Израел

  во

  Федерер нервозно бара чаре за „бомбите“ од третиот кат За Швајцарецот, пред дуелот од четвртфиналето денеска, Хрватот не е само одличен сервер Хрватот Иво Карловиќ го оствари својот најголем успех на еден Грен Слем турнир со пласманот во четвртфиналето на Вимблдон. Таму денеска го чека големиот Роже Федерер. Првиот носител на Вимблдон пред два дена многу некоректно зборуваше за играта на Карловиќ. Сега, сепак, се предомисли и го пофали хрватскиот тенисер. „Мразам да играм против Карловиќ. Тоа е чиста лотарија. Тоа што тој го игра не е тенис“, кажа Федерер, ама кога дозна дека во четвртфиналето треба да игра токму против него, ја смени плочата: „Карловиќ стана одличен играч и тоа не само поради сервисот. Еден таков тенисер мора да има и нешто повеќе од сервис, инаку како би бил рангиран така високо. Тој ги победува тенисерите од самиот врв“, кажа Федерер по победата над Содерлинг од 6:4, 7:6, 7:6. Швеѓанецот го доби и во финалето на Ролан Гарос, но денеска против Карловиќ ќе биде нешто сосема друго. „Како ...
  | | веќе видена | слични

  Некои други Грци на ЕП 2009  Првиот противник на Македонија во Полска ќе настапи со драстично изменет состав Грчката кошаркарска репрезентација ќе изгледа многу различно во споредба со составите од претходните големи првенства и медиумите кај нашиот јужен сосед се жалат дека првпат по 2005 година имаат проблем околу составување на тимот за Европскиот шампионат во Полска. На 7 септември, во првото коло на Евробаскетот, Грците играат со Македонија. Македонскиот селектор Јовица Арсиќ има проблем со неиграњето во клубови на некои од главните носители на играта, а Грците се решија за подмладување и нов селектор што ќе значи и поинаква игра од онаа што ја практикуваше Панајотис Јанакис. Новиот грчки селектор, Литванецот Јонас Казлаускас, нема да смета на неколку искусни играчи. Костас Царцарис најави дека веќе нема да игра за националниот тим, Казлаускас се откажа од Димос Дикудис, а пензионирање објавија и Никос Хацивретас и Михалис Какјузис. Центарот Лазарос Пападопулос има несогласувања со грчката кошаркарска ...
  | | веќе видена | слични

  Министерката за култура Канческа-Милевска учествува на конференција за холокаустот во Прага Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска ќе има обраќање на конференцијата „Придобивките од ерата на холокаустот“, која во организација на Владата на Република Чешка се одржува во Прага. Покрај Канческа-Милевска, во делегацијата се и Бјанка Суботиќ, претседател на Еврејската заедница во Република Македонија, и Виктор Мизрахи, почесен конзул на Израел во Македонија. Како што соопшти Министерството за култура, Канческа-Милевска во својот говор ќе се осврне на активностите што ги презема македонската Влада во однос на  репатријација на еврејската заедница. На 11 март 1943 година дури 98 отсто од еврејскиот народ во  Македонија, околу 7.200 лица од кои 3.000 деца, се депортирани и погубени во нацистичкиот логор Треблинка во окупираната  Полска. Република Македонија е единствена земја во која со посебен закон е овозможена денационализација на имотот на Евреите кои не го преживеале погромот и немаат ...
  | | веќе видена | слични

  Покрај министерката Канческа-Милевска, ќе присуствуваат и Бјанка Суботиќ, претседател на Еврејската заедница во Република Македонија и Виктор Мизрахи, почесен конзул на Израел во нашата држава. Во својот говор пред присутните делегации од повеќе земји министерката ќе се осврне на активностите што ги презема Владата на Република Македонија во поглед на репатрација на еврејската заедница. На 11 март 1943 година околу 7.200 лица, од кои 3.000 деца, се депортирани и погубени во нацистичкиот логор Треблинка, Полска, а тоа претставува дури 98 отсто од еврејскиот народ во Република Македонија. Република Македонија е единствена земја во која со посебен закон е овозможена денационализација на имотот на Евреите кои не го преживеале погромот и немаат наследници. Во 2003 година Владата на Република Македонија ја заврши целосно реституцијата на имотот на Еврејската верска заедница во Република Македонија и им додели имот, во земјиште и објект. Исто така, во текот на месецов, Република Македонија се здоби со статусот ...
  | | веќе видена | слични

