Јанкулоска

  во

  Демократската партија на Албанците(ДПА) обвини дека во Секторот за внатрешни работи во Тетово се прави чистка на полицајците Албанци од нивните редови, јави дописникот на Макфакс.

  Од ДПА, на денешната прес конференција во Тетово, посочуваат дека полицајците се прераспоредуваат во Кичево, Арачиново, Водно и Драчево, а ја обвинуваат министерката Гордана Јанкулоска дека со овие дејства води силна антиалбанска кампања.

  „ДПА бара под итно да престанат со ваквите постапки, бидејќи е длабоко убедена дека ова ќе ја влоши ситуацијата која од ден на ден станува с потензична. Бараме кадрите Албанци да се вратат на нивните претходни работни места, со што ќе бидат на служба на граѓаните“, изјави Имер Алиу, генерален секретар на партијата.

  Тој додава дека ваквиот начин на дејствување покажува оти оваа Влада ја оддалечува Македонија од евроатланските интеграции.

  Одговарајќи на новинарско прашање за преминувањето на тројцата пратеници на ДПА во Нова демократија на Имер Селмани, Алиу ...
  | | веќе видена | слични

  Бескрупулозноста стана правило на денот, а бруталноста стана единствена метода во пресметувањето со послабите

  И ма еден виц во кој првобитно учествуваа Англичанец, Шкот и Ирец, но денес улогите ги преземаат Грк, Бугарин и Македонец.

  Стојат, значи, тројцата Балканци потпрени врз еден ѕид и чекаат да бидат стрелани од одред војници. Гркот одеднаш извикува „земјотрес!“, па во настанатиот метеж го прескокнува ѕидот и бега. Бугаринот не останува покусо, извикува „поплава!“ и, исто така, успева да побегне. Македонецот, пак, извикува „оган!“, а војниците послушно, како по наредба, го застрелуваат. (Во британскиот виц, по извикот „fire!“ - збор кој едновремено значи „оган“, „пожар“ и „пукајте“ - најкусиот крај го влече, се разбира, Ирецот.)  Р еакцијата на Македонецот од вицот неодоливо ме потсетува на политиката на Никола Груевски. Кај сите други балкански национализми - таму и македонскиот. Кај сите со силеџиство, финти и измами - таму и ние. Ама, можеби токму поради ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата ќе го преиспита случајот зошто на 8 Септември во Тетово не биле истакнати државни знамиња

  ТЕТОВО - Нова истрага за полициската акција „Планинска бура“ во Бродец ќе нема. Скептицизмот и негодувањата во врска со Законот за полицијата се надминуваат. Распоредувањето и напредувањето во службата во рамки на МВР е нормално како и за секоја институција. Полицијата ќе го преиспита случајот зошто на 8 Септември - Денот на независноста на Македонија во Тетово не биле истакнати државни знамиња. Ова се дел од одговорите на новинарски прашања на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за време на нејзината саботна посета во Тетово, каде што престојуваше со цел да изврши надзор над работата на комисиите за селекција на кандидатите за идни полицајци. „Законот за полицијата е имплементиран во целост, иако пред неговото донесување постоеја негодувања и скептицизам, особено во некои единици на локалната самоуправа. Сега се гледа дека посериозни проблеми нема. Напротив, угледот и довербата во ...
  | | веќе видена | слични

  По пишувањето на медиумите, МВР презеде опсежна акција за да го реши проблемот со питањето

  Даниела Трпчевска

  Децата кои питаат, бришат стакла на автомобилите по скопските раскрсници, „дуваат“ лепак и бронза, но и се дрогираат по парковите во центарот на градот, во најскоро време ќе бидат тргнати од улиците и ќе се згрижат во соодветни институции. Вакво ветување даде вчера министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, најавувајќи ја акцијата која завчера почна под оперативното име „Питачење“. По серијата написи во „Утрински весник“ и објавувањето на фрапантните фотографии на деца како се дрогираат сред бел ден во центарот на Скопје, полицијата, во координација со социјалните работници и Министерството за труд и социјална политика, презема конкретни мерки за решавање на овој горлив проблем.

  Тринаесет малолетници и 11 возрасни лица се спроведени во полиција во завчерашната акција спроведена на 23 критични точки во градот, каде што е детектирано дека се движат уличните деца. ...
  | | веќе видена | слични

  Дрвокрадците кои успеале да побегнат пукале врз екипите на МВР и притоа раниле еден полицаец Шесет и шестмина дрвокрадци се приведени и над 20 возила со околу 300 кубни метри дрва се запленети во голема акцијата на полицијата на повеќе места на Скопска Црна Гора. Во акцијата, спроведена завчера, лесно е повреден еден полицаец кога непознати лица отвориле оган врз припадниците на МВР. Против приведените дрвокрадци, по целосното документирање, ќе бидат поднесени кривични пријави.

