Јапонија

  во

  Одморалиште на брегот на Јапонија им нуди на посетителите игра, во која мажите треба да освојуваат виртуелни девојки. Јапонци како Јапонци, забегани, па има и такви кои се венчааваат со девојката. Јапонското туристичко одморалиште Атами на мажите им нуди игра Love Plus која симулира излегување со девојка. Во играта мажот започнува врска со виртуелна жена, а за да ја одржи таа врска мора да прави разни задачи. Играчите во принцип многу се врзуваат за виртуелните девојки, а минатата година едно момче дури и се венчало со една таква девојка. Новата верзија на оваа игра од Konami Digital Entertainment излезе во јуни. Во неа мажите патуваат низ градот Атами, кој важи како град на заљубените. Низ тој град бар кодови има на 13 локации, а некои хотели кодови наместија и во своите соби, за заљубените да можат да се гледаат во интимна атмосфера. Со девојките можат и да се фотографираат, како би однеле дома убави спомени од летувањето. „Погледнете, изгледа како навистина да сум се фотографирал со неа“ вели ...
  | | веќе видена

  Економија ММФ: Богатите се доближуваат до задолженост Вашингтон, 2 септември – Голем број од богатите земји се доближуваат до границите на задолженост и може да предизвика паника на пазарите, тврди Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Грција, Италија, Португалија и Јапонија се во опасност да останат без простор за финансиско маневрирање, тврди ММФ. Во втората група земји на кои им се заканува банкрот се САД, Велика Британија, Шпанија, Исланд и Ирска. Земјите кои имаат најголема можност за финансиско маневрирање и да се справат со новите закани за светската економија се Австралија, Данска, Јужна Кореја, Нов Зеланд и Норвешка.
  сите 3 | | | веќе видена

  Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предупреди дека голем број од богатите земји се доближуваат до границата на задолженост, што може да предизвика паника на пазарите. ММФ додава дека не постои опасност за државен банкрот поради брзорастечките долгови на земјите. Во три извештаи на ММФ ја оценува задолженоста на 23 економии, при што се потенцира дека Грција, Италија, Португалија и Јапонија се во опасност да останат без простро за финансиско маневрирање. Во втората група земји на кои им се заканува банкрот се САД, Велика Британија, Шпанија, Исланд и Ирска. Земјите кои имаат најголема можност за финансиско маневрирање и да се справат со новите закани за светската економија се Австралија, Данска, Јужна Кореја, Нов Зеланд и Норвешка.
  сите 3 | | | веќе видена

  Турците 45 години немаа победа против Грција на официјален кошаркарски меч, а двете соседни земји имаат и долгогодишни политички несогласувања Натпреварот против Грција е најважен и мора да го добиете им порачал премиерот Реџеп Ердоган на турските кошаркари, и тие му ја исполнија желбата, триумфирајќи над соседот со 76-65 по што домаќинот на СП е блиску до освојување на првото место во својата група. Турците 45 години немаа победа против Грција на официјален кошаркарски меч и завчера ја прекинаа непријатната традиција. Во преполната „Анкара арена“, Грците беа надиграни, а во публиката беа и министрите за надворешни работи на двете земји кои имаат долгогодишен политички спор околу островот Кипар. Јунак на средбата беше Ерсан Илјасова кој погоди шест тројки од шест обиди. - Би сакал да го истакнам присуството на министрите во соблекувалните. Понекогаш кошарката не е само кошарка. Спортот може да биде врата за влез кон подобри работи - изјави селекторот на Турција, Богдан Тањевиќ. Големо изненадување приреди ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Освен што ја губиме битката со Грција, која во меѓународните организации со сите сили работи на заштита на терминот „македонски“, заостануваме и во делот на патентирање на македонските пронајдоци надвор од државава Нашите институции и фирми не само што не се трудат да го заштитат уставното име на државава туку и не се заинтересирани да ги патентираат македонските пронајдоци надвор од границите на земјава. Во неколку случаи веќе се покажа дека на ова поле ја губиме битката со Грците, кои со години интензивно работат на заштита на придавката „македонски“ како грчки назив и обележје во организациите за интелектуална сопственост. Бројките покажуваат дека не сме нималку подобри во делот на патентирање на македонските производи во странство. Нашата земја е единствена од над 36 држави од која лани не било поднесено ниту едно барање за патентирање пронајдок до Европската патентна организација. Поразителна е и статистиката за САД, каде што до денес само фармацевтската компанија „Алкалоид“ и познатиот кардиохирург ...
  | | веќе видена

