Иванов

  во

  Иванов-Алберт Втори Македонија и Белгија немаат отворени прашања, имаат пријателски односи Македонија и Белгија немаат никакви отворени прашања и имаат добри и пријателски односи, констатирале на денешната средба во Брисел македонскиот претседател Ѓорге Иванов и белгискиот крал Алберт Втори. Како што јави известувачот на МИА, претседателот Иванов по средбата изјави дека во сферата на економијата Македонија со Белгија има суфицит бидејќи извезува тутун, метали и текстил. На средбата белгискиот крал искажал голема почит кон Мајка Тереза, при што претседателот Иванов му подарил сувенир со ликот од Мајка Тереза и го информирал оти идната година се слават сто години од нејзиното раѓање. Кралот на Белгија многу доборо ги познава состојбите во Република Македонија и е голем пријател на покојниот претседател Трајковски. Во 2000 година ја посетил нашата држава. Претседателот Иванов го поканил Алберт Втори повторно да ја посети Македонија, а тој искажал подготвеност да се одржи таа средба. Шефот на ...
  | | веќе видена | слични

  Средба Рен - Груевски во Брисел За датум за преговори мора да се исполнат условите Иако Рен потенцирал дека Ма­ке­до­ни­ја направила голем напредок со добрата организација на изборите, ре­кол дека мора да се продолжи со работата на основните услови за приб­ли­жу­ва­ње кон ЕУ, пишува во соопштението од неговиот кабинет Ако Македонија сака да добие датум за преговори во блиска иднина, ќе мора да исполни голем дел од осумте критериуми кои ги доби лани во март, е по­ра­ка­та од вчерашната средба во Брисел на комесарот за проширување Оли Рен со македонскиот премиер Никола Груевски. Иако Рен потенцирал дека Ма­ке­до­ни­ја направила голем напредок со добрата организација на изборите, ре­кол дека мора да се продолжи со работата на основните услови за приб­ли­жу­ва­ње кон ЕУ, пишува во соопштението од неговиот кабинет. Тој акцентот го ста­вил врз забрзувањето на реформите во судството, борбата со корупцијата и ре­фор­ма­та на јавната администрација. Од владини извори дознаваме дека Груевски му ветил на Рен оти ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската филхармонија вечерва, во 20 часот, во Домот на АРМ ќе одржи концерт на кој како солист ќе настапи виолинистот Јосиф Иванов од Белгија. Со оркестарот ќе диригира Јануш Пшибилски од Полска, а на програмата се композиции од Благој Ивановски - „Фрески“, Концерт за виолина и оркестар број 1 во ге-мол од Брух и Втората симфонија од Бородин. Солистот Јосиф Иванов патот кон музичката слава го трасира откако победува на неколку значајни натпревари за млади виолинисти. На само 16-годишна возраст ја освојува првата награда на Интернационалниот натпревар во Монтреал, станувајќи еден од најмладите победници на ова престижно натпреварување. Концертната кариера го носи Иванов на подиумите на престижните концертни сали, меѓу кои се: „Карнеги хол“, „Музиквераин“ во Виена, „Концертгебау“ во Амстердам, салата „Плејел“ во Париз, Лувр и др. Иванов свири на виолина „страдивариус“, изработена во 1699 година, која му е дадена на користење од здружението „Страдивариус“ од Чикаго. ...
  | | веќе видена | слични

