сака Skoda. Чешкиот производител испорача четири специјално подготвени примероци од Rapid Spaceback за дводневната посета на Папата Франциско ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Кога злите Евреи го убија со камења Свети Стефан, го оставија неговото тело да го изедат кучињата. Но Промислата Божја сакаше поинаку. Телото на маченикот ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јули. Денеска е Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник, Светиот Валентин… Сите се ...
  сите 14 | | | веќе видена

  По Кичевската и Мавровско-Реканската, денес низ Кичево продефилира и коњаницата„ Бигорски Манастир- Патот на црешовото топче“,која по деветти пат учествува во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Објавувањето на доверливите материјали пред јавноста може да им наштети на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на претседателот Ѓорге Иванов, а не на преговарачкиот ...
  сите 95 | | | веќе видена

  Објавувањето на доверливите материјали пред јавноста може да им наштети на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на претседателот Ѓорге Иванов, а не на преговарачкиот ...
  сите 96 | | | веќе видена

  Овој Светител беше роден во Антиохија во времето кога Господ Исус одеше како човек меѓу луѓето на земјата. Штом слушнаа за чудата Христови, родителите на ...
  сите 46 | | | веќе видена