Израел

  во

  Победата од 90-78 на гостувањето во Естонија ја прави Македонија фаворит за првото место во групата Б од квалификациите за ЕП за коша ркари, што в година ќе се одржи во Полска. Македонската репрезентација за малку не успеа да се пласира на ланскиот Евробаскет во Шпанија, но веројатно овој пат шансата нема да биде испуштена. Утре ни треба победа од барем два поена разлика против Летонија пред своите гледачи. За сигурно прво место потребен е и триумф на гостувањето кај грогираната Португалија. Нашите високи играчи Мејси, Гечевски и Антиќ беа нерешлива енигма за противникот. За Македонија ова е десетта победа на гости во квалификациски меч од А-дивизија и ја прикажа една од најдобрите игри на гостински терен. Македонија имаше 13 скока повеќе, а го неутрализиравме и првиот стрелец на Естонците, Герт Куламе, кој во првите три четвртини постигна само 1 поен.

  - Бевме подобар тим и затоа ја остваривме посакуваната победа на гости. Во првата четвртина не одигравме добро во одбраната, на Естонците им ...
  | | веќе видена | слични

  Англија го одржа ветувањето дека ќе и се одмазди на Хрватска декласирајќи ја со 4-1 на „Максимир“ во Загреб во квалификацискиот меч од шестата група за Мундијалот во Јужна Африка 2010. „Коцкестите“ се погрижија „гордиот Албион“ да не се пласира на завршницата на ЕП во Австрија и во Швајцарија, но во средата беше ден за наплаќање стари долгови. Најзаслужен за првиот пораз на Хрватска во Загреб во еден квалификациски натпревар е напаѓачот на Арсенал, 19-годишниот Тео Волкот. Англискиот тинејџер трипати ја затресе мрежата на Стипе Плетикоса постигнувајќи ги првите голови за националниот тим, а еднаш во листата на стрелците се запиша и шпицот на Манчестер јунајтед, Вејн Руни. Единствениот гол за домаќините го постигна Марио Манџукиќ. Задачата на гостите дополнително ја олесни Роберт Ковач со црвениот картон во 53. минута. - Хрватска ја следев на ЕП 2008 за да ги откријам нејзините слабости и да и создадам проблеми. Мило ми е што успеав во тоа. Тие не успеаја да пронајдат решение за Волкот, а ние игравме ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот балет со претставата „Шехерезада“ ќе учествува на престижниот балетски фестивал насловен „Време за љубов“ во Бијариц, Франција. Фестивалот почнува денеска, а македонската претстава е на програмата на 20 септември, на главната сцена „Ле Гар ди Миди“. - Ова е голема отскочна штица за нашиот балет. Се надевам дека оттаму ќе се вратиме со добри критики за нашиот настап - вели Кире Павлов, директор на Балетот при Македонска опера и балет. Целта на раководните луѓе на Балетот е со ова гостување, како и со претходниот настап на „Шехерезада“ во Истанбул, во странство поинтензивно да се промовираат македонските балетски постановки. - Во Бијариц настапувале најголемите балетски имиња на светот. Беше комплицирано да се влезе на овој фестивал зашто тој има огромна понуда од целиот свет. Важно ни е и тоа што настапуваме под уставното име. Со ова ја почнуваме и кампањата за претставување на македонската култура преку делата на македонскиот национален театар, опера и балет - вели Иво Јанковски, менаџер на ...
  | | веќе видена | слични

  Тиери Анри беше стрелец на првиот гол за „триколорите“ во победата од 2:1 против Србија

  Репрезентацијата на Србија е поразена од „триколорите“ со 2:1 на стадионот „Франција“ во Париз во натпревар во кој влезе многу поостро и поамбициозно отколку на мечот против Фарски те острови во Белград. Во првото полувреме играта беше рамноправна, и покрај фактот што Дејан Станковиќ поради повреда мечот мораше да го напушти уште во 2. минута. Во продолжението, во 53. минута по соло акцијата на Гову, Анри погоди за водство на домашните. Во 64. минута Франција го зголеми водството на 2:0 преку Анелка, кој од 16 метри упати лесен, но неодбранлив удар. Србија намали во 77. минута преку Бане Ивановиќ, што на крајот беше и конечен резултат. Србија не разочара, но со 20 минути квалитетна игра против селекција каква што е Франција, сепак, е малку за поволен резултат.