  Интересот за женските приказни од третиот свет не замира, не само во светот туку и кај нас. За тоа зборува и податокот дека добар дел од листата што ја објави „Јутарњи лист“ со книги за жени од далечни и непознати краеви, главно од третиот свет, и ние ги имаме преведено. Издавачката куќа „Три“ предничи според бројката на објавени наслови од оваа листа и, според неа, тоа се насловите што се меѓу најчитаните во нивната продукција Постојат романи што го опишуваат животот на жените во средини што се многу далечни. Таков е и нивниот живот за нас - туѓ и непознат. Хрватски „Јутарњи лист“ составува листа на неколку романи што се занимаваат со оваа тематика. Дел од книгите на оваа листа, која не ја пренесуваме во целост, веќе имаме преведено и на македонски јазик. Најголем дел од овие наслови кај нас има објавено издавачката куќа „Три“ и, според издавачот, тоа се наслови што се меѓу најчитаните во нивната продукција. Интересот за женските приказни од третиот свет не замира, не само во светот туку и кај нас. Меѓу ...
  | | веќе видена

  Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предупреди дека голем број од богатите земји се доближуваат до границата на задолженост, што може да предизвика паника на пазарите. ММФ додава дека не постои опасност за државен банкрот поради брзорастечките долгови на земјите. Во три извештаи на ММФ ја оценува задолженоста на 23 економии, при што се потенцира дека Грција, Италија, Португалија и Јапонија се во опасност да останат без простро за финансиско маневрирање. Во втората група земји на кои им се заканува банкрот се САД, Велика Британија, Шпанија, Исланд и Ирска. Земјите кои имаат најголема можност за финансиско маневрирање и да се справат со новите закани за светската економија се Австралија, Данска, Јужна Кореја, Нов Зеланд и Норвешка.
  | | веќе видена

  Во Јапонија регистрирани се рекордни високи температури поради што бројот на жртвите од жештините се искачи на 158 луѓе, а хоспитализирани се приближно 47.000 лица. Од 31 мај до 29 август вкупно 46.728 луѓе биле примени во болница, од кои 5.000 само минатата недела. Над 46 проценти од хоспитализираните лица се на возраст од 65 години и повеќе. Просечната температура во Јапонија од јуни до крајот на август е највисока од 1898 година откако во земјата се вршат мерења. Температурата на воздухот е поголема за 1,64 Целзиусови степени од просечната температура измеране во периодот од 1971 до 2000 година. Досегашната рекордна температура во Јапонија измерена е во 1994 година.
  сите 4 | | | веќе видена

  Свет Високите температури однесоа 158 животи во Јапонија Токио, 2 септември – Околу 160 лица починаа поради високите температури во Јапонија. Хоспитализирани се 47 илјади лица од крајот на мај до пред неколку дена. Пет илјади се примени в болница минатата недела. Над 46 проценти од хоспитализираните лица се на возраст од 65 години и повеќе. Просечната температура во Јапонија од јуни до крајот на август е највисока од 1898 година откако во земјата се вршат мерења. Температурата на воздухот е поголема за 1,64 Целзиусови степени од просечната температура измерана во периодот од 1971 до 2000 година.
  сите 3 | | | веќе видена

  Во Јапонија регистрирани се рекордни високи температури поради што бројот на жртвите од жештините се искачи на 158 луѓе, а хоспитализирани се приближно 47.000 лица. Од 31 мај до 29 август вкупно 46.728 луѓе биле примени во болница, од кои 5.000 само минатата недела. Над 46 проценти од хоспитализираните лица се на возраст од 65 години и повеќе. Просечната температура во Јапонија од јуни до крајот на август е највисока од 1898 година откако во земјата се вршат мерења. Температурата на воздухот е поголема за 1,64 Целзиусови степени од просечната температура измеране во периодот од 1971 до 2000 година. Досегашната рекордна температура во Јапонија измерена е во 1994 година.
  сите 2 | | | веќе видена

  Во Јапонија регистрирани се рекордни високи температури поради што бројот на жртвите од жештините се искачи на 158 луѓе, а хоспитализирани се приближно 47.000 лица. Од 31 мај до 29 август вкупно 46.728 луѓе биле примени во болница, од кои 5.000 само минатата недела. Над 46 проценти од хоспитализираните лица се на возраст од 65 години и повеќе. Просечната температура во Јапонија од јуни до крајот на август е највисока од 1898 година откако во земјата се вршат мерења. Температурата на воздухот е поголема за 1,64 Целзиусови степени од просечната температура измеране во периодот од 1971 до 2000 година. Досегашната рекордна температура во Јапонија измерена е во 1994 година.
  | | веќе видена