  ОБСЕ сака да ја подобри комуникацијата меѓу грчките и македонските пратеници, а не тие да водат преговори за решавањето на спорот со името меѓу Атина и Скопје. Македонските пратеници велат дека Жао Соареш, претседателот на Генералното собрание на организацијата, завчера во Скопје им пренел идеја само за подобрување на соработката. Ова објаснување е поинакво од пишувањата на грчкиот весник Катимерини. Според весникот, Генералното собрание упатило предлог до парламентарците од Атина и Скопје да водат преговори за проблемот со името во рамките на ОБСЕ. - Не е точно дека Соареш предложи водење преговори во рамки на ОБСЕ. Тие предложија да се зголеми соработката меѓу пратениците во рамки на организацијата. Целта на тој предлог не беше да се заменат преговорите што се водат под покровителство на Обединетите нации - вели Андреј Петров, претседател на македонската парламентарна делегација за соработка со ОБСЕ. Влатко Ѓорчев, пратеник од ВМРО ДПМНЕ и член на истата делегација смета дека се работи само за желба на ...
  | | веќе видена | слични

  Разновидноста на верските заедници е богатство на Македонија и како што тие низ вековите претставувале духовна вертикала на македонските граѓани, така и денес им даваат поткрепа на оние на кои најмногу им е потребна, истакна претседателот Ѓорге Иванов на средбата со поглаварите на верските заедници. Тој вчера, пред заминувањето во Брисел, се сретна со претставниците на Македонската православна црква, Исламската верска заедница, Католичката црква, Еврејската заедница и Евангелско-методистичката црква. Иванов им заблагодарил на водачите на верските заедници што на првиот работен ден му изразиле поддршка за натамошната работа, соопшти неговиот кабинет. Поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, пак, го охрабрил претседателот да продолжи со градење на добрите односи и разбирањето меѓу верските заедници во Македонија. Тој во име на сите верски водачи прочитал порака во која на претседателот му искажал поддршка во натамошната работа.
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски на првиот ден од мандатот на новиот претседател добија јасна порака дека сега кога сета власт ја имаат во нивни раце Брисел очекува да ги интензивираат реформите, да не останат само на најави и, ако не постигнат компромис, тогаш барем да го деблокираат процесот на преговори околу името со Грција. Околу овие точки се концентрираа разговорите што претставниците на Македонија ги имаа со еврокомесарот Оли Рен и со високиот претставник за европската надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана. - Не ја разбираме грчката позиција во спорот за уставното име на нашата држава, ниту што сака Грција да постигне - му порачал премиерот Никола Груевски на еврокомесарот за проширување Оли Рен. На средбата што се одржа во Европската комисија, Груевски го уверил Рен дека македонската страна во преговорите е подготвена да се најде решение за проблемот. - Сакаме да има решение, секако не ни е сеедно какво. Ги објаснивме позициите на Грција дека бара промена на името и ...
  | | веќе видена | слични

  Груевски предупреден да не ги иритира Грците Александар го исплашил Брисел Тања Милевска дописник од Брисел Единствениот начин Македонија да добие препорака за почеток на преговорите со Европската унија е да ги исполни осумте критериуми поставени уште во март 2008 година, му соопштил еврокомесарот за проширување Оли Рен на македонскиот премиер Никола Груевски, кој од вчера е во официјална посета на Брисел. Во Брисел, исто така, е и претседателот Ѓорѓи Иванов, кој престојува во билатерална посета на Белгија, а ќе се сретне и со еврокомесарот Хавиер Солана. Унијата очекува од македонските власти чекор напред во преговорите за името бидејќи сега целата власт е во рацете на ВМРО-ДПМНЕ, информираат дипломатски извори кои присуствувале на средбата меѓу Рен, Груевски и Боцевски. Дипломатите во Брисел информираат дека на средбите со Груевски и со Иванов им било порачано Македонија да се воздржува од провокации кон Грција. Притоа им била пренесена загриженоста што постои во Брисел поради намерите на ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој од вчера престојува во прва официјална посета на Брисел, денеска ќе биде примен од белгискиот крал Алберт Втори, а ќе се сретне и со претседателот на Сенатот на Кралството Белгија Арманд Де Декер. Вчера претседателот Иванов заедно со премиерот Никола Груевски се сретна со премиерот на Белгија Херман Ван Ромпи и со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана.
  | | веќе видена | слични