  Во 1. група Данска во незаборавно издание со два гола во 90. минута ја шокира Португалија и дома однесе три бода (3:2), додека Швеѓаните и ...
  | | веќе видена | слични

  Со победата од 90:78 во Естонија, македонските кошаркари направија голем чекор до ЕП Роберт Димитриевски  По Талин полесно се диши. Против Естонија е остварена првата победа на гости (90:78), по која веќе се наѕира пласманот на Европското првенство 2009 во Полска, кое би било второ за македонските кошаркари по Франција 1999. Избраниците на селекторот Јовица Арсиќ утре би можеле да се искачат и на врвот на табелата во Б-групата од квалификациите ако во салата „Борис Трајковски“ во Скопје и се реваншираат на Летонија за несреќниот стартен пораз во Рига. Летонците, според очекувањата, дома ја декласираа Португалија со 79:43 и на половина од натпреварите во групата водат со максимален ефект.

  За разлика од претходното гостување, кошаркарите во црвено-жолти дресови овој пат не ја испуштија шансата да ги прокнижат неопходните два бода на страна. Работата ја завршија во втората четвртина, кога по 32:32 расположените Перо Антиќ, Врбица Стефанов и Тодор Гечевски го донесоа првото ...
  | | веќе видена | слични

  Полицијата во август уапсила 139 лица за убиства, трговија со дрога до илегална трговија со оружје  ХЕБРОН - Ново поглавје во историјата на библискиот град Хеброн се запишува во палестински полициски записник. Извештајот покажува дека палестинската полиција во август уапсила 139 лица, под сомневање дека извршиле злосторства од убиства, трговија со дрога до илегална трговија со оружје. Поделени се речиси 700 сообраќајни казни. По неколку години владеење на вооружени лица, на палестинската страна од поделениот град на окупираниот Западен Брег, околу 400 палестински полицајци со пиштоли и во сини униформи, почнуваат да ја менуваат состојбата, јавуваат жителите. „Чувствувам дека безбедносните услови се подобрија. Сега се чувствувам побезбедна кога се движам низ улиците и има помалку вооружени конфликти“, рече за Ројтерс 49-годишната домаќинка Ум Нидал.

  Трговецот Махмуд Овеида рече дека вооружените лица кои доминирале во животот во Хеброн, ги нема на улиците, а звукот на оружјето ...
  | | веќе видена | слични

  На 20 септември во Бијариц, на фестивалот „Време за љубов“, Македонскиот балет ќе ја изведе атрактивната „Шехерезада“ На 20 септември во градот Бијариц во Франција, Македонскиот балет ќе гостува во рамките на 18-то издание на танцовиот фестивал „Le Temps d Aimer“ („Време за љубов“), каде ќе ја изведе атрактивната претстава „Шехерезада“ од Николај Римски Корсаков. На фестивалот, кој се одржува од 12 до 21 септември, ќе настапат и балетски ансамбли од Украина, Бразил, Португалија, Израел, Шпанија, Сенегал и Франција. Претставата „Шехерезада“ на Македонскиот балет ќе биде изведена на главната сцена во театарот „La Gare du Midi“. „Шехерезада“ и во Франција ќе биде поставена со истата уметничка екипа како и на неодамнешното гостување во Истанбул, Турција: Александра Мијалкова (Забеида), Дмитро Чеботар од Украина (Златен роб), Горан Божинов (султанот Шахријар), Киро Павлов (шах Земан)...

  „Гостувањето во Турција на некој начин беше отскочна даска за да се редат гостувањата на Балетот на меѓународната ...
  | | веќе видена | слични

  Визниот режим на ЕУ стана и македонски

  Македонија, неформално, го усвои визниот режим на ЕУ како сопствен. Владата донесе одлука со која се либерализира визниот режим кон сите држави што се наоѓаат на белата листа на ЕУ, но и за укинување на потреба од виза за сите држави од другата листа на ЕУ кои во својот национален пасош имаат валидна шенген-виза, соопшти вчера вицепремиерот на Владата задолжен за европски прашања, Ивица Боцевски. Со одлуката се дозволува сите граѓани на државите на кои за влез во ЕУ не им е потребна виза, во кои спаѓаат над 20 држави - поголемиот дел од земјите од Јужна Америка, САД, Канада, Австралија, Јапонија, Хрватска, Израел, Сингапур - да можат без виза да влезат и во Македонија, додека за државите од другата листа на ЕУ (на која се наоѓа и Македонија) валидна шенген-виза во валиден пасош ќе биде „валидна замена“ за македонска виза за влез во земјава. Бројката на такви држави е над сто и, како што информираше Боцевски, контролите што ги прави ЕУ пред да издаде сопствена ...
  | | веќе видена | слични

