Јахјага

  во

  Околу 200 државјани на Косово се борат на страната на Исламска држава. Сепак, официјална Приштина се обидува да се спротивстави на натамошната регрутација, изјави во Вашингтон претседателката Јахјага. Проблем за Косово е и високиот степен на корупција, објави МРТ. Косовската претседателка Атифете Јахјага соопшти во Вашингтон дека има околу 200 странски борци од Косово коишто се борат на страната на Исламската држава во Сирија и Ирак. Таа тврди дека Косово е една од државите што најмногу се борат против овој феномен, но избегна да одговори на прашањето од Македонската телевизија, колкава е опасноста странски борци од Косово да извршат напади во Европа по враќањето дома. -Па, како што кажав во обраќањето, Косово е и продолжува да биде една од лидерските држави во регионот за ефективна борба против екстремизмот и секој вид на радикализација. Во последните 2 години, уапсивме 61 косовски државјанин коишто некогаш се приклучиле на ИДИЛ во Сирија или Ирак, затворивме неколку џамии и неколку невладини организации. ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Деновиве треба да биде пресудено дали изборот на новиот косовски претседател бил според Уставот Уставниот суд во Косово деновиве треба јавно да ја објави одлуката во врска со барањето на здружената опозиција за оцена на уставноста на изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово на 26 февруари. Во меѓувреме, како што јави дописникот на МИА, телевизијата „Клан Косова“, повикувајќи се на „сигурни извори во Судот“, објави дека нема никаква уставна повреда во процедурата при гласањето. „Со ова се отвора патот Тачи на 7 април и официјално да ја преземе претседателската функција. Заклетва е планирано да положи во парламентот, а инаугурацијата ќе биде на двата плоштада во Приштина „Скендербег“ и „Ибрахим Ругова“. Покрај другото тука ќе му биде симболично предадено државното знаме од страна на досегашната претседателка Атифете Јахјага, јави истиот извор. Четириесет и осумгодишниот Хашим Тачи, кој беше лидер на Демократската партија на Косово (ПДК), вицепремиер и шеф на дипломатијата, беше избран во третиот круг на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Уставниот суд на Косово деновиве треба јавно да ја објави одлуката во врска со барањето на здружената опозиција за оценка на уставноста на изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово на 26 февруари Уставниот суд на Косово деновиве треба јавно да ја објави одлуката во врска со барањето на здружената опозиција за оценка на уставноста на изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово на 26 февруари. Во меѓувреме, телвизијата „Клан Косова", повикувајќи се на „сигурни извори во Судот", објави дека нема никава уставна повреда во процедурата при гласањето. - Со ова се отвора патот Тачи на 7 април и официјално да ја преземе пртетседателската функција. Заклетва е планирано да положи во Парламентот, а инаугурацијата ќе биде на двата плоштада во Приштина „Скендебег" и „Ибрахим Ругова". Покрај другото тука ќе му биде симболично предадено држаното знаме од страна на досегашната претседателка Атифете Јахјага, јави истиот извор. Четиресет и осумгодишниот Хашим Тачи, кој беше лидер на Демократската партија на Косово ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Уставниот суд на Косово деновиве треба јавно да ја објави одлуката во врска со барањето на здружената опозиција за оценка на уставноста на изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово на 26 февруариУставниот суд на Косово деновиве треба јавно да ја објави одлуката во врска со барањето на здружената опозиција за оценка на уставноста на изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово на 26 февруари.Во меѓувреме, телвизијата „Клан Косова", повикувајќи се на „сигурни извори во Судот", објави дека нема никава уставна повреда во процедурата при гласањето.- Со ова се отвора патот Тачи на 7 април и официјално да ја преземе пртетседателската функција. Заклетва е планирано да положи во Парламентот, а инаугурацијата ќе биде на двата плоштада во Приштина „Скендебег" и „Ибрахим Ругова". Покрај другото тука ќе му биде симболично предадено држаното знаме од страна на досегашната претседателка Атифете Јахјага, јави истиот извор.