  Можеби звучи како клише, но вака или онака животот е премногу краток. Затоа, немојте секогаш два пати да мерите пред да пресечете, туку едноставно... ...преземете иницијатива и направете ги работите кои ве прават среќни и исполнети. Зошто да не пробате нешто од ова? Одете на сафари во Африка Летајте со параглајдер Научете да свирите некој инструмент Научете некоја боречка вештина Пливајте со делфини Одете на Олимпијада Трчајте на маратон (на пр. Скопскиот Маратон) Направете си семејно стебло Јавајте коњ Научете уште еден јазик Посетете ги остатоците од Титаник Одете по жар Посетете ја Јапонија Јавајте на механички бик Возете се на најголемиот ролер костер во светот Одете на рафтинг Искусете ја бестежинската состојба Одете на доооолго патување со воз Можеби некои од овие работи ви изгледаат невозмжни, но сите знаеме дека ако доволно се потрудиме сè е возможно. Сега, што од ова имате веќе направено, а што допрва ќе си го поставите како цел?
  | | веќе видена

  Нескафе Бариста е навистина посебна машина. Уред кој ќе ви понуди 4 различни видови кафе : еспресо, макијато, кафе лате и филтер кафе. Дизајнот е уникатен и едноставен, како што ќе биде и подготовката на кафе со помош на овој кафемат. Она што оваа машина ја прави посебна е што има опција да подготвува крема, опција која досега не беше можна. И како шлаг на тортата, кафето кое го користи оваа машина не е повеќе инстант кафе, туку вистинско печено и мелено кафе. Инаку, Нескафе Бариста е развиен во соработка со Бревис Интернешнл и сега засега се продава само на јапонскиот пазар. Во меѓувреме Нестле Јапонија го лансираше и Nescafe Dolce Gusto . Но, за него, во некоја наредна прилика.
  | | веќе видена

  Оваа риба не е благословена со добар изглед, па токму поради тоа е прогласена за најгрдата риба на светот. Нуркачите... ... кои дошле во контакт со грдата риба нагалено ја нарекуваат Шрек, а споредувајќи ги фотографиите, јасно станува од каде доаѓа асоцијацијата. Инаку "Шрек" е вид азиска риба, која во Јапонија е добро позната по бизарните пропорции на нејзината глава. Видеото кое е снимено во длабочините каде живее рибата прикажува примерок, кој е стар повеќе од 30-години.
  | | веќе видена

  Откако Laurens van den Acker ги спакува куферите и премина во Renault, со доаѓањето на новиот главен дизајнер Iku Maedo, во Mazda решиле и визуелниот јазик на Nagara да го заменат со нешто помалку звучен назив – Kodo. Првиот автомобил обликуван со новиот дизајнерски стил ќе го видиме во Париз, а станува збор за концептно купе со четири врати (да, и Mazda му подлегна на тој тренд), Shinari. Јапонците засега не споменуваат сериско производство на база на концептот или влегување во нов сегмент, но во иднина секако дека планираат да им конкурираат на BMW, Mercedes и Audi. Важноста на Shinari, кој заеднички го развиле дизајнерските екипи на Mazda од САД, Германија и Јапонија на чело со главниот дизајнер Iku Maedo, лежи токму во неговиот изглед кој, тврдат во Хирошима, повеќе или помалку ќе биде пренесен на идните сериски модели. Во Mazda ги кријат техничките детали, па се уште не се знаат реални информации за погоните на нивната купе лимузина, но вреди да се признае дека ротацискиот мотор од RX-8-ката ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Некои хотели привлекуваат гости со луксуз, некои со прекрасни погледи од соба, а еден хотел во Јапонија нуди единствена атракција во својата најпопуларна соба - железничка пруга! Хотелот „Вашингтон“ во токискиот кварт Акихабара, што е познат по продавници со електрични уреди, направи железничка пруга во соба на 13 кат. Собната железница изработена во вид на макета поминува преку познатиот токиски кварт, а поставена е и макета од познатиот бизнис облакодер Токио Тауер како и од популарниот рекреациски центар Хаконе. Гостите можат да возат сопствени возови во својата соба или да изнајмат од хотелот за 12 американски долари. „Железничката соба ужива голема популарност кај љубителите на возови, кои веднаш штом ќе влезат во собата почнуваат да си играат, се до нивното заминување, а особено тоа го прават семејствата со мали деца“, вели Јоичи Ватанаби , портпарол на хотелот.
  сите 3 | | | веќе видена

