Иванов

  во

  Анкетата направена за потребите на ВМРО-ДПМНЕ покажува дека нивниот претседателски кандидат Ѓорге Иванов е во предност пред Љубомир Фрчкоски. Соодносот во првиот круг би бил 2,5 до 3 наспрема 1 во корист на Иванов. Љубе Бошкоски би добил меѓу 30 до 40.000 гласа, а Нано Ружин малку помалку од него.

  Во вториот круг, според оваа анкета на ВМРО-ДПМНЕ, битката меѓу Фрчкоски и Иванов би завршила во полза на Иванов, а под услов да не се случи бојкот од една од поголемите опозициски партии, изборите би биле успешни со одѕив поголем од неопходните 40 проценти.

  Владејачката партија имала подобар рејтинг од опозициската СДСМ речиси во сите општини. Во Струмица имале предност од 3-4 отсто. И во Охрид и во Куманово, каде што СДСМ ги има актуелните градоначалници и се надеваат и на втор мандат.

  И во градот Скопје и во скопските општини владејачката партија била со подобар рејтинг од најголемата опозициска партија. Единствено СДСМ имало предност во Дебарца.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Барак Обама ќе ја повика Русија на разговори за намалување на нуклеарното оружје за дури 80 проценти, пишува лондонски „Тајмс“. Според весникот, ваквиот предлог до Кремљ, Барак Обама би можел да го предложи уште во април кога би требало да ја посети Москва. Аналитичарите оценуваат дека главен адут за успешно дефинирање на новиот нуклеарен договор за разоружување меѓу Русија и САД е отстапувањето на Обама од тврдата линија во врска со антиракетниот штит во источна Европа. Иако за овој план Обама се уште не ја донел конечната одлука, сепак поставувањето на ракетите во Полска и на радарската станица во Чешка се одложени. Ваквиот потег веднаш беше поздравен од Москва. Во меѓувреме, рускиот вицепремиер Сергеј Иванов рече дека Москва е подготвена да влезе и да ги заврши разговорите во рок од една година, кои би финишира со нов руско-американски договор за ограничување на стратегиските офанзивни оружја. Новиот нуклеарен договор би бил продолжение на стариот од 1991 година, кој го потпишаа ...
  | | веќе видена | слични

  Земјоделските производители од подрачјето на општината Валандово успешно ја завршија бербата на маслинките а се задоволни и од нивниот род и откуп што го вршеа фирмите “ЛМК Компани“ од Дојран и “Випро“ од Гевгелија.

  Земјоделскиот производител Љубиша Иванов од валандовското село Јосифово од своите 420 дрвца собра четири и половина тони и оствари просечна цена од 75 денари по килограм. Дел од маслинките се уште ги држи во саламура за да дојде до природна ферментација а заработувачката е далеку поголема од јапонското јаболко и калинката ако се има во предвид дека дрвото може да живее и над 1 000 години а со тоа се зголемува и родноста на маслинките.

  “Кој има маслинки ќе има пари постојно во џебот“ ни ја кажа Иванов старата грчка мудрост.

  Од тука се поголем е бројот на земјоделски производители на маслинки кои за нивно наводнување го користат системот “Капка по капка“ за подобар род.
  | | веќе видена | слични

  Партиите тврдат дека ќе водат позитивна кампања и ќе се концентрираат на платформите, но експертите се сомневаат дека некаде на половина од кампањата ќе почнат „ниските удари“ кон противникот и негова дисквалификација

  Странски и домашни советници, маркетинг-агенции, експерти од десничарските партии од Европа, професори и истакнати политичари ќе бидат ангажирани за кампањите на кандидатите за претседател за изборите во март. Иако избегнуваат да ги откријат имињата на нивните советници, сите потврдуваат дека ќе ангажираат дополнителни експерти што треба да помогнат партиите и нивните кандидати да обезбедат победа на претседателските и на локалните избори. На еден месец пред изборите сите партии тврдат дека ќе водат позитивна кампања и ќе се концентрираат на своите платформи што ќе ги претставуваат на директни средби со граѓаните. Сепак, експертите се скпетични дека кандидатите ќе го задржат позитивниот став и оти некаде на половина од кампањата, ќе почнат со „ниски удари“ кон противникот и негова ...
  | | веќе видена | слични

  Татко на нацијата и врховен командант. Човекот кој ја претставува и работи за мирот и стабилноста на Републиката. Но, колку претседателските кандидати знаат за функцијата кон која се стремат?