  Во еден извештај на Меѓународниот комитет на Црвениот Крст било наведено дека животот на милион и пол Палестинци во појасот Газа е опишан како “живот на работ на очајот”. Во извештајот се наведувало дека стопанството и инфраструктурата во оваа палестинска територија се потполно уништени по израелската воена офанзива пред шест месеци. Се наведува и дека е дојдено до алармантен пораст на сиромаштијата, па голем број деца од Газа страдаат од неухранетост, пренесува Би- Би- Си. Црвениот крст во овој извештај повторно го повикал Израел да ја укине блокадата на појасот Газа. Блокадата е утврдена 2007 година кога на власт на палестинската територија дошол Хамас. Претставникот за печат на израелската влада ги отфрлил повиците за деблокада, кажувајќи дека, најодговорен за тешките услови за животот во Газа е самиот Хамас.
  | | веќе видена | слични

  ЗА ВРЕМЕ НА ПОСЕТАТА НА КИНА Ѓул доби почесна докторска титула Турција сака да придонесе и за мирот и благосостојбата во поширокиот регион од Балканот - до Блискиот Исток и Централна Азија Турција со својата демократска структура тежнее кон надворешна политика која гарантира безбедност и стабилност во регионот, изјави шефот на турската држава Абдула Ѓул во своето обраќање на Северозападниот универзитет во Сиан. Ѓул од 24 јуни е во еднонеделна официјална посета на Кина, а од Универзитетот во Сиан ја доби почесната докторска титула. Турскиот претседател вети дека Анкара и Пекинг ќе продолжат да соработуваат во рамките на платформите како Г-20 и во Советот за безбедност во Обединетите нации. Ѓул истакна дека Турција ги нормализира односите со соседите, а како главен приоритет го посочи членството во Европската унија. - Втор приоритет на Турција е да придонесе за мирот и благосостојбата во поширокиот регион од Балканот до Блискиот Исток и Централна Азија. Турција се обидува да ги подобри односите со државите во ...
  | | веќе видена | слични

  По инаугурацијата на новиот претседател Седум амбасади чекаат потпис од Иванов Дипломатско-конзуларните претставништва во Доха (Катар), Каиро (Египет), Софија (Бугарија), Канбера (Австралија), Отава (Канада), Хаг (Холандија) и Варшава (Полска), поради добропознатите судири помеѓу премиерот Никола Груевски и претседателот во заминување Бранко Црвенковски, подолго време ги раководат вршители на работите Седум амбасади на Република Македонија ја чекаат инаугурацијата на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов, односно негов потпис за да добијат амбасадори. Дипломатско-конзуларните претставништва во Доха (Катар), Каиро (Египет), Софија (Бугарија), Канбера (Австралија), Отава (Канада), Хаг (Холандија) и Варшава (Полска), поради добропознатите судири помеѓу премиерот Никола Груевски и претседателот во заминување Бранко Црвенковски, подолго време ги раководат вршители на работите. "По стапувањето на функцијата на новиот претседател очекуваме да отпочне пополнувањето на амбасадорските места каде сега има ...
  | | веќе видена | слични

  Над 100 починаа во Мексико, се шири глобална паника Властите апелираа до граѓаните да седат дома и одржуваат висока лична хигиена. Многу училишта, јавни објекти, барови и ресторани се затворени МЕКСИКО СИТИ, 27 април - Мексиканските власти презедоа драстични мерки за да ја стават под контрола епидемијата на свински грип што досега уби над 100 луѓе и предизвика стравувања за појава на глобална пандемија. Властите апелираа до граѓаните да седат дома и одржуваат висока лична хигиена. Многу училишта, јавни објекти, барови и ресторани се затворени. Во САД и Нов Зеланд беше потврдена појавата на случаи засега без смртни последици. Светската здравствена организација потврди дека најмалку еден од случаите е предизвикан од нов тип на вирусот. Во САД има 11 потврдени случаи на свински грип. Се испитуваат осум случаи во едно средно училиште во Њујорк каде што околу 200 ученици се разболеле и имаат симпоми на грип. Во Франција висок претставник на здравството рекол дека постојат непотврдени сомневања оти две лица кои ...
  | | веќе видена | слични