  Полицијата завчера спровела опсежна акција за откривање и приведување на лица кои бесправно сечат дрва на планините. Со еден дел од акцијата била опфатена околината на скопското село Црешево, а втора екипа на МВР го „чешлала“ кумановскиот дел од планината Скопска Црна Гора.

  „Акцијата се спроведе во региони за кои постоеја информации дека со години наназад се пустошат од дрвокрадци“, информираше вчера министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

  На местото Муратица во атарот на Црешево, Единицата ...
  | | веќе видена | слични

  Кој ќе ја врши контролата на МВР во прислушувањето, прашуваат познавачите на кривично право

  Гордана Дувњак

  Експертите и порачаа на Моника Маковеј, владината советничка за корупција, да не заборава дека со либерализацијата на прислушувањето и прави лоша услуга на Македонија, бидејќи нашата земја има сериозни проблеми во контрола на МВР. Дел од експертите вчера го искористија присуството на поранешната романската министерка за правда на дебатата за заштитата на човековите права во Законот за кривична постапка, каде што присуствуваше како воведничар, за директно соочување со неа околу новите законски решенија за прислушување.

  Но, вчерашната средба не само што не ги разјасни работите, туку внесе уште поголем јаз меѓу домашните експерти и странската советничка, но и нова забуна. Повод беше тврдењето на Маковеј дека новите решенија во делот на прислушувањето се мотивирани од препораките на ЕУ и се содржани во осумте репери што и се зададени на Македонија за добивање датум за ...
  | | веќе видена | слични

  Во монтирани клипови, Аларова и нејзиниот тим разговараат со измамени во аферата „Платина“ Градоначалничката на Општина Центар, Виолета Аларова, веќе една недела се врти на Интернет-порталот „Јутјуб“, каде што, наводно, признава дека работи спротивно на законите. Во очигледно измонтирани клипови, во кои во делови само се слуша нејзиниот глас во разговор со наводен сопственик на земјиште на кое е изградена спорната зграда на „Платина инженеринг“, вели „...јас сум на тапет...не работам по закон...ме збудалевте“. Освен со Аларова, наводно, дел од измамените во аферата „Платина“ на висок тон разговараат и со градежниот инспектор Милан Пижула, со секретарот на Општината, Ратко Савовски, и со извесна Роза Митревска од Државниот градежен инспекторат. Како автор на петте аудиоклипа, кои се пуштени на Интерент од пред една недела, е потпишан Прленда1 Прлендовски.

  Од „актерите“, вчера за коментар единствено беше достапен инспекторот Милан Пижула. Рече дека првпат слуша за такво нешто, па дури и не знаеше што ...
  | | веќе видена | слични

  Треба да се преземат сериозни мерки за враќање на мирот на спортските натпревари

  Гордана Јанкулоска, министерката за внатрешни работи зборува за инцидентот што настана по фудбалскиот натпревар меѓу екипите Вардар и Ренова  ЕУ се самоказнува со прекинувањето на преговорите за јакнење на партнерството со Москва, бидејќи со таквата одлука не ја засилува веродостојноста како партнер

  Владимир Чижов, рускиот амбасадор во ЕУ ја толкува последната одлука на Брисел
  | | веќе видена | слични

  На отворената сцена продефилираа 23 изведувачи  ЛЕШОК - И на 14. издание на „Тетовскиот фолк фест“ се пееше за македонската ѕвезда Тоше Проески. Сузана Спасовска со песната „Тага балканска“ ја дигна на нозе десетилјадната публика, која на овој начин уште еднаш му оддаде почит на својот Тоше

  „Тетовскиот фолк-фест“ веќе традиционално се одржува во дворот на лешочкиот манастирски комплекс, на отворена сцена и пред рекорден број посетители. Посветен е на ритмиката и автентичноста на новокомпонирани чалгаџиски и свадбарски песни какви со векови творел и ги негувал македонскиот народен пејач.

