Јапонија

  во

  Г-8 земјите, Кина, Индија и Јужна Кореја загрижени за скапата нафта Аомори - Индустриски развиените држави од Г-8, како и Кина, Индија и Јужна Кореја во коминике од министерската средба во Јапонија, изразија неспокојство од растечките цени на нафтата. „Единаесетте држави споделуваат единствена загриженост од зголемувањето на цените на суровата нафта“, изјави јапонскиот министер за економија Акира Амари, кој извести за коминикето од средбата на министрите за енергетика во градот Аомори во Северна Јапонија. Цената на нафтата се зголеми речиси за петпати во однос на 2003 година и во петокот на Берзата во Њујорк барел нафта чинеше 138,54 долари. Аналитичари тврдат дека до јули цената е можно да се зголеми на 150 долари. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  Осомничениот и кажа на полицијата дека дошол во Акихабара за да убие

  ТОКИО - Јапонските медиуми објавија дека човек вооружен со нож уби седум лица, а 11 други повреди во централниот дел на Токио. Инцидентот се случил во областа Акихабара, прометна шопинг област позната како „електричен град“, популарна кај младите и туристите. Осомничен, 25-годишниот Томохиро Като е уапсен во близина на местото на инцидентот. Овој настан се случи на годишнината од нападот со нож што се случи во 2001 година во кој беа убиени осум деца во едно основно училиште. Портпаролот на полицијата Џиро Акаоги, го потврди идентитетот на Като и неговото апсење. „Осомничениот и кажа на полицијата дека дошол во Акихабара за да убие“, изјави Акаоги пред новинарите. „Тој рече дека е уморен од животот. Уште додаде дека му е преку глава од се “, рече портпаролот. Во првичните извештаи се наведуваше дека тој веројатно е гангстер. Во информациите се наведува дека тој со камиот дошол до местото на настанот и почнал по случаен избор да ...
  | | веќе видена | слични

  „Царска борба“, еден од најконтроверзните јапонски филмови во режија на Кинџи Фукасаки, кој ќе се прикаже во културниот центар „Точка“, од 21 часот, ќе го отвори јунскиот филмски циклус „Јапанорама“. Дејството во „Царска борба“ја пренесува приказната на јапонската влада која презема екстремни мерки за справување со малолетната деликвенција во земјата. Преку кравави и провокативни сцени, со насилство и со непрекината напнатост, филмот упатува јасна критика за политичката и за социјалната состојба во денешна Јапонија.
  | | веќе видена | слични

  САД се подготвуваат да објават нови ограничувања во издавањето краткорочни визи за граѓаните од западна Европа и Јапонија, соопшти претставник на Министерството за национална безбедност.

  Новите мерки, кои ќе важат за граѓаните од сите 27 земји членки на Европската унија (ЕУ) ќе ги објави министерот за национална безбедност Мајкл Чертоф.

  Според новите правила, кои би требало да стапат на сила од јануари 2009 година, граѓаните од Европа и Јапонија ќе треба да поднесат молба за виза три дена порано.

  Новите мерки имаат за цел да го направат потежок пристапот до САД на потенцијалните терористи, кои доаѓаат од Франција, Германија, Швајцарија, Велика Британија, Белгија, Португалија, Шпанија, Сингапур, Нов Зеланд, Јапонија и Австралија.
  | | веќе видена | слични

  Абдула Ѓул ќе учествува на јапонскиот економски форум оваа недела. Исто така во дипломатските вести: Словачкиот премиер Роберт Фичо беше бо Сараево, и претседателот на Генералното собрание, Срѓан Керим, изрази поддршка за фокусот на Албанија на нуклеарната енергија.

  Турскиот претседател Абдула Ѓул пристигна во Јапонија во вторникот (3-ти јуни). Getty Images

  Абдула Ѓул во вторникот (3-ти јуни) пристигна во Јапонија, во прва досега официјална посета на оваа земја од страна на еден турски претседател. Тој ќе се состана со императорот Акикито, премиерот Јасуо Фукуда и членови на парламентот. Ѓул, исто така, учествува на економските форуми во Токио и Осака.

  Естонскиот премиер Андрус Ансип во неделата (1-ви јуни) допатува во четиридневна посета на Mакедонијa . Неговата делегација вклучува претставници на 15 естонски претпријатија за ИТ.