  А2 прашуваше - Иванов, Ружин и Фрчкоски одговараа.

  - Колку македонски војници има во Авганистан?

  „Во Авганистан има некаде околу 300 македонски војници“, вели Нано Ружин.

  „Па не знам точно, не е ова квиз“, изјави Љубомир Фрчкоски.

  „Точната бројка ми ја кажа министерот, го имам целиот материјал, ама 142 ли беа или 100“, рече Ѓорѓе Иванов.

  - Која година е формирана АРМ? Љубомир Фрчкоски

  „АРМ е формирана 1991“, одговори Ружин.

  „АРМ? Одма по независноста, кога ги преземавме касарните од ЈНА, тоа беше 91-ва“, вели Ружин.

  Лесни или тешки, на квиз прашањата паднаа сите. Во Авганистан има 168 војници, а АРМ е оформена во 1992-та.

  „Знаете, функцијата Претседател е да е во тек со настаните, а не да ги знае сите точни бројки и да ...
  | | веќе видена | слични

  НАТО денеска изрази загриженост поради извештајот дека Русија планира да отвори морнарички бази во отцепениот грузиски регион Абхазија и соопшти дека внимателно ќе се следи развојот на ситуацијата.

  “Амбасадорите на НАТО внимателно и загрижено ја следат ситуацијата бидејќи се чини дека станува збор за кршење на територијалниот интегритет на Грузија“ рекол во Брисел портпаролот на Алијансата Џејмс Апатурај.

  Тој додал дека генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер планира да го покрене ова прашање на разговорите со потпретседателот на руската влада Сергеј Иванов во Минхен овој викенд.
  | | веќе видена | слични

  Екипа од Дирекцијата за заштита и спасување излезе на местото каде што беше најдено парчето од експлозивната нарава. Нивите првични проценки се дека станува збор за топовска граната со калибар од 75 милиметри, најверојатно со потекло од Втората светска војна. Подетални информации од Дирекцијата ќе дадат откако ќе биде завршена експертизата.
  Главниот пиротехничар за Град Скопје, Маријан Стефаноски вели дека не може да се претпостави дали само запалката останала на тоа место или, пак, телото на гранатата се наоѓа закопано подлабоко во земјата.
  Инетересно е што пред два месеца тука беше направена пешачка патека за што беше направено и плитко копање во тревникот. Меѓутоа, минатото лето екипи на „Топлификација“ подогло време правеа далабоки копања за поставување нови топловодни цевки. Нивните работници тогаш не пријавија дека е најдено нешто сомнително, па можно е тука запалката од гранатата некој да ја донесол подоцна.
  | | веќе видена | слични

  Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов ги посети здруженијата со телесен хендикеп „Полио плус“ и Сојузот на слепи лица. Целта - да се запознае со нивните проблеми.

  Претседателот на „Полио плус“, Ѕвонко Шавревски, вели дека ги канат претседателските кандидати за да слушнат од нив како размислуваат да придонесат во изедначувањата на лицата со хендикеп во Македонија.

  „Самото одење на избори, непристапноста на избирачките места и она гласање во сабота, коешто го забораваме, кое е за болни и немоќни, ние сакаме тука малку повеќе ред да има за да се изедначи нивото на гласање од сабота и недела, да дојде исто, без разлика на тоа што се работи за немоќно лице. Тој дел го разговаравме“, додаде Шавревски.

  И додека кандидатите на двете големи партии, на СДСМ Љубомир Фрчкоски и на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов, с& 232; почесто ги гледаме во јавноста, кандидатите на партиите на Албанците рекоа ќе водат кампања без многу помпа.

  Во ДПА рекоа дека нема да трошат многу пари, а ...
  | | веќе видена | слични

  Во жештината на меѓупартиските докажувања, освен обвинувањата, кавгите, навредите, во игра и анкетите. Тие се од официјални агенции, но и направени за партиски потреби.