  За „златен лав“ ќе се борат 22 филма од 11 земји, од кои шест се од САД, четири од Италија, три од Франција, два од Јапонија и по еден од Русија, Шпанија, Чиле, Канада, Грција, Кина и од Германија Со филмот „Црниот лебед“ на режисерот Дарен Аронофски вечерва се отвора 67. издание на филмскиот фестивал во Венеција. Овогодишната програма на „Мостра“ ќе ја одбележи млада генерација на режисери - просечната старост на авторите што ќе се борат за „златен лав“ е 47 години. Меѓу нив се и Софија Копола, Франсоа Озон, Винсент Гало и Дарен Аронофски, со чиј психолошки трилер се отвора фестивалот. На „Мостра“ ќе има 79 светски премиери на долгометражни филмови од 34 земји, меѓу кои и Доминиканската Република, која учествува првпат на најстариот филмски фестивал во светот. Меѓу 22-та филма во трката за „златен лав“ има пет американски филма, меѓу кои и филмот „Некаде“ на Софија Копола, наградена за сценариото за филмот „Изгубени во преводот“ во 2003 година. Дејствието на нејзиниот нов филм е сместено во Холивуд, а ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Некои хотели привлекуваат гости со луксуз, некои со прекрасни погледи од соба, а еден хотел во Јапонија нуди единствена атракција во својата најпопуларна соба - „железничка пруга“. Хотелот „Вашингтон“ во токискиот кварт Акихабара, што е познат по продавници со електрични уреди, направи железничка пруга во соба на 13. кат. Собната железница изработена во вид на макета поминува преку познатиот токиски кварт, а поставена е и макета од познатиот бизнис облакодер Токио Тауер како и од популарниот рекреациски центар Хаконе - пренесува Хина. Гостите можат да возат сопствени возови во својата соба или да изнајмат од хотелот за 12 американски долари. „Железничката соба ужива голема популарност кај љубителите на возови, кои веднаш штом ќе влезат во собата почнуваат да си играат, се до нивното заминување, а особено тоа го прават семејствата со мали деца“ - рекоа лицата задолжени за односи со јавност на хотелот.
  сите 2 | | | веќе видена

  Некои хотели привлекуваат гости со луксуз, некои со прекрасни погледи од соба, а еден хотел во Јапонија нуди единствена атракција во својата најпопуларна соба - „железничка пруга“. Хотелот „Вашингтон“ во токискиот кварт Акихабара, што е познат по продавници со електрични уреди, направи железничка пруга во соба на 13. кат. Собната железница изработена во вид на макета поминува преку познатиот токиски кварт, а поставена е и макета од познатиот бизнис облакодер Токио Тауер како и од популарниот рекреациски центар Хаконе - пренесува Хина. Гостите можат да возат сопствени возови во својата соба или да изнајмат од хотелот за 12 американски долари. „Железничката соба ужива голема популарност кај љубителите на возови, кои веднаш штом ќе влезат во собата почнуваат да си играат, се до нивното заминување, а особено тоа го прават семејствата со мали деца“ - рекоа лицата задолжени за односи со јавност на хотелот.
  | | веќе видена

  Mazda одлучи на посебен собир уприличен само за одбрана група на луѓе да го претстави својот најнов концепт нарчен Shinari кој ја претставува иднината, односно правецот на развојот на компанијата. Mazda Shinari е купе со четири врати кое повеќе на ликува на лут супер спортски автомобил отколку на фамилијарен превозник со акцент на динамичност. Дизајнот на Shinari е дело на група малди дизајнери кои работата во студиото на Mazda за дизајн во САД. Меѓутоа не е се препуштено само на американците. И европејците и јапонците кои работата за Mazda кога е во прашање Shinari го дале својот допринес. Па така елементи од студијата се направени во дизајнерските центри на Mazda во Германија и секако матичната Јапонија. Од Mazda потврдуваат дека новиот спортски седан како што го нарекуваат во комапанијата е показател за идните насоки на развој на дизајн кај моделите на јапонскиот производител на автомобили. „Дизајнот на Shinari е порта за влез во дизајнот на следната генерација на модели на Мazda,” истканува Икуа Маеда, ...
  сите 2 | | | веќе видена