  Претседателот на кипарскиот парламент, Мариос Каројан, во понеделникот (2-ри јуни) допатува тридневна посета на Португалија. Каројан ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Глад, сиромаштија и беда ги мачи речиси една милијарда луѓе во светот. Недостасува храна, земјоделството е преполовено, а она што се произведува голем дел од земјите наместо за храна, почнуваат да го користат за производство на биогорива.

  Како да се зголеми производство на храна е главна тема на самитот на шефови на држави во Рим.

  Според првиот човек на ОН, Бан Ки-мун, државите треба да ги намалат извозно-увозните ограничувања, да го олеснат пристапот до храна за најзагрозените групи, како и да обезбедат семиња и ѓубриво за овогодинешнава жетва.

  „Сите земји треба да делуваат веднаш. Ништо не ги понижува луѓето повеќе од гладта. Имаме историска можност да го обновиме земјоделството, особено во земјите во кои производството беше на ниско ниво“, изјави Бан Ки-мун, генерален секретар на ОН.

  Пораката на папата Бенедикт 16-ти пред присутните ја прочита секретарот на Светата столица, кардиналот Тарчисио Бертоне.

  „Гладта и неухранетоста се недозволиви во денешниот ...
  | | веќе видена | слични

  Репрезентација што секогаш е при врвот на европскиот и светскиот фудбал, но никогаш не освоила ниту еден голем трофеј. Најблиску до европското злато Португалија беше пред четири години, кога на свој терен во финалето загуби од Грција со 0-1. Тоа беше шок за сите во Португалија, а по овој неуспех од селекцијата се повлекоа ѕвездите од типот на Фигу, Руи Кошта и Коуту. Сепак, Португалија отсекогаш претставувала „вруток“ за талентирани играчи и веднаш најде замена за „пензионираните“. На евросцената блеснаа Роналду, Нани, Симау, Кварешма...Препознатливата игра на Португалците е со кратки и прецизни додавања, со многу атрактивни потези, па затоа ги нарекуваат и „европски Бразилци“. Стратег им е Бразилецот Сколари, кој со „кариоките“ пред 6 години стигна до планетарната круна. Португалија најчесто игра во формација 4-2-3-1. Иако оваа формација делува дефанзивно на прв поглед, Португалците играат отворен и допадлив фудбал. Често напаѓаат по бочните позиции, па формацијата лесно се трансформира во офанзивна 4-3-3 ...
  | | веќе видена | слични

  Во Индија се случуваат најголем број убиства во светот годишно, иако таа држава не е прва по односот на број на убиства и бројот на жители.

  Според податоците на Националниот завод за следење на злосторства во текот на 2007-2008 година, во Индија се регистрирани 32.000 убиства, во Јужна Африка 31.000, во САД 16.700 и во Пакистан 9.700.

  Доколку се земат предвид сите злосторства - убиства, силувања и други дела, првото место во светот и припаѓа на САД со 23 милиона регистрирани злосторства.

  Во Индија се случуваат околу пет милиона злосторства.

  Загрижувачки е сепак, што во Индија бројот на злосторствата се зголемуваат секоја година и покрај јакнењето на мерките за безбедност.

  Како причини се наведуваат невработеноста и сиромаштијата.

  Студијата за злосторствата опфатила 22 држави меѓу кои и Австралија, Австрија, Бугарија, Јапонија, Канада, Германија, Велика Британија и други.
  | | веќе видена | слични

  ОН му требаат на светот. Но не тие што сега ги имаме. Мора да ја промениме и Повелбата на Обединетите нации. Онака како што првпат го реновираме главното седиште во Њујорк, бидејќи утврдивме дека се е рѓосано, така и нашите глави имаат претрпено корозивен процес. Сега, мора да го промениме нашиот курс. Во спротивно, ќе се множат идеите каква што е таа за лига на демократиите и ќе не совладаат, истакнува д-р Срѓан Керим, претседателот на 62. генерално собрание на ОН, во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.Во врска со реформите на ОН што се во тек, Керим вели дека тој се залага за достоинството на секоја одделна држава. „Сепак, владите повеќе не го одредуваат сами чекорењето на светот. И ОН мора исто така да ги земат предвид како глобализираните компании така и, на пример, невладините организации или науката“, додава македонскиот дипломат.