Четиресет и осумгодишниот Хашим Тачи, кој беше лидер на Демократската партија на Косово (ПДК), ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Уставниот суд на Косово деновиве треба јавно да ја објави одлуката во врска со барањето на здружената опозиција за оценка на уставноста на изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово на 26 февруари. Во меѓувреме, како што јави дописникот на МИА, телвизијата „Клан Косова“, повикувајќи се на „сигурни извори во Судот“, објави дека нема никава уставна повреда во процедурата при гласањето. – Со ова се отвора патот Тачи на 7 април и официјално да ја преземе пртетседателската функција. Заклетва е планирано да положи во Парламентот, а инаугурацијата ќе биде на двата плоштада во Приштина „Скендебег“ и „Ибрахим Ругова“. Покрај другото тука ќе му биде симболично предадено држаното знаме од страна на досегашната претседателка Атифете Јахјага, јави истиот извор. Четиресет и осумгодишниот Хашим Тачи, кој беше лидер на Демократската партија на Косово (ПДК), вице-премиер и шеф на дипломатијата, беше избран во третиот круг на гласање во Парламентот, кога доби 71 глас. Во првиот круг тој доби само 50, а во вториот круг 64 ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Уставниот суд на Косово деновиве треба јавно да ја објави одлуката во врска со барањето на здружената опозиција за оценка на уставноста на изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово на 26 февруари. Во меѓувреме, како што јави дописникот на МИА, телвизијата „Клан Косова“, повикувајќи се на „сигурни извори во Судот“, објави дека нема никава уставна повреда во процедурата при гласањето. - Со ова се отвора патот Тачи на 7 април и официјално да ја преземе пртетседателската функција. Заклетва е планирано да положи во Парламентот, а инаугурацијата ќе биде на двата плоштада во Приштина „Скендебег“ и „Ибрахим Ругова“. Покрај другото тука ќе му биде симболично предадено држаното знаме од страна на досегашната претседателка Атифете Јахјага, јави истиот извор. Четиресет и осумгодишниот Хашим Тачи, кој беше лидер на Демократската партија на Косово (ПДК), вице-премиер и шеф на дипломатијата, беше избран во третиот круг на гласање во Парламентот, кога доби 71 глас. Во првиот круг тој доби само 50, а во вториот круг 64 ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Уставниот суд на Косово деновиве треба јавно да ја објави одлуката во врска со барањето на здружената опозиција за оценка на уставноста на изборот на Хашим Тачи за претседател на Косово на 26 февруари.Во меѓувреме, како што јави дописникот на МИА, телвизијата „Клан Косова“, повикувајќи се на „сигурни извори во Судот“, објави дека нема никава уставна повреда во процедурата при гласањето.– Со ова се отвора патот Тачи на 7 април и официјално да ја преземе пртетседателската функција. Заклетва е планирано да положи во Парламентот, а инаугурацијата ќе биде на двата плоштада во Приштина „Скендебег“ и „Ибрахим Ругова“. Покрај другото тука ќе му биде симболично предадено држаното знаме од страна на досегашната претседателка Атифете Јахјага, јави истиот извор.Четиресет и осумгодишниот Хашим Тачи, кој беше лидер на Демократската партија на Косово (ПДК), вице-премиер и шеф на дипломатијата, беше избран во третиот круг на гласање во Парламентот, кога доби 71 глас. Во првиот круг тој доби само 50, а во вториот круг 64 ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Тие во рамки на турнејата, која има за цел промовирање на мирот, помирувањето, обновувањето и поддршката за младите, ќе ги посетат и Србија, Црна Гора и Косово. Во Загреб, принцот Чарлс и војвотката од Корнвол, Камила, беа пречекани од хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ и нејзиниот сопруг. Британскиот амбасадор во Приштина Руаири О'конел изјави дека посетата на принцот Чарлс и неговата сопруга Камила на косово претставува потврда за одличните билатерални односи. - Принцот сега не доаѓа во посета на британските трупи, туку како партнер на земјата со која имаме одлични односи, изјави О'конел за "Коха диторе". Освен средбата со косовската претседателка Атифете Јахјага, принцот Чарлс и војвотката Камила ќе го посетат Призрен каде ќе учествуваат на меѓуверската конференција што ја организира косовската влада. Ова е десеттата посета на принцот Чарлс во овој регион, а прва на војвотката од Корнвол.
  сите 26 | | | веќе видена

