Јапонија

  во

  108-годишниот Масао Матсумото и неговата 100-годишна сопруга Мијако, официјално се најстариот брачен пар на светот и прославуваат 80 години брак. Парот кој ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Масао Матсумото (108) и неговата сопруга Мијако (100) официјално се најстариот брачен пар на светот и прославуваат 80 години брак. Japonya'da 108 yaşındaki ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Најјаката бура која го погодила јапонското копно во последниве 25 години, уништила 89 метри долг танкер кој удрил во мост, а надлежните морале да го затворат ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Најмалку 10 луѓе загинаа во разорниот тајфун „Џеби“ што ја погоди Јапонија, а повеќе од 300 се повредени. Утронава властите издале наредба за евакуација на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Најмалку 10 луѓе загинаа во тајфунот „Џеби“, најлошата бура во Јапонија во последните 25 години. Предизвикана е голема штета во поголемите градови, меѓу кои се ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Најмалку 10 луѓе загинаа во разорниот тајфун „Џеби“ што ја погоди Јапонија, а повеќе од 300 се повредени. Утронава властите издале наредба за евакуација на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Најмалку десет луѓе загинаа во налетот на тајфунот Џеби, најлошото невреме што ја погоди Јапонија во последните 25 години. Џеби остави уништувачка трага зад ...
  сите 6 | | | веќе видена

   Тајфунот предизвика огромна материјална штета во овој регион и предизвика вистински хаос на аеродромот во Осака. -Тајфунот предизвика сериозна штета, посебно ...
  сите 8 | | | веќе видена

  1568.- Роден е Томазо Кампанела, италијански филозоф, доминиканец. Во делото “Сончева држава”, напишано по примерот на Платон и на Томас Мор го изложи своето ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Тајфунот Џеби со ветрови од 160 до 190 километри на час е најсилен тајфун што ја погодил Јапонија од 1993 годинa. Скоро 300.000 луѓе мора да се евакуираат, а ...
  сите 14 | | | веќе видена