  И годинава фестивалот се одржа вечерта спроти големиот сехристијански празник „Успение на пресвета Богородица“. На отворената сцена продефилираа 23 изведувачи, меѓу кои Виолета Томовска со песната „Роде мој македонски“, Круме Спасовски со „Еј Заге, носам чалгии“, Ибуш Ибраимовски - „Луди млади години“, Гоце Арнаудов пееше „Чашо златна“, Блага Петреска „Од љубов се живее“, Росана ја ...
  | | веќе видена | слични

  За министрите нема класичен одмор

  Владините министри ги прескокнаа класичните подготовки за одмор и се посветија целосно на своите обврски во Владата. Претставници на Владата тврдат дека министрите редовно ги одржуваат своите седници во вторник, како и тематските седници, на кои постојано ротираат определен број министри за да не се блокира работата на Владата, додека нивни колеги се на куса летна пауза.

  „Засега нема најава дека премиерот ќе оди на одмор, додека некои други заминаа. Сепак, во Владата постојано се присутни определен број министри кои редовно ги одржуваат седниците“, велат во Владата. Груевски кон средината на минатиот месец беше на одмор, но информацијата за тоа дали и каде бил на летување остана тајна. За министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, се очекуваше вчера да се врати од одморот во Хрватска, а за нејзиниот колега во Владата, министерот Трајко Славески се вели дека ужива на некоја од плажите во Турција. Министерот за евроинтеграции, Ивица Боцевски, ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од половината министри во новоизбраната Влада на премиерот Никола Груевски, денеска го имаат првиот работен ден.

  Примопредавање на должноста од старите на новите членови на македонската Влада треба да биде извршено претпладнево, според востановената практика.

  Најмногу нови членови на владата, шест, има од Демократската унија за интеграција.

  Новиот коалиционен партнер во власта ќе раководи со министерствата за здравство на чие чело беше избран Бујар Османи, Министерството за економија му е доверено на Фатмир Бесими, локалната самоуправа на Муса Џафери, министер за животна средина и просторно планирање е Неџати Јакупи, Џелал Бајрами е новиот министер за труд и социјална политика, додека вицепремиер одговорен за имплементација на Рамковниот договор е Абдулаким Адеми.

  Нови министри се и Зоран Коњановски, во ресорот одбрана, Елизабета Канческа Милевска, министер за култура, Перо Стојановски за образование, а на чело на новото Министерство за информатика е Иво ...
  | | веќе видена | слични

  Економски раст,вработување, подобрување на стандардот, интеграцијата во НАТО и во ЕУ и решавање на спорот со Грција се главните цели на новата Влада, избрана завчера во Собранието, без присуство на опозицијата. Програмата што ја претставуваме нема да ги реши проблемите, но ќе донесе подобро утре. Треба да го мотивираме целокупниот интелектуален потенцијал и да се обединиме околу стратегиските национални интереси и да продолжиме по патот на преродбата. Убеден сум дека со чесен и работен однос ќе ја оправдаме довербата - рече премиерот Никола Груевски, кој ја водеше Владата во изминатите две години. Во старо-новиот кабинет има 21 министер. Од коалициската Демократска унија за интеграција на Али Ахмети - ДПА се пресели во опозиција - Бујар Османи ќе го води Министерството за здравство, Фатмир Бесими за економија, Муса Џафери за локалната самоуправа, министер за животна средина и просторно планирање ќе биде Неџати Јакупи, Џелал Бајрами ќе го води ресорот труд и социјална политика, а вицепремиер одговорен за ...
  | | веќе видена | слични

  Првата седница во новиот состав владата на премиерот Никола Груевски ќе ја одржи во вторник. Доцна во саботата парламентарното мнозинство по кратка дебата им ја даде поддршката на мандатарот Никола Груевски и на министрите во неговиот кабинет. По шестчасовната седница, на која говореа десетина пратеници, координатори на пратеничките група, како и премиерот, новиот владин состав беше изгласан од 78 пратеници од присутните 79. Опозицијата не присуствуваше на пленарната седница, која ја следеа претседателот на државата Бранко Црвенковски, претставници на дипломатскиот кор и на верската заедници во Македонија. Новата влада има едно министерство повеќе од претходната - за информатичко општество, три вицепремиерски места и три министри без ресор. Зоран Ставревски е вицепремиер за економски систем, Ивица Боцевски за евроинтеграции и Абдулаќим Адеми за спроведување на Рамковниот договор. Веле Самак, Неждет Мустафа и Хади Незири се министри без ресор. Нови министри во Владата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ се Зоран ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од половината министри во новоизбраната влада на премиерот Никола Груевски, денеска го имаат првиот работен ден.

  Примопредавање на должноста од старите на новите членови на македонската влада треба да биде извршено претпладнево, според востановената практика.

  Најмногу нови членови на владата, шест, има од Демократската унија за интеграција.