  Британскиот амбасадор во Приштина Руаири О'Конел изјави дека посетата на принцот Чарлс и неговата сопруга Камила на Косово претставува потврда за одличните билатерални односи. -Принцот сега не доаѓа во посета на британските трупи, туку како партнер на земјата со која имаме одлични односи, изјави О'Конел за "Коха диторе". Освен средбата со косовската претседателка Атифете Јахјага, принцот Чарлс и војвотката Камила ќе го посетат Призрен каде ќе учествуваат на меѓуверската конференција што ја организира косовската влада. Принцот од Велс Чарлс и неговата сопруга војвотката од Корнвол Камила престојуваат во официјална посета на Хрватска, Косово, Црна Гора и Србија од 14 до 19 март. Посетата на регионот ја започнаа во Хрватска каде се сретнаа со државниот врв, а освен Загреб го посетија и Осијек.
  сите 31 | | | веќе видена

  Британскиот амбасадор во Приштина Руаири О'Конел изјави дека посетата на принцот Чарлс и неговата сопруга Камила на Косово претставува потврда за одличните билатерални односи.-Принцот сега не доаѓа во посета на британските трупи, туку како партнер на земјата со која имаме одлични односи, изјави О'Конел за "Коха диторе".Освен средбата со косовската претседателка Атифете Јахјага, принцот Чарлс и војвотката Камила ќе го посетат Призрен каде ќе учествуваат на меѓуверската конференција што ја организира косовската влада.Принцот од Велс Чарлс и неговата сопруга војвотката од Корнвол Камила престојуваат во официјална посета на Хрватска, Косово, Црна Гора и Србија од 14 до 19 март. Посетата на регионот ја започнаа во Хрватска каде се сретнаа со државниот врв, а освен Загреб го посетија и Осијек.
  сите 33 | | | веќе видена

  Врз кабинетот на косовската претседателка Атифете Јахјага денеска е изведен напад со Молотов коктел, информираа медиумите во Приштина. Нападот е извршен околу 4 часот утринава и во него учествувале неколкумина маскирани лица, кои потоа избегале од местото со автомобил. Тие прво врз кабинетот фрлиле камења, со кои го искршиле стаклото од прозорецот на кабинетот, а потоа се обиделе внатре да фрлат шише со Молотов коктел, информира полицијата, која под итно на местотот на инцидентот испрати патроли и дополнителни полициски единици. Во нападот нема повредени, а започната е интензивна истрага, информира уште полицијата.
  | | веќе видена

  Врз кабинетот на косовската претседателка Атифете Јахјага е изведен напад со Молотов коктел, информираа медиумите во Приштина. Во нападот нема повредени. Полицијата го потврди нападот, информира српската државна телевизија. Нападот е извршен околу 4 часот утринава и во него учествувале неколкумина маскирани лица, кои потоа избегале од местото со автомобил. Тие прво врз кабинетот фрлиле камења, со кои го искршиле стаклото од прозорецот на кабинетот, а потоа се обиделе внатре да фрлат шише со Молотов коктел. Шишето попаднало на ѕидот, врз кој останале траги од огнот, информира полицијата, која под итно на местотот на инцидентот испрати патроли и дополнителни полициски единици. Во нападот нема повредени. Почната е интензивна истрага, информира уште полицијата. Кабинетот на косовскиот претседател се наоѓа на првиот кат од зградата на косовскиот Парламент, што е под постојан мониторинг на полицијата.
  сите 2 | | | веќе видена