  Дали Генералното собрание ќе преговара за реформа на Советот за безбедност додека Вие се уште сте негов претседател?

  - На тоа упорно ...
  | | веќе видена | слични

  Во интервјуто за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, д-р Срѓан Керим говори за кризата во Бурма и за реформата на ОН

  „Обединетите нации му требаат на светот, но не тие што ги имаме сега“, изјави претседателот на Генералното собрание на ОН д-р Срѓан Керим во интервју за реномираниот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Во разговорот со новинарот Андреас Рос, Керим говори за кризата во Бурма, Советот за безбедност и за реформата на ОН. „Мора да ја промениме и Повелбата на ОН. Онака, како што по прв пат го реновираме главното седиште во Њујорк, бидејќи утврдивме дека се е рѓосано, така и нашите глави имаат претрпено корозивен процес. Сега, мора да го промениме нашиот курс. Во спротивно, ќе се множат идеите каква што е таа за лига на демократиите и ќе не совладаат“, вели Керим во одговорот на прашањето дали ќе успее голема реформа на ОН.

  Според Керим, предлогот на американскиот претседателски кандидат Џон Мекејн да се основа лига на демократиите е опасен и е концепт што потсетува на времињата ...
  | | веќе видена | слични

  Еден Јапонец, кој не сфаќал како му снемува храна од фрижидерот, на свое големо изненадување открил дека непозната жена неколку месеци живееле скриена во ѕидниот плакар на неговата куќа. Неженетиот Јапонец одлучил да постави сигурносна камера во својата куќа во Фукуоки, западна Јапонија, за да открие што се случува во неговата кујна. Кога на екранот на мобилниот телефон видел жена како се шета по станот додека тој е надвор, повикал полиција. - Ја пребаравме целата куќа и ја најдовме жената во ѕидниот плакар - изјавил претставник на полицијата. Илегалната станарка Татсуко Хорикава, која има 58 години, се криела во горниот дел од ѕидниот плакар каде едвај можела да се испружи. Таа таму имала душек и неколку шишиња со вода. Жената им рекла на истражителите дека нема каде да се вдоми. Се чини дека таа, со прекини, во куќата живеела една година. Жената била уапсена, а полицијата се сомнева дека таа имала и други скривалишта во ѕидните ормани на соседните куќи.
  | | веќе видена | слични

  Сајуки морала да ги совлада основните вештини на гејшата, како што се подготовката на чај , традиционалниот танц, методологија на водење разговор, свирење на народни инструменти и други обреди карактеристични за оваа професија

  Првпат во 400-годишната историја на светот на гејшите, на една жена од Запад и е дозволено да навлезе во тајните на една од најстарите јапонски традиции. Австралијката од Мелбурн, Фиона Грем, во Јапонија дошла благодарејќи на размената на ученици. Како 15-годишна девојка таа се воодушевила со тамошната култура и начин на живеење. По завршување на средното училиште се запишала на Универзитетот „Кеио“, а потоа на Универзитетот во Оксфорд докторирала општествена антропологија, јавува британскиот весник „Телеграф“. Тренингот за гејша го почнав во април лани и не очекував дека толку долго ќе трае. Всушност, моето деби се случи многу подоцна отколку што очекував, иако во Јапонија живеев долго време и добро ја познавам таа култура. Сепак, подготовките беа многу напорни - вели Фиона ...
  | | веќе видена | слични

  ТОКИО - Јапонија планира да испрати воен авион со хуманитарна помош за жртвите од земјотресот во Кина. Испраќањето припадници, како што ги нарекува Јапонија, од „силите за самоодбрана“ или СДФ е контроверзно. Извештаите сугерираат дека во Кина има такви што стравуваат дека тоа би можело да поттикне силна реакција меѓу луѓето кои се сеќаваат на јапонскиот милитаризам од времето на војната. Повеќе од 68.000 лица загинаа во земјотресот што се случи на 12 мај во провинцијата Сечуан. Други 20.000 луѓе се исчезнати, а пет милиони се оставени без покрив над главата.