  Младата македонска фудбалска репрезентација со реми, без голови, на гости против Норвешка ги заврши квалификациите за Европското првенство во 2009 што ќе се одржи во Шведска. Македонија заврши на 4-тото место во 5. квалификациска група со 9 поени од 8 меча, што не беше доволно да се обезбеди позиција за разигрување на завршницата од ЕП.Голманот Кристијан Наумовски беше херој на мечот, откако одбрани пенал во второто полувреме. Норвешка беше фаворит, но македонските надежи покажаа дека може да се носат рамноправно. „Црвено-жолтите“ ја имаа најдобрата шанса во првото полувреме, но шутот од 6 метри заврши над голот на Андреас Ли. Второто полувреме започна со голема шанса на Фламур Таири, но неговиот удар не заврши во мрежата на домаќините. Норвешка најдобрата шанса ја пропушти кога не успеа да реализира пенал, благодарение на одличната интервенција на голманот Наумовски.

  Ова беше последен меч во младата репрезентација за напаѓачот Иван Тричковски.Швајцарија е победник во 5. квалификациска група, ...
  | | веќе видена | слични

  Франција само со победа ќе го спаси селекторот Доменек: Анри

  Репрезентацијата на Хрватска ја пречекува Англија во еден од 25-те мечеви што денеска треба да се одиграат во европските квалификации за Светското првенство 2010 година во Јужна Африка. Хрватска е селекцијата што ја елиминира Англија во борбата за пласман на Европското првенство 2008 година, па сега „Гордиот Албион“ најавува одмазда. „Коцкестите“ го победија поранешниот светски првак во двата меча од претходните квалификации. Можеме да ја победиме Англија и трет пат по ред. Досега не ги победувавме поради среќа или сплет на околности, туку благодарение на квалитетната игра. Имаме повеќе самодоверба од нив. Англичаните не се повеќе така препотентни, но се уште не гледаат од високо. Знам дека сакаат да ни се реваншираат и да покажат дека требаа да одат на ЕП. Ова им е најголемиот тест во квалификациите - вели Нико Крањчар, кој настапува во англискиот премиерлигаш Портсмут.Хрватска и Англија со победи стартуваа во квалификациите. ...
  | | веќе видена | слични

  По испуштената шанса во Рига, победата денеска во Естонија императив на патот до ЕП

  Роберт Димитриевски


  Се освен победа над Естонија во денешниот дуел во „Саку арена“ во Талин од 17 ч. (пренос на МТВ) значително би ги намалило шансите на македонската кошаркарска репрезентација да заврши на врвот на табелата во Б-групата од квалификациите, кој носи директен пласман на Европското првенство 2009 во Полска. По несреќниот стартен пораз од 83:82 во Рига, а уште повеќе поради победата на Летонија во саботата во Талин од 88:81, двата бода од второто гостување се императив за избраниците на селекторот Јовица Арсиќ. И второто место во групата може да одведе на ЕП, бидејќи во Полска ќе одат и трите најдобри второпласирани селекции од четирите квалификациски групи, но горчливото искуство од последниот циклус за ЕП во Шпанија предупредува. Македонија тогаш заврши втора во групата со Португалија, со Израел и со Босна и Херцеговина, па, сепак, мораше дополнително да разигрува и на крајот не успеа. ...
  | | веќе видена | слични

  Доменек и Питурка пред смена по поразите на Франција и на Романија

  Селекторот на француската репрезентација Рајмонд Доменек се наоѓа пред отказ, откако „галските петли“ загубија со 1-3 на стартот од квалификациите за СП- 2010 во Јужна Африка. Покрај Франција под голем притисок е и стратегот на Романија Виктор Питурка, која на свој терен загуби со 0-3 од Литванија.

  Група 1: Албанија - Шведска 0-0, Унгарија - Данска 0-0, Малта - Португалија 0-4.
  Група 2: Молдавија - Летонија 1-2, Израел - Швајцарија 2-2, Луксембург - Грција 0-3.
  Група 3: Полска - Словенија 1-1, Словачка - Северна Ирска 2-1.
  Група 4: Велс - Азербејџан 1-0, Лихтенштајн - Германија 0-6.
  Група 5: Ерменија - Турција 0-2, Белгија - Естонија 3-2, Шпанија - Босна и Херцеговина 1-0.
  Група 6: Украина - Белорусија 1-0, Андора - Англија 0-2, Хрватска - Казахстан 3-0.
  Група 7: Романија - Литванија 0-3, Србија - Фарски Острови 2-0, Австрија - Франција 3-1.
  Група 8: Грузија - Република Ирска 1-2, Црна ...
  | | веќе видена | слични