  Од овој број, Форум во неколку продолженија ќе објави делови од познатата книга на Керин Армстронг со наслов Битката за Бога. Армстронг се вбројува во најистакнатите светски познавачи на прашањата од областа на религијата. Авторка е на голем број високотиражни книги, меѓу кои: Islam: Ashort History (Исламот: кратка историја), Buddha, Jerusalem, A history of God i Trough the Narrow Gate,, мемоари за нејзиниот седумгодишен живот како калуѓерка. Живее во Лондон. Издавач на Битката за Бога  на македонски јазик е Евро-Балкан прес, а преводот од англиски е на Душица Димитровска Гајдоска. The New York Times Books  за оваа книга ќе напише: Една од досега најпроникливите, најчитливите и најдалекувидите прикази за подемот на фундаменталистичките движења во јудаизмот, христијанството и исламот. Како почеток на фељтонот ви го нудиме интервјуто на Џонатан Кирш со Керин Армстронг. Со Керин Армстронг разговара Џонатан Кирш, книжевен колумнист во Лос Анџелес тајмс кој пишува и предава за библиски, литерарни и правни теми. ...
  | | веќе видена | слични

  Реалност е Запуштениот простор на некогашна Алумина Наместо очекуваниот модерен шопинг центар, некогашна Алумина е претворена во рушевини. Запуштениот простор од 150 илјади метри квадратни стои неупотребен во центарот на Скопје. На ова земјиште требаше да се гради трговски и деловен центар во вредност од 100 до 120 милиони евра. На веб сајтот на новиот сопственик, израелската компанија Газит Глоуб, може да се види и проектот за тоа како треба да изгледа ултра модерната градба. Сител во неколку наврати се обиде да добие одговор од компанијата зошто изградбата се уште не е почната. Израелската компанија Газит Глоуб стана легален сопственик на Алумина на 30 јуни минатата година. Фабриката и земјиштето беа откупени за 22 милиони евра. Изградбата на најавениот модерен шопинг центар, луксузен хотел и деловни згради требаше да почне за 3 до 4 месеци од продажбата на скопска Алумина. Но и после цела година, од инвестицијата ни трага, а надлежните институции си ја префрлаат топката.  Продажбата на Алумина во стечај ...
  | | веќе видена | слични

  Ѓул од 24 јуни е во еднонеделна официјална посета на Кина, а од Универзитетот во Сиан ја доби почесната докторска титула. Турскиот претседател вети дека Анкара и Пекинг ќе продолжат да соработуваат во рамките на платформите како Г-20 и во Советот за безбедност во Обединетите нации. Ѓул истакна дека Турција ги нормализира односите со соседите, а како главен приоритет го посочи членството во Европската унија. - Втор приоритет на Турција е да придонесе за мирот и благосостојбата во поширокиот регион од Балканот до Блискиот Исток и Централна Азија. Турција се обидидува да ги подобри односите со државите во регионо. Таа им помага на трети земји да ги решат меѓусебните проблеми и презема иницијативи за прашањата меѓу Авганистан и Пакистан, Израел и Сирија, Азербејџан и Ерменија, Израел и Палестина, Израел и Пакистан, Ирак и Иран, посочи Ѓул. Ѓул од 24 јуни е во еднонеделна официјална посета на Кина, а од Универзитетот во Сиан ја доби почесната докторска титула. Турскиот ...
  | | веќе видена | слични