  Втор ден од официјалната посета на претседателот Иванов на Брисел Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој од вчера престојува во прва официјална посета на Брисел, денеска ќе биде примен од белгискиот крал Алберт Втори, а ќе се сретне и со претседателот на Сенатот на Кралството Белгија Арманд Де Декер. Вчера претседателот Иванов заедно со премиерот Никола Груевски се сретна со премиерот на Белгија Херман Ван Ромпи и со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана.
  | | веќе видена | слични

  Известувајќи за првата посета на Ѓорге Ивано на Брисел како претседател на Македонија, ДНЕВНИК јавува дека тој бил во сенка на премиерот Никола Груевски.

  Весникот јавува дека било најавено оти на средбите на Груевски со европските претставници „ќе присуствува и Неговата екселенцијата Ѓорге Иванов, претседател на Република Македонија“.

  Тоа, вели ДНЕВНИК, било преседан во дипломатскиот протокол.

  УТРИНСКИ ВЕСНИК објавува интервју со амбасадорот на европската унија во Скопје, Ерван Фуере, со наслов „Законите не треба да се во интерес на една партија".

  Секој обид од било која политичка група да ја искористи религијата за политички цели загрижува, вели Фуере за Утрински.

  ДНЕВНИК пресметува колку чини една подготовка за матурските прослави кои што се во ек.

  „ММФ да, ама не по секоја цена", е насловот во НОВА МАКЕДОНИЈА.

  Според весникот „факт е дека под закрила на Фондот Македонија остварувала раст од 1,5%.

  Весникот додава дека по долги ...
  | | веќе видена | слични

  На програмата се дела на Макс Брух , Александар Бородин и Благоја Ивановски . Јосиф Иванов својата концертна кариера ја развива на сцените на Карнеги Хол , Плејел во Париз, Лувр , Концертгебау во Амстердам, а настапувал со светски познатиот Лондонски филхармониски оркестар во 2007 година, Симфонискиот оркестар на Монтреал, Англискиот камерен оркестар, итн. Соработувал со диригенти како Пол Гудвин , Жан-Клод Касадеус , Марин Алсоп и др. Во ноември 2006 година неговото прво ЦД ја доби наградата Диајпазон Д’Ор ( Златен дијапазон )- најдобро издание на годината во Франција. Во 2008 излезе неговото второ ЦД на кое соработува со пијанистот Итамар Голан , а исто така и неговото прво ЦД со виолински концерт заедно со Кралската фламанска филхармонија, под диригентство на Пинкас Штајнберг . Јосиф Иванов свири на виолина Страдивариус, изработена во 1699 година, која му е даден на користење од здружението „Страдивариус“ од Чикаго. Горе
  | | веќе видена | слични

  Со говор полн со историски поврзувања, повикувања на традицијата и истакнување на мултиетничноста на општество, Ѓорге Иванов вчера го почна својот петгодишен мандат како претседател на државата. Во собраниската сала во која тој веднаш по македонската химна ја положи свечената заклетва не присуствуваа само пратениците од ДПА. Со тоа се испушти можноста Иванов да биде првиот претседател што нема да биде бојкотиран. Високи владини извори велат дека косовскиот претседател Фатмир Сејдиу не бил поканет поради уцените од Тадиќ, кој одбивал да пристигне во Скопје доколку тука е и Сејдиу. Токму тоа беше и главната причина што предизвика нервоза кај политичарите од албанскиот блок. Сепак, и покрај најавите за поголем бојкот, вчера сите други партии беа во салата. - Мојата политичка агенда е јасна и недвосмислена. Македонија членка на НАТО и на ЕУ, силна, почитувана и рамноправна, а нејзините граѓани горди, богати и среќни. За таа цел, Македонија продолжува да чекори без запирање на патот на евроатлантските ...
  | | веќе видена | слични

  Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу ја прифати поканата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да го посети Скопје на 28 мај, јави дописникот на Макфакс. Кабинетот на косовскиот претседател соопшти дека добил покана од Иванов преку дипломатскиот претставник на македонската канцеларија во Приштина и дека истата ја прифаќа. Медиумите во Косово наведуваат дека ова е нов обид на македонскиот претседател, да ги смири односите на релација Скопје - Приштина, по неповикувањето на Сејдиу на инаугурацијата. Дел од медиумите, пред инаугурацијата објавија дека компромисот за непоканувањето на Сејдиу ќр биде негова посета на Скопје на крајот од мај, како прв странски претседател кој ќе примен од Иванов./крај/мн/мс
  | | веќе видена | слични

  - Соединетите Американски Држави му честитаат на претседателот Иванов на инаугурацијата и со нетрпение очекуваат да продолжат одличните односи со Македонија под негово раководство, рече портпаролот на Европското биро на Стејт департментот Марк Тонер во изјава за Гласот на Америка на македонски јазик. Американската Влада, додаде тој, смета дека особено охрабрувачки било да се слушне позитивниот тон на говорот на Иванов на инаугурацијата, како и неговата намера да работи во интерес на сите граѓани на Македонија. На барање да ја коментира изјавата на лидерот на ДПА Мендух Тачи, дека говорот на Иванов изобилувал со националистички формулации, Тонер го потенцираше американскиот став дека новиот македонски претседател испратил позитивна порака. - Не сум ги видел тие коментари. Не сум ги видел медиумските извештаи. Наше мислење е дека говорот беше со позитивен тон, а особено повикот за јакнење на односите со сите земји во регионот. Конкретно, фокусирањето на решавање на спорот со името со ...
  | | веќе видена | слични

  Тој вчера попладне во Брисел имаше средби со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски и со вицепремиерите Ивица Боцевски и Абдулаќим Адеми. - Многу е важно што токму првата посета по назначувањето за македонски претседател Иванов ја оствари во ЕУ и НАТО, со што јасно се покажуваат приоритетите на Македонија кои ние добро ги знаеме, истакна Солана, додавајќи дека ЕУ ќе и ја дава целосната поддршка на Македонија. Македонија, како што нагласи Солана, направи многу големи и силни напори за да се приближи до членство на ЕУ. - Вие го завршивте на еден начин институционалниот дел и сега треба да се почне со делот за преговорите. Вие не сте далеку од станување на членка, додаде високиот претставник на Европската унија. Шефот на македонската држава потенцира дека евроатланските интеграции се приоритет на неговиот мандат. - Визната либерализација и почетокот на преговорите за полноправно членство во Унијата е моја посветеност и посветеноста на Владата и на сите ...
  | | веќе видена | слични

  Новиот македонски претседател Ѓорге Иванов денеска во Белгија ќе оствари билатерални средби со белгискиот крал Алберт Втори и со премиерот Херман Ванромпеј. Иванов се наоѓа во прва официјална посета на Европската комисија, каде што вчера се сретна со еврокомесарот за безбедност и надворешна политика Хавиер Солана. Македонскиот претседател изјави дека со оваа прва посета на ЕК потврдува оти зачленувањето во ЕУ е врвен приоритет на неговата агенда. /крај/вр/ст
  | | веќе видена | слични

  Непознато каде живее Иванов, Црвенковски се врати во Капиштец Од безбедносни причини не се открива дали претседателот се пресели на Водно Оливера Војновска Каде живее новиот македонски претседател Ѓорге Иванов по официјалното стапување на највисоката државна функција? Засега останува енигма дали Иванов со своето семејство, сопругата Маја и синот Иван, завчера се пресели во претседателската вила што ја користеа сите негови претходници - поранешните претседатели Киро Глигоров, Борис Трајковски и Бранко Црвенковски. Или првата вечер како шеф на државата ја помина во станот во Центар. Досегашниот претседател Црвенковски ја напушти резиденцијата на Водно и со своето семејство се врати во станот во Капиштец. Иванов и Црвенковски завчера, пред почетокот на церемонијата, во американски стил им мавтаа на луѓето кои од паркот „Жена-борец“ им аплаудираа, а потоа секој тргна по својот пат. Иванов од вчера е во официјална посета на Брисел - прва по преземањето на функцијата, откако претходно се сретна со ...
  | | веќе видена | слични