  Со убедливата победа над Португалија од 85-48 македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација имаше одлична увертира пред утрешното гостување во Естонија во продолжението од квалификациите за ЕП- 2009. Од Скопје е испратено предупредување до Летонија и Естонија кои допрва ќе треба да гостуваат на Македонија. Португалците дадоа неочекувано слаб отпор. На почетокот на средбата во салата „Борис Трајковски“, гостите беа збунети, немаа решение за добрата македонска одбрана и првата четвртина ја завршија со смешни 4 поени. Македонија во првите 10 минути даде 22 поени и најави дека публиката ќе ужива во првата официјална победа на „црвено-жолтите“, во новата скопска арена која беше солидно пополнета.

  Избраниците на Јовица Арсиќ брзо го преболеа несреќниот пораз во Летонија, поведоа со 6-0 (3 минута), набрзина и со 14-2 (7 мин.), а веќе на почетокот на втората четвртина семафорот покажуваше плус 20 за Македонија. - На почетокот одигравме добра одбрана, а кога рано ќе создадете толку висока ...
  | | веќе видена | слични

  Кликнет сервисот на „Ромтелеком“ е прв во земјата што ќе користи платформа на „Гугл“. Исто така во вестите од науката и технологијата: во Турција се одржа седмиот Меѓународен конгрес на хититологијата и грчките археолози откопаа значајно откритие во Кутлеш.

  „Гугл“ и „Ромтелеком“ неодамна потпишаа договор. Архива

  Почнувајќи од септември, корисниците на „Ромтелеком“ можат да ја користат платформата на „Гугл“ со својата Кликнет имејл адреса. Според неодамна потпишаното партнерство, Кликнет стана првиот имејл сервис на романскиот пазар што ја користи платформата на „Гугл“.

  Светскиот форум на опсерватории беше отворен во четвртокот (4-ти септември) во Истанбул , одбележувајќи ја својата 140-та годишнина. Научници од Германија, Израел, Велика Британија, Јапонија, Франција, Узбекистан, Италија и Словачка учествуваа на тридневниот настан, на кој домаќин беше Опсерваторијата Кандили при Универзитетот во Богазичи.

  Грчки aрхеолошки тим откопа урна поставена во огромен бакарен ...
  | | веќе видена | слични

  Во сите досегашни војувања, данокот го платија невини луѓе. Така беше и последниот пат

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ


  КАВКАЗ - Ќе почне ли повторно да се пука во Јужна Осетија и во Абхазија? Ќе се запали ли целиот Кавказ однадвор, пред се соседните Чеченија, Дагестан и Ингушетија. Може ли да се обноват судирите меѓу Северноосетијците и Ингушите? Тие прашања постојано ни се вртеа во главите додека овие денови ги посетивме Кавказот, Северна Осетија, како и подрачјето што е зафатеното со војна во Јужна Осетија и Абхазија.

  Дописникот на „Утрински весник“ во тој дел на Кавказот веќе беше пред четири години кога се случи трагедијата во училиштето во Беслан за што говореше целиот свет. Авторот на овој текст го следеше и оној стар судир и крвопролевање кога се испоклаа соседите Ингуши и Северноосетијци.

  Додека со автобус поминуваме низ краиштата каде што веќе бевме, слушаме нови вести за апсење на група грузиски полицајци на туѓа територија. На помислата за нова ...
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите што лани отидоа на ЕП од групата на Македонија декласирани во Скопје со 85:48

  Роберт Димитриевски


  Македонските кошаркари ги понижија Португалците со 85:48 во второто коло од Б-групата од квалификациите за Европското првенство 2009 во Полска, враќајќи им со камата за минатогодишното разочарување на патот кон ЕП 2007, кога стартниот дебакл во Португалија ги чинеше (неуспешни) дополнителни квалификации, а зелено-црвените ги одведе директно во Шпанија. Избраниците на селекторот Јовица Арсиќ целосно се рехабилитираа и за минималниот пораз минатата среда во Летонија.

  Португалците на почетокот од натпреварите во групата не се ни бледа сенка на пријатното изненадување лани во Шпанија, што драстично дојде до израз во првата четвртина од мечот во салата „Борис Трајковски“, која Македонија ја доби со дури 22:4. Тука беше решено прашањето на победникот, па македонските репрезентативци во продолжението можеа да си дозволат со егзибиции да ја забавуваат публиката што се ...
  | | веќе видена | слични

  Французите шокирани во Виена Прва група: Албанија - Шведска 0:0, Унгарија - Данска 0:0, Малта - Португалија 0:4. Табела: Португалија 3, Шведска 1, Данска 1, Унгарија 1, Албанија 1, Малта 0. Утре: Шведска - Унгарија, Португалија - Данска, Португалија - Данска, Албанија - Малта.