  Ѓул - турската надворешна политика се залага за безбедност и стабилност во регионот Турција со својата демократска структура тежнее кон надворешна политика која гарантира безбедност и стабилност во регионот, изјави шефот на турската држава Абдула Ѓул во своето обраќање на Северозападниот универзитет во Сиан. Ѓул од 24 јуни е во еднонеделна официјална посета на Кина, а од Универзитетот во Сиан ја доби почесната докторска титула. Турскиот претседател вети дека Анкара и Пекинг ќе продолжат да соработуваат во рамките на платформите како Г-20 и во Советот за безбедност во Обединетите нации. Ѓул истакна дека Турција ги нормализира односите со соседите, а како главен приоритет го посочи членството во Европската унија. - Втор приоритет на Турција е да придонесе за мирот и благосостојбата во поширокиот регион од Балканот до Блискиот Исток и Централна Азија. Турција се обидидува да ги подобри односите со државите во регионо. Таа им помага на трети земји да ги решат меѓусебните проблеми и презема иницијативи за ...
  | | веќе видена | слични

  Турција со својата демократска структура тежнее кон надворешна политика која гарантира безбедност и стабилност во регионот, изјави шефот на турската држава Абдула Ѓул во своето обраќање на Северозападниот универзитет во Сиан. Ѓул од 24 јуни е во еднонеделна официјална посета на Кина, а од Универзитетот во Сиан ја доби почесната докторска титула. Турскиот претседател вети дека Анкара и Пекинг ќе продолжат да соработуваат во рамките на платформите како Г-20 и во Советот за безбедност во Обединетите нации. Ѓул истакна дека Турција ги нормализира односите со соседите, а како главен приоритет го посочи членството во Европската унија. - Втор приоритет на Турција е да придонесе за мирот и благосостојбата во поширокиот регион од Балканот до Блискиот Исток и Централна Азија. Турција се обидидува да ги подобри односите со државите во регионо. Таа им помага на трети земји да ги решат меѓусебните проблеми и презема иницијативи за прашањата меѓу Авганистан и Пакистан, Израел и Сирија, Азербејџан и Ерменија, Израел и ...
  | | веќе видена | слични

  Во Газа може да се биде само бесен Во разурнатиот појас нема што да се прави, Газа е како остров што е препуштен на судбината ГАЗА - Десетици семејства се' уште живеат во шатори покрај урнати згради и ’рѓосани цевки. Бидејќи има забрана за набавка на градежен материјал, само мал број градат домови од ќерпич. Се', освен храна и лекарства, треба да се прошверцува низ пустинските тунели од Египет. Меѓу најбараните производи се апчињата што се користат за справување со депресија. Четири месеци откако Израел тука водеше војна за стопирање на ракетниот оган од Хамас и две години откако Хамас ја презеде целосната контрола врз овој крајбрежен појас, Газа е како остров што е препуштен на судбината. Под постојан притисок, бојкотиран од Израел и од Египет, и од своите исламистички владетели, 1,5-милионското население што живее тука е отсечено од каква било продуктивност или надеж. „Веднаш по војната дојдоа сите, новинари, претставници на странски влади и хуманитарни организации, ветувајќи помош“, рече Хашем Дардона ...
  | | веќе видена | слични

  Израел ги пушти палестинските сили во Западен Брег Израел им даде одврзани раце на палестинските безбедносни сили во четири града ЕРУСАЛИМ - Израел во четвртокот се согласи да им се даде на палестинските безбедносни сили одврзани раце да оперираат во четири града на Западниот брег, и да ги ограничи своите воени активности во регионот, во потегот што ја има поддршката од САД за помагање на претседателот Махмуд Абас. Палестински официјални лица изјавија дека промените се несоодветни бидејќи израелската армија го задржа правото за враќање во градовите Калкилија, Рамалах, Витлеем и Ерихон за да ги одбијат, како што ги нарекоа, секои „ургентни“ закани од страна на милитантите. Овој потег коинцидира со напорите на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за намалување на тензиите со американскиот претседател Барак Обама околу замрениот мировен процес со Палестинците. Израел ги отфрли апелите од САД за стопирање на изградбата на еврејски населби во окупираниот Западен брег. В понеделник израелскиот министер за ...
  | | веќе видена | слични