  Телевизиските станици во Јапонија прикажаа снимки од јапонски авиони за време на бомбардирањето на областа во близина на местото каде што се случи земјотресот. Тие наведоа дека планираното испраќање на товарниот авион од типот „Ц-130“ на силите за самоодбрана ќе биде првиот таков лет во кинескиот воздушен простор од страна на јапонската армија по завршувањето на непријателствата пред повеќе од 60 години.

  Претходницата на СДФ се ...
  | | веќе видена | слични

  Блејк загуби од Летонецот Гулбис, Налбандијан од Французинот со вајлд карта

  Летонскиот тинејџер Ернестс Гулбис (19) го приреди првото изненадување во петтиот натпреварувачки ден на Ролан Гарос. Тенисерот кој претрпе пораз од нашиот Лазар Магдинчев во Дејвис куп пресметката меѓу Македонија и Летонија во второто коло на францускиот Гренд слем успеа да го елиминира седмиот носител, Американецот Џејмс Блејк со 7:6, 3:6, 7:5, 6:3. Гулбис моментно е 80 светски рекет и за него ова е прва победа во дуелите со членовите на топ 10 во светот во оваа сезона. Негов следен противник е подобриот од дуелот меѓу Николас Лапенти од Еквадор и Американецот Боби Рејнолдс.

  Како бомба оддекна и победата на Французинот со вајлд карта Жереми Шарди над ланскиот финалист на Вимблдон и шести носител на Ролан Гарос 2008, Давид Налбандијан, со 3:6, 4:6, 6:2, 6:1, 6:2. Аргентинецот водеше по првите два сета, но 145 светски рекет се надмина себе, убедливо ги освои наредните три сета и се избори за дуел со Русинот ...
  | | веќе видена | слични

  Најевтиното гориво во Европа се точи на бензинската пума во Лешак, во северно Косово, на само неколку километри од административната граница со Србија. Иако цената на литар од кој било тип гориво е само 68 динари (помалку од едно евро), пред бензинската пумпа нема турканици. Сопствениците велат дека горивото го купуваат од рафинеријата во Панчево и оти плаќаат ДДВ и акциза на српската држава. Но, пред горивото да ја помине административната граница, на сопственикот му се враќаат платените давачки, според законот. Администрацијата на УНМИК, од друга страна, засега не е во можност да наплаќа давачки зад запалените контролни пунктови, па горивото на двете бензински пумпи е поевтино и од тие во Косовска Митровица.

  СРБИЈА ОЧЕКУВА ИНФЛАЦИЈА

  Оддругата страна на административната граница,воСрбија, Одборот за стопанство и финансии денеска ќе предложи поскапување на горивото во просек за 10 евроценти, пишува весникот „Политика“. Анализите покажале дека намалување на акцизите не е препорачливо ...
  | | веќе видена | слични

  Протестите на британските камионџии предизвикаа хаос на улиците во Лондон

  Францускиот претседател Никола Саркози предлага ЕУ да го намали ДДВ-ото за бензините

  ЛОНДОН - Британскиот премиер Гордон Браун вчера предупреди дека светот се соочува со нафтен шок и се чини дека не постои лесен одговор за порастот на цените без координирана глобална акција. Во врска со протестот на стотици британски возачи на камиони, што предизвика хаос на улиците во главниот град, додека бараа помош од владата поради зголемените цени на горивото, Браун рече дека го разбира ударот врз семејствата во земјата, но само сеопфатна меѓународна стратегија би довела до намалување на цените на нафтата. „Глобален шок на ова ниво бара глобални решенија“, истакна Браун во весникот „Гардијан“.

  Тој вети дека ќе ја стави глобалната акција за порастот на цената на нафтата на врвот на агендата на самитот на Групата 8 во Јапонија во јули и вети дека ќе предложи поголеми меѓународни активности за „подобар дијалог за ...
  | | веќе видена | слични