  Испитувањето, направено за потребите на ВМРО-ДПМНЕ, покажува соодносот нивниот со кандидатот од противничкиот табор во првиот круг би бил 2,5 до 3 наспрема 1.

  Бошкоски би добил 30 до 40.000 гласови, а Ружин некоја илјада помалку.

  Во вториот круг, проценките на ВМРО-ДПМНЕ говорат - битката меѓу Фрчкоски и Иванов би завршила во полза на Иванов, и велат, доколку не се случи бојкот од една од поголемите опозициски партии, изборите би биле успешни со одзив поголем од неопходните 40%.

  Според нивното истражување, ВМРО-ДПМНЕ подобро котира во сите општини, освен во Дебарца.

  Велат подобро стојат и во Струмица, каде СДСМ се сигурни дека тоа е нивен бастион, и во Охрид и Куманово, каде што опозицијата вели дека актуелните градоначалници и повторно кандидати добро го одработиле мандатот. Трајанов и ...
  | | веќе видена | слични

  Државната изборна комисија ја потврди кандидатурата на Љубе Бошкоски, откако претходно беше вратена на дополнување. Со ова Бошкоски е првиот официјален кандидат за претседател на Македонија.

  Претседателскиот кандидат Благоја Марковски од ПОДЕМ не успеа да ги собере потребните потписи, исто како и кандидатот на ПДП, Невзат Халили, а Слаѓана Тасева се откажа од трката. Од штабот на Џорџ Атанасовски велат дека с? уште ги сумираат резултатите. Рокот за поднесување на сите кандидатури истекува на 15 февруари на полноќ. Партиските штабови информираа дека Ѓорге Иванов од ВМРО-ДПМНЕ, Љубомир Фрчкоски од СДСМ и НСДП, Нано Ружин од ЛДП, Имер Селмани од Нова демократија, Мируше Хоџа од ДПА и Агрон Буџаку од ДУИ ги собраа потребните 10 илјади потписи, но с? уште не ги поднеле нивните кандидатури.
  Повеќето кандидати се организираат и назначуваат шефови на изборните штабови. Желбата на Фрчкоски била тој да има свој штаб, а неофицијално Ѓунер Исмаил ќе биде шеф. Од ВМРО-ДПМНЕ не се изјаснуваат дали Иванов ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Љубе Бошковски е првиот официјален кандидат за претседател на државата чија кандидатура, поднесена од група избирачи, со решение доцна завчера ја потврди Државната изборна комисија. Овластените предлагачи на претседателските кандидати, професорите Ѓорѓе Иванов на ВМРО-ДПМНЕ и Љубомир Фрчкоски на СДСМ, Нано Ружин на ЛДП, Имер Селмани на Нова демократија, Агрон Буџаку на ДУИ и Мериша Хоџа на ДПА, кои во предвидениот рок собраа 10.000 потписи од граѓаните, се очекува деновиве, а најдоцна до 15 февруари, да ја достават до ДИК комплетната документација за нивната кандидатура. Според партиски извори, ДИК би можела да ја проблематизира кандидатурата на Агрон Буџаку од ДУИ затоа што, божем, не го исполнувал условот непрекинато да живеел во Македонија последните 10-15 години. Од ДУИ велат дека се сериозна партија на која не и се својствени вакви игри и пласираните информации ги смета за „злонамерни провокации и измислици“.
  - Пред да се кандидира, Буџаку приложи документи од СВР Охрид со кои се потврдува дека ги ...
  | | веќе видена | слични

  Благоја Марковски не ги собра потребните 10 илјади потписи ноќеска на полноќ истече рокот за исполнување на овој услов, со што во претседателската трка влегуваат седум претседателски кандидати Иванов, Фрчкоски, Бошкоски, Ружин, Селмани, Буџаку, Хоџа.