  Новиот коалиционен партнер во власта ќе раководи со министерствата за здравство на чие чело беше избран Бујар Османи, Министерството за економија му е доверено на Фатмир Бесими, локалната самоуправа на Муса Џафери, министер за животна средина и просторно планирање е Неџати Јакупи, Џелал Бајрами е новиот министер за труд и социјална политика, додека вицепремиер одговорен за имплементација на Рамковниот договор е Абдулаќим Адеми.

  Нови министри се и Зоран Коњановски, во ресорот одбрана, Елизабета Канческа Милевска, министер за култура, Перо Стојановски за образование, а на чело на новото Министерство за информатика е Иво ...
  | | веќе видена | слични

  Владиниот кабинет брои 21 член, од кои најголем дел се министри од ВМРО-ДПМНЕ, дополнети од ДУИ

  Светлана Унковска

  Старо-новата Влада на чело со премиерот Никола Груевски, која во саботата доцна вечерта беше изгласана со 77 гласа „за“, во наредниот четиригодишен мандат ќе функционира со имиња кои во голем дел веќе им се познати на граѓаните. Покрај министрите на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа во кабинетот и во претходниот мандат, дополнети со тројца нови од оваа партија, нови се и имињата на министрите од редовите на новиот коалиционен партнер ДУИ, кои ги зазедоа министерските места на кадрите на поранешните соработници во власта - ДПА и НСДП. Премиерот Груевски за составот на новата Влада рече дека таа е спој на младоста и искуството, но пред се на луѓе со исклучителни вредности од кои се бара да работат чесно, транспарентно и одговорно.

  На седницата за избор на Владата не дојдоа пратениците од опозицијата и практично новиот владин кабинет беше изгласан само со гласовите на парламентарното ...
  | | веќе видена | слични

  Сектор за односи на со Јавност на Владата на РМ

  Во контекст на написот под наслов „Владино-партиска тројка за факултети“, објавен во саботното издание на вашиот весник, околу членството на Мартин Протоѓер, вицепремиерот Зоран Ставрески и министерот за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во матичните комисии, би сакале да ве информираме дека наводите во текстот не се коректно пренесени.

  Имено, и покрај понудата и одлуката за нивно членство во матичните комисии, тие, и покрај тоа што нема никаква законска, ниту каква било друга пречка, одлучија од етички и морални причини да се откажат од членството во комисиите и побараа нивно изземање. Оттука, информацијата во вашиот весник е неточна и спротивна на вистината и реалноста.
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија вчера во рамки на осмата седница со 77 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан ја избра новата Влада.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада и премиер Никола Груевски ја достави до Собранието, владиниот кабинет брои 21 министер.

  Со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, Министерството за ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскит парламент вчера гласаше за новиот кабинет на премиерот Никола Груевски, откако неговата владеачка партија ВМРО-ДПМНЕ обезбеди убедлива победа на јунските предвремени парламентарни избори и договори коалициска влада со Демократската унија за интеграција, на Али Ахмети, која доби најмногу гласови од етничките Албанци во Македонија.

  „За“ владата составена од 21 министерско место гласаа 77 пратеници, без ниту еден глас „против“.

  Во собранието со 120 места не присуствуваше опозицијата.

  Главната задача на новата влада ќе биде економскиот напредок во Македонија и намалување на невработеноста која се смета дека изнесува околу 30 проценти.

  Меѓу приоритетите се наведува и интеграцијата на земјата во ЕУ и НАТО и решавање на спорот со Грција околу употребата на името Македонија, како што се наведува со „земање предвид на националниот идентитет“.

  Овој спор неодамна се испречи пред поканата до Скопје за членств во НАТО, а не се исклучува Атина да го блокира ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија денеска ја одржува осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада Никола Груевски ја достави до Собранието во законски утврдениот рок, со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, Министерството ...
  | | веќе видена | слични

  Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на Влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

  Според предлог-листата на кандидати за министри, што мандатарот за состав на нова влада Никола Груевски ја достави до Собранието во законски утврдениот рок, со Министерството за одбрана ќе раководи Зоран Коњановски, министер за култура ќе биде Елизабета Канческа Милевска, за образование Перо Стојановски, a на чело на новото Министерство за информатика ќе биде Иво Ивановски.

  Од поранешниот владин состав Антонио Милошоски останува министер за надворешни работи, за внатрешни Гордана Јанкулоска, за финансии Трајко Славески, со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и натаму ќе раководи Ацо Спасеновски, а Михајло Маневски и Миле Јанакиески соодветно со министерствата за правда и за транспорт и врски.

  Од коалициската ДУИ, на чело на Министерството за здравство ќе биде Бујар Османи, ...
  | | веќе видена | слични