  Спикерот Велјановски се сели во поранешниот кабинет на Црвенковски Спикерот Трајко Велјаноски, најверојатно, наредната недела ќе се пресели во кабинетот што го користеше довчерашниот претседател Бранко Црвенковски, а кој е познат по мебелот изработен во резба. Со заминувањето на Црвенковски од функцијата, во собраниската зграда се ослободија 17 простории, со оглед на тоа што претседателот Ѓорге Иванов прв пат има работни простории надвор од парламентот, во вилата „Анекс“ на Водно. Дел од поранешните простории на тимот на Црвенковски ќе ги добијат пратениците, а дел собраниските служби. Од Собранието не откриваат кој ќе се всели во сегашниот кабинет на Велјаноски, велат дека досега никој од тројцата потпретседатели на Собранието не пројавил желба за овие канцеларии. Администрацијата на претседателот се' уште е во фаза на преселување и во парламентот се надеваат дека тоа ќе заврши до крајот на неделата. Оттаму велат дека нема да има некое значајно реновирање на просториите, освен ситни поправки и варосување. ...
  | | веќе видена | слични

  Црвенковски ќе го освежува СДСМ со млади кадри Старо-новиот лидер е пред една од најсериозните политички битки од кои зависи и неговата и иднината на СДСМ Билјана Јовановска И покрај тоа што експретседателот Бранко Црвенковски има само 11 слободни дена пред партискиот конгрес, кој треба да го врати на лидерското место во СДСМ, време за вистински одмор воопшто нема да има. Вчера, тој кусо се појави на „Бихаќска“ колку да испие кафе и да ја почувствува атмосферата, бидејќи изминатите пет години само еднаш или два пати бил на оваа локација. Како и да е, уште неделава сериозно ќе мора да се фати за работа. Реално, Црвенковски е пред една од најсериозните политички битки во која за противник го има Никола Груевски и неговата ВМРО-ДПМНЕ од чиј исход ќе зависи дали искусниот политичар ќе остане во политиката или не. Но, во голема мера од тоа ќе зависи и иднината на најголемата опозициска партија. Не случајно, едни во враќањето на Црвенковски во СДСМ гледаат спас од погрешната политика на популистот ...
  | | веќе видена | слични

  Реномираниот Јосиф Иванов со Филхармонија Реномираниот белгиски виолинист Јосиф Иванов, вечерва во Домот на АРМ во 20 часот, ќе настапи како солист со Македонската филхармонија, под диригентство на маестро Јануш Пшибилски од Полска. Иванов ќе го свири Концертот за виолина и оркестар бр. 1 во ге-мол од Макс Брух, додека на програмата на вечерашниот концерт е и делото „Фрески“ од македонскиот композитор Благоја Ивановски, како и Симфонија бр. 2 од Александар Бородин. Јосиф Иванов патот кон музичката слава го трасира откако победил на неколку значајни натпревари за млади виолинисти. Концертната кариера го донела на подиумите на престижните концертни сали, меѓу кои: Карнеги хол, Музиквераин во Виена, Концертгебау во Амстердам... Во 2006 година неговото прво ЦД ја добива наградата „Дијапазон Д’Ор“ (Златен дијапазон) за најдобро издание на годината во Франција. Јосиф Иванов свири на виолина Страдивариус, изработена во 1699 година, која му е дадена на користење од здружението „Страдивариус“ од Чикаго. (Т.И.)
  | | веќе видена | слични