  Благоја Марковски, кандидатот на подем се пожали дека во собирањето потписи наишле на серија опструкции и закани за лицата кои давале потпис за него и најави дека за ова ќе реагираат до надлежните државни органи. На ова се пожали и слагана Тасева која предвреме се откажа. Засега од ДИК е официјализирана кандидатурата на Бошковски кој прв ја достави до комисијата. Рокот за доставување претседателски кандидатури до Државната изборна комисија е 15 ти февруари. Претседателските и локалните избори се закажани за 22 март. Изборната кампања почнува на 3 ти март и трае 20 дена.
  | | веќе видена | слични

  Американскиот претседател Барак Обама ќе ја повика Русија на разговори за намалување на нуклеарното оружје за дури 80 проценти.

  Радикалниот потег треба да го намали бројот на нуклеарните боеви глави на илјада кај секоја од двете држави, пишува „Тајмс“.

  Клучно за оваа иницијатива е повторното разгледување на планот на администрацијата на претседателот Џорџ Буш за антиракетен штит во источна Европа, на што жестоко се противи Москва.

  За овој план претседателот Обама се уште не ја донел конечната одлука, сепак поставувањето на ракетите во Полска и на радарската станица во Чешка се одложени.

  Било каков договор ќе значи притисок и врз другите нуклеарни сили да го намалат своето вооружување.

  Во декември истекува американско - советскиот договор од 1991 година за намалување на стратегиското вооружување, според кој двете земји ги намалија своите резерви од околу 10 илјади на пет илјади парчиња.

  Русија брзо одговори поздравувајќи ја оваа американска ...
  | | веќе видена | слични

  Кандидатите за претседател од противничките табори ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ денеска патриотски расположени. Фрчкоски и Иванов се поклонија пред моштите на Гоце Делчев.

  Се разбира одделно.

  Иванов по владината и партиската делегација.

  Фрчковски со партискиот подмладок. Ова за него е интимен чин, како почит кон великанот но и семејната традиција.
  | | веќе видена | слични

  Денеска на полноќ истекува законскиот рок за собирање на потписи од граѓаните, потребни за кандидирање за претседател на државата и за градоначалници на изборите во март.

  Потребните потписи за претседателски кандидати веќе ги имаат кандидатот на ВМРО - ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, на СДСМ Љубомир Данаилов Фрчкоски, на ДУИ Агрон Буџаку, на НДА Имер Селмани, на ДПА Мируше Хоџа како и независниот кандидат Љубе Бошковски.

  Според информациите на А1 Телевизија неопходните 10.000 потписи ги собрал и претседателскиот кандидат на ЛДП, Нано Ружин.

  Слаѓана Тасева вчера објави дека се откажува од претседателската трка бидејќи, според неа, во државата владее недемократскиот амбиент. Рече, собрала 8.000 потписи, можела да ги собере и преостанатите две, но, „не сака да остане и понатаму во изборната пародија“.

  Неизвесно е дали независните Невзат Халили и Џорџ Атанасовски до вечерва на полноќ ќе успеат од граѓаните да ги обезбедат потребните потписи кои се услов за учество во претседателската ...
  | | веќе видена | слични

  Законскиот рок за собирање на потписи од граѓаните потребни за кандидирање на претседател на државата, градоначалници и за советници за претседателски и локалните избори закажани за 22 март, истече ноќеска на полноќ.

  Листите на кандидатите до органите на Државната изборна комисија (ДИК) треба да се поднесат најдоцна до 15 февруари. ДИК во рок од 48 часа од поднесување треба да ги потврди листите или да укаже да неправилностите, кои треба да се отстранат во истиот рок.

  Најмалку 10 илјади потписи од граѓаните за кандидирање на претседателските избори веќе собрале седум потенцијални кандидати, според партиски извори.

  Тоа се кандидатот на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓе Иванов, на опозиционата СДСМ, Љубомир Данаилов Фрчкоски, на ДУИ Агрон Буџаку и на ДПА Мируше Хоџа.

  Потребните потписи соопштија дека ги собрале и лидерот на Нова демократија Имер Селмани, независниот кандидат Љубе Бошкоски и кандидатот на ЛПД Нано Ружин.

  Својата кандидатура за претседател на ...
  | | веќе видена | слични

  Од денеска започнува да тече рокот за доставување на собраните потписи до Државната изборна комисија, кој истекува на 15-ти февруари на полноќ, потребни за учество на претседателските избори.