  Врз кабинетот на косовската претседателка Атифете Јахјага е изведен напад со Молотов коктел, информираа медиумите во Приштина. Во нападот нема повредени.Полицијата го потврди нападот, информира српската државна телевизија.Нападот е извршен околу 4 часот утринава и во него учествувале неколкумина маскирани лица, кои потоа избегале од местото со автомобил.Тие прво врз кабинетот фрлиле камења, со кои го искршиле стаклото од прозорецот на кабинетот, а потоа се обиделе внатре да фрлат шише со Молотов коктел. Шишето попаднало на ѕидот, врз кој останале траги од огнот, информира полицијата, која под итно на местотот на инцидентот испрати патроли и дополнителни полициски единици.Во нападот нема повредени.Почната е интензивна истрага, информира уште полицијата.Кабинетот на косовскиот претседател се наоѓа на првиот кат од зградата на косовскиот Парламент, што е под постојан мониторинг на полицијата.
  сите 4 | | | веќе видена

  Врз кабинетот на косовската претседателка, Атифете Јахјага денеска е изведен напад со Молотов коктел, информираа медиумите во Приштина. Полицијата го потврди нападот. Нападот е извршен околу 4 часот утринава и во него учествувале неколкумина маскирани лица, кои потоа избегале од местото со автомобил. Тие прво врз кабинетот фрлиле камења, со кои го искршиле стаклото од прозорецот на кабинетот, а потоа се обиделе внатре да фрлат шише со Молотов коктел. Шишето попаднало на ѕидот, врз кој останале траги од огнот, информира полицијата, која под итно на местотот на инцидентот испрати патроли и дополнителни полициски единици. Во нападот нема повредени. Почната е интензивна истрага, информира уште полицијата. Кабинетот на косовскиот претседател се наоѓа на првиот кат од зградата на косовскиот Парламент, што е под постојан мониторинг на полицијата.
  сите 4 | | | веќе видена

  Маскирани напаѓачи, во сабота искршиле прозорци и фрлиле молотов коктел во кабинетот на косовскиот претседател, но не успеале да ја запалат зградата. Се уште никој не ја презел одговорноста за нападот во центарот на Приштина, кој владата го осуди како „опасен за уставниот поредок и стабилноста на земјата“. „Сомнителните лица по фрлањето на молотовиот коктел заминале во правец на улицата „Агим Рамадани“, во возило со бела боја. Се сомневаме дека прво со камења ги искршиле прозорците и потоа го фрлиле молотовиот коктел, кој удрил во ѕидот на зградата и не влегол во неа“, се вели во соопштението од косовската полиција. Во моментот на нападот во претседателскиот кабинет немало никој, па затоа и нема повредени. Дел од надворешниот ѕид на зградата, кој се наоѓа на фреквентна улица во Приштина, е исцрнет од чадот. Полицијата трага по автомобил за кој претпоставува дека бил користен од напаѓачите. Кабинетот во моментов го користи претседателката во заминување Атифете Јахјага, а следниот месец треба да биде преземен ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Врз кабинетот на косовската претседателка Атифете Јахјага денеска е изведен напад со Молотов коктел, информираа медиумите во Приштина. Полицијата го потврди нападот, информира српската државна телевизија. Нападот е извршен околу 4 часот утринава и во него учествувале неколкумина маскирани лица, кои потоа избегале од местото со автомобил. Тие прво врз кабинетот фрлиле камења, со кои го искршиле стаклото од прозорецот на кабинетот, а потоа се обиделе внатре да фрлат шише со Молотов коктел. Шишето попаднало на ѕидот, врз кој останале траги од огнот, информира полицијата, која под итно на местотот на инцидентот испрати патроли и дополнителни полициски единици. Во нападот нема повредени. Почната е интензивна истрага, информира уште полицијата. Кабинетот на косовскиот претседател се наоѓа на првиот кат од зградата на косовскиот Парламент, што е под постојан мониторинг на полицијата
  сите 8 | | | веќе видена