  Денис Рос од Белата куќа ќе ги надгледува најкритичните места во светот ВАШИНГТОН - Ветеранот во надворешната политика, Денис Рос, кој беше прв човек во администрацијата на Обама околу прашањата за Иран, има ново работно место - да ја надгледува политиката во неколку од најневралгичните места во светот, соопшти во четвртокот Белата куќа. Само по неколку месеци како „ирански цар“ на државниот секретар Хилари Клинтон, Рос се сели во Белата куќа, зголемувајќи ги шпекулациите околу тензиите со тимот што ја предводи надворешната политика на американскиот претседател Барак Обама. Не е јасно какво влијание ќе има преселбата на Рос врз политиката на Обама за подавање рака кон Израел, која беше засенета од острата американска критика за насилното справување со демонстрантите од страна на израелската влада кои протестираат против резултатите од претседателските избори што се одржаа на 12 јуни. Официјалните лица не откриваат детали за преселбата на Рос од Стејт департментот во Советот за национална безбедност во ...
  | | веќе видена | слични

  Според Либерман, решението за израелско-палестинскиот конфликт не е клучно за мировниот процес на Блискиот исток бидејќи станува збор за глобален судир на култури. - Не гледам никаква врска меѓу палестинско-израелскиот конфликт и терористичките напади во САД, Лондон, Мадрид или Бали, изјави тој. Либерман негираше дека Израел е виновен за влошувањето на ситуацијата во регионот и во светот. Во интервјуто тој одново ја потврди подготвеноста и желбата за средба со лидерите на арапски држави за разгледување можности за склучување мир во Израел. Во врска со изградбата на еврејски населби на палестински територии, Либерман наведува дека Израел се обидува да постигне консензус со американската Влада врз основа на природниот прираст на еврејското население во населбите на Зпаадниот брег на реката Јордан. Израелскиот министер ја осуди политиката на САД и другите западни држави спрема Иран и неговата нуклеарна програма како и неспособноста да ги поддржат протестите на иранската опозиција. ...
  | | веќе видена | слични

  Се очекува голем интерес Излезе бесплатната заштита од „Мајкрософт“ Тест-верзија од бесплатниот антивирусен софтвер на „Мајкрософт“ беше лансирана во САД, Кина, Бразил и Израел. Од компанијата најавуваат дека софтверот „Мајкрософт секјурити есеншалс“ ќе обезбеди основна заштита од тројанци, вируси и од спајвери. Во минатото, софтверскиот гигант беше критикуван поради тоа што не нудеше бесплатен безбедносен софтвер со оперативниот систем „виндоус“. Првиот безбедносен пакет на „Мајкрософт“, „виндоус лајф уанкеар“ не привлече голем број корисници и ќе биде повлечен од пазарот. „Мајкрософт“ се надева дека „секјурити есеншалс“ нема да ја доживее истата судбина и очекува неговата популарност да стане голема. Ажурирањето ќе биде автоматско.
  | | веќе видена | слични

  Медведев: Источен Ерусалим на Палестинците Москва - Стабилизирање на ситуацијата на Блискиот Исток мора да се заврши со формирање палестинска држава со главен град Источен Ерусалим, смета рускиот претседател Дмитриј Медведев. „Арапско-израелскиот судир остави глобални последици и претставува опасност за целиот свет. За меѓународната заедница ќе биде многу тешко да ги запре заканите и да се соочи со предизвиците, се' додека тој судир не биде решен на вистински начин“, изјави Медведев. Палестинска држава мирно и безбедно ќе коегзистира со сите држави во регионот, вклучувајќи го и Израел, потенцира тој. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  Израел гради 300 нови куќи во Западен Брег Половина милион Евреи живеат во станбени блокови и помали населби изградени во окупираниот Западен Брег ЕРУСАЛИМ - Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак одобри изградба на 300 нови куќи во еврејска населба на окупираниот Западен Брег, јави вчера израелското воено радио, пркосејќи на американските повици да запре развојот на населбата. Радиото јави дека 60 од 300 куќи предвидени за населбата Талмон на Западниот Брег веќе се изградени и дека Барак ги одобрил плановите за изградба на други 240 куќи. Министерството за одбрана не излезе со коментар, истакнувајќи дека ги проверува информациите. Американскиот претседател Барак Обама го притисна Израел да ги прекине активностите за изградба на населби, како дел од обидот да заживеат мировните разговори меѓу Израел и Палестинците. Половина милион Евреи живеат во станбени блокови и помали населби изградени на Западниот Брег и во арапскиот, источен дел на Ерусалим. Целата територија беше заземена од Израел во ...
  | | веќе видена | слични