  До ноќесна на полноќ пак согласно законските прописи, истече рокот до кој кандидатите за претседателските избори имаа можност да соберат 10 илјади потписи од граѓаните за учество на изборите.


  Потребниот број потписи, ги собраа кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов, на СДСМ Љубомир Фрчковски и Нано Ружин од ЛДП. Од партите од албанскиот блок партии процедурата успешно ја завршија и Агрон Буџаку од ДУИ, Имер Селмани од Нова Демократија и Мируше Хоџа од ДПА.


  Досега до ДИК е доставена и одобрена кандидатурата само на Љубе Бошкоски.

  Кандидатот на ПОДЕМ, Благоја Марковски, не успеа да ги собере потребните потписи.
  | | веќе видена | слични

  Претседателските кандидати с? почесто се меѓу народот. Така, вчера, претседателскиот кандидат поддржан од СДСМ и НСДП, Љубомир Фрчкоски, имаше средба со млекопроизводителите и произведувачите на храна во хотелот „Белви“, во близината на млекарницата „Сведмилк“. Претходно кандидатот поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, имаше средба со поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, се среќаваше со претставниците на Стопанската комора и со граѓани од Тетовско на празникот Св. Атанасиј.

  Дали ваквите активности се предвремена кампања, портпаролот на Државната изборна комисија Зоран Таневски вели дека до завчера ДИК не утврдила такво нешто. Доколку има прекршување на Законот, ДИК тоа ќе го разгледа на својата наредна седница.

  Според ДИК, предвремена кампања е доколку потенцијалните кандидати и политичките партии организираат јавни собири, трибини, промоции на изборни програми, дебати, како и јавно истакнување плакати и дистрибуирање печатени материјали.
  | | веќе видена | слични

  Кандидатурите на тие што ги обезбедиле потписите треба да бидат поднесени до Државната изборна комисија најдоцна до 15 февруари на полноќ. Досега до ДИК е доставена и одобрена кандидатурата само на Љубе Бошкоски.  Потребниот број потписи, како што објавија владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициската СДСМ, ги имаат собрано и нивните кандидати за претседател Ѓорге Иванов и Љубомир Фрчкоски, како и лидерот на Нова демократија Имер Селмани и кандидатот на ДПА Меруше Хоџа. Потписи собрале и Агрон Буџаку од ДУИ и Нано Ружин од ЛДП.  Кандидатот за претседател мора да биде државјанин на Република Македонија, да има наполнето 40 години и да живеел во државава најмалку 10 години во последните 15. Изборната кампања почнува 20 дена пред изборите, односно на 3 март, а завршува 24 часа пред денот одреден за гласање.

  За претседател ќе биде избран кандидато кој на 22 март ќе освои мнозинство гласови од вкупниот број евидентирани избирачи. Ако никој не го добие потребното ...
  | | веќе видена | слични

  Синоќа на полноќ истече рокот за собирање потписи за кандидати за претседател. Претендентите за претседател на државата требаше да обезбедат поддршка од 30 пратеници или да соберат 10.000 потписи од граѓани за учество на претседателските избори закажани за 22 март. Кандидатурите на тие што ја обезбедија потребната поддршка, заедно со другите потребни документи, треба да бидат поднесени до ДИК најдоцна до 15 февруари на полноќ. Кандидатите за претседател, професорите Ѓорѓе Иванов на ВМРО-ДПМНЕ и Љубомир Фрчкоски на СДСМ, Нано Ружин на ЛДП, Имер Селмани на Нова Демократија, Мериша Хоџа на ДПА, Агрон Буџаку на ДУИ и независниот кандидат Љубе Бошкоски, ги собраа потребните потписи во предвидениот рок. На еден ден пред истекот на рокот и со 8.000 собрани потписи независната кандидатка Слаѓана Тасева се откажа од кандидатурата. До вчера потписи немаше собрано ниту Невзат Халили, независен кандидат, кого го поддржува ПДП, а во ПОДЕМ вчера немаше кој да потврди дали нивниот кандидат Благоја Марковски ги собрал ...
  | | веќе видена | слични