  Врз кабинетот на косовската претседателка Атифете Јахјага денеска е изведен напад со Молотов коктел, информираа медиумите во Приштина. Врз кабинетот на косовската претседателка Атифете Јахјага денеска е изведен напад со Молотов коктел, информираа медиумите во Приштина. Полицијата го потврди нападот, информира српската државна телевизија. Нападот е извршен околу 4 часот утринава и во него учествувале неколкумина маскирани лица, кои потоа избегале од местото со автомобил. Тие прво врз кабинетот фрлиле камења, со кои го искршиле стаклото од прозорецот на кабинетот, а потоа се обиделе внатре да фрлат шише со Молотов коктел. Шишето попаднало на ѕидот, врз кој останале траги од огнот, информира полицијата, која под итно на местотот на инцидентот испрати патроли и дополнителни полициски единици. Во нападот нема повредени. Почната е интензивна истрага, информира уште полицијата. Кабинетот на косовскиот претседател се наоѓа на првиот кат од зградата на косовскиот Парламент, што е под постојан ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Фото: Bota sotМаскирани напаѓачи денеска искршиле прозорци и фрлиле молотов коктел во кабинетот на косовската претседателка, Атифете Јахјага, но не успеале да ја запалат зградата.Владата го осуди овој напад како „опасен за уставниот поредок и стабилноста на земјата“.„Сомнителните лица по фрлањето на молотовиот коктел заминале во правец на улицата Агим Рамадани, во возило со бела боја. Се сомневаме дека прво со камења ги искршиле прозорците и потоа го фрлиле молотовиот коктел, кој удрил во ѕидот на зградата и не влегол во неа“, наведува ксовската полиција во своето соопштение до јавноста.Инаку, во моментот на нападот во претседателскиот кабинет немало никој, па затоа и нема повредени. Дел од надворешниот ѕид на зградата, кој се наоѓа на фреквентна улица во Приштина, е исцрнет од чадот. Полицијата трага по автомобил за кој претпоставува дека бил користен од напаѓачите.Кабинетот кој во моментов го користи претседателката во заминување Атифете Јахјага, следниот месец треба да биде преземен од новоизбраниот ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Полицијата го потврди нападот, информира српската државна телевизија. Нападот е извршен околу 4 часот утринава и во него учествувале неколкумина маскирани лица, кои потоа избегале од местото со автомобил. Тие прво врз кабинетот фрлиле камења, со кои го искршиле стаклото од прозорецот на кабинетот, а потоа се обиделе внатре да фрлат шише со Молотов коктел. Шишето попаднало на ѕидот, врз кој останале траги од огнот, информира полицијата, која под итно на местотот на инцидентот испрати патроли и дополнителни полициски единици. Во нападот нема повредени. Почната е интензивна истрага, информира уште полицијата. Кабинетот на косовскиот претседател се наоѓа на првиот кат од зградата на косовскиот Парламент, што е под постојан мониторинг на полицијата.
  сите 12 | | | веќе видена

  Маскирани напаѓачи, во сабота искршиле прозорци и фрлиле молотов коктел во кабинетот на косовскиот претседател, но не успеале да ја запалат зградата. Се уште никој не ја презел одговорноста за нападот во центарот на Приштина, кој владата го осуди како „опасен за уставниот поредок и стабилноста на земјата“. „Сомнителните лица по фрлањето на молотовиот коктел заминале во правец на улицата „Агим Рамадани“, во возило со бела боја. Се сомневаме дека прво со камења ги искршиле прозорците и потоа го фрлиле молотовиот коктел, кој удрил во ѕидот на зградата и не влегол во неа“, се вели во соопштението од косовската полиција. Во моментот на нападот во претседателскиот кабинет немало никој, па затоа и нема повредени. Дел од надворешниот ѕид на зградата, кој се наоѓа на фреквентна улица во Приштина, е исцрнет од чадот. Полицијата трага по автомобил за кој претпоставува дека бил користен од напаѓачите. Кабинетот во моментов го користи претседателката во заминување Атифете Јахјага, а следниот месец треба да биде преземен ...
  сите 12 | | | веќе видена