  Кузнецова и Сафина побрзи од дождот

  Руската тенисерка Светлана Кузнецова, финалистката на Ролан Гарос пред две сезони, со лесна победа во два сета над Аико Накамура, го прелажа дождот во Париз и се пласира во 2. коло на гренд-слем турнирот, кој се игра на земјена подлога. Кузнецова одигра сигурно, не и дозволи на противничката од Јапонија ниедна брејк шанса и за еден час и 4 минути ја победи со 6-2, 6-3.Со неа пред прекинот во третиот ден на Ролан Гарос, понатаму мина уште само и нејзината сонародничка и фаворит од втор план за титулата, Динара Сафина. Помладата сестра на Марат Сафин со 6-3, 6-1 ја елиминира Катерина Бондаренко, со што турнирот за семејството Бондаренко заврши во сингл. Претходно постарата сестра Алјона загуби од Петра Четковска, а двојката Бондаренко ќе продолжи во двојки, каде се меѓу главните фаворитки за трофејот. Вчера на терените на Ролан Гарос се играше само еден и пол час, а дождот повторно како и ден претходно ја прекина програмата.
  | | веќе видена | слични

  Пласман на ГП во Монако


  1. Луис Хамилтон (Велика Британија) Мекларен 2:00:42,742 ч.
  2. Роберт Кубица (Полска) БМВ Заубер 3,064 сек.
  3. Фелипе Маса (Бразил) Ферари 4,811 сек.
  4. Марк Вебер (Австралија) Ред бул 19,295 сек.
  5. Себастијан Фетел (Германија) Торо росо 24,657 сек.
  6. Рубенс Барикело (Бразил) Хонда 28,408 сек.
  7. Козуке Накаџима (Јапонија) Вилијамс 30,180 сек.
  8. Хеики Ковалаинен (Финска) Мекларен 33,191 сек.

  Редослед на останатите: 9. Раиконен, 10. Алонсо, 11. Батон, 12. Глок, 13. Трули и 14. Хајдфелд.
  Се откажаа: Култхард, Бурде, Физикела, Пике, Розберг и Зутил.
  Генерален пласман, возачи: Хамилтон 38, Раиконен 35, Маса 34, Кубица 32, Хајдфелд 20, Ковалаинен 15, Вебер 15, Алонсо 9, Трули 9, Розберг 8, Накаџима 7, Фетел 4, Барикело 3, Батон 3 и Бурде 2. Конструктори: Ферари 69, Мекларен 53, БМВ Заубер 52, Вилијамс 15, Ред бул 15, Тојота 9, Рено 9, Торо росо 6 и Хонда 6.
  | | веќе видена | слични

  Семејствата Карајанови од Гевгелија, Митровски и Петрески од Скопје, и Кироски од Гостивар, беа во групата Македонци што ги бодреа нашите претставници на нивниот настап во втората полуфинална вечер. Тие, заедно со останатите фанови ги виореа знаменцата што ги обезбедија „Дневник“ и „Унипрес“.Интересно за семејствата е што беа сместени во иста куќа во Белград, на Баново Брдо. Кога ги посетивме, ручаа во „две смени“, се договорија кога да бидат готови за одење во „Арена“ и тоа со трите автомобили што им ги обезбеди домаќинката. Највозбудени беа Елена (12) и Ангела (11). За нив, следењето на Евросонг е роденденски подарок од родителите. Осумгодишниот, пак, Виктор беше облечен во боите на македонското знаме, а двегодишниот Мартин веројатно ќе биде запишан како најмладиот Македонец што во живо го следел Евросонг. Семејствата се запознале дури откако пристигнале во куќата на нивната домаќинка Маријана Блажевиќ и нејзиниот син Иван.Мојот покоен сопруг, проф. д-р Урош Блажевиќ, 20 години работеше операции на рбет во ...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот претседател смета дека и други држави треба да влезат во највлијателното тело на ОН

  Луанда - Францускиот претседател Никола Саркози побара измени во Повелбата на ОН кои би овозможиле реформи на Советот за безбедност, поточно поголем број држави да влегуваат во состав на влијателното тело на Светската организација.

  Саркози изрази жалење поради застојот во преговорите за реформи на Советот за безбедност, посочувајќи дека Париз ќе поддржи решение за зголемување на бројот членки во СБ на ОН.

  Тој во интервјуто за анголскиот весник „Журнал д Ангол“ вели дека е за дополнителни места во СБ на ОН, со подолг мандат отколку сегашните, кои исто така би можеле да бидат обновувани.

  „По завршувањето на иницијалната фаза, може да биде донесена одлука тие места да бидат заменети со постојано членство“, истакнува Саркози, додавајќи дека сегашниот застој во процесот на реформирање на Светската организација е „длабоко неправеден и неприфатлив“.

  Париз поддржува ...
  | | веќе видена | слични