  Втора група: Молдавија - Летонија 1:2, Луксембург - Грција 0:3, Израел - Швајцарија 2:2. Табела: Грција 3, Летонија 3, Израел 1, Швајцарија 1, Молдавија 0, Луксембург 0. Утре: Швајцарија - Луксембург, Молдавија - Израел, Летонија - Грција.

  Трета група: Полска - Словенија 1:1, Словачка - Северна Ирска 2:1. Табела: Словачка 3, Полска 1, Словенија 1, Чешка 0, Сан Марино 0, С. Ирска 0. Утре: С. Ирска - Чешка, Сан Марино - Полска, Словенија - Словачка.

  Четврта група: Велс - Азербејџан 1:0, Лихтенштајн - Германија 0:6. Табела: Германија 3, Велс 3, Финска 0, Русија 0, Азербејџан 0, Лихтенштајн 0. Утре: Русија - Велс, Финска - Германија, Азербејџан - Лихтенштајн.

  Петта група: Белгија - Естонија 3:2, ...
  | | веќе видена | слични

  Во експлозии и судири загинаа четворица турски војници

  07 09 2008

  АНКАРА, Турција -- Во експлозија во петокот (5-ти септември) во југоисточната провинција Сирнак загинаа двајца турски војници, објавија локалните власти. Војниците загинале кога експлозивите поставени од милитантите на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) експлодирале во близина на селото Гунејчам во Сирнак. Истиот ден во експлозија на нагазна мина поставена од терористите на ПКК загина еден турски војник во градот Јукшекова во југоисточната провинција Хакари, објави Генералштабот на својата веб-страница.

  Во саботата во судири со терористите на ПКК загина еден турски водник, а беа повредени двајца други војници во градот Бајкан во југоисточната провинција Сиирт.

  Во другите вести, турските воздухопловни сили во петокот објавија дека во третата Главна авионска база во централната провинција Коња ќе се одржи меѓународна вежба на военото воздухопловство, од понеделник (8-ми септември) до 19-ти ...
  | | веќе видена | слични

  Играчите ќе имаат слобода во играта и одговорност:
  Митрески (десно) и Положани на последните тренинзи

  Високата температура меѓу избраниците на македонскиот фудбалски селектор Сречко Катанец се искачува до точка на вриење. Императивот самите си го поставија - да освојат три бода во првите две средби против фаворитите во 9. квалификациска група. Денеска, во 15 часот, на Градскиот стадион во Скопје, прв противник ни е Шкотска, а в среда - Холандија.Сторивме се за да ја оствариме целта.Знаеме што не очекува. Настојуваме психолошки да не се оптоваруваме. Играчите ќе имаат слобода во играта, но и одговорност да се почитува редот и дисциплината за да дејствуваме компактно. Колку ќе успееме, ќе зависи од повеќе фактори. Коцките треба добро да ги склопиме на самиот терен за на крајот да биде како што посакуваме, вели Катанец.Пред првиот натпревар од 8. квалификациски циклус за „црвено-жолтите“, се погласно се најавува атака на позицијата што обезбедува учество на завршница од СП 2010. Катанец и ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската кошаркарска репрезентација денеска (20.15 часот), во салата „Борис Трајковски“ со Португалија ќе го одигра вториот натпревар од квалификациите за ЕП 2009. „Црвено-жолтите“ по продолженијата несреќно загубија во првиот меч во Летонија, но подготвени се да го надминат психолошкиот шок по поразот во последната секунда и по двете прокоцкани шанси за успех во Рига. Калкулациите за настап на континенталниот шампионат велат дека мора да се победат сите три средби на домашен терен и да се оствари барем еден успех на гости. Португалија во првото коло загуби дома од Естонија и двете селекции ќе бидат под притисок дека не смеат да направат нова грешка. Од тие причини, кошаркарите и селекторот Јовица Арсиќ бараат помош од публиката, која треба да помогне Македонија вторпат во историјата, по 1999 во Франција, да се најде на ЕП. - Тешко е да се заборави поразот во Летонија, но верувам дека публиката ќе ја исполни салата до последното место и ќе ни помогне да стигнеме до првата победа во квалификациите. Немаме ...
  | | веќе видена | слични